Winsemius: Nederland loopt voorop in natuurbescherming Ook mannen lijden in het huishouden Computer kijkt 'in' spieren van de patiënt PAES NEDERLAND bv INSTRUMENTMAKER m/v ASSISTENT WERKVOORBEREIDER mlv ADMINISTRATIEF MEDEWERKERS (M/V) PAGINA 18 BINNENLAND ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 Paes Nederland bv is al meer dan 40 jaar de importeur van hoogwaardige optische/medische- en laboratorium- apparatuurzoals Olympus endoscopen en microscopen. De aktiviteiten vinden plaats vanuit het verkoopkantoor te Zoeterwoude-Rijndijk waarbij het verlenen van optimale service aan onze klanten hoog in het vaandel staat. Om adequaat in te spelen op de wensen van onze afnemers wat betreft reparatie en onderhoud van medische instrumenten heeft Paes Nederland bv een uitstekend geoutilleerde Instrumentale Dienst waar voor de medische produktgroep ca. 10 medewerkers werkzaam zijn. Door interne overplaatsing zoeken wij voor spoedige indiensttreding: glasvezelendoscopen De werkzaamheden zullen bestaan uit het repareren van kapitaalintensieve glasvezelendoscopen. Voor deze hoogwaardige werkzaamheden krijgt u een aangepaste interne opleiding. Indien noodzakelijk zult u ook algemene werkzaamheden ten behoeve van de Instrumentale Dienst gaan verrichten. Voor deze funktie stellen wij de volgende eisen: - opleiding in of affiniteit met fijnmechanische technieken (MTS-nivo) - redelijke beheersing van de Engelse taal - behoorlijke ervaring in een technische funktie - leeftijd tussen de 25 en 40 jaar - rijbewijs B - interesse in elektronische technieken Deze funktie is gedeeltelijk technisch van aard en anderzijds administratief/organisatorisch. De werkzaamheden bestaan met name uit het technisch beoordelen van ter reparatie aangeboden instrumentarium en de administratieve verwerking hiervan naar onze klanten toe, alsmede binnen onze eigen organisatie. Voor deze funktie stellen wij de volgende eisen: - HAVO-nivo of middelbaar technisch nivo - goede kommunikatieve eigenschappen - redelijke beheersing van de Engelse taal - leeftijd ca. 25-35 jaar - rijbewijs B Indien u geïnteresseerd bent in optische technieken, een zelfstandige funktie ambieert en de juiste inzet heeft bieden wij u hiermee een funktie met goede primaire en secundaire arbeidsvoorwaarden, zoals een 13e maand, premievrij pensioen, reiskostenvergoeding etc. indien u nadere informatie omtrent deze funktie wenst dan kunt u kontakt opnemen met de heer R. van Bladel, tel.: 071- Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: Paes Nederland bv, Industrieweg 44; Postadres: Postbus 18, 2380 ETERWOUDE-Rd., t.a.v. de heer H. Braat. De Zorgverzekeraar "ZORG EN ZEKERHEID" is een organisatie met circa 400 personeelsleden. Het hoofdkantoor is gevestigd in een nieuw pand te Leiden. Zij heeft tot taak de Ziekenfondswet en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten uit te voeren. Er bestaan voor de sector Schade en Verzekerden een aantal vacatures van: FUNCTIE-INHOUD - het verwerken van aanvragen en declaraties - het uitvoeren van administratieve controles - het verstrekken van telefonische en schriftelijke informatie aan verzekerden en medewerkers ARBEIDSVOORWAARDEN - een aanstelling voor I jaar op basis van een contract voor bepaalde tijd; eventuele omzetting in een aanstelling voor onbepaalde tijd - salaris volgens het CAO-Ziekenfondswezen, rekening houdend met opleiding en ervaring, min. 1438,- tot max. 2807,- FUNCTIE-EISEN - HAVO of gelijkwaardig niveau - administratief en cijfermatig inzicht - accuratesse - bereidheid tot het werken met een geautomatiseerd systeem - goede mondelinge en schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid - in teamverband kunnen werken - bereidheid tot het volgen van cursussen - mogelijkheid tot prestatietoeslag - 22,5 vakantiedagen - 36-urige werkweek - 8% vakantietoeslag - 7,83% eindejaarsuitkering - goede secundaire arbeidsvoorwaarden Zen Z Belangstellenden kunnen hun sollicitatie met relevante gegevens binnen 14 dagen toezenden aón de dienst Personeel en Organisatie ta.v. hr.J.B. Lavooij. Postbus 400, 2300 AK Leiden. Voor nadere informatie kunt u bellen naar de dienst P&O tel. 071-357730 VAKATURES VAKATUBES VflKATURES VAKATURES VflKATURES VAKATURES VAKATURES VAKAJURES VAKATURES VAKATURES VAKflTURES VflKATURES VAKATURES VAKATURES VAKATURES l| ELKE ZATERDAG donderdagmiddag 15.30 uur !eieloÓM071)161400 3 Ook bij goedwillende, moder: 'new-man-echtgenoten' kan het n- gemakkelijk mislopen. Zo had een van de door haar geobserveerde echtparen een verdrag weten te sluiten over gelijke verdeling va:i taken. Hochschild: "Maar op de d gen dat hij zou koken, was hij verf ten het boodschappenlijstje mee U nemen of waren er andere reden, waarom hij zijn beloften niet n kwam. Dit leidde tot tal-van irrit ties die zo hoog opliepen, dat zichzelf uiteindelijk voor de keu. stelde. Wat is belangrijker: dat mijn huwelijk wordt gered of dat de was wordt gedaan. Ze kiest dan voor het eerste. Ze kan niet winnen, want ze vermijdt het conflict". Hochschild had aanvankelijk nog de gedachte dat ongelijkheid in de verdeling van het huishouden zou samenhangen met de verschillen in inkomen. Dat bleek geenszins het geval. Verdient de man meer, dan blijkt dat bij automatisme een rechtvaardiging te zijn voor zijn ge ringere aandeel in het huishouden. Is het inkomen van de vrouw hoger, dan doet de man nog minder. Zijn mannelijke trots is dan in het ge ding en ter compensatie van het ver stoorde machtsevenwicht gaan veel vrouwen juist nog een stapje harder lopen. Volgens Hochschild hebben vrouwen verschillende, motieven om zich uiteindelijk maar bij de gang van zaken neer te leggen. Ee n van die motieven is het heimelijk verlangen toch vooral niet te gaan lijken op hun slovende gedepri meerde moeders wier lot zij hopen de ontlopen door zichzelf maar voor te houden dat het sop de kool niet waard is. Transcedent "Maar", zegt Hochschild, "duidelijk moet worden dat werk en gezin niet uitsluitend een vrouwenzaak is Vrouwen moeten het niet zoeken in individuele oplossingen als ont spanningsoefeningen of Transce- dente Meditatie. Geen kwaad woord daarover, maar het blijven persoonlijke in plaats van structu rele oplossingen. Zo lang huishou delijk werk wordt ondergewaar deerd en als een vrouwenaangele genheid wordt gezien, blijft het makkelijk voor mannen zich daar aan te onttrekken. Het wordt tijd dat tegen mannen wordt gezegd: als jullie een gelukkig huwelijk willen, dan moetje het volgende doen...". Hochschild pleit voor hervormin gen, zowel in de prive-sfeer als van de overheid en bedrijfsleven. Echt paren zouden meer - en dan echt - met elkaar moeten praten over dit probleem, maar dan wel ingebed in een samenlevirtg die ook de ruimte geeft voor andere oplossingen. En dat betekent: meer kinderopvang, ouderschapsverlof, flexibele werk tijden, duobanen. De Amerikaanse voorziet dat moderne bedrijven - als ze slim zijn - zullen gaan inzien dat het economisch aantrekkelijk wordt aardig te zijn voor vrouwen. En de mannen? Komt het ooit nog goed? Na enige