EIDEN Aftreden wethouder verrast CDA-bestuur 'Door de pijn kon ik niet eens huilen Onenigheid bouwplan aan Burggravenlaan Bestuur universiteit naar Wassenaarseweg Een aanbieding om ^uvy^n^er^bij af te likken. LEIDSCH i|& DAGBLAD WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 I—MM— I18 'Hettinga had verantwoording moeten afleggen' Nieuw kantoor van 20 miljoen gulden LEIDEN - Wethouder De la Mar heeft vanmorgen het startsein gegeven voor de invoering van de compostvaten. Het is de bedoeling dat zoveel mo gelijk Leidenaars hun groente-, fruit- en tuinafval uit het gewone huisvuil halen en in het compostvat storten. Alle Leidenaars met een tuin krijgen binnenkort een brief over de actie die als motto 'Leiden gaat scheiden' heeft gekregen. Voor het compostvat moet overigens wel een statiegeld van 25 gulden worden betaald. Mensen die een compostvat m'et een inhoud van 120 liter wil hebben, kan op twee dagen bij de gemeentereiniging terecht. Op donderdag 8 november tussen half vijf en half acht worden de vaten uitgedeeld in het buurthuis Winnie Mandela aan de Trix Terwindtstraat 4 in de Stevenshof. Twee da gen later op zaterdag 10 november kunnen de vaten worden afgehaald bij de gemeentereiniging aan de Admiraal Banckertweg 15. De uitdeling heeft plaats tussen tien uur en twee uur. (foto j»n Holvast) Zwaar gewond meisje weggestuurd door kermismedewerker Van onze redacteur Roy Klopper LEIDEN - "Ik kon niet eens huilen, was verdoofd door de pijn". De Leidse Wendy Rosario (14) liep in de vroege avond van woensdag 3 oktober twintig minuten over de kermis met een bijna geamputeerde arm. Een toezichthouder van de 'Breakdance', het apparaat waarin haar ledemaat zo goed als werd afgerukt, wilde niet helpen. "Ik moet de at tractie ook doordraaien, zoek maar ergens anders hulp", liet hij het slachtoffer weten. De attractie Breakdance draaide gisteravond op volle toeren in het Limburgse Echt. Tijdens de Leidse 3 oktober- kermis werd in deze attractie de arm van Wendy Rosario bijna geamputeerd. uoi» Jeroen Kuio LEIDEN Het bestuur van het CDA in Leiden betreurt het niet te zijn ingelicht door voormalig wethouder W. Hettinga over zijn aftreden. Het bestuur keurt het af dat Hettinga geen verantwoor ding heeft afgelegd en vindt dat daardoor 'afbreuk is ge daan aan de zuiverheid en geloofwaardigheid van de politiek'. Een week nadat de aannemer De- sloot zich terug te trekken als wet houder en als raadslid, is het be stuur nog steeds niet op de hoogte gesteld van zijn motieven, zo bleek gisteravond tijdens een ledenverga dering van de partij. Aan het begin van de bijeen komst in de Waalse Kerk werd door voorzitter M. de Jonge een verkla ring voorgelezen waarin het een 'on juiste gang van zaken' wordt ge noemd dat Hettinga het bestuur niet betrokken heeft bij de besluit vorming die uiteindelijk leidde tot zijn vertrek als wethouder en als raadslid in Leiden. Iedereen die een plaats krijgt op de kandidatenlijst voor de verkie zingen moet een verklaring onder tekenen dat aan het bestuur onthef fing wordt gevraagd als de afspraak om de periode van vier jaar niet vol te maken, niet kan worden nageko men. "Door onverwacht af te treden heeft de heer Hettinga zich onttrok ken aan zijn verantwoordings plicht, aan de beoordeling van het CDA-bestuur en aan het oordeel van de fractie en de gemeenteraad". Omdat Hettinga geen verant woording heeft afgelegd aan het be stuur, kan de leiding van de partij zijn kritische functie niet vervullen. "Het is voor het functioneren van de democratie schadelijk als mensen met belangrijke openbare functies zich onverwacht terugtrekken zon der verantwoording af te leggen