D OCCASION ^^■SHOW MINIMALE INRUIL f.2000, 'Oh, waarom had ik ouders en 'n huis?' In elk boek was het weer grote vakantie Over Boy, Babs en tjeplok Postbode en zangeres op avontuur DE SCHELFT KINDERBOEKENWEEK Muizen met gebruiksaanwijzing NOORDWIJKERHOUT •TER DUIN OPEL DE RIJN MAZDA BELLCAR SEAT I JAAR GEOPEND GRABBELTON VOOR DE KINDEREN ÖC "Ik zou mijn kind graag willen zien..." Stort op giro 50500 Terugdenkend aan 'Alleen op de wereld' 10 T/M 20 OKTOBER 1990 Boeken uit mijn jeugd? Sprookjes van Grimm, Jip A Janneke. Dik Trom, Pietje Bell, In de Zoete Suikerbol, De kostschooltweeling en Alleen op de Wereld. Een echte prentenboeken-cultuur was er niet. Als ik erg lastig was, gooide mijn moeder een stapel Eva's voorloper van de Libellein de box. Het verhaal wil dat ik mij daar kostelijk mee vermaakte. Jip Janneke lees ik nu mijn zoon van bijna drie weer voor. Leuke verhaaltjes, maar vaak niet meer van deze tijd. Ze vergen eni ge aanpassing. Voor een dubbeltje in de draaimolen, kom daar op de 3-oktober-kermis maar eens om. Vijf gulden komt eerst. Op de lagere school maakte ik voor het eerst alleen kennis met een boekwinkel. Bij kantoor- en bockhandel Akkermans mocht ik van mijn moeder een bock poc ket, zei ze) kopen voor de jarige juffrouw. Gewapend met een lijstje met titels, besloot ik tot de aankoop van de 'Italiaanse post koets' van Bertus Aatjes omdat de voorkant er zo mooi uitzag. Een Salamandcrboekjc voor nog geen vier gulden. Sinds die tijd ben ik Akkermans blijven bestoken. Al snel besloot ik daar ook een stempeltje met mijn naam te la ten maken. Op elk titelblad van elk gekregen of aangeschaft boek kwam rechtsboven mijn naam te staan, in zo'n vette, zwarte druk letter. Toen mijn ouders gingen verhuizen kwam dat uitstekend van pas. Broers of zussen die meenden ergens recht op te heb ben, blufte ik af met: 'Kijk eens even voorin'. Zo staat er nu een vuilniszak met kinder- en jeugdboeken op de zolder. Het mooiste: 'Alleen op de wereld' van Hector Malot. Gekre gen toen ik twaalf werd. 's Mor gens op het bed van mijn ouders, want op verjaardagen was je al tijd eerder wakker. De volgende dagen vcreenzelfdigde ik mij met Rcmy. Oh, waarom had ik ouders en een huis? In de bossen van het Montferland, waar we 's zondags altijd gingen wandelen, verbeeld de ik mij 'Alleen op de wereld' te zijn. Even onttrokken aan de ou derlijke macht. Dat boek geef ik zeker aan mijn zoon. SAS KIA STOELING A De Kameleonreeks - voor je ouders Illustraties uit Marion Bloems boek. Marion Bloem met nieuwe jeugdroman Een toekomstig lezertje. Als je bang bent moet je even je ma- tabia vasthouden. Die beschermt je overal en altijd. Als je je matabia weggeeft, ben je wèl bang en alleen. Sylvia, de hoofdpersoon uit Ma rion Bloems boek 'Matabia' is net als de schrijfster een meisje van In dische afkomst. Haar ouders zijn vlak voor haar geboorte naar Neder land verhuisd. Hoewel Sylvia dus hier geboren en getogen is, spelen gewoonten en denkbeelden uit het land van haar ouders nog een be langrijke rol in haar leven. Haar va der smeert een viesruikend goedje op haar lijf als ze zich niet lekker voelt, spekkoek is het grootste ge- Haar ouders zijn voor een belang rijk deel vernederlandst, maar toch speelt discriminatie van hen en haarzelf in Sylvia's leventje een be langrijke rol. Zo wordt ze op een dag weggestuurd door de moeder van een wit schoolvriendinnetje en vraagt Sylvia zich af of haar moeder alleen maar naar dat ene feest van witte mensen toe kan gaan als ze haar gezicht helemaal insmeert met poeder. Het boek begint op het moment dat Sylvia vanuit de baarmoeder verhaalt over de verhuizing naar Nederland. Zonder datje het merkt, Jakob woont in