Jan van Hout: auteur zonder pretenties V bent bezig pijlsnel uw rijbewijs te verliezen LEIDEN/REGIO DINSDAG 9 OKTOBER 1990 Eerste deel nieuwe uitgavenreeks van Leidse stadssecretaris Van onze redacteur Emiel Fangmann In de Lakenhal wordt vanavond het eerste Jan van Hout-Cahier aan de Vereniging Oud Leiden aangeboden. De neerlandici K. Bostoen, universitair docent in de literatuur van de Renaissance, J. Koppenol en S. Gabriëls vormen de redactie van deze Cahiers. Met het samenstellen van de Cahiers hoopt de redactie een aanzet te geven om het literaire werk van Jan van Hout 1542 -1609) verzameld uit te brengen. De Cahiers vormen deelstudies, waarvoor de Vereniging Oud Leiden een startsubsidie gegeven heeft. De eerste oplage bedraagt honderd exemplaren. "We willen eenmaal per jaar een Cahier uitgeven" zegt K. Bostoen, die eindredacteur van de reeks is. "We hebben nu materiaal voor tien jaar". LEIDEN - Jan van Hout geniet zijn grootste bekendheid als stadssecre taris van Leiden, een functie die hij bekleedde vanaf 1564 tot zijn dood. Daarnaast was hij de eerste secreta- YYDer Geertsema beschikbaar voor provinciebestuur LEIDEN Het Leidse gemeente raadslid A. Geertsema (VVD) heeft zich verkiesbaar gesteld voor de Provinciale Staten van Zuid-Hol land. De Leidse afdeling van zijn partij heeft hem gisteravond op de - vierde plaats van de kandidatenlijst gezet. De lijst wordt in december definitief vastgesteld op basis van de door de afdelingen en kieskrin gen ingediende voorstellen. De provinciale fractie van de WD telt op dit moment vijftien le den. Volgens afdelingsvoorzitter J. Hommes is Geertsema van plan het raadslidmaatschap te combineren met het lidmaatschap van Provin ciale Staten. Het Leidse raadslid L. Driessen heeft zich beschikbaar gesteld voor een niet-verkiesbare plaats op de kandidatenlijst. De verkiezingen voor een nieuw provinciebestuur worden in maart gehouden. CNV-Jongeren in actie tegen lagere uitkering LEIDEN In Leiden wordt don derdag 18 oktober het startschot ge lost voor de landelijke manifestatie van de CNV-Jongerenorganisatie tegen het plan om de uitkeringen voor werkloze schoolverlaters te verlagen. De actie begint tijdens de officiële opening van het nieuwe kantoor van de club aan de Haag- weg 52c in Leiden. De opening van het pand wordt om 15.00 uur verricht door de Leid se wethouder H. de la Mar van soci ale zaken. De Leidse vestiging is in de plaats gekomen van de kantoren in Amsterdam en Delft. "Die zijn sa mengevoegd. We hebben gekozen voor Leiden omdat dat redelijk cen traal tussen deze twee steden ligt en omdat het een studentenstad is", verklaart Albert Daverschat. een van de vier beroepskrachten die in Leiden werken. Vanuit het Leidse kantoor wor den de belangen behartigt van jon geren die wonen in de provincies Zuid-Holland en Noord-Holland. Er wordt informatie verstrekt, hulp verleend en ook worden cursussen gegeven. Bovendien wordt regel matig een spreekuur gehouden waar jongeren met vragen en pro blemen terecht kunnen. Het eerste spreekuur is donderdagavond 18 oktober. Er komen uiteindelijk vijf regio kantoren van de Jongerenorganisa tie van de christelijke vakbond in het land. Verder zijn er een aantal steunpunten die worden bemand door vrijwilligers. Te hard rijdende bromfietser knalt vol op wagen LEIDEN - Een 20-jarige bromfiet ser uit Noordwijk heeft gisteren zijn arm gebroken bij een aanrijding op het fietspad langs de Rijnsburger- weg. De jongen reed met grote snel heid op een wagen, bestuurd door een 51-jarige Leidenaar. De