|v 1, Volvo op verlies en twaalf dagen dicht 'We zitten met Center Pares in dood water' Nederland trekt EMU-overleg vlot Voorraden 5000 auto's te groot Volvo hoopt auto's te maken voor Mitsubishi KLM PAKT POOLSE TRAM Spaarbanken werken samen met Fransen Vakantieparken-concern middelpunt beursschandaaltje DINSDAG 9 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 BORN (GPD) De fabriek van Volvo Car in Born en de toelevering in Roermond gaan twaalf dagen dicht om de gigantische voorraad niet-verkochte auto's weg te kunnen wer ken. Bovendien werd aangekondigd dat het Nederlandse bedrijf dit jaar waarschijnlijk verlies zal maken. Volgende week mogen de meeste personeelsleden van Volvo Car BV in Born drie dagen thuisblijven. In de vier daaropvolgende weken tot half november gaat de fabriek iede re vrijdag dicht. Datzelfde gebeurt in de twee weken voor kerst. In de week van nieuwjaar ligt de produk- tie in totaal drie dagen extra stil. Zo wordt een voorraad van 5000 auto's weggewerkt. Volvo rekent verder op een flinke keldering van het resultaat. Er wordt al gesproken over een verlies van 10 miljoen gulden. Vorig jaar bedroeg de winst 55 miljoen. Volvo Car is diep in de problemen geko men door de sterke terugval van de autoverkopen in de belangrijke af zetmarkten Engeland en Scandina vië. In die landen is de markt met 15 tot 20 procent ingezakt. Vooral Groot-Brittannië is lange tijd een zeer belangrijke afzetmarkt voor Volvo's van de (oude) 300-serie geweest. Zestig procent van de Vol vo's die vorig jaar naar Engeland gingen, waren modellen uit de 300- serie. Die 300-serie wordt nu al min der en medio volgend jaar helemaal niet meer gemaakt. De nieuwe 400- serie krijgt in Groot-Brittannië ech ter moeilijk een voet aan de grond. Bovendien worden de laatste tijd door de hoge rentestand in Groot- Brittannië minder auto's verkocht. Tegelijkertijd werd in andere lan den was de druk groot van impor teurs en dealers om de voorraad te beperken. En door de Golfcrisis en de dreigende recessie in de VS zijn de klanten toch al iets voorzichtiger geworden met kopen, aldus een woordvoerder van de raad van be stuur gisteren. Hij beaamde de con- juctuurgevoeligheid van het auto bedrijf en onderstreepte de kwets-- baarheid voor de terugval in Enge land. Volvo heeft echter volgens hem ondanks de inzinking in de verkopen, geen marktaandeel ver loren. Een en ander betekent toch dat er dit jaar niet 135.000 auto's zullen worden geproduceerd, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar 120.000. In de lente werd het pro- duktiedoel overigens al stilzwij gend omlaag geschroefd naar 125.000. EINDHOVEN (GPD/ANP) - Een aantal internationale (muziek-) uit geverijen heeft besloten in zee te gaan met de verdere ontwikkeling van een digitaal systeem voor ge luidscassettes bij Philips en enkele Japanse concurrenten. Anders dan bij de dat-recorder (digitale audio tape) zal de dcc (digitale compact cassette) gebruik maken van het ge wone cassettebandje, zoals die al decennia in gebruik is, en zal de aanschaf van de apparatuur boven dien de helft goedkoper zijn dan die van de dat-recorders. Verontrust door de wilde verha len over de nieuwe digitale bandjes, besloot de divisie voor consumen- ten-electronica van Philips gisteren meer details over het systeem be kend te maken. Onderhandelingen over de standaard waarmee geluid digitaal op de magnetische band wordt opgeslagen zijn nog gaande. Philips verwacht de nieuwe pro- dukten begin 1992 in de winkel te hebben. Basis van het nieuwe systeem is dat bij de omzetting van geluid in digitale codering (zoals bij de cd) "gebruik gemaakt wordt van de on volkomenheden van het oor", aldus Philips-woordvoerder J. Geel. Om de volledige informatie digitaal op een