'Vooralsnog' geen troepen naar de Golf Van blauwkous tot carriéremoeder 'In een bedrijf krijg je n schop onder je achterste' DINSDAG 9 OKTOBER 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP/GPD) - De Nederlandse regering blijft vooralsnog op het standpunt staan dat het sturen van (on dersteunende) grondtroepen naar de Golfregio niet aan de orde is. CDA en WD hadden gisteravond troepen zoals Frankrijk en Enge- tijdens een mondeling overleg met land. Gezien de geringe omvang de ministers Van den Broek (bui- zouden de Nederlandse troepen tenlandse zaken) en Ter Beek (de- volledig geïntegreerd worden in die fensie) er juist voor gepleit verzoe- van andere landen, zo betoogde hij ken in die richting niet bij voorbaat uit te sluiten. De beide bewindslie den lieten echter weten dat de inzet Van den Broek weigerde in te gaan op vragen over de voortgang orde kan komen als een nieuwe Vei ligheidsraadresolutie daartoe aan leiding zou geven. CDA-woordvoerder van Weezei vond dat minister Ter Beek onlangs te "stellig en te cate- gelukkige gang van zaken rond de poging van Nederland om het squa- r dron in Turkije gestationeerd te a ene krijgen »js njet voor herhaling vat baar", zo zei hij. Maar het zoeken naar een geschikte inzet van het i u i i j i I lddi tl*—II ccbLllltkLc 1I1&CI v dl 1 llcl SÏ52. squadron gaat door. Opmerkingen pen had gekoppeld aan het bestaan van een dergelijke Veiligheidsraad resolutie. Van Weezei suggereerde dat de bewindsman daarmee "een alibi" had gevonden "om zijn eigen verantwoordelijkheid te ontlopen". worden ien„ wees hy Ook een verzoek van de Verenigde uanri Staten of van de West Europese van de woordvoerster Van Es van Groen Links dat het hier om een "militair prestigegevecht ging om het gezicht te redden en waarvan maar zo snel mogelijk van af moest ■MflHH de Ter Beek trok fel van leer tegen V» Weezei die in een ochtendblad de de CDA-woordvoerder, daarin de suggestie had gewekt dat zijn be- j inn-N ii- ui leid de bemanning van de Neder- «SS"" ÏÏK3SS; lendse fregatten m gevaar zou bren- Van den Broek nam het volledig op voor zijn collega van defensie. Volgens de bewindsman kan "de in breng van Nederland (bij de Golf crisis) de vergelijking met andere gen. Hij wees de suggestie heftig van de hand en verweet de CDA-er "onzorgvuldigheid in de omgang". "Zulke uitspraken zorgen voor '7' ue t u h d.nae\F meer ongerustheid bij de achterblij landen met gemak doorstaan vprs dahH dp h(,mJanninff H( Voor Nederland komt het sturen vers dan bij de bemanning op de schepen", zo had hij tijdens zijn re cente bezoek aan de Golf kunnen merken. Ook de reprimande van Ter Beek Juliana geopereerd van schepen op de eerste plaats, ge volgd door het sturen van vliegtui gen. Ons land, zo vervolgde Van den Broek beschikt niet over sneciale vua «e lepriuiaiiue van iei dcch. Broek, Descnikt niet over speciale aan hel adres van kapitein ter zee Van Gurp wegens zijn kritiek op het politieke beleid inzake de twee fre gatten in de golfregio, zorgde voor aan tiaar- linlronnnrr het nodige venijn. Volgens de WD ctctll IldcU* lixilvcroo^ was de bewindsman "te school- T meesterachtig" bezig geweest. (ANP) - Prinses Julia- Daartoe uitgenodigd verklaarde na heeft gisteren aan haar linkeroog Weisglas dat als hij minister van de- een staaroperatie ondergaan, zo fensie was geweest hij Van Gurp heelt de Rijksvoorlichtingsdienst achter gesloten deuren tot de orde bekendgemaakt. De operatie, die had geroepen en naar de buitenwe- werd verricht in ziekenhuis Zonne- reld zou hebben verklaard dat de gloren in Soest, is naar volle tevre- Zaak nu was afgedaan. Na deze op- denheid verlopen. De operatie werd merking begreep Ter Beek pas goed geleid door dr. M.R. Dandneu. Prin- "hoe het er bij de WD toegaat", ses Juliana zal nog "een paar da gen" in het ziekenhuis blijven. DEN HAAG (GPD) - "In het be drijfsleven krijg je een schop onder je achterste voor dit soort dingen. Terwijl