Raadslid verwijt gemeente onbehoorlijk handelen Nog geen oplossing voor mislukte reconstructie weg 'Kom maar, jullie horen hier' Warmondse Turfrace trekt opnieuw 16 schepen Leiderdorp zoekt kunst voor openbare gebouwen ;l=Ml.|ldl.!3i| Eigen woning moet van Voorschotense monumentenlijst DEN HAAG/VOORSCHOTEN - Het Voorschotense raadslid A •"Draijer wil dat zijn woonhuis aan de Veurseweg 22 van de ge meentelijke monumentenlijst verdwijnt. Draijer en zijn echt genote mr. A. Draijer-Üdo vin den dat het pand niet monu mentaal genoeg is om op de lijst voor te komen. Daarom dron- gen zij er gisteren, samen met vier andere huiseigenaren, bij de Raad van State op aan om panden van de lijst te- schrap pen. Op de gemeentelijke monumenten lijst staat het pand van Draijer als volgt omschreven: 'Een landhuis, rond 1923 gebouwd, markant gele gen op de hoek van de Papelaan. De bouwmassa heeft een op de hoek- functie toegesneden vorm. De kwa- LEIDERDORP - De gemeente Lei derdorp trekt dit jaar ruim 11.000 gulden uit voor het aanschaffen van kunstwerken voor openbare gebou wen. Met dit budget worden een of twee kunstwerken aangekocht die een plaats krijgen in sociaal-cultu reel centrum De Muzenhof en/of sportcomplex De Does. B en W hebben een bedrag van 5700 gulden beschikbaar gesteld voor de aankoop van kunst, de pro vincie heeft dat bedrag verdubbeld. Een vertegenwoordigster van de Tentoonstelling Ter gelegenheid van de oplevering van het kunstwerk 'Grasjode' in de wijk Boschgeest in Voorschoten is er in het plaatselijke Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voorstraat een tentoonstelling van de plastieken van André van Lier. Vanaf overmorgen is de expositie een maand lang de hele week van 14.00 tot 17 00 uur te bezichtigen. Wethouder M. Breunesse opent morgenavond om 20.30 uur de tentoonstelling. Lezing Prof. Dr. L. Went, hoogleraar in de men selijke genetica houdt morgen een lezing over het vroegtijdig herkennen van erfe- lijke ziekten met behulp van DNA-onder- zoek in Oegstgeest. Aan de hand van drie voorbeelden worden de morele pro blemen van dit onderwerp besproken. De lezing is in het Koetshuis van Kasteel 'Oud Poelgeest' in Oegstgeest en begint om 20.15 uur. Mariale-wagen De Mariale informatiewagen van de rooms-katholieke stichting 'Koningin van de Vrede' komt zaterdag naar Voorscho ten. De wagen staat van 09.30 tot 17.00 uur op het Evenementenplein bij het win kelcentrum. Het motto is 'voor de vrede in de wereld', 's Morgens om 11.30 en 's middags om 15.00 uur wordt het rozen kransgebed gebeden voor het beeld van Onze Lieve Vrouw uit de bedevaarts plaats Fatima in Portugal. Bijeenkomst Ter ere van de totstandkoming van de nieuwe bestuursvorm (stichting) van het Vrouwenoverleg-Leiderdorp wordt mor gen een feestelijke bijeenkomst gehou den. In het Vrouwenoverleg zijn twaalf organisaties vertegenwoordigd die zich inzetten voor de positie van de vrouw. Het feest is in het Party Centrum aan de Hoofdstraat in Leiderdorp en begint om -20.30 uur. Defensie reinigt vuile sloten bij MEOB Oegstgeest OEGSTGEEST - De sloten rond het Oegstgeester terrein van het Marine Electronisch en Optisch Bedrijf (MEOB) worden volgend jaar tus sen maart en juni schoongemaakt, f Uit een saneringsonderzoek dat vo- t rig jaar werd uitgevoerd bleek dat Ide bodem en de walkanten van de sloten zijn verontreinigd met cad mium, dat jaren geleden door het MEOB is