Scholen vrijer in personeelsbeleid t6tilt, NM) dtcctrtcdc a> Je fa fatsen! Eagles test spits van Faeröer ©VER =DE GRENZEN' Sensationele inworp smoort in de modder 'Schrijf verkeersboete automatisch van giro af In de oorlog ging alles stiekem' PAGINA 22 SPORT WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 (GPD) - Rob Witschge is bezig met het tweede van zijn vier overeengekomen contractjaren bij St Etienne. Maar of hij zijn verbintenis met de tienvoudige Franse landskampioen af- maakt is zeer de vraag. Witschge, voormalig zondagskind bij Ajax, is in aanvaring geko- men met Christian Saramagna, dit seizoen voor het eerst hoofdtrainer van les Verts, die zijn afgegleden naar de laatste plaats in de Franse eerste divisie. Saramagna verwijst Witschge dit seizoen met zekere regelmaat naar j de reservebank en dat pikt de Am- sterdammer niet. „Ik moet nog maar weer eens met de president praten. Als ik niet speel wil ik weg". Probeer je een breuk te force- Maar die kwam toen met het lulver- die er trouwens helemaal niks van haal dat ik niet goed met het voet- kon. als hoofdtrainer wegging Witschge: „Ik wacht nog even af. Misschien sta ik er snel weer vast in. Maar wordt het helemaal te gek, dan ga ik op een vertrek aandringen. Ik ben nog maar 24. Ik heb nog een he le carriere voor me. Ik ga niet op de bank zitten". - Waarom speel je eigenlijk niet? Witschge: „Ik weet niet wat ik er van moet denken. Ik vind het alle maal heel raar. Ik ben laatst ook al een keer bij de president geweest om te vragen wat er aan de hand is. ballen bezig was". - En dat ben je wel? Witschge: „Natuurlijk ben ik dat moest worden' wel. Bij het begin van het seizoen noemde Saramagna me nog een van de steunpilaren van het elftal. Maar daarna is het al gauw gaan romme- ik nota bene nog een van de spelers die zei dat Saramagna zijn opvolger len". Hij zucht. „Vorig jaar heb ik ter zit", van de 38 wedstrijden er 38 ge- ni~: speeld. Ik heb dertien doelpunten gemaakt, vier in de beker, negen in de competitie. Iedereen was tevre den. En nu..". Heeft Saramagna misschien een hekel aan je? Witschge: „Ik zou het niet weten. Vorig jaar was hij hier nog assistent trainer. Ik heb toen nooit proble men met hem gehad. Toen Herbin, - Daar heb je nu zeker spijt van. Witschge lacht en zegt: „Ik denk eigenlijk dat Philippe Tibeuf erach- ADVERTENTIE MÏBillf.li'HlilYirH BEN JE NIEUWSGIERIG? WILFRED EN ANTOINETTE VAN ALPHENS DAGBLAD VERTELLEN JE ER ALLES VAN: 071-161323 Philippe Tibeup Wie is dat? Witschge: „Dat is onze tweede spits". Maar waarom zou die erachter zitten? Witschge: „Die is misschien ja loers ofzo. Of die ziet mij als een be dreiging". Een raar verhaal. Witschge: „Eigenlijk had ik dit misschien beter niet kunnen vertel len". Jack Charlton krijgt Engelsen op zijn nek Jackie Charlton heeft zich de woede op de hals gehaald van Britse parle mentariërs. De bondscoach van Ier land, die zich zoetjesaan meer Ier voelt dan Engelsman, zette de spe lers voor het begin van de WK-wed- strijden in Italië aan tot het zingen van anti-Britse strijdliederen. Een daarvan herinnert aan een aanval van de IRA op Britse kazernes in Noord-Ierland. Die bekentenis doet Charlton in het WK-dagboek dat een paar dagen geleden op de markt verscheen. Go Ahead Eagles heeft de komende twee weken een wel heel spe ciale gast op proef. Trainer Versleijen test in die periode