TAD LEIDEN Tekort streekmuziekschool kost Leiden een half milioen LEIDSCH m DAGBLAD MmmKÈm^ÊÊÊÊÊmÊÊÊÈÊÊÊËÈÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊmÊÊÊÊÊÊm Bijna 300 handtekeningen tegen sluiting postkantoren Opnieuw drie jaar geëist voor overval Cobetstraat Leidse bouwer valt in prijzen DRAKENBURGH HEEFT LAAD- EN LOSWAL Kaiserstraat niet verontreinigd Extra mensen voor vluchtelingenwerk s DINSDAG 9 OKTOBER 1990 LEIDEN Bijna 300 Leidse oude ren hebben geprotesteerd tegen het plan van de PTT om een aantal post agentschappen te sluiten. De hand tekeningen zijn ingezameld door J. Silvester. De Leidenaar begon zijn actie in september tijdens de ope ning van het nieuwe seizoen van de Katholieke Bond voor Ouderen in Leiden. Tijdens de bijeenkomst in Huize Roomburgh haalde hij ruim 160 handtekeningen op. Silvester voerde ook actie in het nieuwe dienstencentrum De Rondedans in Leiden-Noord en tij dens een bijeenkomst in de Ridder zaal van de Jozefkerk. "Als ik een huis-aan-huisactie had gehouden, dan had ik nog veel meer handteke ningen opgehaald", verzekert hij. "Want iedereen vindt het natuurlijk Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - De Streekmu- ziekschool heeft in 1989 en dit jaar veel meer geld uitge geven dan was verwacht. De school, waarin de gemeen ten Leiden, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar samenwerken, geeft dit jaar zelfs 668.000 gulden teveel uit, zo is de verwachting van het dagelijks bestuur. De overschrijding is gigantisch, omdat de school een begro ting heeft van nog geen drie miljoen gulden per jaar. De onverwachte tekorten over de jaren '89 en '90 kosten de gemeente Leiden zo'n half miljoen. Ook Voor schoten, Leiderdorp en Wassenaar moeten extra bijdragen betalen aan de school, zo bleek gistermiddag tij dens een vergadering van het alge meen bestuur. Inmiddels is beslo ten dat de Leidse oud-wethouder D. Tesselaar tijdelijk leiding gaat ge ven aan de school. Hij zal op 1 no vember aantreden als interim manager in afwachting van de be noeming van een nieuwe directeur, die op 1 juli volgend jaar in dienst zal treden. De Leidse PvdA-wethouder H. van Dongen, voorzitter van het be- een verschrikkelijk plan van de PIT". De PTT maakte vorige week be kend dat de postagentschappen aan de Haven, Maresingel en IJsselkade dicht moeten. Ook de vestigingen aan de Cleveringaplaats en in V&D worden gesloten. "Het agentschap aan de Haven bestaat al vijftig jaar. En als het stuur van de Streekmuziekschool, vertelde gisteravond desgevraagd dat niet geheel duidelijk is waar door de extra tekorten zijn ont staan. Een deel is wel verklaarbaar. Zo is er een accountant ingehuurd om een aantal jaarrekeningen af te sluiten en de administratie te con troleren. Dat kost al bijna 200.000 gulden per jaar. "Het was al langer duidelijk dat het niet goed zat met de administratie. Daarom is een ac countant van VB Accountants inge huurd", aldus Van Dongen. "Een fors deel is bovendien te wij ten aan een overschrijding op de personeelskosten. Er is veel ziekte verlof en dus veel vervanging ge weest. Wat daarvan precies de oor zaak is, moet nog worden uitge zocht. 'Bovendien lopen de leerlin geninkomsten terug, maar niet het aantal leerlingen. Volgens de direc teur is er een verschuiving van groepslessen naar individuele les sen". Volgens de Leidse wethouder is het een van de taken van Tesselaar om uit te zoeken hoe de financiële gaten precies konden ontstaan. "Het is niet goed dat gemeenten worden geconfronteerd met dit soort gaten in de begroting", aldus Van Don gen. Ze is niet van plan het Leidse deel van het tekort ten koste te laten gaan van de directie kunst en cul tuur. "Ik meld het in het college, maar ik ga zeker niet korten op cul tuur. In het verleden heeft de ge