Wassenaar ziet af van rood-licht actie 'Forse klap voor Voorschotenaren' Kinderopvang verscheurt coalitie jhbesi Partijen en burgemeester Wassenaar boos over bekeurverbocT Reinigingsrechten extra omhoog NIEUWBOUW GEMEENTEHUIS OP SCHEMA D66 Leiderdorp stemt tegen voorstel B en W en irriteert partners Activiteiten in bibliotheken voor kinderen Extra voorzieningen voor 'onbekende' nieuwe basisscholen in Leiderdorp PAGINA 16 DINSDAG 9 OKTOBER 1990 WASSENAAR - De gemeente Wassenaar ziet af van de rood licht-actie die voor november op het programma stond. Door het opgelegde verbod om de laatste drie maanden van het jaar bekeuringen op te sturen naar het openbaar ministerie, worden agenten in hun gezicht uitgelachen wanneer ze twee weken lang willen afrekenen met mensen die door rood rij- |den. Dit zei burgemeester P.H. Schoute gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommissie voor alge mene bestuurlijke aangelegenhe den. Alle partijen klaagden hun nood óver het besluit van het open baar ministerie om Wassenaar aan het bonnenquotum te houden en vroegen burgemeester en wethou ders deze 'idioterie' uit de wereld te ^helpen. Een verontruste PvdA drong in schriftelijke vragen aan op protest. De WD noemde de maatregel 'zeer frustrerend' en vindt dat het over belaste openbaar ministerie zijn problemen niet moet afschuiven op anderen. Volgens het CDA wordt de dwaasheid gekroond en is dat 'vol slagen onaanvaardbaar'. De christen-democraten vinden dat de politie gewoon haar werk moet blijven doen en pleitten zelfs voor het bijplaatsen, omdraaien en camoufleren van snelheidscamera's langs de Rijksstraatweg. Het zijn vooral deze camera's geweest die er voor hebben gezorgd dat het politie korps in de eerste negen maanden van het jaar 39 procent meer bekeu ringen heeft uitgereikt dan de 3000 die het mag uitdelen. Protesten Op 1 oktober kreeg de burgemees ter per brief te horen dat het plafond was bereikt en een 'verbod' van kracht werd tot 1 januari. Daarvoor had hij er 'zeer hardnekkig en zeer regelmatig' over gesproken met het openbaar ministerie, onder het ui ten van felle protesten. Schoute: "Ik ben het ten princi pale oneens met een dergelijke re geling. Het schept rechtsongelijk heid tussen gemeenten die binnen de quotering blijven en gemeenten die dat niet doen. Bovendien spreekt het openbaar ministerie een andere taal dan het ministerie van justitie, waartoe het behoort. Hoe hoger je in dat ministerie komt, hoe meer lawaai men maakt over een strengere naleving van regels, hard en frequent optreden van de politie en forse straffen. En dan nu dit. Het is zeer vreemd en ik neem er na drukkelijk afstand van. Zoiets valt absoluut niet uit te leggen aan het publiek". De PvdA vroeg zich af waarom raadsleden het nieuws van de pers moesten horen. In een eerste reactie zei de burgemeester dat hij dergelij ke zaken het liefst geheim houdt en graag had gewild dat het openbaar ministerie dat eveneens had ge daan: "Het is niet de methode om dergelijke dingen uit te venten en het publiek de indruk te geven dat het zijn gang kan gaan". Op de vraag of er nog actie te ver wachten is, reageerde Schoute voorzichtig: "Ik heb al weken stel ling genomen en wil daarmee door gaan. maar ben bang dat dat voor kennisgeving wordt aangenomen". Meer verwacht hij van het overleg met korpsen die nog wèl bekeurin gen mogen insturen in de laatste drie maanden van het jaar. Een an dere mogelijkheid is het opsparen van bonnen tot volgend jaar. De WD hoopte daarnaast op creatieve oplossingen zoals het inschakelen van incassobureau's en 