laatste wilde van de Rijnsbur- gerweg rechtsaf de Lijsterstraat in rijden. In de verte zag hij wel een brommer aan komen, maar hij dacht dat die ver genoeg weg was. Toen hij het fietspad overstak klapte de brommer echter vol op de wagen. Volgens getuigen reed de bromfietser zo'n 70 kilometer per uur. Verder was op de koplamp en sticker geplakt en zat hij onder de modder. Nader onderzoek wees uit dat het vermogen van de tweewieler drie keer zo hoog was als wettelijk is toegestaan. De jongen had nog probeerd de botsing te voorkomen door te rem men. Daarbij liet hij een remspoor achter van ruim elf meter. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis gebracht. De auto en de bromfiets liepen flinke schade op. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Maike Lyke, dv. V.L. Gi|- son en K.M. Kuipers; Canan, dv. O. Karaca en T Caraca. Olivier Roland George, zv. J.G. Ha- genbeek en J.M.C. van Batum; Remy. zv. E.A. van Dobben de Bruyn; Josse, zv. E.A. van Dobben de Bruyn; Jacqueline Margaretha Eli- zaboib. dv J.H. van de Wijngaard en J. Ras ser. Sophie, dv. A P.A Deen en N. Stevens, Emile Ronald, zv R van Egmond en J.F.M Raaphorst, Kelly. dv. P. de Zeeuw en N.M. Me- lem; Paul Willem, -zv F W.J Barkey Woll en i C J 8astiaanse, Franciscus Carolus. zv. PAP Immerzeel en H.G.M. van Nobelen, Su- zaona Cathanna. dv. G.P. van Es en M.M. Hol- lemon; Tije Steef. zv. J.A.M. Mens en M.W.T. van der Voort, Mark, zv P.H Honsbeek en H Ouwehand; Marlies Maria. dv. J.H. Hartman en J.M.P. Funcke. ris van de curatoren van de Leidse hogeschool bij de oprichting in 1575, zeg maar secretaris van de uni versiteit. Hij gaf samen met curator Janus Dousa en burgemeester Van der Werf leiding aan het verzet te gen de Spanjaarden onder de spreuk 'Hout en wint'. Naast zijn ambtelijke taken was de autodidact Van Hout, die uit de rederijkers voortkwam, dichter en vertaler. De rederijkers vormden een culturele, geen materiële elite. "Een soort club, waar je leerde schijven" zoals Bostoen het uit drukt. In het Dienst-bouc uit 1602 staan Van Houts lofzangen op histo rische gebeurtenissen. Hieruit zijn de gedichten over het Leids ontzet en op de bevrijding van de burggra ven beroemd geworden. Met de literaire nalatenschap van Jan van Hout is het vreemd gesteld. Het grootste deel van wat bekend is, bevindt zich in het Leids Gemeen tearchief. Maar ook in de universi teitsbibliotheek (U.B.) bevindt zich, nog onuitgegeven, werk van Van Houts hand. "Hij had de gewoonte om tijdens het notuleren als secreta ris van de universiteit kleine ge dichtjes in de kantlijn te maken. En die notulen liggen in de U.B.", ver klaart Bostoen. Uitgeleend Problematisch is dat Van Hout in 1606 bepaalde dat zijn vriend Petrus Bertius over de onuitgegeven lite raire manuscripten mocht beschik ken. Bertius mocht de handschrif ten niet publiceren, maar wel uitle nen. Omdat Bertius vanwege zijn remonstrantse gezindheid als hoog leraar filosofie in Leiden in 1619 ontslagen werd, trok hij naar Parijs. En daarom schrijft K. Bostoen in de inleiding van het eerste Cahier over het literaire werk van Van Hout "Te vrezen valt dat een en ander al vóór Bertius vertrek naar Parijs is uitgeleend. Maar het blijft ook mo gelijk dat de literaire nalatenschap ooit nog eens opduikt in Frankrijk of elders". Bostoen ligt desgevraagd verder toe: "Er is in Frankrijk nooit onder zoek gedaan. En er zijn daar zo veel bibliotheken. Alleen in Parijs al de Bibliotheque Mazarin, de biblio theek van de Madeleine, de nationa le bibliotheek". Met het