aarzeling is Ar- lie Hochschild zelfs daar optimis tisch over, ook al beschouwt ze haar bevindingen eigenlijk als een 'sad story'. Maar toch. "De mannen doen nu al meer dan hun vaders. Veran dering kost tijd. Kijk naar een on derwerp als het milieu, dat tien jaar geleden het domein was van een handvol halve gare hippies. Of hoe er tegen het roken van sigaretten wordt aangekeken. Dingen kunnen soms ineens snel veranderen". Van onze correspondent Wiebe Pennewaard AMSTERDAM Zijn werkkamer, op vijfhoog tegen het centrum van Amsterdam aan, biedt niet direct het fraaiste uitzicht op Neérlands natuurschoon. Een troebele Am- stel. dubbeldwarsgeparkeerd auto- blik op de grachtkade, een gore ne vel boven de stad. Toch spreekt dr. Pieter Winsemius, voorzitter van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten, als een gedrevene over de noodzaak van milieube scherming. Het deprimerende uit zicht lijkt zelfs een extra inspiratie bron voor zijn bevlogen aanmanin gen. We moeten opschieten, het woord dient liefst vandaag nog te worden vervangen door de daad, de tijd raakt op. Kort voor Prinsjesdag stuurde Natuurmonumenten, zoals de ver eniging in de wandeling heet, een bezorgde brief aan de Tweede Ka mer. Samen met de Unie van Pro vinciale Landschappen twijfelde de organisatie aan de voortgang van het Natuurbeleidsplan, de basis voor de maatregelen die de over heid in de komende jaren wil treffen ter bescherming van natuur en landschap. Natuurlijk, schreven de organisaties, hebben zij waardering voor de opzet van het plan. Alle lof voor het streven naar een oecologi- sche hoofdstructuur'. En zeker, de op de regio toegesneden aanpak be valt hen zeer. Maar, zuchtte zowel Natuurmo numenten als de Unie van Land schappen, vertraging en stagnatie zijn niet uitgesloten. De wijze van fi nanciering roept grote vraagtekens op. Een directe koppeling tussen het voorgenomen beleid en het daarvoor uitgetrokken geld ont breekt. De beschikbare menskracht vermindert, de stootkracht om het beleidsplan snel en doelmatig te verwerkelijken zwakt in ernstige mate af. De aanstaande reorganisa tie binnen de directie Natuur-, Milieu- en Faunabeheer op het mi nisterie van landbouw is zorgwek kend. En, als laatste maar niet onbe langrijkste punt, de termijn van uit voering van het plan moet terug van dertig naar twintig jaar. Kippenhok We zijn enkele weken verder. Minis ter Braks heeft nog net zijn begro- tings-eitje kunnen leggen voor hij het Haagse kippenhok moest verla ten. Een citaat uit zijn nagelaten werk: ten opzichte van het be leidsvoornemen is sprake van een relatief forse beleidsintensivering ten behoeve van het tempo van rea lisering van de ecologische hoofd structuur en voor het gebiedsge richte milieu- en waterbeleid". Ambtelijke ontaai, maar het staat mooi wel voor een verhoging van 376 miljoen naar 496 miljoen harde guldens, tot 1995 te besteden aan het Natuurbeleidsplan. De bede lijkt verhoord. Of deze: "In het nieuwe struc tuurschema Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie zullen de ruim telijke aspecten van het natuur- en landschapsbeleid hun planologi sche verankering en vertaling krij gen. Uitgangspunten daarbij zijn de aanduidingen uit het Natuurbe leidsplan" Het blijft beroerd Ne derlands, maar de boodschap is dui delijk. En die moet, meneer Winse mius, toch tot tevredenheid stem men. De oud-minister van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening, sinds '86 actief als directeur van de Nederlandse vestiging van het Amerikaanse adviesbureau