'verkeers- scouts'. Radarapparatuur De liberale verwachting dat de politie door het bekeurverbod de handen vrij heeft voor controle op binnenwegen, werd direct door de burgemeester ontkracht. Hij noem de dat een 'ontzettend misverstand' en legde uit dat de meeste bekeurin gen via de camera's binnenkomen en worden verwerkt door politie mensen die niet op straat komen. Overigens spraken alle partijen hun tevredenheid uit over de radarappa ratuur. De camera's zouden ervoor hebben gezorgd dat het aantal onge lukken op de Rijksstraatweg in 1989 met 20 procent is teruggelopen en meer automobilisten zich aan de maximumsnelheid houden. Pro bleem is alleen dat het maximum nogal varieert op deze doorgaande weg. De gemeente heeft zich altijd verzet tegen dit gejojo met snelhe den en maakte zich aanvankelijk sterk voor een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. In het collegeprogramma werd de gewenste snelheid opgekrikt naar 70 kilometer en in schriftelijke vra gen onderstreepten collegepartijen CDA en WD dat Wassenaar daar voor moet vechten. Het voorzichti ge antwoord had de partijen niet be vredigd en gisteravond begonnen ze er opnieuw over. Zo onderstreep te de WD dat de 70 kilometer 'met kracht moet worden verdedigd'. De burgemeester antwoordde dat het moeilijk is om oplossingen te vinden. Bij verkeerslichten wil Rijkswaterstaat een maximumsnel heid van 50 kilometer per uur en op stukken zonder verkeerslichten, zoals het gedeelte bij het witte via duct, zijn vaak gevaarlijke uitritten. "Daar komt nog bij dat de weg wei nig prioriteit heeft bij Rijkswater staat", liet de eerste burger weten. Ook gisteren viel weer op dat poli tici tegenwoordig anders aankijken tegen de Rijksstraatweg. Was het vroeger een zorgenkindje, nu moet het een mooi alternatief zijn voor de overbelaste binnenroutes. Dat zou kunnen door automobilisten op de binnenwegen langzamer te laten rij den dan op de Rijksstraatweg en overal obstakels op te werpen voor het sluipverkeer. Volgens de burgemeester voelt de provincie veel voor maatregelen in buitengebieden zoals de Katwijk- seweg en Papeweg (bij Voorscho ten). maar wordt er nog steeds op gestudeerd. Of er iets kan worden gedaan tegen het vrachtverkeer, zoals het CDA voorstelde, weet hij niet. Het bestemmingsverkeer mag namelijk niet worden belemmerd. Slecht nieuws had hij voor de WD. De partij vindt het onbegrij pelijk dat bij Katwijk het verkeer naar Den Haag via de Katwijkseweg door Wassenaar wordt gestuurd en wil die 'sluipers' over de gedeelte lijk aangelegde omleidingsweg rond Valkenburg sturen. De burge meester had dat al aangekaart bij de provincie en boekte daarbij geen enkel succes: "We moesten ophou den met zeuren, vond men". Zijn gemeente hoopt nu dat de bebor- ding verandert wanneer de hele om leidingsweg klaar is. CDA-raadslid P. Vreugdehil gaf de discussie over sluipverkeer een nieuwe dimensie door ook het ver keersgedrag van Wassenaarders in dringend onder de loep te nemen. Ze moeten vaker de fiets nemen ("Dat is goed voor uw gezondheid, voor uw beurs en voor het milieu"), dienen zoveel mogelijk gebruik te maken van het openbaar vervoer, kunnen vaker carpoolen, moeten zich aan maximumsnelheden hou den en behoren woonstraten te mij den: "Ook als dat een paar minuten reistijd kost". VOORSCHOTEN - De Voor- schotense CDA-wethouder F.J.M. ten Have voorspelt een forse klap voor de burger, om dat het reinigingsrecht volgend jaar met ongeveer 15 gulden per maand per gezin omhoog lijkt te moeten. In de begroting voor 1991 werd een verhoging al aan gekondigd, maar