te genover diegenen die hun het ver trouwen hebben gegeven waardoor zij bepaalde functies konden bekle den", aldus de bestuursverklaring. Gissen Verschillende leden verklaarden het eens te zijn met dit standpunt. P. Kranenburg uitte kritiek op het feit dat het bestuur 'vage' afspraken met Hettinga had gemaakt toen hij aan het wethouderschap begon. Volgens oud-voorzitter Driessen is destijds afgesproken dat Hettinga een einde zou maken aan de belan genverstrengeling die zou voort vloeien uit het feit dat hij wethou der en directeur van een aanne mingsbedrijf zou zijn. "Het wethou derschap en het directeurschap van een aannemingsbedrijf zijn functies J. Walenkamp: "teleurstelling". (arcieffoto Him Dijkman) die je niet tegelijkertijd kunt vervul len. In de aannemerswereld moetje het hebben van veel informatie en als je midden in de gemeente zit dan heb je die informatie. Met Hettinga is afgesproken dat hij een oplossing voor dit probleem zou zoeken". "Wij hebben niet gezegd wat hij moest doen, alleen dat aan die be langenverstrengeling een einde moest komen. Ik had zelf de indruk dat hij toen te optimistisch was over de mogelijkheden. Je kunt zo'n be drijf niet van de ene op de andere dag verkopen en aan andere oplos singen zitten weer allerlei fiscale as pecten die heel ingewikkeld zijn. Hij had daar natuurlijk ook geen er varing mee. Maar hij heeft zich toen bereid verklaard om stappen te ne men en wat er sindsdien is gebeurd weten wij ook niet. We kunnen al leen maar gissen", aldus Driessen. Tijdens de vergadering riep hij in herinnering dat de baan van Hettin ga al eerder problemen opriep. In 1982 was hij door het bestuur op een tiende plaats van de kandidatenlijst gezet maar toen bekend werd dat hij met zijn beouwbedrijf iets had ge daan zonder een vergunning van de gemeente duikelde hij naar de ne gentiende plaats. "Ik sprak toen op de verkiezingsavond de heren Tes- selaar en Van Dam van de PvdA. Ik zag toen de vrolijkheid die zij voel den bij de gedachte dat Hettinga wel was gekozen. Dat kun je niet hebben als oppositiepartij". Harde woorden "Er zijn een aantal harde wodrden gesproken", constateerde wethou der J. Walenkamp. "Zij weerspiege len de teleurstelling die wij allemaal voelen, we hadden allemaal veel verwachtingen van zijn talenten en kwaliteiten. We waren trots en blij dat iemand uit het bedrijfsleden de stap naar de politiek durfde te wa gen. Die stap is niet gemakkelijk ge bleken". Volgens Walenkamp heeft Het tinga het bestuur met opzettelijk ge passeerd. "Ik ben zijn woordvoer der niet maar ik weet dat hij zal be treuren dat dit zo is gebeurd". "U mag van mij aannemen", reageerde Walenkamp verder op de bestuurs verklaring, "dat het besluit van Het tinga eerder heeft bijgedragen aan de politieke zuiverheid dan dat het een aanslag daarop was". Tijdens de vergadering werd ook kritiek geuit op uitlatingen van de opvolger van Hettinga, A. van Bochove. Hij heeft gezegd dat hij niet staat te springen om wethouder te worden. "Het komt op mij over alsof hij slachtoffer is van de poli tiek. En ik wil weten of hij het graag wil of niet. Met wie gaan we nu in zee?", vroeg A. Hugens die het be treurde dat de persoon in kwestie niet aanwezig was. Wethouder Walenkamp vertelde dat Van Bochove daar goede rede nen voor had en zei dat uit zijn ver klaring juist zijn 'bescheidenheid' naar voren kwam. "Hij heeft het heel genuanceerd gezegd. Hij heeft nu een heel plezierige baan en be treurt het dat hij op deze manier in het college komt. Hij was liever fractievoorzitter gebleven, met Het tinga in het college van B en W". Dat de fractie geen andere leden heeft die geschikt