McKin- sey, neemt de tijd voor een welover wogen antwoord. Dan verpakt hij zijn kritiek zorgvuldig in een be schaafd cadeaupapiertje. Want "het Natuurbeleidsplan is een uitsteken de aanzet". En zo zorgelijk was de brief aan de kamerleden toch ook weer niet. laat staan somber? Heus. "vele tekenen wijzen in de goede richting". Maar na het verwijderen van deze verpakking blijft er, dat wel, "een AMSTERDAM (GPD) - Hot acade misch ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit (VU) in Amsterdam heeft een "voor Nederland uniek" bewe gingslaboratorium geopend. Het VU-ziekenhuis is het eerste waarin stoornissen in (been-)spierfuncties zichtbaar worden gemaakt op een computerbeeldscherm. Artsen kun nen daardoor nauwkeuriger dia gnoses stellen, een meer aangepaste therapie voorschrijven en de revali datie tot in procenten nauwkeurig volgen, aldus ir. J. Harlaar, ontwer per en hoofd van het laboratorium. Het grote voordeel van de compu termetingen is volgens Harlaar dat de arts via de elektronische meting van de spieractiviteit als het ware in de spieren kan kijken, terwijl het traditionele onderzoek van buitenaf een veel oppervlakkiger beeld van de stoornis geeft. Als voorbeeld dient een patient wiens rechtervoet bij het lopen niet mee omhoog be weegt, maar naar omlaag hangt, een 'spitsvoet'. De elektroden op de ver schillende spieren in het onderbeen geven duidelijk aan dat alleen de twee spieren aan de voorkant van het been verantwoordelijk zijn voor de spastische beweging, de kuit- spier functioneert normaal. De re validatie kan dus alleen op de twee slecht werkende spieren worden gericht, in plaats van op het hele on derbeen. "Zonder de apparatuur had een arts dat nooit zo precies kunnen vaststellen", zegt Harlaar. Het bewegingslab omvat een looplaboratorium, waarin de bewe gingen van de patiënt op video wor den vastgelegd en geanalyseerd, en een spierfunctielab, waar de spier activiteit wordt gemeten. Het VU- ziekenhuis ontwikkelde het labora torium uit apparatuur en meetme thoden die in de topsportwereld al langer in gebruik zijn. Zo beschikt bijvoorbeeld de naast het zieken huis gelegen faculteit bewegings leer van de VU over een uitgebreid spier-meetkundig lab. Maar de daar gebruikte onderzoeksmethoden zijn zo langdurig, inspannend en veeleisend, dat ze volkomen onge schikt zijn voor gebruik bij zieken huispatiënten. Harlaar: "Mijn taak was het om de methoden patiënt vriendelijk te maken, te verfijnen". In het topsport-lab duurt het da gen voor een onderzoek is afgerond, in het bewegingslab van Harlaar kan een patieët met een half uurtje klaar zijn. Ook heeft Harlaar een kostbaar en omvangrijk knie-revali- datie-apparaat vereenvoudigd en teruggebracht tot handzaam for maat, dat in principe door iedere fy siotherapeut in zijn praktijk kan worden gebruikt. Via computer- diagrammen op het beeldscherm kunnen stoornissen zeer nauwkeu rig worden vastgesteld en revalida tie gecontroleerd, aldus Harlaar. De meetmethode is geënt op de elektrische impulsen uit de herse nen die de spieren laten bewegen. Zoals de elektriciteit van het hart wordt weergegeven op een elektro cardiogram (ECG) wordt de - dui zend maal kleinere - spieractiviteit uitgebeeld op een elektromyogram. Volgens Harlaar betekent 'zijn' lab een belangrijke vooruitgang in het inzicht in spierstoornissen, maar moeten patiënten er niet al te opge wonden van raken: "Het lab geeft aan in welke richting we moeten werken, maar in de genezing op zich speelt het geen enkele rol". Fysiotherapeut