§§§§®@s§ Medici trekken in voormalig jongerencentrumVoorschoten Straten vernoemen naar patriciërs verwerpelijk' 'Samen de problemen van patiënten oplossen' Stiekem zuivere koffie voor Wassenaarse raadsleden 'Dit verwacht je toch niet in Sassenheim' PAGINA 10 ■lil.M'li'IM'K'M, ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 SASSENHEIM - 'Het was een heel aardige gozer", zegt de ver koopster van de Sassenheimse kledingzaak Woodstock. "Hij heeft hier wel drie kwartier jas sen staan passen en we hadden een leuk contact. Ik dacht daar om dat hij een grapje maakte toen hij een pistool onder zijn t- shirt vandaan haalde. Dat bleek dus niet het geval te zijn". Opvallend nuchter vertelt Marion over de gewapende overval, don derdagmiddag in haar zaak aan de Hortuslaan. Een twee meter lange man wekte daar de indruk een jas te willen kopen. "Hij zei dat hij met zijn grote maat problemen had en ik heb heel wat moeite gedaan om een passende jas te vinden". Toen de keuze na veel passen en meten uiteindelijk was gemaakt ('ik neem deze"), werd het ti jd om af te rekenen. "Eerst vroeg hij of de jas niet in een vuilniszak kon worden gedaan. De plastic tas waar ik de jas in wilde doen was hem te klein. Dat Ruilbeurs De Nederlandse Vereniging De Verza melaar houdt maandag 8 oktober een ruilbeurs in Voorschoten. In gebouw De Werf (Schoolstraat 4) zijn tussen 19.00 en 22.00 uur onder meer postzegels, munten en bierglazen te ruilen. Kledingbeurs De Unie van Vrijwilligers Leiderdorp or ganiseert maandag 8, dinsdag 9 en woensdag 10 oktober een kledingbeurs voor winter- en sportkleding. De beurs wordt gehouden in de hal van de Schep- pingskerk (Van Poelgeestlaan 2). Oude kleding kan ter verkoop worden ingele verd op maandag van 19.00 tot 21 00 uur en dinsdag van 9 00 tot 11 00 uur. De verkoop is dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur en woensdag van 9.00 tot 11 00 uur kon niet en hij heeft de jas maar aan getrokken. Daarna legde hij het geld op de toonbank". "Ik gaf hem juist het wisselgeld toen hij plotseling een pistool te voorschijn haalde. Een heel groot, zilverkleurig ding Ik dicht dat het nep was en dat hij een geintje maak te". herinnert Marion zich. Ook haar collega Marieke was niet overtuigd van de ernst van de zaak. "We moes ten allebei lachen". De politie, die het vuurwapen heeft opgespoord, kon zich later wel voorstellen dat het winkelpersoneel dacht dat het pistool niet echt was. "Ook de poli tie had zo'n ding niet eerder ge zien". merkt Marion op. Rustig De overvaller maakte echter duide lijk dat het hem ernst was. Toen het voor het eerst die middag even rus tig werd, trok hij Marieke aan haar arm en wees hij met het pistool. "Toen realiseerden we ons dat het menens was", zegt Marion, die niet met haar achternaam in de krant wil. Het geld voor de jas griste de man weer uit haar handen en ook de in houd van de kas en de kluis moes ten worden overhandigd. "Dat was best een eng moment. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou kunnen zijn als er plosteling klan ten in de winkel waren gekomen". Met zijn buit de politie wil niet zeggen hoeveel geld is weggehaald maakte de overvaller zich snel uit de voeten. Vermoedelijk heeft hij hulp gehad van een tweede man. Die is donderdagavond met een deel van de buit in het Westland aangehouden. De Sassenheimse po litie zoekt nog naar getuigen, die de auto van de mededader (een groene Ford Granada) in de omgeving van de zaak hebben gezien. Marion is gisteren weer gewoon aan het werk gegaan"Het is net een Film. Dit verwacht je toch niet in een plaats als Sassenheim. Ik was hier juist gaan werken, omdat het hier zo rustig is. En dan gebeurt er dit. Bij het weggaan zei die man nog: be dankt voor de jas. Niet te geloven toch?" Fysiotherapeut L. Groot (links) en huis- en sportarts C. Meijer behandelen een patiënt in het nieuwe Voorschotense gezondheidscentrum De Lindehoe