Overeenstemming beperking wapens Tijd nog niet rijp voor Euro-Arabische dialoog Rechts Chili wil aanpak van mysterieuze groep Conservatieven winnen verkiezingen in Brazilië Opstand Filipijns leger op Mindanao Er zijn batterijen die van geen ophouden weten. re. f* 't Wordt steeds leuker bij V&D. DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - De Sovjetunie en de Verenigde Staten hebben in principe overeen stemming bereikt over een akkoord dat limieten stelt aan het aantal tanks, heükopters, vliegtuigen, pantservoertuigen en artillerie-stukken in Europa. nucleaire) wapens werd gister avond in New York bekendge maakt door de Amerikaanse minis ter Baker (buitenlandse zaken) er diens Sovjet-collega Sjevardnadze. De overeenkomst over de beper- op. Maar over één punt kon ook VS en Canada die deel uitmaken king van deze conventionele (niet- toen nog geen overeenstemming van de Conferentie over Veiligheid worden bereikt. Het ging om de vraag, hoeveel tot de marine behorende maar op land gestationeerde vliegtuigen de Sov jetunie en de NAVO-landen zouden Daarmee is een eind gekomen mogen behouden. Na vijf uur van aan onderhandelingen die, in ver- besprekingen in de VN-missie van schillende vormen, vijftien jaar de Sovjets wisten Baker en Sjevard- hebben geduurd en die nu het eer- nadze evenwel gisteren het ook ste echte conventionele ontwape- over dit punt eens te worden, ningsakkoord in Europa hebben Sjevardnadze en Baker zeiden opgeleverd. dat nog op één ondergeschikt punt De besprekingen waren begin volledige overeenstemming moet 1989 in een stroomversnelling te- worden bereikt. Het gaat om regels rechtgekomen, toen Bush aan zijn waarmee de aantallen aanvalsheli- ambtstermijn als president begon kopters kunnen worden geteld, en het hervormingsprogramma van Het akkoord betekent dat vooral de Sovjetunie veel wapens uit Euro pa moet terughalen. Zo wordt een li SANTIAGO (IPS) - De mysteri euze stadsguerrillabeweging Lautaro (MJL) staat in Chili in het middelpunt van de belangstel ling, sinds in augustus van dit jaar de 17-jarige studente Carolina werd gearresteerd. Zij zou heb ben meegedaan aan een aanval van de MJL. Rechtse groeperingen en partij en verzetten zich fel tegen de be weging. Tot nu toe heeft de Chi leense regering de beweringen dat Lautaro een gevaar voor de democratie zou zijn, echter naast zich neergelegd. Volgens de mi nister van onderwijs, Ricardo La gos, overdrijven de partijen. Ook het hoofd van de politie, de voor malige generaal Horacio Toro, is van mening dat de invloed van de Lautaro-groep overdreven is. Senator Eugemo Cantuaria, van de rechtse Onafhankelijke Verenigde Democratische Partij (UDI), heeft echter een onderzoek geeist naar de Latijnsamerikaan- se Integratieschool nadat bekend was geworden dat Carolina deze school bezocht. Op deze privé- school zitten nogal wat Volgens sommige Chilenen is de guerrillabeweging een "ex treem linkse terroristische" groe pering. Anderen beweren het te- dochters van voormalige ballin- genovergestelde. Volgens hen gaat het om een extreem rechtse beweging. Er lijkt wèl overeenstemming te bestaan over het ontstaan van de mysterieuze groepering. De Lautaro-groep, die haar naam ontleent aan een Indiaans stam hoofd, zou aan het eind van 1983 zijn opgericht als een splinter van de politieke organisatie, de Ver gen. Inmiddels heeft de Nationale Federatie van Universiteitsstu denten (Fenes) beweerd dat de guerrillagroep vijfduizend stu denten zou hebben gerecruteerd. Daarop stelde de Federatie van Scholieren (Feses) dat de bewe ringen van de studentenfederatie enigde Beweging voor Volksactie (MAPU). De afgelopen jaren ech ter is de MJP geïnfiltreerd door agenten van de inlichtingen dienst van de voormalige dicta tor. generaal Augusto Pinochet. Volgens geruchten wordt de Lautaro-groep geleid door een ge maskerde jonge vrouw. De guer rillagroep opereert in kleine een heden, en is vooral "gespeciali seerd" in het beroven van banken en in overvallen op warenhuizen. De gestolen waar, zoals melk. kip pen en andere