Maatregelen Israël tegen nieuw geweld Geweld Tempelberg geeft Intifada religieuze dimensie Staat van beleg in Rwanda Senaat VS gaat akkoord met 'nieuwe' begroting Colombia: concessies aan drugsbaronnen Politieke bannelingen kunnen naar Zuidafrika DINSDAG 9 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Massale aanwezigheid van leger en politie moet voorkomen dat nieuwe onge- reldheden uitbreken in de door Israël bezette gebieden. De Gazastrook is sinds gister avond afgesloten militair gebied. Er geldt een uitgaansverbod voor alle Palestijnse inwo ners van de Gazastrook en de steden en vluchtelingenkampen op de Westoever. WARSCHAU (AFP/AP) In Polen zijn gisteren een voormalige staats secretaris van binnenlandse zaken, generaal Wlodzimierz Ciaston, en een generaal van de militie, Zenon Platek, gearresteerd omdat zij op dracht zouden hebben gegeven voor de moord op priester Jerzy Popieluszko. De Poolse justitie heeft verder oud-minister van bin nenlandse zaken Milewski en zes andere personen laten oppakken op grond van vermeende corruptie- praktijken. Procureur-generaal Aleksander Herzog zei gisteren voor de Poolse televisie dat de generaals ervan zijn beschuldigd dat zij in september en oktober 1984 hun ondergeschikten hebben aangezet tot de moord op Populieszko en op 19 oktober de moord hebben laten plegen. Zij zijn na verhoor in voorlopige hechtenis genomen. Poolse generaals opgepakt voor moord op priester Popieluszko Priester Popieluszko, een beken de pleitbezorger van het toen nog verboden vakverbond Solidariteit, werd op 19 oktober 1984 vermoord. Officieel heette het dat de vier offi cieren van de geheime dienst die voor de moord zijn veroor deeld, op eigen houtje handelden. In juli werd echter het dossier her opend omdat justitie het vermoe den had dat de vier tot de moord wa ren aangezet. Afgelopen weekeinde werd al ge neraal Miroslaw Milewski, die on der het communistische bewind minister van binnenlandse zaken was, aangehouden op beschuldi ging van corruptie. Zij zouden "enorme hoeveelheden steekpen ningen" hebben aangenomen. Her zog zei dat de aanklacht tegen Milewski betrekking heeft op het accepteren van smeergelden en ver scheidene kilogrammen goud en ju welen. Volgens Herzog houdt de aan klacht tegen Milewski geen ver band met de Popieluszko-zaak. Feit is dat Milewski ten tijde van de moord hoofd van de geheime politie was. In 1985 verloor hij zijn functie als minister van binnenlandse za ken nadat vier leden van de gehei me dienst bekenden Popieluszko te hebben ontvoerd en vermoord. De vier. ex-kolonel Adam Pietruszka. ex-kapitein Grzegorz Piotrowski. en de ex-luitenanten Leszek Pekala en Waldemar Chmielewski. zitten een straf uit van respectievelijk 25, 25, 15 en 14 jaar. Herzog noemde de namen van de ■aden verdachten met. maar ni dat zich onder hen twee generaals en twee kolonels bevinden. Het is de eerste keer sinds het aantreden van de niet-communisti- sche regering van premier Tadeusz Mazowiecki, een jaar geleden, dat leiders van het vroegere bewind zyn gearresteerd. Solidanteitsvoorman Lech Walesa heeft herhaaldelijk aangedrongen op een justitieel on derzoek naar het doen en laten van de vToegere machthebbers. Rechtse parlementsleden in Israël menen dat de ongereldheden van gisteren hebben aangetoond dat de islamieten niet in staat zijn zelf de orde te handhaven op de Tempel berg. Ze willen daarom dat het be heer van het Tempelbergcomplex in joodse handen komt. Minister van landbouw Rafael Eitan, leider van de Tsomet-partij, zei gisteren dat hij de kwestie aan de orde zal stellen op de eerstvolgende