ve: "Ons initiatief is positief ontvangen". (foto Henk Bouwmanl VOORSCHOTEN PvdA en Groen Links willen niet dat er in de nieu we Voorschotense woonwijk Star- renburg straten worden vernoemd naar Leidse of Haagse patriciërs. Collegepartijen CDA en WD, sa men een raadsmeerderheid, hebben geen bezwaren. D66 heeft geen me ning over het voorstel van B en W omdat de wijkjes waar de adellijke namen zouden opduiken, pas na 1992 worden gebouwd. "Wat betreft de namen van Leidse en Haagse patriciërs zal ik me ont houden van klassestrijderige uit spraken", zegt P.P. Dordregter (PvdA). "Maar ik wil wel kwijt dat ik dit verwerpelijk vind. Er zijn an dere verdienstelijke mensen denk baar" Fractievoorzitter S. Harlaar van Groen Links is het met hem eens. De eenmansfractie zou graag willen dat een wijkje wordt vernoemd naar buitenlandse verzetsstrijders. Wethouder J.W.E. van de Poel be nadrukt dat het college het voorstel van Groen Links niet steunt, omdat namen al snel controversieel zijn. Een ruime meerderheid van de bur gers moet de namen kunnen aan vaarden, vindt het college. Verschillende fracties willen op de bordjes een korte toelichting plaatsen, 'met het oog op toekomsti ge generaties die de verzetshelden niet hebben gekend'. J. Aikens (D66) wil dat in Starren- burg ook een deelwijkje komt met beroepen die in de voormalige Zil- verfabriek werden uitgeoefend. H.S. van Eyk (CDA) doet de sugges tie om de namen van bekende Voor schotenaren die waren verbonden aan plaatselijke onderwijsinstellin gen te gebruiken. (tandheelkundige). Samen met twintig anderen werken VOORSCHOTEN - Van jon- ze in het centrum, gerencentrum tot praktijk centrum voor (para)medici. De Voorschotense Linde hoeve heeft na de verwoes tende brand in 1987 een ge heel nieuw aanzien gekre gen. Tot groot enthousiasme van de medische gebruikers. "De vrijheid, de onafhanke lijkheid en de vele mogelijk heden zijn de belangrijkste pluspunten van het nieuwe praktijkencentrum", jube len C. Meijer (huis- en sport arts). C van Eijnsbergen (psycholoog). L. Groot (fy siotherapeut) en H Bosch len, zoiets heb ik altijd al gewild. Al lemaal eerstelijns-werkers bij el kaar waar de patiënt direct mee te VOORSCHOTEN - De Belgische gemeente Schoten wil samen met Voorschoten contacten leggen met een gemeente in Oost-Europa. Dat werd duidelijk tijdens een bezoek dat het Voorschotense college heeft afgelegd aan Schoten. Beide ge meenten hebben bijna 25 jaar een jumelage met elkaar. De Belgische gemeente heeft via een jaarlijks internationaal dansfes- tival contact met Oosteureuropea- nen. Hoewel ook Schotense instel lingen voedsel of kleding hebben gestuurd aan Roemenië en Polen, hebben de Belgen geen vaste band met een Oosteuropese gemeente. Wanneer Oosteuropeanen vol gend jaar wederom het Schotense volksdansfestival bezoeken, wordt bekeken of hun gemeenten belang stelling hebben voor 'een drie hoeksrelatie'. Of dat uitmondt in een echte stedenband kan de Voor schotense burgemeester P. Canne- gieter nog niet zeggen. Zijn ge meentebestuur moet zich daar later dit jaar over uitspreken. In het collegeprogramma maakte het Voorschotense college melding van plannen om een stedenband met een (Oost)europese gemeente aan te gaan. Door de snelle verande ringen in Oost-Europa is het mo menteel makkelijker om contacten te leggen dan voorheen. Overigens hebben Voorschoten en Schoten, een voorstad van Ant werpen, in 1991 precies 25 jaar een stedenband. Het is de bedoeling dat Schotenaren op 25 mei 1991 Voor schoten bezoeken. Hoewel burge meester Cannegieter de jumelage graag in stand wil houden ("je kunt een broertje nu eenmaal niet af schaffen"), merkt hij aarzelingen ondër de bevolking. "Misschien is Schoten te weinig echt anders", zegt hij. Nieuwe vriendschappen zouden het geheel wat meer fleur kunnen geven. Oegstgeest blij met opening eerste notariskantoor OEGSTGEEST - Het eerste notaris kantoor