opzetten van de Cahierreeks hoopt de redac tie het Van Hout-onderzoek daarom een impuls te geven. "Wij staan na tuurlijk open voor alle commentaar. Daarom gaan we vanaf nu etappe- gewijs cahiers uitgeven. Alle op merkingen en aanvullende gege vens die we in de komende jaren ho pen te krijgen, verwerken we dan in een definitieve uitgave van Van Houts werk voor zover we dat bij el kaar kunnen krijgen. Iedereen die geïnteresseerd is, kan bijdragen le veren". Voorlopig moet de redactie het met de Leidse archieven doen. Inborst Bostoen onderstreept de positie van Van Hout binnen de Neder landse literatuur: "Van Hout schreef toneelstukken, zogenaam de loterijspelen, tafelspelen voor twee personen, en maakte psalmbe rijmingen. Hij had grote belangstel ling voor Nederlandstalige poëzie, wat opvallend is omdat de Leidse universiteit latijnstalig was. Hij kwam wel uit de rederijkers voort, maar van het moderne van de rede- lijkers moest hij weinig hebben. Liever vernieuwde hij de Neder landse poezie met vormen uit de klassieke. Latijnse poëzie. Want, in tegenstelling tot in onze tijd, was toen alles wat oud was. goed en wat modern was, slecht. Hij heeft het tellen van lettergrepen en een vers voet als de jambe, twee lettergrepen met de klemtoon op de tweede, po pulair gemaakt. Daarmee had hij ook grote uitstraling naar buiten toe, bijvoorbeeld naar Amsterdam. Van Hout beïnvloedde Coornhert, Spieghel, Lipsius en Dousa". "Hij werd door zijn omgeving een man van 'forse inborst', met een sterk karakter genoemd", vervolgt Bostoen. "Het bijzondere aan hem. iets wat je zelden ziet, is dat hij zijn wortels niet heeft verloren. Hij pro beerde met zijn literaire kennis mensen die minder inzicht in litera tuur hadden naar een hoger plan te tillen. Hij was een auteur zonder pretenties", zo kenschetst Bostoen het belang van Jan van Hout. Van Hout raakte in de achttiende eeuw in de vergetelheid, maar werd in de 19e eeuw herontdekt. Sinds dien is hij niet meer uit de belang stellingssfeer van neerlandici weg geweest. Bostoen: "In het begin van deze eeuw heeft Prinsen in het tijd schrift voor Nederlandse taal- en letterkunde veel werk van hem uit gegeven". Maar die teksten, tussen 1903 en 1916 verschenen, zijn matig toegankelijk en oncontroleerbaar omdat ze vaak naar kladhandschrif ten zijn uitgegeven, volgens Bos toen. Klooster De redactie van de Jan van Hout- Cahiers staat een systemaitscher methode voor ogen. Zo wordt in het eerste Cahier ook het oorspronkelij ke manuscript, in dit geval van Van Houts 'Opdracht aan broeder Cor- Kopergravure vaii Jan van Hout uit 1608 gemaakt door Willem van Swa- nenburgh met en lofdicht door Dan iël Heinsius. (foto pr) nelis', afgedrukt. Van Houts hand schrift is voor een leek vrijwel on leesbaar. De redactie heeft gekozen voor een diplomatische uitgave. Dat wil zeggen dat van het hand schrift een letterlijke overzetting gemaakt is. De fouten in het hand schrift zijn met een zogenaamde kritische transcriptie verklaard. Tekstverklaringen en een register zijn toegevoegd. "Maar het ligt in onze bedoeling om bij de definitie ve uitgave een direct toegankelijke tekst te brengen" aldus Bostoen. Voor het eerste Cahier, dat door Bostoen zelf is samengesteld, is ge kozen voor 'Opdracht aan broer Cornelis'. Oorspronkelijk was deze vermoedelijk uit 1587 daterende op dracht bedoeld als voorwoord bij Van Houts vertaling van de Fran- ciscanus, een satire op de Francis caanse minderbroeders van de Schotse humanist George Bucha nan. "Maar die vertaling is verloren