de negen tien-jarige aanvaller Jan Allan Muller. De spits is afkomstig van de Faeröer en komt daar voor WB uit in de hoogste divisie. De Deventenaren werd getipt over de spits door Tommy Kris- tiansen, oud-speler van Go Ahead en momenteel als trainer werk zaam bij WB. Muller maakte al enkele keren deel uit van de natio nale selectie van de eilanden-groep, die onlangs met een verrassen de zege op Oostenrijk (1-0) debuteerde in de kwalificatiereeks voor de eindronde van het Europees kampioenschap. De amateur, wiens club de competitie onlangs afsloot, arriveerde dinsdagmiddag op de Adelaarshorst. Muller werd niet opgeroepen voor de interland tegen Denemarken, die woensdag wordt ge speeld. Rob Witschge. hleffoto) ANP) Beerschot verdacht van fraude De Belgische justitie is bezig met een onderzoek naar financiële praktijken bij de Antwerpse voetbalclub Beerschot. Gisteren werd bij dertien Beerschot-medewerkers een huiszoeking gedaan en werden documenten in beslag genomen. Het zou gaan om zwendel tot zeker gemaakt aan valsheid in gescnnne 50 miljoen frank (f. 2,8 min.). en belastingfraude. Bestuursleden, oud-bestuursle- Er zou hoofdzakelijk btw zijn ont- den, personeel en een oud-speler doken, vooral in de horeca-gelegen- van Beerschot kregen bezoek van heden in het Beerschotstadion en de justitie. Er zullen de komende de clubgebouwen. Er werd te wei- Witschge: „Waarom niet. Maar ik dagen nog meer huiszoekingen en n'g omzet aangegeven en ook in het zou ook best in Frankrijk willen verhoren volgen zo is medeee zwart verkocht. Ook werd geen blijven. Het maakt me met uit, als ik deeld De betrokkenen zouden zich boekhouding van de jeugdploegen maar voetbal van 1986 tot 1990 hebben schuldi(, bijgehouden en er werd geknoeid met de verkoop van sportartikelen. Oud-speler Jos Daerden, die sinds dit seizoen uitkomt voor Ger minal Ekeren, zou ten dele zijn be taald in de vorm van sportartikelen, die hij daarna echter weer zou heb ben verkocht in zijn sportwinkel in Tongeren. Het zou gaan om min stens 100.000 gulden per jaar. Michel Hidalgo, de voormalige bondscoach in Frankrijk, staat bij de Franse voetbalbond officieel ge registreerd als trainer van Olympi- que Marseille. Hij dient als stroman voor Franz Beckenbauer, de tech nisch directeur, en zijn assistent Holger Osieck. De twee Duitsers zijn niet in het bezit van een Rebel Effenberg heeft het verbruid Stefan Effenberg heeft het verbruid bij Bayern-trainer Jupp Heynckes. Frankrijk geldige trainerslicentie. Zaterdag tegen Borussia Mg, dat de playboy in het voorjaar voor vier mil- Geen nood, dacht de almachtige Britse parlementariërs reageerden i°en Mark verkocht aan de Zuidduitse club, zat de stroblonde verdediger Bernard Tapie, we hebben nog al- geschokt en eisen nu van hem dat °P de bank. In de rust weigerde hij het met de andere reserves het veld op tijd Hidalgo. Hij werd twee jaar ge- te gaan en nam hij plaats op de Borussia-bank. „Vrijdag op de training leden op staande voet ontslagen, noemde Heynckes me 'een idioot', dat gaat me te ver. Sportief heb ik hier met behoud van salaris. hij de IRA in het openbaar veroor deelt en het Britse volk zijn veront schuldigingen aanbiedt voor deze trouwens toch nog weinig positiefs meegemaakt. Bayern is geen eenheid. belediging. Maar wat wil je ook, als iedereen z'n eigen weg gaat". Ergens in het schemergebied tus sen