in Oegstgeest heeft deze maand zijn deuren geopend. Vanaf 1 oktober houdt de 43-jarige me vrouw A. Klein Lankhorst praktijk in een pand aan de Leidsestraat- weg, in de voormalige rectorswo- pie te combineren met de pralctyk ning van het zendingshuis. De vesti- van een huisarts, maar ook met die ging van een 'eigen' notaris binnen van de tandheelkundige. Ook de de gemeentegrenzen is een oude maken heeft, zonder dat hij wordt psycholoog denkt aan samenwer- wens van de gemeente Oegstgeest. Omstreden kunst wordt verlicht op openingsavond VOORSCHOTEN - De Haagse kun stenaar André van Lier exposeert van 11 oktober tot 12 november plastieken in het Voorschotense Ambachts- en Baljuwhuis. Aanlei ding tot deze tentoonstelling is de oplevering van zijn kunstwerk 'Graszode' in de wijk Boschgeest. Rondom het kunstwerk zelf wor den geen officiële handelingen ver richt. Wel zal het kunstwerk op de openingsavond van de expositie in het Ambachts- en Baljuwhuis wor den verlicht om het onder de aan dacht van de Voorschotenaren te brengen. Het beeld staat er overi gens al enkele maanden. De 'Graszode' was lange tijd on derwerp van discussie onder mede kunstenaars, die het over plagiaat hadden, en omwonenden. Omwo nenden vonden het lelijk en gevaar- i 11 k Kunstenaar Andre van Lier is on der meer bekend van de rode knoop 'Roadline' bij het Schenkviaduct en 'Pressed Circels' nabij de Zuid-Hol- landlaan, beide in Den Haag. Daar naast gaf hij vorm aan het beruchte, niet ingevoerde, paspoort en leidt hij de restauratie van museum Pa norama Mesdag in Den Haag. De tentoonstelling in het Am bachts- en Baljuwhuis (Voorstraat 12) wordt op 11 oktober geopend door wethouder M.J. Brcunesse. De plastieken zijn te bezichtigen van 14.00 tot 17.00 uur. Volgens de medici is deze vorm van samenwerking uniek in Nederland. Er bestaan wel medische centra, maar daar werken de mensen in loondienst. In Voorschoten dragen ibntilOlISlSSt de deelnemers het eigen risico en krijgen ze geen subsidie van het Rijk. Groot: "Stuk voor stuk zijn we vrije ondernemers. Je moet wat har der werken om de kosten er uit te halen, maar dat is het wel waard". Bosch: "Je hebt een enorme vrij heid, maar je kunt het natuurlijk niet te gek maken". De deelnemers huren allemaal een ruimte van Meij er, de eigenaar van het pand. Over wat er gaat gebeuren als een van de deelnemers vertrekt, denken ze niet na. Eijnsbergen "Niemand wil weg, het is hier veel te leuk". De praktijk is gevestigd in een omgebouwde boerderij uit 1796. Het monumentale pand werd vori king. Van Eijnsbergen: "Dat zal de De nieuwe Oegstgeester notaris de komende tijd de enige vorm van studeerde van 1966 tot 1972 neder- 'personeelsuitbreiding' zijn waar lands recht aan de Leidse universi- wij aan denken, want verder ont- teit, waarna zij medewerker werd breekt er niets". op het kantoor van de Koninklijke Door de andere praktijken in Notariële Broederschap, de in Den Tandarts Bosch was toch al van Voorschoten zou het nieuwe een- Haag gevestigde vereniging van no- plan zijn praktijk te verhuizen, fy- trum positief zijn ontvangen, tarissen en kandidaat-notarissen, siotherapeut Groot had altijd al in Bosch: "Ik denk dat dat komt om- Van 1976 tot 1980 volgde zij een aan een samenwerkingsverband ge- dat wij allemaal uit Voorschoten ko- vullende studie notarieel recht, werkt en vond dat een goede werk- men. Alle werknemers komen van eveneens in Leiden, vorm. Een psycholoog, een vroed- bestaande praktijken. We vormen Het aantal standplaatsen voor no- een dië- geen bedreiging, want aan de pa- tarissen in Nederland is beperkt. vrouw, een logopediste c wu tiste reageerden met vergelijkbaar tientenstroom verandert niets". Omdat de taak van de notaris als on- enthousiasme. Meijer: "Wanneer ik allemaal nieu- afhankelijk bemiddelaar tussen we artsen van buiten Voorschoten twee partijen de laatste tijd steeds had aangetrokken, had dat zeker