meente wel vaker moeten opdraai en voor tekorten van de streekmu ziekschool". Het algemeen bestuur heeft giste ren besloten dat de streekmuziek school de laatste maanden van dit jaar geen extra uitgaven meer mag doen. Maar Van Dongen verwacht niet dat het tekort dit jaar lager zal uitvallen dan de nu geraamde 668.000 gulden. Er is wel besloten dat de begroting van 1991, die al was opgesteld, zal worden aangepast. Maar nu al staat vast dat niet het he le bedrag kan worden opgevangen, zodat de vier deelnemende gemeen ten ook in de komende jaren extra lasten zullen moeten opvangen. Van Dongen wil niet te hard ingrij- agentschap aan de Maresingel dichtgaat dan moeten de ouderen die daar altijd komen helemaal naar de Lombokstraat of naar de Schip- holweg. En als je bijvoorbeeld in de Waldeck Pyrmontstraat woont, moet je naar de Schipholweg of naar de Breestraat. Dat is natuurlijk van de gekke. Vooral voor ouderen is het een probleem want die zitten pen. "We moeten de schade beper ken voor de streekmuziekschool". De 2600 leerlingen zullen wel merken dat er wordt bezuinigd. Ge dacht wordt aan een inperking van de mogelijkheden. "Als er nu één ie mand komt met het verzoek les te krijgen in een bepaald instrument, wordt er een leraar aangetrokken. Je kunt je afvragen of dat zo moet blijven". Verkeerd beeld Van Dongen weigert de beschuldi gende vinger uit te steken naar het vorige dagelijks bestuur. Zij consta teert wel dat al twee jaar geleden een adviesbureau tot maatregelen adviseerde, maar dat er sindsdien niets is gebeurd. "Toen wij als dage lijks bestuur in mei aantraden, zijn we ook daarmee begonnen. Daarna zijn de tekorten boven tafel geko men". Het huidige dagelijks be stuur bestaat uit de wethouders Van Dongen (Leiden), Kohlbeck (Oegstgeest) en Van Rij (Wasse naar). Het vorige bestuur bestond uit de Leidse wethouder Kuijers, de Oegstgeestenaar Rijks en de Was senaarder Greep. De huidige directeur P. Kunst had al voordat de tekorten bekend werden, besloten dat hij per 1 janu ari met de vut zou gaan. Van Don gen vindt het ongelukkig dat zijn vertrek nu samenvalt met het ont dekken van het tekort. "Daardoor ontstaat een verkeerd beeld. Het da gelijks bestuur had ook al eerder be sloten dat er een interim-manager moest komen, omdat de organisatie en beheersstructuur van de streek muziekschool gaat veranderen. We willen eerst een analyse hebben van hoe het verder moet met het mu ziekonderwijs. Daarna is pas duide lijk floe het profiel van de directeur er uit komt te zien. Het is dan niet goed nu al een nieuwe directeur aan te trekken". De keus voor Tesselaar lag voor de hand. "We hebben gezocht naar iemand die affiniteit heeft met het onderwijs, met de muziek, be- stuurservaring heeft en geen inte rim-managerstarief rekent. We kwa men toen vanzelf uit bij Dick Tesse laar", aldus Van Dongen. Tesselaar begint op 1 november en zal tot ui terlijk 1 juli 1991 in functie blijven. meestal niet bij een bank en zijn dus helemaal aangewezen op de PTT. Iedereen spreekt er schande van", aldus Silvester. Hij heeft protestbrieven met de handtekeninglijsten verzonden naar de PTT en naar het Leidse ge meentebestuur. Daarin staat dat de ondertekenaars 'met verbazing en afschuw' kennis hebben genomen van het plan van de PTT. "De veel te grote afstanden zulen voor velen onzer zeer moeilijk te overbruggen zijn. Als dit onzalige plan doorgang mocht vinden, zullen we dit ernstig betreuren", aldus de brieven. Het Leidse gemeentebestuur wordt ver zocht er bij de PTT 'met klem' op aan te dringen de agentschappen niet te sluiten. Reacties heeft Silves ter nog niet gehad op de brieven. LEIDEN - Er is geen bodemver ontreiniging aangetroffen in de Kai- serstraat. Gisteren zijn de resulta ten bekend geworden van de grond monsters