durfden B en W nog geen bedragen te noe men. Tijdens de commissie fi nanciën maakte Ten Have gis teravond duidelijk dat de ver hoging samenhangt met het niet doorgaan van de stortplaats De Does in Leiderdorp. _De Gemeenschappelijke Vuilver- werking Leiden en omstreken (Ge- vulei) heeft de gemaakte kosten doorberekend in de verwerkings- prijs van afval. De verhoging komt voor de burgers bij de stijging van .de onroerend-goedbelasting voor gebruikers, het rioolrecht en de pre- cario- en begraafplaatsrechten. De wethouder maakte duidelijk dat het niet doorberekenen van de kostenverhoging de gemeente on geveer 90.000 gulden per maand zou kosten. Omdat de gemeente dat niet kan opbrengen komt er vóór de spe ciale begrotingsbehandeling van woensdag 24 oktober een voorstel om het reinigingsrecht te verhogen. De fracties hielden gisteravond hun kruit droog. Het bleef bij enke le voorschotjes. "Waarom worden in 1991 geen verdere bezuinigingen doorgevoerd, als nu al bekend is dat er tot eind 1993 een fors bedrag moet worden bezuinigd? Durft u te gen die tijd, vlak voor de verkiezin gen, wel in een keer die bezuini gingsoperatie aan?", vroeg C.M. Voermans (WD). Uitstel Uit de begroting blijkt dat de ge- Metershoog vuur op brandende vuilstort Warmond WARMOND - De verzamelplaats van huisvuil aan de Warmondse Kloosterwei stond gisteravond rond negen uur in brand. De politie vermoedt dat het vuur is aangesto ken, omdat omstanders vier jeugdi ge personen zagen wegrennen. Omwonenden hoorden gister avond enkele doffe klappen en za gen daarna dat metershoge vlam men uit het grofvuil opschoten. Het vuur is door de brandweer na korte tijd geblust. Inbraak in schuur Warmond gestoord WARMOND - Onbekenden zijn gis teravond bij een poging tot inbraak in de Warmondse Van Mathenesse- straat betrapt. Ongeveer zes perso nen waren omstreeks 21.30 de Schuur van Mil woning binnenge drongen, toen de eigenaar van het pand arriveerde. Drie daders waren op soek naar mi aardevolle spullen in de schuur terwijl drie anderen op wacht stonden. Bij thuiskomst van bewoner namen zij snel de benen. Allen wisten op brommers te ont snappen. Er wordt niets vermist. meente in 1992 en 1993 nog een be drag van 161.000 gulden aan bezui nigingen moet invullen. Ten Have maakte duidelijk dat het college wil wachten op 'komende ontwikkelin gen' en verdere bezuinigingen tot volgend jaar uitstelt. P.P. Dordregter (PvdA) pleitte voor verhoging van de welzijnsuit- gaven: "De leefbaarheid van het dorp kan alleen worden vergroot als we bereid zijn om hiervoor meer geld uit te trekken". Ook pleitte hij voor een verhoging van de honden belasting volgend jaar. De wethou der maakte duidelijk voor dit laatste weinig te voelen, juist omdat de verhoging van de reinigingsrech ten al in de lucht hangt. Voor extra welzijnsuitgaven voelt het college evenmin iets. Ook S. Harlaar (Groen Links) kreeg de handen niet op elkaar toen hij even later voorstelde om te stre ven naar 180 kinderopvangplaat sen. Nu zijn er 76 plaatsen. De ou derbijdrage voor mensen met een minimuminkomen zou omlaag moeten. Om beide wensen te reali seren zou de gemeente dieper in de buidel moeten tasten. Volgens Ten Have komen de wensen van Groen Links neer op een extra gemeentelijke bijdrage van een half miljoen gulden. Har laar kon nog niet zeggen waar dit geld vandaan moet komen. A. Roest (CDA): ...'SKL laks en incorrect'... LEIDERDORP - Ondanks fel verzet van collepartij D66 heeft de Leiderdorpse ge meenteraad gisteravond in gestemd met het college voorstel om de uitbreiding van de kinderopvang in