bijeen komst van de parlementscommis sie voor buitenlandse zaken en de fensie. "Ik eis dat de regeling die sinds 1967 voor de Tempelberg geldt, zal worden gewijzigd. De plaats is in handen gegeven van de islami tische Wakf, die in de loop van de ja ren de relaties heeft laten verslech teren". De Wakf is het vanuit Jorda nië geleide beheerslichaam dat zorg draagt voor de islamitische heilig dommen en ander onroerend goed. Minister van Wetenschapsbeleid en Energie Yuval Ne'eman, van de ultranationalistische Techiya-par- tij, voegde daaraan toe: "De waar heid is dat er al tientallen jaren geen sprake is van joodse macht over de Tempelberg. Het is gênant dat ie dereen - christenen, boedisten of hindoes - de berg op mag, maar jo den niet. Met dat onrecht moet on middellijk worden afgerekend. Wie meent dat godsdienstvrijheid bete kent dat men stenen mag gooien naar biddende joden, dient uit het land te worden verwijderd, en dat Junglecommando doet vredesvoorstel PARAMARIBO (ANP) - Het Jung lecommando wil dat de Surinaamse president Shankar op 25 november 1990 de vrede afkondigt. De rebel lengroepering is bereid hieraan voorafgaand een staakt-het-vuren te tekenen met het nationaal leger. Dit heeft Ronnie Brunswijk, leider van het Junglecommando, per brief aan de president laten weten. De groep van Brunswijk stelt een ontmoeting met legerleider Bouter- se voor, die in een nationale confe rentie tot vrede moet leiden, bijge woond door waarnemers van de Or ganisatie van Amerikaanse Staten. Dit zou moeten gebeuren in Oost- Suriname of in het buitenland. Brunswijk wil niet naar Paramaribo komen, omdat hij tijdens het laatste persoonlijke contact (eind maart) op het militaire kabinet in Parama ribo door Bouterse werd gearres teerd, terwijl twee van zijn lijfwach ten werden doodgeschoten. Buitenland kort geldt ook voor Faisal al-Husayni." Ook binnen de Likud gaan stem men op voor het deporteren van Palestijnen die aan de ongereldhe den van gisteren hebben deelgeno- men. De voorzitter van de parle mentscommissie voor binnenland se zaken, Yehoshua Matza (Likud) verklaarde dat relschoppers "om te beginnen hun Israëlische identi teitskaarten moeten kwijtraken. Daarna moeten zij en hun gezinnen worden verbannen naar vluchtelin genkampen en vervolgens moeten ze worden gedeporteerd". Fractievoorzitter Chaim Ramon van de Arbeiderspartij zei gisteren dat de gebeurtenissen op de Tem pelberg aantonen dat de intifada, de Palestijnse opstand, niet is afgelo pen. Het parlementslid Yossi Sarid van de Beweging voor Burgerrech ten eist een politie-onderzoek naar de secte "Gelovigen van de Tempel berg", volgens hem "een groep ge vaarlijke provocateurs". Enkele tientallen demonstranten van link se partijen en organisaties verza melden zich gisteravond voor het huis van premier Shamir, in het westelijk deel van Jeruzalem, om te pleiten voor een onafhankelijk on derzoek naar de toedracht van de gebeurtenissen in Jeruzalem. De belangrijkste Palestijnse lei der op de Westelijke Jordaanoever, Faisal al-Husayni, bevindt zich on der de vele honderden Palestijnen die gisteren werden gearresteerd. Hij werd aangehouden in de buurt van de Aksa-moskee. Rechtse Knessetleden hebben de regering gevraagd om een onderzoek naar de Een Rwandese soldaat controleert de papieren van een voorbijganger. Identiteitscontroles en arrestaties zijn de laatste dagen routine geworden in de hoofdstad Kigali, als gevolg van de gevechten tussen het regeringsleger en opstandelingen. (foto epa» KIGALI (AFP/Rtr/ANP) - De Rwandese regering heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd, maar