Telefoontje van hogerhand: 'Dirk, laat maar storten' Kemp schuift schuld verontreiniging van Coupépolder op ander Door energiebesparing milieu minder belasten Meer geld voor veilig verkeer Stormloop verwacht op geneesmiddelen-infolijn Kroon ziet dringende noodzaak stortplaats niet zo in (DubjlicutoS DINSDAG 9 OKTOBER 1990 JÜ^HEESEBBHI PAGINA 15 Officier eist voor aannemen Kemp-smeergeld jaar gevangenisstraf tegen Leidenaar DEN HAAG/LEIDEN - Soms rende hij hard weg wanneer een chauffeur van Kemp een vrachtje stortte op de voormalige vuilnisbelt in de Al- phense Coupépolder. Het stonk er dan zo verschrikkelijk zuur dat het daar niet te harden was. "Het leek soms alsof het in brand stond". Toch beweerde de 62-jarige ex- stortbaas uit Leiden gistermiddag voor de Haagse rechtbank nooit ge weten te hebben van de schadelijke stoffen. De officier van justitie Schelfhout eiste voor zijn aandeel in de Alphen- se gifaffaire een gevangenisstraf van één jaar. Bovendien moet hij 70.000 gulden, gelijk de steekpen ningen die hij zou hebben opgestre ken, terugbetalen. Het geheugen liet de Leidenaar tijdens de zitting verschillende ke ren in de steek. Volgens de papieren die later zijn teruggevonden heeft hij in de periode 1977 tot en met 1981 minstens 117.000 gulden aan steekpenningen van vuiltranspor- teur Kemp ontvangen. "Dat is goed mogelijk. Alles wat ik ving maakte ik direct op bij de paarderennen op Duindigt. Misschien heb ik wel drie ton van Kemp gekregen. Ik weet het gewoon niet meer", verzuchtte de man. Een deel van de smeergelden, ongeveer 50.000 gulden, heeft hij op zijn beurt weer doorgegeven aan twee andere medewerkers van de stortplaats. Het begon voor de stortbaas alle maal in het chauffeurscafé aan de Hoge Rijndijk in Hazerswoude. Daar kwam hij in contact met een chauffeur van Kemp die hem vroeg of hij niet wat geld wilde bijverdie nen door 'wat te rommelen met vrachtjes afval die nergens anders gestort kunnen worden'. Voor de president van de Haagse rechtbank, mr. Punt, is deze uitspraak een dui delijke aanwijzing dat de man wel degelijk wist dat het ging om scha delijke stoffen. Na die ontmoeting gebeurde het wekelijks dat de chauffeurs van transporteur Kemp met veel meer vrachten kwamen dan was toege staan. Voor elke container die bui ten het stortregister om in de belt te recht kwam, ontving de stortbaas 30 gulden. Er waren weken bij van 300 gulden, maar later kreeg hij soms wel 1000 gulden per week in zijn handen. Bij de stortingen zaten ook vaten en de baas erkende dat hj wist dat die in elk geval niet in Alphen ge loosd mochten worden. "Tja, dan hadden ze de boel afgedekt met an der vuil en bleken er later toch va ten bij te zitten. Dat zagen we altijd pas later", verklaarde de Leidenaar die een paar jaar geleden met vut is Ook was het inconsequente be leid van andere Alphense gemeen te-ambtenaren volgens hem debet aan de stort van giftige stoffen. "Dan stuurde ik de vracht terug en dan kreeg ik een telefoontje van ho gerhand en was het van 'Dirk, laat maar storten'. Dan houdt het voor mij op". Van wie hij dat telefoontje kreeg vertelde de stortbaas niet. Grote bedragen kreeg de man in 1981, nadat het gemeentebestuur van Alphen had besloten dat Kemp helemaal niet meer in de Coupépol- der mocht storten. In het geheim werden 's ochtends om 5.00 uur de hekken geopend van de vuilstort en de vrachtwagens van de onderne ming van Kemp binnengelaten. De stortbaas gaf een medewerker ver volgens de opdracht om met een shovel de vaten onder te schuiven, zodat daarvan niets meer te zien Dat gebeurde in de holst van de nacht om de andere chauffeurs en omwonenden niet achterdochtig te maken. Achteraf bleek dat iedereen in het chauffeurscafé op de hoogte was van de malafide praktijken, omdat daar ook vaak werd afgere kend en er ook wel eens openlijk ru zie over was. De Leidenaar verweerde zich door