'Je hebt het als burgemeester zo druk als je zelf wilt' Woubrugse burgervader Brouwer de Koning begrijpt niet wat er verkeerd is aan linten doorknippen 'Ambtenaar is sterk betrokken bij politieke spel om de macht' Erasmus buitenspel: toch driekwart miljoen kwijt ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 REGIO PAGINA 11 Van onze redacteur Caroline van Overbeeke WOUBRUGGE - De uitkomsten van wetenschappelijk onderzoek liegen er niet om: steeds meer burgemeesters zitten duimen te draaien. Omdat de burgervaders weinig portefeuilles krijgen toe bedeeld naast hun wettelijke ta ken vluchten ze in allerlei bijba nen. Verspilling van bestuurlijk talent, uitholling van het ambt, roepen burgemeesters die te wei nig te doen hebben. Zij nemen geen genoegen met linten door knippen alleen. Onzin, vindt bur gemeester Dirk Brouwer de Ko ning (58) van Woubrugge. "Je hebt het zo druk als je zelf wilt". De 'verborgen werkloosheid' zou nergens zo groot zijn als onder bur gemeesters. Het ambt wordt uitge hold en de burgemeester wordt steeds meer overal buiten gehou den. Wethouders nemen de burge meester steeds meer taken uit han den. Dat concluderen de Leidse hoogleraar bestuurskunde, dr. W. Derksen en hoogleraar staatsrecht in Groningen, mr. D.J. Elzinga. Ook de Leidse burgemeester C. Goe- koop vindt dat een burgemeester meer te doen zou moeten hebben dan hetgeen hem wettelijk toe komt. Inmiddels heeft het genoot schap van burgemeesters samen met de bonden van overheidsperso neel een werkgroep gevormd om de problemen in kaart te brengen. Burgemeester Brouwer de Ko ning zegt er niet wakker van te lig gen. Volgens hem speelt het pro bleem dat burgemeesters klagen over verveling met name in ge meenten met meer dan 30.000 inwo ners. "In kleine gemeenten zijn vaak geen full-time wethouders waardoor de burgemeester meer zelf ter hand kan nemen". Brouwer de Koning vindt bovendien dat een burgemeester ook in een grotere ge meente genoeg mogelijkheden heeft om een nieuwe inhoud aan zijn of haar functie te geven. Brouwer de Koning bestuurt een kleine gemeente met ruim 5100 in woners en heeft zijn handen er vol aan. Hij heeft twee wethouders aan zijn zijde die niet altijd beschikbaar zijn. Daarom heeft Brouwer de Ko ning, eigenlijk de enige professio nele bestuurder van zijn gemeente, de portefeuille financiën en volks gezondheid toebedeeld gekregen. "Ik beleef daar heel veel plezier Burgemeester Brouwer de Koning: "Men spreekt over de devaluatie van het beroep maar tal van beroepen zijn in aanzien verminderd. Denk aan de dokter en de notaris. Als je daaronder lijdt, ben je ziek". R aan", benadrukt hij. "Op die manier blijf je er ook meer bij betrokken. In kleinere gemeenten is het de ge woonste zaak van de wereld dat een burgemeester een eigen portefeuil le krijgt en ik heb er geen enkel be zwaar tegen". De laatste jaren zijn de bestuurlij ke mogelijkheden van burgemees ters echter aanzienlijk verminderd. Zeker politiek gevoelige portefeuil les zoals ruimtelijke ordening, fi nanciën en welzijn die vroeger haast vanzelfsprekend aan de bur gemeester werden toebedeeld, wor den nu door wethouders opgeëist. De redenering daarachter is dat ie mand die geen verantwoording hoeft af te leggen aan de kiezer, ook geen politieke functie moet vervul len. Een burgemeester is immers niet door de gemeenteraad of door de bevolking gekozen maar be noemd door de Kroon. Hij kan dan ook niet worden weggestuurd door de gemeenteraad. Eisen Hoewel de burgemeester steeds minder te doen krijgt, worden bij zijn aanstelling wel torenhoge eisen gesteld. Het gaat hier immers om de best betaalde bestuurder op het ge meentehuis. De man of vrouw wordt dan ook met grote zorgvul digheid geselecteerd en dient grote bestuurlijke kwaliteiten te hebben. In de profielschets wordt altijd een schaap met vijf poten gevraagd. Vervolgens worden deze bestuurlij ke kwaliteiten niet of te weinig be nut en dat levert tal van wrijvingen en frustraties op. De wettelijke taken van een bur gemeester beperken zich tot het handhaven van de