'TVlO-drama heeft sfeer in Aalsmeer hechter gemaakt' 3ÉÈ Eindelijk van Gino concert Vannelli Jubileum Normaal met zuurkool, bier en herrie SCHAKER TUSSEN KATTEN Vanavond eerste aflevering van 64.000 gulden vraag DINSDAG 9 OKTOBER 1990 90 p WOOQOOOOQOOQOOOOOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOPBOBOOQQOOOOOQQQW Jos Brink heeft vertrouwen in Van den Ende en RTL 4 (bBBBÜBBQBBBB! ZELHEM De groep Nor maal heeft afgelopen week het vijftienjarig bestaan ge vierd in de Achterhoekse buurtschap Halfweg. Zo za gen de jubilerende muzi kanten het ook: de voor Ne derlandse begrippen al stokoude groep, met 18 el- pee's op haar naam, is nog lang niet van plan het bijltje erbij neer te gooien. Zanger Ben Jolink houdt het er op dat Normaal pas in het jaar 2000 een vergadering zal be leggen om te bespreken "hoe het allemaal verder moet". Het jubileum werd, ge heel in de stijl van de jubila ris, gevierd met veel bier, varkensvlees, zuurkool, po lonaises en een hoop kabaal. Ben Jolink en zijn maten kregen heel wat handen te schudden. Maakten de Nor maal-muzikanten van de ge legenheid gebruik om hun vrolijke repertoire af te werken, bij de gasten waren er die zich in heel wat meer bochten moesten wringen om op te vallen. Gelukkig bleken flink wat bezoekers bereid om met invité's als Gert en Hermien Timmer man, Adje Vandenberg, Henk Wijngaard en Willem Duijn (ex-Mouth Mac- Neal) te poseren voor de gre tig fotograferende familie bladen. Normaal keek niet op een tienduizendje meer of minder en dus bleven de obers af en aan draven, kre gen de cocktail-mixers zweet op het voorhoofd en was menig zaalhouder er aan het eind van de avond zeker van, dat Normaal vol gend jaar weer een optreden krijgt aangeboden. Nieuw tjes waren er ook. Zo hoor den de gasten uit de mond van Ben Jolink, dat Normaal volgend jaar ook weer met een eigen biermerk op de markt komt. NEW YORK - De Russische schaakspeler Karpov poseert geduldig met de cast van de wereldberoemde musical 'Cats'. Dat gebeurde in het Wintertuin-theater op Broad way, New York. 'Cats' draait daar al acht jaar... (fotoAP) AMSTERDAM - Het gaat goed met Jos Brink, die in au gustus een operatie aan zijn stembanden heeft onder gaan. Hij blaakt weer van de energie. Brink heeft ook zin om weer een tv-programma te maken. De laatste serie Wedden Dat's is alweer enige tijd van het scherm ver dwenen en had ook niet het succes waarop de RTL 4-di- rectie en producent Joop van den Ende hadden gehoopt. Brink hoopt met zijn nieuwe kwis, de 64.000 gulden vraag, weer keihard toe te slaan op de buis. De eerste van 26 afleveringen is vanavond te zien. "Ik vind het helemaal niet erg dat Wedden Dat na vijf succces- volle seizoenen is gestopt. Ik wil de het in eerste instantie maar twee jaar doen, het zijn er vijf ge worden. Het was een fantastisch programma om te doen, maar de koek was op. De weddenschap pen werden steeds vreemder en gekker. Het is goed dat er een punt achter is gezet". "De show die ik nu ga maken voor RTL 4 heeft wel iets weg van Wedden Dat. Het draait in het nieuwe programma ook om LEIDEN Hij wordt "beju beld en benijd om zijn sexy ui terlijk", is "geliefd", maar "nog nooit voor een concert in Nederland geweest". We heb ben het over Gino Vannelli en bovenstaande lovende woor den in de richting van de don- kergelokte, Amerikaanse zan ger zijn afkomstig van zijn platenmaatschappij. Jubelend wordt gemeld dat Gino eind dit jaar eindelijk naar ons land komt. Hij zal concerten geven, zijn nieuwe album Inconsolable Man pro moten, alsmede zijn nieuwste single The Time of Day. De preciese datum is nog niet be kend. De platenmaatschappij houdt het voorlopig op eind november, begin december. Gino Vannelli mensen die iets uitzonderlijks kunnen. We zijn op zoek naar mensen die zich met hart en ziel op een hobby hebben gegooid en ook alles van die hobby of dat on derwerp afweten. Er zijn bijvoor beeld mensen die alles over de Russische Revolutie weten of al les van treinen. Die mensen be staan. Voor de kijker is dat ook leuk, want