han den te geven van de lande lijk opererende Sichting Ca- talpa. De Stichting Kinder opvang Leiderdorp (SKL) wordt daardoor op een zij spoor gezet. D66 verweet het college gebrekkige communicatie, onvoldoende in spraak en noemde het voorstel 'erg ingrijpend'. D66-woordvoerder R.H. Jolly vroeg zich af of ook Ca- talpa bereikbaar zou zijn voor de la gere inkomens. "Er is een stam menstrijd gaande tussen SKL en en Catalpa, er wordt gepraat tot het strottehoofd op het katheder ligt". Zijn partij wilde vanwege de stem aan het voorstel geven, dat ook werd gesteund door D66-wethou- der H. Veldstra. Maar de fractie wil- De coalitie-partners CDA en WD legden het verzoek tot het instellen een onderzoek uit als een motie de 'voor alle zuiverheid en duide- van wantrouwen tegen de CDA- lijkheid' het contract laten onder zoeken door een onafhankelijk bu reau. Een beslissing zou eventueel tijdens een extra raadsvergadering genomen moeten worden om 'iede re twijfel over kwaliteit en financië le gevolgen' weg te nemen. Dat schoot A. Roest van coalitie partner CDA in het verkeerde keel gat: "Hier ben ik vierkant tegen. De SKL heeft voldoende inspraakmo gelijkheden gehad, maar stelde zich uitermate laks en incorrect op". Hij noemde het uitstellen van een be slissing 'een vlucht voor een keuze'. D66-fractievoorzitter L.J. Groot- aarts vond het 'bijzonder ongepast' op louter formele gronden het ver zoek van zijn partij af te wijzen. Na een tweede schorsing van de verga dering keerde D66 zich tegen de voorstellen van B en W, dat toch werd aangenomen met 11 stemmen voor (coalitiepartijen WD en CDA) wethouder van welzijn C. Kerner- Schellingerhout. Motie Eerder op de avond noemde M.D. Holierhoek (PvdA) het voorstel kin deropvang van B en W 'onrijp en on voldoende onderbouwd'. Zij twij felde aan de kwaliteit van Catalpa ("men werkt met erg jong perso neel, stagiares en werkervarings plaatsen"), noemde de gevolgen 'onduidelijk' en haalde uit naar de gevoerde inspraakprocedure. Haar motie werd met vijf stemmen voor en veertien tegen verworpen. Wethouder Kerner zegde toe dat het contract met Catalpa en de ver ordening waarin de kwaliteit van de geboden werkzaamheden wordt vastgelegd, worden voorgelegd aan raadsleden. ZOETERWOUDE - De nieuw bouw van de voorzijde van Zoeterwoudse gemeentehuis aan de Noordbuurtseweg verloopt volgens schema. De funderingen zijn gestort, het stalen geraamte waarbinnen het gebouw moet verrijzen is gereed en de eerste vloeren zijn gelegd. De aanne mer verwacht nog deze week te beginnen met metselen, zodat voor de winter invalt het werk aan de muren kan worden a. rond. De koude maanden daar na kunnen dan worden gebruikt voor het binnenwerk. Volgens schema zou het nieu we raadhuis half m$i volgend jaar gereed moeten zijn, waar na de gemeente twee maanden uittrekt om het pand te stofferen en in te richten. Nadat het perso neel in juli naar de nieuwe vleu gel verhuist volgt na de zomer vakantie een 'open huis' voor al le Zoeterwoudenaren. Aanvankelijk liepen honder den Zoeterwoudenaren via een handtekeningenactie te hoop te gen afbraak van de oude voorge vel van het raadhuis en de nieuwbouw op dezelfde plaats. Recentelijk verschenen in deze krant nog twee boze brieven. Op het gemeentehuis zijn de laatste maanden echter geen protesten meer ontvangen. (foto e REGIO - De Kinderboekenweek begint morgen met het thema 'boe ken horen bij je'. Ook dit jaar orga niseren de bibliotheken uit de regio allerlei activiteiten voor de jeugd. Zoeterwoude en Voorschoten be ginnen de week feestelijk en War mond zorgt voor