groter wordt, is het aantal stand- Combinatie De patiënten zijn bij de verhuizing allemaal met de bestaande praktij ken meegekomen. Het zijn er niet meer of minder geworden, wel be staan er overlappingen. Meijer: kwaad bloed gezet". Antiekbeurs later plaatsen in de afgelopen jaren ge groeid van ongeveer 950 tot 1050. Toch is het aantal kandidaat-nota rissen dat zich zelfstandig wil vesti gen nog steeds groot. In totaal werkte mevrouw Klein Lankhorst dertien jaar op notaris- Het k°mt voor dat je denkt met VOORSCHOTEN - De antiekbeurs kantoren, waarvan de laatste jaren ge maand na negen maanden bou- een patient een afspraak te hebben Van het Voorschotense NUT wordt als kandidaat-notaris op het Leidse wen, voor het eerst weer in gebruik gemaakt en dan blijkt hij gewoon niet langer in oktober gehouden, kantoor Marris. Voor de functie in genomen. Meijer: We willen graag voor de tandarts te komen". Zoiets Omdat er in deze maand al veel an- Oegstgeest waren vijftien gegadig- een open dag houden, maar dat kan verwarrend zijn. maar blijkt in tiekbeurzen zijn, heeft de organisa- den, waaruit mevrouw Klein Lank- doen we pas als alles af is. Er moet de praktijk vooral nuttig. De medici tie besloten de beurs naar het voor- horst door de Kroon werd be- jaar te verschuiven. Ook speelt mee noemd. Op 27 oktober kan het dat het plaatselijke Cultureel Cen- Oegstgeester publiek tijdens een - - trum, locatie van het antiek, mo- open dag kennismaken met de Zo zijn er plannen om fysiothera- menteel 'beperkt beschikbaar' is. nieuwe notaris en haar assistente. nog het een en ander worden ge- vinden het fijn dat ze nu de moge- schilderd". De dames en heren ho- lijkheid hebben om samen de pro pen dat in november alles af is. blemen van patiënten op te lossen. Het omstreden kunstwerk 'Graszode' manlaan wordt niet officieel onthuld, verlicht. langs de Voorschotense Karei Door- Het wordt volgende week wel even (archieffoto Ellen Martens) Brand Na bijna twee eeuwen als agrarisch woonhuis gefungeerd te hebben, kwam het 17de eeuwse pand in de jaren 70 leeg te staan. De gemeente stelde de ruimte beschikbaar aan jongeren die er het jongerencen trum De Lindehoeve van maakten. Het centrum liep goed en de beheer ders zorgden ervoor dat het onder komen in 1984 een flinke opknap beurt kreeg. Na de goede jaren volgden slech te tijden en per 1 september 1987 werd de subsidie voor de Lindehoe ve stopgezet. Een week daarna werd de boerderij door brandstich ting vernield. Van het monument bleef een ruïne over. waar de ge meente snel vanaf wilde. Ze bood het dan ook te koop aan. Een aanne mer uit Leiden toonde belangstel ling, maar voordat hij tot koop over ging overlegde hij met een kennis, huisarts Meijer. "We spraken af dat wanneer ik een leuk idee had, ik de boerderij van hem zou kopen op voorwaarde dat hij de verbouwing mocht uitvoeren". Aldus de huis arts. Meijer had een plan en kreeg er links en rechts steun voor: "Het idee van een gemengde praktijk is niet zomaar uit de lucht komen val- Wethouder C.B Aptroot: 'Vol strekt onuitvoerbaar'.. («rchieffnio WASSENAAR - Zonder dat Wassenaarse raadsleden het merkten, kregen ze deze week 'zuivere koffie' voorgeschoteld in het raad huis. In april had de PvdA al voorgesteld om in raads- en commis sievergaderingen koffie te schenken waar de arme boeren echt wat aan verdienen, maar kreeg ze daar geen enkele steun voor. Het CDA had wel waardering voor het gebaar, maar vond een voorstel te ver gaan. WD-wethouder Ch.B. Aptroot liet ronduit weten dat het plan 'volstrekt onuitvoerbaar is'. "In onze automaten is die koffie niet bruikbaar", zei hij. "Boven dien hebben we langlopende contracten afgesloten die we niet kun nen openbreken". Daar kwam bij dat de gemeente steeds vaker ca- feïne-vrije koffie schenkt. "Ook dat wordt zuivere koffie ge noemd", grapte de gemeentebestuurder in april. Een 'speciale aanbieding' veranderde het