Zou 'n telefoontje niet ietsje makkelijker zijn? WD wil mes fors zetten in subsidies Primafoon Bolkestein maakt belofte niet waar Remedies voor de democratie SGP, GPV en RPFoverheid veel te passief WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG - De financieel specialist van de WD. De Korte, heeft de Tweede Kamer gisteren tijdens de algemene politieke beschou wingen een alternatief bezuinigingspakket voorgelegd. De libera len willen 3 miljard gulden bezuinigen op subsidies. Dat geld moet besteed worden aan het laten doorgaan van de aangekondigde btw-verlaging in 1993 en 1994. Dit heeft een positief koopkrachtef fect van 0,75 procent. De koppeling moet gebaseerd wor den op de inflatie en niet op de loon stijging in de bedrijven. Dit levert komend jaar 600 miljoen gulden op, een bedrag dat stijgt naar 2,6 mil jard in 1994. De WD wil deze baten besteden aan lagere belastingen en premies, vooral bij lagere inko mens. Door het huidige aantal zieken en arbeidsongeschikten te handhaven en niet te laten stijgen kan volgens De Korte 2 miljard gulden bespaard worden. Deze operatie wordt moge lijk door het recht op uitkering te beperken, zieken en arbeidsonge schikten strenger te keuren en het uitkeringsregiem aan te passen. De Korte vroeg het kabinet het politie ke lot te verbinden aan de belofte dat het aantal arbeidsongeschikten niet boven de 1 miljoen uitkomt. Ybema (D66) stelde voor de ge dachte btw-verlaging te schrappen (opbrengst 2,75 miljard gulden), de VUT-regeling bij de overheid af te bouwen, te korten op subsidies en de groei in het aantal arbeidsonge schikten te voorkomen. Daarnaast moeten extra gasbaten gebruikt worden voor een lager financie ringstekort en moet de inflatiecor rectie in de belastingen vervallen (opbrengst 1,3 miljard gulden). Groen Links Namens Groen Links stelde het ka merlid Rosenmöller voor om de ta rieven openbaar vervoer niet te ver hogen en meer personeel in te zet ten (kosten 300 miljoen), 1 miljard gulden extra in bodemsanering te steken, energiebesparing met 1,15 miljard te stimuleren, de ontwikke lingshulp te ontdoen van oneigen lijke elementen (kosten 450 miljoen gulden), meer arbeidsongeschikten aan werk te helpen (kosten 250 mil joen) en koopkrachtoffers van be jaarden met een klein pensioen en alleenstaanden ongedaan te maken (kosten 160 miljoen). DEN HAAG (GPD) - De Neder landse samenleving is ziek, maar de politiek'geeft niet thuis. Het aantal arbeidsongeschikten nadert het miljoen, er is een harde kern van langdurig werklozen, maar het eni ge wat het kabinet doet is adviezen vragen. Daarmee zijn de mensen langs de zijlijn niet geholpen, con cludeert fractievoorzitter Schutte van het GPV. "Sociaal beleid is niet hetzelfde als zorgen dat meneer Ste kelenburg (voorzitter FNV) en me neer Ruding (voorzitter Christelijke Werkgevers NCW) geen ruzie krij gen". De drie klein-rechtse partijen GPV, RPF en SGP zijn unaniem in hun veroordeling van de passieve houding van de overheid. Zij roe pen het kabinet op zijn verantwoor delijkheid te nemen om de verdere verloedering van de samenleving - „geestelijke milieuvervuiling" al dus RPF-fractievoorzitter Leerling - tegen te gaan. Vooral het groeiend aantal over tredingen van wetten en regels is de drie partijen een doorn in het oog. Weliswaar wordt de komende jaren meer geld uitgetrokken aan crimi naliteitsbestrijding, maar de over heid maakt zich volstrekt „onge loofwaardig als het Openbaar Mi nisterie laat weten verkeersovertre dingen niet meer te kunnen verwer ken", zo meent GPV-er Schutte. Vorige week werd bekend dat de gemeente Wassenaar voorlopig geen verbalen uitschrijft voor snel heidsovertredingen. Schutte vraagt het kabinet nu eindelijk duidelijke prioriteiten te stellen. "Zo