Onzehuizen en heeft geen vader of moeder meer. Hoewel hij nog geen tien is, is hij al werkt. Ónno en Agaath blijken el- hulppostbode. Met een mooie pet kaar van vroeger te kennen. Eigen- op, met koorden rondom en een lijk wil Onno niet dat ze zijn hol bin- posthoorntje voorop, brengt hij el- nenkomen want hij heeft een ge- ke dag de post naar Onno de Ronde heim. Hij leeft niet alleen onder de en Agaath Treurniet. Onno woont in grond. Er wonen ook allemaal 'men- een hol onder de grond. Hij repa- sen van vroeger'. Dat zijn schimmi- reert de buizen van de riolering. Hij ge, stille, doorschijnende figuren is beroemd want hij is op de televi- die vroeger meer bestonden dan nu. zetten de aanval in en het lukt. Rattus Rattus, als machtswellus- Rattus slaat op de vlucht maar geeft teling vertegenwoordiger van het eerst jas en pet terug. Onno's huis- kwaad, wordt door de vrienden sa- dier Kleine Krokodil, (die in het men overwonnen, riool terecht is gekomen nadat ze hem boven door de wc hadden ge spoeld) helpt een handje mee door Het lezen ervan is een verrukking. de hulpratten van Rattus op te eten. De narigheid is dan snel vergeten Onno, die Agaath nog steeds be- Het taalgebruik is speels en her en der staan werkelijk schitterende vergelijkingen. De stem van is ze opeens groot en past ze op een avond op op haar broertje en zusje Boy en Babs. Ze kan niet slapen er de rest van het boek gaat over wat ze in die nacht allemaal denkt en doet- Ze pikt spekkoek, haalt Babs en Boy uit hun bed en denkt vooral veel na. 'Matabia' is voor zowel volwasse nen als kinderen een goed maar vooral ook leuk boek. De denk- en leefwereld van mensen van Indi sche afkomst wordt duidelijker. De beschrijving van de doorwaakte nacht verveelt geen moment en dat is knap, omdat er nauwelijks iets ge beurt. Marion Bloem is zelf van In dische ouders en haar hoofdper soon Sylvia beleeft een belangrijk deel van Bloems jeugd. De schrijf ster meldt dat ook in haar boek. De illustratie van het boek kan met recht origineel genoemd wor den. Als je de inkttekeningen stuk voor stuk bekijkt kan je niet anders dan constateren dat de schrijfster niet echt kan tekenen. Juist die on beholpenheid is aantrekkelijk, ze ker ook voor kinderen. MONICA WESSELING Welke boeken je als kind las? - die van de Kameleon natuurlijk! De belevenissen van Hielke en Sietze Klinkhamer en bun onooglijke maar supersnelle schuit, de Ka meleon dus, waarmee ze de meren rond 'hun dorp' ergens in Fries land afschuimden. Gób, wat maakten die jongens een hoop mee. Ze hadden in elk boek grote vakantie. Waren altijd onraad op bet spoor of hielpen zielige men sen. Bleven fris, spontaan en im mer een jaar of twaalf, boek in, boek uit. Hielke en Sietze: belhamels heetten ze, maar dan van 'bet goe de soort'. Opgevoed in de tijd dat er door ouders nog duchtig werd gestraft als je vijf minuten te laat Agaath Treurniet woont juist heel ven en nodigt hen uit in de onder- hoog; op de zeventiende verdie- aardse gangen. Jakob ziet tussen de ping. Agaath was vroeger een be- mensen van vroeger zijn vader en kend zangeres en hoopt nog steeds moeder, Napoleon en zelfs JR uit wondert, schrijft haar voortaan elke Agaath, de wat verlopen zangeres, Onno besluit zijn geheim prijs te ge- dag een brief. Jakob heeft zijn pet wordt omschreven als Het is of haar terug en kan elke dag Agaath blij stem een keer hard op de grond is ge post te krijgen van bewonderaars. Jakob heeft echter nooit een brief voor haar en dus belt de zangeres el- Dallas. Op hun tocht door de onder grondse gangen wordt het drietal maken. Agaath weet zich liefd en zingt als nooit tevoren. De Postbode is een spannend lees- vallen en toen is teruggestuiterd