O*"1 Hygiëne probleem kant-en-klare maaltijden TIUIVENTI L 'EG moet overboekingen strenger aanpakken Winst volleyballers LUSV Van reserve tot international Veel bacteriën, weinig groente of vlees Geflest met pak bronwater Bar-Le-Duc DINSDAG 9 OKTOBER 1990 Veel kant-en-klare maaltijden be vatten te veel bacteriën. Voorts zit er vaak nauwelijks groente in en weinig vlees. Dat is een slechte zaak, gezien het feit dat kant-en-kla re maaltijden een indrukwekkende opmars maken. Konsumenten Kon- takt (KK) komt tot dit oordeel na een onderzoek onder 34 'schepkla re' gerechten. 14 ervan bevatten meer dan een miljoen bacteriën per gram, de wettelijk toegestane grens. Het assortiment en aantal win kels dat kant-en-klare maaltijden verkoopt groeien. Vooral maaltijd soepen en lasagne zijn in opkomst. Slager, supermarkten, poeliers en traiteurs verkopen in toenemende mate schepklare maaltijden. Deze praktijk betekent tevens een groter risico voor de volksge zondheid. De voor de omgang met voedsel benodigde deskundigheid blijkt niet overal aanwezig. KK vond 1 macaroni, 2 lasagne en 1 an- dijviestamppot met het het verbijs terende aantal bacteriën van 40 mil joen of meer per gram. De Inspectie Gezondheidsbescherming werd van deze vondsten op de hoogte ge bracht. Dat het beter kan bewezen twee slagers in Den Bosch en Nijmegen, SchOOn AH in Amsterdam en een waren huis in Dordrecht. Daar werden schepklare gerechten verkocht met minder dan 1000 bacteriën per gram. Te veel bacteriën in voedsel is de meest voorkomende oorzaak van voedselvergifting. Eén op de vijf Nederlanders wordt daar jaarlijks door getroffen. Grote aantallen bac teriën in de kant-en-klaarprodukten zijn vooral een probleem als het ge recht vóór consumptie niet door en door wordt verhit, bijvoorbeeld in de magnetron. Kant-en-klare macaroni, lasagne en andijviestamppot vormen een goe de voedingsbodem voor bacteriën omdat het vochtige en niet-zure produkten zijn, die bovendien voor bacteriën aantrekkelijke voedings stoffen bevatten. Besmetting met bacteriën kan worden voorkomen door bereiding en bewaren van de produkten in een aparte, schone ruimte, met schoon gereedschap en schone apparatuur te laten geschie den. De bewaartempartuur moet on der de 7 graden liggen, het best is 4 graden. Dat wordt ook door de Wa renwet voorgeschreven. KK mat bij 11 van de 34 gekochte maaltijden een temperatuur boven de 7 graden. Bacteriën vermenigvuldigen zich snel bij een temperatuur tussen de 7 en 55 graden. Na bereiding moet het voedsel Wie bepakt en bezakt op Schiphol staat, klaar voor vertrek naar een meestal buitenlandse bestemming kan te horen krijgen dat het vlieg tuig vol zit. Dat betekent dat men het slachtoffer is van een overboe king. Overboeking komt meestal voor op lijnvluchten en ontstaat doordat luchtvaartmaatschappijen opzettelijk meer tickets verkopen dan zij stoelen beschikbaar hebben. In de regel is het 5 tot 10 procent meer. De vliegbedrijven doen dat om te voorkomen dat stoelen leeg blijven, omdat passagiers niet komen opda gen. Dat verschijnsel ontstaat door no-shows, mensen met een (duur) ticket zonder beperkingen hebben, vaak meer reserveringen doen en uiteindelijk de vlucht kiezen die hun het best uitkomt. Andere oorza ken kunnen zijn slechte communi catie tussen luchtvaartmaatschap pijen of met reisbureaus of het on verwacht inzetten van een kleiner vliegtuig. Wat de oorzaak ook is, de lucht vaartmaatschappij is er verant woordelijk voor en de vervelende gevolgen voor de passagier moet zij dan dus ook vergoeden. De meeste luchtvaartmaatschappijen hadden tot voor kort