en volgens A. van den Berg van de directie milieu is de grond schoon. "Op een plaats, vrij diep in de grond, is een lichte loodconcentra- DEN HAAG/LEIDEN - "Als het hier slechts om de strafmaat gaat, kan ik kort zijn. Drie jaar lijkt mij een weloverwogen straf voor dit vergrijp", bulderde de aanklager bij het Haagse gerechtshof, procureur- -generaal P.J. Wurzer, maandag in de zaak tegen een 28-jarige Am sterdammer. Dat man deed op 22 december 1988 mee aan de gewa pende overval op postagentschap in de Cobetstraat in Leiden. Daarbij werd 180.000 gulden buitgemaakt. De drie jaar gevangenisstraf kreeg de man in juni dit jaar van de rechtbank in Den Haag. Tijdens die zitting ontkende de man zijn be trokkenheid. "Gelukkig heeft hij op tijd ingezien dat er maar een manier is: eerlijkheid", betoogde de advo caat van de verdachte A. Haakmat maandag. Voor het hof legde de Amsterdammer een gave bekente nis af. Hij vertelde hij met een bi vakmuts het postagentschap was ingestormd. Hij hield het personeel van het agentschap onder schot, ter wijl een compaan een postzak uit de kluis griste. Daar zat 180.000 gulden in. Buiten wachtte een derde man in een auto. tie aangetroffen. Maar dat komt overal voor in de oude binnenstad. Het is namelijk het gevolg van het feit dat in de zeventiende, achttien de en negentiende eeuw huisvuil werd gebruikt om de straat op te ho gen", aldus Van den Berg. Het onderzoek werd uitgevoerd naar aanleiding van tips die de Ver eniging Milieudefensie kreeg van buurtbewoners en personeelsleden van het Zoölogisch laboratorium van de universiteit. Die trokken aan de bel toen bekend werd dat het oude riool in de Kaiserstraat wordt vervangen. Het Zoölogisch laboratorium heeft tot halverwege de jaren zeven tig op het riool geloosd en daar zou den chemische stoffen bij hebben kunnen zitten. Als de riolering lekt is de grond verontreinigd, was de redenering. Bij de verdeling kreeg de Amster dammer 30.000 gulden van de buit. Van dat geld betaalde hij een reis naar Suriname. Zijn moeder en en kele andere familieleden gingen mee. Aanklager Wurzer zei dat in deze zaak vooral rekening moet worden gehouden met wat de mensen in het Leidse postagentschap is aange daan. "Deze gebeurtenis blijft hen hun hele leven bij". De uiteindelijke bekentenis van de verdachte vond hij geen strafvermindering waard. Het hof wijst over twee weken ar rest. Moordenaar gepakt LEIDEN (ANP) - De politie in Zaïre heeft de dader van de roofmoord op de Leidenaar C. van Gruting (41) ge pakt. Dat heeft een vriend van Van Gruting, Rob Boogert, maandag verklaard. Hij had het nieuws over de arrestatie vernomen van het be drijf in Zaïre, waarvoor Van Gru ting werkte. Van Gruting, directeur van een Canadees houtbedrijf Fo- rescom in Zaïre, kwam op 3 oktober bij een overval om het leven. Behandeling van begroting even uitgesteld LEIDEN - Dc behandeling van de gemeentebegroting in dc commissie financiën is uitge steld. Op verzoek van de oppo sitiepartijen D66 en VVD wordt woensdagavond niet ge sproken over het gemeentelij ke huishoudboekje voor het komende Jaar. maar op 23 ok tober. De raadsfracties kregen de laatste stukken pas afgelopen vrijdag. Tc laat om ze goed te kunnen bestuderen, waardoor uitstel van de vergadering noodzakelijk was. Morgen avond komt dc raad wel bijeen om van dc ambtenaren van de afdeling financiën een nadere toelichting te krijgen op dc be groting voor 1991. Studentes met huiseigenaar in conflict over kamertoewij zing DEN HAAG/LEIDEN - In een kort geding bij de Haagse recht bank is gisteren besloten dat zes studentes uit een pand aan de Uiterstegracht in Leiden en de eigenaar van het pand nogmaals om de tafel gaan zitten om een slepende ruzie uit te praten. "Ik heb het gevoel dat u de zaak hoog opspeelt", zei de