Blijven praten in plaats van staken DE NIEUWE FORD ESCORT Wie kennis maakt met de nieuwe Ford Escort, voelt het meteen. Dat wordt genieten. Zichtbaar genieten: de nieuwe Escort is zowel van binnen als van buiten een genot voor. het oog. Met een duidelijk eigen gezicht Royaal genieten: de grotere spoorbreedte en de lan gere wielbasis geven alle ruimte aan het riant verzorgde interieur. Zo kunnen u en uw passagiers er eens goed voor gaan zitten. Zelfs als u stevig wilt genieten. Want zelden heeft een auto zo rotsvast op de weg gelegen. Die superieure wcgligging dankt de Escort onder meer aan een volledig nieuw ontwikkelde voor- en achterwielophanging. Met z'n kreukelzones voor en achter, en zo u wilt een elektronisch ABS-systeem, weet u bovendien dat u ook veilig kunt genieten. Verder kunt u zeer persoonlijk genieten van de nieuwe Ford Escort, want de Escort is er in een groot aantal verschillende typen en uitvoeringen. Allereerst de basisuitvoering, de Escort CL, een bijzonder complete auto met een in delen neerklapbare achterbankleuning, wisser op de achterruit en andere bijzondere standaardvoorzieningen. De CL is uitgerust met een 1.4 liter benzine-injectiemotor met geregelde katalysator, die voldoet aan de strengste emissienorm. Dan is er de Escort CLX, die onder meer leverbaar is met een zeer voortvarende 1.6 liter motor met of zonder injectie (beide met katalysator) en die met extra's als getint glas, toerenteller en centrale deurvergrendeling nog completer is uitgerust. Vanzelfsprekend is de nieuwe Escort ook leverbaar in de prestigieuze Ghia-uitvoering: met uitzonderlijke voorzieningen als een verstelbaar stuur wiel, elektrisch bediende voorportierruiten en buitenspie gels, een "Quickclear" voorruit-snelontdooier en een schuif/kanteldak. Ford is erin geslaagd om in één keer een volledige range te ontwikkelen. Dus naast genoemde uitvoeringen valt er te genieten van een bijzonder soepele diesel (de XLD met 1.8 dieselmotor), van een fraai gelijnde stationwagon en - het summum van rijgenot - van de Escort Cabriolet. Voor al deze typen en uitvoeringen geldt dat ze als echte Ford gemaakt zijn om jarenlang mee te gaan. En dat betekent dat u blijft genieten. De nieuwe Ford Escort, vanaf f 24.980,-. op do< :r de gunstige Ford Credit fin n Garantie Extra zal de dealer :n. Genoemde prijs is inclusief BTW maar exclusief f 485,- aflevcringskostcn. Wijzigingen voorbehouden. V.d. Valk Boumanweg 71, 5 Meilaan 7. Lammenschansplein 6, Leiderdorp. Leiden. Leiden. Tel. 071-899301. Tel. 071-310031. Tel. 071-769358. '-f.,r-V.- Beeklaan 5, Noordwijk. Donderdag Tel. 01719-19478-14300. koopavond BINNENLAND ECONOMIE Van onze correspondent Yvonne Zonderop DEN HAAG Gewichtige spre- kers, vooraanstaande genodigden, snorrende camera's; het gebouw van de Sociaal Economische Raad in Den Haag is vandaag het toneel van een deftig feestje. Iedereen die iets voorstelt op sociaal-econo misch terrein komt de veertigste verjaardag vieren van 's lands be langrijkste adviesorgaan. Onder hen prof. dr. D.J. Wolfson. zowel cri ticaster als pleitbezorger van de ju bilerende SER. Hij is min of meer op voordracht van de PvdA sinds acht jaar onaf hankelijk Kroonlid en werkte in die hoedanigheid mee aan de totstand koming van een reeks van adviezen. Op de vraag of de SER, het overleg orgaan van werkgevers, werkne mers en onafhankelijke leden, nog steeds nut heeft, antwoordt hij met een stellig 'ja'. In de SER, aldus Wolfson. komen natuurlijke tegenstanders als werk gevers en werknemers bijeen om net zo lang te praten tot ze een ad vies aan de regering hebben ver vaardigd. Ze argumenteren, luiste ren, riposteren in plaats van bij voorbeeld actie te voeren of te sta ken. Wolfson: "De SER past in onze bestuurscultuur. Wij steken meer energie in argumentatie dan in pure strijd. Door de oprichting van de SER hebben wij onszelf veroor deeld om te blijven praten, om argu menten te blijven wisselen". Die wederzijdse overtuigings kracht is heel nuttig, zegt het Kroonlid. Al discussierend vallen Patiënten Venray tegen elektroshock VENRAY (ANP) De bewoners- patientenraad van Psychiatrisch Centrum Venray is fel tegen het plan van de directie om elek troshocktherapie toe te passen. In afwachting van mogelijke gerechte lijke stappen heeft de patientenraad het contact met de directie verbro