te wijzen op de gebrekkige taakomschrijving die hij als stort baas had. "Ik was daar alleen om op te schrijven hoeveel kuub en door wie ze werden gestort. Verder niks. Ik hoefde geen toezicht te houden op de inhoud van de vrachten", zo Het geld is allemaal opgegaan aan het gokken op paarden op Duindigt en aan drank. Ook is hij bezitter ge weest van een paard die hij van de smeergelden betaalde. Nog steeds is de man, die zegt al 50 jaar op duin digt te komen, verslaafd aan het gokken. Volgens de officier van justitie kan er geen schatting worden ge maakt van de schade die de Leide naar de Nederlandse staat heeft toe gebracht. Het door hem genoten voordeel houdt de officier gemaks halve op 70.000 gulden. "Maar het moet zeker meer zijn geweest, want de gegevens van 1978 en 1979 ont breken geheel. Harde bewijzen van de omvang hebben we dus niet". De raadsman mr. Croes meende dat zijn cliënt voor een deel vrijge sproken moet worden, omdat be paalde handelingen ouder dan twaalf jur en dus verjaard zouden zijn. Hij vroeg de rechtbank reke ning te houden met de hoge leeftijd van de Leidenaar en dat de man een ernstige ziekte heeft waarvoor hij binnenkort geopereerd moet wor den. Croes vroeg een onvoorwaar- deljke straf van zes maanden. De daden van de bediener van de schuiver worden niet vervolgd, om dat in zijn geval de overtredingen wel veijaard zijn. Een 43-jarige Alp- henaar, die in 1980 en 1981 contro leur was op de belt, komt morgen na de marathonzitting van hoofdver dachte Kemp voor de rechter. Behalve de stortbaas stond gister morgen nog een 48-jarige Leidenaar terecht, die verdacht wordt van valsheid in geschrifte. De officier van justitie eiste tegen hem een ge vangenisstraf van zes maanden. Daarnaast vindt de officier dat hij 64.000 gulden, het bedrag dat hij aan de fraude heeft overgehouden, moet betalen aan de staat. De man verstrekte aan Kemp blanco facturen voor de levering van lege vaten. Kemp, of zijn mede werkers. konden zo bedragen invul len die veel hoger waren dan in wer kelijkheid. Dat gebeurde om de kas- verschillen weer terug te brengen. Doordat Kemp veel lonen zwart aan de chauffeurs uitbetaalde, zat er veel minder in de kas dan stond ge registreerd. De valse facturen hie- jven dat verschil weer op. De vraag was of de Leidenaar nu bewust aan deze praktijken had meegewerkt. Volgens Kemp kreeg de man voor de facturen 5 procent en de btw. De verdachte zelf ont kent echter ooit een cent te hebben gekregen. Raadsman mr. Lagraauw wees ook op de tegenstrijdige ver klaringen van Kemp en zijn mede werkers. "Kemp heeft er duidelijk belang bij om mijn cliënt erbij te be trekken, omdat hij zelf dan minder schuld heeft", aldus Lagraauw. De uitspraak van deze twee zaken is op 19 oktober. Plannen EWR: Spaarlampen, windmolens, isolatie LEIDEN De Energie- en Water voorziening Rijnland moet de ko mende tien jaar per jaar 6,5 miljoen gulden opbrengen om de uitgangs punten van het Nationaal Milieu Beleidsplan plus althans ten dele te realiseren. Dat blijkt uit een be drijfsmilieuplan dat de EWR heeft opgesteld. De totale investering is groter, maar een deel van het geld wordt terugverdiend omdat de energielasten omlaag gaan. Als alle gebruikers meebetalen, leidt het energieprogramma tot een milieutoeslag van 1,4 procent. Na de presentatie van het NMP plus hebben de overkoepelende or ganisaties van de energiedistribu- tiebedrijven afgesproken dat alle bedrijven een plan zouden maken om de doelstellingen van het NMP in eigen huis te realiseren. Alle plan nen worden eind oktober naast el kaar gelegd en daaruit wordt een groot bedrijfsplan voor de hele 'energiebedrijfstak' opgesteld. Uit gangspunt is een handhaving op het huidige niveau van de C02 uitstoot in het jaar 2000, een lichte vermin dering van de energieverspilling en een fikse daling van de verzuring. De EWR heeft in haar eigen be