zijn voor het wet houderschap zoals enkele leden veronderstelden, werd bestreden door Driessen. "Het bestuur heeft zich bij de kandidaatstelling gerea liseerd dat er meer dan twee ge schikte wethouders en meer dan een geschikte fractievoorzitter op de lijst moesten staan. Zowel toen als nu zijn er voldoende mogelijkhe den. De fractie telt ook na het ver trek van Hettinga voldoende capa bele mensen". De Breakdance is een apparaat waaraan een wagentje hangt dat rond een pilaar draait. Daaraan zit een stuur, waarmee het kuipje in de gewenste richting kan worden ge draaid. Daar ging het volgens Wen dy mis. "Dat ding begon ineens vanzelf te draaien en in één richting, er was niets meer aan te sturen". Op dat moment raakte een mouw van haar jas verstrikt in het stuur, waardoor haar arm meedraaide rond de paal. Volgens de Leidse duurde dit onge veer vijf minuten, tot de rit was af gelopen. Beneden aangekomen werd Wen dy uit de wagen geholpen door een medewerker van de attractie. Ge confronteerd met de hevig bloeden de arm, reageerde hij volgens Wen dy heel laconiek. De man liet weten bij de attractie nodig te zijn en geen hulp te kunnen verlenen. Samen met een vriendin, die haar arm vasthield, zocht ze vervolgens de kermis af op zoek naar een agent die haar kon helpen. Toen die niet werd gevonden, belden de vrien dinnen aan bij een woning met de vraag of ze even mochten bellen. Binnen vijf minuten was de ambu lance ter plekke, die Wendy naar het AZL bracht. Pijn De 14-jarige scholiere is inmiddels twee keer geopereerd. Zo goed en zo kwaad als het ging is de arm weer vastgezet. Rond de elleboog is het bot verbrijzeld en zijn stukken spic-r weggescheurd. Met verschillende stalen pinnen zijn onder- en bo venarm met elkaar verbonden. Vol gens Wendy is het haar redding ge weest dat haar vriendin de arm vast hield. "Anders had-ie er af gemoe ten". Ondanks het feit dat ze pijnstil lers krijgt toegediend, heeft ze veel last van de arm. Het is de vraag wat ze er in de toekomst nog mee kan. Volgens de doktoren kan ze na ver loop van tijd haar vingers weer ge bruiken voor licht werk en haar arm omhoog en opzij bewegen. Kracht zal ze er nooit meer mee kunnen zet- Het was haar grootste wens om ooit stewardess te worden. Die baan kan ze nu wel uit haar hoofd zetten. "De leerstof kan ik gemakkelijk aan, maar als ik niets meer met m'n arm kan, schiet ik daar ook niet veel mee op". Voorlopig is Wendy nog niet ver lost van de medische ingrepen. Aanstaande donderdag gaat ze waarschijnlijk opnieuw onder het mes. Dan wordt huid van been en bil overgezet naar haar arm om de gaten te dichten. Veel vertrouwen heeft ze niet in het welslagen van deze ingrepen. "Het wordt nooit meer mooi, iedereen gaat me uitla chen". Haar familie praat bemoedigend op haar in. Dat ze tegenwoordig met plastische chirurgie veel kunnen bereiken en dat niemand haar gaat uitlachen. Nu zaJ dat laatste ook met gebeuren, want Wendy wordt over stroomd met belangstellende tele foontjes van schoolgenoten van de Duinzicht-mavo in Oegstgeest. Als even na het middaguur de grote pauze is aangebroken, staat de tele foon op de kamer van de AZL-kin- derafdeling niet stil. Steevast beant woordt Wendy de vraag hoe het met haar gaat kort en bondig met 'slecht'. Put "Psychisch zit ze behoorlijk in de put. ik vraag me af of ze er wel uit komt en hoe lang dat duurt", merkt haar stiefvader Cordero op. Hij voelt zich machteloos. "We werden om een uur of half twee 's nachts ge beld door de politie met de mede- LEIDEN - Het nieuwe bouwplan voor 24 appartementen op het sportveld aan de Burggravenlaan blijft op problemen in de buurt stui ten. De projectgroep