ken, omdat deze zou hebben ver zuimd de raad tijdig in te lichten. De directie heeft het plan tot in voering van de-behandeling inmid dels aan de raad voorgelegd voor advies. Die staat er afwi jzend tegen over. omdat de effectiviteit van de shock niet valt te bewijzen. Ook wordt gevreesd voor schadelijke bijwerkingen. Wolfson, criticaster en pleitbezorger van jarige SER een heleboel gelegenheidsargu menten en onzin-redeneringen van zelf door de mand. Wat zegeviert, meent hij, is het verstand. "Uitein delijk is de mens niet bestand tegen de rede. Een woordvoerder kan een paar keer beweren dat twee en twee vijf is, maar op een gegeven mo ment zegt iedereen: nou geloven wij het wel, laten wij nu eens serieus gaan praten over de voorliggende problemen. Dat is het nut van de SER". Zo overtuigd als Wolfson nu klinkt, was hij allerminst toen hij acht jaar geleden werd gepolst voor het SER-lidmaatschap door toen malig Kroonlid en sindsdien burge meester van Rotterdam B. Peper. "Ik heb mij serieus afgevraagd of ik erbij wilde horen, bij die sfeer van eensgezindheid. In tegenstelling tot wat wordt beweerd, is de SER heel vaak unaniem in zijn adviezen. In houdelijk is zo'n tachtig tot negen tig procent van de adviezen eenslui dend. Over belangrijke vraagstuk ken als de toekomst van de volks huisvesting of het wenselijke milieubeleid is men het zelfs hele maal eens. Dat is het wonder van het Bezuidenhout". Ellende "De ellende is dat de publiciteit vaak de verdeeldheid zoekt, want dat is nu eenmaal nieuws. Maar die verdeeldheid is meestal niet eens het belangrijkste. Zelfs bij een fors meningsverschil is men het vaak over tachtig procent van de materie eens. In de praktijk zijn werkgevers en werknemers het zo vaak eens, dat ik het ternauwernood begrijp". "Let wel", zo voegt hij er meteen aan toe. "je moet ook niet tot elke prijs unanimiteit nastreven. Dat ge beurt gelukkig ook niet. In de sa menleving zijn toch voldoende vraagstukken waar verschillend over wordt gedacht. Het is nuttig dat die meningsverschillen of be langentegenstellingen ook jn dc SER openlijk tot uitdrukking ko men. Dat hoort ook b.j je taak; on derliggende verdeeldheid in de sa menleving blootleggen" "Wij zijn goddank ee i pluriform, land. Maar de kracht v; u.de SER is dat ook in de verdeeldheid vaak op onderdelen nog overeenstemming wordt bereikt. Er wordt geen oppo sitie gevoerd omwille van de oppo sitie, en dat kun je van het parle ment bijvoorbeeld niet altijd zeg gen". Dat Wolfson besloot het lidmaat schap van de SER te aanvaarden, hangt samen met die neiging tot eensgezindheid. "Ik vind het nuttig om te bouwen aan consensus", zegt hij. Een ander belangrijk argument vindt hij dat SER-adviezen het ka binet "een bedding van beleid" kunnen geven, zoals de hoogleraar het noemt. Als voorbeeld van wat hij daarmee bedoelt, kiest Wolfson de drie eensluidende adviezen over het milieubeleid. Wolfson: "Toen de SER het Na tionaal Milieubeleidsplan van voor malig minister Nijpels ter advise ring kreeg voorgelegd, hebben wij een indringende discussie gevoerd. Immers, het betrof dramatische in grepen ter waarde van vele miljar den guldens in zowel de produktie als de consumptie. Wij zeiden tegen het kabinet: je moet het niet zien als een kostenprobleem. Milieu is een probleem van schaarste. Een schoon milieu is een schaars goed waarvoor mensen bereid zijn te be talen. Die redenering is vervolgens geheel overgenomen door minister Aders in zijn NMP-plus. Zo zie je hoe goed een SER-advies kan wer ken. Het geeft bestaansrecht aan het kabinetsbeleid". Dat juist professor Wolfson zich zo lovend uitlaat over de SER mag verwondering wekken. Dezelfde Wolfson baarde in mei van dit jaar nog opzien met een felle tirade te gen het corporatisme in de SER. Hij verweet de sociale partners.dat zij hun verantwoordelijkheden ontlie pen en keuzes voor zich uit scho ven. De aanleiding was een advies over de uitvoeringspraktijk van de Ziektewet en de wao. Werkgevers en werknemers, die samen de be drijfsverenigingen besturen, zou den "meer stoelgericht dan doelge richt" denken; de belangen van hun bezoldigde bestuurders beter bewa ken dan de belangen van de mensen die op een ziektewet- of arbeidson geschiktheidsuitkering zijn aange wezen. Dat klemde des te meer, omdat de hele arbeidsvoorziening inmiddels