Ik ben muzikantgeen 9 STEEDS Oegstgeest overweegt uit muziekschool te treden Directeur muziekschool stelt (ex)wethouder Kuijers aansprakelijk WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 LEIDEN/REGIO OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest overweegt uit het sa menwerkingsverband van de streekmuziekschool te stappen. Het college van B en W heeft gis teren besloten een onderzoek in te stellen omdat ze het 'niet lan ger verantwoord vindt om ge meentegeld ongecontroleerd te besteden'. Bekeken wordt of het muziekonderwijs in Oegstgeest op andere wijze kan worden ge geven. Wethouder A. Kohlbeck van Oegstgeest, sinds mei zelf dage lijks bestuurslid van de muziek school, zei dit in een reactie op de tekorten bij de school die gis teren bekend werden gemaakt. Hij lichtte gisteravond ook de raadscommissie voor onderwijs en welzijn in Oegstgeest in. Hoewel B en W de muziek school 'een waardevolle instel ling' noemen, wil het college niet langer opdraaien als de fi nancien niet beter beheersbaar zijn. Oegstgeest draait voor ruim 200.000 gulden op voor de tekorten bij de school, waarvan 125.000 gulden in het lopende jaar. Voor de begroting van 1991 wordt een aanvullend bedrag van 30.000 gulden geraamd. De gemeente wil in ieder ge val de streekmuziekschool in een of andere vorm behouden, maar dan bij voorkeur in een an dere structuur. Kohlbeck noem de gisteravond als voorbeeld een stichting die werkt met een vast budget onder strenge con trole van de deelnemende ge meenten. Ook een gesaneerde streekmuziekschool blijft een optie, vertelde Kohlbeck de commissie 'maar dan wel met heel duidelijke budgetrestric ties'. Voor de gemeente Wassenaar bedraagt de tegenvaller 5500 gulden over het jaar 1989. In 1990 gaat het om een bedrag van 'vele tienduizenden guldens', al dus wethouder M. van Rij. In 1991 moet 20.000 gulden meer worden betaald dan was be groot. in gevaar gebracht, dat maakt mij zo kwaad". Volgens de Oegstgeester wethou der zullen de komende begrotingen wel realiteitswaarde hebben. "Ik zal als dagelijks bestuurder geen be groting laten passeren die met een natte vinger in de lucht is gemaakt. Zo is het de afgelopen jaren wel ge beurd. Als het onder mijn verant woordelijkheid was gebeurd, had ik de consequentie getrokken en was afgetreden". Voormalig vice-voorzitter J. Greep uit Wassenaar staat te kijken van Opnames voor 'Iedereen wil honderd worden' in Noordwijk NOORDWIJK - In Noordwijk zijn gisteren opnamen gemaakt voor het televisieprogramma 'Iedereen wil honderd worden'. Centraal in het programma voor ouderen staat hotel Edelman, maar ook op het strand en in de duinen werd gefilmd. Bij de Duindamseslag landde een hovercraft, terwijl MillyScott op een motor door de duinen tufte, 's Middags 'schilderde' zij bij het Zuiderbad het tegenover liggende hotel. De VARA is de komende weken nog herhaaldelijk in de kustplaats actief De televisie uitzending xs op 3 november. het tekort: "Tot 1 mei heb ik abso luut geen signaal gehad dat het fout zou gaan. Ik zat twee keer in de week op de Streekmuziekschool en ik had absoluut de indruk niet dat de begroting zou worden overschre den. Daar durf ik beide handjes voor in het vuur te steken. Ik denk dat het nieuwe bestuur eerder aan de bel had moeten trekken". Dat de jaarrekeningen steeds niet werden vastgesteld komt volgens Greep door 'administratieve proble men binnen de Streekmuziek school'. "Ik heb steeds gezegd dat we daar veel te laat mee waren, dat dat niet goed was voor het financië le beleid". Greep zegt dat het vorige bestuur de zaken rond de begroting steeds zorgvuldig