krijgen wij dat zieke land niet gezonder, alle bedoelingen ten spijt", zo vulde SGP-voorman Van der Vlies later aan. Om de verloedering tegen te gaan zou de overheid zelf het voorbeeld moeten geven, meent Van der Vlies. Bij voorbeeld door minder vergade ringen op zondag te plannen, want dat loopt de spuitgaten uit. De drie klein-rechtse partijen wa ren uiterst kritisch over de eerste begroting van het nieuwe kabinet. "Er wordt een toevlucht genomen tot boekhoudkundige yprschuvin- gen en incidentele maatregelen. De onvermijdelijke structurele bezui nigingen worden opnieuw met be hulp van de kaasschaaf gereali seerd", aldus Schutte. Alle drie achten omvangrijke be- paringen in de komende jaren on- ermijdelijk en zoeken die vooral in een grondige sanering van het sub sidiestelsel. Bezuinigingen op tadsvernieuwing en het onderwijs zijn voor SGP. RPF en GPV niet aanvaardbaar. De extra uitgaven zouden gedekt moeten worden door bezuinigingen op defensie, afschaffing reiskosten forfait, extra gasbaten, afromen winsten Shell en Esso, hogere ven nootschapsbelasting en een heffing op kapitaalverkeer. GL wil verder dat het kabinet wettelijk in de loon vorming ingrijpt om zo 1 procent van de ruimte voor loonsverhogin gen voor 'goede doelen' te bestem men. Het vroegere toptarief in de belastingen van 70 procent moet te rugkomen, de aftrek hypotheekren te moet worden beperkt, en de ren te- en dividendbelasting moet om hoog. Premier Lubbers dreigde gisteren tijdens de Algemene Beschouwingen om te vallen van de slaap. De lange zit achter de regeringstafel is kennelijk óf zeer vermoeiend óf dodelijk saai. Minister van financiën Kok zat er nog wel wakker bij. (foto anpi DEN HAAG (GPD) De zieke de mocratie is alleen op te lossen door directere verbindingen tussen kie zers en overheid. Het verschuiven van overheidstaken naar maat schappelijke organisaties - het maatschappelijk middenveld zoals het CDA voorstaat - is geen oplos sing. Ook het versterken yan de overheid zelf, zoals PvdA-fractielei- der Wöltgens wil, zal de zieke niet op de been helpen. Dit betoogde D66-fractieleider Van Mierlo giste ren bij de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer De democraat greep voor een ver ^klaring van de huidige toestand te 'rug op de Nederlandse politieke schiedenis: de vorming van een unieke overleg- en pacificatiemaat schappij, gebaseerd op een even unieke zuilenmaatschappij. Zolang het zuilensysteem effectief was, was er volgens Van Mierlo sprake van een indirecte democratie, die nog werkte ook. De burger had een binding met de groep die de zuil vormde, en met de leiders. "In die zuil woonde de groep, was er sociale controle, was er ook de directe ver binding tussen kiezers en gekoze nen", aldus Van Mierlo. Boven de afzonderlijke zuilen werden advies- en overlegorganen, koepelorganisaties en instituten ge zet als plaatsen waar de noodzake lijke compromissen konden wor den uitgewerkt. Daarvoor was geen legitimatie van onderop, vanuit de basis, maar van bovenaf. Zij waren nodig om de democratie te laten functioneren. De instanties werden organen van de overheid zelf. Nu zijn de zuilen grotendeels verdwe nen, maar bestaan de advies- éh overlegorganen, de koepelorganisa ties en instituten nog steeds. "Een ingestort zuilenveld waarboven op mysterieuze wijze een dak zweeft dat op niets meer rust", zo typeerde Van Mierlo de democratie. "Dat bouwkundig wonder kun je zeker niet restaureren door over heidstaken te verschuiven naar het middenveld. Maar ook schuiven van middenveld naar overheid' is zonder meer niet voldoende. Essen tieel is datje de democratie directer maakt, zowel in het middenveld als bij de overheid. Meer verbindings punten tussen burgers en organisa ties, tussen kiezer en