geloosd. De kosten van de schoonmaak worden betaald door het ministerie van defensie. De sanering van het terrein van Van der Luyt aan de Dorpsstraat in Oegstgeest is voltooid. Op de plaats waar tot het begin van dit jaar het transportbedrijf was gevestigd, wa ren kleine concentraties vervuilde grond aangetroffen. De gemeente heeft het provinciebestuur inmid- dels verzocht de locatie af te voeren •>van de lijst die volgens de interim- wet bodemsanering in aanmerking Skomt voor schoonmaak. f Enige maanden geleden werd tij- hdens een informatie-avond voor omwonenden een plan gepresen- tecrd voor de bouw van woningen op het terrein gepresenteerd. Het 1 werd positief ontvangen en de raadscommissie voor ruimtelijke f ordening zal het waarschijnlijk in december bespreken. Leiderdorpse Kunstkring is aange wezen om een of twee werken te se lecteren uit een regionaal bestand. Het is niet noodzakelijk dat ze Lei derdorpse kunstenaars uitkiest. De Does en de Muzenhof zijn uit gekozen omdat in beide gebouwen nog geen kunstwerken staan en er een groot en wisselend publiek komt. In de Muzenhof is kunst 'weggevallen' omdat een van de za len niet meer als tentoonstellings ruimte wordt gebruikt. Iiteit van de gevelcompositie naar schaal en detaillering is van bijzon dere waarde. Het pand is mede van wege de vrijstaande ligging ken merkend voor de villastijl in Voor schoten. De architectuur is een van de eerste in zijn soort'. Mevrouw Draijer noemde de woning echter een minder gaaf voorbeeld van het zakelijk expressionisme van de ja ren twintig. Het echtpaar verwijt de gemeente onbehoorlijk handelen door geen scherpe criteria voor de monumen tenlijst op te stellen. Bovendien zou de gemeente zich ten onrechte niet op de hoogte hebben gesteld van de financiële gevolgen. In tegenstel ling tot de regeling bij Rijksmonu menten kent de gemeentelijke mo numentenlijst geen recht op subsi die of een schadevergoedingsplicht. Daardoor kan de familie Draijer schade lijden bij verbouwing of sloop. Bovendien kan de plaatsing op de monumentenlijst potentiële kopers van het pand afschrikken. De familie Draijer meent dat daar door hun huis in waarde is gedaald. Onderzoek Om haar gelijk aan te tonen heeft de familie Draijer onlangs een contra- expertise laten uitvoeren om het al Het Voorschotense raadslid A. Draijer wil dat zijn huis op de hoek van de l telijke monumentenlijst wordt afgevoerd. dan niet monumentale karakter van het pand vast te stellen. De familie wil de kosten van dit 1200 gulden kostende onderzoek op de gemeen te verhalen als zij door de Raad van State in het gelijk wordt gesteld. De gemeente verwijt de familie Draijer echter dat zij jiiet eerder een derge lijke expertise naar de gemeente heeft gestuurd. Staatsraad mr. M. Kamperman vroeg zich daarom af of in de procedure betekenis kan worden toegekend aan de contra- -expertise. De woprdvoerster van de ge meente betwistte dat het pand al leen door de plaatsing op de ge meentelijke monumentenlijst in waarde was gedaald. Zij onder streepte dat eigenaren van een pand op de gemeentelijke monumenten lijst een subsidie krijgen als de kos ten van een verbouwing hoger uit vallen vanwege het behoud van het monumentale karakter. De afdeling rechtspraak doet over enige tijd uitspraak. WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 Inbraak woning in Oegstgeest OEGSTGEEST - Uit een woning aan de Ruysdaellaan