in de gaten heeft gehou den. Dat de jaarrekening over 1989 een tekort van 180.000 gulden ver toonde verbaast hem daarentegen niet. "Ik denk dat de begroting over dat jaar wat geflatteerd was. Dat had te maken met het feit dat de ge meente Leiden koste wat het kost in vier jaar een half miljoen gulden wilde bezuinigen. Dat was in 1986 besloten maar toen lag de begroting voor 1987 al vast. Ik weet nog dat we de begroting in 1989 vrij geforceerd hebben opgesteld. Ik had nog het gevoel: we moeten maar zien hoe dat uitpakt. Dat durf ik van de be groting over 1990 niet te zeggen", al dus de voormalige wethouder van Wassenaar. Wel geeft hij toe vraagtekens te hebben geplaatst bij de stijging van het aantal leerlingen, waarvan in de begroting was uitgegaan. "Maar die raming is gemaakt door de directie. Natuurlijk is het bestuur wel ver- antwwoordelijk.maar die heeft er geen kijk op of een dergelijke ra ming reëel is". Dat aan VB accountants een be drag van twee ton moest worden be taald was volgens hem niet voor zien: "Dat hadden we zo niet be groot, dat weet ik zeker". Leidenaar gewond bij ongeval op Ketelmeerlaan LEIDEN Een 75-jarige Leidenaar heeft gisteren inwendige kneuzin gen opgelopen bij een ongeval op de Ketelmeerlaan. De man reed over de IJsselmeerlaan en kreeg op het kruispunt met de Ketelmeerlaan geen voorrang van een 41-jarige vrachtwagenbestuurder uit Apel doorn. De auto van de bejaarde man werd ongeveer tien meter meege sleurd door de vrachtauto. De zij kant van de wagen raakte daarbij zwaar beschadigd. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis overge bracht. LEIDEN - "Ik ben muzikant, geen bedrijfseconoom". Directeur P. Kunst van de Streek muziekschool in Leiden schuift de verantwoordelijkheid voor de grote tekorten van zich af. Vrijdagmiddag, vertelt hij, hoorde hij voor het eerst dat dit jaar al 668.000 gulden te veel is uitgegeven. "Ik ben misschien wel voor een stukje verantwoordelijk, maar eigenlijk ligt de verantwoordelijkheid bij het bestuur. Ik denk dat dat het huidige bestuur niet is te ver wijten, dat zit er net. Ik vermoed dat het vorige bestuur er schuldig aan is. En dan wordt ook wel gezegd: het zal wel met de vorige wethouder te maken hebben". De vorige wethouder is Leidenaar F. Kuijers (VVD). Hij trad in maart af als wethouder vanwege de zoge heten schouwburgaffaire. Tot die dag was hij voorzitter van het dage lijks bestuur van de Streekmuziek school, dat verder bestond uit Oegstgeestenaar Rijks en Wassen aarder Greep. De Streekmuziek school is een samenwerkingsver band tussen de gemeenten Leiden, Wassenaar, Oegstgeest en Voor schoten. Kuijers wil geen commentaar ge ven: "Ik denk dat het huidige be stuur dat moet doen". Op de woor den van directeur Kunst wil hjj niet ingaan. "Dat soort verklaringen laat ik aan hem". De voormalige voorzit ter wil alleen kwijt dat er in zijn tijd maatregelen zijn genomen om de si tuatie te verbeteren. Welke dat wa ren wil hij niet zeggen omdat 'er wat persoonlijke elementen aan zitten'. Dat het tekort bijna 7 ton bedraagt noemt hij 'op zich wel verrassend'. "Ik had dat niet verwacht gezien eerdere uitlatingen van de direc teur. Ik herinner me dat die wat op timistischer was", aldus het WD- raadslid. Strop Oorzaken van het tekort zijn vol gens Kunst onder meer de grote personeelslasten. "Begin dit jaar is onze administrateur ingestort. Het vorige bestuur koos voor een tijde lijke oplossing en stelde iemand Parkeermeters opengebroken LEIDEN In de Leidse binnen stad zijn tussen 5 en 9 oktober ruim 30 parkeermeters opengebroken en leeggeroofd. De schade aan de me ters