'Provincie vergoedt miljoenenstrop niet' Minister Alders: Randstad is nog lang niet vol Gegoochel met aantallen te bouwen woningen duurt voort Actievoerster van het eerste uur trekt aan het langste eind W- i»,Vv Advocate van Kemp beschuldigt overheid van hypocrisie ACHTERGRNIl) (Oiiö jQirutos» WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 Strijd Leiderdorpse tegen Does succesvol LEIDERDORP - Stortplaats De Dekkers jarenlang niet op vakantie Does is van de baan, maar het leven en verkocht ze bezittingen. Nu de van de Leiderdorpse mevrouw R. strijd gestreden is. wil ze het er weer Dekkers is er niet gemakkelijker op eens van nemen. Wintersport en een geworden. Zodra mensen hoorden streep door werkdagen van 17 uur. dat mede door haar felle strijd de turend in wetboeken, heen en weer reinigingsrechten omhoog moeten, rijdend tussen weinig meewerken- waren de bedreigende telefoontjes de ambtenaren en een ongeduldig niet van de lucht. Ook 's nachts wer- wordende echtgenoot. den er volgens Dekkers dreigemen ten geuit, dat aan haar huis vernie lingen zouden worden aangericht. Ook eerder kwamen er telefoon tjes na publikatie van een krante-a tikel Tegenwerking Toch zal ze nooit helemaal achter over leunen. Zo vervult de mogelij ke komst van een stortplaats op de de voorzitter van de gemeentegrens van Alkemade en Stichting Leefbaar Leiderdorp verd uitgemaakt voor 'een vuilnis zak die maar snel moest worden op- Leiderdorp haar met grote zorg. Haar gemeentebestuur is niet min der beducht voor de Alkemadese gehaald'. Dekkers is op zoek naar plannen, maar om samen met de ge- geld om een kort geding te kunnen aanspannen. Ook de gemeente Lei derdorp wil ze juridisch aanpakken zodra die het in haar hoofd zou ha len een koppeling te leggen tussen hogere tarieven en het schrappen van de stortplaats en het niet door gaan van de lucratieve zandwinning bij De Does. En zo is er meer. Maar Dekkers rust niet voor de stortplaats weer een mooi groen weiland is gewor den. In een lange, verbeten gevoer de strijd tegen de komst van de stortplaats in de Munnikkenpolder heeft ze het gelijk aan haar zijde ge kregen. De Kroon heeft het bestem mingsplan vernietigd. Dekkers wil nu ook dat de ontgrondingsvergun ning van tafel gaat. Ten slotte wil zij al haar proceskosten en bijkomen de kosten terug hebben.. Het gaat om een bedrag van 27.000 tot 35.000 geld tussen. -vv X -> v: 'J. "S'-*, c maar mensen die voor hun eigen kent voor overheden en overheden huis bezig zijn en de belangenvere- denken dat ze zich niet aan fatsoen snormen en regels hoeven te hou den. Want als zij het al niet doen..." Dekkers heeft haar felle kritiek nooit van een diplomatiek sausje "Je wordt wijs door de praktijk' zegt ze. "Op het gebied van ruimte lijke ordening hoeft niemand mij voorzien en ziet nog steeds overal jets wjjs te maken. Ik pak ze alle- samenzweringen. Zo weet ze pre- cies waarom het St. Elisabethzie- maal". Voor de technische kant a de zaak had ze de trouwe, penvaste kenhuis nooit zo hard gevochten medestrijdster Cecile van Laar uit heeft tegen de stortplaats voor de deur en legt ze uit waarom ze zich teleurgesteld heeft teruggetrokken uit de strijd tegen de verbreding van de rijksweg A4: "Het zijn alleen wilde daarom nooit van opgeven Alphen aan den Rijn. Volgens Dekkers heeft .ze altijd gulden en daar zat nogal wat eigen uit de strijd tegen de verbreding van het gevaar van de vuilstort ingezien, Gevulei en Leiderdoip: 13 miljoen schade Doesgebied Van onze redacteur Jan Westerlakcn DEN HAAG/LEIDEN/LEIDERDORP De Gevulei en de gemeente Leiderdorp hoeven niet bij de provincie Zuid-Holland aan te kloppen