EIDEN Herstelplan flatwijk 'de hoven' Nationale Architectuurprijs voor stalen woningen in de Stevenshof Voorwaardelijke straf voor mislukte oplichting Gemeente dingt mee naar prijs van half miljoen gulden Bodemonderzoek in Kaiserstraat LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 LEIDEN - Het Leidse architectenbureau Verheijen/Heuer/De Haan heeft de Nationale Staalprijs 1990 gewon nen. De firma, gevestigd in de voormalige Witte Poortkazerne aan het Noordeinde, viel in de prijzen met het ont werp voor 116 premiekoopwoningen in Margaret Staalstraat in de Stevenshof. De Nationale Staalprijs wordt sinds 1971 uitgeschreven door de Bran- chegroep Staalbouw. Doel is om Verder wijst de jury er op dat de woningen door het toepassen van het staal goed zijn geïsoleerd en dat projecten waarin staal op ene goede ze een prima vochthuishouding manier is toegepast onder de aan- hebben. project ontwikkeld waar wel vier woningen met een voorgefabriceer- de kern zijn uitgerust". LEIDEN - Een 50-jarige Leidenaar is gisteren in hoger beroep veroor deeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden we gens poging tot oplichting van de le vensverzekering. De Haagse recht bank legde hem eerder een onvoor waardelijke straf op van tien maan den. De man zette in augustus 1987 sa men met zijn ex-vrouw een planne tje op om een overlijdingspremie te kunnen innen van de verzekering. Hij huurde in Zeeland een motor boot en liet die aanspoelen. On danks een grootscheepse zoekactie afwachting was van het geld dat de maatschappij Helvetia haar zou uit keren wegens het sterfgeval. Daar- dacht te brengen van het publiek. De jury beoordeelde dit jaar in to taal 97 projecten in vier categorién. In de categorie 'Karakteristieke sta len bouwdelen' ging het Leidse ar chitectenbureau met de hoofdprijs aan de haal. De jury vond het ontwerp van de woningen in de Stevenshof 'in gun stige zin opvallend'. "Hiermee wordt het standaard buitenwijken- De jury betreurt wel dat het oor spronkelijke bouwplan niet hele maal is uitgevoerd. In eerste instan tie zouden de woningen geheel uit elementen worden opgebouwd, be staande uit casco, gevel en een zoge naamde prefab-kern. Dat laatste gedeelte omvat onder meer de trap, toilet, keuken, werk- kast, badkamer en de hele verwar ming. Dit deel zou als het ware als effect doorbroken". De opvallende bouwpakket tussen de muren wor stalen gevels van de woningen heb ben er volgens de juryleden toe bij gedragen dat de woningen een rede lijke verhouding hebben tussen prijs en ruimte. De woningen kost ten tussen de 139.000 en 172.000 gul den. "Het geld dat is bespaard dooi geen betonnen gevels toe te passen, is gebruikt om de huizen groter te maken". den gehesen. Dat plan is echter niet uitgevoerd, omdat de fabrikant te laat een startsubsidie kreeg toege zegd en daardoor de voorinveste ring niet aandurfde. Albert Kingma van het architec tenbureau Verheijen/Heuer/De Haan betreurt eveneens dat dit plan niet doorging. "Maar in Almere heb ben we inmiddels een soortgelijk de woningen wordt bevestigd. Het architectenbureau past de werd de Leidenaar niet gevonden, staalgevels al langer toe in indus- Achteraf gezien niet zo vreemd, triële bouwprojecten. Dit was de want de man zat al lang en breed in eerste keer dat de techniek bij wo- Oostenrijk. Hij wachtte hier op zijn ningen werden gebruikt. Volgens ex-vrouw, die op haar beurt weer in Kingma heeft de gemeente Leiden hierin een grote rol gespeeld. "Die heeft de uitdaging aangedurfd, en gezegd dat we maar eens moesten laten zien dat we ook in de woning bouw met staal uit de voeten kun nen". De architect is erg blij met de toe kenning van de eerste prijs. "Het geeft een zekere waardering aan, ook al omdat het een vrij gereno- meerde prijsvraag is". Voor zover Kingma weet is er geen geldprijs verbonden aan het winnen van de wedstrijd. "Het gaat om de eer, we hebben wel een aandenken gekre