amateur- en profvoetbal kent Engeland een nieuwe sensatie. Zijn naam is Changez Khan, pas 19 jaar. Khan is vleugelspeler bij Stafford United, dat uitkomt in de GM Vauxhall Conference, de afdeling net onder de vierde divi sie. Khan, van Aziatische origine, kwam niet zozeer in het nieuws vanwege zijn fabéltastische voet balkwaliteiten, maar wel door zijn unieke inworp. In een thuiswedstrijd onlangs tegen Merthyr mocht Khan bij de middenlijn een bal opnieuw het veld in brengen. Tot ieders verras sing verdween hij met het ronde kleinood in de spelerstunnel, keer de daar vervolgens met een sprint uit terug en gooide de bal in één keer over de verbouwereerde doel man van Merthyr in de verste hoek. Het doelpunt werd uiter aard afgekeurd, maar toch: een bal gooien over een afstand van pak 'm beet 60 a 70 meter is niet niks. Reden voldoende voor een loka le televisieploeg om uit te rukken naar de eerstvolgende wedstrijd van Stafford United. Halverwege de eerste helft kwam Khans grote kans. Maar helaas. Terwijl de ca mera's snorden, wilde hij zijn kunststukje herhalen. Aanloop goed, bal in beide handen boven het hoofd, maar neeOmdat het net daarvoor had geregend, was het veld nogal glad waardoor Khan uitgleed en met bal en al voorover in de modder belandde. Pele kan het maar niet laten Edson Arantes do Nasclmento, beter bekend als Pele, is weer in training. De beste voetbal ler aller tijden wil op 31 okto ber. acht dagen voor z'n' vijf tigste verjaardag, met het Braziliaanse elftal in Rome aantreden tegen een wereld- elftal. Tot dat team behoren spelers met klinkende namen als Gullit en Van Basten, de Argentijn Maradona en de Duitsers Klinsmann en Matt- haus. VRIENDSCHAPPELIJK Ajax - Olympisch elftal 1-2 (1-1). 26 Brusselers 0-1. 32. Wiliems 1-1. 55 Ronald de Boer 1-2. Scheidsrechter: Van der Niet. Toeschouwers: 200 (gratis toegang). Wilhelmus (hoofdklasse) SW 4-1 (2-1). Doel puntenmakers Wilhelmus: Dijkstra. Klaassen, Fa- ber, De Jong. SW: Cooke Toeschouwers 800 Sovjetunie - Israël 3-0 (2-0). 6. Juran 1-0.21. Li- tovsienko 2-0, 80. Juran 3-0. Toeschouwers. 1.000. HILVERSUM Eerste koer6. 2000 m: 1. Elkeklus (J. Oorthuij- sen) 2.40,8- 1.20,4, 2. Ego Kievitshof. 3. Ever Ja de Niet gestart: Ebony. Toto: winnend 1,80 plaats 3,30 3,00 koppel 7,20 trio 95,50. Tweede koers, 2440 m: 1. Celester (Ao. de Wrede) 3.15,4 - 1.20,1, 2. Derby Star, 3. Nordic Lobell. Niet ge start: Ben Nebit en Volcker Toto: winnend 3,60 plaats 1,80 2,10 koppel 7.00 trio 60,80. Derde koers, 1609 m: 1 Dee Schermer (F. van Klave ren) 2.08.1 -1.19,6,2. Diana d'Almere. 3. Duncan Prince. 4. Desidirium, Toto. winnend 3,00 plaats 1,20 5,30 1,80 koppel 39,00 trio 656,70 kwartet 1.818,00. Vierde koers, 2000 m: 1. Donna Ber- kum (T. Kooyman Jr.) 2.38,1 1.19,1, 2. De Bles Princes, 3. Nick Hoff. Niet gestart: Everwin Alone en Dynalinde. Toto: winnend 18,50 plaats 3,40 2,00 koppel 9,20 trio 102,30. Vijfde koers, 2000 m: 1. Double Dutch (P. Barendse) 2.40,8 -1.20,4, 2. Comeet Ruimzicht, 3. Armbro Critty. Toto: win nend 9,80 plaats 4,30 1,90 1,90 koppel 17,90 trio 159,90. Zesde koers, 2440 m: 1 Berthi Prinses (J. Janssen) 3.15,7 -1.20.2. 2. Duncan Crown. 