Olietekorten Oost- Europa hebben weinig met Golfcrisis te maken 'We kijken van het ene journaal naar het andere' Pater Zoeterwoude: Geen oecumenische tafelvieringen meer Hill HIREPORTAGE DINSDAG 9 OKTOBER 19901 I Definitief einde aan jarenlange praktijk Van onze correspondent Runa Hellinga PRAAG/BUDAPEST Eindeloze rijen vormden zich deze week voor de benzinepompen in Tsjechoslowaklje. Dat gebeurde nadat premier Marian Calfa op de tv had gezegd dat de olievoorraden nog maar voldoende waren voor acht dagen en de vrije verkoop van benzine in oktober beperkt zou worden tot 25 liter per auto. Het land vreest een totale ineenstorting van de economie, nu de Sovjet-Unie de contracten over afgesproken olielcvcrantics niet nakomt. Maar Tsjechoslowaklje is niet het enige voormalige Oostblokland dat problemen heeft met de stokkende Russische olielcveranties. De tekorten vallen weliswaar samen met de Golfcrisis, maar hebben daar in feite niet zoveel mee te maken. Ook zonder de crisis hadden er in Tsjechoslowaklje op dit moment waarschijnlijk rijen gestaan. De oorzaak van de problemen ligt in de Sovjetunie, dat om verschillende redenen al maanden niet in staat is zich aan de afgesproken leveranties te houden. Boze tongen De afhankelijkheid van Sovjet-olie in Oost-Europa is groot: Tsjechoslowakije importeerde tot nu toe 97 procent van zijn totale oliebehoefte uit Rusland, Hongarije 95 procent en ook de andere voormalige socialistische landen kochten jaarlijks miljoenen tonnen olie in de Sovjetunie. Al in de eerste maanden van dit jaar kwamen klachten dat de leveranties achterbleven bij de toegezegde hoeveelheid. Boze tongen beweren dat de Sovjetunie olie achterhoudt om die tegen dollars op de wereldmarkt te verkopen (de handel met Oost- Europa verloopt tot 1 januari nog op basis van roebels, tegen een koers die ver achterblijft bij de prijs die olie nu op de wereldmarkt doet). Maar deskundigen zoeken minder boosaardige motieven achter de gedaalde aanvoer: de Russische olieindustrie is in elkaar aan het storten. Door onvoldoende investeringen en achterstallig onderhoud zijn de Sovjets simpelweg niet meer in staat zoveel olie te leveren als een paar jaar geleden. In de eerste helft van het jaar exporteerden de Russen vier procent minder dan beloofd en in de zomer, nog voor de Irak-crisis, werd aangekondigd dat er in de tweede helft van het jaar 7 miljoen ton minder geleverd zou worden, zo'n 10 tot 12 procent van de afgesproken hoeveelheid voor 1990. Van Holten is een van de drie- tot vierhonderd militairen van de basis die mogelijk met het 315-squadron naar de Golf worden gezonden in het kader van de internationale luchtbfi kkade tegen Irak. Zijn anecdote laat zien hoezeer de jez nen en families meeleven bij d operatie. Van Holten: "Als ik 's avonds thuis van het ene journaal naar het andere schakel voor het laatste nieuws over de Golfcrisis, leeft ie dereen bij ons thuis mee. Alles wat erover wordt gezegd, vertalen we direct naar Twenthe". Dat geldt ook voor de andere luchtmachtfunctio narissen, die kans maken naar het Midden-Oosten te worden ge stuurd. De vraag "gaan we wel of niet" brengt onmiskenbaar spanningen teweeg aan het thuisfront. Onzeker heid is troef. En dat is niet prettig, vooral niet door de wetenschap dat je man in een echte oorlog kan be landen. Natuurlijk weten de vrou wen dat zoiets kan gebeuren. Bo vendien zijn hun echtgenoten ook in vredestijd vaak op reis. Dat brengt het beroep nou eenmaal met zich mee. Maar als puntje bij paaltje komt, nee. dan liever niet Niet leuk "Wanneer ik thuiskom, is de eerste vraag van mijn vrouw: 'En, weet je al wat'. Terwijl we duidelijk hebben afgesproken dat ik haar direct bel eninformeer. Mijn dochter vindt het allemaal niet leuk. onze zoon heeft er daarentegen geen moeite Inmiddels wordt in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije verwacht dat de totale import uit Rusland waarschijnlijk zelfs dertig procent beneden de oorspronkelijke contracten zal liggen. Het bericht dat de