0p weg naar chip van polymeren Samenstelling radioactief afval onbekend VI =ii=i'WHM Delfts 'wondermiddel' tegen de kantoorziekte Politie niet kinderachtig, maar radar liegt niet JK .È^Êkü'. Meer samenwerking nodig voor behandeling afgesloten galwegen Uitreiking vijl grote prijzen voor wetenschap en kunst 26 oktober Onenigheid over verwerking cadmiumhoudende batterijen Mogelijk beeld- en tv-schermen met ongekend hoge scherpte HUBBLE BEKIJKT SATURNUS Eerste oficiële onderzoek van gentherapie DINSDAG 9 OKTOBER 1990 E".DRE0ACTiE KANS - PASADENA - Robbyhet een miljoen dollar kostende prototype van een voertuig voor gebruik op de planeet Mars. tijdens een testrit kortge leden. Nasa, de bouwer van het ervan, noemde de vier uur en twimtg minuten durende proefrit een belangrijke mijlp' al in de ontwikkeling van de computergestuurde planeetwagen, die e«.-is op de rode planeet een geschikte landingsplaats moet ontdekken voor een bemande missie. Het zal overigens niet voor het jaar 2000 zijn voordat een voertuig kan worden gebouwd dat ook daadwerkelijk op Mars zal rondrijden, u»to DEN HAAG (GPD) - Betere sa menwerking tussen behandel centra is noodzakelijk om dia gnostiek en behandeling van kin deren met een zogeheten galgan gatresie (afgesloten galwegen) te verbeteren. Dit werd geconsta teerd tijdens overleg tussen be trokken medici en ouders van pa tientjes. Vooral afstemming van werkwijzen tussen de artsen zal daartoe bijdragen. Het overleg was georganiseerd door de Ne derlandse Lever Darmstichting. Vaststelling van de verschijn selen en de daaropvolgende be handeling kan van instelling tot instelling verschillen. Vandaar dat werd aangedrongen op betere samenwerking tussen de diverse medische specialisten als (klini sche) genetici en (kinder)chirur- gen. Galgangatresie komt voor bij éen op de 20.000 levend geboren kinderen. Dat betekent in ons land ongeveer tien nieuwe patiën ten per jaar. De atresie i- ontbre ken van een opening) leidt tot een groot aantal problemen, zoals le- vercirrhose (verschrompeling door woekering van weefsel). Tot in het begin van de jaren ze ventig overleden de meeste van deze kinderen omstreeks het ein de van hun eerste levensjaar. Een nieuwe behandeling, een operatie volgens de zogenoemde metho- de-Kasai deed de resultaten dui delijk verbeteren. Bekend is ech ter ook dat slechts een derde van deze geopereerde kinderen het daarna echt goed maakt. Voor de kinderen met wie het slecht gaat is levertransplantatie op korte termijn het enige alternatief. DEN HAAG (ANP) - Prins Claus zal op vrijdag 26 oktober in de Ridderzaal van het Binnenhof complex te Den Haag vijf grote prijzen uitreiken op het gebied van wetenschap en kunst. De Dr. Heinekenprijs is be stemd voor prof. Philip Leder voor zijn baanbrekend werk op het terrein van de moleculaire biologie, met name de immunolo gie en het kankeronderzoek. FotogTafe Marrie Bot krijgt de Amsterdamse Kunstprijs voor haar gehele oeuvre dat een uit zonderlijke bijdrage beeft gele verd aan de documentaire foto grafie in Nederland. De Amsterdamse Prijs voor de Geneeskunde is voor prof. J.J. van Rood voor zijn inzet op me disch wetenschappelijk gebied, in het bijzonder voor zijn baan brekend werk op het gebied van immunohaematologie De Amsterdamse Prijs voor de Historische Wetenschap valt toe aan prof. Peter Gay voor zijn in spanningen om de psycho-analy se op historische thema's toe te passen. Prof. J. A Lovelock ontvangt de Amsterdamse Prijs voor de Historische Wetenschap voor zijn onderzoek naar chemicaliën in de atmosfeer dat in belangrijke mate bijdroeg aan het besef van de be dreiging van de aarde door men selijk handelen. De sectie Koudetechmek en Kli maatregeling van de Technische Universiteit Delft denkt het. won dermiddel te hebben gevonden legen het sick-building-syn- droom. de kantoorziekte waarvan alleen al in ons land zo'n miljoen mensen last hebben. De vondst bestaat uit een vernuftig, compu tergestuurd airconditioning-sys teem. dat niet alleen reageert op de actuele omstandigheden bui ten. het gebouw, maar gekoppeld is aan een weervoorspeller Het systeem maakt daarbij ruim schoots gebruik van natuurlijke ventilatie, bovendien kunnen werknemers met een eigen werk kamer het systeem instellen op individuele wensen, wat ook psy chologisch heel belangrijk is. Maar de Delftenaren zijn te opti mistisch als zij denken dat de kantoorziekte nu spoedig tot het verleden zal behoren. De oorzaak van de kantoorziek te is uiterst simpel: het kantoor is een voor de mens klimatologisch hoogst onnatuurlijke omgeving. waarin hij desalniettemin een groot deel van de dag doorbrengt. Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne (RI VM) stelt in het befaamde rapport 'Zorgen voor morgen' dat "uit on derzoek in kantoorpanden is ge bleken dat de kans op gezond heidsklachten toeneemt naarma te meer binnenmilieufactoren kunstmatig zijn geconditio neerd". Op die stelling mag ook het pessimisme over de Delftse oplossing worden gefundeerd. Het is weer een technische oplos sing voor een niet alleen tech nisch probleem. Vernuftig en als studieproject leerzaam, energie- en dus kostenbesparend, zeker. Maar tiet is wel weer een installa tie die onderhoud en verzorging vraagt. De eerder berekende hoge kosten van produktieverlies en ziekteverzuim hebben ook niet geleid tot e?n zo veel zorgvuldiger onderhoud van de bestaande en toch ook vaak vernuftige aircon ditioners, dat daar het probleem merkt-ar door werd verkleind. Men moet niet proberen cadmium te weren uit alle toepassingen waar alternatieven voor zijn. Cadmium moet juist in batterijen worden ge bruikt. ook als er batterijen zijn zonder cadmium. Wel moeten de cad- mium-houdende produkten ingezameld worden, zodat de cadmium- stroom beheersbaar wordt. Hergebruik komt niet in aanmerking Dat staat in het rapport 'Cadmiumbeleid van verbieden naar beheer sen van de Commissie Lange Termijn Milieubeleid (CLTMt. een com missie van deskundigen die valt onder de Centrale Raad voor de Milieu Hygiene (CRMHi DezeCRMH iseen belangrijk adviesorgaan voor mi nister Alders van Milieu. De Stichting Natuur en Milieu heeft een totaal andere visie op het cadmiumbeleid. en zegt bij monde van beleidsmedewerker Albert Klingenberg "Cadmium-houdende batterijen moeten wel verwerkt worden na inzameling, te meer daar er ook andere zware metalen in zit ten". De vraag is dan. hoe het kan dat de commissie CLTM een advies uit brengt dat ingaat tegen wat milieu organisaties menen. De CLTM valt immers onder de Centrale Raad voor de Milieu H> giene. en daarin zijn milieuorganisaties ruim vertegenworodigd Klingenberg "Wij zijn van plan de werkzaamheden van de CLTM aan de orde te stellen, want deze commissie opereert buiten de normale procedures om. De rapporten komen niet in de Centrale Raad voor d> Milieu H> giene aan de orde". Precieze gegevens over de samen stelling van het radioactieve afval dat jaarlijks in Nederland wordt ge produceerd, zijn niet bekend. Wel weten we dat voor veel radioactieve stoffen die worden toegepast in de industrie, onderzoekscentra en zie kenhuizen niet-radioactieve stoffen beschikbaar zijn. Dat staat in de no ta 'Een verkenning van de alterna tieven voor de in Nederland ge bruikte radionuclide^ van drs. Da vid de Jager van de Stichting Na tuur en Milieu. Het ministerie van Milieubeheer heeft opdracht tot deze studie gege ven en onderzoeker De Jager bege leid. Dit zelfde ministerie moet ver gunningen voor toepassingen van radioactiviteit verlenen. Daarom is het opmerkelijk dat De Jager con cludeert: "Exacte gegevens over de samenstelling en grootte van het ra dioactief afval dat jaarlijks in Ne derland ontstaat zijn niet bekend. Dit komt omdat niet in alle gevallen exact wordt bijgehouden wat de sa menstelling van het afgevoerde af val is". De meeste radioactieve bronnen komen uit het buitenland (Canada. Verenigde Staten. Groot-Bnttan- nie. Frankrijk en Duitsland). Bij ce sium- en strontium-bronnen zijn de gebruikte brandstofelementen van kerncentrales de uitgangsstof. Uit de gebruikte brandstof worden in een opwerkingsfabriek naast pluto nium en uranium dan ook cesium en strontium afgescheiden. Andere bronnen worden gemaakt met be hulp van de neutronenstraling van kernbrandstof. Op deze wijze wor den bronnen als