tegelijkertijd het uitgaansver- rol van Husayni bij de gebeurtenis- bod in de hoofdstad Kigali versoe einde wel een spookstad leek. Sinds afgelopen vrijdag zijn 500 mensen gearresteerd, zo verklaarde het hoofd van het bureau Voorlich ting, Christophe Mfïzi gisteren. Zij meeste opstandelingen deserteurs uit het Ugandese leger. Volgens de regering is de rust weergekeerd, maar volgens de op standelingen wordt er nog steeds sen van gisteren. Volgens de woord- peld. Overdag mogen de inwoners voerder van premier Jitschak Sha- van de stad weer naar buiten, maar a mir was de Palestijnse leider "direct er geldt nog wel een uitgaansverbod stadion Nyaminambo. Onder hen heel verward is, maar dat het nen probeerde hij samen met reli- ciale militaire toestemming. De gieuze leiders de gemoederen te be- hoofdstad, leek vanwege het uit- daren. gaansverbod het afgelopen week- dommen van de 'narco's' die zich overgeven niet in beslag worden ge- zijn voor nadere identificatie en on- gevochten. Diplomaten verklaar- dervraging overgebracht^ naar het den dat de situatie buiten Kigali nog ut o-Jer hen heel verward is, maar dat de aan- uitziet dat de regering de ste steden in handen heeft in de voormalige Belgische kolonie. De Volgens eerdere onbevestigde be- regering van president Habyarima- richten zouden er 3000 mensen zijn na heeft steun gekregen van enkele aangehouden en opgesloten in een honderden Franse en Belgische pa- voetbalstadion. Het zou gaan om ratroepen. Zij bewaakten gisteren aanhangers van de opstandelingen het vliegveld van Kigali, de weg van die acht dagen geleden vanuit de stad naar het vliegveld en ambas- Uganda Rwanda binnenvielen. De sadegebouwen. WASHINGTON - Het Ameri kaanse Congres heeft vannacht op het laatste moment een budgetcri sis kunnen afwenden. De Senaat nam met 66 tegen 33 stemmen de herziene versie van de begroting aan, die een dag eerder ook het Huis van Afgevaardigden was gepas seerd. Daarop aanvaardde presi dent Bush het compromis en teken de een financiële noodwet Deze geeft de federale regering de moge lijkheid tot 19 oktober normaal te werken. Democratische en Republikeinse leiders van de Senaat hebben de he le dag koortsachtig gewerkt aan het begrotingsvoorstel. Zij onderhan delden tegelijkertijd met elkaar, en met het Witte Huis, dat in alle talen zweeg over de vraag of de herziene versie van het budget voor de presi dent aanvaardbaar zou zijn. De gesprekken hadden plaats met het zwaard van Damocles bo ven het hoofd; als er geen compro mis bereikt zou zijn, kwam de fede rale regering vandaag stil te liggen. Een dergelijke chaos zou zeker een grote volkswoede tot gevolg heb ben gehad die zich op het Congres zou richten. Maar laat op de avond kwam het onofficiële sein van het Witte Huis dat de president het con gres tien dagen respijt zou geven als de begroting in definitieve vorm door beide huizen van het CongTes zou zijn aangenomen. Na vijf uur debat nam daarop de Senaat het wetsvoorstel aan, dat op slechts ondergeschikte details af week van de versie van het Huis van Afgevaardigden. Het Huis van Af gevaardigden moest laat in dc avond of gedurende de nacht nog een keer bijeenkomen om te zorgen dat de versies van Senaat en Huis identiek zijn. Daarrla moest presi dent Bush de wet ondertekenen, alsmede een resolutie die de ko mende tien dagen geld voor de fede rale overheid beschikbaar stelt. Dollar op dieptepunt De koers van de Amerikaanse dol lar is vanochtend op de Europese wisselmarkten naar een historisch dieptepunt weggezakt door het be grotingsakkoord in de Verenigde Staten. De beleggers vrezen