D@ geit is een grappig beest Yerto Maassluis heeft een wel heel slecht voorbeeld gegeven Het beste als ze er nog 'van moeten groeien' WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 Geitenhouderij heeft toekomst maar alleen grote bedrijven redden het Het is keihard werken, maar ook ontzettend leuk. Twee boeren vertellen waarom zij kozen voor het, wellicht, grappigste landbouwhuisdier: de geit. De koe der armen wordt eindelijk voor vol aangezien. Appelwijzer 7 Ze heeft iets vertederends, de geit. Het is vrijwel het enige landbouw huisdier dat enthousiast en uit eige ner beweging op je afkomt, zonder een bokkige houding aan te nemen. Men noemt haar wel de koe der ar men, een weinig vleiende benaming die nog dateert uit de tijd dat kin derrijke gezinnen zich voedden met de melk van het ietwat hoekige dier met zijn wijsneuzenblik. Toen ech ter de leefomstandigheden verbe- IHPHi terden en men gemakkelijker aan kan er een heel enthousiast verhaal van de Nederlandse melk wordt ge ëxporteerd naar het buitenland, waar men er kaas van maakt. Ook gaan er Nederlandse geitekazen de grens over, zelfs naar de Verenigde Staten. De populariteit van Neder landse geitekaas stijgt de laatste ja ren, maar een vetpot is het nog niet. Uitgekiend 'Klopt", beaamt Tony Verkade, "ik 'gewöne' melk kon komen, veran- over ophangen, want het is erg leuk, Hendrik Bikker maakt met zijn echtegenote Marja 600 kilogram geitekaas per week. door Suzanna Heikoop derde de geit van melkleverancier maar ik wil niet de indruk wekken in hobbydier. dat het allemaal rozegeur en mane- schijn is. Er zit een stijgende lijn in, maar we moeten een aantal zaken nog beter gaan doen en een voor beeld nemen aan de grote melkvee houderij. Daarin heeft men heel goed uitgekiende fokprogramma's, Bij een aantal boeren liep de hob- die geheel zijn gericht op de melk- by uit de hand, waardoor meer melk gifL Daar moeten wij ook naartoe, werd geproduceerd, die vervolgens We moeten zorgen dat we goede werd verkaasd en aan liefhebbers bokken vinden, die nakomelingen werd verkocht. Zo groeide tien jaar leveren waarbij de melkgift erfelijk geleden langzaam de groep bedrij- a] op een hoog plan zit". Tony Verkade heeft samen met - - zijn vrouw een geitenbedrij fin Stol- den voor een belangr.jke aanvulling wiJk. In 1984 nam hij het bedrijf met op het inkomen. De laatste jaren achttien koeien over. Met de invoe- werd de geitenhouderij steeds pro- nng van de superheffing verkocht fessioneler. De geitenhouders vere nigden zich, zorgden met elkaar voor coöperatieve melkafzet en be- hij zijn koeien en het melkquotum en vervolgens ging hij zich volledig aan de geitenhouderij wijden. In de gonnen gegevens uit te wisselen mooie oude weiden achter zijn be over het fokken en verbeteren van drijf grazen momenteel ruim drie- de rassen en het efficiënter maken honderd, overwegend witte dieren, van het bedrijf. - - - - Grotere stal Hoewel de geitenhouderij nog "Niet dat ik dat zo graag wil", ver- steeds een kleine bedrijfstak is met duidelijkt hij, "maar die grootte heb een paar honderd grotere, serieuze bedrijven, wordt in ons land toch zo'n zestien miljoen liter melk ge- ik nodig om met mijn bedrijf be hoorlijk te kunnen draaien. Ik ver koop de melk aan een ander, die er produceerd. Hoeveel kaas daarvan kaas van maakt. Er komt ook een wordt gemaakt is niet helemaal be- nieuwe melkstal, met mooi strak te- kend. Sommige geitenhouders gelwerk. Deze heb ik nog zelf ge- melken de geiten en maken er kaas bouwd, met houten tafels, waarop van, anderen leveren de melk aan de dieren worden gemolken. Ik een fabriek of een collega, die er melk hier twaalf geiten tegelijk. De kaas van maakt. Enkelen maken ka- meeste dingen in de stal heb ik zelf zen en verkopen die weer aan grote- moeten maken of bedenken. Eigen- re kaasproducenten. Een gedeelte lijk is er nog niet zo ontzettend