in Oegstgeest zijn diverse cheques weggenomen. De achterdeur werd tussen zondag nacht en dinsdagavond vernield om het huis binnen te komen, Een an tiek bureau in de woning werd eveneens vernield. De totale schade is nog onbekend. Scholier gewond bij val door ruit sporthal OEGSTGEEST - Een Oegstgeester scholier is gisterochtend tijdens het sporten door een ruit van een sport hal aan de plaatselijke Apollolaan in zijn woonplaats gevallen. De jongen is met een slagaderlijke bloeding naar het ziekenhuis overgebracht. VOORSCHOTEN Geboren: D|oerd D zv G.A. van Velzen en A H van Maurlk. Kasper B zv. T.W, Langeian en G.M. Bruin; Lisa P dv. R.W. Jansen en H.P. Kroone, Rianne CM. dv. A.J.M. Hendriks en M.J.C. Lamboo, Paul L.J., zv. L.J.J, van Beusekom en L.N.J. van Vliet; Wesley A., zv. J.Th. Kortekaas en P.S.J. Mulder; Maartje, dv. P. Eilander en W.A. Ats- ma; Rianne G.M., dv. C.A.J. Kortekaas en P.Th.M. Warmerdam. Gehuwd: R. Meurink en O. van der Harst; H.K. Matters en M.H.M.M. Hooijmans; M.J. de Jong en Th.M. Verboon. Overleden: T. van der Poel. ev. Van der Werl. oud 83 jaar, G.J. Hermsen. oud 64 iaar, M.A. Bodenstatt, wv. Bneër, oud 93 jaar; H.A. van der Meij, ev, Hablous, oud 74 jaar. Zoeterwoude blijft onderhandelen over Westeindseweg Burgemeester Wassenaar bij opening Amerikaanse school WASSENAAR - "Nederland en de school, enkele jaren geleden. De be woners vreesden dat de nieuwbouw te veel groen en ruimte zou opslok ken en de mogelijkheden voor wo ningbouw te veel zou beperken Ook werd gevreesd voor verkeers overlast. De Wassenaarse gemeen teraad legde de protesten naast ziet neer en stemde unaniem in met d« bouw van het enorme complex. Verenigde Staten hebben een lange geschiedenis van vriendschap en samenwerking achter de rug. Ne derlandse architecten ontwierpen een Amerikaanse school in Wasse naar. Samenwerking en saamhorig heid. dat is de reden van ons samen zijn vandaag". Dat zei directeur van de Amerikaanse school, G.D. Schoppert, gistermorgen bij de ope ning van het nieuwe schoolgebouw -HHHHH aan de Deijlerweg in Wassenaar. C.H. Wilkins dankte in zijn toe- ZOETERWOUDE-DORP - De definitieve oplossing voor de re constructie van de Westeindse weg in Zoeterwoude-dorp is er nog niet, maar er wordt hard aan gewerkt. Dit vertelde wet houder A. Ringersma gister avond aan de raadscommissie openbare werken. De aannemer presenteert volgende week een definitief plan van aanpak voor het wegdek. Het karwei is voor de winter niet klaar, maar gaten en sleuven in het wegdek wor den gedicht. Uitvoerig deed Ringersma uit de doeken wat er begin september mis is gegaan op de Westeindseweg. De Heidemij, verantwoordelijk voor de aanleg van het fietspad dat van de Westeindseweg naar de Dr. Kort- mannstraat gaat lopen, mocht bouwmateriaal over de Westeindse weg vervoeren met vrachtauto's met een totaalgewicht van maxi maal 25 ton. De auto's moesten wel over de slechte weg rijden, omdat de provincie geen toestemming zou geven het materiaal aan te voeren via een aan te leggen uitrit aan de Dr. Kortmannstraat. Het nieuwe complex, dat onge veer 25 miljoen gulden heeft gekost, wordt streng beveiligd tegen moge lijke aanslagen van terroristen. De sloot naast de school is verbreed, een hekwerk met slagbomen is aan gebracht en camera's bewaken het de brug in de Westeindseweg zo terrein dag en nacht. Aan de kant bouwvallig dat er platen overheen Tijdens