3 Dalida Belvedere, 4. Briesiy. Toto: winnend 7.80 plaats 1,80 2,20 1,90 koppel 22,20 trio 223,40 kwartet 2.032,20. Zevende koers, 2000 m: 1 Puritan's Pnde (A. v.d. Blonk) 2.38,6 - 1 19,3, 2. Durban uit Uden, 3. Demerick Star. Niet gestart: Charly Quick. Toto: winnend 4,60 plaats 3,90 5,00 koppel 21,40 trio 290,20. Achtste koers, 2000 m: 1Domo Dutch (A. Suykerbuyk) 2,34,9 -1.17,5, 2. Carl Buitenzorg, 3. Duke of Winsser. Toto: win nend 3,90, plaats 1,40 1,10 koppel 3,20 trio 17,30. Negende koers, 2000 m 1 Amazone Cede (W. van Eykelenborg) 2.37,7 -1.10,9,2. Yorkio Fortu- na, 3. Zingaro Evento, 4. Beloved Child. Niet ge start Zombi Vitesse. Toto: winnend 20.40 plaats Brown Beauty (A. v.d. Wal) 2.05,8 -1.18,2, 2. Al ways Again, 3. Barry Quick. Toto: winnend 3,40 plaats 3,20 4,00 koppel 7,20 trio 125,90. Elfde koers, 2000 m: 1 David Morgan (F. Handelaar) 2.38,0 -1.19,0,2. Esmeralda K, 3. Dusty Star. To to: winnend 1,80 plaats 1,20 3,20 1,90, koppel 17,20 trio 322,70. Twaalfde koers, 2000 m: 1 Coba Jorishof (J. van Dooyeweerd) 2.39,5 1.19,8, 2. Boncoeur A. 3. Condor Hendrika. Niet gestart: Yankee Staaweide en Carma Buitenlust. Toto: winnend 2,30 plaats 1,80 2,40 koppel 20,50 trio 102,10. W5 (3-11-3-1-11): niet gespeeld. Om zet totalisator: 211.924,00. TEL AVIV (Isr), mannen, 250.000 gulden, eer ste ronde: Koevermans (Ned/4) - Vassal (Isr) 6-3 1-6 6-2, Tsjesnokov (Sov/1) - Pereira (Ven) 6-3 6- 2, Robertson (Zaf) - Ran (Isr) 6-1 6-3, Bloom (lsr/5) - Pozzi (Ita) 6-2 6-1Kovalski (Isr) Karutzy (Isr) 7- 5 2-6 6-3, Odizor (Njg) - Hirsch (Isr) 6-0 6-1Mans- dort (lsr/2) - Weidenfeld (Isr) 6-3 6-1. SUPERLIGA Joegoslavië - Nederland 4-3. Primorac Trinko Keen 22-20 21-10. Lupulescu - Haldan 8-21 20- 22, Fazlic - Hooman-Kloppenburg 21-1916-21 21- 18, Primorac/Lupuiescu - Haldan/Keen 21-15 21- 12, Lupulescu/Fazlic - Haldan/Hooman-Kloppen- burg 13-21 12-21, Primorac - Haldan 21-15 15-21 14-21, Lupulescu - Keen 19-21 21-11 21-17. Nederland verder met kruiswedstrijden in degra- datiegroep. groep B: Polen - Zweden 3-4. Akkoord over besteding geld DEN HAAG (GPD) Scholen voor basis- en voortgezet onderwijs krijgen vanaf 1992 de ruimte om een zelfstandiger personeelsbe leid te voeren. Schoolbesturen mogen sommige leerkrachten tij delijk een extraatje te geven, oude functies schrappen en nieuwe creëren. Daarover hebben de onderwijsvak- bonden en staatssecretaris Wallage (onderwijs) gisteravond laat een ak koord bereikt, na ruim anderhalf jaar onderhandelen. Het akkoord betekent een enorme vereenvoudi ging en geeft scholen de vrijheid het budget voor het personeelsbestand •veel vrijer besteden. Nu zijn de ■schoolbesturen met handen voeten gebonden eh regels van het ministe- 'Antillenroute' examens dicht DEN HAAG (ANP) - Scholieren op de Nederlandse Antillen en Aruba zullen het tijdsverschil met Nederland volgend jaar niet meer kunnen benutten om in Nederland te informeren naar de inhoud van het Centraal Schriftelijk Eindexamen. Staatssecretaris Wallage van on derwijs heeft deze zogeheten Antillenroute' definitief ge dicht. Wallage heeft het examen- rooster voor 1991 zo gewijzigd dat de examens die voor de leer lingen op de Antillen en voor de Nederlandse leerlingen dezelf de zijn, op hetzelfde tijdstip zul len beginnen. Nederlandse scholieren doen in die vakken 's middags examen, leerlingen op de Antillen 's morgens vroeg. Deze voor de hand liggende op lossing is mogelijk omdat de examens op de Antillen en in Nederland maar voor de helft van de vakkan dezelfde zijn. Van schoolbesturen wordt ver wacht dat ze zich als heuse werkge vers gaan