magneetband te zetten zouden Philips krijgt steun voor nieuwe digitale cassette enorm grote banden nodig zyn. Met de nieuwe techniek wordt de infor matie echter 'gecomprimeerd' tot de voor het gehoor waarneembare geluiden, zodat het wel op een bandje past. Door uit te gaan van de stan daard-bandjes kan ook de bestaan de audio-cassette op het nieuwe ap paraat worden afgespeeld. De dat- recorder vraagt nog wel speciale bandjes en wordt door Philips in de komende weken ook op de markt gebracht als 'semi-professioneel' apparaat. "Er zijn ook mensen die duizenden guldens over hebben voor een luidspreker", aldus Geel. De Japanse dat-recorders kosten nog ruim 2000 gulden, terwijl de verwachting is dat de dcc-recorder over ruim een jaar ongeveer 500 dol lar moet kosten, tegen de huidige koers nog geen 900 gulden. Evenals bij de dat-bandjes zal er bü het dcc-systeem een beperking worden aangebracht voor het ko piëren van de digitale gegevens. Ook nu kennen de voorbespeelde cd's en datcassettes de beperking dat voor huis-, tuin- en keukenge bruik slechts een maal kopiëren mogelijk is. Zelf opgenomen gelui den kennen die beperking natuur- hjk niet Reorganisatie Het overleg over een sociaal plan dat nodig is in verband met een re organisatie by het Natuurkundig Laboratorium van Philips in Eind hoven is gisteren vastgelopen. De 275 werknemers die bij de reorgani satie zijn betrokken krijgen naar de mening van de bonden van Philips te weinig tijd om ander werk te zoe ken. Woordvoerders van de ver schillende vakorganisaties hebben dit maandag na afloop van het over leg meegedeeld. By het Natuurkundig Laborato rium verdwijnen 225 arbeidsplaat sen als gevolg van een reorganisatie by de componentendivisie. Daar naast heeft Philips een bezuini gingsoperatie die eigeniyk in 1992 zou plaatsvinden een jaar ver vroegd. Daardoor verdwenen nog eens 50 arbeidsplaatsen. Philips wil de hele reorganisatie voor het eind van volgend jaar afronden. BORN (GPD) Volvo Car BV gaat waarschijnlijk auto's maken voor Mitsubishi. Vanaf 1995 worden er, als de plannen doorgaan, in Born naast 160.000 Volvo's zo'n 60.000 Mitsubishi's gemaakt. Het bestuur van Volvo Car neemt op het ogen blik met Mitsubishi de laatste de tails door van een joint venture- overeenkomst die waarschyniyk al eind deze maand wordt getekend. De woordvoerder van Volvo Car NV, J. W. Buij, sprak gisteravond al leen van 'een constructieve verken ningsfase'. Over vijf jaar moet vol gens de plannen de samenwerking effectief worden. Om de beoogde aantallen auto's te kunnen maken, moet in de tus- sentyd de produktiecapaciteit bijna worden verdubbeld. De overeen komst gaat alleen door als het Zweedse concern Volvo Car Corpo ration een meerderheidsbelang in het Nederlandse autobedrijf ver werft. Mitsubishi heeft namehjk geen zin met de Nederlandse Volvo in zee te gaan zolang dat bedrijf nog in handen is van de Staat. De samenwerking tussen Volvo en Mitsubishi werd in Japan door de zakenkrant Nikkon Kogyo ge meld na een gesprek met Mitsubis- hi-topman Yuichi Nakamura. Het Japanse concern zoekt naarstig naar partners in Europa met het oog op de aanstaande Europese eenwor ding en heeft na gesprekken met zo wat alle Europese autoproducenten schynbaar definitief voor Volvo ge kozen. De samenwerking zou vol gens Nakamura zijn beslag moeten krijgen met de produktie van een nieuwe personenauto, de 'Mirage', in Born. De auto bestaat nu alleen nog op de tekentafel, maar moet qua prijsniveau de vervanger wor den van de Volvo 300-serie. In de periode tot de samenwer king met de Japanners effectief wordt, gaat Volvo volgens de plan nen hard werken aan een meer effi ciënte bedrijfsvoering, waardoor de auto's uiteindeüjk goedkoper wor den geproduceerd. Om de Volvo 