voor het miljoenenverlies dat zij lijden door het niet mogen aanleggen van een puinstort in het gebied 'De Does' in Leiderdorp Zo reageerde milieu-gedeputeerde aankloppen is Leefbaar Leider J. van der Vlist vanmorgen op de dorp. dat zich vanaf het begin vraag of hij schadeclaims verwacht krachtig tegen de komst van de nu de Kroon het bestemmingsplan stortplaats heeft verzet De kosten 'De Does'met daarin een stortplaats die het hiervoor heeft gemaakt wil heeft vernietigd. De Gevulei heeft er inmiddels zo'n acht miljoen gul den in geïnvesteerd terwijl dc ge- het op dc provincie verhalen. Van der Vlist lijkt niet ongenegen hier- tegemoet te komen. Alvorens meente tegen Alkemade ten strijde te trekken, voelt de actievoerder niets: "Ze hebben me zo intens bele digd en vernietigd, ze hoeven niet eens meer met me te praten. Als ik mijn stukken maar krijg". Gek genoeg was het juist de vele De Leiderdorpse mevrouw R. Dekkers op de verboden stortplaats De Does. tegenwerking die de Leiderdorpse Het mag er van de Kroon weer helemaal groen worden. uoto Eiien Marten-.) jul;„ij. a weten, zette milieuclubs op het spoor en waarschuwde kamerlid Lankhorst keer op keer. Zij* was het die voor gek werd uitgemaakt in raadsvergaderingen en zij' was het die medestanders zag weglopen toen het geld ging kosten. Haar man zei altijd dat ze pas ge waardeerd zou worden als de stort plaats er ligt, al zou het dan te laat zijn. Nu ze de stortplaats heeft te gengehouden, is er toch ook erken ning. "In Den Haag waarderen ze het dat ik ondanks alles ben doorge gaan", zegt ze, zonder te willen uit leggen wie 'Den Haag' precies is. meente Leiderdorp zegt er een be- daarin toe te stemmen wordt nage- drag van vijf miljoen gulden bij in te gaan of het mogelijk is. schieten. t nu moet gebeuren? Er De gemeente Leiderdorp en de d( bekeken of er oP de stort- Gevulei hoeven geen beroep te Hogebergsebos nabij Rotter- doen op een procedurefout bij de g iimffku. worden vrijge- aanvraag van een vergunning om ,n maak, cBm storten m afw^h. het Doesgebied puin te mogen stor- ,in. v.„ het eereedkomen vi ten, benadrukt Van der Vlist. "Op Moru.Drifhpt-on .r. nnrH K..I. 1.1.1Stort Merwedehaven in Dord basis hiervan hebben zij geen scha de opgelopen. Indien de Kroon het bestemmingsplan zou goedgekeurd was de aanleg van Dordrecht JOp z'n vroegst is die stortplaats pas VuiV,cl over een jaar klaar. Tot die tijd is het ne en schipperen geblazen. Van der Vlist «tnrtniaatc ri ddo fo T n r a noemt dlt "'terst onbevredigend en stortplaats_ veiliggesteld. Door de H„„r- n„ het procedurefout zou het storten met een half jaar worden vertraagd. Over dat verlies aan inkomsten, pe anuts overigens, zou met de provin- ontzettend duur'. De stort in het Doesgebied was prettig geweest als overgang tot Dordrecht, zegt hij. Problemen brengt het allemaal wel voor de provincie mee. Dit jaar c,e te praten zijn geweest. De mil- alkren a kampt zü meteen OW joenen die de Gevulei en de ge- ~leen a' Kamp' Z1J met ?ver meente Leiderdorp lijden. zijn investeringskosten waartoe zij zelf hebben besloten. Natuurlijk wilde de provincie die puinstort graag hebben, maar heeft verder niets met de kosten van in- niet echt duidelijk. De suggestie van de Kroon dat er gebruik kan worden gemaakt van de stortuit- breiding in Zoetermeer omschrijft Van der Vlist als een lachtertje. om halen". Leefbaar Leiderdorp Wie mogelijk wel voor schade bij de te zitten en vraagt zich tegelijk af provincie Zuid-Holland kan wie het nu nog aandurft zijn nek uit Vervolg van pagina 1 de verdachte alleen in Mellefy al 7 miljoen kilo chemisch en giftig af val zonder vergunning gedumpt. De