cobalt en americi- um gevormd. Uit het onderzoek van De Jager komt naar voren dat zeventig per cent van de radioactiviteit van de bronnen kan worden vervangen door niet-radioactieve technieken of door radioactieve stoffen die minder dan 150 jaar een risico ople veren. Het gaat hier vooral om de vervanging van americium-bron- nen. een stof die 4320 jaar een stra lingsrisico geeft. Het is dit americi- um, dat behalve in de industrie, ook in rookmelders wordt toegepast. Om te voorkomen dat amerieium in het milieu terechtkomt, moeten vol gens De Jager de voorhanden alter natieven worden toegepast of -als dit niet kan- moet er statiegeld op de bronnen komen zodat ze weer worden ingezameld. De Jager aan de afdeling Vergun ningen van het ministerie van Milieubeheer of het aantal radioac tieve bronnen toeneemt, werd ge antwoord dat 'de indruk bestaat dat het aantal bronnen nog steeds toe neemt. echter in geringe mate'. Globaal gaat het in Nederland om 22.000 bronnen voor toepassing in industrie, onderzoek en ziekenhui zen. Bij industriële toepassingen betreft het vooral bronnen voor meet- en regeltechniek. Een belang- rttfce medische toepassing is de nu cleaire therapie. Daarbij dient men plaatselijk aan bijvoorbeeld een tu mor een hoge stralingsdosis toe om de tumor te vernietigen. Ook wordt patiënten radioactieve stoffen toe gediend, die zich in het lichaam ver delen en daar straling uitzenden. Deze straling kan men waarnemen en onderzoeken. Naast dit gebruik in onderzoek en industrie worden radioactieve bronnen toegepast in rookmelders. Daarvan waren er in 1975 in Nederland 120.000. terwijl dat nu is opgelopen tot 800 000, met nog steeds een groei van 100 000 per jaar. Industrie en onderzoekscentra leveren jaarlijks zo'n 400 kubieke meter radioactief afval. Bij zieken huizen gaat het om een zelfde hoe veelheid. Versleten rookmelders geven een onbekende hoeveelheid radioactief afval. Van de toegepaste bronnen in de industrie is welis waar bekend dat een gedeelte na ge bruik door de producent in het bui tenland voor hergebruik of opslag wordt teruggenomen, maar van deze terugnames worden geen sta tistieken bijgehouden. Van onze correspondent Ben Apeldoorn In het wetenschapsblad Science van 14 september wordt een ontdekking besproken die belangrijke gevolgen kan hebben voor de produktie van microprocessoren, ook wel chips geheten. Assistenten van de chemicus Bruce Novak, verbonden aan de universiteit van Berkeley in Californië, ontdekten een halfjaar geleden bij toeval dat een nieuw, langs kunstmatige weg geproduceerd polymeer dat zij onderzochten, eigenschappen vertoonde die verdacht veel leken op die in een elektronische schakeling. Een polymeer bestaat uit zeer grote meren komen zowel in de natuur moleculen van aaneengeschakelde voor (bijvoorbeeld polysacchari- (bio)chemische verbindingen; poly- den) als in synthetische vorm ('plas tics'). Novak besloot zijn team op te dra gen de elektrisch geleidende eigen schappen van het polymeer aan een uitgebreid onderzoek te onderwer pen. Dat bleek niet voor niets te zgn geweest getuige de inhoud van een lezing die Novak begin september afstak tijdens de 200e bijeenkomst van de 'Amerikaanse Scheikundige Vereniging'. Tijdens zijn verhaal deed Novak verslag van de resulta ten van het onderzoek aan het poly meer dat inmiddels luistert naar de afkorting APPS. Die letters staan De planeet Satumus gezien door de lens van een van de camera's van de Hubble-ruimtetelescoop. De foto is geno men op het moment dat de planeet zich op een afstand van zo'n dertienhonderd miljoen kilometer van de aarde bevond. <,oU> In de Verenigde Staten is is onlangs ingespoten Steven A. Rosenberg lijk in de kliniek onder- het eerste officieel goed- met witte bloedcellen worden toegepast bij ern- zocht. Een eerste aanzet gekeurde onderzoek bij waarin een nieuw gen stig zieke kankerpatien- vormde het vorig jaar be mensen van start gegaan (voor het enzym ADA) is ten. gonner. onderzoek van die behandeld worden via ingebracht. Het onder- Al jaren wordt beweerd Rosenberg, die bij patien- gentherapie. Het betreft zoek staat onder leiding dat gentherapie "op niet ten met huidkanker een een experimentele be- van dr. W. French Ander- al te lange termijn tot de speciaal soort witte handeling van kinderen son en dr. R. Michael mogelijkheden behoort, bloedcellen (lymfocyten) met een ernstig tekort- Blaese. Later in het jaar Lange tijd afgedaan als inspoot die voorzien wa- schietend afweersys- zal gentherapie waar- speculatie, wordt genthe- ren van een vreemd 'mer- teem. Het eerste patiëntje schijnlijk ock door dr. rapie nu toch daadwerke- kergen'. voor 'Arylated p-Phenyl Sulfide' waarmee men niet alleen de chemi sche samenstelling aangeeft maar ook op welke manier het is verkre gen. In dit geval gaat het om een aro matische koolwaterstofverbinding (benzeen) waaraan een waterstof atoom werd onttrokken ('Arylated') en de rest werd gekoppeld aan een zwavelhoudende verbinding (een sulfide). Geen stof voor op de boter ham dus. Nieuwe eigenschap De onderzoekers kwamen er achter dat als dit polymeer met ultraviolet licht werd beschenen het bijna de zelfde geleidende eigenschappen, alleen in minder sterke mate, ver toont als silicium (waarvan 'chips' worden gemaakt) en anden- hal Ei leiders. Dit is een geheel nieuwe, en als zodanig 'revolutionaire' eigenschap voor een polymeer dat net als orga nische stoffen van nature juist hele maal niet geleidend is. Polymeren worden trouwens om geheel andere redenen al lang ge bruikt bij de fabricage van micro processoren en wel bij het lithogra fisch etsen van een silicium 'wafel' waarop een aantal microprocesso ren moet worden geschapen. Dat proces is te vergelijken met het maken van het aloude 'print plaatje' waar door inwerking van een zuur en daarna uitwassen dc stroomgeleidende banen overblij ven waarop elektronische compo nenten, zoals bijvoorbeeld transis- toren. weerstanden, condensatoren en ic's (geïntegreerde circuits) kun nen worden gesoldeerd. Bij de aanmaak van microproces soren gebeurt dat allemaal op mi croscopisch kleine schaal; een sili- ciumwafel wordt bedekt met een dunne polymeerfilm en over de wa fel wordt een ragfijn componenten- raster gelegd waarna het geheel wordt beschenen met sterk ultra violet licht. Op die manier brengt men optisch duizenden schakelin gen op een paar vierkante millime ter aan. wier posities als het ware gefixeerd worden door een behan deling met een zwak zuur waarvoor het overgebleven polymeer resis tent is. De uiteindelijke, onderlinge verbindingen worden middels een slotbehandcling met bijvoorbeeld aluminiumdamp aangebracht. Bij dit proces is de functie van het polymeer dus aÜMB het r< M zijn voor uv-straling en zuur. en wel op die plaatsen die door de micro- schakelingen moeten worden inge nomen. Met deze optische methode bij de vervaardiging van micropro cessoren is men in staat om op een siliciumplaatje met een oppervlakte van vijftig vierkante millimeter mil joenen 'bits' onder te brengen, maar daarmee is de grens van wat op dit Te optimistisch? Wat Novak's team nu gevonden heeft is dus een polymeer met gelei dende eigenschappen en dat lijkt een oplossing te zijn voor dc ge noemde verbindingen tussen de tal loze schakelingen van een micro processor. Het verv aardigen van microchips is namelijk een uitermate ingewik keld karwei, niet in de laatste plaats omdat het silicium buitengewoon zuiver moet zijn; de minste veront reiniging is al catastrofaal en naar mate dc chipschakehngen steeds talrijker, kleiner en ingewikkelder werden steeg ook het aantal kostba re 'kneuzen' navenant. Polymeerfilms kunnen echter met groot gemak en met grote preci- zie op een siliciumwafel worden aangebracht en wetenschappers zoeken dan ook al heel lang naar een methode om de verbindingen tussen schakelingen met behulp van een polymeer coating aan te brengen. Met de vondst van Novak en zijn medewerkers lijkt hun droom nu in vervulling te gaan Maar voordat het zover is zullen toch eerst enkele technische pro blemen moeten worden overwon nen. In de eerste plaats is het gelei dend vermogen van Novaks poly meer (nog) onvoldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de m l heid waarmee de tegenwoordige microprocessoren werken en ten tweede kan men