gegaan." legt Bostoen uit. In zijn opdracht aan 'broer Corne lis' hekelt Van Hout de vermeende zedeloze praktijken van de monni ken. Als Bostoen gevraagd wordt of Leiden ook een Fransciscaans klooster had in de tijd van Van Hout, zegt hij lachend: "Van Hout heeft er waarschijnlijk als stadsse cretaris mede voor gezorgd, dat het met de grond gelijk werd gemaakt. Inderdaad, er was een prachtig klooster, dat zich buiten de Hoge- woerdse poort, tussen de Veste- straat en de Nieuwe Rijn bevond. Maar het bevond zich helaas dus net buiten de stadsmuren. En alle ge bouwen die eventueel aan de vijand bescherming konden bieden, moes ten van de stadsregering worden ge sloopt. Dus vandaar." Het eerste Jan van Hout-Cahier 'Op dracht aan broer Cornelis' kan bij het Leids Gemeente-archief worden opge haald tegen betaling van 15 gulden. Het kan ook worden besteld door overboe king van 15,-- plus 2,50 porto- en ad- mininistratiekosten op postgriro 4100471 t.n.v. mevr. S. Gabriëls te Lei den. Het redactieadres van de reeks is Vakgroep Nederlands. Postbus 9515. 2300 RA Leiden. LEIDEN - Zo af en toe komt ook een kantonrechter eens een zaak tegen waarmee hij geen raad weet. Een kwestie die afwijkt van de gebruikelijke parkeerbonnen en snelheidsovertredingen. Dat gebeurde gisterochtend ook in het Leidse kantongerecht. Gedagvaard was een Leidenaar die vorig jaar zijn auto langs de weg parkeerde zonder dat het voertuig was verzekerd. Geen al te ingewikkelde zaak. zo leek het in eerste instantie. De man ver klaarde niet te weten dat ook een geparkeerde wagen verzekerd moest zijn. "Hij reed niet meer, omdat er wat onderdelen stuk wa ren. Geld om hem te laten maken had ik niet, want ik was failliet verklaard". Nu had hij mazzel dat hij stuitte op officier van justitie Van den Berg. Deze bleek werkelijk te wil len luisteren naar hetgeen ver dachten aanvoerden als verweer. Dat is bij sommige van zijn colle ga's wel eens anders. Normaal gesproken staat een boete van 600 gulden op het niet verzekeren van een auto. Maar ge zien het feit dat de man na zijn faillietverklaring was aangewe zen op een uitkering en dat zijn verhaal geloofwaardig over kwam, eiste de officier een veel lager bedrag. Daarbij twijfelde hij nog over de hoogte van de boete. "Ik denk aan 500 gulden, omdat mijnheer dan in termijnen kan betalen". Uiteindelijk besloot hij tot een eis van 250 gulden. "Die moet u weliswaar in een keer betalen, maar uiteindelijk bent u beter af'. Tot zover verliep alles vlotjes, de griffier begon al in de spullen te rommelen op zoek naar de vol gende zaak. Beslag Maar iedereen had buiten de ver dachte gerekend. Die was op het laatste moment nog iets te binnen geschoten. "Luister eens, een ding begrijp ik niet", vroeg hij de aandacht van de kantontrechter. "In augustus legde de curator be slag op mijn auto. In oktober werd ik bekeurd voor het onver zekerd rijden. Ben ik eigenlijk wel verantwoordelijk, de auto was toch van de curator"? Tja, daar zit je dan als rechter. "Mmm, dat verandert de zaak wel lijkt me, hoewel..., de papieren stonden nog op uw naam. niet dan? Maar ja, u mocht er ook niet meer in rijden, mmm, moeilijk". Twijfelend geblader in het pakket papieren bracht de rechter ook niet tot meer inzicht. Dan maar hulp gezocht bij de officier. "Wilt u misschien uw eis aanpassen"? Nee, dat wilde Van den Berg niet, van zijn gezicht viel af te lezen dat ook hij wel eens Lezers Schrijven Paling Naar aanleiding van het artikel in het Leidsch Dagblad van 1 oktober wil ik graag opheldering verschaf fen