olietoevoer uit de Vriendschapspijpleiding weer eens stilligt, is in Hongarije haast geen nieuws meer, zo regelmatig komt het voor. De verklaringen van Sovjet-zijde zijn altijd onduidelijk, maar komen er op neer dat er weer eens iets stuk was. Volgens Sovjet bronnen gaan jaarlijks honderdduizenden tonnen olie verloren vanwege lekkages in deze pijpleiding. Een bijkomend probleem is dat de olievoorraden in de Oosteuropese landen heel klein zijn. Terwijl Nederland een voorraad voor drie maanden heeft, is in Oost-Europa een voorraad voor een, hooguit twee weken normaal. Daardoor was er voor de Tsjechen weinig reden zich naar de pomp te spoeden toen mee. Die wil zelf vlieger worden", zegt mai' R.J. van Onselen. Hu is de cor- ator van de voorberei ding atie. En basiscomman dant kolonel F. Vogelpoel: "Mijn vrouw gelooft me niet als ik zeg dat er "cht niets, maar dan ook heie niets bekend is. Nee, ook zij ...ut het allemaal niet leuk". Dp vliegers en het grondperso neel beginnen zelf ook in toenemen de mate te balen van de onzeker heid of ze wel of niet vertrekken en waar ze eventueel terecht komen. "Het gaat allemaal wat lang duren. Het wordt echt tijd om te weten 'go or not go'. Iedereen is nog steeds in zijn gedachten bezig met de opera tie maar dat kun je natuurlijk niet maanden volhouden", zo wordt ge zegd. Tot frustraties onder de vliegers en het grondpersoneel hebben deze gevoelens van onbehagen nog niet geleid. Commandant Vogelpoel: "Die kun je voorkomen door er on derling veel over te praten en door een optimale informatievoorzie ning aan je mensen. Alles wat ik weet of hoor, gaat direct naar de be trokkenen toe". Chef geneeskundige dienst Van Holten: "We hebben spreekuur voor mensen waar ze hun mentale moeilijkheden kunnen uiten. Het bezoek is niet toegenomen. Nie mand probeert zün snor te drukken. Wat dat aangaat heeft dat wachten geen nadelige gevolgen voor de mo tivatie". Uitdaging Collega's van luitenant-kolonel ze hoorden dat er nog maar voor acht dagen olie was. Economie Het olieprobleem lijkt de nekslag te worden voor de economie van Tsjechoslowakije, die de veranderingen maar moeizaam kan verwerken. Een aantal maanden geleden waren de Tsjechen nog zeer optimistisch over hun kansen. Ze hebben een lange industriële traditie, een goede naam en in tegenstelling tot buurland Hongarije een kleine buitenlandse schuld. Inmiddels is dat optimisme omgeslagen: de Tsjechoslowaakse economie was voor pakweg een derde van zijn export afhankelijk van de DDR en die markt is helemaal weggevallen. Vervangende markten heeft het land niet gevonden, de Tsjechische kroon is ingestort, de prijzen gaan omhoog en daar komen nu de olieproblemen nog eens bovenop. Echt onverwacht kan het olietekort voor de Tsjechische regering niet P.M.A. Vorderman uit Gouda, chef van de logistieke dienst, hebben een fotomontage van hem boven de kaart van het Golfgebied gehangen. "Een geintje. Ik waak als een soort geestelijk leider over het Midden- Oosten". Een informele codenaam voor de operatie is ook al bedacht. Vorderman: "Dat is 'Q-8'. Klinkt wel geheimzinnig". Hij spreekt over een "enorme uitdaging, zolang het maar niet echt knokken wordt". De piek in de voorbereidingen lag direct na 18 september, toen het nieuws bekend werd, en vorige week. In een razend tempo werd di rect een groep van zo'n 50 'kwar tiermakers' ingeënt tegen allerlei mogelijke ziektes, zoals malaria, cholera en geelzucht. Zij zijn de eer sten die afreizen naar het crisisge bied. Binnen 48 uur, ofwel twee da gen, kunnen ze er zijn. Binnen vier tot vijf dagen na het 'alarm' moeten de eerste F-16's van het 315-squa dron zijn gearriveerd op de plaats van bestemming. Behalve vaccinaties kregen alle betrokkenen informatie over zaken In Oost- Europa is een olievoorraad van twee weken heel normaal. Nederland heeft in grote opslagtanks onder meer in de Rotterdamse haven die op de foto zijn te zien, voor zo'n 90 dagen voorraden. (foto ANP) gekomen zijn, maar toch heeft het land in de afgelopen maanden geen