gedragen. De bevoegdhe den van de medezeggenschapsra den in het onderwijs worden tegelij kertijd opgekrikt tot die van echte ondernemingsraden. Desgewenst mag een schoolbestuur zelfs geld van het totale budget voor perso neelslasten inzetten voor bijvoor beeld materiële voorzieningen. Met het nieuwe budgetsysteem wil staatssecretaris Wallage de kos ten van de onderwijsbegroting, die keer op keer tegenvallen, in de hand houden. Nu is het voor de bewinds lieden iedere keer maar afwachten welke personeelslasten de scholen precies zullen declareren. De ach terliggende gedachte is dat scholen medeverantwoordelijk worden voor de (financiële) gevolgen van hun eigen beleid. De kosten voor ontslaguitkeringen blijven voor re kening van het rijk, wanneer het ontslag niet het gevolg is van beleid van het schoolbestuur maar van de overheid zelf. Er komt een landelijk fonds waar uit de vervanging van zieke leer krachten betaald gaat worden. De voeding komt hoofdzakelijk van het departement. Daarnaast betalen scholen allemaal dezelfde premie, ongeacht de omvang van het ziekte verzuim op de afzonderlijke scho len. De bonden hechten erg veel waarde aan dit solidariteitsbegin sel. De bedoeling van het fonds is scholen medeverantwoordelijk te maken voor het terugdringen van het (hoge) ziekteverzuim. Hoe min der vervanging nodig is. hoe lager de (gemeenschappelijke) premie. Politie rolt bende chequevervalsers op DEN HAAG (ANP) - De rijkspolitie heeft een internationale bende che quevervalsers opgerold. De recher chedienst Betalingsverkeer Rotter- dam hield onder anderen de 42-jari- ge B. en de 46-jarige T., beiden uit Amsterdam, aan. In totaal werden in binnen- en buitenland zeven ver dachten aangehouden. Dit heeft de rijkspolitie in Den Haag meege deeld. De schade die de bende heeft ver oorzaakt, bedraagt ruim achthon- In de rij voor voedselbonnen. "Goed bedoeld hoor, de praktijk werkt het niet" Distributie-oefening voedselbonnen wekt herinneringen derdduizend gulden. T. bleek bij zijn aanhouding in het bezit van gi robetaalkaarten en eurochèques en valse giro- en bankpassen en pas poorten. Het tweetal was op weg naar Denemarken om daar een én ander te verzilveren, aldus de rijks politie. In opdracht van B. bleken voor namelijk in Belgie, Groot-Brittan- nie en Scandinavië verzilveringen van girobetaalkaarten en euroche ques plaats te hebben gevonden. 'S-HERTOGENBOSCH Uit zijn binnenzak diept hij een vergeelde broodkaart op. Nog bewaard uit de Tweede Wereldoorlog. Met glimmende ogen kijkt J. Ruiter (66) naar het verfrommelde papiertje. "Deze bon had ik gelukkig niet meer nodig. Toen waren we inmiddels bevrijd". Hij kan er niets aan doen, maar de distributie-oefe ning in het gemeenschapshuis 'De Meent' in 's-Herto- genbosch waar voor proef voedselbonnen worden uit gereikt, roept bij hem nare herinneringen aan de oor log op. "Honger, honger hebben we geleden. Ik zat on dergedoken en bestond gewoon niet meer voor de Ne derlandse staat". Aangeslagen kijkt Pietersen in het rond. Observeert kritisch de gemeente-ambtenaren die de 2000 opge roepen buurtbewoners hartelijk ontvangen. Koffie en koek is er in overvloed. Alsof het echt oorlog is, laat ie dere deelnemer op het afgesproken tijdstip braaf zijn paspoort en de witte distributie-stamkaart aan de ge meente-ambtenaren zien. Dan krijgen ze een roze, al gemene stamkaart in de