LEIDSCH DAGBLAD VS steunen veroordeling Israël NODIG! Voordelige boodschappen. En iets om ze in te doen. Advocaat Kemp: vrijspraak Motor huren? Ziepag.l3en 15. Alcohol- en drugsgebruik scholieren stijgt Shamir weigert onderzoekscommissie VN toe te laten Week van de kinderboeken Dubbelspionne vlak voor eenwording gearresteerd Meer dan helft Nederlanders voor koppeling AUTO LEITHON Onderzoek justitie naar nieuwe visfraude in Urk JiÜMultiRerit WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39366 Prijs fl. 1,35 AMSTERDAM (GPD) - Scholie ren zijn de afgelopen jaren minder gaan roken. Alcohol- en drugsge bruik zijn daarentegen toegeno men. Dit blijkt uit de vandaag ver schenen resultaten van een onder zoek onder ruim 8000 scholieren vanaf 10 jaar. Het werd uitgevoerd door het In stituut voor Sociale Geneeskunde aan de Vrije Universiteit te Amster dam en het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs in Utrecht. Zij vergeleken het rook-, alcohol- en druggedrag van jongeren met eer der onderzoek uit 1984. Geregeld roken onder scholieren daalde in 4 jaar van 15 naar 10 pro cent. Het percentage dat zei ooit wel eens gerookt te hebben, steeg daar entegen van 20 procent in 1984 naar 45 procent in 1988. Vooral onder scholieren boven de 15 jaar verdub belde het alcoholgebruik. In 1984 zei nog 14 procent bij de laatste ge legenheid zeker 5 glazen alcohol te hebben gedronken. In 1988 was dat 28 procent. Ook het gebruik van hasj of mari huana blijkt in deze leeftijdsgroep bijna te zijn verdubbeld. In 1984 ge bruikte 10 procent cannabis, tegen 19 procent in 1988. Degenen die zei den deze softdrugs nog te hebben gebruikt in de voorafgaande maand, steeg van 4 naar 9 procent. De sterkste toename werd gecon stateerd onder lbo-scholieren. Voor wat betreft de harddrugs zegt 0.7 procent van de ondervraag den ooit cocaine of heroine te heb ben gebruikt. Snuifmiddelen werd door 3 procent van de scholieren ge bruikt en ongeveer 13 procent zegt ooit een kalmerings-, slaap- of pep middel te hebben genomen, waar van 5 procent zonder recept. In de VS ligt het gebruik van cannabis en harddrugs vier tot vijf maal hoger, terwijl alcoholgebruik en roken in beide landen ongeveer even groot is. HYDERABAD (Rtr) - Zeker 60 Indiërs zijn de afgelopen nacht verbrand bij een protestactie in een trein. De brand, volgens de politie het werk van linkse extre misten. gebeurde in de buurt van de stad Hyderabad in zuid-India. De 12 tot 15 brandstichters go ten kerosine op de vloer van een treinrijtuig nadat zij pamfletten hadden uitgedeeld. Hierin riepen zij op tot een staking om steun te betuigen aan de regeringsplan nen het aantal banen voor leden van de lage hindu-kaste uit te breiden. In de trein bevonden zich tus sen de 120 en 150 passagiers. Zij kregen de opdracht de trein te Betogers steken trein in brand: zeker 60 doden verlaten nadat deze door de beto gers tot stilstand was gebracht. Volgens de overlevenden ont stond er paniek onder de passa giers toen 5 van de 6 deuren in de trein niet open gingen. De brand stichters slaagden er in de trein tijdig te verlaten. Behalve tiental len doden liepen zeker 40 perso nen ernstige brandwonden op. WASHINGTON/TEL AVIV (GPD/Rtr/DPA/AFP) - De Ver enigde Staten zullen in de Veiligheidsraad een resolutie steunen die Israël veroordeelt wegens het gewelddadig op treden in Jeruzalem, dat maandag 22 Palestijnen het leven kostte. Dat hebben Amerikaanse functionarissen ver klaard. De Iraakse leider Saddam Hussein dreigde gisteren dat hij nieuw ontwikkelde raketten tegen Israël inzet als dat land zich niet snel terugtrekt uit de bezette gebieden. De VN-resolutie zal in het bijzonder het gebruik van buitensporig ge- .veld van de Israëli's veroordelen. raad