kans gezien maatregelen te nemen die echte tekorten konden voorkomen. Pas nu is Tsjechoslowakije gaan uitkijken naar vervangende oliemarkten, waarbij de gestegen prijs uiteraard een groot obstakel is. Bovendien is er het probleem dat Tsjechoslowakije behalve de Vriendschapspijpleiding geen aanvoerroutes voor olie heeft. In buurland Hongarije is de-situatie gunstiger, al kampt het land in principe met dezelfde problemen waar het de Russische olie betreft. Maar Hongarije heeft begin augustus al contracten afgesloten met Libië en Algerije, er bestaat een aansluiting op de Adriapijpleiding en op korte termijn verwachten de oliedeskundigen geen echte problemen. Hongarije heeft het zelfs over het uitbreiden van zijn olievoorraden, zodat die op den duur op een met het westen vergelijkbaar peil komen. als voedings- en persoonlijke hygië ne en kleding. Een van de tips is om schoenen of laarzen omgekeerd op de grond te zetten. Schorpioenen zien schoeisel als een uitstekend on derkomen. Vandaar. Vocht is in de woestijn van le vensbelang. Het noodrantsoen wordt daarom met tien liter per per soon per dag extra aangevuld. Voor iedereen is één liter zonnebrand olie, beschermingsfactor 8, beschik baar. Er zijn honderden zout- en ma lariatabletten in voorraad. Aan za ken als pindakaas, hagelslag, toilet- rollen en condooms (onder het mot to 'vrij veilig') is ook gedacht. Verder wordt rekening gehouden met nucleaire, bacteriologische of chemische oorlogsvoering. Het 315- squadron beschikt over lichte gas- pakken in verband met de hitte. De gasmaskers zijn vernieuwd en zo gemaakt dat met zo'n ding op het hoofd ook kan worden gedronken. Als het nodig is, kan het squadron een klein ziekenhuis, compleet met operatiekamer, uit de grond stam pen. Voor koken worden drie mo biele veldkeukens achter de hand De Hongaren hebben uit de crisis wel de conclusie getrokken dat ze zo snel mogelijk naar andere energieleveranciers moeten omkijken. Ze krijgen immers niet alleen hun olie, maar ook een groot deel van hun aardgas en hun elektriciteit uit de Sovjetunie en die aanvoer stokt af en toe ook. De energieprijzen in Hongarije zijn wel gestegen, zoals in de meeste Oosteuropese landen. Maar dat was een onvermijdelijke stap, die ook zonder de huidige tekorten nodig was geweest. Energieprijzen hebben in Oost-Europa altijd op een belachelijk laag niveau gelegen. De Hongaren betaalden maar een derde van de energieprijzen in het westen. En dat stond in geen verhouding met de kosten van energie op de wereldmarkt. Maar rijen voor de benzinepomp, zoals die in Polen, Tsjechoslowakije, Roemenie, Bulgarije en de Sovjetunie staan, zijn in Hongarije een onbekend verschijnsel. En als je de Hongaarse deskundigen mag geloven, zullen die rijen er voorlopig ook niet komen. Ondanks zijn hoge buitenlandse schuld heeft Hongarije namelijk voldoende valuta om olie op de wereldmarkt te kopen. Eind augustus had Hongarije een overschot van 260 tot 270 miljoen dollar op de betalingsbalans en vice-president Frigyes Harshegyi van de Hongaarse Nationale Bank verwacht dat dat gunstige perspectief niet zal worden aangetast. Ondanks de hoge olieprijs is de Hongaarse economie volgens hem in evenwicht. Hoewel de Hongaarse winkels vol liggen met importgoederen, heeft het land toch zo'n sterke handelspositie in het westen opgebouwd, dat het meer valuta binnenkrijgt dan het uitgeeft. Eigen bronnen De consequenties van de verminderde olieaanvoer voor Polen zijn op dit moment nog niet helemaal duidelijk. De Polen halen een groot deel van hun energie uit eigen bronnen en zijn minder afhankelijk van de Sovjetunie dan Tsjechoslowakije en Hongarije. Weliswaar zijn rijen voor de benzinepompen heel gewoon, maar dat heeft meer te maken met het slechts functioneren van de CPN, het staatsbedrijf dat de pompen beheert, dan met directe tekorten. Toch is juist in Polen een bloeiende handel in zwarte benzine ontstaan. Met de eenwording van Duitsland en de visumplicht voor Polen in de voormalige DDR zal dat wel