bedraagt enkele duizenden gul dens. De buit was vermoedelijk een paar honderd gulden. De meters die het doelwit waren van de dieven stonden aan de Lange Mare, Beestenmarkt en Morssingel. Bekeuringen voor 'luidruchtige' bromfietsers LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren 25 bekeuringen uitgedeeld aan bromfietsers die overlast ver oorzaakten. Over die geluidsover last waren bij de politie veel klach ten binnen gekomen. Gisteren hebben motoragenten daarom de pleintjes en plantsoen waarover veel klachten kwamen, gecontroleerd. In totaal werden ze ven bromfietsen in beslag geno men. Geluidsmetingen leerden dat eén bromfiets 112 decibel verspreidde. De maximale grens ligt op 102. van VB Accountants aan. Dat is een heel dure post". Volgens Kunst is de algemene sa larisverhoging van de zeventig per soneelsleden van de school niet op genomen in de begroting. "Dat geldt ook voor de overhevelingstoe slag die het personeel krijgt in het kader van de operatie Oort". Een 'flinke strop' was volgens Kunst dat verschillende docenten moesten worden aangetrokken om dat personeelsleden ziek werden. In 1989 ging een aantal mensen met zwangerschapsverlof, en dit jaar kreeg de school te maken met vijf langdurig zieken. "Gedeeltelijk kwam dat door de werkdruk, het is een nasleep van de enomre bezuini gingen die werden opgelegd. Er lag een enorme druk op de school en een aantal personeelsleden heeft daar onder te lijden gehad". "Ik heb al eerder gezegd", haast de directeur zich te zeggen, "dat het onmogelijk was om te bezuinigen. Alle lucht was al uit de begroting verdwenen dus we konden tegen vallers niet meer opvangen". Een van de manieren waarop geld moest worden bespaard was dat meer lessen in groepsverband wer den gegeven. In de begroting was er volgens Kunst vanuit gegaan dat het aantal leerlingen zou stijgen. "De tarieven gingen niet omlaag, het aantal leerlingen bleef stabiel, maar het was te optimistisch be groot". Volgens de directeur moet er een onderzoek komen naar de oorza ken. Hij zegt dat op de Streekmu ziekschool al maatregelen zijn ge nomen om de financiële toestand te verbeteren. "Er wordt heel zorgvul dig gekeken of er nieuwe mensen moeten worden aangesteld. En we werken nu met wachtlijsten". Merkwaardig De huidige penningmeester van de Streekmuziekschool, wethouder M. van Rij uit Wassenaar, noemt de be groting die voor dit jaar was opge steld een 'schijnbegroting'. "Het is geen realistische begroting, die in derdaad is vastgesteld door de ver schillende gemeenten en toen werd toegelicht door de leden van het al gemeen bestuur die in de diverse gemeenteraden zitting hadden. Het is dus een kwestie van het vorige bestuur. Nee, ik verwijt dat vorige bestuur niets, ik constateer alleen een feit. Ik wil ook niet spreken van een chaos bij de Streekmuziek school. Maar het is op zijn minst wat merkwaardig dat de rekeningen over de jaren '86, '87 en '88 pas dit jaar zijn vastgesteld. Nu beginnen we pas bij te raken. Verklaringen daarvoor zijn onder meer dat de ad ministrateur is weggegaan en dat VB Accountants is ingeschakeld. Daarvoor was weer een inwerkpe- riode nodig". "Het heeft", vervolgt Van Rij, "al les te maken met financiële discipli ne. In de accountancy kennen we het voorzichtigheidsprincipe en ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat dat principe hier niet is ge hanteerd. Wat de diepe drijfveer daarvoor is geweest, daar verdiep ik me niet in. Het gaat er nu om dat we een aantal maatregelen willen ne men, in goed overleg met personeel, leiding en ouders". Ook de Oegstgeester wethouder A. Kohlbeck verbaast