deze man met verlof is ge stuurd en, met behoud van salaris, gewoon door kan gaan met z'n winstgevende zaakjes". Zo ver woordde het PvdA-Kamerlid Mid del gisteren het Onbehagen in de Tweede Kamer over het achterwege blijven van strafmaatregelen tegen WVC-ambtenaar Van Hurck. Deze combineerde in het voorjaar van 1990 zijn baan bij de directie Asielzoekers van WVC met de (me- de)-oprichting van de firma Transi to Plus BV. Diezelfde firma bood het departement enkele maanden later onroerende goederen te huur aan - om in te richten als asielzoe kerscentra. Precies in de tijd dat WVC wanhopig op zoek was naar onderdak voor de wassende stroom asielzoekers. Die handelwijze kan moreel ge zien niet door de beugel, zei ook mi nister d'Ancona gisteren in de Tweede Kamer. Maar volgens de bewindsvrouw is het bestaande ambtenarenrecht ontoereikend om maatregelen te nemen tegen de be trokken ambtenaar. Vooral omdat Onderzoek naar verf, inkt, lijm en hersenletsel DEN HAAG (GPD) - De universi teit van Maastricht onderzoekt of er een direct verband bestaat tussen het werken met schadelijke oplos middelen en hersenafwijkingen. Tienduizenden mensen in ons land werken dagelijks met gevaarlijke chemische oplosmiddelen in stof fen als lijm, verf, drukinkt en bitu men. Ondanks strenge voorschrif ten van de Arbeidsinspectie blijken schilders, dakbedekkers, zeefdruk kers, tapijtleggers, autospuiters en werknemers in chemische wasserij en soms ernstige hersenafwijkin gen te krijgen. Het directe verband tussen her senletsel en het werken met de gifti ge stoffen» is nog niet wetenschap pelijk vastgesteld. Mensen met her- senaandoeningen die met grote waarschijnlijkheid veroorzaakt worden door chemische oplosmid delen, worden nu onderzocht door de universiteit in Maastricht. Het ministerie van sociale zaken heeft al aangekondigd de toegesta ne hoeveelheden chemische oplos middelen verder terug te willen dringen. Woordvoerder ir. A. Bale mans: "Hoewel de wetenschappers nog niet de zekerheid kunnen ge ven dat deze stoffen wel of geen na delige effecten hebben, vinden wij dat we aan de veilige kant moeten zitten. Daarom zijn we bezig om de aanvaardbare concentraties van een aantal oplosmiddelen die op de werkplek aanwezig mogen zijn, te verlagen. Volgend jaar zullen die nieuwe richtlijnen ingaan". het departement uiteindelijk geen bruikte zijn media-kennis als hoge pnkplp finanpjplp tran<;ar*tip <;lnnt umr het departement uiteindelijk geen enkele financiële transactie sloot met Transito Plus bv. Ironisch ge noeg was dat niet omdat het depar tement wist wie er in deze firma fi gureerden, maar eenvoudigweg omdat Transito Plus BV nog in op richting was. "Met BV's in oprich ting doet WVC geen zaken", aldus d'Ancona. Het WD-kamerlid Wiebenga, ui terst ontstemd over het uitblijven van maatregelen tegen Van Hurck: "Dit schept een precedent! Duizen den ambtenaren begrijpen hieruit dat ze (commerciële) nevenactivi teiten ongestraft kunnen verzwij gen". Het kamerlid Lankhorst (Groen Links) viel hem bij: "Dit is geen in cident. Ambtenaren die struikelden over het paspoort, werden later als duur adviesbureau weer binnenge haald. En ene mijnheer Overste ge bruikte zijn media-kennis als hoge ambtenaar op WVC om de overstap naar het commerciële bestel te ma ken". Elke verdenking dat geld dat bestemd is om de nood te lenigen in de Derde Wereld, mogelijk wordt misbruikt, is onduldbaar, zo vindt de Kamer. De opvang van asielzoe kers wordt immers voor een steeds groter deel bekostigd uit de begro ting ontwikkelingssamenwerking. Maar de bewindsvrouw staat machteloos. In een circulaire uit 1987 van de secretaris-generaal van WVC wordt het initiatief voor het melden van nevenactiviteiten bij de ambtenaren zelf gelegd. "Van Hurck heeft 't niet gemeld. Wij wa ren daarvan niet op de hoogte", al dus d'Ancona die benadrukte dat er "formeel gezien" niet onoirbaar is gehandeld. Formele stappen tegen