afgelopen zijn. Maar op een paar jerrycans Oostduitse benzine viel tot nu toe in Polen een aardige winst te behalen. gehouden. In loodsen liggen ook tenten en stretchers voor huisves ting. Oefening Opvallend is dat vrijwel iedereen er van overtuigd is, dat het 315-squa dron naar het Golfgebied afreist. Dat de Nederlandse regering bij de Turkse autoriteiten bot ving is jam mer, maar het aanbod van het kabi net ligt er. Bovendien is Nederland niet afhankelijk van Turkije. Mocht toch het officiële bericht komen dat de hele operatie wordt afgeblazen, dan was de voorbereiding niet voor niets. Kolonel Vogelpoel: "Het is en blijft een uiterst nuttige oefening. We ronden het, ongeacht wat er ge beurt, in elk geval af. Zo hoeven we het wiel niet opnieuw uit te vinden. Bovendien, de 'omslag' in de be richtgeving over ons is nooit weg. We komen meestal in het nieuws wegens geluidsoverlast. De om vangrijke publiciteit in de laatste weken is wellicht tijdelijk. Maar ook dat is een stukje winst". ZOETERWOUDE - Pater R. van Lieshout van de parochie St. Jan's Onthoofding in Zoe terwoude heeft defintief nee gezegd tegen gezamenlijke avondmaalsvieringen met de hervormden ter plekke. Bij zijn komst in Zoeterwoude, vorig jaar oktober, had Van Lieshout de oecumenische vieringen voor een jaar opge schort. Sinds het begin van de jaren tach tig bestond er tussen de rk paro chie en de hervormde gemeente in Zoeterwoude verregaande con tacten. De voorganger van Van Lieshout, pater F. Buil, en de her vormde predikant J. R. Wolthaus werkten nauw samen. Beide voorgangers vervingen elkaar re gelmatig tijdens diensten, huwe lijksvieringen of begrafenissen. Direct bij zijn komst liet Van Lieshout echter weten dat hij geen verantwoordelijkheid kon nemen voor de bestaande prak tijk van gecombineerde vieringen van de 'maaltijd des Heren'. Voor hij zijn uiteindelijke oordeel uit sprak wilde de pastoor eerst een jaar de tijd nemen om de kerkelij ke situatie in ogenschouw te ne- In het parochieblad van deze maand schrijft Van Lieshout: "Ik neem geen verantwoording voor de maaltijd des Heren met maxi male gastvrijheid, zoals eens in Zoeterwoude gepraktiseerd. Ik zal er dus noch direct noch indi rect aan meewerken". Wel nodigt hij niet-katholieke christenen uit om de eucharistie viering te bezoeken, "om zo te zien en te voelen hoe katholieken het Laatste Avondmaal van Jezus doen". Maar: "Ik nodig hen niet uit óm met de katholieken te communiceren". Jerry Falwell gaat door met bezuinigingen LYNCHBURG (EPD) - Het we kelijkse programma van de Ame rikaanse televisiepredikant Jerry Falwell zal niet meer in heel de Verenigde Staten te zien zijn. Slechts enkele zenders zullen het wekelijkse programma 'Old Time Gospel Hour' nog maar uitzen den. Falwell hoopt zo ongeveer 14,5 miljoen gulden te besparen. Hij wil zich concentreren op zijn ei gen gemeente in Lynchburg in de staat Virgina en de door hem ge stichte 'Vrijheidsuniversiteit' die 7.000 studenten heeft. Falwell (57) riep aan het eind van de jaren zeventig de 'Moral Majority' (morele meerderheid) in het leven die zich ten doel stel de christelijke waarden weer een plaats in de Amerikaanse politiek te geven. Aan de Moral Majority had Ronald Reagan in 1980 in be langrijke mate zijn zege bij de presidentsverkiezingen te dan ken. De Moral Majority telde in de jaren tachtig 6,5 miljoen aanhan gers. Financieel ging het de orga nisatie zeer voor de wind. totdat andere televisiepredikanten be sloten in dezelfde, toen nog rijke, vijver te gaan vissen. Bovendien deden de seksschandalen waarin de predikanten Jimmy Swaggart en Jimmy Bakker verzeild raak ten, het aanzien van Falwell geen goed. Falwell, die vorig jaar besloot de Moral Majority op te heffen, moest vorig jaar meedelen dat de inkomsten voor 'Old Time Gospel Hour' in een jaar met 4 miljoen dollar waren afgenomen. Bij zijn organisatie werken nu nog 1700 mensen, 500 minder dan een paar jaar geleden. Ook zal Van Lieshout parochia nen stimuleren om protestantse vieringen bijte