overheid". Daarbij noemde Van Mierlo onder meer zaken als invloed van de kie zers bij kabinetsformaties, invoe ring van een referendum en een ge kozen burgemeester. Haagse pretenties CDA-fractieleider Brinkman ver zette zich in het debat tegen kritiek op zijn pleidooi om verantwoorde lijkheden van de overheid over te hevelen naar burgers, instellingen, bedrijven en anderen daar waar de Haagse pretenties en praktijken niet altijd even doelmatig of recht vaardig tot gelding komen buiten Den Haag. Volgens de CDA-voor- man is het anonieme Haagse loket niet sneller, doeltreffender en recht vaardiger dan een ander loket in het land. Iemand die steun nodig heeft, zal ook daar aan willen kloppen want, aldus Brinkman, valse schaamte kan geen reden zijn de anonimiteit van de 'Den Haag' te zoeken. Bovendien getuigt het volgens Brinkman van 'parternalisme' te veronderstellen dat burgers en be stuurders geen eigen afwegingen zouden kunnen maken. Het verwijt dat het CDA een nieuwe verzuiling zou voorstaan, wees Brinkman ver ontwaardigd van de hand. "Treft men dan nog in ons land zo veel ge reformeerden, katholieken, hu manisten of hervormden aan, afge sloten van een andere wereld met elk een eigen groenteboer, predi ker, onderwijzer, werkgever, na tuurvorser of clubleider?", zo vroeg hij zich af. Volgens hem wordt met deze kri tiek een karikatuur gemaakt van CDA wil 'ruime identificatieplicht' DEN HAAG (GPD) CDA-fractieleider Brinkman voelt er voor "een rui me identificatieplicht" in te stellen voor binnen- en buitenlanders. Brink man gaat daarmee verder dan het regeerakkoord, dat de mogelijkheid opent voor een beperkte identificatieplicht. PvdA-voorman Wöltgens bood gisteren, tijdens de algemene beschou wingen in de Tweede Kamer, een opening voor identificatieplicht, maar al leen als andere maatregelen niet afdoende blijken te zijn. Wöltgens haalde het zwartrijden in het openbaar vervoer aan als voorbeeld. Blijkt de con ducteur op de tram geen soelaas te bieden "en is het duidelijk dat zo'n legi timatieplicht werkelijk gehandhaafd kan worden, dan kan de regering wat ons betreft een voorstel in die richting doen", aldus Wöltgens. Voor het CDA is echter al duidelijk dat de legitimatieplicht er moet ko men. Wie op sociale rechtvaardigheid een beroep doet "hoeft toch niet be vreesd te zijn zijn identiteit te onthullen?" stelde Brinkman. onze open samenleving. Brinkman vroeg van het kabinet een concrete reactie op de CDA-verlangens voor spreiding van verantwoordelijkhe- PvdA-fractieleider Wöltgens be toogde dat de overheid in zijn ogen een aantal kerntaken laat versloffen (bestrijding criminaliteit, aanpak onveiligheid) en daarmee haar ge loofwaardigheid op het spel zet. Hij stelde voorts dat de politiek niet op zij mag gaan, daar waar belangenor ganisaties uitvoering van onze ge meenschappelijke wil blokkeren. Een tolerante samenleving kan vol gens de PvdA'er zijn aantrekkelijke kanten hebben, een tolerante over heid niet. "Die laat mensen in de kou staan". Machtsposities WD'er Bolkestein keerde zich te gen het overhevelen van overheids taken naar het maatschappelijk middenveld. Hij had het over een 'democratisch tekort', omdat rege ring en parlement bevoegdheden aan maatschappelijke organisaties overlaten. Daar dreigt volgens de WD het ontstaan van machtsposi ties jegens anderen, die niet tot de kring van de betrokken organisa ties behoren maar er wel van afhan kelijk zijn. Daarom zal de overheid altijd verantwoordelijk moeten blij ven, onder meer door kwaliteitsbe waking en toezicht op doelmatig fi nancieel beheer. Maatschappelijke verbanden die nen volgens de liberaal spontaan te ontstaan en niet kunstmatig te wor den opgewekt of in stand gehou den, al dan niet met overheidssteun. Samenwerking