over het fenomeen 'paling'. Als geboren en getogen Leidse weet ik uit ervaring dat het komt door de armoede. Paling was altijd duur. Die werd heus in het dagelijks leven niet gekocht. Wel schol en ha ring. Ook waren de palingvissers 's avonds in hun bootjes met een vuurtje op de achterplecht heel ge woon. Maar die paling ging naar de viswinkel. Dat was verdienste. Er heeft nog eens een stuk in de krant gestaan dat zelfs de vrouw van de visser geen palinkje kreeg. Nu was het de gewoonte als 3 ok tober in aantocht was dat de grote massa van het volk in september geen huur, geen brood, melk etcete ra betaalde. Dat geld werd aan 3 ok tober besteed. Later werd dat terug betaald met een gulden in de week. Met dat geld kon de Leidenaar zich uitleven op 3 oktober, met drank en eten en dus de dure paling en drui ven. Men kan zich dat in deze tijd niet meer voorstellen. Leiden is altijd een armlastige stad geweest in te genstelling tot Dordrecht, een ver gelijkbare stad. Leiden heeft in zijn geschiedenis maar enkele oplevin gen gekend. Boeken over de econo mie genoeg op de universiteitsbi bliotheek. Paling en druiven zijn niet sym bolisch, hoogstens een teken van ar moede. Bovendien hoort bij de hutspot de klapstuk. Dat is wel symbolisch want dat werd samen met de hutspot buiten de muren ge vonden. M. Herfst-Nieuwenhuis Leiden Referendum De gemeenteraad van Leiden heeft besloten een referendum te hou den. Over het onderwerp werd men het maandagavond eens. Alhoewel het onderwerp bij geen der partijen op de prioriteitenlijst stond, is de keuze toch op de vrije sluitingstij den voor de horeca gevallen. Echt geen onderwerp waar de gemiddel de Leidenaar op zat te wachten! Wanneer we in de landen om ons heen kijken, bijvoorbeeld Frankrijk en Zwitserland, waar af en toe een referendum wordt gehouden zien we dat dit middel veel geld kost, niet leidt tot een verbeterde demo cratie, en geen enkel belang dient. Leiden is een armlastige gemeen te die steeds haar tarieven maar ver hoogt omdat men voor steeds hoge re uitgaven komt te staan. Is dit re ferendum nu echt nodig en wat zijn de kosten ervan? 200.000, 300.000 gulden of zelfs mrer? Gemeente raad, hebben jullie ze allemaal wel bij elkaar, waar moet dit referen dum toe leiden? De vraagstellingen zijn veelal ten dentieus en de burger is niet in staat echt zijn of haar mening te geven. Wanneer jullie echt het goede voor hebben, is het dan geen zaak deze beslissing te onderwerpen aan in spraak? Dit is echt wel een beslissing, die velen raakt en het siert uw democra tisch gehalte wanneer u dit niet bui ten de inspraak om regelt. Th. J. Valk Lid inspraakcommissie en pen ningmeester CDA Satynvlinder 7 Leiden Optocht Ik schrijf deze brief om mijn ver wondering en verontwaardiging over de samenstelling van de 3-ok- toberoptocht uit te spreken. Ik be grijp echt niet hoe anno 1990 een stoet samengesteld kan worden waarin het 'groen' bestaat uit uit sluitend witte volwassenen en witte kinderen, en het 'rijp' gesymboli seerd wordt door pompoenen en halfnaakte zwarte vrouwen en meisjes. Ik weet niet of het de bedoeling was om de inwoners van Leiden likkebaardend in zwarte vrouwen kruizen te laten kijken, maar ik vond het buitengewoon onaange naam om de manlijke Leidenaars om mij heen zowel racistische als seksistische opmerkingen te horen maken. Ik zie niet in hoe in deze tijd van zowel toenemend seksueel geweld tegen vrouwen en meisjes, als toe nemend racisme zo'n 'feestelijk' einde van de stoet verantwoord kan worden. Daarnaast vond ik het