voedselprodukten, wordt vervolgens uitgedeeld in de sloppenwijken. Ook steelt de groepering condooms en vrou wenondergoed voor hun "ba zaars" op universiteiten en scho len, waar deze artikelen worden uitgedeeld. Daarentegen wordt de Lautaro- groep ook verantwoordelijk ge acht voor de dood van tien leden van de carabineros, een Chileense politie-eenheid. Sovjet-leider Gorbatsjov van de grond begon te komen. Nadat een jaar geleden de Sovjets vervolgens weer gas terugnamen, miet van 20.000 gesteld aan het aan- nièuwe bereidheid bij de Sovjetu nie te bespeuren om tot zaken te ko men. Vorige week losten Baker en Sje vardnadze, beiden in New York Beide zijden mogen ook 20.000 ar tilleriestukken hebben. Voor de NAVO, die nu over 10.500 stukken beschikt, betekent dat een opbouw. Voor de Sovjetunie, die er 49.000 vanwege de Algemene Vergadering heeft, een terugtrekken van 29.000 artilleriestukken tot achter de Oeral. Het aantal pantservoertuigen is op 30.000 aan beide zijden gesteld. De NAVO-landen hebben nu 34.000 van dergelijke voertuigen en de iVarschaupact-landen 70.000. Gadhafi: Israël naar Europa laten verhuizen NEW YORK (AP) - De Libische leider Moammar Gadhafi heeft gisteren dat Israël naar Europa moet worden verplaatst om ruimte te maken voor een Pale stijnse staat. De boodschap van Gadhafi werd in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorgelezen door de Li bische minister van buitenland se zaken Jadalla Azouz El-Tal- hy. "De vestiging van de joodse staat in Palestina was een ver gelding voor het nazisme", stel de de Libische leider. "Waarom zou wat een onschuldig volk is aangedaan het Palestijnse volk moeten worden aangerekend?" RIO DE JANEIRO (IPS) - De over- zilië is zo goed als zeker. Dat is de winning van de conservatieve par- conclusie van een verkiezingson- tijen bij de verkiezingen voor parle- derzoek dat gisteren na het sluiten ment, senaat en gouverneurs in Bra- JERUZALEM - Een Israëlische para-militair bewaakt in Jeruzalem een grote groep Palestijnen, die gisteren bij een werden gebracht voor verhoor, nadat een handgranaat naar eèn patrouille van de Israëlische grenspolitie was gegooid. Twee politiemensen en vijf Palestijnen raakte gewond. (foto afpi over 10.000. Vorige week kwamen MANILA (Rtr/AFP/DPA) - Filipijn- Oro "de onafhankelijke staat Min- stand neer te slaan. Zij riep de Fili- Baker en Sjevardnadze overeen de Se militairen onder leiding van een danao" te willen uitroepen. Noble pijnse bevolking op tot steun voor limieten aan het aantal soldaten dat voormalig lid van president Cora- werd bij het binnentrekken van "behoud van de democratie". In NAVO en Warschaupact mogen Zon Aquino's lijfwacht zijn vanmor- Cagayan de Oro verwelkomd door kringen van de regering-Bush en Het is niet bekend hoe hoog de overeengëkomen limiet voor de ge vechtsvliegtuigen is, maar eerder is steeds uitgegaan van ongeveer 5000. De NAVO-landen hebben nu nog de beschikking over 5700 vlieg tuigen, en de Warschaupact-landen hebben, buiten het CSE-akkoord te gen vroeg in opstand gekomen en houden. hebben zeker twee steden ingeno- De NAVO-landen en de War- men op het zuidelijke eiland Min- schaupact-landen zullen zich nu danao. Het Filipijnse leger is in de eerst over het in New York bereikte hoogste staat van paraatheid ge- akkoord mogen uitspreken. Omdat hrarht zij bij alle fasen van de gesprekken betrokken zijn geweest, belooft dat een formaliteit te worden. plaatselijke oppositieleiders. Vol- het Congres werd gezegd dat alle gens woordvoerders van de rebel- hulp aan de Filipijnen onmiddellijk Onrustig Rwanda krijgt op verzoek Belgisch materieel BRUSSEL (Rtr/AFP) - De Belgi sche regering heeft een transport vliegtuig met technische appara tuur aan boord naar haar voormali ge kolonie Rwanda gestuurd. Dit heeft het Belgische nieuwsagent schap Belga vandaag gemeld. Vol gens de Belgische radio staan ver der 200 paratroepers gereed om naar het kleine Centraal Afrikaanse land te vliegen, zodra de 1630 Belgi sche inwoners gevaar lopen. Het bericht, waarin goed inge lichte militaire