zich over de De muziekschool aan het Rapenburg. aangetroffen situatie. "Ik heb geen zin om na te trappen", reageert hij op de vraag of het vorige bestuur heeft gefaald. "Maar de tekorten die nu bekend zijn geworden, zijn de verantwoordelijkheid van het vori ge bestuur". Kohlbeck is boos omdat de streekmuziekschool van de hele si tuatie nadelige gevolgen zal onder vinden. "De streekmuziekschool is een schitterende voorziening waar duizenden jonge mensen muziek onderwijs hebben genoten. Deze belangrijke welzijnsvoorziening is Burgerlijke Stand LEIDEN - geboren Iris, dv. W. Dekker en A.A.H Hoogkamer; Jan Nicolaos, zv. N. van Egmond en A. Kooijman; Laurien Sophie, dv. H. Kuhrij en M.M.L.l. Veerkamp; Renóe Barbara, dv P A. van Tilburg en C.M.T. van der Storm; Cor- nella Maljorda, dv. J.J. Rassenberg en C.M. Ouwehand; Davey, zv. J.C. van den Berg en I B M Kollau, Nelleke, dv R. van Dui|n en E Gorden; Raphaëlle Teresa Matilde Maria, dv G.H.T.M. Prinsen en M.L.P.G Cappuccilli; Erik, zv, E. Koekenbier, Rembrandt Janszoon, zv. J.M. Donkersloot on M V.M. van der Pluijm; Raphaèl Janszoon, J.M. Donkersloot en M.V.M. vun der Pluijm; Evelien, dv. H.J.P. Le- fober en N.H.W. Vooijs; Livia Anna, dv. P.G.M. Motze en W E. Pragor, Mylène Linda Jaleesa, dv. C.W. Osteren M.S. van Klaveren; Johanna Jacoba, dv. J van der Plas en C W. Jurg; Wie- be Gommert, zv. P C. Knol en J. Krijger; Alexander Patrick Raymond, zv. J.L.G. Veldt en M.C.J.H. van der Voorl; Leon Bernlel Jan, zv. H, Brinksma en L.R.J. Leenes; Thomas Im- ro Valentijn, zv. R.A.J. Minke en A.T.A. King- ma; Sandra Daniêlle, dv. L. de Mooij en H M. Zielihska; Deborah Anna Cornelia, dv. H.B.J. Lelebor en L. Varkevisser; Cathrien Henriétte Meiske. dv C.M. Wiggers en F T. de Bruine; Ken Catharine Elisabeth, dv. J. Melchior en M P Brui|ns, Raymond, zv. J P. de Lange en A P. Ruwaard, Shirley, dv. E F A Siebert en A. Hoppers. ZoO Matty, zv S.M.R. Fleker; Mats, zv F A P van Schfe en M J B Droog; Jeroen Pieter, zv. M M. Lagas en A.L.M. van Schegen; Johanna Hendrika Clementina, dv. L.C.J. de Roo en J.M Schouten. Tim, zv. E. van Mourik en M. Dekker; Jelle, zv. E van Mourik en M. Dekker; Johannes Cornelis, zv. R. de Man en P.H Noele. Knstiaon Gerard, zv. F T J. de Boer en M.J H Driessen; Cavihta Catharina Frnnciscus, dv. E L Okai en D.G A. Markgraaf, Anton Mannus, zv. I.H. van Teijlingen en K.J. Elsborg; Shanti Lise Anuja, dv. A S. Kanhai en M.C.M. Wenders; Samirn, dv. M. Bezzai en S. Rohmaoui; Othman, zv. M Battah en L. Nagui, Maartie Cornelia Jacoba, dv. L. Kromhout en T.J. Schaap; Liesanne Laura. dv. J. Gordijn en S E. Bergmon; Maurice Marlijn, zv, H J. Bouw meester en M. Zirkzer; Melissa Pietronella, dv. J C.J.H. Sjardijn en J.M. Knol; Remco, zv. A. Urobbel en M.H.D Will ekens; Kris, zv. A. Brob- bol en M.H.D. Willekens, Dave Paul, zv. F.J. Uiterwljk Winkel en S M Holena, Laura Anna Alida. dv R. Starre on I G M. Lefermk, llonca. dv G Issa en L Abdalla; Bas. zv H R. Arnol- dus en E Koorn; Caspar Nils Anton Levi, zv R G Sundholm en M E J L Roelofs, Bilal. zv M Boky en N. Hadchoune; Lisette Esmee, dv A. von der Schner en J Verhoogt, Angelina, dv. B.P. Hamaker en J.W. Spies. LEIDEN Gehuwd R. Kloos en M de Vos; W.J. Laudermilk en J Clmé; J.L. Meyer en F M Otte; H do Wilde en W Wieten. H van der Wei|deri en P J.C Segaar; G P L. Bakker en C J Jansen, F Vermeer en J.M IJzerman, A Boot en A. Spoan, H.M. Chnspiin en A. Vermeulen; H.W. Vliegen en M.J.C. Huijgen; C.B. Bosman en J.A. Say. Averechts (I) Her en der lagen de witte papier tjes zaterdag in de Leidse binnen stad op straat. Op de voorkant de overduidelijke M van het vignet, dat de hamburgerketen McDo nald's voert. Daaronder binnen de stippelijntjes een bon met het adres aan de Beestenmarkt, een afgebeelde hamburger en de ver melding 'geldig t/m 30 oktober'. Maar de gebruikelijke belofte van een kwart liter gratis frisdrank werd dit keer gedaan bij aankoop van een broodje...chemicaliën. En nauwkeurige bestudering leert nu ook dat de M rond de naam McDollar's is opgebouwd. 