de betrok ken ambtenaar zouden alleen mo gelijk zijn geweest als hij op hetzelf de beleidsterrein werkzaam was ge bleven en/of als er werkelijke finan ciële transacties waren gesloten met de gewraakte onderneming. Met deze regels wijkt WVC overi gens niet of nauwelijks af van ande re departementen, aldus een jurist van het departement. d'Ancona wil nu de regels voor nevenactiviteiten aanpassen. "Maatregelen tegen Van Hurck zijn nu niet mogelijk en niet wense lijk", aldus d'Ancona. Dat de amb tenaar formeel nog immer in dienst is, kan de bewindsvrouw niet ver helpen. "Ontslagprocedures vergen nu eenmaal tijd", aldus d'Ancona. De ambtenaar diende op 13 septem ber zijn ontslag in. Een dag nadat het ministerie van WVC in onder handeling trad met Transito over de aankoop van onroerend goed. En twee dagen nadat een ministeriele 'task force' werd opgericht onder leiding van de minister-president om d'Ancona te helpen bij het vin den van onderdak voor asielzoe kers. 'Toen is de zakenman gaan denken", vermoedt Lankhorst. DEN HAAG - Kuwaytse kinderen in Nederland, opgetuigd met portretten van hun emir. tekeningen en vlagge tjes, brachten gisteren een bezoek aan de Britse ambassadeur in Den Haag. Zij wilden hem zo - mede namens hun ouders - bedanken voor de Britse inzet in de Golfcrisis. (foto ANP) Ina Brouwer Het Tweede Kamerlid Ina Brouwer (Groen Links) is afgelopen zondag bevallen van een dochter. Zowel dochter Anna CoY Janne als moeder maken het goed. Begin vorige maand heeft Brouwer (40) zestien weken zwangerschapsverlof opge nomen. Haar werk wordt in de tus sentijd overgenomen door haar fractiegenoten. In situaties waar haar stem van doorslaggevende be tekenis kan zijn, zal het Kamerlid naar Den Haag afreizen, zo heeft Brouwer toegezegd. Hondenbelasting Gemeentelijke verordeningen om hondenbelasting te heffen staan niet op gespannen voet met de Ge meentewet. Dat heeft de Hoge Raad beslist op het beroep in cassatie van een bezitter van twee honden die meende dat zijn recht op eerbiedi ging van het privéleven door de hondenbelasting werd geschonden. De hondenbezitter voerde verder aan dat er sprake was van ongeoor loofde discriminatie doordat voor andere huisdieren geen belasting wordt opgelegd en bejaarden een ontheffing kan worden toegekend. Ambassadeur Dr. Klaus Jürgen Citron wordt de nieuwe ambassadeur voor de Bondsrepubliek Duitsland in Ne derland. De Duitse ambassade heeft dit bekend gemaakt. Citron, die in november zijn post in Den Haag zal aanvaarden, is de opvolger van Otto von der Ga- blentz. Deze is onlangs benoemd tot ambassadeur in Israël. Citron (61) is sinds 1988 hoofd beleidsplanning van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Scheepslading Het schip 'Gur Mariner' vervoerde een zeer gevarieerde lading, van so da tot elektronische apparatuur. Deze lading, bestemd voor Irak en afkomstig van zestig leveranciers uit een groot aantal Westeuropese landen, wordt deze week verder on derzocht. Dit heeft de Rotterdamse officier van justitie G.L. Bouman bekend gemaakt. Justitie heeft het beslag op het schip opgeheven en in plaats daarvan beslag op de goede ren gelegd. Inbrekers Bij een tabaksgroothandel in Apel doorn is in de nacht van zondag op maandag een inbraak gepleegd waarbij voor een bedrag van één a anderhalf miljoen gulden aan rook waren is gestolen. Ook is er een kluis opengebrand en hieruit een bedrag van zo'n tiehduizend gulden ontvreemd. De inbrekers hebben tijdens hun werkzaamheden ook de tijd genomen voor een hapje en een drankje, aldus de politie. ROTTERDAM (GPD) - Het ge meentelijk Bureau Ombudsman in Rotterdam, nu bemand door drie vrouwen, is op zoek naar een nieuwe medewerker: een man. Alleen mag het bureau dat niet openlijk zeggen. In enkele kran ten verscheen daarom een gerec tificeerde personeelsadvertentie. Daarin was het zinnetje dat 'bij gelijke bekwaamheid de voor keur uit gaat naar een mannelijke kandidaat' verdwenen. Die