de werkzaamheden bleek staat oen enorme blinde muur die de geluidsoverlast moet indammen. De ^Amerikaanse ambassadeur In augustus zijn de 700 schoolkin- D deren overgegaan naar hun nieuwe Ook koningin Beatrix bevond zich spraak het Amerikaanse en Neder- onderkomen. Voorheen waren de i__ i ir_i i__* kinderen ondergebracht in vier ver- an de Wassenaarse Rijksstraatweg gelegd moesten worden. Toen een - - - zware kraan over de weg reed werd de waterleiding op verschillende plaatsen kapotgedrukt. Vervolgens onder zijn gehoor. Organisator Tromp verwacht de komende jaren groei landse bedrijfsleven en het ministe- 'De Wassenaarse gemeente, ons rie van economische zaken voor schillende gebouwen in Schevenin- campuscomité, het bedrijfsleven en hun financiële bijdragen voor de gen. de Nederlandse regering. Iedereen nieuwbouw, heeft bijgedragen aan de bouw van de school. Het resultaat is dat hier kinderen van meer dan 40 nationali teiten in de leeftijd van 4 tot 18 jaar onder één dak kunnen leren en op groeien", zei Schoppert. De burgemeester van Wassenaar. P.H. Schoute, memoreerde in zijn toespraak een brief die de gemeente zes jaar geleden kreeg van het be stuur van de Amerikaanse school met daarin het verzoek zes klasloka len te mogen huren. "In dezelfde brief verzocht het schoolbestuur 'terloops' om een stuk land voor een nieuw schoolgebouw. Wij ant woordden: 'Kom maar, jullie horen hier'. En nu, zes jaar later, zitten jul lie op een van de grootste terreinen van onze gemeente". Symbool "De Amerikaanse school is een symbool van vriendschap van Ne derland, Amerika en de andere lan den in de wereld", benadrukte Schoute. "Morgen eten de kinderen in de kantine frites mét en zitten ze in de klas temidden van groen wei land, badend in zonlicht of onze ver trouwde Hollandse regen. Vergeel Wassenaar niet, als jullie weggaan". Schoute repte met geen woord over de vele protesten van buurtbe woners tegen de böuw van de onstond tussen de gemeente en de aannemer discussie over de vraag of een kraan met dit gewicht wel over de weg had mogen rijden. Volgens Ringersma is dit een juridische kwestie die nog jaren kan slepen. Verkeerd De zaak werd nog ingewikkelder toen de aannemer een brug over de Stompwijksevaart sloeg en een uit rit op de Dr. Kortmannstraat aan legde. De provincie bleek hiervoor tóch toestemming te hebben gege ven. zodat de gemeente eerder ver keerd was voorgelicht. Gevreesd wordt dat bij de nieuwe Westeindseweg, die op veenbodem wordt aangelegd, de oude waterlei ding gaat breken door de vering van de weg. De waterleidingmaatschap pij wil wel een nieuwe leiding aan leggen, maar dat zou de gemeente 68.000 gulden kosten. Omdat het om een reconstructie van de weg gaat, zou dat iets goedkoper kun nen. Maar ook daar moet nog over worden onderhandeld. In ieder ge val gaat de nieuwe, flexibele water leiding de gemeente extra geld kos ten. Ringersma kreeg van de raads leden toestemming om de onder handelingen voort te zetten. De aannemer zit ook in de proble men. Hij kan de aanvankelijk ge wenste recvcling-methode niet toe passen, omdat de machine die daar voor wordt gebruikt te zwaar is. De aannemer heeft de gemeente een oplossing aangeboden die een weg van betere kwaliteit oplevert. De 100.000 gulden die dat extra kost wil de aannemer voor zijn rekening rie men. Door alle perikelen is het nog on duidelijk wanneer de werkzaamhe den kunnen