openbare orde en veiligheid, de burgemeester houdt toezicht op politie en brand weer en heeft rampenbestrijding in zijn takenpakket. Verder is hij voor zitter van het college van B en W, de gemeenteraad en heeft hij vooral re presentatieve taken. Burgemees ters die hiermee geen genoegen ne men zouden vervolgens in allerlei bijbanen vluchten. Brouwer de Koning vindt dat geen goede zaak, hoewel hij zelf ook tal van nevenfuncties heeft. "Maar mijn bijbanen hebben veel te ma ken met de gemeente. Zo zit ik bij voorbeeld in het waterleidingbe drijf voor de Rijnstreek en in de Stichting Monumentenwacht* en dat zijn geen commerciële bijba nen. Veel van dit werk doe ik in mijn eigen vrije tijd. Met deze ne venfuncties kan ik mijn visie ver breden maar erin vluchten is niet goed". Vrij Hoewel Brouwer de Koning zelf wel een uitgebreidere portefeuille heeft, denkt hij dat een burgemeester ook heel goed toe kan met alleen zijn wettelijk taken. "De tijd is voorbij dat burgemeesters heel veel op hun bordje kregen geschoven maar ik zie dat niet als een ramp. Het ambt van burgemeester is heel 'vrij, je kunt dat invullen zoals je zelf wil. En er is altijd wel wat te doen: je kunt de wethouders of de gemeen tesecretaris ontlasten. Er is altijd wel een probleem watje kunt oplos sen en een specifieke sector waar je in kunt duiken. Je kunt je handen vol hebben aan het voorbereiden van raadsvergaderingen of het be hartigen van de belangen van de ge meente. Maar dat hangt natuurlijk ook af van de persoonlijkheid van iemand, de aard, de capaciteiten en de aanleg van de burgemeester". Brouwer de Koning kan zich to taal niet verplaatsen in burgemees ters die zich denigrerend uitlaten over taken als lintjes doorknippen. "Dat hoort er gewoon bij. Ik vind het ook de gewoonste zaak van de wereld om af en toe een praatje te maken met mensen op straat, hoe wel er burgemeesters zijn die daar op neer kijken. Men spreekt over de devaluatie van het beroep maar tal van beroepen zijn in aanzien ver minderd. Denk aan de dokter en de notaris. Als je daaronder lijdt, ben je ziek". De eerste burger van Woubrugge vindt bovendien dat een burge meester niet alleen bestuurlijke ta ken heeft. "Vroeger sprak men van burgervaderschap, tegenwoordiger moet een burgemeester vooral een manager zijn. Ik denk dat een men geling van die twee het beste is. Je hebt als burgemeester ook een om budsfunctie voor de burgers. Je bent in feite onpartijdig, onafhan kelijk en dat heeft veel voordelen. Je kan compromissen bewerkstelli gen en een einde maken aan impas ses". "Ik kan niet ontkennen dat er een gat valt als je een deel van je porte feuille kwijtraakt, maar anno 1990 moet je dat accepteren. En volgens mij is dat gat tot op zekere hoogte weer op te vullen. Je kan je altijd verdienstelijk maken. Wel moet je oppassen dat je anderen niet voor de voeten gaat lopen. Hoewel de in vulling van het ambt is veranderd, zijn er toch nog heel veel sollicitan ten op vacatures. Dat zegt toch iets over de volgens mij nog steeds grote aantrekkelijkheid van het beroep". Zijn Leidse collega, burgemees ter Goekoop, vindt daarentegen dat een burgemeester meer taken moet krijgen dan de wettelijke. Enkele ja ren geleden uitte hij dan ook zijn ontevredenheid over het feit dat hem niks extra's was toebedeeld. 'Ik vind dat de gemeenteraad maxi maal gebruik moet maken van de kwaliteiten van een burgemeester. Anders is het een verspilling van menskracht en management. Ik ben een politiek bestuurder en moet ook verantwoording afleggen aan de gemeenteraad. Het enige verschil met een wethouder is dat ik niet door de raad naar huis kan wor den gestuurd. Maar mij kunnen wel functies worden ontnomen. Ik vind het dan ook geen enkel probleem als burgemeesters een eigen porte feuille krijgen maar dat moet wel in overleg gebeuren. Je moet een bur gemeester geen hete hangijzers toe bedelen, dat is niet verstandig. Maar een portefeuille als financien, ver keer of personeelszaken is volgens mij heel goed mogelijk". Coördinatie Burgemeester M. Paats van Alphen aan den