passage kwam in de eerste advertentie, twee weken terug, nog wel voor. Maar de gemeente Rotterdam werd onmiddellijk op de vingers getikt. Eerst door een pressiegroep van vrouwelijke ambtenaren, werkzaam bij de Haagse ministeries, de Stichting Feministerie; later door de lande lijke Stichting Ombudsvrouw. Voorkeur voor een man mag niet Ombudsvrouwen mogen niet om een man vragen meer in een advertentie staan sinds een wijziging vorig jaar van de Wet Gelijke Behandeling, was de boodschap. En dat had nie mand in het Rotterdamse stad huis zich gerealiseerd. Het hoofd van het bureau om budsman, mevrouw mr. F. de Boer: „Niettemin zoeken we een man. Als uit de procedure straks een man en een vrouw van gelijke bekwaamheid overblijven, kie zen we de man. Dat mag nog wel. Maar je mag die bedoeling niet meer in een advertentie opne men. Driejaar geleden wilden we een man hebben en die kwam er ook. Alleen gaat die nu weg, dus zoeken we een vervanger. Dit bu reau bestaat uit vier mensen, ei genlijk wil ik het liefst twee man nen en twee vrouwen hebben". Veiliger Waarom? "Voor het evenwicht. De klagers zijn ook mannen en vrouwen. En bij voorbeeld mos lim-mannen denken dat ze beter zaken kunnen doen met een man nelijke ambtenaar". Bovendien valt te beluisteren dat de klagers niet altijd even vriendelijk zijn als ze hun beklag komen doen over onrecht dat de gemeente hen heeft aangedaan. Met een man op het bureau voe len we ons veiliger, zeggen de vrouwen van de ombudsman. Geslaagde proef lik-op-stuk* bij alcoholcontrole PAPENDRECHT (ANP) - Het ex periment om in Papendrecht weg gebruikers met een slok te veel op direct een dagvaarding uit te reiken is naar wens verlopen, zo heeft het openbaar mninisterie maandag meegedeeld. Het experiment ging op 1 oktober van het afgelopen jaar van start. Het was de bedoeling om ver keersdeelnemers die bij een alco holcontrole werden betrapt, binnen een periode van zes tot tien weken voor de rechter te krijgen. "En daar zijn we in geslaagd", merkte officier van justitie L. P. Den Hollander op. Het is de bedoeling dat hetzelfde systeem straks in het hele arrondis sement Dordrecht wordt toegepast. Bij weggebruikers kan door middel van de ademanalyseapparatuur di rect worden geconstateerd of ze te veel alcohol hebben geconsumeerd. Is dat het geval dan krijgen ze, als ze onder een bepaald maximum blij ven, een dagvaarding uitgereikt. Politie of justitie komen vervol gens met een transactie. In 62 pro cent van de gevallen kozen de be trokkenen voor betaling in plaats van een confrontatie met de rechter. Volgens de officier van justitie gaat er van het snelle dagvaarden een preventieve werking uit. Over-Betuwe is ernstig vervuild door tuinbouwgif ELST (ANP) - De grond in de Over- Betuwe waarop nu glastuinbouw wordt gepleegd, is waarschijnlijk zo ernstig vervuild dat sanering in de toekomst een onbetaalbare kwestie wordt. Dat heeft burgemeester H.T.M. Galama van Eist gisteren ge zegd. Galama baseert zich voor die uitspraken op de cijfers %'an een bo demonderzoek dat bij een glastuin bouwbedrijf elders in de Over-Be tuwe is uitgevoerd. "Ik weet dat daar een kas is ge kocht waarin in het verleden cycla men geteeld zijn. Voor cyclamen teelt werd tot voor kort veelvuldig het bestrijdingsmiddel Endrin ge bruikt. Bij die bewuste kas, die voor ongeveer vijf ton is gekocht en die zou moeten worden afgebroken, is uit het bodemonderzoek gebleken dat sanering drie miljoen gaat kos ten, aldus de Elster burgemeester. "Die gegevens kun je naadloos op het glastuinbouwgebied in Lent (gemeente Eist) leggen, Alle kwe kers in Lent hebben cyclamen ge kweekt en daarbij Endrin gebruikt. Als de kassen zouden worden afge broken om plaats te maken voor woningbouw zal dat onbetaalbaar blijken te zijn. En omdat de over heid het principe 'de vervuiler be taalt' hanteert, zullen alle tuinders in de Over-Betuwe failliet gaan". Galama heeft het onderzoek