hand gedrukt waarmee ze zo genaamd voedsel en andere goederen kunnen kopen. Ruiter cynisch: "In de oorlog ging alles stiekem. Door een piepklein loketje kreeg je voedselbonnen uitgereikt. Alles was afgeschermd. Iedereen was bang dat de buurman achter je de felbegeerde bonnen af zou pakken. Niemand sprak met elkaar. Iedereen was bang dat een NSB'er je in de kraag zou pakken". Oliecrisis Sinds 1983 organiseren de ministeries van economi sche zaken en landbouw en visserij iedere twee jaar een distributie-oefening. Hoewel de distri but iewet al dateert uit 1939, werd de uitreiking van bonnen vlak na de oorlog nooit in de praktijk getest. Dat kwam pas begin jaren zeventig ter sprake bij het uitbreken van de oliecrisis, waardoor benzine 'op de bon' ging. Het ministerie van economische zaken raakte toen in moeilijkheden, omdat nergens geregistreerd stond wie een auto had. Het uitreiken van benzinebonnen verliep dan ook nogal chaotisch. De rantsoeneringsproef in 's-Hertogenbosch wordt speciaal gehouden in een wijk waar veel oudere men sen wonen. Dan is de kans van een hoge opkomst het grootst, zo menen de organisatoren. De oudere deelne mers ergeren zich eraan dat de jeugd niet hoeft te ko men opdagen. Een van de wijkbewoners, J. De Bruin (61): "Zoiets is juist goed voor jongeren. Die denken toch al zo lichtzinnig over oorlog. En ze hebben alle maal een grote mond. En die moet je niet hebben als de oorlog uitbreekt. Dan moet je verdomde goed op letten tegen wie je iets zegt". J. Jalink, hoofd-afdeling consumenten van de een heid crisisbeheersing van het ministerie van economi sche zaken, benadrukt dat de oefening geen voorlich tingscampagne is die duidelijk maakt 'hoe erg oorlog is'. "We testen het systeem. Het gaat er om dat ieder een op het afgesproken tijdstip komt die op de oproep kaart staat vermeld. Anders moeten mensen te lang wachten voordat ze bonnen krijgen. Dat zou tijdens de oorlog ook fataal zijn. En verder kijken we of er ge noeg bonnen zijn". Lachertje Terwijl de ambtenaren van het ministerie en de ge meente de test bloedserieus aanschouwen, hebben enige ouderen toch weinig vertrouwen in de oefening. Het is wel goed bedoeld hoor, zo redeneert P. Leijten (77), maar in de praktijk werkt het niet. "Een lachter- tje. Allemaal een hoop werk voor niks. Door zo'n vro lijke bedoening, lijkt het alsof er niets aan de hand is als straks de oorlog uitbreekt. Kom nou. Ik heb de oor log meegemaakt. Die Duitsers waren hier nog geen dag, of Rotterdam werd al gebombardeerd. Dat kan weer gebeuren. Wat heb je dan aan al die bonnen?" DEN HAAG (ANP) - Schrijf boetes voor verkeersovertredingen auto matisch af van de bank- of giroreke ning van de kentekenhouder en het probleem van de handhaafbaarheid van de maximum snelheid is opge lost. Dat schrijft de Utrechtse offi cier van justitie, mr. M.A.A. van Ca- pelle, in Het Tijdschrift voor de Po litie. Zijn voorstel voor een optimale handhaving luidt als volgt. De hou der van een kenteken is altijd aan sprakelijk voor overtredingen, ge constateerd met het voertuig dat dit kenteken draagt. De enige uitzon deringen daarop: als het voertuig was ontvreemd en als kennelijk een vals kenteken is gebezigd. De houder van het kenteken dient over een giro- of bankreke ning te beschikken en geeft de over heid bij het in ontvangst nemen van het kentekenbewijs een incasso machtiging