gen". Voorts wordt een bordje ge maakt dat op de gevel van een van ze zich bij hem voegen om 6inê 'n beroep, naar een ver land te vertrekken. De procureur De verzekering vertrouwde de eveneens onrechtvaardig. Hij eiste zaak echter niet, en na enige tijd negen maanden, waarvan zes voor- werd de Leidenaar in Oostenrijk op- waardelijk. Het gerechtshof ging gespoord en uitgeleverd. Toen de gisteren nog iets verder en sprak Helemaal zonder kleerscheuren kwam de Leidenaar de rechtszaal niet uit. Hij had ook nog beroep aan getekend tegen een straf van 1200 gulden die de politierechter hem onlangs oplegde wegens een forse dreun die hij zijn ex-vrouw had ge geven. Hij verloor zijn zelfbeheer sing toen hem bij terugkomst uit Oostenrijk bleek dat ze inmiddels een relatie had met een ander. De klap leverde de vrouw een gekneus de kaak op. De politierechter veroordeelde de De procureur-generaal achtte het Leidenaar hiervoor tot 1200 gulden boete. De procureur generaal liet twee weken geleden weten een straf van 750 gulden afdoende te vinden. Het gerechtshof oordeelde echter oorwaardelijke straf dat de straf van 1200 gulden terecht was. waardelijke straf. De man moest daarentegen tien maanden gaan zit ten. Dat vond hij niet eerlijke en hij Het ontwerp voor de woningen in de Margaret Staalstraat en omgeving leverde het Leidse architectenbureau Verheijen/Heuer/De Haan de Nationale Staalprijs 1990 op. (toto Jan Holvast) Gevangenisstraf voor inbraken DEN HAAÖ/HAARLEMMER- MEER - De Haagse rechtbank heeft een 29-jarige Hoofddorper veroordeeld tot 24 maanden ge vangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Een 46-jari- ge plaatsgenoot kreeg acht maanden, waarvan vier voor waardelijk. Het duo maakte deel uit van een bende die 63 misdrijven pleegde. Hieronder waren onder meer een brandkastkraak in het Leidse belastingkantoor en twee inbraken in de betonfa- briek Wernink. De 29-jarige was een van de leiders van de groep, hij bekende mee op pad te zijn geweest bij 28 zaken. De officier had tegen hem twee jaar geeist. Tegen de 46-ja- rige mede-verdachte was tijdens de ziiting een halfjaar geëist. Krokodillen aaien LEIDEN Krokodillen en een heleboel andere dieren aaien. Dat kan van donderdag 11 okto ber tot en met 18 januari vol gend jaar in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie aan de Hooglandse Kerkgracht Tijdens de tentoonstelling 'Aai eens een krokodil' wordt aandacht besteed aan de huiden en andere overblijfselen van dieren. Ook wordt 'de huid van de aarde', de aardkorst, in beeld gebracht. De aardkorst bestaat uit gesteenten waarvan ook een groot aantal resten kunnen wor den aangeraakt. Dunne plakjes steen kunnen in het museum door een microscoop worden bekeken. De tentoonstelling wordt woensdagmiddag 10 oktober om 15.00 uur geopend. Kinde ren die dan hun liefste speel goedknuffel meenemen, kun nen gratis naar binnen. Het mu seum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Op zaterdagen en feestdagen is het museum geslo ten. Op zondag 14 oktober doet het museum mee aan de Weten schapsdag. Bezoekers kunnen vanaf 13.00 uur zelf een fossiel maken. Om 14.30 uur begint een lezing van dr. Westbroek over 'Het leven als drijvende kracht' en vanaf 16.00 uur is er een film te zien over fossielen. LEIDEN Door nieuw bouw, verbetering van de binnenterreinen van de flat gebouwen, en een open ver binding naar het Noorder park wil de gemeente 'de ho ven' ten noorden van de Wil lem de Zwijgerlaan tot een aantrekkelijk woongebied maken. Ondanks de lage hu ren willen veel mensen op dit moment niet wonen in de opgeknapte woningen, weet wethouder T. van Rij van volkshuisvesting. De gemeente heeft voor deze groot schalige opknapbeurt een plan in gediend bij de provincie. Deze heeft voor dit soort plannen een prijs vraag uitgeschreven waarvcn de hoofdprijs een half miljoen gulden bedraagt. Leiden dingt met acht an dere steden mee naar de