Hoge Rijndijk, die gisteravond bijeenkwam, vindt dat de appartementen in eén blok moeten worden gebouwd. De afde ling stedebouw wil de nieuwbouw ruimer opzetten. Het nieuwe plan is gemaakt nadat de projectgroep het eerste al had den afgewezen. In dat plan was een driekhoekig veldje opgenomen waar kon worden gespeeld. De be woners vonden dat te veel ruimte opging aan de bebouwing. In het nieuwe plan dat door amb tenaar E. Meulema van de afdeling stedebouw is gemaakt, is de bebou wing iets compacter zodat er een groter veld resteert. "Wij willen de LEIDEN De universiteit krijgt definitief een nieuw bestuursge bouw aan de Wassenaarseweg. Het ministerie van onderwijs en weten schappen heeft toestemming ver leend voor de nieuwbouw, waar mee een bedrag van twintig miljoen gulden is gemoeid. De toestemming heeft lange tijd op zich laten wachten omdat de Leidse universiteit het gebouw niet in eigendom verwerft, maar het huurt van de Leidse projectontwik kelaar Du Prie. Wel bestaat de mo gelijkheid dat de universiteit het kantoor later koopt. Het college van bestuur en de centrale diensten van de universi teit zijn nu nog gehuisvest in een ge bouw op de hoek van de Stations weg en het Stationsplein. Dit ge bouw is echter verouderd. ling dat een ongeluk was gebeurd met Wendy en dat we naar het zie kenhuis moesten komen", blikt hij terug naar de vroege uren van 4 ok tober. In eerste instantie dachten haar moeder en stiefvader dat het alle maal wel meeviel, vooral omdat hun dochter zo rustig was. Pas de vol gende ochtend drong de ernst van de situatie tot hen door, nadat een chirurg vertelde dat Wendy haar le ven lang gehandicapt zal blijven. Inmiddels hebben de ouders een Rotterdamse advocaat in de arm ge nomen, om een schadevergoeding uit het vuur te slepen. "Ze kan nooit meer het werk doen dat ze graag wilde, en daarvoor is een flinke ver goeding dus wel op z'n plaats", meent Cordero. Wendy weet nog niet eens dat een advocaat aan het werk is met haar zaak Als ze ermee wordt geconfronteerd, meent ze dat ze wel recht heeft op een geldbe drag. "Het is ten slotte mijn arm, dat is niet zo maar even iets". De Rotterdamse advocaat Nijhuis heeft zich nog niet in de zaak ver diept. "Donderdag heb ik de eerste afspraak met de familie Maar zo op het eerste gezicht lijkt het me een duidelijk zaak. Een exploitant moet ervoor zorgen dat zijn attractie vei lig is. Zo lang mensen geen onver antwoorde dingen uithalen in die machines, zijn de uitbaters verant woordelijk in het geval er iets mis gaat". Volgens de raadsman is het overduidcluk dat het toezicht on- appartementen in drie blokjes bou wen. de projectgroep wil er een blok van maken. Maar daar zijn wij het volstrekt niet mee eens", aldus Meulema. Er is al belangstelling voor de ap partementen die bedoeld zijn voor ouderen uit de wijk. die nu eigenlijk een te grote woning hebben. "Die mensen hebben ook een voorkeur voor ons plan. zij kiezen ook voor de royalere opzet", aldus Meulema. die via een maquette hoopt de project groep in de volgende vergadering te overtuigen. Er volgt binnenkort ook nog een gesprek met de Bonaventurascho- lengemeenachap. De school ge bruikt het terrein nu nog voor gym nastiek en zal naar een andere plek moeten uitwijken. Het nieuwe bestuursgebouw wordt L-vormig. Eén poot komt langs de Wassenaarseweg te staan en andere loopt richting Leeuwen hoek. De kantoorpoten krijgen vier en zes verdiepingen. In totaal wordt het gebouw 9500 vierkante meter. Er komen circa 350 mensen te wer ken. Naast het gebouw is er plaats voor 150 auto's. Het geheel komt op grond die al eigendom is van de uni versiteit. Het plan voldoet aan