wonen. "Verder blijven er genoeg oecumenische kansen: kansen om geenschappe- lijk geloof te vieren, zonder dat er vergeten of ingeleverd hoeft te worden", aldus de pater. Wolthaus, die vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar was, toonde zich zich een jaar ge leden in zijn kerkblad zeer teleur gesteld over de beslissing van Van Lieshout. "Het geloofsge sprek van tien jaar oecumenische catechese, nieuwe catechismus en Vaticanum II is weer terug bij het begin". De gecombineerde tafelvierin gen vormen een hekel punt in de oecumene tussen 'Rome en Re formatie'. Van Lieshout vindt de bisschoppen aan zijn zijde, die van mening zijn dat de onderlinge verschillen op dit punt te groot zijn. Zo sprak bisschop Simonis van Utrecht vorig jaar zijn veto uit over gecombineerde vierin gen in Helmerhoek. Net als in Zoeterwoude eens, zijn er echter in het land verschil lende plaatsen waar deze vierin gen wel plaatsvinden. Een voor beeld daarvan is de Leidse oecu menische geloofsgemeenschap 'De Regenboog' in de Merenwijk. Overigens bestaat in dergelijke plaatsen enige zorg over wat er zal gebeuren wanneer de huidige pastoor afscheid neemt. Want de mate van oecumene hangt voor een belangrijk deel af van de op vattingen van de pater in kwestie. En hoe zal zijn opvolger zijn? Bij de komst van Van Lieshout in Zoeterwoude viel dan ook van hervormde zijde de klacht te be luisteren dat hij door het bisdom was 'binnengesmokkeld' om aan de volgens het Vaticaan te verre gaande oecumenische contacten een einde te maken. Van Lieshout heeft deze suggestie direct fel be streden. NEW YORK Deken James Parks Morton van de St. John ka thedraal in New York schrikt be hoorlijk wanneer een olifant bij hem komt snuffelen. Tijdens de rk dienst, ter gelegenheid van het feest van Franciscus van Assisi, werd een zegen uitgesproken over de dieren in de stad. (foto ap> Syrisch-orthodox tumult. De syrisch-orthodoxe Federatie Tu- rabdin Suryoye Nederland wil dat aartsbisschop J.Y. Cicek uit zijn functie wordt ^ezet. De bis schop, die in het Twentse Losser domicilie houdt, maakt zich vol gens de organisatie schuldig aan machtsmisbruik, financieel wan beleid en persoonsverheerlijking. De federatie heeft bij er bij de an dere bisschoppen van de Syrisch Orthodoxe Kerk op aangedron gen Cicek de laan uit te sturen. Zij -ouden dit besluit moeten nemen tijdens de synode die op dit mo ment in Damascus wordt gehou den. Turabdin Suryoye beticht de geestelijke er onder meer van dat hij zijn belofte niet is nagekomen om van het klooster in Losser een centrum te maken voor onder wijs, religie, taal en cultuur. Drie miljoen gulden hebben geloofs genoten uit Midden-Europa acht jaar geleden bijeengebracht om het gebouw te kopen. "Het kloos ter dient nu alleen als villa voor Cicek en zijn vriendjes", stelt de federatie verbitterd vast. De bis schop verblijft op dit moment in Damascus en is daarom niet be reikbaar voor commentaar. Aflaat. Pelgrims naar de heilige plaatsen van de jubilerende jezu ïeten, zoals de kerken van San Gesü en San Ignazio in Rome, kunnen tot 31 juli 1991 rekenen op een aflaat, een kwijtschelding van de straf voor zonden. De pro vinciaal oversten kunnen met in stemming van de plaatselijke bis schop aangeven welke plaatsen voor een aflaat in aanmerking ko men. Onzekerheid over Golf-missie is een ware kwelling voor F-16 squadron in Twenthe Van onze correspondent Harry Gerritsma ENSCHEDE De tekening van zijn zoon liet vrijwel alleen exploderende bommen en granaten zien Chef geneeskun dige dienst luitenant-kolonel C. R. van Holten van de mili taire vliegbasis Twenthe was best onder de indruk van de betrokkenheid van zijn kind. Desondanks besloot Van Hol ten de prent niet in zijn werkkamer op te hangen. Lachend: "Ik heb tegen 'm gezegd, dat ie beter kabouters kon teke nen". Alles en iedereen op de vliegbasis is klaar voor de eventuele missie in het Golfgebied. "Het wordt echt tijd om te weten: go or not go". (toto gpd)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2