een commissie van onderzoek naar Jeruzalem zal sturen, zoals Arabische landen en de PLO Volgens diplomaten zijn de 'grote of dat de secretaris-generaal een vijf binnen de Veiligheidsraad (VS, Sovjetunie, China, Frankrijk en Groot-Brittannië), die alle vetorecht hebben, het eens over de resolutie. De zitting werd gisteravond ge schorst tot vandaag, zonder dat er was gestemd over het ontwerp. Struikelblok is of de Veiligheids- Je Mars of je leven... vertegenwoordiger stuurt, zoals de VS voorstellen. Premier Shamir van Israël zei gis teren dat hij geen onderzoekcom missie van de VN zal toelaten, "om dat alleen Israël verantwoordelijk is voor de ordehandhaving". Israël zal zelf een onafhankelijke commissie instellen. De Israëliërs zeggen dat de PLO in samenwerking met Ha rnas (deislamitische fundamenta- DATTronflu/uto> m listen) en pro-Jordaanse elementen ROTTERDAM (ANP) Een 20-jan- de reI op Tempelberg in Jeruza- Rotterdam is gister- jem hebben georganiseerd. De PLO avond op het metrostation Rtjnha- zou h,ermee de aandacht van de ÏZZZe,L*eiTe\g,m9 van mes Golfcrisis willen afleiden en de beroofd, van een Marsreep. De over valler, 30 a 35 jaar trok zijn mes. Antiek Grenen 't Koetje 400 m! écht antiek grenen. Meubelboulevard Hoge Rijndijk 197, Zoeterwoude RD Tel. 071-417196 Di. t/m zat. 11.00-17.00 uur Do. koopavond 19.00-21.00 uur druk op de VN te vergroten om de Golfcrisis aan het Palestijnse vraag- tuk te koppelen. President Bush, die wel kritiek uitte op het Israëlische optreden, verwierp die koppeling gisteren krachtig. Hij sprak de verwachting uit dat de gebeurtenissen geen scheuring in de Arabisch-westerse coalitie in de Golfcrisis teweeg zal brengen. Maar de Europese Ge meenschap, die het geweld gisteren veroordeelde, is daarover wel be zorgd. Verdeeldheid onder zijn vij anden is precies waar Hussein op uit is. In oost-Jeruzalem en in ver schillende Arabische steden in Is raël was het gisteren onrustig, al is de toegangspoort tot de Tempel berg weer open. Annie M.C.Schmidt. iiotoANH Dc kinderboekenweek begint vandaag en duurt tot en met 21 oktober. Duizenden lezertjes zullen deze week in het bezit komen van het kinderboeken weekgeschenk 'Jorrie en Snorrie' van Annie M.G. Schmidt. Over dat boek en over 'De sehrijfster' van Dick Bruna leest u vandaag in de kinderboekenbijlage van deze In een beschouwend artikel trekt Casper Markesteyn van leer tegen de neerlandici die het kinderboek, het boek waarmee de liefde voor litera tuur toch begint, veronachtza men. Daarnaast onder meer een interview met Gouden Griffel-winnares Els Pelgrom en een bespreking van haar bekroonde roman 'Dc Eikel vreters'. een vraaggesprek met Bruna-uitgeefster Genevieve Waldmann en de herinnerin gen van twee moeders aan de tijd dat zij zelf nog met een boekje in een hoekje zaten. Stern onthult grote spionage-affaire JERUZALEM - Palestijnen die gis teren wilden bidden voor de slacht offers van de schietpartij bij de Al Aqsa-moskee moesten dat buiten de poort van het reglieuze complex doen. Israëlische soldaten versper den de toegang en gebruikten traan gas bij een poging de afzetting te doorbreken. (toto anp) Kwaliteit in LEDER HAMBURG (DPA/AP) - In Duits land is geschokt gereageerd op wat de ernstigste spionage-affaire uit de geschiedenis wordt genoemd. Het gaat om de arrestatie - enkele dagen voor de Duitse eenwording - van een 47-jarige vrouw die werkte voor de Westduitse contra-spionage maar ook spioneerde voor de DDR. Het weekblad Stern onthulde gis- Mooie banken voor jarenlang intensief ge bruik. met soepel kwaliteitsleer in 8 kleuren. 