hun eigen regels en vergoedingen voor overboekingen. Met één van de jongste richtlijnen van de EG (een opdracht aan de re geringen om hun wetten aan te pas sen in overeenstemming met de richtlijn) zal daarin straks veel meer eenheid dienen te komen. De richt lijn bevat voorschriften op basis waarvan passagiers al dan niet mo- slachtoffer worden van een over- gen worden geweigerd en een com- boeking. pensatieregeling voor hen die het Enkele belangrijke punten uit de Om de vliegtuigen vol te krijgen en geen verliezen op lege stoelen te lijden boeken de luchtvaartmaatschappijen hun toestellen meestal 5 tot 10 pro cent OVer. (archieffoto) richtlijnen: eerst moeten vrijwilli gers worden gezocht die bereid zijn hun plaats tegen betaling af te staan. Bij overboekingen van een hogere klasse kan de maatschappij de slachtoffers van een overboe king voorstellen tegen minimaal terugbetaling van het tariefverschil in een lagere klasse te reizen. De passagier is niet verplicht dit te ac cepteren. Personeelsleden van luchtvaart maatschappijen die gratis of tegen gereduceerd tarief reizen moeten hun plaats afstaan. Ouderen, reizi gers met een handicap, kinderen zonder begeleiding en zij die reizen vanwege ziekte of overlijden van een familielid krijgen voorrang. Voorts moet worden voorzien in een vergoedingsregeling van tussen de 25 en 50 procent van de prijs van het ticket voor de overgeboekte(n). Daarbij is de luchtvaartmaat schappij verplicht de kosten te be talen van één telefoongesprek of fax als de vertraging langer duurt en eventueel transport naar een andere luchthaven nodig is. In de Consumentenreisgids meldt de Consumentenbond de richtlijn op een aantal punten zwak te vinden. De bond vindt onder meer dat het verschijnsel overboe king als normaal wordt ervaren, ter wijl het beter is het aantal overboe kingen zo klein mogelijk te houden. Voorts zouden charters er ook on der moeten vallen en de regeling ook buiten de EG zou moeten wer ken. snel worden afgekoeld. Dat mag niet in een koelvitrine gebeuren (dat gaat te langzaam) plus dat daar door het risico ontstaat dat koude gerechten in de vitrine warmer wor den. KK kocht een porie macaroni dat met een temperatuur van 29 gra den in de vitrine lag en een portie andijvie op 18 graden. "Onaan vaardbare praktijken. Deze slagers hebben geen benul van hygiene of geen boodschap aan hun klanten", aldus de organisatie. Bij dergelijke temperaturen kan het aantal bacte riën in een dag tijd 10.000 keer zo groot worden. De tijd gedurende welke een ge recht wordt bewaard is ook van be lang. Te vaak worden kant-en-klare maaltijden te lang bewaard, zo con cludeert KK op basis van het aantal gisten dat in de onderzochte pro dukten werd aangetroffen. Gisten zijn overigens niet schadelijk voor de gezondheid. Wel kunnen zij af breuk doen aan de kwaliteit van het produkt. En hoe langer het produkt wordt bewaard, des te groter groeit het aantal bacteriën. Omdat rauwe groenten zoals an dijvie van nature nogal wat bacte riën kunnen bevatten bevat de Wa renwet geen voorschriften voor het aantal bacteriën in andijviestamp pot. Voor lasagne geldt iets verge lijkbaars, omdat kaas geënt wordt met melkzuurbacteriën. KK vindt dat daar wel voorschriften voor moeten komen, omdat bij hygiëni sche verwerking en behandeling de normen voor het aantal bacteriën toch niet worden overschreden. Samenstelling De Italiaanse pastagerechten maca roni en lasagne bestaan grotendeels uit tarwebloem, gemiddeld 73 pro cent. De supermarkten deden res pectievelijk meer deegwaar en min der vlees in de gerechten dan de sla gers. De