bronnen worden ge citeerd, is niet officieel bevestigd. Wel is vanaf vliegveld Zeventem een C-130 opgestegen. Het vertrek van het vliegtuig komt na het ver zoek van president Juvenal Habya- rimana van Rwanda aan België om militaire hulp. Sinds zondag ruk ken Rwandese vluchtelingen op vanuit het buurland Uganda. Het Rwandese patriotisch front len hebben in de steden Iligan en wordt gestaakt als de rebellen de re- (RPF) heeft toegegeven de aanval Surigao in het noorden van Min- nm,.0r„-flmDn Ho "nnmmto r-oooronHo danao anti-Aquino gezinde militai ren zich geschaard achter Noble, Extra hulp Liberia BRUSSEL (ANP) De Europese Gemeenschap heeft nog eens 11,5 miljoen gulden aan noodhulp uitge trokken voor de één miljoen Liberi- anen die vanwege de bloedige bur geroorlog in hun land op de vlucht zijn geslagen, zo heeft de EG-Com- missie gisteren bekendgemaakt. Het gaat om hulp in de vorm van medische uitrusting, medicijnen en eerste levensbehoeften die via hulp organisaties zoals Artsen Zonder Grenzen en het het Hoge Commis sariaat voor de Vluchtelingen van de VN worden verstrekt. Busongeluk In Italië zijn gisteravond zeker 16 mensen om het leven gekomen toen een bus met 56 inzittenden tijdens een hevige regenbui van een brug stortte. Tientallen mensen raakten gewond. Gorbatsjov Sovjet-president Michail Gor batsjov gaat volgende maand naar Duitsland om een vriendschapsver drag met de nieuwe eenheidsstaat te ondertekenen. Dat heeft een woordvoerder van de regering in Bonn gisteravond bekendgemaakt. IRA-verdachte Volgens journalisten hebben de muitende troepen, met kolonel Daarmee is de weg definitief ge- Alexander Noble aan het hoofd, de opend voor een top op regeringslei- steden Butuan en Cagayan de Oro ders-niveau van de 34 landen alle zonder slag of stoot ingenomen. Europese landen (min Albanië), de Noble verklaarde in Cagayan de middelen zal inzetten om de op- van probeerden te maken. ADVERTENTIE gering-Aquino omver werpen. Het radiostation DZXL in Manila maakte als eerste melding van bom- die vluchtte na deelname aan de bardementen op het kamp Pintoy mislukte, zesde staatsgreep in de- Suarez in Iligan. Het Filipijnse leger cember tegen Aquino. Aquino zei in een radiotoespraak dat de regering alle beschikbare op de "corrupte regerende kliek" van Habyarimana te hebben ge opend. Het verzet zou volgens het Rwandese ministerie van defensie 119 bestaan uit 10.000 rebellen. Eerder met lllgPtrOKKPI1 werd een getal van ongeveer 250.000 t? 'an de stembussen in Brazilië werd gehouden. In minstens 10 van de in totaal 27 Braziliaanse deelstaten is de nieu we gouverneur al verzekerd van een overwinning en hoeft geen tweede verkiezingsronde te worden gehou den, aldus het Braziliaans Instituut voor Publieke Opinie en Statistiek (Ibope). De helft van de tien geko zen gouverneurs is lid van de Partij van het Liberale Front (PFL), een conservatieve partij die de huidige regering van president Fernando Collor de Mello steunt. Twee andere deelstaten zouden een gouverneur krijgen van de par tij van Collor zelf, de Nationale Par tij van de Reconstructie (PRN). De oppositie ziet zich tot nu toe slechts in twee deelstaten, waaronder Rio de Janeiro, verzekerd van een over winning. In de overige zeventien deelsta ten is een tweede verkiezingsronde niet uitgesloten. Verder kunnen volgens Ibope de conservatieven zeker zijn van een meerderheid in het 584 zetels tellende parlement, zij het verdeeld over veel verschillen de partijen. De verkiezingen waren de zesde in acht jaar. Er deden 31 partijen aan mee. De officiële uitslag is pas over enkele dagen bekend. 