vice- -president van de rechtbank mr. J.J. Brinkhorst in de rich ting van de studentes, die het kort geding hadden aangespan nen. Het geschil draait om de vraag of de studentes kunnen bepalen aan wie een vrijkomen de kamer wordt toegewezen (de zogeheten coöptatie) en wie er mag doorschuiven naar een gro tere kamer. In het verleden is dat altijd zo gegaan, maar eige naar W. van Rijn wil nu zelf be slissen aan wie kamers worden toegewezen. Op die manier zou hij meer grip krijgen op de gang van zaken in het pand, waarin volgens hem nogal eens repara ties moeten worden verricht. "De bewoonsters zijn alle maal lid van Minerva en zij den ken zich als groep meer te kun nen veroorloven", aldus de raadsman van de eigenaar, mr. R. Lever. Hij verwees ook naar de verpaupering van studenten gebouw De Ballon aan het Ra penburg, waar het systeem van coöptatie ter discussie staat. 'Zelfs in Leiden is dit stukje eli taire folklore aan het verdwij nen', aldus mr. Lever. Zijn opponent mr. J.W. Land man stelde dat elders in Leiden de coöptatie juist weer wordt in gevoerd. Hij zei ook niets te we ten van klachten over de manier waarop dc studentes het pand aan de Uiterstegracht bewoon den. Vice-president mr. Brinkhof liet wel merken dat coöptatie niet betekent dat studenten kunnen bepalen wie als nieuw komer wordt toegelaten. Er zal altijd toestemming van de ver huurder nodig zijn. "Zo'n sys teem kan wel prachtig werken, maar als het niet werkt kan ik me voorstellen dat de eigenaar zich niet de wet wil laten voor schrijven door de bewoners", al dus de vice-president, die aan het slot van de zitting de partyen verzocht nog eens om de tafel te gaan zitten. Als dat geen resul taat oplevert zal mr. Brinkhof alsnog uitspraak doen. LEIDEN - Het Leidse bouwbedrijf IBB Kondor heeft vrijdag de Stads- vernieuwingspnjs 1990 van de ge meente Den Haag in ontvangst ge nomen. De jury beoordeelde 14 projecten op het gebied van stadsvernieu wing of wykonderhoud. IBB Kon- dor kreeg de hoogste onderschei ding voor het 'Pandercomplex'. In het complex, waarin de vooramlige meubelfabriek Pander was geves tigd, realiseerde het bedrijf wonin gen en bedrijfsruimten. Volgens de jury voldeed het project aan de ei sen die waren gesteld aan de opzet, architectuur, uitvoering en beheers structuur. Het project kostte bijna 14 mil joen gulden. Raad akkoord met referendum sluitingstijden LEIDEN - Leidenaars mogen volgend jaar hun mening geven over het al dan niet vrijlaten van de sluitingstijden van horecage legenheden. De gemeenteraad stemde gisteravond in met dit onderwerp voor het referendum dat gelijk met de verkiezing voor provinciale staten wordt gehouden. Alle partijen vinden de vrije sluitingstijden een acceptabel onderwerp, maar het is voor nie mand de eerste keus. So.mmi- gen zagen liever het al dan niet autoluw maken van de binnen stad als onderwerp, maar er is te weinig tijd om die vraag goed voor te bereiden. Een voorstel van de WD om de uitbreiding van het parkeer- restrictiegebied voor te leggen aan de Leidenaars, kreeg alleen de steun van de liberale fractie. De Sleutels geeft Ex-wethouder Tesselaar loijgt tijdelijk leiding school Inde Kaiserstraat is inmiddels begonnen met het vervangen van de oude riolering. (foto Wim Dijkman» eigen blad uit LEIDEN - Woningbouwvereni ging De Sleutels verpreidt deze maand de eerste uitgave van een nieuw blad voor haar huurders. De 'Bewoners Express' komt voortaan iedere drie maanden uit in een opla ge van ruim 4200 stuks. Volgens woordvoerder E. van Kaam van De Sleutels is het de bedoeling dat be woners in het blad worden geïnfor meerd over het wel en wee van de vereniging. Bewoners Express wordt be zorgd door de woningbouwvereni ging zelf. Behalve naar huurders gaan ook exemplaren naar mensen die