drijfsplan een groot aantal maatre gelen bekeken die energie kunnen besparen of die minder vervuilend zijn. De doelstelling wordt niet hele maal gehaald. Er vanuit gaand dat alle maatregelen worden uitge voerd, weet de EWR' in haar gebied een vermindering van verspilling te bereiken en de CÓ2-uitstoot te ni velleren. De verzuring wordt maar een heel klein beetje minder. Dat blijkt overigens overal een moeilijk te attaqueren probleem. Het milieu wordt gespaard door enerzijds schonere energiebronnen aan te wenden (zoals windenergie en warmtekrachtinstallaties) en an derzijds door minder verspilling en minder vieze verbranding van ener gie. Minder C02 Het bedrijfsmilieuplan is pas een eerste aanzet tot een gigantische milieuoperatie. Hoewel de EWR pas over enkele maanden tot een con crete uitwerking kan komen, zijn al wel berekeningen gemaakt voor een reeks van maatregelen. Zo le vert overschakeling op spaarlam pen in huishoudens en het bedrijfs leven een fikse vermindering van de uitstoot van C02. Isolatie heeft DEN HAAG - Gemeenten kunnen voortaan een groot deel van het be drag van 10 miljoen gulden dat jaar lijks wordt uitgetrokken voor de 'Actie min 25 procent' gebruiken om maatregelen te financieren die de verkeersveiligheid bevorderen. Minister Maij (verkeer) heeft dat bekendgemaakt. Ze sprak bij de aanbieding van de brochure 'De verkeersveiligheid aangepakt' van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Den Haag. Doel van de 'Actie min 25 pro cent' is het aantal verkeersslachtof fers in de periodè 1985 - 2000 met een kwart omlaag te berengen. Ge meenten die er in slagen de hoeveel heid verkeerslachtoffers te doen da len, krijgen in het kader van deze actie een premie. Maij heeft deze re geling nu aangepast. Gemeenten kunnen plannen gaan indienen die, als ze aan de voorwaarden voldoen, voor financiële steun in aanmer king komen. Directie Culturele Raad DEN HAAG - De Culturele Raad Zuid-Holland heeft weer een direc teur. Met ingang van 15 november is benoemd Abe van der Werff uit Kampen. Van der Werff (50) is thans directeur van de Kunstacademie in Kampen. Daarvoor heeft hij bij de dienst esthetische vormgeving van de PTT gewerkt. hetzelfde resultaat. Ook stadsver warming doet een flinke duit in het zakje. Door ergens in het gebied van de EWR een windmolenpark neer te zetten, kan aan energie 22 megaW worden opgewekt. De molens zijn wel erg duur (2,6 miljoen gulden) en bovendien zal het niet meevallen er gens een plaatsje ervoor te vinden. De aanleg van warmtekrachtinstal laties, waarbij de warmte die vrij komt bij het omzetten van energie in kracht wordt benut, kan ruim 50 megaW aan energie worden verkre gen. Beïnvloeding van het gedrag van consumenten levert eveneens een aanzienlijke besparing op. Al met al weet de EWR een verminde ring van de C02 uitstoot van ruim 250.000 ton te realiseren. Gisteravond kon de verbruikers- raad van de EWR zich voor het eerst over de nota uitspreken. Er moeten de komende tijd belangrijke beslui ten worden genomen, zo hield EWR-directeur Haijkens de raad voor. Op welke manier worden de gigantische investeringen doorbe rekend aan de gebruikers en moet windenergie wel worden gereali seerd nu dit zo duur is? Ook de ma nier waarop consumenten moet worden geleerd beter met energie om te gaan, is onderwerp van dis cussie. Voorlichting, acties en het inzetten van extra personeel kost al gauw 2,6 miljoen gulden per jaar. De verbruikersraad wil nog enige tijd om het plan te bestuderen en overlegt maandag opnieuw met de directie. Vuiltransporteur eentonig voor rechtbank: 'Ik weet het niet' Van onze redacteuren Meindert van der Kaaij en Jan Westerlaken DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Simon Kemp, de voormalig vuiltransporteur uit Hazerswoude, verklaarde vanmorgen voor de rechtbank in Den Haag dat niet hij, maar het afvoerbedrijf TOB uit