veel bekend over het houden van geiten op grote schaal, dus je moet alles zo'n beetje zelf proberen". Even later rijden we met Verka- de's auto door de diepe sporen in het land naar de weide waar de gei ten staan. Nog vóór we bij het hek arriveren, komen de driehonderd dieren al in beweging. Als Tony Verkade uitstapt en over de afraste ring klimt, lijken ze te grijnzen. Een groep verdringt zich nieuwsgierig rond de boer. Ze zien er stuk voor stuk fantastisch uit. Dat ziet niet al leen de leek, maar is ook de waarne ming van S. de Jong Szn., een groot deskundige in ons land op het ge bied van de geitenhouderij. De oude keurmeester is die dag meege- togen als gids en vraagbaak. Want waar moet je nu op letten bij de be oordeling van de gezellige scharre laars? Geen twee geiten lijken het zelfde en toch zijn ze allemaal even grappig. De Jong ziet zeker toekomst voor de Nederlandse geitenhouderij. "Maar", zegt hij nadrukkelijk, "dan moeten het grote bedrijven zijn, an ders kan men er niet van rondko men. Of je moet er een tweede be drijfstak naast hebben. Bovendien zou de melkprijs wat hoger moeten zijn. Meestal ligt deze beneden een gulden per liter en dat is eigenlijk te weinig". Samen Die middag bezoeken we Hendri Bikker, die samen met zijn broer een maatschap heeft in Hoogblok- land, iets ten noorden van Gorin- chem. Hendri verzorgt en melkt 240 geiten in de stal achter het dubbele huis, terwijl zijn broer rechts een melkveestal heeft. Een aantal za ken, zoals de voedervoorziening, doen de broers samen. De produk- tie van respectievelijk geitekaas en boerenkaas en de verzorging van het vee houden ze gescheiden. Hen dri melkt zestig geiten tegelijk, waarna de melk rechtstreeks naar de koeltank in de kaasmakerij vloeit. Hij maakt drie keer per week kaas. Hendri Bikker "Ik maak zo'n zes honderd kilo kaas per week. Ze rij pen eerst een paar weken op ons be drijf, waarna ik ze verkoop aan een groter bedrijf, die ze weer afzet aan supermarkten en ze ook exporteert. Op dit moment loopt dat heel goed. Aan huis verkopen doen we eigen lijk met, want dat kost toch vrij veel tijd. En tijd heb je heel hard nodig om zo'n bedrijf draaiende te hou- Geen idee "Het is maar goed dat ik van werken hou, anders had ik een slecht leven. Mijn vrouw werkt ook mee. Zij werkt de kazen af, conserveert en onderhoudt ze. Doe je dat niet, dan komen er lelijke vlekken op". Zodra het mooi weer is, gaan de geiten naar buiten. Voor de dieren die voor de eerste keer lammetjes hebben gekregen, de jaarlingen, is het allemaal nog een beetje vreemd. Hendri: "Moet je kijken, ze blijven gewoon aan het hek staan als ik ze in de wei heb gebracht. Ze hebben geen idee wat ze daar moeten doen en blijven soms de hele dag wach ten. De ouderen begrijpen het ge lukkig beter. Die lopen meteen naar achter en gaan lekker grazen. Bij het melken valt het ook niet mee met die jonge geiten. Die moet ik soms echt de melkstal indragen om dat ze er nog geen notie van hebben wat ze daar moeten doen. Geiten houden is erg bewerkelijk, maar het is wel leuk". 's Morgens begint Hendri om zes uur met melken. Als hij daarmee klaar is, pasteuriseert hij de melk, waarna hij haar te stremmen zet. In de middag zijn de eerste kazen klaar. Ze wegen zo'n vier kilogram per stuk en zijn wit van kleur. "Hy giëne is het allerbelangrijkste", be nadrukt hij, "want er hoeft maar een verkeerde bacterie in te zitten en er ontstaat een geheel andere smaak. Op zich is dat niet erg, maar in de su permarkt moet je constant met de zelfde kaas komen. Vandaar dat ik de melk ook eerst pasteuriseer. Daardoor krijg je altijd dezelfde ge lijkmatige smaak. Het maken van geitekaas luistert nauwer dan de produktie van gewone boerenkaas van koemelk. Een boerenkaas van een iets mindere kwaliteit brengt namelijk nog redelijk wat geld op. Een minder goede geitekaas is ei genlijk nauwelijks