'Banenplan wordt uit Rwanda gevluchte leden van de mana zouden verzetten. ff*#? Duracell batterijen. Ze hebben 15% meer power, een versheids- datum op de batterij en de verpakking èn een speciale leegloop-beveiliging, Bovendien zijn ze zeer scherp geprijsd bij V&D. Voor 4 penlite batterijen betaalt u slechts NEW DELHI (AP) - De Indiase premier V.P. Singh heeft gisteren gezegd dat hy zijn omstreden plan om meer banen toe te kennen aan mensen uit lagere kasten niet wil in trekken, omdat het niet waarmaken van de gewekte verwachtingen tot meer straatgeweld zou leiden. De regering-Singh maakte op 7 augustus bekend dat voortaan 27 procent van de 18 miljoen over heidsbanen wordt gereserveerd voor mensen uit lagere kasten. Meer dan 70 mensen, voornamelijk goed opgeleide jongeren uit hogere kas ten, zijn sindsdien bij botsingen met de politie of door zelfmoord uit protest tegen de nieuwe wet omge komen. Studentenleiders hebben het aanbod van Singh om te gaan praten afgewezen, zolang de wet niet is ingetrokken. Ook verkrijgbaar; Monocel. 2 stuks 7,95 Engelse staaf, 2 stuks 6,95 9 Volt-blokje. 7,95 Potloodcel, 4 stuks 9,50 Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 13 oktober of zolang de voorraad strekt. Bij klantenservice ligt de ni voor komend weekeinde geplande lidstaat van vergaderingen wordt bijeenkomst afblazen. Onder de geweerd. Net als de EG nooit zou buitenlands beleid altijd een grote dan op een dialoog uitlopen. En dan worden uitgenodigd t dacht' van terreurdaden voor het plaats ingeruimd voor de betrek- vooral een confrontatie tussen de ferentie in Tunis of Cairo. verboden Ierse Republikeinse Le- kingen met de Arabische wereld, landen van de Arabische Liga zelf, gere (IRA), waaronder mogelijk de Toen het land op 1 juli het (rouleren- aanslag in juli op het conservatieve de) voorzitterschap van de EG over- Lagerhuislid Sir Ian Gow. De ver- nam, kondigde minister van buiten een organisatie die door de Golfcri sis ernstig verdeeld is geraakt. De EG wilde de bijeenkomst in New York werd hem al snel duide- Venetië gebruiken om haar steun te bevestigen aan de Arabische we- centraal te willen zetten in het EG- beleid. De Iraakse leider Saddam Hus- landen maar niet uit te nodigen. Al- afgewezen, les wat in de Golfcrisis tot een sein hielp hem daarbij onverwacht (en ongewenst) in niet geringe mate. De Golfcrisis was en is agendapunt nummer een van alle tot nu gehou den bijeenkomsten van de Europe se ministerraad. Maar van de voor nemens van De Michelis om met nieuwe EG-initiatieven te komen voor het Israëlisch-Arabische con- ministers van buitenlandse zaken sen die crisis en de andere kwesties maandag besloten de Arabische in het Midden-Oosten steeds heeft worden scherping van standpunten zou niet is. kunnen leiden, moet angstvallig worden vermeden, zo luidde de boodschap. Ruzie Een maand geleden spraken de EG- Öok de Amerikaanse president Bush heeft begin deze week al heel voorzichtig in die richting gewezen. Maar de vrees bestond dat de ont moeting zou ontaarden in ruzies tussen de voor- en tegenstanders van de westerse militaire rol in het o"Een top op dit moment zou die reld. De Michelis wilde ook over dachten, twee mannen en een landse zaken Gianni de Michelis verdeeldheid alleen nog maar meer meer praten dan over de Golfcrisis, vrouw, werden in de buurt van het dan ook aan de Midden-Oosten- etaleren", zei minister Hans van den Hoewel het westen de ook door prehistorische Stonehenge-monu- kwestie de komende zes maanden Broek al in New York, waar de EG- Saddam Hussein gelegde band tus- ment, 120 kilometer ten westen van j Londen, door de politie opgepakt. De vrouw werd later vrijgelaten. Vechtpartij Drie leden van het Ecuadoraanse parlement zijn bij gevechten tijdens een kamervergadering gewond ge raakt. De schermutselingen hadden plaats tussen leden van de Ecua doraanse Roldosista Partij (PRE), de leden van de conservatieven en sociaal-democraten. Het incident ontstond rond de vraag of de vroe gere presidentskandidaat voor de PRE, Abdala Bucaram, amnestie moet krijgen in Ecuador Bomexplosie Bij de ambtswoning van de Ameri kaanse ambassadeur in Pretoria is gistermorgen een lichte bom ont ploft. Er vielen geen gewonden; wel werd enige materiële Schade aange richt. Ambassadeur William Swing was thuis op het moment dat de bom tot ontploffing kwam. 