JHartelaar. hoogleraar vijftig paren en volgde ze acht jaar lang tien tweeverdie ners, wier rituelen van de dagelijkse Strijd om het huishouden zij nauw keurig beschreef. Arlie Hochschild heeft uitgere kend dat getróuwde werkende moeders in de VS per jaar gemid deld een volle maand meer beste den aan arbeid dan hun echtgenoot. Deze dertiende maand - zonder slaap - wordt volledig in beslag ge nomen door huishoudelijk werk. Volgens de Amsterdamse journalis te Bernadette de Wit, die het voor woord schreef voor de Nederlandse vertaling, bedraagt in Nederland die extra werkbelasting 'slechts' vier uur. Ze zijn dus niet dubbel be last. maar dat komt meer omdat de meeste Nederlandse vrouwen in deeltijd werken. Als mannen al iets ondernemen in het huishouden, dan pikken ze er ook nog eens de leukste klussen uit. Wel de baby verzorgen en bood schappen doen, maar niet de badka mer boenen of de ramen zemen. Ar lie Hochschild: "Mannen verversen de olie van de auto of vervangen een kapotte lamp. Maar dat zijn klussen die ze kunnen doen op het moment waarop het hen uitkomt. Vrouwen doen vaak twee dingen tegelijk: èn de was vouwen èn met de kinderen praten. En als mannen dan in actie komen, vragen ze wat ze moeten doen. In het beste geval is hij haar assistent, de verantwoordelijkheid blijft bij haar". hele vloot kanttekeningen" over. En hij somt in samenvatting alsnog de missive aan het parlement op. Al pratend verandert de ontspannen, licht achterover leunende houding in een rechtop-zittende, de minza me glimlach maakt plaats voor een reeks rimpels. En per saldo windt de voormalige bewindsman zich echt op. Want een plan om de na tuur te redden uitsmeren over der tig jaar - zo zout heeft hij het niet eerder gegeten. Van de malle "Je moet het zo zien: de uitgangs punten zijn aanvaardbaar, maar de termijn is van de malle. Geen enkel plan van de overheid beloopt dertig jaar. Zelfs de lange-termijnplanning van Ruimtelijke Ordening gaat maar tot 2015. Wanneer het Natuur beleidsplan dan de tijd krijgt tot 2020, spreken we buiten de dimen sies waarin wij werken. De urgentie is te groot, de natuur en het milieu gaan te hard achteruit. Er ontstaat nog dagelijks nieuwe schade, de verdroging van de grond gaat door, voor de verzuring geldt hetzelfde". "Je kunt zelfs de door ons voorge stelde termijn van twintig jaar kriti seren. Daarmee raak ik de kern van onze zorg. Enerzijds stellen we nog een aantal aanpassingen en verbete ringen voor, want als Natuurmonu menten hebben wij vanzelfspre kend onze wensenlijst en vraagte kens. Dat kan vertragen, dat zijn we ons bewust. Aan de andere kant draait de klok door. En ik moet er niet aan denken wat de gevolgen zijn, wanneer het plan niet zou wor den gerealiseerd". Baart de abrupte wisseling van de wacht op het ministerie, waar ook het natuurbeheer wordt bestierd, de vereniging extra zorgen? Winse mius: "Op zich niet. het Natuurbe leidsplan is nu een gegeven, en blijft dat ook zonder de heer Braks". Wel van invloed kan de aanstel ling zijn van een aparte staatssecre taris voor natuurbeheer. In de poli tiek circuleren daarover twee tame- Dr. Pieter Winsemius: 'Nederland loopt voorop in natuurbescherming' (foto GPD) pa, zelfs ten opzichte van landen als Duitsland en Engeland. Wij zijn hier gewoon verder, jazeker. Al is die voortrekkersrol ook betrekkelijk lo gisch". lijk uiteenlopende opvattingen, do ceert Winsemius: "De ene stroming ziet de delegatie van een bepaald terrein aan een staatssecretaris als een teken van verminderend belang - de minister