verkoopbaar, dus moet je wel extra secuur wer ken. Ga maar na, die bak daar heeft een inhoud van 2500 liter. Als daarin wat mis gaat, verlies ik in één klap duizend gulden. Dus je past wel op, hè". De Cpx's is een echte zomer- en najaarsappel. De aanvoer van deze naar de Britse kweker M. Cox uit Colborn genoemde appel is van oudsher de 'koning onder de tafelappels', vooral door zijn karakteristieke aro ma. De Cox's is een kleine, wat platte appel met aanvankelijk een bleek groene kleur, die bij het doorrijpen geel wordt met een mooie oranjero de blos. Het vruchtvlees is witgeel, vast en sappig en zeer aromatisch. De Cox's is een typische handappel. Geschikt om sap uit te persen, maar ook voor appelmoes, waarbij de Cox's dan wel samen met andere appels gebruikt moet worden. din* r medewerkster Ineke Volkers, diëtist Voorlichtinitsbureau voor de Vo Ieder kind heeft zijn eigen manier van groot worden. Het ene kind schiet de hoogte in, het ander blijft nog wat langer klein. Wanneer ze er nog van moeten groeien is het belangrijkst dat er goed en gevarieerd gegeten wordt. Blijft een achtjarig kind wat achter in de groei, dan helpen bekers volle melk en borden vol eten niet. Een kind dat goed eet. drinkt en slaapt, zal eens gaan groeien. Het is dus een kwestie van geduld hebben. Tussen het vierde en twaalfde jaar wordt aan het lichaam van een kind, of hij nu flink de hoogte in schiet of niet, flink gebouwd. De organen groei en en de botten nemen in omvang en lengte toe. Er wordt veel gevraagd van het kinderlichaam, zeker gezien de onuitputbare energie van de mees te kinderen en het aantal verwondingen van geregelde valpartijen. Voor de bouw en reparatie zijn gezond eten en drinken van groot belang. Wanneer kinderen van de hieronder in de tabel genoemde voedingsmiddelen (en de globale hoeveelheden) dagelijks eten, krijgen ze voldoende voedingsstof fen binnen. 4-7 jaar«-12 jaar: Brood 3-5 sneden 4-Gsneden Aardappelen 1-3 kleine 2-4 kleine Groente twee grocntelepcls vier groentclepels Fruit een stuks een stuks Melk 4 kleine glazen 4 kleine glazen (1/2 liter) (1/2 Iter) een plak (15 gram) een plak (15 gram) Kaas Vlees, vis, kip ei. vleeswaren Halvarine. boter, margarine 100 gram 30-40 gram 100 gram 35-45 gram De waarden in deze tabel zijn echter globale aanbevelingen. Het ene kind eet nu eenmaal als een wolf. het andere krijgt met moeite een bordje eten naar binnen gewerkt. Ook kan in deze periode de gegeten hoeveelheid van tijd tot tijd sterk wisselen. Dat is heel normaal! Tussen het ontbijt en de laatste maaltijd van de vorige dag zit een perio de van 12 tot 14 uur. In die tijd is de maaltijd van de vorige dag echt wel op gebruikt. Daarom is het van belang dat een kind als regel ontbijt Als een kind 's ochtends brood niét goed kan wegwerken dan kan een bord müsli of pap uitkomst bieden. Net als volwassenen hebben kinderen in de ochtendpauze ook wel trek in iets. Dat kan best melk zijn (dat heeft een kind toch in ruime mate no dig). maar ook een boterham, een appel of een kinderkoek zijn. Voor de ge zondheid maakt het niet uit of er tussen de middag of 's avonds warm gege ten wordt. Het is in elk geval wel van belang dat een kind, dat niet tussen de middag thuis kan gaan eten. een goed lunchpakket mee krijgt. Als de school is afgelopen, komt de lekkere trek. Het is weer een mo ment om iets te drinken en een hapje te eten. Bij kleine eterfjes is het wel oppassen dat door het eten van 'lege calorieën' (vet en zoetigheid) de avondmaaltijd niet in het gedrang komt. Vooral de oudere kinderen die 's avonds niet meer zo vroeg naar bed gaan lusten vaak voor het slapen gaan nog wel wat. Dat kan helemaal geen kwaad, maar voor het gebit is het beter om ter afsluiting van de dag als laatste de tanden te poetsen. Een beker water naast het bed is het beste om eventuele dorst te lessen. Liever geen limonade, omdat