'Wat is er mis met McDonald's luidt dan ook de vraag op de achterkant en het zal de lezer niet verbazen dat het antwoord er on der wordt gegeven. Bezwaren tegen deze hambur gerketen dateren niet van van daag of gisteren, en de multinatio nal heeft al gereageerd met een advertentiecampagne om argu menten te weerleggen. Want al een tijd lang wordt er door actie voerders de indruk gewekt dat met het eten van zo'n lekkere hamburger ook een stukje tro pisch regenwoud verdwijnt. Want worden de bomen niet ge kapt om ruimte voor grazende koeien te maken, dan worden ze wel tegen de vlakte gemaaid om er landbouwgrond voor soja, dat als veevoer dient, van te maken. De jongste actiegroep, een achttal anonieme 'studenten' uit Leiden en omgeving menen zelfs dat het beter is als de mensen di rect soja-produckten tot zitrh gaan nemen. Want zo luidt hun re denering; 21 miljoen ton koeien krijgt 145 miljoen ton voedsel ge voerd. Die 124 miljoen ton verlies kan de wereldbevolking voeren. En McDonald's is dus schuldig aan de wereldhonger. zie je ze denken. Averechts (2) En alsof dat allemaal nog niet erg genoeg is, weten de actievoerders nog meer kwaads te melden. De suiker in de producten van Mc Donald's leidt tot verhoogde ag- gressiviteit, slapeloosheid en angstdromen bij kinderen. Dat is toch zuur voor McDonald's, die het Ronald McDonaldkinder- fonds een warm hart toedraagt. Want dat fonds zorgt er voor dat ouders eventueel bij het zieken huis. waarin hun kinderen lang durig verblijven, kunnen wonen. McDonald's maakt ook nog ge bruik van wegwerpasbakken en, zo schrijven de actievoerders in een adem door, de dieren, die zich voor verwerking door McDo nald's opmaken, lijden aan stress en andere aandoeningen. Dan hebben we het nog niet over het mestoverschot. Geen wonder, dat een bedrijf met zulke vuile han den ook de Horeca C.A.O ont duikt. Het laat zijn personeel voor een habbekrats hun 'beleefd heids en vriendelijkheidszinnetje s uit de McDonald's handboeken' tegen de klanten opzeggen, zo sluit de actiegroep op het halve A- viertje af. Wie zaterdag even in gesprek kwam met een van de acht uitde- lers, werd getroffen door de schuchtere en bedremmelde toon, die al veel minder stellig was dan die op het papiertje. "Nee, liever geen naam in de krant. Het is ons eigen idee, ei genlijk een vervolg op de een jaar geleden gestarte acties tegen Mc Donald's van PSP-jongeren. Wie de kosten van de duizend bedruk te velletjes betaald heeft? Oh, een van ons had zo'n kopieerpas van de universiteit. Het heeft ons niets gekost. Een heleboel men sen er zijn trouwens ingetrapt en met de bon naar McDonald's ge gaan in de hoop die frisdrank te krijgen. We bellen je nog weL" REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 McDonald's Leiden: 'Dat van die wegwerpasbakken klopt wel'. Averechts (3) "Ja, die bon kennen we", zegt op onversaagde toon Martien Kop. Hij mag aan de Beestenmarkt de naam McDonald's voeren - 'ik ben licentiehouder en heb hier een eenmanszaak'. "Honderdvijftig heb ik er zaterdag gezien. En we hebben de mensen allemaal gra tis frisdrank gegeven bij aankoop van de hamburger. Ik heb maar een of twee reacties op die bon nen gehad. Want