officier van justitie had er ove- zoek gedaan, bijna 100 getuigen ge- - - hoord, 7 verdachten aangehouden. lige vuiltransporteur Kemp giste- gen op het ontbreken van bonnen een reeks huiszoekingen gedaan en ren op zijn bordje kreeg. Het illegaal van de Afvalverwerking Rijnmond 174 stoffen op hun schadelijkheid Om de feiten boven tafel te krij- zwart moeten zien van de verdach- gen is justitie geen moeite te veel ten", zo stelde zij. Van Boxel pakte geweest. Zo heeft het zogenaamde vervolgens uit met een reeks bedrij- werd vervoerd. Ze vond het dan ook 'Coupéteam' 12 maanden onder- ven en instanties die volgens haar nogal hypocriet, dat het afval wel f°rs 'n de Coupépolder hun afval naar het buitenland kon, maar niet hebben gedumpt. Zo vroeg zij zich ook af waarom bij voorbeeld niet het hoofd van bureau reiniging in M Alphen voor het gerecht hoeft te schadelijke stoften, omkoping, op- 'verantwoorde' wijze zouden wor- reeds zes mensen in de 'zaak Kemp' verschijnen. DEN HAAG - Het was een eindeloze rigens een hele kluif aan om de stor- rij beschuldigingen die de voorma- tingen te bewijzen. Ze kon dan bui- storten van schadelijke tot zeer (AVR) 1 de giftige spullen op onderzocht. Het resultaat is dat lichting, belastingontduiking en den vernietigd, alsheid in geschrifte. Volgens offi- Gelukkig voor de officier van jus- cier van justitie niet zo maar een titie bekende Kemp ooit eens aan de keertje, maar structureel en meer- - - - malen gepleegd in tijdsbestek van zijn veroordeeld. De hoofdpersoon deed gisteren Van Boxel verweet de gemeente steeds verwoede pogingen om de Alphen aan den Rijn een forse dosis schuld op zijn ex-werknemers af te hypocrisie. "Waarom is het spelletje politie dat hij de vloeistoffen naar zijn bedrijfsterrein op de grens van schuiven. Zwarte kas? Wist hij niets jarenlang meegespeeld? Om het pakweg tien jaar, van_1977 tot 1987. Hazerswoude en Benthuizen liet van. Vervuilde grond? Had hij nooit geld. De stortplaats speelde in Al- Zo zwijgzaam als Kemp tijdens brengen. Daar draaide hij de dop gezien. De officier van justitie be- phen economisch gezien een be- H X..1- stejnpeide Kemp echter als het langrijke rol. Het was een belangrij- het verhoor 's ochtends was, zo van de vaten open, hield er een stuk spraakzaam waren de officier van papier in en stak die in brand. Wan brein achter alle misdrijven die in ke bron van inkomsten. Je zet er- Volgens Van Boxel maakte de Af valverwerking Rijnmond er een puinhoop van. Zij sprak van 'du bieuze praktijken'. Acht jaar lang werd er bij de AVR niet gespecifi ceerd wat er werd gestort. Voor de telastegelegde illegale stortingen in de Coupepolder vroeg Van Boxel vrijspraak. Volgens haar zijn er geen harde bewijzen dat het justitie Schelfhout en raadsvrouw neer dat knetterde kon hij er niets naam van Kemp bv werden ge- gens een keet neer. je laat dagelijks afval van Billiton in Alphen ligt. De Van Boxel. Eerstgenoemde reken- mee en stortte hij het in de Cou- pleegd. 700 vrachtauto's hun afval storten bewering van een chauffeur dat hij de Kemp met name de illegale stor- pépolder. Ontbrandde het echter. De raadsvrouw van Kemp. mr. en de kassa in het stadhuis rinkelt vloeistoffen van Draka Plastics in tingen in de Alphense Coupépolder dan verkocht hij het vat aan olieboe- Van Boxel. meende dat het onjuist wel", aldus de raadsvrouw. Ook de opdracht van Kemp daar dumpte. en het Waalse plaatsje Mellery aan. ren die het vermengden met zware was dat er gistermiddag maar één te steken binnen de gemeentegren zen een stortplaats te plannen. Een externe advocaat bekijkt nu wat er wel en niet in het Doesgebied