slagers waren dan ook duurder (gemiddeld 9,60 gulden te gen 7,05 gulden). Vlees is immers duurder. In twee porties van de sla- Slagers blijken nog het meeste vlees in hun kant-en-klare macaronimaal- tijden te stoppen. (archieffoto) ger werd overigens namaakvlees (getextureeerde soja) aangetroffen. Zonder dat er op het etiket melding van werd gemaakt. Met groenten was het heel droe vig gesteld. Eenderde van de por ties macaroni bevatte 5 procent groente of minder. Dat ging dan om een brokje prei, ui, wortel of papri ka. Gemiddeld was er bijna 8 gram groenten per ons. Aangeraden wordt 200 gram voor een maaltijd, dus dat moet de klant er zelf bij be reiden. Lasagne bestaat gemiddeld voor 25 procent uit deegplakken, 20 pro cent gehakt en 10 procent kaas. De rest is saus, meestal zetmeel, toma tenpuree olie en/of vet, kruiden en vooral water. Groente zit er niet bij, daar moet men zelf maar voor zor- macaroni. De andijviestamp bestaat voor ruim driekwart uit aardappelpuree, 14 procent groente en 7 procent ham en spek. Meestal zit er ook wat ui in. In slechts twee van de vyf vond KK voldoende groente en vlees, de andere bestonden te een zijdig uit aardappelpuree. De conclusie uit het onderzoek is vooral dat de verkopers van kant en-klare maaltijden hun spullen zorgvuldiger moeten toebereiden CD 'of bewaren. Voor de koper kan daaraan worden toegevoegd dat hij- /zij de omstandigheden waaronder de spullen worden verkocht het best met meer dan gemiddelde be langstelling kan bezien, zolang de overheid hier geen regels aan ver bindt Bar-Le-Duc prijst ten onrechte zijn twee-literverpakkingen bron water aan als 'milieuvriendelijk'. Deze pakken zijn 'niet van plastic, zonder stoffen die het milieu aan tasten', zo beweert de producent. Deze bewering, aldus de Consu mentenbond, is onjuist. Aan de binnenzijde van de pakken zit na melijk een dun laagje aluminium en plastic. Daardoor zijn de lege verpakkingen niet geschikt om bij het oud papier voor herge bruik te worden afgevoerd. Overigens zit kraanwater in de ideale milieuvriendelijke verpak king. namelijk géén verpakking. En de kwaliteit ervan is even goed als bronwater, zo niet beter dan de meeste, zo blijkt bij herha ling uit tests. [UP)4c)(c)fecl(clfl Leo van de Wetering (RCL) was afgelopen zaterdag de grote man. Een produktie van drie treffers bleek genoeg om zich in één klap de eerste plek van het topscorersklas sement toe te eigenen. Verder bleef het re latief rustig. Slechts Ron Carli verscheen voor het eerst in de top door zijn goaf tegen FC Lisse. De koppositie bij de zondagschutters wordt nu gedeeld door Joost Vink (SJC), Robert Marijnen (VVSB) en Martin Hoekstra (Lugdunum). De drie waren afgelopen zon dag goed voor een treffer. De groep van di recte achtervolgers groeide en bestaat nu uit 8 man. ZATERDAG Leo van de Wetering (RCL) 6 Eric Grosman (Ter Leede) 5 Rein Grooters (Oegstgeest) 5 Coen Wamau (Hazerswoudse Boys) 4 Richard T rompert (Kagia) 4 Timo Gerlof (Noordwijk) 4 Edwin Otte (Quick Boys) 4 Wilco van Leeuwen (ARC) 4 Ron Carli (Rijnsburgse Boys) 4 8 spelers met 3 doelpunten ZONDAG Robert Marijnen (WSB) 6 André Hoekstra (Lugdunum) 6 Joost Vink (SJZ) 6 Perry van Es (ROAC) 5 Per Veilbrief (ROAC) 5 Marco de Ridder (SJC) 5 Stan Uljee (Foreholte) 5 Edwin Verhoogt (Lugdunum) 5 Wim Bouckaert (FC Lisse) 5 Paul Pijpers (FC Lisse) 5 Cliff Comvalius (Randstad Sport) 5 Martin Hoogenboom (DOSR) 4 Wynand Bakker (Blauw Zwart) 4 Remy Engelhard (SVLV) 4 Danny Verplancke (LFC) 4 Ruud Verlooy (Alphen) 4 tO spelers met 3 doelpunten LEIDEN - De start van de volleybal competitie in de