is overgedragen aan de sociale part ners. Wolfson: "Daar heb ik op zich zelf geen bezwaar tegen. Het was duidelijk dat het ministerie van so ciale zaken de werkloosheidsbe strijding en wat daarmee samen SER-kroonlid Wolfson: ...werkgevers en werknemers zijn het zo vaak e hangt niet aankon. Maar zo'n ver antwoordelijkheid schept ook ver plichtingen. Dan moeten werkge vers en werknemers ook reken schap afleggen aan de samenleving en aan de politiek over het beleid dat ze voeren. Dan moeten ze ook zelf actie ondernemen als ze zien dat er iets spaak loopt, bijvoorbeeld de enorme toeloop naar de wao". Huwelijk Wolfsons uitval werd hem ter verga dering niet in dank afgenomen. Maar uit het feit dat nog geen half jaar later een akkoord is gesloten over het beperken van de instroom van de wao, put de Rotterdamse econoom genoeg voldoening dat zijn tirade niet voor niets is gehou den. De tijd was blijkbaar rijp. ',"e moet elkaar soms de waarheid kun nen zeggen, een flinke ruzie kunnen maken. Dat klaart de lucht op, net als in een goed huwelijk". Blijft de vraag of de SER de ko mende veertig jaar net zo vrucht baar zal kunnen vergaderen als tot nu toe. Een week geleden stelde PvdA-fractieleider Wöltgens de rol van de SER weer eens fundamen teel ter discussie. De SER, en talloze andere adviesorganen en ad-hoc- commissies, hebben de rol van de politiek overgenomen, constateei- de de PvdA-fractievoorzitter. Hij vond het hoog tijd dat het primaat weer in handen kwam van de poli tiek. Die zou moeten besluiten en niet, zoals de laatste jaren vaak ge beurde, ja en amen moeten zeggen tegen de adviezen van tamelijk wil lekeurig samengestelde, in ieder ge val niet democratisch gekozen col leges. Wolfson is het daarmee niet on eens. "Natuurlijk moet de politiek zelf verantwoordelijkheid nemen. Uiteindelijk moet de politiek beslis sen. Maar het is ook een kwestie van hoe de politiek met SER-adviezen omspringt. Ik vind het volstrekt on aanvaardbaar als de politiek een probleem waar het zelf niet uitkomt bij de SER dropt met het idee: dan zijn wij er voorlopig van af. De SER moet zich niet laten misbruiken om het falen van de politiek te maske ren". "Anderzijds, als werkgevers en werknemers elkaar vinden in een advies, moet de politiek zich daar van rekenschap geven. Hun verte genwoordigers in de SER steken hun nek soms ver uit. Zij moeten de compromissen die ze sluiten weer verantwoorden aan hun achterban. Die partners hebben geïnvesteerd, dan moet de politiek het stokje overnemen". Vertraging Critici van de SER, en dat zijn er ve le, menen dat de Raad zich makke lijk laat misbruiken als vertragings mechanisme. As een probleem de politiek niet goed uitkomt, of het kabinet is het niet eens over de op lossing, biedt de SER uitkomst, me nen cynische lieden. Wolfson: "Daarom moet je je ie dere keer afvragen of een advies dat je geeft, een pas op de plaats bete kent of een stap vooruit. Ik zal mij zelf niet in slaap huilen als de SER eens openlijk een adviesaanvrage weigert. De plaats van de SER* wordt uiteindelijk ook bepaald door wat anderen ermee aanrich ten. En of de SER toekomst heeft? Ach, wij hebben geen behoefte aan wijzen, maar we houden wel be hoefte aan mensen die de eigenwijs heid een beetje kunnen indam men". Weer advertentie geweigerd van Krant op Zondag AMSTERDAM (ANP) - Een aantal regionale bladen weigert een adver tentie op te nemen van De Krant op Zondag. Betapress, de organisatie die de distributie van het blad ver zorgt, had onlangs een advertentie aangeboden aan VNU, Wegener Tijl, Oostelijke Dagbladen Combi natie en het Limburgs Dagblad. In die advertentie de losse verkoop punten van De Krant op Zondag die 14 oktober voor het eerst verschijnt. Betapress zegt geen reden te heb ben ontvangen voor de weigering om de advertentie op te nemen. Eerder werd een advertentie van De Krant op Zondag geweigerd door een aantal landelijke dagblad combinaties. dat vond dat geen re clame moest worden gemaakt voor een concurrent. Dat besluit is later teruggedraaid door Economische Zaken. Betapress zal zich niet tot de staatssecretaris of de rechter gaan wenden, maar omdat het "kort dag" is zoeken naar andere mogelijkhe den om reclame te maken, bi j voor beeld door een folder huis-aan-huis te verspreiden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8