je steekt er wel iets van op. Als een kandidaat in drie uitzendingen alle vragen goed heeft, kan hij of zij met 64.000 gulden naar huis gaan," vertelt Jos Brink enthousiast. Steeds gekker Brink geeft toe dat de prijzenre gen op de televisie de laatste tijd steeds gekker wordt. „Ik zweer je, er komt een tijd dat een kandi daat die roept dat 1 1 ongeveer 2 is een auto wint. Natuurlijk vind ik ook dat het vaak overdre ven wordt, maar je moet wel meegaan met de stroom. De maatschappij wordt gewoon steeds materialistischer. Nu moet ik je eerlijk zeggen dat ik het leuker vind om een groot geldbedrag weg te geven dan een auto. Ik hoop maar dat het geld terecht komt bij mensen die het goed kunnen gebruiken en er een droomwens mee in ver vulling kunnen laten gaan. Bij mijn nieuwe kwis zal dat best het geval zijn, want ik denk niet dat dikbetaalde managers tijd heb ben om zich zo specialistisch in een hobby te verdiepen. Dat is toch vaak de gewone man uit de straat en dan ook vaak nog eens iemand die geen werk meer heeft." Banketbakker "Ik wil geen tv-maken voor een klein groepje mensen. Ik heb het niet zo op kunstenaars die op een zoldertje kunst om de kunst ma- Jos Brink: Alle vertrouwen in de toekomst van RTL 4... ken. Je bent een dienstverlenen de instelling als kunstenaar. Net als een banketbakker. Je bakt een gebakje voor je klanten en die moeten het lekker vinden, anders heb je geen bestaans recht. Maar dat wil niet zeggen dat ik kritiekloos alles zou aan pakken. Mijn criterium is dat ik trots naar mezelf moet kunnen terugkijken. Op het moment dat ik zie dat anderen het net zo goed kunnen als ik, dan stop ik. Ver der wil ik niet aan programma's meewerken die eigenlijk niets zijn, maar waaraan ik dan het ca chet moet geven". „Toch doe ik het nu erg graag, zeker omdat ik vanuit de studio's in Aalsmeer werk. Dat is toch een grote smeltkroes van beken den waar iedereen even hard werkt. Er hangt nog steeds een echte pioniersgeest, zeker nu Van den Ende aan RTL 4 levert, Joop van den Ende is daar de grote motor. We doen het ook ei genlijk allemaal voor hem. Ver geet niet dat veel. mensen hun carrière aan Joop hebben te dan ken. Ik denk dan aan Andre van Duin, Henny Huisman en Ron Brandsteden Aalsmeer is volgens Brink een hele hechte ploeg geworden door de jaren heen. "Zeker tijdens het TV10 drama is een band ge smeed. We belden elkaar ook el ke dag om moed in te spreken. Toch was de dramatische afloop van TV10 geen donderslag. Voor mij althans niet. Ik wilde echter wel achter Van den Ende blijven staan toen hij het moeilijk had. In zulke tijden moet je niet kie zen voor geld of zekerheid, maar voor mensen die je dierbaar zijn." Alle vertrouwen Brink zegt alle vertrouwen te hebben in de toekomst van de commerciële zender RTL 4. Ook dat vertrouwen heeft te maken met zijn geloof in de man Joop van den Ende. „Joop heeft drie jaar gevraagd om een volwassen zender van RTL 4 te maken. We gaan het tweede seizoen in en het gaat goed. Ik geloof wel in dat station. Maar dat neemt niet weg dat als Joop van den Ende mor gen te horen krijgt dat hij alsnog een eigen commerciële zender mag beginnen op bijvoorbeeld het derde net, dan aarzelt hij geen seconde en doet hij dat (Vanavond. RTL 4. 21.10 uur.h >QOQOOOOOQOQQOOOBOBOOQOQOOOOOOOOOOOOOOOOOQQQOOOOOOQOOOOOO( >000000000000-11 Platkoppen Een Nederlandse uitgever be taalde onlangs ruim drie ton voor de vertaalrechten van een buitenlandse roman. Nooit eer der werd in dit land een derge lijk hoog voorschot neergeteld. Gaat het dan om een schandaal roman van een gerenommeerd auteur, die buiten de grenzen al maandenlang de bestsellerslijs ten aanvoertNee, het gaat om een roman die zich afspeelt in de ijstijd. De Amerikaanse schrijfster Jean M. Auel heeft een nieuw deel toegevoegd aan haar serie over 'De Aardkinde ren'. In Nederland gingen in middels een half miljoen exem plaren van 'De Stam van de Holebeer', 'De Mammoetjagers' en 'De Vallei van de Paarden' over de toonbank. Jean Auel behoort tot de acht buitenlandse schrijvers die