tussen overheid en maatschappelijk middenveld kan wel, maar alleen daar waar dit doel matig is, aldus Bolkestein. DEN HAAG Politieke fijnproe vers hebben de afgelopen weken reikhalzend uitgekeken naar de al gemene politieke beschouwingen, zoals die deze week in de Tweede Kamer worden gehouden. Niet al leen vanwege de recente verwikke lingen rondom het aftreden van Braks en de gevolgen daarvan voor de coalitie, maar zeker ook vanwege het optreden van de leider van de grootste oppositiefractie WD, Frits Bolkestein. Hij kon voor het eerst laten zien wat hij waard is als oppositieleider. Zijn belangrijkste taak is het be strijden van de coalitie van CDA en PvdA en waar mogelijk een wig drijven tussen de beide partners. Bovendien zou hij moeten aange ven hoe het beleid anders en beter kan. Gemeten aan die criteria was de prestatie van de WD'er bedroe vend. De voorlichtingsafdeling van de WD-fractie in de Tweede Ka mer had er alles aan gedaan om aan dacht te krijgen voor de fractievoor zitter. In de loop van maandag, aan de vooravond van het debat, wer den journalisten al mondjesmaat op de hoogte gebracht van de aanpak die Bolkestein zou kiezen. Boven dien werd het nieuwe politieke tele visieprogramma van de bevriende omroep, de AVRO, opgesierd met een interview met de liberale leider. Redenaarstalent Bolkestein had het voordeel de spits te mogen afbijten. Als eerste spreker had hij de gelegenheid de toon te zetten voor de algemene be- schouuwingen. Een niet gering voordeel voor een politicus. Zeker voor de liberaal, die zegt veel ge leerd te hebben van het redenaars talent van zijn grote voorganger Hans Wiegel. Als een ding echter vast staat is dat Wiegel het nooit op de manier zou hebben gedaan die Bolkestein gisteren koos. Hij hield een vrij droog en zonder twijfel intellectu eel verhaal, waarin hij echter niet veel meer deed dan het herhalen van eerder ingenomen standpun ten. Met echte alternatieven voor de kabinetsvoorstellen kwam hij niet. Bijna de helft van zijn betoog werd ingenomen door een analyse van de internationale situatie. In een tijd van zulke grote veranderin gen is het onontkoombaar daaraan in een dergelijk debat aandacht te besteden. Maar om zo uit te wijden, zonder dat er sprake is van een echt originele invalshoek, gaat echt te ver. Daarmee krijg je de kiezers niet op je hand en lok je ook geen echt politiek debat uit. Vervolgens stortte Bolkestein zich op een wél interessant onder werp, dat echter vrijwel geheel was overgenomen van zijn PvdA-colle- ga Thijs Wöltgens. Deze had zich tij dens een toespraak in Eindhoven, vorige maand, uitgesproken voor het terugwinnen van het primaat van de politiek. Niet alles moet wor den overgelaten aan sociale part ners en maatschappelijke organisa ties. De politiek heeft een eigen ver antwoordelijkheid. zo vond Wölt gens en zo vindt ook Bolkestein. Is 't niet vreemd dat u makkelijker Hong Kong kunt bereiken dan uw eigen zolder? Als je even wilt melden dat er koffie is beneden, kost 't soms bijna je stembanden. Terwijl het niet meer hoeft te kosten dan een gratis telefoontje. Gewoon 'n kwestie van onze huiscentrale in huis nemen. Zo kost de Homevox 1-2, bestemd voor twee telefoons, slechts f 245,-. En vanaf f 420,- kunt u op de Homevox 1-4 vier toe stellen aansluiten. Eentje in de keuken, eentje in de slaap kamer, ach, daar komt u natuurlijk wel uit. Dat de Homevox ook als wekker, babyfoon en waakhond kan opereren, ontdekt u bij ons in de win kel. Of bel gratis: 06-0402. -.J+ De winkel van PTT Telecom. (ot-iiïoi PRIMAFOON VAN PTT TELECOM IS GEVESTIGD IN: ALPHEN A/D RIJN, DREESPASSAGE 10 -GOUDA, KLEIWEG 108 - LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT 88 Van Mierlo Dan deed D66-leider Van Mierlo