dat de rente zal dalen, waardoor de dollar goedkoper wordt. Daardoor is het niet langer aantrekkelijk om de Amerikaanse munt aan te houden. Op de Amsterdamse wisselmarkt noteerde de dollar rond 10.00 uur 1,7190 gulden tegen 1,7320 gulden gisteren. Daarmee is alweer een laagste koerspeil sinds de Tweede Wereldoorlog bereikt, nadat eerder de crisis in de Golf de waarde van de munt omlaag haalde. Rwandese autoriteiten ontkennen dat er sprake is van massale arresta ties. Het opstandelingenleger bestaat Het afgelopen weekeinde ver trokken ongeveer 1000 westerlin gen uit Rwanda, onder wie 31 Ne derlanders, voornamelijk vrouwen en kinderen. In het Afrikaanse land De MEXICO-STAD/BOGOTA Colombiaanse president Cesar Ga- viria heeft vannacht een reeks zwa re concessies gedaan aan de machti- drugskartels in het land. Offi- Hiermee honoreert Gaviria in fei te alle eisen van de drugsbaronnen, maar de strijd is er niet mee beëin digd. De cocaïnevorsten zijn uit op complete amnestie, Gaviria wil hen cieel is het een poging om een einde berechten voor de meest gerucht- te maken aan de gewelddadige oor- makende moorden van de afgelo- log tussen beide partijen. Maar de pen jaren en voor andere terreurda- toezeggingen lijken vooral bedoeld den, zoals de reeks van meer dan ontvoerde journalisten vrij te krijgen. bomaanslagen in één jaar. Het gaat dan ook eerder om een poging Abo's bestormen Zo'n 300 Aboriginals hebben giste ren uit protest tegen wijzigingen op de wet op de landrechten het parle ment van de deelstaat New South Wales bestormd. Zij werden verdre ven door de politie, die zij met ste nen en flessen bekogelden. Castro hervormt De Cubaanse president Fidel Cas tro heeft tot het instellen van 'volks raden' in de Cubaanse hoofdstad Havana, die snel en efficiënt klach ten van de bevolking gaan oplossen. De provinciale en gemeentelijke co- mité's worden gereorganiseerd om de papiermolen en de bureaucratie terug te dringen. Naar schatting vijftig procent van de ambtenaren wordt ontslagen. Brits leger schiet Britse militairen hebben vanoch tend in de omgeving van het dorp Loughgall, ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast, twee leden van een gewapende bende doodgescho ten, aldus de politie. De doodge schoten personen zouden banden hebben met paramilitaire groepen, waartoe ook de IRA wordt gere kend. Le Pen onschendbaar Het Europees Parlement wil de on schendbaarheid van de extreem rechtse Franse parlementariër Le Pen niet opheffen. Khmer-offensief In Cambodja maakt de Rode Kh mer de weg vrij voor het beleg van de noordwestelijke stad Siem Reap, aldus woordvoerders van het ver zet. De maoïstische verzetsorgani satie heeft daartoe een netwerk van toevoerwegen aangelegd door de jungle rond Siem Reap. De Khmers gaan gebruik maken van tanks die zij van China hebben ontvangen. Spaans akkoord De Spaanse socialistische rege ringspartij PSOE heeft gisteren een parlementaire overeenkomst geslo ten met de centrum-rechtse CDS van ex-premier Adolfo Suarez. Zo kunnen een aantal door de socialis ten gewenste wetswijzigingen wor den doorgevoerd: belastinghervor ming, een nieuwe kieswet en een andere opzet van de staatstelevisie. Via een officieel communiqué om zeven journalisten vrij te krij- heeft de regering van Gaviria zich gen, wier ontvoering was opgeëist nu verplicht om een aantal reeds door de huurmoordenaars van het eerder gedane beloftes na te komen. Medellinkartel. Zo zullen leden van drugskartels In juli hadden de mafiabazen een die zich overgeven, niet worden uit- eenzijdig bestand afgekondigd in :v- nnxnn j t geleverd aan de