en opnieuw gevallen. Praktisch en prettig is de korte sa- boek waaruit tussen de regels door menvatting van het voorafgaande heel wat te leren valt. Eerst zijn er hoofdstuk dat aan het begin van elk ke dag een beetje boos naar het plots opgeschrikt door een harde postkantoor. Daar noemen ze haar stem die zegt dat ze onmiddellijk Agaath Zeurniet. Onno krijgt juist weg moeten gaan. Het is een grote veel brieven. zwarte rat, Rattus Rattus genaamd. r aan zichzelf denkt, ziet dat en tal de spullen terug te pakken. Ze drie wat eenzame mensen en na de nodige omzwervingen blijven er drie vrienden over. Niet alleen vriendschap en eenzaamheid, ook de dood wordt op een begrijpelijke prachtige illustraties beperkt en niet afschrikwekkende manier 'uitgelegd'. De mensen van vroeger (de doden) zijn veel minder eng dan gedacht ('je loopt er zo doorheen maar ie voelt er niks van'). hoofdstuk wordt gegeven. De ma nier waarop tekenaar Harmen van Straaten het verhaal uitbeeldt 'klopt'. Het is jammer dat het aantal MONICA WESSELING (Ker«s:faat 712201 KL Nowdw* A A Tö. 01719-14934 I 1 voor het eten kwam en dan ook nog eens met vieze handen. Streng maar rechtvaardig, om bet zo maar te zeggen. Het mooie van die Kameleon- boeken was dat de sfeer die ze ademden zo lekker kneuterig was. Het overzichtelijke dorpje, com pleet met pleintje waarop kerk, waarin H S hun avonturen be leefden. Veldwachter Zwart, die in z'n eentje alle dieven en inbre kers pakte. Je dompelde Je als kind graag in dat veilige wereldje onder. Jammer als er weer een deel uit was. Jammer als je op een bepaald moment geen kind meer bent. Maar weet u wat nou het leuke is als je Jaren later zélf kinderen hebt? Dan ontdek Je in de speel goedwinkel, tussen het wapentuig en andere science-fictionachtige monsters, die frisse kleuren van de Kameleon-boeken. Ze blijken nog altijd te worden gedrukt! Weliswaar in een eigentijdse uit voering, maar met precies dezelf de inhoud. Heerlijk om ze met goed fatsoen weer te kunnen ko pen. aan je kind cadeau te geven met Sinterklaas en ze verbolgens stiekem zelf ook nog eens te her lezen. Te oud voor dergelijke kin derboeken ben je toch nooit, al mag niemand weten wat je nu weer zit te lezen? Dus, huidige én toekomstige le zertjes van kinderboeken: op de verlanglijsten zetten, die Kame leon-boeken. Al was bet alleen maar om je ouders een plezier te doen. MIEP DE GRAAFF Het boekje Denk om de muizen is niet wat het had kunnen zijn. Het oorspronkelijke idee om de lezers kennis te laten maken met alle soor ten muizen die er zijn, van Bosmuis tot Huisspitsmuis en van Eikelmuis tot Hazelmuis, wordt wat rommelig uitgewerkt. Zelfs als volwassene kost het moeite het boek te volgen. De sprongen in het verhaal zijn te groot: zonder goede overgang ver andert de locatie waar het verhaal zich afspeelt doorlopend. Dat is jammer want zeker de eer ste paar bladzijden beloven erg veel. De schrijftrant is goed, zij het dat er her en der onnodig moeilijke woorden worden gebruikt. Kinde ren hebben erg weinig aan kennis van het woord 'hakhoutwal'. Het boekje kan wel voorgelezen worden, omdat er dan met wat bij- vertellen overgangen kunnen wor den gemaakt. De tekeningen in het boek zijn treffend en erg leuk. Ook de plot van het verhaal, een vader en babymuis die samen een moeder zoeken, spreekt tot de verbeelding. Al met al een boekje met gebruiks aanwijzingen. MONICA WESSELING Sjocrd Kuyper cn Doortjc Hannig, Denk om de muizen. Uitgeverij Leo- GARANTIE (3+9) maanden garantie Vraag naar onze voorwaarden. DO. 13-22 uur VR. 10-22 uur ZA. 10-17 uur gemeente NOORDWIJK badplaats BESTEMMINGSPLAN De burgemeester van Noordwijk maakt overeenkomstig