Maassluis 24 ton chemisch afval van Draka Plastics in Hillegom heeft afgevoerd. Of die hoeveelheid rommel op de stortplaats in de Alphense Coupépolder was gedumpt, wilde rechter Punt weten. Kemp bleef het antwoord schuldig. "Ik weet het niet", zei hij. "TOB", hield hij vol, "heeft dat spul in opdracht van ons bedrijf weggehaald". Windmolens zouden ook in de Leidse regio een fikse hoeveelheid energie kunnen leveren. De prijs is echter hoog. (foto gpd> Het was een van de elf aanklachten die vandaag aan de orde kwamen in een afgeladen rechtzaal van het Pa leis van Justitie in Den Haag. De schrijvende pers, de televisie, ieder een was ruimschoots vertegen woordigd en zal, naar wordt ver wacht, ook morgen nog op deze plek bivakkeren. De omvangrijke zaak kan niet in een dag worden af gewerkt. De kwestie Draka Plastics en het 'gemene chemische afval', zoals rechter Punt dat omschreef, speel de zich in maart 1980, ruim tien jaar geleden, af. Bij het afval zaten vaten waarin 200 liter chemicaliën waren opgeborgen. Een chauffeur die aan een andere vervoerder was uitge leend, werd eind van de middag Telefoonnummer 06-0998877 in gebruik DEN HAAG Het gaat storm lopen op de geneesmiddelen- infolijn die vandaag start. Dat bleek gisteren al toen staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) de lijn officieel opende. Consumenten begonnen direct te bellen en daarom kreeg de bewindsman tijdens zijn toe spraak een mevrouw aan de lijn met vragen over geneesmidde len. Hij moest haar echter nog teleurstellen. De geneesmid del-infolijn, 06-0998877, is be reikbaar op werkdagen van elf tot twee uur en is opgezet door de apothekersorganisatie KN- MP. Iemand die de informatielijn belt, wordt rechtstreeks door geschakeld naar een van de 22 deelnemende apotheken. Deze apothekers werken beurtelings vanuit eigen apotheek. Als de capaciteit te gering blijkt - en men verwacht dat wel - zal er uitbreiding komen. De belang stelling zal maatgevend zijn voor de verdere ontwikkeling. In een eerdere actie, de 'Slik Wijzerlijn', probeerde de apo thekersorganisatie KNMP deze manier van informatie al uit. Staatssecretaris Simons zei groot belang te hechten aan in formatie voor patiënten. Daar door kan de rol die de patiënt in de gezondheidszorg speelt, worden versterkt. Hoe meer de burger weet over geneesmidde len hoe beter hij of zij die kan gebruiken. Verspilling kan wor den voorkomen (men brengt nu per jaar voor 150 miljoen gulden aan medicijnen terug naar de apotheek; die rest-medicijncn worden dan verbrand). Dat komt dan weer de kwaliteit van de zorg ten goede. Maar ook, stipte de bewindsman nadruk kelijk aan, de kosten. Want ter wijl de kosten van de totale ge zondheidszorg met 2 tot 3 pro cent per jaar stijgen, springen die van medicijnen er scherp uit met een toeneming van 8 tot 9 procent per jaar. KNMP-voorzitter dr. Th. Tromp stelde dat de infolijn een 'extra service' is. In de apotheek zelf is al veel informatie be schikbaar. Maar, thuis geko men, kunnen er algemene vra gen rijzen. Voorzover die op hun gebied liggen, zullen de dienst doende apothekers die dan be antwoorden. Voor echt medi sche vragen wordt men naar de eigen arts verwezen. De KNMP werkt met de ge neesmiddelen-infolijn samen met de 'Hartlijn' van de Neder landse Hartstichting, huisart senorganisatie LHV, de patiën tenorganisatie LPCP, dc Con sumentenbond en het ministe rie van WVC. Dit departement betaalt zo goed als alle kosten, die voorlopig op tussen de twee en de tweeënhalve ton per jaar worden geschat. ijlings teruggeroepen, omdat dit klusje nog even moest worden ge klaard. Dat klusje leverde Kemp 300 gulden per ton op. hechter Punt vond dat duur en wilde weten hoe dat kwam. "Omdat", zo ging Kemp gretig op de voorzet voor open doel in, "de vloeistoffen door TOB zgn afgevoerd". 