een leuke afslui ting. De 'week' duurt tot en met 20 oktober. In de Zoeterwoudse bibliotheek kunnen kinderen van 4 tot en met 10 jaar morgen om 14.30 uur kijken naar de muzikale goochelaar John ny Mendola. Er is een kleurwed- strijd voor drie leeftijdsgroepen en een tentoonstelling van de bekroon de boeken en de vlag-en-wimpel- lijst, daarop staan de boeken die bij na bekroond zijn. Zoeterwoude heeft geen feestelijke afsluiting, want daar is niet genoeg geld voor. Warmond heeft een minder knal lend begin. Deze week krijgen de leerlingen van de basisscholen een rondleiding in de bibliotheek. Om dat daar te weinig ruimte is zijn de tentoonstelling en een toneelvoor stelling verplaatst naar basisschool 'Oostergeest'. De Toneel Studio 'uit Haarlem treedt zaterdag 20 oktober om 15.00 uur op met het stuk 'Een ontmoe ting', dat speciaal voor de Kinder boekenweek is geschreven. Voorschoten heeft al vóór de boe kenweek een wedstrijd gehouden waarbij kinderen papieren tasjes moesten versieren. De prijsuitrei king is op morgen tijdens een optre den van kindertheater 'Splinter'. De voorstelling begint om om 14.30 uur. Verder is er een tentoonstelling in de bibliotheek. Andere activiteiten zijn niet mogelijk omdat de biblio theek wordt verbouwd. Schrijfster In Leiderdorp kunnen kinderen woensdag 10 en dinsdag J6 oktober in de bibliotheek zien hoe boeken worden gebonden. Op donderdag 18 oktober wordt er van 12.00 tot 13.00 uur een cassetteband gedraaid met voorgelezen fragmenten uit be kroonde boeken en er is een ten toonstelling en een kleurwedstrijd. Wassenaar heeft op donderdag 18 oktober een Kinderboekendag. Op deze dag komt om 14.00 uur de schrijfster Anke de Vries op be zoek; zij zal over haar werk vertel len. In Oegstgeest is op de eerste dag van de "week ook te zien hoe boeken worden gebonden. Een week later op 17 oktober heeft het bibliotheek- bestuur in samenwerking met de Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest (SJJO) een optreden ge organiseerd van een groep uit Vlaanderen. Zij spelen een stuk dat is geba seerd op het boek van Roald Dahl, de 'Grote vriendelijke reus'. De voorstelling wordt in het gebouw van de SJJO gegeven en begint om 14.00 uur. tijdsdruk en de benarde financiële en acht tegen (D66 en de oppositie positie van de gemeente toch zijn partijen PvdA en Groen Links). V.J.H. Molkenboer (PvdA) ge noot van de barst die de coalitie had opgelopen. Een geëmotioneerde VVD-fractievoorzitter J. de Waard noemde de houding van D66 'een spelen voor de overvolle tribune' Wassenaarse verdachte vrijgelaten DEN HAAG (ANP) - Een 34-jarige heid onvoldoende is gebleken. Dat Hagenaar is maandag in het huis heeft de Haagse politie vanochtend van bewaring in Arnhem aangehou- bekend gemaakt, den op verdenking van betrokken heid bij de dood van de 71-jarige P. Janssen werd begin juli in zijn Janssen uit Den Haag. woning aan het Cromvlietplein in De 31-jarige Wassenaarder die de Den Haag door een misdrijf om het o politie vorige week aanhield, is vrij- leven gebracht. De woning van de veei te grote broek heeft aangetrok- gelaten omdat van zijn betrokken- man was geheel doorzocht. fcen" Hij verklaarde dat en de gemeente w«k Buitenhof-midden-west krU èn de SKL flinke fouten hadden ge maakt: "Ze hebben allebei boter op het hoofd". Over de SKL voegde hij daar aan toe dat de stichting een meenteraad uitsprak. Met de ver- gezien. De architect heeft vertra- koop van de vrijgekomen scholen ging opgelopen bij zijn werk, maar hoopt zij extra geld binnen te krij- om vertraging van de bouw te voor- gen- komen