hoofdprijs. Het plan is al voorgelegd aan een vertegenwoordiging van de bewo- Maar ook als Leiden verliest, moet er wat gebeuren in 'de hoven', vindt Van Rij. In elk geval moeten de binnentuinen worden aange pakt. Verder is het de bedoeling dat in de buurt een omgevingsvakploeg gaat werken, die zorgt voor onder houd aan onder meer groen en ver lichting. Het meest opvallende onderdeel van het plan is de bouw van wonin- len in overleg met de gebruikers en bosschages tussen de woningen en het bestuur van de volkstuinvereni ging proberen om dat op te lossen door de huidige bezitters andere ten loopbruggetjes ov tuinen aan te bieden", aldus Van aangelegd Rij. I het park verdwijnen. De sloot moet breder gemaakt worden en er moe- orden Tsjernobyl Opgehoogd Ook de binnenterreinen van de flat- Volgens de wethouder kost het gebouwen worden nauwelijks ge- geen moeite om alternatieve volks- bru'kt. Van Rij: De opknapbeurt tuinen te vinden. "Volkstuinen zijn ^?n de woningen is bijna afgerond sinds de ramp bij Tsjernobyl niet Maar de binnentuinen moeten ook meer zo populair. De volkstuinvere- worden aangepakt. Die zien er ver- nigingen zetten ook regelmatig ad- schrikkelijk uit. Ze moeten worden vertenties dat er tuinen zijn vrij ge- opgehoogd en anders ingedeeld komen. De tijd van de wachtlijsten worden. Ze liggen nogal afgesloten is voorbij. Maar we voeren dit plan en ze z^n n'e* f?oed onderhouden Met de woningbouwverenigin gen De Sleutels en De Eendracht Overigens komt de bouw van het wordt overlegd over een andere in- woningcomplex bij de Gooimeer- deling. De gemeente ziet het liels laan pas over vijfjaar aan de orde en ^at bewoners eigen tuintjes knj- dat aan de IJsselmeerlaan pas over &en Probleem is dat de binnenter- tien jaar. De nieuwe woningen aan reinen van de complexen slechts de IJsselmeerlaan zouden worden bereikbaar zijn vanuit de woningen gebouwd op de grond die vrijkomt °P "e begane grond. In de flatge- als de weg is versmald. bouwen tussen de Pieter Bothstraat In totaal worden er in het wijkje en IJsselmeerlaan kunnen de waar nu ongeveer 600 woningen tuinen wel bereikbaar worden ge staan, 120 nieuwe huizen gebouwd, maakt voor bewoners van hogere volgens het plan. Behalve aan de verdiepingen. zouden kleine blokjes nieuwbouw woningen moeten komen. Die wor den dan zo gebouwd dat het uitzicht van de bestaande huizen gehand haafd blijft. Door de nieuwbouw wil de ge meente de kwaliteit van het woon- gebied verbeteren. De bedoeling is gen langs de Gooimeerlaan en de ook dat de bewoners van de 'hoven' ningen bouwen achter de school De volkstuinen aangelegd worden Noorderkring. Ook achter de flats Lukt ook dat niet, dan kunnen de binnenplaatsen 'eenvoudig' ge schikt worden gemaakt als speel plaatsen. Andere onderdelen van het plan zijn een fietspad door het park, ver plaatsing van de schooltuinen in de IJsselmeerlaan. Een politiek om- niet r de Willem de Zwijgerlaan schuiving van het parkeerterrein bij Roodenburg naar de KÜOOitunne] Op de kruising van de Willem de Laboratorium zou chemische stoffen op riool hebben geloosd LEIDEN - De gemeente heeft een om het oude riool te vervangen. Een Leiden. Deze kreeg tips van buurt onderzoek ingesteld naar mogelijke bodemverontreiniging in de Kaiser- en de Kagerstraat deden we het eer- streden onderdeel omdat hiervoor als voorkant beschouwen maar Zwijgerlaan en de Marnixstraat ('een van de twee plekken waar de meeste ongelukken gebeuren') zich eerder in ander verband uit 0ok schooltuinen en sportvelden rnoet een'open tunnel'worden aan- voor handhaving van de volkstui- liggen. Dat groene gebied is nu gelegd. Verder staat in het plan dat slecht bereikbaar en het wordt nau- °P de fundering van de brug over de welijks gebruikt, stelt Van Rij vast. Slaaghsloot een watervilla in de Om dat te veranderen, moeten de vrije sector' moet worden gebouwd. i brief had verspreid dat het der. We willen zelfs proberen er