afdelings eerste klasse heeft duidelijk gemaakt dat er bij de mannen geen ploeg is die de strijd zal beheersen zoals in de vorige competitie RW dééd. Mis schien dat het uit de promotieklasse gedegradeerde LUSV de rol van RW zal overnemen. Bij de vrou wen ligt de zaak anders. Daar zal RW zonder twijfel weer in de kop groep te vinden zijn. Aangezien de Rijnsburgse ploeg twee speelsters van kaliber als Anja Noordink en Annelies Paauw weer in de gelede ren heeft en geen enkele speelster zag vertrekken mag RW op voor hand als kampioenskandidaat wor den aangemerkt. De eerste ronde van de competi tie leverde bij de mannen een on dubbelzinnige winst op voor LUSV tegen de mededegradant uit de pro motieklasse Ridderveld, 15-13, 15-1 en 15-5. Ridderveld miste de aanval ler Ger ten Hark maar daar mag de oorzaak van het verlies niet aan worden toegeschreven. De studen ten maakten minder fouten, scoor den op de momenten dat het kon en toonden over een homogene ploeg te beschikken. Bij Ridderveld ging na het krappe verlies van de eerste set alles mis wat er maar mis kon gaan. DAC 2 pakte meteen uit met een overwin ning op SKC, 15-13,10-15,15-12,15- 10. SKC had weinig vat op de diago nale service van DAC die diep in het achterveld werd geplaatst. De zwakke passes die op die service werden afgeleverd bood de overi gens nog altijd sterke aanval van SKC te weinig echte mogelijkheden om te scoren. DAC benutte de aan val smogelijkheden beter. Orion had geen problemen met Gemini - Kangeroes 3,15-13,15-1 en 15-5. Dat had NOVO 2 wel met RW 2 al doet de uitslag anders vermoe den, 8-15,12-15 en 11-15. In de twee de en derde set leidden de Rijnsbur gers. Met de veteraan Vink in de hoofdrol kon NOVO de opkomende Rijnsburgse storm echter steeds weer op tijd indammen. Dac 3 maakte tegen Graficon 2 teveel stopfouten en veroorloofde zich ook een zekere nonchalance die door een beter geconcentreerd Gra ficon werd afgestraft, 12-15, 17-15, 12-15 en 11-15. Een onnodig verlies. Wel moet hierbij worden opge merkt dat DAC zonder spelverdeler Han Schendeling en hoofdaanvaller Gijs Walraven, beiden gestopt, speelde. Aarlanderveen won met 15-7, 15-13 en 15-9 van Liusna door sterk blokkeren en een constant goede pass. Bij de vrouwen stuitte RW op de wilskracht van Liusna. De Rijns burgse kampioenskandidaten won nen weliswaar met 0-3, setstanden 10-15, 9-15 en 14-16 maar vooral de derde set gaf trainer Lieuwe van der Meulen geen reden tot tevreden heid. RW stond in de derde set met 6-13 voor. Leython 3 verloor van Leython 4, 12-15, 15-11, 15-9, 15-4. De verster king van Leython 3 met Christel Lo geman van Leython 2 kon het gemis aan voldoende trainingsuren voor de aanvang van de competitie niet compenseren. Bij Leython 4 speel de Joke Aarts een beste wedstrijd. Het gemis aan een goede voorbe reiding op de competitie speelde ook mee bij Blok' 77 dat met 0-3 ver loor van VCS, 14-16,13-15 en 8-15. In de eerste set leidde Blok' 77 met 11- 7 en in de tweede set met 12-10. Een serie onnodige fouten kostte in bei de sets de winst. LUSV 1 was tegen LUSV 2 de eer ste set verrassend snel kwijt met 3- 15 maar daarna was de zaak snel bekeken, 15-10, 15-7 en 15-7. Mede oorzaak van het snelle verlies van de eerste set was de omschakeling van een 4-2 systeem bij LUSV 1 naar een 5-1 systeem. Dat werkte aanvankelijk niet zo best. VCO leek tegen S'70 op een 0-3 nederlaag af te gaan, 15-9, 15-9 voor het zoals gebruikelijk slim volley ballende S'70. Bovendien bleek S'70 met nieuwe speelsters ook aan slagkracht te hebben gewonnen. VCO heeft eveneens nieuwe speel sters in de gelederen, Renee Bossert en Karin Havenith. Die kwamen pas in de derde set op stoom en dat resulteerde in winst met 10-15 en 1- 15. Resultaat 2-2. Valken won met 15-13. 