mag. "Eigenlijk", zegt mevrouw Veld- stra, "moet het gewoon agrarisch blijven. Dus mag er niets. Ik vraag me af wat er met die vloer moet ge beuren die er ligt. Want daar zegt de Kroon niets over". Mineur Leiderdorp is in mineurstemming. Een investering van vijf miljoen gulden voor een gemeente met 23.000 inwoners is niet gering. Een zeker niet als dat als 'verlies' moet worden beschouwd. Of er mogelijk verhaal kan worden gehaald weet de wethouder niet. maar het wordt wel nauwkeurig bekeken. Volgens haar heeft de schadepost indirect invloed op de inwoners. Zij denkt met name aan de Gevulei. dat de winst uit het Doesgebied had willen aanwenden voor de sluiting >-.tn dl verbrandingsoven in Leiden. Maar die winst valt weg. Gelijk vraagt Veldstra zich af hoe Leiderdorp de financiële klap moet opvangen. "Ik zegt niet dat het direct wordt ver haald, maar het is zeker niet uitge sloten dat een stuk ervan ten laste van de burger komt". Gevulei-dirècteur A. van Gorsel reageerde vanmiddag op de ontsta ne situatie dat er 'diepgaand over leg' over gaande is. Vanochtend zijn de eerste gesprekken met de pro vincie gevoerd om na te gaan wat er nu moet worden gedaan. Het is de bedoeling dat er aan het bestuur van de Gevulei een voorstel wordt gedaan om een extern juridisch ad viseur te laten nagaan welke moge lijkheden er nu nog zijn. "We probe ren samen met de provincie tot een acceptabele oplossing te komen. Dc gedeputeerde wil dat ook. Op wie uiteindelijk de schade moet worden verhaald is een kwestie die later aan de orde komt. Ik ben nu bezig met het opmaken van de rekening hoe hoog het bedrag precies is dat is ge ïnvesteerd. En wat er kan worden afgestoten. Als er in het Doesgebied helemaal niets meer kan dan moe ten we die hele kwestie zo goed mo gelijk zien af te handelen. Op dit moment kunnen er geen definitieve stappen worden gezet". VUILVERBRANDING - TNO gaat een model ontwikkelen voor een verdere verbetering van verbran dingsprocessen. De bedoeling is een schonere verbranding van huis- Simon Kemp m de rechtszaal. Zijn vuil te bereiken, zodat de uitstoot Volgens haar ruwe schattingen had stookolie. kreeg van haar een veeg acht Van Boxel te mager voor een advocate trok alle registers open. van schadelijke sloffen kan worden haar zat. "Het zou hier uit de pan. Volgens de advocate was veroordeling. c and verminderd DELFT - De randstad is in de ver ste verte nog niet vol. Als de in druk bestaat dat dat wel zo is. komt dat doordat er te slordig met de beschikbare ruimte wordt omgesprongen. Stopzetten van de groei van de randstad is in elk geval onrealistisch. Wel zou de noodzakelijke groei eventueel el ders kunnen worden opgevan gen. maar datjeidt tot onder meer extra milieuproblemen. Minister Alders (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer) zei dit gisteren tij dens de studiedag 'Naar een in richtingsplan voor de randstad' in Delft. De minister zette zich met zijn woorden af tegen planologen als M. Bierman, die vinden dat er in de randstad plaats noch be hoefte is aan de 700.000 nieuwe woningen die hier volgens het ka binet in de komende 20 jaar ge bouwd moeten worden. Om aan te tonen dat de rand stad nog niet vol is, verwees Al ders naar vergelijkbare buiten landse stedelijke regio's als Lon den. Parijs of het Ruhrgebied, waar de dichtheid hoger ligt. Het gevoel van 'volte' in de randstad komt volgens de minis ter door de spreiding van wonen en werken en het massale autoge bruik dat dit meebrengt, en door de versnippering van de open ruimte. "Puur fysiek gesproken is er in de randstad nog ruimte ge noeg". aldus Alders. Vanuit milieu-oogpunt ziet Al ders evenmin