zich inschrijven voor een wo ning, politici en collega-verenigin gen. Het is niet de bedoeling dat huurders zelf aan het medium gaan meewerken. De redactie bestaat ge heel uit mensen van de woning bouwvereniging. Er is wel ruimte voor ingezonden stukken van le zers. Hoewel de meeste huurders het eerste exemplaar al hebben ontvan gen, wordt het nieuwe blad aan staande donderdag officieel geinto- duceerd tijdens het symposium van de Federatie Leidse Woningcorpo raties in de Stadsgehoorzaal. die om woonruimte vragen, zoals bijvoorbeeld studenten", aldus Dronkers. Hy verwacht wel dat het aantal opvangplaatsen in de toekomst nog verder zal groeien. "Met hoeveel hangt af van de beschikbare huis vesting en van de vraag of hoeveel wij als organisatie aankunnen". De 200 plaatsen zijn nu vrijwel al tijd vol, aldus Dronkers. In de zo mer was de nood erg hoog en moest een aantal mensen 'in de opslag ruimte, tussen het meubilair' in het pand van de vereniging aan de Oude Rijn bivakkeren. "Dat waren onhoudbare toestanden. Maar nu gaat het wel weer, hoewel er ook niet veel leegstand is". De Leidse afdeling van de WN krijgt dit jaar 3.5 ton subsidie. Tot 1985 draaide de vereniging op giften van particulieren en instellingen. In 1985 werd 22.000 gulden ontvangen van de gemeente, in 1987 was dat 63.000 gulden In dat jaar ging de Regeling Op vang Asielzoekers (ROA) gelden. Door het Rijk werd bepaald dat dc gemeente Leiden m 1988 in totaal 100 plaatsen voor vluchtelingen moest hebben en een jaar later 200. Centrum bio-farmacie heeft bestaansrecht in Leiden bewezen LEIDEN - Het centrum voor bio- farmaceutische wetenschappen van de Leidse universiteit heeft zyn bestaansrecht bewezen. De minis ter van onderwijs en wetenschap pen heeft daarom besloten vanaf 1991 het centrum jaarlyks 5 miljoen gulden toe te kennen. Het centrum kreeg de afgelopen jaren ook al een dergelijk bedrag doch uitsluitend op voorwaarde dat de universiteit er zelf eenzelfde be drag bijlegde. Het centrum, waar ftihdamenteel onderzoek naar ge neesmiddelen wordt gedaan, kreeg tot 1994 de tyd te bewijzen dat het internationaal een belangrijke posi tie wist te veroveren Dat bewijs is nu enkele jaren eerder geleverd. LEIDEN De laad- en loswal bij het bedrijf Drakenburgh op het Waardeiland ts gisteren in gebruik genomen. De machinefabriek zat al lange tijd verlegen om een goede mogelijkheid om grote constructies te laden en te lossen. "Met steun van de gemeente hebben we nu een goede aanlegplaats voor schepen kunnen realiseren", aldus J.J. van der Heijden, directeur van Drakenburgh. De gemeente heeft de grond voor niets beschikbaar gesteld, de aanleg- kosten kwamen voor rekening van het bedrijf. foto Jan BriMi LEIDEN Het aantal betaalde me dewerkers bij de Leidse afdeling van de Vereniging voor Vluchtelin genwerk in Nederland (WN) wordt uitgebreid. Dit is nodig omdat het aantal asielzoekers dat in Leiden wordt opgevangen en begeleid fors is toegenomen. Volgens A. Dron kers van de WN zijn er op dit mo ment 25 vrijwilligers die de asielzoe kers en vluchtelingen bijstaan. "We proberen een behoorlijke zorg te geven aan de mensen, ze krijgen veel persoonlijke aandacht, dus hebben we nogal wat vrijwilli gers nodig. Die zijn dan nog steeds heel erg welkom. Met een stuk of vijf a tien mensen zouden we ontzet tend blij zijn". Er zijn op dit moment ongeveer 200 opvangplaatsen voor asielzoe kers. De vluchtelingen worden on dergebracht in flats en eengezins woningen in de hele stad. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat er in Leiden eind 1989 al 200 opvang plaatsen zouden zijn. Dat lukte ech ter niet. "Het was natuurlijk ook een enorme behoorlijke belasting voor een stad met zoveel andere groepen STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13