400-serie goedkoper te maken, zul len de auto's in Born binnenkort volgens de uitgelekte plannen wor den voorzien van Mitsubishi-moto- ren. Ook zal er flink worden geauto matiseerd. Bestuurder Ger van Os van de Unie BLHP denkt dat daar door van de 8400 banen by Volvo Car BV er uiteindelijk ruim 7000 over zullen bly ven. Mits op die ma nier de continuiteit van het bedrijf is gewaarborgd, kan Van Os vrede hebben met de samenwerking. Volvo heeft inmiddels een project in gang gezet dat moet leiden tot forse kostenbesparingen. Daarbij moet volgens Volvo vooral gedacht worden aan het uitstellen van inves teringen. - I Blijvende groei in automatisering AMSTERDAM (ANP) - De auto- matiseringsmarkt in Nederland blyft een hoge groei vertonen. In 1989 stegen de bestedingen voor au tomatisering met bijna twaalf pro cent tot 12,7 miyard gulden. Dit jaar is de verwachting dat de groei we derom met ongeveer twaalf procent zal toenemen. Voor de komende ja ren tot en met 1994 stabiliseert de groei van de markt zich rond de tien procent. De investeringen kunnen een hoogte van 21,1 miljard gulden bereiken. Dit schrijven onderzoe kers van de Amfobank in hun rap port 'Automatisering in perspec tief. De Nederlandse PC-markt ver toont naar verwachting dit jaar een 'beduidend hogere groei" dan in 1989. In waarde met 15 procent en in volume met tien procent, zo denkt de bank. In 1995 zakt de groei echter in tot 4 k 5 procent. Nederlandse be drijven moeten daardoor de groei uit het buitenland halen. Dit ver klaart de 'acquisitiedrift' van HCS, Getronics, Infotheek en LCI, zo schrijven de deskundigen. Economie kort Berlijn vliegen De luchtvaartmaatschappijen van de geallieerde landen uit de Tweede Wereldoorlog mogen in Duitsland binnenlandse vluchten naar en van af Berlijn bly ven verzorgen, hoewel de wettelijke rechten hierop met de Duitse éénwording zijn komen te vervallen. Illegale veehandel De Gezondheidsdienst voor Dieren in Overijssel heeft opnieuw een vee handelaar betrapt op illegale import van runderen. De man was in het bezit van veertig runderen die mo gelijk afkomstig zyn uit de voorma lige DDR. Polen pellen De Voedingsbond FNV is 'verbys- terd en uiterst teleurgesteld' over de beslissing van minister De Vries (sociale zaken) om toch Polen in te zetten bij het bollenrapen in Noord- Holland. Volgens de FNV-bond druist de minister daarmee in tegen gemaakte afspraken. Sociaal verdrag Nederlanders die naar Nieuw-Zee- land zijn geëmigreerd mogen hun aow meenemen als ze naar hun ge boorteland terugkeren. Deze bepa ling maakt onderdeel uit van een verdrag over sociale zekerheid dat staatssecretaris Ter Veld gisteren in Wellington ondertekende. Recessie Hongarije Hongarije komt in 1991 steeds die per in een recessie terecht. De infla tie zal toenemen tot vijftig procent en het aantal werklozen tot 250.000. Verder zal het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans over 1991 1,5 tot 2 miljard dollar be dragen tegen 400 miljoen dollar dit jaar, zo stelt het economische on derzoeksinstituut van Hongarye. WARSCHAU Westerse bedrijven laten in toenemende mate hun gezicht zien in de Oosteuropese landen. De trams en bussen in Warschau zijn vrijwel zonder utizondering beschilderd met kleurrijke advertenties. Onder meer de KLM ziet daar ook wel brood in. (foto api Toetreding pond tot EMS prikkelt financiële markten LONDEN/AMSTERDAM (UCN/D- PA/ANP) De financiële markten hebben gisteren enthousiast gerea geerd op de opneming van het pond sterling in het Europese Monetaire Stelsel (EMS). Het pond boekte op de internatio nale wisselmarkten een flinke koerswinst de koers van het pond was byna 10 cent hoger dan vrijdag en op de effectenbeurs in Londen schoten de aandelenkoersen om hoog. Op de Londense