15-10 en 15-11 van In Up Go, dat Mona Klein en Renate de Zwart naar Leython zag verhuizen. Een verlies dat niet snel kan worden goedgemaakt. FRANK BONTE Dennis Bergkamp schudt wisselvalligheid van zich af AMSTERDAM (ANP) - Binnen en kele weken toverde Dennis Berg kamp zich om van wisselspeler tot international. In de wonderbaarlij ke wereld van de Ajax-talenten is blijkbaar alles mogelijk. Vandaar dat de speler in kwestie nooit heeft getwijfeld. „Ik wist toch wat ik kon?" Vier jaar geleden debuteerde Bergkamp (21) onder Johan Cruijff in Ajax 1. Wat volgde was een perio de van vallen en opstaan. Hoogte punten, zoals anderhalf jaar gele den door in tien achtereenvolgende wedstrijden te scoren. Dieptepun ten, zoals bijvoorbeeld nog aan het begin van dit seizoen. Op de bank tegen Willem II. Maar van het ene op het andere moment bewees Dennis Bergkamp een topvoetballer te zijn. Voetbal len achter de drie spitsen van de Meer, de rol bleek hem op het lijf ge schreven. „Voor het eerst ben ik nu echt goed. Op alle punten ben ik sterker geworden. Beenhakker heeft me geleerd attenter te zijn, Vroeger, als rechtsbuiten, stond ik te dromen als de bal aan de andere kant was. Nu, in deze centrale rol, word ik overal bij betrokken. Het is de lekkerste positie die er is." In de wisselvallige jaren heeft Bergkamp nooit getwijfeld. Op de trainingen overtuigde hij zichzelf van zijn eigen klasse, hij wist dat het slechts een kwestie van tijd was voordat de kwaliteit in de wedstrijd eruit zou komen. De signalen uit Barcelona en Milaan hielpen hem aan zelfvertrouwen. Van Basten verklaarde in Bergkamp zijn opvol ger te zien, Cruijff zelf bevestigde de uitspraak van de vedette. „Of dat extra druk op mij heeft gelegd? Absoluut niet", zegt Berg kamp. „Ik weet dat er spelers zijn geweest die daar niet tegen kunnen, maar ik beschouwde het als een fan tastisch compliment. Bovendien, Cruijff heeft toch altijd gelijk? Ik ben nuchter van karakter, ik laat me niet van de wijs brergen. Maar als Cruijff zegt dat ik een tojSvoetballer word, dan is dat ongetwijfeld zo." Bergkamp is een typisch produkt uit de moderne Ajax-sehool. Tech niek boven kracht, zelfvertrouwen in plaats van arrogantie. Op de vraag of bondscoach Michels vol gende week tegen Portugal een be roep op hem moet doen, antwoordt Bergkamp direct. „Ik ben er klaar voor. Op dit moment hoef ik voor niemand onder te doen. Natuurlijk, Michels beslist, ik wacht in span ning." Zelfvertrouwen? Bergkamp, on langs tegen Italië debuterend in de nationale ploeg, heeft het.. Zoals spelers uit zijn lichting, als Witsch- ge, Roy en „de Boertjes" ook nooit aan zichzelf twijfelden. „We spelen van jongsaf aan bij Ajax. Dat bete kent aanvallen, overal waar je bent. We gingen altijd van onszelf uit. Ie dereen gaat tegen je opkijken. Op een gegeven moment kun je dan niet meer stuk, krijg je uitstraling. In de opleiding leren we af te reke- Dennis Bergkamp. (foto anp) nen met faalangst. We zijn toch ze ker van Ajax?" Dennis Bergkamp kan zich in Ne derland geen voetbal zonder Ajax meer voorstellen. Daarom heeft hij nooit overwogen in te gaan op een van de vele aanbieding, die hem de laaste seizoenen bereikten. Niet als hij op de bank zat, niet als Feye- noord zich meldde. Bergkamp had één doel: Ajax 1. SPORTPRIJSVRAGEN Lotto 40: Eerste prijs, geen winnaar, tweede pr.is: 7 winnaars, elk bruto 42.857,10, derde pr.js 86 winnaars, elk bruto 2.173,30, vierde prijs: 