2 3 zits spec prijs 3995,- Banken ook los leverbaar Leiden-C Haarlemmerstraat 52a-54 071-127509. Amsterdam Willem van Weldammerl3an 11. Gel- derlandplem (Buitenveidert) 020-440510. Amster dam-C Molsteeg 12 HK Spuistraat 020-259886. Vtaardingen-C Korte Hoogstraat 41 010-4346267 kwartier van de contra-spionage in Pullach, bij München, waar gehei me rapporten werden voorbereid, zoals het wekelijkse verslag van het inlichtingenwerk voor bondskanse lier Kohl. De vrouw begon in 1968 voor de Stasi te werken, nadat zij haar graad in de politieke wetenschappen be haalde en een bezoek aan de DDK teren dat de 47-jarige Gabriële G. bracht. o CT frf werd gearresteerd na een tip van de De verdachte zou geregeld kopie- AtV Onderwijs 5,57 VC en van geheime rapporten hebben gemaakt en die hebben overhan- DEN HAAG (ANP) - Alle leraren in digd aan de Stasi. "Voor onderzoe- het basis- en het voortgezet onder kers is de enige vraag of ex-minister wijs krijgen 3,57 procent arbeids- Mielke (hoofd van de Stasi) de rap- tijdverkorting. Die bindende uit- porten voor of na Kohl te lezen kreeg," aldus het blad. Stern noemt de affaire ernstiger dan de zaak tegen Günter Guillau- me in 1974, De onthulling dat Guil- laume, naaste medewerker van bondskanslier Brandt, een DDR- spion was, dwong Brandt tot aftre- sisonderwijs. Daar gold een percen- den. Het OM in Karlsruhe beschul- tage atv van 5,26. Nieuwe leraren digt de spionne van hoogverraad krijgen straks nog maar ruim één waarop maximaal levenslang staat, uur atv. Voor de leerkrachten die nu De Duitse ARD-televisie meldde al in het basisonderwijs werken, gisteren nog een spionageaffaire, geldt een overgangsregeling. In het maar verstrekte geen bijzonderhe- voortgezet onderwijs geldt al een den. percentage van 3,57. 'Irak overleeft boycot half jaar' LONDEN (AP) Irak kan de eco nomische boycot van de Verenigde Naties nog ten minste zes maanden overleven, schrijft het gezagheb bende Britse tijdschrift The Econo mist in een studie. Volgens het blad lijkt een militaire operatie daardoor onvermijdelijk omdat het Westen zolang niet kan wachten. Volgens het blad is het zwakke punt van Irak de voedselbevoorra- spraak deed de commissie-Albeda ding, waardoor uiteindelijk ook de vanmorgen in het conflict tussen rest van de economie ineen zal stor- staatssecretaris Wallage (onderwijs) *?n- De Irakezen hebben echter in en de onderwijsvakbonden. ?UWayfK v^rmoed^ku e4en gr<*e De atv geldt nu ook voor jongere hoeveelheid goud buitgemaakt, en deeltijdleraren. De 3,57 procent waarmee zij het even redden. betekent een stap terug voor het ba- DEN HAAG - Tegen de voormalige van chauffeurs. Voor de aanklacht Hazerswoudse vuiltransporteur van de stortingen in de Coupépol- Kemp is gistermiddag een gevange- der en andere aanklachten vroeg zij nisstraf van zes jaar geëist. De Haag- dan ook vrijspraak, se officier van justitie mr. M. Schelf- De raadsvrouw uitte harde be- hout meende dat de 41-jarige ver- schuldigingen aan het adres van de dachte zich schuldig had gemaakt gemeente Alphen aan den Rijn en aan het illegaal storten van naar de Gemeenschappelijke Vuilver- schatting 9 miljoen kilo schadelijke branding Leiden. Volgens haar heb- en soms kankerverwekkende stof- ben deze instanties de stortplaats ja- fen in onder meer Alphen aan den renlang gebruikt voor illegale stor- Rijn. tingen. De raadsvrouw van Kemp, Y. van Voorbeelden zijn volgens Van Boxel, stelde daarentegen dat er Boxel het Alphense Rijnoord Zie- geen enkel ander bewijs is van deze kenhuis dat grote hoeveelheden be- stortingen dan 'vage verklaringen' smet afval door de gemeente Al phen naar de stortplaats heeft laten DEN HAAG (GPD) - Dc koppel.n»; tussen lonen en uitkeringen wordt door 52 procent van de Nederlan ders onderschreven. Twintig pro cent vindt dat uitkeringtrekkers er meer op vooruit moeten gaan dan werknemers in bedrijven. Een