effectenbeurs opende de Financial Times-index van 100 aandelen gisteren maar liefst 134,6 punten hoger, een winst van 6,3 procent. Winstnemingen be perkten de stijging uiteindelijk tot 57,7 punten (2,7 procent) op een slotstand van 2.201,6. Daarby speel de ook een rol dat de euforie over het pond begon plaats te maken voor het besef dat de Golf-crisis on verminderd voortduurt. De juichende stemming op de Londense effectenbeurs droeg er toe by dat ook op de andere Europe se beurzen flinke koerswinsten werden geboekt. De DAX-index in Frankfurt steeg met 73,77 punten ofwel ruim 5,3 procent tot 1.465,53 onder invloed van de verwachting dat de rente internationaal omlaag zal gaan. In Parijs ging de CAC-40 index met 2,2 procent omhoog, ter wijl de CBS-stemmingsindex in Amsterdam een winst boekte van 2,7 procent Olieprijs weer dicht bij 40 NEW YORK (UCN/UPl/Rtr) - De prijzen van ruwe olie zyn gisteren op de termynmarkt in New York de 40 dollar per vy (159 lite) weer dicht genaderd. De notering van de toon aangevende soort West Texas Inter mediate voor levering in november ging omhoog met 1.01 dollar naar 39 dollar per vat (159 liter). De handel had een rustig verloop by gebrek aan nieuwe ontwikkelingen. De Golf-crisis houdt de prijzen op een hoog peil en dat zal volgens hande laren voorlopig wel zo blyven. Het gezaghebbende vakblad Middle East Economie Survey (MEES) meldde maandag dat de Or ganisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) in september ge middeld 22,49 mifioen vaten olie per dag heeft geproduceerd. Dat is exact de hoeveelheid die eind juli, vlak voor de Iraakse inval in Ku- wayt, werd vastgesteld als produk- tieplafond voor het kartel. Europese munt en Bank stapje dichterbij LUXEMBURG (ANP/GPD) - De EG-ministers van financiën hebben gisteren in Luxemburg positief ge reageerd op een Nederlands com promis-voorstel over verdere uit breiding van de economische en monetaire samenwerking binnen de EG. Het door minister Kok ge presenteerde plan wordt voorge legd aan de EG-regeringsleiders die op 27 en 28 oktober in Rome bijeen komen, zo zei de Nederlandse be windsman. Volgens hem bestond er 'een ze kere consensus' over een 'behoor lijk draagvlak' voor zyn voorstel om de tweede fase van de EMU, de eco nomische en monetaire unie, te la ten beginnen op 1 januari 1994. Daarin moet onder meer beslist worden over de oprichting van een Europese centrale bank en de ver vanging van de EG-munten door één Europese munteenheid. Koks voorstel gaat er van uit dat op die datum aan enkele voorwaar- AMSTERDAM (ANP) - Franse en Nederlandse spaarbanken gaan sa men de klanten voorzien van lenin gen, advies en mogelijkheden om geld op te nemen. Het gaat om 21 Nederlandse spaarbanken, 212 Franse banken en 21 regionale fi- nancieringsbanken, die samen 4300 vestigingen in Frankrijk en 1000 in Nederland hebben. De samenwerking is een gevolg van een principe-akkoord van de Europese spaarbanken, die hebben besloten te gaan samenwerken nu in 1992 de binnengrenzen in de Eu- AMMAN De merchandising gebaseerd op de Iraakse leider Saddam ropese Gemeenschap wegvallen. Hussein heeft in de Arabische wereld die van Garfield ruimschoots over- Door samenwerking kunnen de vleugeld. Horloges met zijn beeltenis gaan in de Jordaanse hoofdstad in spaarbanken hun internationale twee modellen een voor de man en een voor de vrouw grif van de hand. concurrentie-positie versterken (foto anp) zonder dat zij een pepeduur buiten lands kantorennet hoeven op te zet ten. De spaarbanken in Europa heb ben over het algemeen een dicht kantorennet en een vrij hoog markt aandeel, vooral in de particuliere markt. De ondertekenaars van de nu gesloten overeenkomst zyn de Nederlandse Spaarbankbond en het Centre National des