beeld deze zomer gron dig, zo meldt gemeentewoordvoerder W. Issendonck. Zijn gemeen te kan tegen speciaal tarief een aantal koffiesoorten uitproberen en dat maakt de weg vrij voor een afgewogen oordeel. Tot een enquête zal het niet komen, maar iedereen kan de op- of aanmerkingen kwijt. Tot nu toe heeft Issendonck nog niets gehoord, ook niet van de ambtenaren die al enkele weken zuivere koffie drinken. Tegen de tijd dat de alternatieve koffievoorraad is uitgeput, moet worden beslist welke koffie de komende jaren geschonken gaat worden. Op de vraag waarom de gemeenteraad niet is ingelicht over de onverwachte koerswijziging, antwoordt de voorlichter: "De gemeenteraad moet niet met dergelijke kwesties worden ver moeid in een tijd van begrotingen". Overval verhaast medewerksters kledingzaak Voorschoten en Schoten willen samen 'iets' met Oosteuropeanen ZATERDAG 6 OKTOBER Alphon najaarsruildag Nederlandss Ver eniging van Postzegelverzame laars. tot 17.00 uur in gebouw Nabij. Lauraplein voorstelling: En alles bleet bij het oude', door Theater Toverlei, oanvang 20.30 uur in het Pork- optreden van Backstreet Boun ce in Jazzcafé Dick'sies aan de Hoofdstraat in Alphen. aanvang 22 00 uur Katwijk bazar in de Willem van Veen- school. Huetingstraat, tot 16.00 touwtrekkerstoemooi voor vis sers en visverwerkers. aanvang 13.30 uur in sporthal Cleijn Duin. optreden van het 'Deep River Quartet' m de aula van het Pieter Groen College, Helmbergweg, aanvang 20.00 uur. Lotdon vlooienmarkt in de Groenoord- hal. tol 16.00 uur. Old Timer Festival '90 m de Groenoordhal. tot 18.00 uur Leiderdorp kindervoorstelling Moot|es' door Theatergroep Plok, aanvang 14.30 uur m de Muzenhof Noordwijk monster strandhengelwedstrijd HSV"De Sportvisser, tot 19.00 uur aan het Noordzeestrand. vertoning van de film The Pro digal', aanvang 20.00 uur in het Evangelisch Ontmoetingscentrum. Pickeplem. Noordwijkerhout omloop van Noordwijkerhout. 4- 8 km start om 13.55 uur, 15 km start om 15.00 uur bij De Schelft Noordwijkerhouts Muziekspek takel met optreden van diverse bands, aanvang 21.00 uur in De Schelft aclivitetten voor kinderen van 7- 12 jaar, vanaf 14.00 uur in 1 Meer- punt. ZONDAG 7 OKTOBER concert Isaac Guillory met Folk muziek, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. optreden van het kwartet Jaap Biezen in Jazzcafé Dick'sies aan de Hoofdstraat, aanvang 21.00 uur. Hutspot-wandettocht over 5. 10, 15, 25 en 40 km. start vanaf 9.00 uur bij restaurant van De IJshal, Vondellaan. Old Timer Festival in de Groen oordhal, van 10.00 tot 18.00 uur. koffieconcert door Kaoru Ka- kudo (viool) en Herman Uhlhorn (piano), aanvang 11.30 uur in de Foyer van de Stadsgehoorzaal lezing met dia's over de plaats en betekenis van Leiden, zowel bin nen als buiten de gemeentegren zen wat betreft geologie, archeolo gie en geschiedenis, bij werkge meenschap de Ratel, aanvang 10.30 uur in de grote zaal van het Volkshuis aan de Apothekersdijk. koorconcert in de Waalse Kerk aan de Breestraat mmv Lingua Mu- sica, met werk van Durufle, Elgar en Jannequin. aanvang 19.00 uur. Leiderdorp concert met Trins Snijders, zang. met begeleiding van Peter Beijersbergen van Henegouwen op piano, aanvang 12.30 uur in de Mu- dressuurwedstrijden voor paar den en pony's in Manege Uethorp, De Bloemerd, aanvang 13.00 uur. Noordwijk strandloop over 2.5, 5 en 10 km, georganiseerd door Atletiek Ver eniging Oe Bataven, start bij restau rant De Wulk aan de Koningin Wil- helmina Boulevard 28 om 11,00 Zoetorwoudo kinden/oorstelling: 'Mootjes', door Theatergroep Plok. aanvang 15.00 uur in Ons Huis. Kosterspad. MAANDAG 8 OKTOBER Katwi|k themadag Stichting Katwijkse Vrouwenraad, aanvang 10.00 uur in de Open Hof, Rijnstraat. Leiden lezing bij EHBO-Veremging Peerke Donders met als thema 'Onderkoeling bj drenkelingen', zaal 't Binnenhof van de Herensin gelparochie

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10