ge nomineerd zijn voor de Pu blieksprijs van de CPNB, de Stichting Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek. Zij moet het daarbij opne men tegen andere veelgelezen auteurs als Heinz Konsalïk, Roald Dahl en Gabriel Garcia Marquez. Op dit moment maakt zij een promotietour door Ne derland. Het is natuurlijkeen hachelij ke onderneming om de denkwe reld van prehistorische mensen in kaart te willen brengen. De eerste jagers en verzamelaars lieten nu eenmaal geen geschre ven bronnen na. De onderzoeker moet het doen met wat materiële resten en rotsschilderingen. Toch ziet hij daarin soms aan wijzingen die hem iets over het geestelijk leven van onze verre voorzaten schijnen te vertellen. Als er bij voorbeeld eetgerei en wapens in het graf van een Neanderthaler gevonden wor den, dan lijkt het aannemelijk dat de dode werd voorbereid op een reis naar gene zijde, dat men geloofde in een hierna maals. In de afbeeldingen van oerossen, mammoeten en paar den in de grotten van Zuid- Frankrijk en Spanje onderken de de wetenschap een vorm van jachtmagie. Een Neanderthaler of Cro-Magnon geloofde dus niet alleen in het voortbestaan van de ziel, maar ook in de mo gelijkheid om het lot naar zijn hand te zetten. De heldin van 'De Aardkinde ren' is de beeldschone Ayla, die een treetje hoger op de evolu tieladder staat dan de stam van de Platkoppen, waartiLssen zij verdwaald raakt. Ik moet be kennen dat ik nooit meer dan een vluchtige blik in het eerste deel heb geworpen. Ik houd niet van science-fiction en ook niet van dit soort naeve, pseudo-his- torische gefantaseer. De tekst deed me onweerstaanbaar den ken aan het komische voorafje in het geschiedenisboek dat op mijn middelbare school werd gebruikt. Daarin maakten wij kennis met Oerk, Oema en Toeri, drie Neanderthalers die met knorrende magen achter de mammoeten aanzaten. "Huilend joeg de oostenwind over de toendra", lazen we, "de kruipberken en wilgestruiken bogen zich diep onder zijn stormaanval. Het grauwe ren diermos rilde onder zijn ijzige adem. Opeens verscheen er een bruin en leerachtig gezicht in hel struikgewas. Onder borsteli ge wenkbrauwen spiedden gro te, ronde ogen loerend in het rond. De stompe neus bewoog zich snuffelend op en neer. De kaken van de brede en krachti ge mond maalden het restant van een twijgje fijn. Oerk hief de vuistbijl omhoog en wenkte de twee anderen", en zo verder. V/at ik in Jean Auel waar deer, is de wijze waarop zij zich op haar levenswerk heeft voor bereid. Natuurlijk heeft zij zich in bibliotheken uitvoerig gedo cumenteerd. Maar ze heeft ook aan een overlevingscursus mee gedaan om te leren hoe je je in een barre omgeving staande moet houden. Gekleed in een beesteveljoeg ze met pijl en boog op ratten en konijnen. Met een graaf stok zocht ze naar knollen en wortels. Ze woonde zelfs een tijdje in een ijsgrot. De meeste romanschrijvers sloven zich op die manier niet uit. J. Bernlef, die een boek schreef over Groenland, heeft nog nooit een Eskimo gezien. Si mon Vestdijk, die lijvige ro mans over Ierland en Jamaica op zijn naam heeft staan, heeft in die streken nooit een voet aan land gezet. Zij namen een voor beeld aan Jules Verne, die in de geest alle uithoeken van de aar de bereisde, maar die als per soon met geen stok de deur uit te krijgen was. In Amerika heeft Jean Auel zich tegenover fatsoensrakkers, die zitting hadden in het be stuur van bibliotheken, moeten verantwoorden voor vrijmoedi ge seksuele passages in haar boeken. In haar verdediging stelde ze dat in de ijstijd seks niet gebukt ging onder schaam te en schuld. Hoe zou ze dat nou weten? Of spreekt ze, dank zij de overlevingscursus. uit erva ring? Het wordt tijd dat ik me eens serieus in die holeberen, en het prehistorische seksleven van de Platkoppen, ga verdiepen. 15 HET NOODZAKELIJK DAT DE NAVO EEN KO5T0ARE PARAAT - HEID HANDHAAFT ...NU HET WARSCHAUPACT PRAKTISCH UITEENGEVALLEN 15 O A*£E HOOR! OP PAO!NA £Lf STAAN ALTIJD TWEE HELE KLEINE STUKJES N/EUWS f

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21