'Weg ermee' Maar de rechter geloofde daar niet in. De factuur en de verklaring van een chauffeur die zei dat het spul wel degelijk in de Coupépolder was gedumpt, gaven anders aan. Punt suggereerde dat Kemp een hoge prijs had bedongen, omdat de klant moest denken dat er nogal wat poespas moest worden uitgehaald om de chemische vloeistof kwijt te raken. "Maar u dacht gewoon, hup, weg ermee". Kemp hield echter hardnekkig vol zich hiervan niets te herinneren. Wel gaf hij toe dat de stortbaas in Al phen was omgekocht, opdat hij er meer afval kon storten dan was toe gestaan. Het storten van afval wordt vastgelegd in het zogenoemde stort - boek. Maar hoe er ook werd ge zocht, daarin werd niets van Draka Plastics teruggevonden. De eerste kwestie die rechter Punt vanmorgen aan de kaak stelde was het verdwijnen van een contai ner arsenicum, afkomstig van Billi- ton in Arnhem. Uit de vrachtbrief bleek dat het afval naar de AVR in Rotterdam moest worden afge voerd. De prijs, 1500 gulden, zou daarop wel zijn afgestemd, dacht Kemp. Maar tegenover de politie mensen die het proces-verbaal op maakten, had hij verklaard dat hij arsenicum en dergelijke of aan han delaren sleet of het naar de stort plaats in de Coupépolder afvoerde. Want dumpen was altijd nog veel goedkoper dan verbrandén. De chauffeurs die Kemp in dienst had. moesten het spelletje van hun baas meespelen. Weegbonnen Weegbonnen bleken hierin een rol te spelen. Bonnen die de klant graag wilde hebben om aan te tonen dat hij niets verkeerd had gedaan. Een personeelslid van Kemp had echter een heel pakket van die blanco bon nen gezien toen hij bij zijn baas thuis was. "Zo werkt dat niet", rea geerde Kemp. "Ik heb nog nooit blanco facturen van de AVR in mijn bezit gehad". Rechter Punt zei dat een mede werker van de AVR Kemp bij Billi- ton had aanbevolen. "Omdat u hem provisie in de handen drukte als klanten aanbracht?" Kemp ontken de weer. Hij wist zich zelfs niet eens meer te herinneren dat hij in 1975 bij het bedrijf in Arnhem was ge weest. Ze hadden hem zelf- Vi ril ld dat arseen een gevaarlijk spulletje was. De derde aanklacht tegen Kemp: het zonder vergunning naar Belgie afvoeren van 138 kisten afval van een aluminiumfabriek in Harden- berg. Kemp had gezegd dat hij het afval legaal naar onze zuiderburen kon vervoeren. Dat was dus niet waar. De voormalige vuiltranspor teur deed het toch, omdat het zo be langrijk voor zijn zaak was. Op de Benelux-formulieren vulde hij al tijd in dat het afval afkomstig was uit Zwartsluis. Het zou om shredder gaan. Maar daar bleef het niet alleen bij. Indien er zou worden gecontro leerd, dan moesten de chauffeurs al tijd maar weer vertellen dat de zen ding uit Zwartsluis was gehaald. Maar in 1985 kwam er een telfoontje dat de transporten moesten worden stopgezet, omdat het terrein te nat zou zijn. Feitelijk lag het anders: de Belgische overheid ging strenger controleren en men kon het spul van Kemp niet meer gebruiken. Over het verdwijnen van een berg grond die met olie was vervuild, kon Kemp ook al geen duidelijk heid verschaffen. De berg was aan geboden door Nieuw Matex, maar Kemp zei hier nooit te zijn geweest, ook al verklaarden anderen dat dit wel het geval was. (De zitting duurt voort). Aantasten van mooie Leiderdorpse polderlandschap weegt zwaar bij uiteindelijke beslissing Vervolg van pagina 1 LEIDERDORP/DEN HAAG - De noodzaak van de aanleg van een vuilstortplaats in Leiderdorp is niet zó groot dat hiervoor een belangrijk veenweidegebiéd mag worden aan getast. Weliswaar niet op zeer korte termijn, maar dan toch in elk geval over een poosje zullen er elders in de provincie stortplaatsen beschik baar komen, zoals een grote stort plaats in Zoetermeer, waar de op slagcapaciteit met een miljoen ku bieke meter wordt uitgebreid. Bin nen afzienbare tijd komt de opslag plaats Lickebaert in Vlaardingen beschikbaar, waar 10 miljoen ku bieke meter kan worden gestort. Bovendien