voor dat rekeningnum mer. Maandelijks schrijft de overheid de boetes van de rekening af en wel op dezelfde wijze waarop een afre kening van een creditcard plaats vindt (rekeningoverzicht met ver melding van bedragen onder mede deling dat op een bepaalde datum tot automatische incasso zal wor den overgegaan). Kan de kentekenhouder aanto nen dat er een vergissing in het spel is (vals kenteken of gestolen voer tuig) dan volgt restitutie van de boe te. In de visie van Van Capelle zou den leasebedrijven niet anders moeten worden behandeld. Deze bedrijven moeten zelf maar een re geling bedenken om de boete te ver halen op de gebruiker van de lease auto, bijvoorbeeld door een borg som te vragen. Voor het geval kentekenhouders dermate rood komen te staan dat ook automatische afschrijving geen soelaas biedt stelt de officier voor het voertuig aan de ketting te leg gen en - als dat niet helpt - het uit eindelijk te verkopen. "Op deze ma nier is het afgelopen met de overbe lasting van de justitie-organen. Constatering van overtreding en oplegging van straf zijn een admini stratieve aangelegenheid gewor den. Hooguit", aldus Van Capelle "zou men de zeer hardnekkige over treders kunnen dagvaarden en een extra straf opleggen". Alouettes moeten aan grond blijven DEN HAAG (GPD) - De Koninly- ke Luchtmacht houdt alle 77 Alouette Ill-helikopters voorlopig aan de grond in afwachting van een onderzoek naar scheurvorming. Het onderzoek wordt ingesteld naar aanleiding van een ongeval met een helikopter van dit type, vorige week maandag, waarbij de piloot om het leven kwam. Volgens het ministerie van defen sie is het ongeluk mogelijk te wijten aan een materiaalbreuk van de ver binding tussen de romp en de staartconstructie. Om elk risico uit te sluiten, worden nu alle 77 Alouet te Ill-helikopters gecontroleerd. De Alouette Ill-toestellen zijn ge stationeerd op de vliegvelden Dee- len en Soesterberg. Een aantal is ook gestationeerd op de vliegbasis Leeuwarden, waar ze onder meer worden ingezet bij reddingsopera ties op zee. Rijk mag asielzoekers niet in wachtruimte Schiphol vasthouden en justitie spitste zich voornamelijk toe op de uitleg van het noodwetje voor het asielopvangcentrum op Schiphol-Oost. Vluchtelingenwerk meent dat de transitruimte niet on der dit wetsartikel valt, justitie vindt van wel. De rechter heeft de WN volledig in het gelijk gesteld. Volgens hem is de vreemdelingenwet vorig jaar aangepast om alleen het verblijf in het opvangcentrum op Schiphol- Oost een wettelijke basis te geven. Hij acht het or\juist dat een nood wetje dat in feite is aangenomen om het verblijf van asielzoekers in de transitruimte te voorkomen, nu door justitie wordt gebruikt om dat juist te legaliseren. HAARLEM (ANP) - Asielzoekers mogen niet langer in de wachtruim ten van de luchthaven Schiphol worden vastgehouden. Dat heeft de fungerend president van de recht bank in Den Haag, de president van de rechtbank in Haarlem, mr. H.F. van den Haak, bepaald in het kort geding dat de Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland (WN) tegen de Nederlandse Staat had aange spannen. Vluchtelingenwerk daagde de Staat voor de rechter omdat justitie ondanks diverse gerechtelijke uit spraken doorgaat met het vasthou den van asielzoekers in de transit ruimte. Het conflict tussen de WN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22