Rijn voegt hieraan toe. dat een burgemeester op het coördine rende vlak veel goeds kan doen. "Alleen de wettelijke taken uitoefe nen, vind ik onvoldoende. Maar als coördinator kan je bij veel interne en externe zaken een rol spelen". De Leidse hoogleraar Derksen ziet de oplossing van het probleem in de steeds grotere invloed van de gemeenteraad bij de benoeming van de burgemeester. "Nu al wordt veel invloed uitgeoefend op de be noeming in vertrouwenscommis sies van de raad. Dat is de voorbode van de in de toekomst door de raad gekozen burgemeester. In dat geval krijg je een meer volwaardige be stuurder met portefeuilles die zono dig ook door de raad kan worden weggestuurd. Als een burgemeester alleen een ceremoniele functie heeft, is dat zonde". Prof.dr. A. Bekke bij aanvaarden hoogleraarschap: LEIDEN Het parlement kan on- moeilijk politiek te controleren, Hij vraagt zich echter af of de voldoende controleren, bestuur- niet af te slanken en niet resultaat- overheid alleen een 'produktiebe- ders weten niet wat het ambtelijk gericht zijn. Het bedrijfsleven drijf is en of 'bedrijfsmatige con- apparaat doet waardoor politieke wordt gezien als het grote voor- cepten' wel voldoende zijn om het schandalen of problemen als RSV, beeld: flexibel, doelmatig en effec- overheidsapparaat goed te laten mestoverschot, tief. Bovendien zou het manage- werken. "Er ligt te veel nadruk op ring, paspoorten, etcetera blijven. studiefinancie- ment er beter functioneren. produkten, klanten, marketing". Bekke stelt dat het oude concept van 'betrouwbare' bureaucratie als In Nederland ligt, aldus prof. Aldus dr. A. J.G.M. Bekke in zijn Bekke, de laatste tien jaar grote na- oratie 'De betrouwbare bureaucra- druk op efficiency en management het kind met het badwater is wegge- tie' waarmee hij gisteren het ambt van het overheidsapparaat. Dit gooid. Waar is de zorgvuldige toe van gewoon hoogleraar bestuurs- blijkt uit reorganisaties, verbete- passing van regels gebleven? Wor- kunde aan de Leidse universiteit ring van die efficiency en het meer den wettelijke procedures nog ge- aanvaardde. Over de bureaucratie klant- en resultaatgericht werken, hanteerd? Krijgt de ambtenaar nog van de overheid in Nederland wordt Volgens prof. Bekke zijn dit pogin- waarden en normen van de politi- veelal in negatieve termen gespro- gen om van de overheid een'bedrijf cus-bestuurder aangereikt? Mis ken. Zij zou log, onveranderlijk, te maken. schien is ook hij te veel bestuurlijk manager geworden. Kortom: "Is de ambtenaar niet te sterk betrokken in het politieke spel om de macht en het overleven?" 'Cliëntelisme' De nieuwe hoogleraar vindt boven dien dat de structuur van de Neder landse samenleving de laatste tien jaar sterk is veranderd. 'Cliëntelis me' (de ambtenaar is gericht op maatschappelijke- belangengroe pen als het groene front, vissers, omroepverenigingen, onderwijsor- - - gansaties) gaf de richting aan waar voor de in de volksmond geheten rationeel zijn. Over de kosten valt jn werd gewerkt. Nu bestaat dat be- 'BB-sirenes'. Het luchtalarm, dat volgens de woordvoerder van het stel uit delen met vele belangen, nu elke eerste maandag van de departement nog weinig te vertel- vluchtige belangengroepen, cultu- maanëf wordt getest, moet de be- len. „Daarvoor is het eigenlijk reel veel kleuriger en weinig over- volking voortaan waarschuwen nog in een te pril stadium. Maar zichtelijk. De politiek zou hierdoor, vaststaat dat de kosten in elk ge- aldus prof. Bekke, te weinig in staat val enkele tientallen miljoenen zijn normen n waardente formule guldens bedragen". Waarschuwingsnet voor vredesrampen: omzetten BB-sirenes kost miljoenen Argentijnse week LEIDEN - Argentijnse films, lezin gen en een echte tango-avond. Dat is van 8 tot en met 11 oktober te be leven tijdens de culturele Argen tijnse week, een initiatief van de Studentenvereniging voor Interna tionale Betrekkingen. Maandagavond is er film en to neel in het LAK-theater. Dinsdag avond en woensdagmiddag zijn er lezingen in het Academiegebouw en in het Faciliteitengebouw. Don