wordt de noodzaak voor stortplaatsen kleiner omdat de af valstroom zal worden ingedamd. Aldus de argumentatie in het ko ninklijk besluit dat vandaag om trent het bestemmingsplan 'Does- gebied' is gepubliceerd. De Kroon heeft de aanleg van een stortplaats in De Does definitief onmogelijk ge maakt door het bestemmingsplan waarin de aanleg werd toegestaan, te vernietigen. De Kroon nam een besluit op de vele bezwaarschriften die door onder andere het Zuidhol lands Landschap, de Werkgroep Milieubeheer, andere natuurbe schermingsinstanties en vele bewo ners zijn ingediend. De bezwaarma kers vreesden een ernstige aantas ting van de natuur en dat vindt de Kroon dus ook. Bovendien was in hun ogen de gevolgde procedure niet juist. Er zou verzuimd zijn een milieu effect rapportage te maken. In de toelichting op het besluit stelt de Kroon vast dat de stort plaats jaarlijks slechts 135.000 ku bieke meter vuil zal kunnen herber gen. "Dat betekent dat de stort plaats slechts een zeer bescheiden bijdrage kan leveren aan het oplos sen van regionale en provinciale problemen", aldus het koninklijk besluit. De gevolgen voor natuur en land schap zijn met de aanleg van een stortplaats fnuikend, vindt de Kroon. De stortplaats zou in de Munnikenpolder worden aange legd, vlakbij de Achthovenerpol- der. Die laatste polder is uit natuur wetenschappelijk en landschappe lijk oogpunt nóg belangrijker. De Munnikenpolder dient nu als buf ferzone tussen de Achthovenerpol- der en de rijksweg A4 aan de ene kant en de bebouwing van Leider dorp aan de andere kant. Door de aanleg van een stortplaats in de Munnikenpolder zou de buuffer- werking verloren gaan. Bovendien zou de aanleg van de stortplaats het open karakter van het veen wei de- gebied vernietigen. Wa tbetreft het niet opstellen van een milieu effect rapportage geeft de Kroon de gemeente en de provin cie gelijk. Beide gingen er vanuit dat een dergelijke rapportage niet wettelijke verplicht is als tot aanleg van een stortplaats wordt overge gaan. De Kroon deelt dit standpunt. Zowel de gemeente Leiderdorp als gedeputeerde staten gingen wel akkoord met de aanleg, onder meer omdat hierover al jaren geleden een principebesluit zou zijn genomen. Dat akkoord van jaren geleden ziet de Kroon met als zodanig. Welis waar is de mogelijkheid van een vuilstort in 1984 wel genoemd maar hieruit kan niet het recht tot aanleg worden afgeleid. De gemeente Leiderdorp zou te gelijkertijd met de aanleg van de stortplaats zand winnen. Het zand is nodig voor de bouw van de vele wo ningen die in de gemeente de ko mende jaren worden gerealiseerd. Na het storten van puin en winnen van zand zou van het Doesgebied een recreatiegebied worden ge maakt waarvan de gemeente Lei derdorp de financiële vruchten zou kunnen plukken Noch de zandwin ning noch de aanleg van een recrea tiegebied zijn naar de mening van de Kroon dringend genoeg om daar voor een dergelijke hoge prijs - ern stige aantasting van natuur en land schap te betalen. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Het gestoorde bruiloftsmaal - Deze storing had plaats te Fre- dersdorf. Op het oogenbltk, dat de gasten zich aan der welvoor ziene disch vereenig den, ont stond er twist lusschen den jon gen man en zijne schoonbroeder. De vader van laatstgenoemde gebood zijn zoon zich te verwij deren. Deze werd woedend en smeet de tafel, met al hetgeen er op stond, om. De petroleumlam pen braken en de brandende pe troleum stak, den vloer aan. Gasten en jonggehuwden moes ten fluks de ramen uitklauteren om niet om te komen. - Te Venloo is op den straat een aangetekenden brief gevonden, goed gesloten met de noodige ze gels, doch van geen poststempels voorzien, met het opschrift: „In houd f 200." De brief was ge adresseerd aan een Jhr. te Maastricht en is nu btj de politie gedeponeerd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15