5 040 winnaars, elk 37,00, vijfde prijs: 71.947 winnaars, elk 5,00. Cijferspel 40: Vaste prijzen. Eerste prijs: 1 win naar. Toto 40: Eerste prijs: 18 winnaars, elk bruto 1 062,50, tweede pr.js: 532 winnaars, elk 23,90, derde prijs: 4.264 winnaars, elk 7,40 Toto gelijk 40 Eerste en tweede prijs geen winnaars, derde pn|S 6 winnaars, elk 280,20, vierde prijs: 196 win naars. elk 13,20. VANCOUVER Mannen, Grote Prijs, finaio: Jansher Kahn (Pak) - Robertson (Aus) 15-8 158 15-12. SYDNEY Vrouwen, wereldkampioenschap, tweede ronde: Beumer (Ned) - Hartman (Zwi) 9-0 9-1 9-1 TOKYO Mannen, 1,8 miljoen gulden, eerste rondo: Haarhuis (Ned) Grabb (VSI) 6-3 6-4, Jolen (BrD) - Jones (VSI) 6-16-4, Kühnen (BrD) - Youl (Aus) 6-3 7-6, Rahunen (Fin) - Chamberlin (VSt) 7-5 6-2, Pearce (VSt) GokJie (VSt) 6-7 6-4 6-3. Hogstedt (Zwe) Shelton (VSI) 7-6 7-6. Leach (VSt) - Pate (VSI) 7-6 7-6, Rostagno (VSt) - Connell (Can) 7-6 6-4, Cash (Aus) - Kroon (Zwe) 6-2 7-6, Tsuimo (Jap) - Rive (VSt) 2-6 7-6 6-1. Garrow (VSt) - Evemden (NZe) 6-3 6-4. ZUHtCM Vrouwen, 600.000 gulden Kwalflcatie, oerste ronde: Coorenget (Ned) Fauche (Zwi) 6-2 6-2, Muller (BrD) - Van Buuren (Ned) 6-2 6-1, tweede ronde Suire (Fra) - Cooren- gel 2-6 6-4 7-6 Hooldtoemooi eerste ronde: Schultz (Ned) - Tarabmi (Arg) 6-4 6-4, Golarsa (Ita) - Appelmans (Bel) 6-4 7-5, Probst (BRD) Fair- bank (VSt/8) 6-2 6-3, Sukova (Tsj)/5) - Ferrando (Ita) 6-2 6-2. TEL AVIV Mannen, 250.000 gulden, eerste ronde: Van Rensburg (ZAf) - Siemermk (Ned) 6-1 6-3, Jons- son (Zwe) - Gorriz (Spa) 6-4 6-4, Engel (Zwe) - Weinberg (Isr) 6-3 6-0. Naor (Isr) - Behr (Isr) 6-1 6- 0, Norval (ZAf) Damel (Isr) 6-2 7-6, Carbonell (Spa) - Friedman (Isr) 6-2 6-1, Tarango (VSt) - Voutisek (BrD) 6-3 6-2, Wombrecher (VSI) - Me- renstein (ISr) 6-4 6-4. Perkins (Isr) - Ferreira (ZAf) 6-3 6-4 T woodo divisie: Rovedo - Necom 7-0, Coal Bak ker Sport niet gespeeld Hoofcfclasse: Jan de Kuyper - Lugdunum 2-3. Stapleton bedankt voor Ierse elftal LONDEN (Reuter/SID) - Frank Stapleton heeft bedankt voor het Ierse elftal. De 34-jarige ex-Ajacied maakte als international twintig doelpunten. Hij startte zijn loop baan in het nationale elftal in 1976 en droeg zeventig keer het groene shirt. In dertig daarvan fungeerde hfj als aanvoerder. Voor het toer nooi om het wereldkampioenschap werd Stapleton door bondscoach Jack Charlton wel geselecteerd. Hij kwam in Italië echter niet meer in actie. Stapleton speelt momenteel voor de Engelse vierde-divisieclub Blackpool. Wilt u iets melden? Bel 071- 161424 (W'im van Duivcnbodc) zondag tussen 18.00 en 18.45 uur. Of schriftelijk naar Postbus 54, 2300 AB Leiden. Niet Patrick Eyk, maar Sas- senheimer Frank van Veenendaal won vorige week de klassieke wielerwedstrijd in het Duitse Als- dorf De wielerronde van Leiden voor vrouwen, welke zaterdag 13 oktober zou worden gehouden gaat niet door. Slechts een klein aantal vrouwen, onder wie we reldkampioene Leontien van Moorsel en Petra Grimbergen, namen de moeite om vooraf in te schrijven. De organisatie vond het deelnemersaantal te mager om er een echte happening van te maken Bij de indeling van het voetbaljeugdplan Nederland is de afdeling Rotterdam in West I ingedeeld. De voetballertjes van de afdeling Leiden spelen wel te gen de afdelingen Den Haag, Dordrecht, Gouda en Zeeland. Dezelfde indeling geldt voor het zaalvoetbal Jumping Indoor Maastricht wordt dit jaar gehou den van 8 tot en met 11 november De Leidse korfbalvereniging Fi- des Pacta geeft iedere zaterdag gTatis trainen aan zes en zeven ja rigen. Voor informatie Ron Bave- laar (01720-41797). Dezelfde club