belemmeringen voor verdere groei van de rand stad. Wel waarschuwde hij dat het voor de kwaltiteit van de lucht nodig is dat het autogebruik wordt beperkt. Gebeurt dit niet, dan moet stopzetten van de ver- stedelijkingsgroei alsnog als stok achter de deur gaan dienen. Zou voor dat laatste gekozen worden, dan komt voor de minis ter stopzetten zonder meer niet in aanmerking. Dat zou namelijk kunnen betekenen dat starters op de woningmarkt zelfstandige woonruimte ontzegd wordt, dat gezinshereniging voor immigran ten onmogelijk wordt, dat geen asielzoekers meer kunnen wor den toegelaten en dat niet langer werkgelegenheidsgroei kan plaatsvinden. Het is hoogstens mogelijk de groei te verschuiven naar bij voorbeeld Noord-Brabant of het zuiden van Gelderland, zo zei Al ders. Dat zijn echter gebieden waar werkgelegenheid en wo ningbehoefte op zichzelf al sterk groeien, waar minder openbaar vervoer is en waar de draagkracht van natuur en landschap geringer is, onder andere door de intensie ve veehouderij. Groei buiten de randstad heeft dus meer schadelijke gevolgen dan groei binnen dit gebied, zo concludeerde de minister. De Delftse hoogleraar volks huisvesting prof.dr. H. Priemus betoogde ti jdens de studiedag dat in de randstad bepaalde bestem mingen zullen moeten wijken om verdere groei mogelijk te maken. Volgens hem komen hiervoor al- leerst landbouw en veeteelt in aanmerking, "met het oog op de boterberg, de melkplas, het mest overschot en het perspectief van dalende EG-landbouwsubsidies. Als de werklozen in Stadskanaal niet naar de bollenvelden willen reizen om daar bollen te pellen, zullen we de bollenvelden naar Oost-Groningen moeten verhui- DEN HAAG - Aan het gegoochel met cijfers van nieuw te bouwen woningen in Zuid-Holland lijkt voorlopig nog geen einde te komen. Van verschillende kanten worden prognoses gepresenteerd over de behoefte aan nieuwe huizen in de volgende eeuw. Nu kondigt ook de milieubeweging aan om nog deze maand met een schatting te komen. Overheden en politieke groepe ringen slaan elkaar de laatste tijd met de uitkomsten van ingewikkel de computerprogramma's om de oren. Een goede vergelijking is een hachelijke zaak. Behalve dat de dis cussie gaat over verschillende ge bieden. zijn ook de termijnen waar in gebouwd moet worden vaak niet gelijk. Het startsein tot de zeer verwar rende discussie gaf de Rijks Plano logische Dienst medio 1988 met de uitwerking van Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening. Daarin stond dat in 2015 circa éen miljoen woningen in de Randstad moet worden gebouwd om iedereen een dak boven het hoofd te geven. Er brak paniek uit bij de verschillende bestuurders, zowel op provinciaal als op gemeentelijk niveau. Daarna volgden in hoog tempo de progno ses elkaar op. De eerste reactie kwam van de drie Randstadprovincies Zuid-Hol land, Noord-Holland en Utrecht die in de nota 'De Randstad maakt zich op' het getal noemde van 650.000 woningen. Vrij onverwacht kwam de melding van de provinciale PvdA-fractie, dat in Zuid-Holland tot 2015 nog minstens 400.000 nieu we woningen erbij moeten komen. Voor de Leidse regio en Duin- en Bollenstreek zou dat de komst van 23.000 woningen betekenen. De PvdA wilde daarmee het provincie bestuur van Zuid-Holland een slag voor zijn. Gedeputeerde L. Stolker (ruimte lijke ordening) kon deze week ein delijk melden dat de computer van de provincie had uitgewezen dat tussen 2000 en 2015 er behoefte is aan 190.000 huizen. De visie van gedeputeerde staten is zeker niet het laatste dat hierover is gezegd. De politieke partijen ko men op 31 oktober, wanneer de ver- stedelijkingsnota in provinciale