derdagmiddag wordt een videofilm vertoond. Tot slot is er 's avonds een tango-avond in het gebouw van de studentenvereniging SSR aan de Hoge woerd. ENSCHEDE Het bestaande net van luchtalarminstallaties wordt aangepast voor vredesram pen. In verband met de ontspan- Het ministerie van binnenland- e zaken wil de monsteroperatie in 1991 laten beginnen. Het wach ten is nu op groen licht van minis- ning tussen Oost en West is geko- ter Dales. In 1996 moet het ver zen voor een geheel andere opzet nieuwde waarschuwingsnet ope- voor calamiteiten als gaswolken, branden, overstromingen giframpen. Het ministerie van binnenlandse zaken is met een project begonnen waarin de mo gelijkheden van dit rampenalarm nader worden onderzocht. Selectief loeien Volgens woordvoerder J. C. Lod der van de directie Brandweer van Binnenlandse Zaken is het nu nog zo dat met één druk op de knop in een groot aantal gemeen ten de sirenes gaan loeien. Door het huidige net aan te passen en uit te breiden, moet door selectief de sirenes te laten loeien de bevol king in een stad of zelfs woonwijk van een ramp op de hoogte ge bracht kunnen worden. Lodder: "Wanneer de bewoners de sirenes horen loeien, kunnen zij afstem men op de lokale of regionale ra dio of tv, die dan nadere informa tie over het incident verstrekt. Hierover worden nog nadere richtlijnen vastgesteld. Op deze wijze krijgt het luchtalarm een bestemming die meer van deze tijd is gezien de ontwikkelingen in het oostblok". Prof. Bekke: "Het oude concept van betrouwbare bureaucratie is als het kind met het badwater weggegooid" (foto Lork Zuvdrrduln) Als voorbeeld haalt de hoogleraar ze, meent hij, is een bedrijfsconcept tige buraucratie. In deze bureaucra- van efficiënt en produktief bestuur tie wordt meer aandacht gegeven niet geschikt. Wel van belang vindt aan nauwgezette procedures en ken van een op maatschappelijke hij een herijking van de oude, klas- stipte uitvoering van genomen bc- deelbelangen gericht beleid naar sieke gedachte over de betrouwba- sluiten, dan aan het produceren van een beleid van controle en opspo- re bureaucratie. efficiënt beleid", ring. Het departement zit inge- Bekke verwacht dat in de jaren klemd tussen de belangen van een nu0j0imc negentig de mode van het doelmati- beroepsgroep en de instructies uit L5l0eC16100S ge en effectieve overheidsapparaat Brussel. Prof. Bekke vindt dit een Prof. Bekke: "Dit houdt geen weer goeddeels verdwijnt. Hij probleem van kiezen tussen, bij pleidooi voor een neutrale, bloede- hoopt dat de discussie over waar voorbeeld, niet overbevissen en be- loze ambtenaar in, maar voor een den en normen van het bestuurlijke leid voor groepen in de samenle- controleerbare en voor de burger en en ambtelijke gedrag weer wat ving. Voor het maken van zo'n keu- volksvertegenwoordiger doorzich- meer aandacht krijgt. Gebruik supercomputer kost Leidse universiteit 770.000 gulden ROTTERDAM/LEIDEN - De Erasmus Universiteit in Rotterdam loopt dit jaar 750.000 gulden van het ministerie van onderwijs en weten schappen mis door de aanschaf van een supercomputer die de onder wijsinstelling niet mag gebruiken en niet eens wil hebben. De compu ter komt in het rekencentrum van de Amsterdamse universiteiten. Het apparaat kost de Nederland se universiteiten, die er gebruik kunnen maken, tien miljoen gulden per jaar. Erasmus moet daarvan op basis van zijn omvang 750.000 gul den ophoesten, maar Rotterdam heeft de computer niet nodig. De kans bestaat dat de universiteit ook in de komende jaren moet bijdra gen aan de overbodige computer. Directeur E.R. Kooi van het Cen traal Rekeninstituut van de Leidse universiteit zegt dat zijn centrum het 'heel moeilijk' heeft gehad om tot een besluit te komen in decem ber van dit jaar met de computer te gaan werken. "We verzetten ons er niet tegen en doen mee", verklaarde hij gisteren. Het kost de Leidse uni versiteit een bedrag dat ligt rond de 770.000 gulden Kooi zegt dat de supercomputer voor de wetenschap nogal wat waarde heeft. "We kunnen er, om maar eens een voorbeeld te noe