Verenigde Staten, de hoop dat ze het met het nieuwe rechter. Dit heeft president Frede- om 20.000 bannelingen die in Za Ook wordt hen een 'eerlijk proces' staatshoofd op een akkoord konden v-w* "a K,a ,fmdpn ,n ™'delnk beloofd en een aanzienlijke vermin- gooien. En sindsdien is het in Co dering van de mogelijke straf als lombia relatief rustig gebleven. De men bereid is om samen te werken ontvoeringen waren een eerste sig- met het Openbaar Ministerie, naai dat de kartels hun geduld ver- Nieuw is de garantie dat de eigen- liezen. buitenlandse zaken, Casimir vies hebben gekregen te vertrek- Bizimungu tegenover diplomaten ken, vlogen er gisteravond opnieuw in Kigali. Naar zijn zeggen zijn de enkelen per lijnvlucht naar België. JOHANNESBURG (GPD/AP) - litiek bestel in de weg staat. De am- Tienduizenden ballingen die ooit nestie geldt ook voor politieke ge- om politieke redenen uit Zuidafrika vangenen van wie er sinds zes au- vluchtten, kunnen terugkeren naar gustus 45 zijn vrijgelaten. Deze hun land. Degenen die zogeheten week zullen nog 15 politieke gevan- 'politieke misdrijven' hebben be- genen op vrije voeten komen, gaan, komen namelijk niet voor de Het gaat naar schatting in totaal rechter. Dit heeft president Frede- om 20.000 bannelingen die in Zam- rik de Klerk gisteren beloofd na een bia en andere landen in zuidelijk ontmoeting met Mandela. Afrika verblijven. Pretoria had in Daarmee is een obtakel uit de weg principe met de terugkeer van ban- geruimd dat volgens de verzetsbe- nelingen ingestemd, maar nog geen weging ANC de onderhandelingen maatregelen genomen om die prak- met de regering over een nieuw po- tisch mogelijk te maken. Een scherp schutter en een plaatselijke agent houden de wacht op het dak van het Conferenliec- fentrum in Bournmouth. waar de Britse conservatieven hun partijcon gres houden. Het congres is met enorme oeilip- heidsmaatrege- len omgeven. TEL AVIV - Het bloedbad op de Tempelberg in Jeruzalem heeft de door de Golfcrisis bijna vergeten In tifada, de Palestijnse opstand, pro minent teruggebracht op de voor pagina's. Welkom nieuws voor het Palestijnse leiderschap, vooral om dat de plaats van de onlusten het ge weld een religieuze dimensie heeft gegeven. De Tempelberg was ooit de plaats van de eerste en tweede joodse Tempel, maar sinds vele eeuwen ge ven de Rotskoepel, ook wel Moskee van Omar genoemd, en de Aksa- Moskee er de plaats aan waar vol gens de islamitische traditie de pro feet Mohammed ten hemel is geva ren. Dat maakt Jeruzalem na Mekka en Medina de heiligste plaats voor de moslims. Voor hij in hemelse sfe ren werd opgenomen, stalde de pro feet zijn paard al-Burak bij de Wes telijke Muur, het enige overgeble ven deel van de in 70 AD verwoeste joodse tempel. Die Klaagmuur was toen al de heiligste plaats van de jo den. Al in de Britse mandaatsperiode waren de Tempelberg en de onmid dellijke omgeving ervan een bron van onrust tussen joden en Arabie ren. In de jaren twintig braken ern stige rellen uit toen de Britten er niet in slaagden een bevredigende regeling te ontwerpen voor de situa tie bij de Westelijke Muur. Toen Jor danië in 1948 het oostelijk deel van Jeruzalem bezette, kwam het met Israël overeen dat joden vrij toe gang zouden hebben tot de Klaag- i Jeruzalem vormen t toen Israël in de loop van de Zes- dbmmen. De Israëliërs realiseerden daagse Oorlog het oostelijk stads- zjch onmiddellijk dat ze een kruit- deel veroverde, bleef de Muur voor vat hadden veroverd. Ze bepaalden joden verboden gebied. daarom dat weliswaar iedereen toe gang zou hebben tot de heilige Na de oorlog had Israël niet