sta ten aan de orde komt, ongetwijfeld met forse kritiek. De PvdA vindt de 190.000 wonin gen te weinig en voorziet na 2000 grote woningnood. Het andere ui terste zijn Groen Links en D66. die voorspellen dat Zuid-Holland met dergelijke woningbouwplannen zal 'verstenen'. Het is onmogelijk om zo nog het Groene Hart van verste delijking te vrijwaren, zo menen zij. Groen Links en D66 krijgen hier bij de steun van Stichting Natuur en Milieu en Zuidhollandse Milieufe deratie. In opdracht van deze stich tingen heeft de Universiteit van Amsterdam een rapport gemaakt dat binnenkort aan minister Alders en gedeputeerde Stolker wordt aan geboden. De verwachting is dat de Amsterdamse computers het ge ringste aantal nieuwbouwwonin gen zal aangeven van alle betrokke nen. Het is duidelijk dat de computer in de belangrijke discussie rond de in richting van Zuid-Holland in de vol gende eeuw, een voorname rol speelt. In dit geval lijkt het de poli tieke discussie toch onaangenaam te versluieren. De uitkomsten van de computerberekeningen zijn im mers volledig afhankelijk van be paalde aannames en juist die zijr\ vaak politiek gekleurd. De minste onenigheid bestaat er nog over de verwachte groei van de Nederlandse bevolking. Die kan de laatste tijd vrij nauwkeurig worden voorspeld. Heel anders ligt dat ech ter bij de cijfers over de gemiddelde woningbezetting. Het is bekend dat woningen door steeds minder mensen worden be woond. Maatschappelijke ontwik kelingen zoals echtscheidingen en jongeren die besluiten alleen te bli j ven wonen zijn hiervan de oorzaak. In Zuid-Holland duikelde de ge middelde bezetting de afgelopen 25 jaar van 3,6 naar 2,4 personen per woning. Dat alleen betekende al dat in die periode 400.000 woningen ex tra nodig waren. De verwachting is dat deze trend zich nog wel enige jaren zal voort zetten. In welk tempo en tot welk niveau deze gezinsverdunning zal doorgaan is echter een vraag die geen zinnig mens met zekerheid kan beantwoorden. Een andere on zekerheid is de zuigkracht die een economisch sterk ontwikkelende Randstad de komende 25 jaar op uit andere provincies heeft. Politiek De computeruitdraaien zijn kortom heel wat minder objectief dan de partijen willen doen geloven. Het lijkt er eerder op dat de schijnbaar neutrale berekeningen gebruikt worden voor het bereiken van een politiek doel. Zo hebben de milieu-partijen een duidelijke reden om met lage ra mingen te komen. Zij vrezen een volbouwen van de open ruimtes in de Randstad. Sinds 1980 stellen rijk en provincie dat eerst de grote ste den volgebouwd moeten worden om het Groene Hart te sparen Uit de cijfers van de laatste zes jaar blijkt echter volgens de Zuidhol landse Milieufederatie dat juist de woningvoorraad van de Leidse re gio, Bollenstreek. Midden-Holland en Rijnstreek met rond de 15 pro cent explosief is gegroeid. De groei cijfers van Den Haag en Rotterdam komen niet boven de 5 procent uit Het CDA met een sterke band met de agrarische sector heeft even eens bedenkingen tegen al te forse nieuwbouw. Nu de steden zelf zijn volgebouwd lijkt de enige mogelijk heid om nog verder te bouwen, in de landelijke gebieden te liggen. Dat gaat bijna altijd ten koste van landbouwgrond, omdat de overheid zeker de natuurgebieden wil be schermen. De PvdA wil daarentegen zich in spannen om in ieder geval een drei gende woningnood te voorkomen De partij vindt dat iedereen een zelf standige woning moet kunnen heb ben en tilt kennelijk minder aan de gevolgen van forse woningbouw voor de landelijke gebieden dan de andere partijen. Rijkspolitie weigert agent voor rechtbank te laten getuigen LEIDERDORP/MIDDELBURG - De