doet het onderwerp niet zelf meer". In de andere bena dering is de behartiging van een specifiek aandachtsveld door de rechterhand van de minister juist een symptoom van toenemend be lang. Vertrouwen Hoe valt het oordeel over de recente splitsing van taken uit? Winsemius corrigeert fijntjes: hij heeft daar over nog geen oordeel, "per slot van rekening zit de staatssecretaris nog maar amper op zijn stoel". Wel heeft hij een verwachting, en die is uitge sproken positief. "Ik ken hem uit zijn periode als burgemeester van Haaksbergen, ik heb zelfs wel eens een dag met hem door het veld ge trokken. Ik heb goede gronden om alle vertrouwen in hem te hebben". Zoals, om de pijn van het dage lijkse natuurleed te verzachten, de voorzitter van Natuurmonumenten voor de langere termijn ook veel vertrouwen heeft in de vaardighe den van zijn landgenoten om de milieuproblemen op te lossen. "Vergeet niet, dat wij voorop lopen. Wereldwijd, maar ook binnen Euro- Dat riekt naar onvervalste borstrammerij - waarom spreekt het voor zich dat Nederland een lichtend voorbeeld in de wereld is? Winsemius, lachend: "Ik bedoel het eigenlijk negatief. Wij zijn het eerst met een aantal problemen gecon fronteerd. We wonen in een heel dicht bevolkt gebied, hoog-geïn- dustrialiseerd, met een enorme ver keersdichtheid. in een delta dus met stilstaand water, met een hoog grondwaterpeil, kortom: aan milieuproblemen geen gebrek. We lopen voorop, omdat we wel moe ten. Omdat we gewoon niet anders kunnen". "Maar mijn vertrouwen in het probleem-oplossend vermogen is daar weer mede op gebaseerd. De bevolking is over het algemeen goed opgeleid, goed aanspreekbaar, en bereid om mee te denken. De er varing heeft geleerd, dat als Neder landers over een probleem gaan na denken, ze bijna altijd bij de juiste oplossing uitkomen. En minstens zo belangrijk, ze zijn dan ook bereid zelf mee te werken aan het toepas sen van die oplossing". AMSTERDAM - Huishouden is oorlog. In de Verenigde Staten zijn conflicten over de verdeling van werkzaamheden in huis de belang rijkste oorzaak van echtscheiding. In Nederland is dat (nog) niet het geval, maar hier is het aantal wer kende moeders dan ook belangrijk lager. En mogelijk verandert er iets als het deze week verschenen boek 'De late dienst' van de Amerikaanse sociologe Arlie Hochschild net zo inslaat als het in de Verenigde Sta ten deed. De voornamelijk vrouwelijke aanwezigen tijdens een discussie avond in het Amsterdamse centrum De Balie waren daar van de week niet al te optimistisch over. Want al léén al de zwijgende aanwezigheid van vier heren, op een zaal van hon derdvijftig personen, leverde het donkerbruine vermoeden op dat het hier een vrouwenprobleem be treft. Toch meent Arlie Hochschild dat mannen net zo te lijden hebben on der de gevolgen van een slechte taakverdeling in het huishouden. Hochschild: "Want ik ben gaan be seffen dat de man die thuis erg wei nig doet, net zoveel met het huis houdelijk werk van doen krijgt als zijn vrouw, alleen op een andere manier. Hij wordt geconfronteerd met de rancune die zij voor hem voelt en die frustratie drukt ook op hem". Stofzuiger Des te merkwaardiger is het dat mannen zich zo slecht aan dat juk weten te ontworstelen en comforta bel in de leunstoel achterblijven als de stofzuiger voorbijkomt. Of - in andere gevallen - de kinderen op pakken en naar de dierentuin afrei zen. Om inzicht te krijgen in welke mechanismen hierbij een rol spe len, interviewde de Amerikaanse

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18