maandag in de openbaarheid ge bracht om een argument in handen te hebben tegen het plan van de Gelderse Gedeputeerde Staten en de gemeente Nijmegen om in Over- Betuwe 10.000 woningen te bou wen. Voor die woningbouw moet de glastuinbouw in Eist en Valburg worden verplaatst naar efen gebied bij Bemmel en Huissen. Promoverende vrouwen hebben het al een eeuw lang moeilijk DEN HAAG - Oud-minister Braks is gisteren onderscheiden als Comman deur in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De onderscheiding werd tij dens de afscheidsreceptie van Braks uitgereikt door minister-president Lubbers. Braks nam afscheid als minister van landbouw, natuurbeheer en visse rij. Vorige maand zag hij zich gedwongen af te treden nadat de regerings partij PvdA te kennen had gegeven het vertrouwen in hem op te zeggen. Vele honderden waren naar de Ridderzaal gekomen om Braks en zijn vrouw de hand te schudden. Onder hen niet alleen het voltallige landbouw- en visserijbedrijfsleven, maar ook leden van de ministerraad en van de Tweede Kamer. Op de foto begroet hij 'lotgenoot' Van Aardenne, wiens po litieke carrière ooit stukliep op het RSV-debacle Braks zei nog geen beslissing te hebben genomen over zijn eventuele te rugkeer naar de Tweede Kamer. De Kiesraad heeft de oud-bewindsman gisteren schriftelijk gevraagd of hij de plaats van Yvonne van Rooy wil in nemen, die is toegetreden tot het kabinet. Volgens gangbare regels heeft hij daarvoor een maand bedenktijd. Kort na zijn aftreden liet Braks al weten wel te voelen voor een kamerlidmaatschap mits dat te combineren zou zijn met een internationale functie. In CD A-kring wordt een dergelijke combi natie zeer wel mogelijk geacht. (toto anp) DEN HAAG - "De professor draagt geen bril en geen uitgelopen schoenen. Dat is tegenwoordig niet meer nodig. En zij is er het levende bewijs van datje in een kleurig, fijn gestreept zijden blouse, met blauw wollen vest en rok van uitmuntende snit, toch met volledige aandacht en grote liefde aan een zo wetenschap pelijk vak als bacteriologie kan wij den". Dat schrijft een landelijk dagblad over Charlotte Ruys die in 1926 pro moveerde als hoogleraar microbio logie. Waar tegenwoordig journalis ten het niet nalaten om de mantel pakjes van minister May en be windsvrouwe D'Ancona uitgebreid te beschrijven, viel voor de intrede ADVERTENTIE 't Wordt steeds leuker bij V&D. Aanbieding geldig t/m zaterdag 13 oktober of zolang de voorraad strekt. van vrouwelijke ministers hun oog met name op het uiterlijk van vrou welijke promovenda. Dat blijkt uit het boek 'Geachte promovenda, 100 jaar promoveren de vrouwen aan de universiteit van Amsterdam'. In 188 pagina's wordt uit de doeken gedaan dat mannelij ke hoogleraren, journalisten, maar ook familieleden een geleerde vrouw aan de top nog steeds een merkwaardig verschijnsel vinden. Zorgzaam "Het is een slanke vrouw, met een rustige stem en ietwat overhuiven de oogleden" schrijft een regionale krant over bacteriologe Ruys. Ver der wordt zij geprezen om haar 'ty pische vrouwelijke eigenschappen'. Ze zou warm, hartelijk en zorgzaam zijn. Over haar inhoudelijke werk houdt Ruys min of meer zelf de boot af. Ze meldt de journalist dat "er voor de krant niet veel in zit, in een interview over haar persoon en haar arbeid". De bescheidenheid van vrouwen over hun eigen prestaties, dateert van jaren her. De conclusie van het boek is som ber. Na een eeuw promoverende vrouwen is er weinig veranderd. Het percentage vrouwen onder de gepromoveerden bedraagt slechts veertien procent. Dat is nauwelijks meer dan in het begin van deze eeuw. Het boek deelt de gepromoveerde vrouwen in drie generaties in. De eerste groep (1890 - 1935) is de pio niersgeneratie. De zogenoemde blauwkousen: geleerd, ongetrouwd en afkomstig uit hogere milieus. Ze zagen in de wetenschap een levens vervulling en kozen niet voor huwe lijk en moederschap. Ondanks hun volledige inzet, woedde er