een oude riool vervangen gaat worden, vast onderdeel van te maken wan- De vereniging heeft de tips doorge- neer oude riolering wordt vervan- speeld aan de gemeente. £en Onduidelijk is welke stoffen er precies werden geloosd. Wel is be kend dat in het laboratorium ook ra- tot in de jaren zeventig op het riool dioactief materiaal werd gebruikt, loosden. Pas daarna kwamen er Van den Berg is echter nauwelijks voorschriften dat het chemische af- geïnteresseerd om welke stoffen het precies gaat "We onderzoeken een zo breed mogelijk pakket", zegt de gevolgen hebben ware het niet hij. De gemeente heeft geen contact straat. De verontreiniging zou zijn veroorzaakt door het Zoölogisch la boratorium van de universiteit die tot halverwege de jaren zeventig op het riool loosde. Milieu-ambtenaar A. van den Berg acht de kans dat van echte ver ontreiniging van chemische stoffen sprake is 'niet zo heel erg groot'. Vo rige week zijn grondmonsters geno men waarvan de resultaten begin volgende week bekend worden. "Voor alle zekerheid", zegt Van den ..Hl.JBl Berg, "wordt ook gekeken naar "dat oude riolen wel eens lek raak- gehad met de universiteit over het eventuele aanwezigheid van radio actieve resten". Volgens Van den Berg is de kans dat er gevaar is voor de gezondheid van de omwonenden zo goed als uit gesloten. "Dit onderzoek wordt met name gedaan voor de mensen die momenteel in de sleuven werken ten en dat kan hier dus ook zijn ge- onderzoek. reinigd, is niet zo erg groot omdat 't Veld, reageert verbaasd. "Ik vind dit riool vrij diep ligt. Vermoedelijk het nogal een duister verhaal. Het stroomde er meer grondwater naar lijkt mij allemaal een beetje onwaar- 3 October vereeniging betreurt vergeten gehandicapten De Sleutels binnen dan rioolwater naar buiten. Maar je moet overal rekening mee houden. Ik ben optimistisch ook omdat de veldwerkers die de proe ven hebben genomen, niets bijzon ders hebben aangetroffen". Lezers Schrijven van De Sleutels. Hij heeft echter nog niemand te pakken kunnen krijgen. "We willen heel graag wat terug doen. Dat is alleen wat moei lijk, want het is natuurlijk maar eens per jaar 3 oktober". Heruer overweegt het optreden van De Sleutels in de Stadsgehoor zaal op 27 oktober aan te grijpen Wiiïcar*tc4*ri voor een goedmakertje. "Ik heb nog loCIl geen idee hoe we dat moeten aan pakken, maar we denken er hard over". Buiten kijf staat dat de muzi kanten volgend jaar wederom wor- schijnlijk. Maar de gemeente heeft mij niet benaderd dus ik hoor er voor het eerst van". Wanneer de grond in de Kaiser straat (het traject dat wordt onder zocht is zo'n 50 meter lang) veront- r\. .j^ipr reinigd blijkt, wordt deze opge ld uiötei ruimd. "Wat er niet hoort, wordt De kwestie is aangesneden door de weggehaald", verzekert Van den Vereniging Milieudefensie afdeling Berg. we praktijkruimte. Blijkbaar is de ten B en W heter bij zitten. Hierdoor LEIDEN - "Vreselijk, we vinden het echt heel erg en proberen het op alle manieren goed te maken". L. Heruer van de Optocht- en Taptoe commissie van de 3 October Veree niging betreurt het dat de muzikan ten van de Sleutels het grootste deel van de optocht hebben gemist. De gehandicapte muziekbeoefe naars zouden om een uur 's middags worden opgehaald met een busje van de NZH. De optochtcommissie had hierover zelfs een contract afge sloten. Maar de bus kwam om half ..v» .uv> vi» uwwiun uat w cu drie, waardoor de muzikanten pas den uitgenodigd voor deelname aan ons- huisartsen van waarneem- hele stad) wordt door ditzelfde col- W zich niet realiseren hoeveel on- De opknapbeurt van de 600 flatwoningen in 'de Hoven' is bijna afgerond. Maar er z moeten gebeuren om de wijk aantrekkelijker te maken, vindt de gemeente. i eigenlijk nog veel meer gemeente Leiden niet in staat i wat dit betreft een consequent en fatsoenlijk beleid te voeren. De praktijk van de opvolger van collega Pleiter, zo bepaalden B en W, moest verplaatst