NIPO-onderzoek onder 1103 Neder landers van 18 jaar en ouder heeft dit uitgewezen. De meeste aanhang voor de kop peling is te vinden bij D66 (61 pro- brengen. Ook de Gevulei heeft jaar lijks 5000 ton slakken en vliegas ge dumpt zonder deugdelijke onthef- tiii< flng, zo stelde Van Boxel. Daarnaast minstebi] de VVD (38 pró kwam afval van bednjven zoals Fas- centl Het onderzoek ook aan son, Heineken, NAM, Ruiten Troef, Straal Grit, Alpha Muurverffabne- ken, Biesterveld en Booy Clean, door andere transporteurs dan Kemp op de belt terecht. De officier wil nog wel van Kemp weten waar een slordige 1.3 miljoen gulden is gebleven die ooit op een rekening in Duitsland stond. Kemp verkocht in 1988 de aandelen van zijn bedrijf voor 4 miljoen. Daarvan is maar een deel teruggevonden. Mogen wij de 309 jubilée voordelen even voor u op 'n rijtje zetten! Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 26 dat een meerderheid (81 procent) e tegen is dat mensen met inkomens vanaf 80.000 gulden per jaar even eens met de gemiddelde loonstn- ging meegaan Maar 16 procent vindt dat dit wel het geval moet zijn Het NIPO achterhaalde tevens dat 41 procent van de Nederlanders een algemene korting op subsidies steunt Worden alleen bedrijfssub sidies aangepakt dan is de aanhang 48 procent. Gaat het om subsidies aan bijvooorbeeld het welzijns werk. dan loopt het percentage te rug maar 21 Een belasting op milieuschadelij ke produkten kan op de instem ming van 62 procent van de Neder landers rekenen (zie ook patina 3) ARNOLDUS Keukens Bouwpartners doel u een mededeling In de Woonpagina Leidsch Oagblad van vandaag MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, Leiden. Tel. 071 - 310001 Zonnige perioden Vannacht opklaringen en minimum temperatuur omstreeks 10 graden. Overdag perioden met zon. Droog. Middagtempcratuur ongeveer 17 gra den. Zwakke tot matige zuidwesten wind. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Zonnige perioden. De eerste dagen zacht, maar vanaf zondag daling van temperatuur en toenemen de kans op een bui. 32 PAGINA'S URK (ANP/GPD) - Bij zeker 10 vis sers en vishandelaren op Urk zijn op last van het Openbaar Ministerie in Zwolle huiszoekingen gedaan in verband met mogelijke visfraude. Tegelijk deed de inspectiedienst van het ministerie van landbouw huiszoekingen bij bedrijven in on der meer Vlissingen en Breskens. Op diverse plaatsen is de admini stratie in beslag genomen. Volgens de Zwolse officier van justitie mr. Vcurink duurt het on derzoek minimaal enkele weken. De verdachte bedrijven zijn voor een deel al eerder veroordeeld we gens overschrijding van de visquo ta. Een van de bedrijven, de Urker vishandel Neboma BV, zegt zich niets aan te trekken van de inval. Directeur Nen^jes heeft de inbe- slaggenomen computerapparatuur in allerijl vervangen om de vishan del voort te kunnen zetten. Nentjes zegt per week voor 1 tot 2 miljoen om te zetten. Volgens justitie overtreedt Ne boma de wet door niet bij te houden hoeveel kilo's vis elk afzonderlijk visserschip heeft geleverd. Daar door wordt het onmogelijk om na te gaan of vissers meer vangen dan is toegestaan. De Urker ondernemer is er overigens van overtuigd dat justitie zyn telefoon heeft afgetapt. Neboma is begin 1988 opgericht en heeft sinds die tgd voor vele tien tallen miljoenen guldens vis ver kocht. Tot nu toe is Justitie er niet in geslaagd aan te tonen dat het Urker bedrijf in strijd met de wet handelt. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts t 27 50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15* Ik neem een jaarabonnement f285 50' Voor het abonnement ingaat de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTe! Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1