de voor waarden van het bestemmingsplan. De gemeente Leiden heeft overi gens nog geen bouwvergunning verstrekt. De verwachting is dat de bouw van het kantoor in mei vol gend jaar begint. Bouwer Du Prie denkt ongeveer 14 maanden nodig te hebben voor de voltooiing van het gebouw. voldoende was. "Het mag niet ge beuren dat zo'n ding nog minuten doordraait terwijl iemand met een bijna afgerukte arm in een kuipje zit". Gekeurd Voorzitter B. Donks van de Natio nale Bond van Kermisbednjfhou- ders (BOVAK) denkt dat de zaak wat gecompliceerder ligt "Die ap paraten worden in Duitsland uit voerig gekeurd voordat ze de deur uitgaan, ze zijn veilig". Als er dan toch iets mis gaat is het volgens Donks nog maar de vraag of de exploitant aansprakelijk is. "Mo gelijk kan ook de fabrikant de schuld in de schoenen worden ge schoven. Het kan kortom wel eens een slepende juridische kwestie worden", voorspelt de voorzitter van de grootste kennisbond Donks betwijfelt of er in dit geval geen sprake is van 'onvoorzichtig gedrag'. "Als ik met de auto een bot sing veroorzaakt, wil dat niet zeg gen dat de wagen niet in orde is". Secretaris J Boots van de Neder landse Kennisbond kan zich niet herinneren dat ooit oen schade claim is ingediend na een ongeval op de kermis. Volgens hem gebeurt er 'zelden of nooit' een ongeval met de atrtnbuten. En als het al voor komt. wordt de zaak altijd in den minne geschikt "Bij mijn weten is er nog nooit een rechtszaak aange spannen om een financiële genoeg doening af te dwingen LEIDEN/ECHT - De Breakdan ce staat inmiddels op de kermis in Echt (Limburg). Een ambtenaar van de Limurgse gemeente laat desgevraagd weten geen aanlei ding te zien vóór maatregelen bij de attractie. "We hebben er eens extra goed naar gekeken, maar het ding is volslagen veilig. We kunnen ons niet voorstellen dat het ongeluk is gebeurd zoals het slachtoffer dat vertelt", aldus Bo delier van de afdeling bouw- en woningtoezicht. De gemeente Echt voerde de extra controle uit na een tip van de rijkspolitie, die op haar beurt was gewaarschuwd door de Leid se gemeentepolitie. Een wacht meester van de rijkspolitie wist gisteravond niet het fijne van de zaak. "Ik neem aan dat bouw- en Breakdance nu op kennis in Echt woningtoezicht vond dat de boel in orde was, want de Breakdance draait hier op volle toeren". Voorzitter Donk van de BO VAK meent tevens dat het nor maal is dat de attractie doordraait zonder dat de toedracht van het Leidse ongeval exact vaststaat. "Ik blijf erbij dat dit ding volledig veilig is bij normaal gebruik. Dan heeft het geen zin om met werken te stoppen". Die mening wordt gedeeld door secretaris J. Boots van de Neder landse Kermisbond. "Dit is een tamelijk nieuw apparaat, dat uit voerig is gekeurd volgens de strengste normen in de wereld. Ik ken de exacte toedracht van het ongeval nog niet. maar ik kan me niet voorstellen dat sprake is van èen mankement". In Nederland bestaat nog geen keuring van kermisapparaten. De richtlijnen zijn wel in voorberei ding. Totdat het werkelijk zo ver is, komt in zo'n beetje iedere stad de afdeling bouw- en woningtoe zicht een kijkje nemen. Dat is in Leiden ook gebeurd. Assistent bouwinspecteur H. Bouwmeester van de gemeente keurde de Breakdance vorige week goed. Hij wilde vanochtend geen commentaar geven op de ge beurtenissen. "Mijn chef wil daar bij aanwezig zijn en die kan pas morgenochtend". Slagroom- of mokkaschnitt. Ovenvers uit eigen banketbakkerij. 1 Perstuk van-5^S*voor 't Wordt steeds leuker bij V&D. erdig 1 3 oktober o( toiang de voorraad strekt. Niet verkrijgbaar in Alphen aan den I STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17