men, dna-moleculen mee simule ren. Die mogelijkheid hebben we nu niet binnen de universiteit. We praten over een computer die tien tallen biljarden rekenstappen per seconde kan maken. Ja, het kost geld en dat gaat ten koste van ande re dingen. Je kunt dat geld maar één keer uitgeven. De keuze voor het aanschaffen van de supercomputer is gemaakt. Het merendeel van de dertien universiteiten in het land heeft er uiteindelijk 'ja' tegen ge zegd. Na lang wikken en wegen gin gen wij in Leiden ook door de bocht. Of dit het geld waard is? Je praat over wetenschappelijk onder zoek, hoe weeg je dat af? Het is duur, maar je kunt het als gezamen lijke universiteiten niet maken al leen maar toe te kijken. Ik geef toe dat de weg lang was alvorens het be sluit er eenmaal lag". Luxe slee Voor de Rotterdamse universiteit Erasmus lag het wat anders. Zij heeft voldoende aan de eigen com puters, zegt J.C.G. Stam, lid van het college van bestuur. "We hoeven geen luxe slee, als je het afkan met een paar kleinere auto's". Die redenatie heeft men ex-mi- nister Deetman van onderwijs ook laten weten toen hij voornemens was de supercomputer aan te schaf fen. Deetman was echter in zijn wiek geschoten door de Rotterdam se houding. Hij schreef in een boze brief dat de Erasmus Universiteit er dan ook geen gebruik van mocht maken. Stam: "Pikant detail daar bij is dat wanneer we alsnog toe gang willen tot de supercomputer, dat Erasmus dat alleen nog tegen een commercieel tarief krijgt" Volgens Stam loopt de universi teit in elk geval dit jaar 750.000 gul den mis. De computer wordt deels betaald uit een geldpot met de naam Centraal Computer Artikel. De tien miljoen gulden die de universitei ten bijdragen, zou anders gewoon worden verdeeld over de onderwijs instellingen. Overigens kost de cömputer rond de achttien miljoen gulden. De rest wordt opgebracht door de Neder landse organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO). Die draagt zorg voor de installatie van de computer in het rekencentrum van de beide Amsterdamse univer siteiten. de Vrije Universiteit en de Universiteit van .msterdam. Het apparaat i vooral een wens van die instellin ;n die er "wel be hoefte aan hebbe maar geen geld op zak hebben. ®uïj ilirutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - 3-OCTOBER-VEREEN1GING. Het bestuur der 3 October-Ver- eeniging heeft wederom de aan gename taak te vervullen, haren persoonlijken hartelijken dank te betuigen aan alle personen en Corporatièn, die zoo bereidwil lig hebben meegewerkt om het Feest te doen slagen, alsmede aan alle Ingezetenen, die door ordelijkheid en eene prettige, feestelijke stemming het Bestuur de leiding van het Feest gemak kelijk gemaakt hebben. Het bestuur der 3-Oct.-Ver.. N. Brouwer, 1ste Voorzitter. Fel Dn essen, lste Secretaris. - Een R.K. Landbouwer vraagt tegen Mei of eerder eene R.-K. HUISHOUDSTER. middelbaren leeftijd, bekend met Boter- en Kaas maken, niet onbemiddeld, tegen hoog loon. Brieven franco onder letter V S aan I.N. Geijer, Botermarkt, te Vijfentwintig jaar geleden: - De 19-jarige Rob Stolk uit Am sterdam, die bekend staat als een provo, is vanmorgen in Zaandam in het huwelijk getre- dem met Sara Jansje Duijs. De jongeman kwam op een witte fiets naar het gemeentehuis. Zijn jonge bruid zat op de baga gedrager. Stolk droeg een beige broek en een wit vest. Sara een roze toiletje met een grote zwarte hoed. Een groep langharige sup porters was uit Amsterdam ge komen om de huwelijksplechtig heid bij te wonen. In de trouw zaal waren enige rechercheurs aanwezig om zonodig de orde te bewaren. Er gebeurde niet veel. er klonk een uitroep „leve de au toriteit". De ouders van de brui degom en bruid waren niet op untte fietsen, maar in zwarte au to's naar het gemeentehuis geko men. Toen het paar het stadhuis verliet werden enige witte fiet sen als een erepoort omhoog ge heven. Toen het bruidspaar op de fiets wegreed riep iemand nog „lang leven de revolutie", waarmee ook deze happening was afgesloten.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11