worden naar de Zeeheldenbuurt. Dit door B en W Gezien de problemen rondom de patient-vriendelijk bedoelde beleid opvolging van collega Pleiter, moet (verspreiden van huisartsen over de He, js voor ons dmdeiuk dat B en ontstond daags voor de praktijk overdracht van collega Pleiter aan zijn opvolger een onbegrijpelijke en onzekere situatie. Een situatie waarin vele patiënten zich afvroe gen of zij per 1 oktober wel een huis arts zouden hebben en waar deze dan wel gevestigd zou zijn. op de Haarlemmerstraat op de lege de optocht M. Filippo, woordvoerder van de NZH, meldt dat nog niet exact dui- Heruer heeft enorm de ziekte in delijk is wat er nou precies is mis ge- over het voorval. Hij verwijt de gaan. "Ik heb de chauffeurs nog niet gingsbeleid voor huisartsen. Dat NZH dat ze de afspraken in het con- gesproken. Dat zal in de loop van de wil zeggen dat bij de opvolg tract niet is nagekomen. Maar hij volgende week wel gebeuren". Hij een vertrekkende huisarts wil niet alle schuld in de schoenen heeft een verhaal gehoord dat een de uiteindelijke beslissing H bus weliswaar op tijd was, maar op groep 3 te Leiden, iets van het hart. lege onmogelijk gemaakt. Bij het rust onder de bevolking een derge- vinden van een geschikte lokatie lijke onzekerheid teweeg brengt. i de busonderneming schuive ruimte in de door B en W bepaalde Alleen door dc nexibele opstelling wijk. bleek elke zinvolle medewer- van huisarts Pleiter en diens uitein- king van de directies ruimtelijke-or- dt.hjkc opvolger huisarts A Boels. dening en woonruimte-verdeling Zyn de ontstane problemen (8 afwezig. maanden na melding van praktijk- beeindiging was er nog geen ge- Het huidige PvdA/CDA college schikt praktijkpand) op het laatste "Wij van de organisatie hadden ook het laatste moment kwam vast te praktijk in het vervolg zal zijn ge- maakt op dit punt dezelfde fouten moment opgelost. Dhr Pleiter heefl eerder moeten opmerken dat er een zitten m de buurt van de Lange- vestigd. Naar onze mening zal een als het vorige WD/PvdA college bij zich alsnog bereid verklaard om zijn lege praalwagen in de stoet mee gracht. Toen is een tweede bus op- gemeente die zich nadrukkelijk be- de opvolging van huisarts J reed". De voorzitter van de optochtcom missie heeft inmiddels contact ge- geroepen die de groep heeft opge- moeit met de plaats van vestiging haald. "En die was ietsje te laat", van een nieuwe huisarts zich vér- praktijkruimte ter beschikking te zegt Filippo doelend op de ander- zocht met een vertegenwoordiging half uur vertraging. vol opstelt, blijkt zijn collega Van meente voldaan om de bestratings- Rij van huisvesting machtiger en la- kosten en extra aansluitmgskosten van zijn tijdelijke praktijk te beta len. Hierdoor is uiteindelijk toch nog een goede huisartsenzorg gega randeerd. Deze ervaringen doen ons twijfe len aan de zorgvuldigheid van het beleid van B en W wanneer zij stel len dat het belang van de bevolking c.q. de patiënten hen na aan-het hart ligt. Wij kunnen slechts conclude ren dat politieke tegenstellingen en belangen de besluitvorming van B en W bepalen in plaats van het pa tiëntenbelang. Dat vinden wij als huisartsen onacceptabel Door een falend beleid van de gemeente mo gen in de toekomst de patiënten van geen enkele Leidse huisarts ooit meer in een dergelijke situatie ko men. Wij hopen dat B en W in staat zul len blijken een eensgezind en con sequent beleid te voeren Huisartsen waarneemgroep 3 CAFE - Aan de Lange Scheistraat is gisteravond het muziekcafé The Sound' geopend. Er kan ook wor den gegeten. Het café is dagelijks geopend van 12.00 tot 14.00 uur. ADVERTENTIE Informatiemiddag Opleiding A-verpleegkundigen met rondleiding door het AZL Donderdag 11 oktober 1990 Aanvang 14 00 uur b»j de Centrale Schoot Nieuweroord. Rijnsburgerweg 124 m Leiden De opleidingen starten elk jaar op 1 maart en 1 september STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9