de verbindingen niet klein genoeg maken om te pas sen in de moderne chips. Dat scheelt ruwweg nog een factor 100 tot 1.000. Ook is nog niet duidelijk of de geleidende eigenschappen .in het APPS v. r. r door de activiteit van gevormde to nen of juist door het transport van elektronen (de 'echte electnciteit'). Daarnaast vertonen polymeren als het APPS onder constante in vloed van licht en waterdamp op den duur degeneratieverschijnse- len. Veel onderzoekers zien daarom vooralsnog weinig in de toepassin gen van het polymeer en vinden No vak's uitlatingen, dat de problemen op den duur zullen worden OW wonnen, veel te optimistisch. Maar als Novaks optimisme te recht is. dan zullen tv- en computer schermen in de toekomst geen ge bruik meer behoeven te maken van kathodestraalbuizen. waarbij bun dels elektronen de vertrouwde beel den opwekken, of van vloeibare kristallen (LCD'.-i VOOT dl VUIÉI schermen van bijvoorbeeld porta ble computers De toekomstige schermen zullen dan bestaan uit ge leidende polymeren met een onge kend hoog oplossend vermogen. Veel te optimistChT De Enschedese politie heeft vo rig jaar 16.000 automobilisten bekeurd wegens te hard rijden. Ze zijn allemaal gefotografeerd tijdens radarcontrole. Volgens brigadier H. B. Gelen van de af deling algemene verkeerszaken loopt het aantal overtredingen dit jaar terug. "Ik heb het idee dat men minder hard rijdt. In 1989 hadden we in een bepaalde straat drie filmpjes -van 36 op names- per uur nodig. Nu is éen filmpje genoeg". De radar kan op twee manieren worden gebruikt. Ten eerste zonder camera. "Dan moeten enjge colle ga's een eindje verderop staan opge steld om de overtreders aan te hou den en te bekeuren. Het voordeel is dat we op deze manier lik op stuk kunnen geven", zegt Gelen De tweede mogelijkheid is de ca mera. Die wordt aan de radar ge koppeld en kan per seconde twee foto's maken. Op die manier wordt een hele rij auto's vastgelegd. Vol gens de brigadier is het voordeel van deze methode dat iedere hard rijder op de bon wordt geslingerd. "Bij de 'lik op stuk-methode' is het onmogelijk om alle overtreders te bekeuren en we kunnen ook niet beide weghelften tegelijkertijd in de gaten houden. Met de camera kunnen eenvoudig beide verkeers stromen woren gefotografeerd". De Gatso-radar -ook langs de Rijksstraatweg in Wassenaar te vin den- zendt continu een signaal met een bepaalde frequentie (toonhoog te) uit. De signaalbundel is erg smal en verlaat de radar precies onder een hoek van 20 graden. Deze hoek moet vrij nauwkeurig zijn want bij een te grote of te kleine hoek wordt er een te lage respectievelijk te hoge snelheid gemeten. Reflectie Als een voertuig door de radarbun del rijdt, wordt een gedeelte van het uitgezonden signaal gereflecteerd en opgevangen door dc antenne. De hoogte van het weerkaatste signaal is niet gelijk aan hpt uitgezonden signaal. Met behulp van het fre quentie-verschil wordt de snelheid van het voertuig bepaald De snelheid van het vastgelegde voertuig, de datum cn de exacte tijd kunnen op het apparaat worden af gelezen. Als bij een controle ge bruik wordt gemaakt van een came ra. dan worden die gegevens via een spiegeltje meegefotografeerd. Niet kinderachtig "We houden een behoorlijke marge aan. omdat er dan niets meer tegen in te brengen is. De apparatuur kan hooguit een tot twee kilometer per uur onnauwkeung zijn Als iemand wordt bekeurd, dan heeft hij be hoorlijk te snel gereden, dat staat dan vast", benadrukt Gelen 'Trou wens. we willen ook niet te kinder achtig zyn". De boetes zijn overigens niet be paald kinderachtig Voor een tot veertien kilometer te hard rijden moet 50 gulden worden neer geteld, voor vijftien tot 20 kilometer boven de limiet 80 gulden. 21 tot 25 kilo meter te hard levert een boete van 120 gulden op en 26 tot 30 kilometer maar liefst 140 gulden Meer dan 30 kilometer te hard betekent een pro ces-verbaal. De overtreder moet dan voorkomen of knjgt een dag schikking cn hij heeft vanaf dat mo ment een strafblad Auto verlaat radarbundel, einde van de snelheids meting (fotomoment). Radarapparatuur~|

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11