afstotend om te zien hoe halfnaakte meisjes van zo'n jaar of twaalf kennelijk ook staan voor 'rijp'. Rijp voor wat? Voor de grijp? Drs. M. Scharloo Oude Rijn 9 Leiden Eetgewoonten Naar aanleiding van het artikel 'Ca nadees doet onderzoek naar eetge- De 3-oktoberoptocht. woonten op 3 oktober' van 1 okto ber j.l. wil ik graag het volgende op merken: Het is bekend dat vroeger de Lei denaars het hele jaar geld spaarden om goed 3 oktober te kunnen vie ren. Een paar weken voor die datum werd er bij de bakkers, melkboeren en kruideniers op de pof gekocht en textielzaken haden het dan zeer rus tig. Dat was vooral zo vóór de oorlog en ook nog in de jaren daarna. Te genwoordig zit men veel royaler in het geld dan toen. Op 2 en 3 oktober werd *»r heel veel geld uitgegeven en de mensen tracteerden zich op dingen die zij zich normaal gesproken niet kon den permitteren: paling en druiven. Gerookte paling is altijd duur ge weest en is het heden nog. Dat was en is nog alfijd een tractatie. De druiven werden vroeger in Ne derland in verwarmde kassen ge teeld en waren daarvoor duur. Bui tenlandse import was er niet veel en ook deze waren duur. De Neder landse druiven kwamen juist in ok tober in de handel. Ook druiven wa ren dus een tractatie. Zelf ben ik geen Leidenaar, maar ik heb wel 17 jaar in die stad ge woond en bovenstaande heb ik van diverse mensen vernomen. R.J. Carrière Fred. Hendriklaan 84 Leiderdorp De Kruik Een agent in uniform komt op 2 ok tober om elf uur 's ochtends schreeuwend naar de mensen toe die bezig zijn een steiger te bouwen voor het pand Haarlemmerstraat 22, waarin gevestigd café De Vergulde Kruik'. "Breek maar af die handel", riep hij. De uitbater van het café ging naar buiten om te praten met de agent, iemand van bouw- en wo ningtoezicht en bestuursleden van de 3 Oktober-Vereeniging. De café- eigenaar dacht namelijk in zijn recht te staan omdat hij een af spraak had met bijzondere wetten om het op dezelfde manier te doen als vorig jaar. Uiteindelijk moest de opbouw toch verdwijnen. Vier jaar lang heeft dat ding ër gestaan op 2 en 3 oktober. Nooit heeft iemand van het gezelschap het gezien, ge hoord of geweten. Op 3 oktober krijgen de acties bij De Kruik een vervolg. Om tien uur 's ochtends krijgt de uitbater te ho ren dat er na 14.00 uur tot na de op tocht buiten niet getapt mag wor den. De reden die hiervoor wordt opgegeven: "Dit café trekt veel mensen die voor een opstopping mocht dus niet tappen en kreeg van alles naar z'n hoofd geslingerd, ter wijl tegenover hem werd verkocht dat het een lieve lust was. Verder waren er twee mensen in uniform te paard en drie zonder een college faillisementsrecht had laten lopen. Echt zin om deze moeilijke kwestie nou eens tot op de bodem uit te zoeken had Van Leeuwen ook weer niet. "Weet u, ik ver klaar u schuldig zonder opleg ging van straf'. Daarmee was de kous voor de verdachte af, maar niet voor de andere aanwezigen. Hoe zit het nou met die curator, moet die niet gewoon dokken? Slapen Wie in ieder geval wel flink in de buidel moest tasten was een ver dachte uit de Merenwijk. Hij werd vorig jaar aangehouden door de politie omdat hij met een snelheid van 110 kilometer per uur over de IJsselmeerlaan was gecrosst. Nadat de agenten eerst driehonderd meter achter de snelheidsduivel waren aangere den, verklaarde de man 'dat hij graag snel naar zijn bed wilde'. Blijkbaar heeft hij vast gesla pen, want gisteren kon hij zich in eerste instantie niets meer herin neren van het voorval. Evenmin wist hij in welke auto hij had gere