alleen plaatsen in Jeruzalem, maar dat jo- de Klaagmuur in handen, maar ook den geen gebedsdiensten zouden de rest van de Tempelberg, met in begrip van de islamitische heilig- bleef in handen van de Wakf, de or ganisatie die het rentmeesterschap uitoefent over al het islamitisch on roerend goed en die wordt geleid vanuit de Jordaanse hoofdstad Am man. De Wakf zorgt ook voor de be waking van de heiligt- plaatsen Het Israëlische rabbinaat maakte geen bezwaar tegen die regeling. Plannen voor de bouw van een nieuwe tempel waren er niet omdat vrome joden menen dat dat recht is voorbehouden aan de Messias by Zijn komst op aarde. Bovendien vond het rabbinaat het gepast dat joden zich niet op de Tempelberg zouden wagen De plaats waar zich eens het Heilige der Heiligen, het hart van de tempel, bevond, is im mers niet precies bekend. En het Heilige der Heiligen mag maar een maal per jaar worden betreden, op Grote Verzoendag, en dan nog al leen door de HogepriesU r DtV komt nog bij dat een restauratie van de tempeldienst, compleet met een massale rituele slachtpartijen, in deze tijd ondenkbaar is. Dat wil niet zeggen dat alle joden bereid zijn zich te schikken. De komst van de staat Israel bracht sommigen ertoe nationalistische elementen te vermengen met reli gieuze. Die levensgevaarlijke cock tail zorgde voor het ontstaan van sectarische groepen, die bereid zijn een oorlog met 600 miljoen moslims te riskeren door de islamitische hei ligdommen af te breken en er een nieuwe tempel voor in de plaats te zetten. In 1969 probeerde een geestelijk gestoorde Australiër de Aksa-mos- kee in brand te steken. De Wakf greep op tijd in en de Palestijnen wezen onmiddellyk met een be schuldigende vinger naar de Israëli sche overheid, die achter de aanslag zou zitten. Gevaarlijker nog was het complot dat de Israëlische inlich tingendienst in 1984 op het spoor kwam. Een joodse extremistische groep was van plan de Aksa-mos kee en de Rotskoepel op te blazen en had daarvoor al een flinke voor raad explosieven opgeslagen. Daarbij vergeleken vormen de Ge lovigen van de Tempelberg een be trekkelijk makke club. Onder lei ding van Gershom Solomon maken zij jaarlijks tijdens het Loofhutten feest een demonstratieve tocht naar de Tempelberg. "Het moet afgelo pen zijn met de Arabische bezet ting", verklaarde Solomon gisteren voor de zoveelste maal. "De Tem pelberg is het historische symbool van de joden en van alles wat we hier in Israel doen. Die boodschap willen we uitdragen". Hysterie In de regel nomen niet meer dan dertig of veertig mensen deel aan de demonstratieve tocht, maar ze zor gen altijd voor problemen omdat de politie moet verhinderen dat ze in de buurt komen van de islamitische heiligdommen. Dit jaar was het ge meentebestuur van Jeruzalem naar het Hooggerechtshof gestapt om te verhinderen dat de mars opnieuw zou plaats hebben. Het Hof verbood de tocht en de gemeente heeft het vonnis laten opnemen in de Arabi sche pers van Oost-Jeruzalem. Maar Solomon en zyn aanhang vormen, bij gebrek aan vijandschap van de kant van de Israëlische over heid een godsgeschenk voor extre mistische Palestijnen, die niets lie ver willen dan aantonen dat de jo den de moslims beknotten in de uit oefening van hun godsdienst en uit zijn op de verwoesting van de isla mitische heiligdommen Vandaar dat alleen al een gerucht over het uitrukken van dc Gelovigen van de Tempelberg, zoals gisteren, een fa natieke menigte tot een staat van hysterie kan brengen. De aanstich ters van de onlusten hebben daar van dankbaar gebruik gemaakt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7