Caisses de Épargne et de Prévoyance. De Bank der Bondsspaarbanken is mede-on dertekenaar. Al eerder sloten de Nederlandse spaarbanken een dergelijke over eenkomst met de spaarbanken in België. Ook de Rabobank sloot on langs een overeenkomst met de Franse (coöperatieve) zusterorgani satie. den moet zyn voldaan. Zo moet on der meer de interne markt zyn ver wezenlijkt, wat wil zeggen dat de EG-binnengrenzen er niet meer zyn en het schommelingspercentage van alle twaalf munten binnen het Europese systeem van wisselkoer sen, (EMS) op 2,25 moeten liggen. Ook dienen de nationale vertegen woordigers in de te vormen Europe se centrale bank (Eurofed) onafhan kelijk van hun regeringen te kun nen opereren. Het compromis is een uitwerking van ideeën die Kok vorige maand in Rome tegenover zyn elf collega's al ventileerde. De ministers konden het toen niet eens worden over de voortgang van de EMU. Het Neder landse voorstel is een compromis tussen een groep EG-landen die een datum willen vastellen voor die tweede fase en de andere landen die vinden dat de Twaalf eerst hun fi- nancieel-economische politiek meer op elkaar afstemmen. De bedoeling is dat het Neder landse EMU-compromis, met soort gelijke voorstellen van Spanje en Duitsland, wordt opgenomen in een rapport dat de Italiaanse minister van financiën, Guido Carli, voorbe reidt voor de top in Rome. Als dat rapport dan wordt goedgekeurd, zullen de ministers van financiën de voorstellen verder uitwerken voor de grote conferentie van de betrok ken regeringen over de EMU die half december opnieuw in Rome moet plaatsvinden. Groot-Brittannië is de grootste te genstander van een economische en monetaire unie, met een Europe- se centrale bank en een Europese munt. "De Britten denken nog steeds anders over het eindresul taat, maar ook by hen is nu duide- lyk beweging merkbaar", zei Kok. Londen zal de tweede fase van de EMU dus niet tegenhouden. Akkerbouwers vragen Bukman om spoedige hulp SWIFTERBANT (ANP) - Actie voerende akkerbouwers hebben minister Bukman van landbouw in een open brief om hulp gevraagd. Als de inkomens in de akkerbouw niet spoedig verbeteren, zal een groot deel van de agrarische bevol king in Nederland verdwynen, schrijven de akkerbouwers. De brief is opgesteld door de 'Bende van Vyf, de aanvoerders van de grote protestactie die begin dit jaar honderden tractoren de snelweg deed opzoeken. De vyf ac tieleiders hopen in Bukman een 'echte minister van landbouw' te mogen begroeten, die de belangen van hun sector daadwerkelijk be hartigt. Ze vragen Bukman er voor te yveren dat de graanprijs weer op het niveau van 1988/1989 komt. Nieuwe acties in de akkerbouw zijn niet uitgesloten. De kans is groot dat ondersteunende acties no dig zyn om het huidige landbouw beleid te veranderen. Tot die con clusie kwam voorzitter Geart Hof- stra van de standsorganisatie Fm Mij gisteren tijdens een akkerbouw- byeenkomst m Leeuwarden. LEIDEN De vakantieparken en lauwwarme zwembaden van Center Pares zijn het decor gewor den van wat een heuse beursfraude lijkt. De net aangetreden directeur De Wit is weer afgetreden, nadat is gebleken dat hij heeft gehandeld in aandelen van zijn eigen bedrijf. Het openbaar ministerie overweegt te onderzoeken of bij de verdachte aandelentransacties van De Wit sprake is geweest van misbruik van voorwetenschap, het kopen en ver kopen van aandelen met informatie die anderen niet kunnen hebben. Mocht de officier van justitie be sluiten om De Wit te vervolgen, dan krijgt het concern van vakantiepar ken een echte primeur in de finan ciële wereld. Het zou dan de eerste keer zijn iemand wordt aange klaagd voor het overtreden van de wet die misbruik van voorkennis verbiedt. Eerder dit jaar werden de directeuren van Van der