er dan suiker op de tanden blijft plakken. Meer Informatie vindt u In de brochure 'Ze moeten er nou \an Kroelen'. Voeding van 1-12 jarigen, informatie voor ouders. Dear brochure kun besteld worden door f 1,25 over te maken op giro 4323700 t.n.v. het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, onder vermelding van bestelnummer 112 en de titel van de brochure. Mocht blijken dat het Verto-terrein in Leiderdorp ernstig vervuild is, dan wordt het nog moeilijk de vervuiler te vervolgen. Behalve de staalkabelfabriek hebben in het verleden diverse andere ondernemers op het terrein gezeten en zitten er nu verschillende andere bedrijven op het terrein. "De vervuiler betaalt de sanering", zei wethouder J.F.W. Veldstra (milieu) onlangs op de vraag van een raadslid wie er voor de kosten van een eventuele sanering moet opdraaien. Probleem is echter het aanwijzen van een eventuele schuldige of schuldigen. Lukt het niet voldoende bewijsmateriaal te leveren dan zouden het rijk en de gemeente alsnog voor de kosten van sanering moeten opdraaien. Een gedeelte van het oorsponkelijke Verto-terrein is aan de gemeente verkocht. Op deze grond ligt nu het industrieterrein De Baandérij. Een ander deel van het Verto-terrein aan de Zijldijk is begin jaren '70 verkocht aan houthandel Klinkenberg. Deze ondernemer heeft de grond weer gedeeltelijk verpacht aan een aantal kleinere bedrijven. Er zijn een autospuiterij, isolatiebedrijf, koeltechniekbedrijf en een transportbedrijf gehuisvest. Welke bedrijven er in het verleden op het Verto-terrein waren gehuisvest is vooralsnog onduidelijk. De gemeente heeft het archiefmateriaal daarover vernietigd. "Er is wel achter te komen via het kadaster", zegt een woordvoerder van de gemeente, "maar dat kost heel veel speurwerk". Mogelijk ook in bodem Leiderdorpse vestiging lood, zink, fenolen en chloor Van onze redacteur Erna Straatma LEIDERDORP/MAASSLUIS - De bodem onder de Leiderdorpse Ver- to-vestiging is vermoedelijk veront reinigd met lood, zink, fenolen en chloor. Dat valt op te maken uit een andere grootscheepse bodemver ontreiniging die halverwege de ja ren tachtig werd ontdekt op het voormalige bedrijfsterrein van een Verto-fabriek in Maassluis. Beide bedrijven maakten decennia lang matten, touwen en tapijten. De sanering van de grond in Maassluis kostte in totaal 34 miljoen gulden. De grond werd schoonge maakt toen er al een hele woonwijk op was gebouwd. Verto wordt in Maassluis ook verdacht van het lo zen van giftige stoffen in de haven. Het bedrijf is tot nu toe niet voor beide zaken aansprakelijk gesteld. Een Leiderdorpse werknemer zegt ervan overtuigd te zijn dat de bodem onder het Verto-terrein is verontreinigd. "In de jaren '40. '50 en misschien ook '60 werden oliën en andere giftige stoffen gewoon met emmertjes vervoerd. We ge bruikten bij voorbeeld rattekruid om touwen mee te bewerken. Pas veel later is men voorzichtiger om gesprongen met het gebruik van die stoffen". In de jaren vijftig beleefden de be drijven hun hoogtijdagen, daarna werd het minder. Begin jaren ze ventig sloot de firma in Maassluis haar deuren. In Leiderdorp ging men over tot het produceren van staalkabels. Oplosmiddelen Chemicus J. van der Griend van het Milieu Overleg Maassluis zegt dat in Leiderdorp daarom mogelijk ook zuren en oplosmiddelen in de grond zitten, die worden gebruikt bij het galvaniseren van staalkabels. Onder 200 woningen moest de bodem (foto Lock Zuyderdulo) Toen de verontreiniging op het voormalige bedrijfsterrein in het centrum van Maassluis werd ont dekt was de Verto-vestiging al jaren gesloten. Het bedrijf ging dicht we gens een reorganisatie. De gemeen te kocht de grond na sluiting van het bedrijf en begon omstreeks 1974 met de bouw van een woonwijk, zonder de bodem op eventuele ver vuiling te controleren. De eerste bewoners van de 'Ver- towijk' klaagden