den. "Staat daar nergens een ken teken?" vroeg hij de rechter, met een hoofdknik wijzend op de pa perassen. Van Leeuwen noemde een combinatie letters en cijfers die de verdachte vaag bekend voor kwam. "Ja, daar heb ik ook nog in gereden, maar dat van die overtreding kan ik me echt niet herinneren Daarmee kom je als rechter niet veel verder, en is het de hoogste tijd om eens aan de officier te vra gen hoe die over de zaak denkt. Op droeve toon liet deze weten de zaak 'buitengewoon ernstig' te vinden. "U rijdt in een woonwijk ruim twee keer zo hard als is toe gestaan, en dat kan echt niet. Op deze manier bent u bezig pijlsnel uw rijbewijs te veliezen". Zo ver wilde Van den Berg dit keer nog niet gaan. Maar een boete van 430 gulden achtte hij wel op z'n plaats. Door het horen van dit bedrag was de verdachte blijkbaar wak ker geworden, althans, het werk te zeer verfrissend op zijn geheu gen. "Volgens mij reed ik die dag niet zo hard", sputterde hij tegen. Maar hij voerde geen werkelijk steekhoudende argumenten aan ter ondersteuning van deze bewe ring. Rechter Van Leeuwen was ook niet erg onder de indruk. Hij volg de de eis van de officier en stuur de de Leidenaar met een boete van 430 piek naar huis met de me dedeling dat hij bij een volgende keer zijn rijbewijs kwijt is. paard die dit café in het gareel moesten houden als het tot een uit barsting zou komen. De uitbater, zijn vrouw en de mensen die hen hielpen waren zeer teleurgesteld en voor hen w^s het feest naar de knoppen. Wij vaste Kruikgangers wensen alle mensen die dit hebben veroor zaakt één ding toe. "Ga met pen sioen en laat anderen dit werk doen". Hans Zierfuss, Koos van der Steen, Hans Spaan, K. Crama, P. Labruyère, F. Asselbergs p/a M. Boddaertpas 6 Leiden (door de redactie ingekort Anti-promotie In het Leidsch Dagblad van 27 sep- ternber mochten wij de uitslag ver nemen van de fotoactie 'Leiden in het buitenland' met als winnaars het Valkenburgse echtpaar J. Vegt- Snel. De motivatie waarmee de eer ste prijs wordt uitgedragen, name lijk dat zij als Valkenburgers bezig zijn geweest met 'Leiden Promotie' hebbèn wij onlangs (op Prinsjes dag) als Valkenburgers ook ervaren maar dan op een negatieve wijze. Die dag ging mijn vrouw met twee kinderen op de fiets naar het NS-station in Leiden. Daar aange komen bleek de 'bewaakte' fietsen stalling gesloten te zijn, dus daarom de fiets maar gestald onder de over kapping nabij de NZH-informatie- kiosk. 's Middags bij terugkomst op het station op naar de fiets, daar aangekomen brak de paniek los met daarbij grenzeloze woede want de 'Opeofiets' met daarop twee zitjes was gejat. Mensen met dezelfde er varingten) zullen begrijpen wat on ze gevoelens zijn tegenover zulke 'mensen'. Misschien dat onze fietsendief bij het lezen van onze reactie zal gniffe len en denken: een leuk prijsje voor gemaakt en jullie zoeken het maar uit (een andere fiets kopen plus zitjes, want we kunnen niet zonder). Hopelijk zijn er nog fatsoenlijke mensen. Op hen is onze hoop geves tigd want misschien kunt u deze week goedkoop een witte 'opoefiets' kopen, of u zult hem mis schien al berijden. Is dat het geval, besef dan wel dat de fiets van ons of een ander gedupeerd gezin kan zijn. Wij zijn ons bewust van het feit dat niet alleen in Leiden de mentali teit achteruit gaat, maar toch: Lei den promoten in het buitenland, terwijl bewoners van een vlak nabij gelegen dorpje een andere ervaring hebben opgedaan. J. Schoneveld, Duinzicht 4 Valkenburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14