beginnen. In ieder ge val wil Ringersma dat het wegdek zodanig wordt gerepareerd, dat er voor fietsers geen gevaar meer is. De bewoners zullen door de ge meente op de hoogte worden ge bracht zodra bekend is wat de vol gende stappen zijn. WARMOND - Net als vorig jaar doen 16 oude zeilende vracht scheepjes mee aan de Turfrace Warmond-Vinkeveen-War- mond. De wedstrijd begint vrij dag en wordt georganiseerd door de Stichting Zeilvaart Warmond. "Als je nagaat dat er ongeveer 35 gerestaureerde scheepjes in gebruik zijn, is een aantal van 16 schepen prach tig", aldus voorzitter H. TTomp. De scheepjes die aan de race mee doen voeren tot in de jaren vijftig van het ene tuindersbedrijf naar het andere. Ze vervoerden zand, groen te en turf. Hoewel er in de loop der jaren veel authentieke scheepjes verloren zijn gegaan, worden er nog steeds Westlanders, aakjes en Kage- naars gerestaureerd. Daarom ver wacht Tromp dat het aantal deelne mers aan de Turfrace de komende jaren zal toenemen. Hij onderstreept zijn woorden met de opmerking dat er dit jaar weer twee liefhebbers een oud vrachtscheepje hebben gekocht. Ze zijn nog bezig met de restauratie, "ik verwacht dat de schippers vol gend jaar mee willen doen, want ze zijn bijzonder enthousiast", aldus de voorzitter. Volgens hem is het wereldje van deze zeilers zo klein dat hij snel op de hoogte is van dit soort ontwikkelingen. De deelnemerslijst is in grote lij nen hetzelfde als vorig jaar. Zo zijn bijvoorbeeld leden van de familie Persoon weer van de partij. Deze fa milie eindigt elk jaar hoog op de ranglijst. De bekende Warmondse zeiler M. Juffermans doet niet mee aan de race. De Strontrace van Workum naar Warmond gaat maandag om 15.00 uur van start in het Friese Workum. Vertegenwoordigers van de Stichting Zeilvaart en het Warmondse gemeentebestuur zijn hier bij aanwezig. Deze race vindt zijn oorsprong in het transport van natte koemest van Friese boeren naar de Hollandse bollenkwekers. Dit gebeurde elk najaar tot in de jaren '20. De vloot stond vanwege de doordrin gende geur bekend als 'De Strontarmada'. Tegenwoordig nemen skütsjes, tjalken en aken een zak verpakte koemest mee. Dinsdag of woensdag worden de schepen in keerpunt Warmond verwacht. Daar wordt de koemest gelost. Dit jaar doen 21 boten mee, 13 in de lichtere en 8 schepen in de zwaardere klasse. De wedstrijd werd zeven jaar gele den voor het eerst georganiseerd op initiatief van een groepje eigenaren van Westlanders. Nog steeds nemen de kleine zeilende vrachtschepen symbolisch een zak turf mee aan boord die in Vinkeveen wordt ge lost. De brandstof komt uit het War mondse monumentale pand De Burcht aan de Herenweg. Vijfjaar geleden is dit gebouw opgeknapt en werd er een grote hoeveelheid turf gevonden, die was gebruikt als iso latiemateriaal. "Die turf kwam als manna uit de hemel", zegt Tromp, "want het bleek bijzonder moeilijk om hieraan te komen". De stichting heeft 60 zakjes turf uit het gebouw gehaald, die elk jaar symbolisch worden uitgereikt en na terug komst van de schepen weer worden opgeslagen. In tegenstelling tot de Westlander Zeildagen, mag bij de Turfrace wor den geboomd, geroeid en gejaagd wanneer de wind ongunstig is. Om ongelukken te voorkomen is er vrij dag- en zaterdagavond een nacht stop ingesteld. Desalnietemin wordt de race als bijzonder zwaar beschouwd. Vrijdag om tien uur 's ochtends geeft burgemeester G.W. van der Wel