heeft in Nelis Vaane aangetrok ken als trainer/coach Op vrijdag 12 oktober wordt om 10.00 uur in Warmond gestart met de Turfrace Voor de zevende keer wordt het komende weekeinde het nationa le paardesport-evenement Indoor Leiden gehouden Zaterdag 27 oktober houdt Groen Wit in de Leidse 3 oktoberhal een groot vol leybaltoernooi Met een achtste plaats in Zandvoort heeft Alphe- naar Oscar Middelkoop zich ge plaatst voor het Nederlands kam pioenschap Formule Ford 1600 Frank van Veenendaal behaalde een vierde plaats in een wielercn- terium in Assendelft De jaarlijk se algemene vergadering van voetbalvereniging Roodenburg wordt gehouden op maandag 5 november Bij voetbalvereni ging De Sleutels zijn ze op zoek naar een voorzitter voor de vrou wenafdeling Jan van Bcmmc- len is assistent-trainer bij SV Voorschoten geworden De ta lentvolle junior Dave Kes verruilt zijn wielerclub DTS voor die van Volendam Vital Timmermans uit Putte en lid van Diana is in onder handeling met Swtft/Cl I i Roda JC heeft een linkerspits no dig en volgt al enkele weken Lei- denaar Hennie de Romijn (Excel sior) Op zaterdag 13 oktober houdt de Squash Club Casino een open dag In navolging van een aantal voetbalclubs heeft nu ook korfbalclub Fides Pacta een prachtig info-boekje uitgegeven In de herfstvakantie zijn er di verse schoolsportactiviteiten. Zo is er op maandag 15 oktober een groot tafeltennistocrnooi bij Do- cos. Eerder, op woensdag 10 okto ber staat de velden van Zuider kwartier en De Danaïden centraal voor het schoolkorfbal Ruim vier maanden voor het wereld kampioenschap schaatsen voor all-rounders is het Thialfstadion m Heerenveen al uitverkocht Morgenmiddag om 13.30 uur houdt voetbalvereniging Valken '68 voor de tweede maal een voet baldag voor de jeugd tot 12 jaar uit Valkenburg en omgeving De Watervrienden uit Lisse hebben de koppositie in de landelijke NCS zwemcompetitie aanzienlijk versterkt Pernix is nog steeds de grootste korfbalclub van Lei den. Zuiderkwartier, De Danaï den en Fides Pacta ontlopen el kaar niet veel Nog een vergade ring. Meerburg roept zijn leden voor vrijdag 19 oktober op Me vrouw Breunesse heeft zaterdag bij SVLV een gerenoveerd ge bouw geopend. Het gebouwtje wordt ondermeer gebruikt door de Vrienden van SVLV De spe lers van rugbyclub DIOK zijn nog geen dag thuis van het toernooi in ItaliS of ze worden al opgeroepen voor een vergadering vanavond om half tien in het clubhuis aan de Leidse Smaragdlaan Het conflict dat tussen de KNSB en de marathonschaatsers was ont staan. is opgelost. Eerder liet de schaatsbond weten dat de mara thonschaatsers ruim 2000 gulden per rijder zouden moeten betalen. Dit besluit is nu teruggedraaid In Noord Holland wordt een over koepelend klassement ingesteld voor 14 halve marathons Op 18 oktober vergadert de Belangen vereniging Rijn en Vecnstreek bij voetbalvereniging Koudekerk Oud-wielrenner en marathon schaatser Dries Klein debuteert het komende marathonscizorn als ploegleider van Aegon. Hij volgt de Hagenaar Hans Veld kamp op. die zich meer bezig gaat houden met de begeleiding van zoon Bart Een primeur by het vrouwenteam van voetbalclub VNA Voor het eerst werd het af gelopen weekeinde in plaats van negen met gewoon elf speelsters gespeeld. De weelde is zelfs erg groot, want in totaal telt de selec tie nu veertien speelsters Tij dens de laatste wedstrijd in het zomerseizoen in Brunlage (Duits land) heeft de Leidse schans springer Peter van Hal (17) als eerste geëndigd Hij verbeterde zijn eigen Nederlands record me| liefst vier meter

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19