Hoop Ef- fektenbank niet vervolgd, omdat de heren hun overtreding begingen net voordat de wet in het voorjaar van 1988 van kracht werd. Geruchten De grote vraag is nu of De Wit bij zijn handel in aandelen Center Par es wist dat grootaandeelhouder Scottish Newcastle Breweries, een grote brouwerij, een bod zou doen op de aandelen Center Pares die nog op de beurs werden verhan deld. Op 1 juni zei de leiding bij de aandeelhoudersvergadering nog dat 'een aanzienlijk deel' van de aandelen Center Pares aan de beurs genoteerd zou blijven. De koers van het aandeel bleef mede door deze mededeling schommelen rond de 60 gulden, een tamelijk laag niveau. Op 21 september meldde Center Pares echter dat de Schotse bier brouwer, die al 75 procent van de aandelen bezat, ook een bod zou doen op de rest van de aandelen en daarvoor 80 gulden oer aandeel wil de betalen. De geruchten daarover hadden de koers toen al tot 70 gul den omhooggedreven, omdat beleg gers aandelen inkochten in de hoop die met winst te kunnen doorverko pen aan Scottish. Precies in de periode tussen deze twee momenten kocht directeur De Wit in totaal 2000 aandelen Center Pares, in augustus 1000 en in sep tember nog eens 1000. Een week voordat De Wit weer met Scottish aan de onderhandelingstafel ging zitten, verkocht De Wit zijn pakket en streek daarmee een winst van on geveer 20.000 gulden op. Toeval of niet, het bestuur van de Amster damse effectenbeurs dat de transac ties aan het licht bracht, besloot de resultaten van een onderzoek door te spelen aan het openbaar ministe- Pisserig De vertegenwoordiger van onge veer 100 aandeelhouders van Cen ter Pares, Dubbeldam, is "zeer pis serig" over de handel van De Wit. Dubbelman, secretaris van de Stichting Rechtsbescherming Risi codragend Kapitaal, zwengelde deze zomer het onderzoek aan by de effectenbeurs. De hoge omzetten in aandelen Center Pares leken hem verdacht, omdat de beurs verder zeer kalm was door de Golfcrisis. De belangstelling voor aandelen Center Pares was daarby nog eens gering, omdat het verliesgevende 'tropische zwemparadijs' Tropicana in Rotterdam als een molensteen hing om de nek van het concem. Zeker toen Center Pares in juni meedeelde dat Scottish de resteren de aandelen voorlopig niet wilde, verloren de beleggers hun belang stelling. Dubbeldam: "Wy zijn op het verkeerde been gezet door het bedrijf. Veel aandeelhouders heb ben hun aandelen verkocht en zijn daardoor veel geld misgelopen. Wij overwegen om die reden een scha declaim bij de directie in te dienen". Zo is de verkoop van Center Par es aan Scottish alsnog een affaire- tje aan het worden. De vrome katho liek Piet Derksen besloot vorig jaar om zijn keten van vakantieparken te gelde te maken om de opbrengst te stoppen in zijn stichting Levend Water, die het katholicisme in Ne derland moet verspreiden. Toen be loofde de Schotse bierbrouwer om de eerstkomende drie jaar zyn be lang niet uit te breiden. Vorige maand is die belofte al gebroken, nadat het bestuur van Center Pares zich eerder al uiterst vaag had uitge laten tegenover de andeelhoudcrs Dubbeldam: "Levend water? Wy zyn met Center Pares zo langzamer hand in dood water gekomen". Derde Wereld proeftuin voor hormoon BST AMSTERDAM (IPS) - De far maceutische industrie hoopt het hormoon bst, waardoor koeien meer melk geven, te verkopen in de Derde Wereld De afzet van het hormoon in het Westen valt namelyk tegen, omdat de stof in veel landen verboden is. Dat blijkt uit een onderzoek van de Vrije Universiteit in Amster dam. Het gebruik van bst is mo menteel alleen toegestaan in de Sovjetunie, Tsjechoslowakye, Zuid-Afrika, Namibia, Brazilië en Mexico. China zou op het punt staan het hormoon toe te laten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5