het beter. Deze sneed het onderwerp ook aan, maar vanuit een originele invalshoek. Het gaat er niet om ver antwoordelijkheden terug te halen van het maatschappelijk midden veld naar de centrale politiek. Het gaat erom dat de democratie direc ter wordt gemaakt, zowel in het middenveld, als bij de overheid. Burgers moeten meer invloed kunnen uitoefenen op al datgene wat hen direct raakt, zo betoogde Van Mierlo. En dat kan niet, zoals nu, door de burgers eenmaal per vier jaar het recht te geven hun ver tegenwoordigers aan te wijzen, waarna ze weer vier jaar hun mond moeten houden. "Wij zorgen dan voor een coalitie en ministers en be leid en burgemeesters en alles wat je maar wilt. als je ons maar de maximale ruimte geeft", schamper de Van Mierlo. Zijn betoog oogstte onder de toe hoorders aanmerkelijk meer lof dan dat van tegenstrever Bolkestein. En dat zal de laatste niet lekker zitten. Bij achtereenvolgende verkiezin gen is de WD nogal wat kiezers aan D66 kwijtgeraakt en de laatste opi niepeilingen maken het er voor Bol kestein niet vrolijker op. Evenaren Voor de AVRO-televisie zei de libe rale leider het zo: "Hans Wiegel heeft twee keer zes zetels winst ge haald bij verkiezingen. Als ik die prestatie kan evenaren ben ik een tevreden mens". Bolkestein verge lijkt zichzelf graag met Wiegel. Maar de oude meester zal na de eerste dag van de algemene beschouwingen niet erg te spreken zijn over zijn pu pil. Brinkman kraakt nota Pronk over ontwikkelingshulp DEN HAAG (GPD) - De onlangs uit gebrachte nota Ontwikkelingssa menwerking van minister Pronk (PvdA) is gisteren door CDA-frac- tieleider Brinkman van ongezouten kritiek voorzien Pronk probeert de opzet van de Nederlandse ontwik kelingshulp te wijzigen, maar hij haalt daarbij "te veel overhoop waardoor het maatschappelijk draagvlak zou kunnen ineen schrompelen" De 400 miljoen gul den die Pronk dit jaar extra te beste den heeft, dreigen te versnipperd te worden uitgegeven, betoogde de CDA'er. Brinkman tartte coalitiegenoot PvdA door te suggereren dat ont wikkelingsgelden ook aan de lan den van Oost-Europa ten goede moeten kunnen komen. De PvdA is dat een gruwel, omdat dan minder geld naar de Derde Wereldlanden gaat. PvdA-leider Wöltgens deed in zijn bijdrage dan ook niet meer dan "waardering" uitspreken voor de nota van Pronk. Defensie CDA en PvdA verschillen nog steeds van mening over het tempo van de bezuinigingen op Defensie Volgens Brinkman heeft minister Ter Beek "soms te veel haast" bij die besparingen, terwijl Wöltgens meent dat de bewindsman daarmee juist "een goed begin" heeft ge- Het verschil van mening kwam gisteren, tijdens de algemene pol- tieke beschouwingen in dt IV Ndl Kamer, nog eens duidelijk aan het licht. Wöltgens verklaarde ook in de toekomst "verdere bezuinigings- mogelijkhedon" op Defensie te zien, bu voorbeeld door een verdere verkorting van de dienstplicht, ter wtjl Brinkman op voorzichtigheid aandrong. Met het oog op het formidabele militaire potentieel van Irak zijn beide coalitiepartners het er over eens dat de wapenexport nauwge zet gecontroleerd dient te worden. Het kabinet dient volgens Wöltgens ook binnen de Europese Gemeen schap op een regeling daarvoor aan te dringen. Groen-Linksfractievoorzitter Ria Beckers haalde in dat verband fel uit n.ur dt- ti-li k« bondgenoten in de Golfcrisis. "De Fransen staan in het Midden-Oosten tegenover hun eigen exocet-raket. De Neder landers komen oog in oog met Iraakse nachtzichtkijkers uit Hen gclo en granaten van Eurometaal. J I. VS r. n oorlog .m.iteru el .i.m Saudi-Arabie. En om het evenwicht te bewaren krijgt Israel de modern ste Amerikaanse wapens voor een symbolisch bedrag", aldus scham perde Beckers.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3