die bon leek als twee druppels water op de onze. En honderdvijftig klanten extra voor een hamburger is niet niks. dus konden we de frisdrank wel cadeau doen". "O, waren er dui zend bonnen gedrukt? Dan heb ben we het niet slecht gedaan met zo'n respons." Rustig weerlegt de eigenaar van McDonald's Leiden enkele aantfigingen van de actie voerders. "Het is flauwekul dat wij mensen maar maximaal 17 uur in de week zouden laten wer ken, om zo de Horeca-cao te ont duiken. Je kunt hier ook dertig uur werken, maar we werken veel met part-timers als studenten en scholieren. Die krijgen per uur net zo goed betaald inclusief alle rechten. In het kader van de soci ale vernieuwing, waarin we ons personeelsbeleid voeren, vinden vandaag trouwens de eerste ge sprekken plaats met kandidaten, die uitgezocht zijn door de ge meentelijke diensten. Die komen in aanmerking voor een gewone werkweek". Toch noemt Kop het niet alle maal onzin wat de actievoerders schrijven. "We hebben inderdaad hier wegwerpasbakken. Maar al acht McDonald's zaken in Neder land zijn bezig met een proef (foto Lock Zuydcrduin) waarin 100% recycling van onze materalen plaatsvindt, op die as bakken na. Er is een speciale wa gen gebouwd die gescheiden kar ton, plastic en restvuil kan opha len bij de vestigingen. Van dat restvuil worden weer 'energie korrels' gemaakt. Leiden gaat binnenkort ook in dat project meedraaien. Voor die andere punten verwijs ik je naar onze woordvoerder op het hoofdkan toor, want anders zeg ik mis schien dingen die niet kloppen." Averechts (4) Yvette Moll, woordvoerder van McDonald's Nederland, is op het hoofdkantoor zo te horen wel ge wend op acties te reageren. "Ja, ik heb van de actie in Leiden ge hoord. en naar ik begrepen heb is de omzet daardoor verhoogd", zegt ze met een lichte ondertoon van ironie. Toch neemt McDo nald's Nederland acties en aantij gingen zeer serieus. Zoals het een Amerikaans bedrijf betaamt, schort het niet aan de communi catie. En McDonald's zou graag in contact komen met de Leidse ac tievoerders. "Ik heb begrepen dat de wortels van de actie liggen bij Greenpeace-Londen, een anar chistische organisatie die niets de maken heeft met Greenpeace, maar daar alleen de goede naam van gebruikt". Volgens Yvette Moll liggen de feiten rondom het regenwoud in bijvoorbeeld Zuid-Amerika an ders dan wordt voorgespiegeld. "De wereldsdja komt maar voor 30 procent uit Zuid-Amerika. Ten tweede kunnen importeren wij geen rechtstreeks vlees uit Zuid- Amerika in verband met de richt lijnen die besmetting met mond en klauwzeer moeten tegengaan. De koeien in Europa worden ge voed met gras en hooi, en ze wor den bijgevoerd. De actie-voerders rukken alles een beetje uit hun verband, je moet veel fantasie hebben. En ik zou graag de onder zoeken zien, waarin staat dat onze produkten aggresiviteit, slape loosheid enzovoorts veroorzaken, ik ken ze niet." De McDonald's koeien voor Nederland grazen op dit moment op Duits grondge bied. "Of Duitse koeien stress hebben, dat weet ik niet, want ik heb ze nog niet gezien", zegt Moll in alle nuchterheid en zonder een spoor van spot. "Niet iedereen is altijd blij met je", besluit de woordvoerder rea listisch. "Dat mensen verschillen maakt de wereld juist interessant. Maar dan moet je wel op een vol wassen manier met elkaar kun nen communiceren. Met 'De klei ne aarde' en 'Milieudefensie' bij voorbeeld hebben we goede con tacten. Met hen gaan we in dis cussie. Maar we slagen er niet in met de Leidse actievoeders in contact te komen". Wij ook niet. EMIEL FANG MAN N

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18