rond de eeuwwisseling een heftige discussie of vrouwen tot wetenschappelijke prestaties in staat waren. Mannelijke geleerden verdachten geleerde vrouwen van een mannelijkheidssyndroom. Ze zouden zich overgeven aan manne lijke plichten en verwaarloosden hun vrouwelijke roeping. Zij roem den het moederschap van een vrouw en een dame zou van nature niet geschikt zijn voor intellectuele arbeid. Haar verstandelijke vermo gens waren minder ontwikkeld dan die van de man, want haar gevoels leven overheerste. Juist de onder schikking van haar verstand aan haar emoties maakte de vrouw weerloos in de nuchtere, academi sche wereld. Te bont Ook werden vrouwelijke promo venda niet altijd gesteund door hun omgeving. Zo schrijft een oom van Cornelia de Lange, de tweede vrouw die in 1897 aan de universteit in Amsterdam promoveerde het volgende: 'Lieve Cornelia, het is voor de familie erg vervelend ge weest, datje voor medicus ging stu deren, maar nu je nog een publicatie doet over de urine van een zuige ling, nou wordt het toch helemaal te bont!" 'Oomlief was zelf ook arts. De tweede groep vrouwen die van 1935 tot 1965 promoveerde ..an de universiteit, wordt de onzichtbare generatie genoemd. Zij probeerden achter de schermen hun weten schappelijke carrière te combine ren met huwelijk en moederschap. Klagen deden ze nooit. Op de uni versiteit mochten mannelijke colle ga's absoluut niet merken dat die dubbele taak zwaar was. En als de vrouwelijke promovenda na n dag hard werken 's avonds thuis kwam, gedroeg zij zich ais het zon netje in huis. Het gezin mocht niet lijden onder moeders hobby. Deze ambitieuze vrouwelijke ge leerden. die zich met hart en ziel op hun werk stortten, werden niet seri eus genomen door hun mannelijke collega's. Avenue lezen Fnda Balk. inmiddels hoogleraar Nederlandse letterkunde aan de universiteit in Amsterdam, werd tij dens haar promotie flink tegenge werkt. Acht jaar lang heeft zij met haar onderzoek naar grammatica analyse van het Nederlands op pro motie moeten wachten Zij was in verwachting van haar eerste kind en de professor wilde zien of zij het wel zou redden als werkende moe-' der. Hoogleraar tandheelkunde Louise Abraham kreeg - nadat zij haar proefschrift had ingediend - van haar promotor te horen dat ze nu maar "kinderen moest gaan krij gen en de Avenue lezen, want dat was ook goed voor haaf De vrouwen die van 1965 tot 1990 aan de universiteit in Amsterdam promoveerden, vallen onder de 'strategische generatie'. Deze vrou wen komen er voor uit dat de com binatie moederschap en een weten schappelijke loopbaan, zwaar is. Zn stellen aan de kaak dat ze belem merd worden door hun mannelijke vakgenoten en eisen een vrouw vriendelijk beleid van de universi teit Zo werd in de jaren zeventig vrou wenstudies opgericht. Onder het motto 'seksistische wetenschap verander je niet zomaar' gingen zij de confrontatie aan in plaats van zich aan te passen aan normen en waarden van mannelijke geleerden. Toch voelden weinig vrouwen voor deze krachtige revolutie. Zo werd een natuurkundige door haar promotor ervan beschuldigd dat ze studeerde om een studiebeurs te krijgen waarvan ze haar kinderen kon onderhouden Zo dutfda hor mannelijke collega's niet om rand te vragen. De gedachte 'je wou toch zo graag, dus bewijs maar dat je het kunt' overheerste. Gezin en carrière Ondanks de strijd van de vrouwen beweging, probeerde ook deze jongste generatie, zonder enige me dewerking van de universiteit, ge zin en wetenschappelijke carrière zo goed mogelijk te combineren Een doctor in de tandheelkunde meldt moedeloos dat deze dappere houding niet zaligmakend was "Ik ken geen vrouw die gezin en carriè re op een werkelijk bevredigende manier kunnen combineren. Ze zijn constant moe en ontevreden". (Grirhir promovenda, 100 Jaar pro- movrrrndr vrouwrn aan dr unkrrai- lelt van Amatcrdam. ultsrvrrij Ht'A. 24,50 suldrn)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3