nam de raad een 'positief De raad stelde 4,5 miljoen be- raambesluit'. Eerder gingen de lingen en zonwering. Dat is in ieder schikbaar voor de bouw van open- raadscommissies financiën en on-" geval de hoop die de Leiderdorpse bare school De Hobbit en de bijzon- derwijs akkoord met deze werkwij- wethouder van financiën C.A. Hui- dere school Samen Onderweg, zon- ze. gen (WD) gisteravond in de ge- der de bouwtekeningen te hebben gen extra voorzieningen als dubbe le beglazing, overdekte fietsenstal- DINSDAQ 9 OKTOBER Alphon spreekuur Belangenvereniging voor Huurders, van 20 00 tot 22.00 uur in buurtcentrum Westorhaven. klaverjassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat. aanvang 20.00 uur. Katwijk vergadering commissie Onder was, Cultuur. Recreatie en Welzijn, aanvang 19.30 uur in het raadhuis, p lezing over homeopatie, aan vang 20.00 uur in de aula van de Julianamavo. LokJordorp dames en kmderkledmgbeurs UW. verkoop: 19.00 tot 21 00 uur, uitgifte volgnummers vanaf 18.30 uur. Scheppingskerk. thema-avond Stichting Aklieve Gezondheidszorg Rijnstreek: 'Het voorkomen van rugklachten', aan vang 20.00 uur in Gezondheiscen- trum Flonin Noordwijk bijeenkomst jeugdafdeling Phila telies, van 18.30 tot 19.30 uur; ver gadering overige leden, 20.00 uur in het Buurthuis. Hoofdstraat. Valkenburg vergadenng commissie Open bare Werken en Verkeer, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Zoeterwoude vergadering commissie Open bare Werken, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. WOENSDAG 10 OKTOBER AJphon leugdinstuif volleybal, van 18 30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool. Jong kind! Comnckstraat. Katwijk kiedingbeurs UW van 8.00 tot 18.00 uur. Tnumlatorkerk. Piet He- inlaan. vergadering commissie Verkeer, Ruimtelijke Ordening, Stadsver nieuwing en Milieu, aanvang 16.00 uur in het Raadhuis. Lolden spreekuur verkeersveiligheid, van 10.30 tot 12 00 uur in het Stadsbouwhuis, Langegracht 72. lezing Stichting Emin Holland: 'De Aura', over de aura en haar waarneming, aanvang 19.30 uur in de Centrale Bibliotheek, Nieuw- straat. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554. kindervoorstelling 'Doornroos je'. door Theater '1 Appeltje, aan vang 14.30 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Nestgeur', door STUT-Theater. 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. Leiderdorp dames- en kmderkledmgbeurs UW. van 9.00 tot 11.00 uur in de Scheppingskerk. kennismaking met de bowlsport. van 12.30 tot 15.30 uur in sportcen trum De Does. Hoogmadeseweg. bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bemhardstraat. aanvang 13.30 uur. Noordwijk spreekuur vertrouwensman CNV, van 11.00 tot 12.00 uur in De Rank, Golfbaan. vergadenng commissie Toeris me. Economische Zaken, Financi en en Grondzaken, aanvang 19.30 ur in het gemeentehuis j vergadering commissie Emanci patiezaken, aanvang 20.00 uur i~ het gemeentehuis. klaverjasavond bij Tafeltennis vereniging TOV, 20.00 uur in u" clubgebouw, Nieuw Zeeweg Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Valkenburg Najaarsgastmiddag voor allen- staanoen en ouderen, aanvang 15.00 uur in zaal van Nederlands Hervormde Kerk. voetbalmiddag voor de jeugd van 6 t/m 12 jaar. aanvang 13.30 uur op terrein van Valken '68. DONDERDAG 11 OKTOBER Alphen klaverjassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot straat, aanvang 14 00 uur Katwijk vergadenng commissie Zorg, Volksgezondheid. Economische Zaken en Emancipatie, aanvang 19.00 uur in het raadhuis.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16