rijkspolitie van het district Den Haag weigert de rechtbank te ge hoorzamen. Er is geen gehoor gege ven aan een dagvaarding om een agent om te laten getuigen in een rechtzaak. Drie verdachten van handel in een grote hoeveelheid am fetamine zijn daardoor voorlopig op vrije voeten gesteld. Een van de agenten van het Leiderdorpse dis trictbureau van dit korps was vorig jaar als pseudo-koper betrokken een handeltje in amfetamine. Drie mannen konden daarbij worden aangehouden. De zaak speelde zich in Middelburg af. De agent werd door de rechtbank in Middelburg opgeroepen als getuige, maar het hoofd van de rijkspolitie, district Den Haag. speelde de dagvaarding niet aan hem door. Hij negeerde daarmee een bevel van de Middelburgse officier van justitie. De undercover-agent ver scheen dus nooit op de rechtbank. De chef achtte het getuigen in deze zaak te gevaarlijk voor zijn collega. Het privéleven en het werk zou hier door in gevaar komen, zo oordeelde de chef. De drie verdachten stonden in september voor de rechtbank in Middelburg. De rechters kwamen tot de conclusie dat zij de verdach ten niet konden berechten zonder de getuigenis van de agent ujt Lei derdorp. De handelaren konden zonder straf weer naar huis De off- cier van justitie heeft beroep hierte gen aangetekend zodat de mannen nog voor het Haagse hof zullen moe ten verschijnen. De woordvoerder van het korps, persvoorlichter P. Nieuwenburg, wil in dit stadium nog geen commentaar geven omdat eerst de afwerking van het hoger be roep wordt afwacht. Nieuwenburg erkent dat er drie dagvaardingen (iedere verdachte had een eigen rechtszaak dus drie dagvaardingen) zijn binnengekomen bij het district Den Haag van de rijkspolitie "De dagvaarding om te verschijnen voor de rechtbank in Middelburg is niet doorgegeven aan de politieman die betrokken was bij de opsporing van de amfetamine. De chef heeft de rechtbank offcieel op dc hoogte ge steld van het niet doorgeven van dc oproep. De undercover-agent wist dus officieel niet eens van de op roep te getuigen", aldus dc pers voorlichter. Honderd jaar geleden stond er in de krant - Een Australisch liefdesdrama. - Eene jonge schoone te Melbour ne. mej Lily Bagley, was door haren beminde, cen Italiaan, verlaten. Zij Croeg hem om een onderhoud, eischte van hem dat zij zouden trtjuwen. u at hij be loofde. om. zoodra zij op straat waren, weg te loopen Lily volg de hem naar zijne woning en schoot vier kogels op hem af. waarvan eé n hem ernstig ver wondde. Lily ging daarop kalm naar huis en legde zich te bed. tot de poltie haar kwam gevangen- "de LEI DSC HE STOOMBIER- BROUWERIJ DE POSTHOORN M.H. VAN WAVEREN. vraagt voor Wassenaar en om streken een solide Agent voor den verkoop van Bier; goede ver diensten gegarandeerd Zich schriftelijk aan te melden met rnHe iipgnuf run rrfrrciifn- bijzonderheden DEENSCHE MELANGE-BO TER is voor HH Banketbakkers uit muntend geschikt, mits deze ex- presse lijk daanoor gefabri ceerd worde Prijs per 20 kilo 14. en 16 J C IKJNNEE. Fabrikant. Alkmaar. Vijfentwintig jaar geleden - De machinist van den trein Utrecht-Leiden zag zaterdag avond in het maanlicht dertien koeien op de spoorbaan lopen, ter hoogte uan Groenestein. Vijf koeien hepen tussen de rails en de machinist uras gedwongen t, rinf OM firn uur passeerde, tot stilstand te bren gen Door dezen tegenwoordig heid van geest en dank zij het fel le maanlicht liep alles, voor trein met passagiers en het tee. goed af De eigenaar, de heer J D de Wit. en de heer W. Rade maker hebben het vee later op de bestemde plaats gebracht De trein had geringe vertraging

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19