'Bij oorlog houdt Iran zich afzijdig' NICOSIA (AP) - De Iraanse minis ter van buitenlandse zaken Ali Ak- bar Velayati heeft gisteren gezegd dat Iran zich afzijdig zal houden als de Golf-crisis op een oorlog uit loopt. In een televisietoespraak on derstreepte Velayati dat Iran streeft naar een vreedzame oplossing van de crisis. Waarnemers zien in de uit latingen van Velayati een teken dat Iran afstand neemt van Irak. Eerder had Teheran gesugge reerd dat het Baghdad met voedsel en medicijnen te hulp zou kunnen schieten als Irak door het interna tionale embargo in de problemen komt. In Washington bestaat het De Euro-Arabische dialoog heeft vermoeden dat Irak aan Teheran ge vraagd heeft behulpzaam te zijn bij de uitvoer van olie. ten elk individueel naar Venetië uit laar bij uitstek wordt gezien in de Ruim 150 Irakezen hebben kans te nodigen. Maar in de marge van de vele andere problemen die het Mid- gezien de Londense luchthaven algemene vergadering van de VN in den-Oosten teisteren, ook gezien de Gatwick te bereiken door zich voor open houding van de EG ten aan- te doen als'Europese vluchtelingen lijk dat slechts een handvol Arabi- zien van de PLO. Vorig jaar waren uit Irak'. Dat heeft de Egyptische sche landen (Egypte, Saudi-Arabiè, daarom de in 1987 (als direct gevolg luchtvaartmaatschappij ZAS, waar de Golfstaten en misschien Tunis van een golf van terreuracties in Eu- van het vliegtuig met de 156 Irak en Marokko) dan zouden komen op- ropa) afgebroken gesprekken weer ezen in Gatwick landde, gisteren Even heeft De Michelis er nog dagen. hervat. ADVERTENTIE flict en de Palestijnse kwestie, is ministers in Brussel nog over hun Golfgebied. Acht EG-landen heb- daardoor niets terechtgekomen. sche vriendschapsbanden met de Al twee maanden geleden plande hele Arabische wereld te bevesti gen en te versterken". De hele Ara- vastberadenheid om de histori- ben immers al in het kader van de de excentrieke Italiaanse minister in Venetië een ontmoeting tussen de Europese ministers van buiten landse zaken en hun collega's van de landen van de Arabische Liga. De Golfcrisis was toen nog niet uit gebroken. De Michelis wilde een 'Euro-Arabische dialoog' over alles wat de EG en de Arabische wereld verenigt en verdeelt. bi sche wereld, behalve Irak dan wel te verstaan. Want De Michelis maakte toen al duidelijk dat ieder een in Venetië welkom was, behal ve de Iraakse minister van buiten landse zaken. Dat leidde meteen al tot proble men. Jemen en Libië maakten dui delijk dan ook niet te zullen komen. Maar ook dat plan kan nu in de ijs- Bovendien staan de regels van de kast. De Michelis moest dinsdag de Arabische Liga niet toe dat een Westeuropese Unie schepen en troepen naar de Golf gestuurd. Bovendien bleek ook de Arabi sche Liga al tijdens haar laatste ver gadering, op 10 augustus in Tunis, nauwelijks meer als eenheid te fun geren. Twaalf van de twintig landen keurden de invasie door Irak van Kuwayt af en steunden het zenden van een Arabisch vredesleger (be staande uit Egyptenaren, Marokka nen en Saudi's) naar Saudi-Arabië. Drie landen en de PLO steunden Irak. ZONDAGMIDDAG-KAMERCONCERT OP 21 OKTOBER, VERZORGD DOOR HET HAEGSCH SALON QUARTET In de Engelbertha Hoeve kunt u dan genieten van kamermuziek en een klassieke English High Tea. Aansluitend een speciaal viergangen-menu, waarbij u persoonlijk "kookles" krijgt van top-chefkok Jaap Maijenburg Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden verklaard. "We zijn voor de gek ge houden en zijn daar heel kwaad over", sprak ZAS-directeur George Short De 156 Irakezen die sinds dins dagavond op Gatwick verblijven, hadden geen paspoorten bij zich en mochten volgens de internationale luchtvaartregels dus niet vervoerd mogen worden. Wegens overtre ding van de internationale wetten kreeg de ZAS een boete van 156 000 pond (500.000 gulden) opgelegd. Bootvluchtelingen gedwongen terug HONGKONG (Rtr) - Vietnam heeft zijn beleid ten aanzien van de boot vluchtelingen fundamenteel gewij zigd en ingestemd met het principe van gedwongen repatriëring van duizenden Vietnam 1 Hongkong verblijven. Dat blijkt uit een vandaag uitgelekt document van de regering in Hanoi.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7