al direct over hoofdpijn, stank en vochtoverlast in de kruipruimten. In 1982 kreeg de zaak pas voor het eerst serieuze aandacht van de overheid. Gemeen te en provincie deden verschillende onderzoeken en kwamen uiteinde lijk tot de conclusie dat de bodem en het grondwater op zeven plek ken zwaar waren verontreinigd met lood, zink, fenolen en chloor. Ook werden lichte concentraties van het zeer giftige dioxine aangetroffen. In Leiderdorp zal bodemveront reiniging vermoedelijk minder snel een gevaar voor de volksgezond heid opleveren. De staalkabelfa briek ligt op een industrieterrein aan de Zijldijk, ver van woonhuizen verwijderd. Wel speelt de vervui ling een rol bij de aangekondigde verhuizing van het bedrijf. De direc tie wil de Leiderdorpse fabriek bin nen twee jaar sluiten en alle be- drijfsactiviteten concentreren in Dongen. Maar mocht de bodem zwaar zijn verontreinigd dan is het de vraag of de directie haar plannen nog zal uitvoeren. Uit een uitgelekte interne mededeling blijkt dat de schoonmaak van het Leiderdorpse terrein naar schatting tussen de 10 en 20 miljoen gulden gaat kosten. De uitkomsten zijn nog niet defini tief omdat een door het bedrijf zelf ingesteld onderzoek naar de vervui ling pas eind november wordt afge rond. Aansprakelijk De sanering van het terrein in Maas sluis begon in 1986 en werd in 1989 afgerond. De grond onder ruim 200 woningen moest tussen de twee a vier meter diep worden afgegraven. Schuurtjes werden gesloopt, tuin tjes werden weggegraven. De mees te bewoners konden in hun huizen blijven, sommigen moesten tijde lijk elders worden ondergebracht Het rijk betaalde 90 procent van de sanering, de gemeente moest de resterende 10 procent voor haar re kening nemen. Hoewel duidelijk was dat de ver ontreiniging van Verto afkomstig was, is het bedrijf nooit aansprake lijk gesteld vanwege allerlei juridi sche problemen. De vervuiling is lang geleden veroorzaakt, wat de bewijsvoering erg lastig maakt. Een woordvoerder van de gemeente zegt dat de zaak wel is aangekaart bij de landsadvocaat De Interim- wet Bodemsanering maakt het weliswaar mogelijk dat bedrijven met terugwerkende kracht kunnen worden aangesproken op door hen verorzaakte bodemvervuiling, maar er is nog geen zicht op een gerechte lijke procedure. Landsadvocaat mr. B.D. Wubs heeft een kleine 1000 dossiers over bodemverontreiniging op zijn bu reau liggen, waaronder de Maas- sluisse Verto-zaak. Al die zaken moeten worden onderzocht op de mogelijkheid van juridische vervol ging. Komt het tot een gerechtelijke procedure dan kan het nog een paar jaar duren voordat de rechter uit spraak doet. In totaal is de staat be zig met 136 rechtzaken tegen bedrij ven wegens bodemverontreiniging. Haven De beschuldigingen aan het adres van Verto over verontreiniging van de Maassluisse haven zijn van re cente datum. Bekend is dat het be drijf giftige stoffen loosde op het water. Maar de touwfabnek was vermoedelijk een van de vele Maas sluisse. Vlaardingse en Rotterdam se bedrijven die dit in het verleden hebben gedaan. Daarom hebben ge meente en provincie voorlopig afge zien van juridische stappen. Het is vrijwel onmogelijk aan te wijzen welke bedrijven voor welke mate van vervuiling verantwoordelijk zijn. De haven van Maassluis is zwaar verontreinigd. Het vervuilde slib moet worden weggegraven. Het op ruimen van de vervuilde grond kost naar verwachting ongeveer zeven miljoen gulden. Het ziet er naar uit dat de overheid dit bedrag moet be talen. Wat zit er in het vat bij Verto LeiderdorpDe Maassluisse vestiging heeft een hele slechte reputatie opgebouwd, worden gereinigd en hiervoor twee tot vier meter diep worden afgegraven. Bij het galvaniseren van kabels worden zuren en oplosmiddelen gebruikt De vrees is, dat die stoffen in de bodem aan de Zijldijk zitten urrhi*rfot«

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21