symbolisch het startschot in park Groot Leerust aan de Burge meester Ketelaarstraat. Een kwar tier later vertrekt vanaf deze plek een rondvaartboot voor een ander half uur durende tocht over de Ka- gerplassen. Belangstellenden kun nen vanaf de boot dé Turfrace vol gen. Zondag worden in een tent in park Groot Leerust allerlei festivi teiten gehouden, 's Middags speelt een dixielandorkest en zijn er de monstraties van oudei ambachten. De prijsuitreiking is om 16.30 uur. WOENSDAG 10 OKTOBER leugdmstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloomschool. Jong kind! Coninckstraat. Katwijk kledingbeur3 UW tot 18.00 uur, Triumfatorkerk, Plet Heinlaan. vergoderfng commissie Verkeer, Ruimteli|ke Ordening, Stadsver nieuwing en Milieu, aanvang 16.00 uur in bet Raadhuis bingo m zaal van camping de Noordduinen, aanvang 20.00 uur. Loiden lezing Stichting Emin Holland: 'De Aura', over de aura en haar waarneming, 19.30 uur in de Cen trale Bibliotheek, Nieuwstraat. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel: 121554. voorstelling: 'Nestgeur', door STUT-Theater, aanvang 20.30 uur In het LAK-Theater. Cleve- rmgoplaats. me. Economische Zaken. Financi en en Grondzaken, aanvang 19.30 uur m het gemeentehuis. vergadering commissie Emanci-, patiezaken. aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. klaverjasavond bij Tafeltennis vereniging TOV, 20.00 uur in het clubgebouw. Nieuw Zeeweg. Oegstgoost bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. OKTOBER Atphon klaverjassen bij speeltumvereni- Katwijk vergadering commissie Zorg, Volksgezondheid, Economische Zaken en Emancipatie, aanvang 19.00 uur in het raadhuis. LokJon lunchconcert door Marco Roosink (viool) en David Sandall (clavecimbel). van 12.45 tot 13 30 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. voorstelling: 'De vrije val van Vic tor Thieu'. door Bavo Galema. aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg voorstelling: 'De Tijgerin', door Southern Comfort/Theaterunie. aanvang 20.30 uur in het LAK-The- ater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames, olv een Mensendiecktherapeute. van 12.30 tot 13.15 uur en van 13,30 to 14.15 uur in Sjelter. klaverjassen bij De Buitengewo nen, aanvang 20.00 uur in Freriks- hof. klaverjassen bij Con Bravura, clubgebouw Beukenschans, aan vang 20.00 uur. Noordwijk thema-avond Nederlands Chris ten Vrouwenbond, Noordwljk/Zee, 'Genetische manipulatie', door prof. Reinders, aanvang 20.00 uur in het Buurthuis Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 13 30 tot 14 15 uur en van 14.15 tot 15.00 uur in zwembad Poelmeer VRIJDAG 12 OKTOBER Alphen soosavond Stichting Homosexu- aliteit Alphen. vanaf 20.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- siraat 71. Katwijk opvoering van het blijspel Bin nenste Boven', van Alan Ayck- bourn, door Mimiek's Theater, aan vang 20.00 uur in Tripodia Lolden lezing in de. serie Ezra', eerste lezing: 'Het werk van Gods Geest'. door D Steenhuis. aanvang 20 00 uur in de Streekschool. Lammen- schanspark 1. concert in de Pianoserie door Christopher Czaja Sager (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsge hoorzaal. voorstelling: 'Harold Maude' met o.a Mary Dresselhuys. aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp priisklaverjassen in de kantine van de Ijsbaan, Mauritssingel, aan vang 20.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20