het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van donderdag 11 oktober 1990 gedurende één maand voor een ieder ten gemeentehuize, afdeling Bouwen en Wonen, kamer 1-23 ter inzage ligt, de door de raad op 25 september 1990 vastgestelde tweede herziening van het bestemmingsplan "Oude Zeeweg en omgeving". Aangezien niemand bezwaren tegen de ontwerp-planherziening heeft ingediend en er bij de vaststelling van de ontwerp-planherziening geen wijzigingen zijn aangebracht, is niemand bevoegd om tegen de vaststel- Noordwijk, 10 oktober 1990. De burgemeester voornoemd, J.W. van der Sluijs. VOORBEREIDINGSBESLUITEN De burgemeester van Noordwijk maakt overeenkomstig het bepaalde in artikel 22. lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat de raad der gemeente Noordwijk in zijn vergadering van 25 september 1990 heeft besloten te verklaren dat: - een herziening van het bestemmingsplan wordt voorbereid voor een gedeelte van het gebied behorende tot de 1 e herziening van het bestem mingsplan "Noordboulevards", plaatselijk gemerkt Koningin Wilhelmina Boulevard 4, kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sektie E, nr. 2210, een en ander zoals is aangegeven op de bij dit besluit behorende situatieschets. - een herziening wordt voorbereid voor een gedeelte van het gebied, dat deel uitmaakt van het bestemmingsplan "Uitbreidingsplan 1937", betref fende een perceel grond aan de Boerenburgerweg, kadastraal bekend gemeente Noordwijk sectie F, nr. 4710, een en ander zoals op de bij dat besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte situatieschets is aange geven. - een herziening wordt voorbereid voor een deel van het gebied dat deel uitmaakt van de eerste herziening van het bestemmingsplan "Noord boulevards". betreffende het perceel Koningin Wilhelmina Boulevard 24, kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sektie N, nr. 2331een en ander zoals is aangegeven op de bij dit besluit behorende en als zodanig gewaarmerkte situatieschets. Bovengenoemde voorbereidingsbesluiten treden in werking op 10 okto ber 1990. Met ingang van de dag van inwerkingtreding liggen genoemde besluiten voor een ieder op de afdeling bouwen en wonen van de bestuursdienst ter inzage. Genoemde afdeling is gevestigd in kamer 1-22 van het gemeentehuis, Voorstraat 42 en is op werkdagen voor het publiek geopend van 08.30 tot 12.30 uur. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE 'S-GRAVENHAGE FAILLISSEMENTEN OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN BATEN D.D. 03-10-1990 F 88/0073 M, F. A. M. v. Zaal tón tljda van da faillietverkl. won. la Noordwijk, Slevensstr. 15 zaakd. te Katwijk, Lageweg 26 o.d.n. "Mathieu van Zaal Katwijk". Rechter-Comm.: Mr. J. C. Cleyndert. Cur.: Mr. E. J. C. v. Hartingsveldt, Rijnsburgerweg 35, Leiden. F 90/0071 J. H. v. Dokkum ten tijde van de faillietverkL won. te 2352 HE Leiderdorp, Koolmeesstr. 32 tot 23-09-1988 zaakged. hebbende te 's-Gravenhage, Theresiastr. 109 o.d.n. De Boekelier (J. H. van Dokkum). Rechter-Comm. Mr. M. Govaerts. Cur. Mr. J. L. M. Hoogbergen, Karolusgulden 32-38, Leiderdorp. DEPONERING UITDELINGSLIJST F.88/0148 Vanaf donderdag 11 okt. 1990 ligt gedurende tien dagen ter griffie van genoemde rechtbank en het kantongerecht te Leiden ter inzage de uitdelingslijst in het faill. van B. Ernst, won. te Leiden, Stadzicht 67 en zaakd. te Delft, Brab. Turfmarkt 83 o.d.n. Bob Ernst. R.C.: Mr. M. C. Govaerts. Cur.: mr. J. H. Wittop Koning, Rapenburg 36, Leiden, tel. 071-14.39.41. de griffier. Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Wibautstraat 135,1079 DN Amsterdam, tel. 020-938973. Lepra zal ons zéker een zorg zijn!

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10