Alliantie Rabo met Franse bankreus Baalhfltüëfl Je hoeft niet in een fabriek Ie werken... Zieke importkoeien bedreigen veestapel Britse kleine luyden' met lokkertjes in ;en Bod op Hilton hotel afgeketst Philips: ontslagen bij afdeling hoorapparaten Benzineprijs omlaagolie weer duurder Rente VS omlaag? Dollar lager Van Cleef PINACO zitten in stijl UL~ DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 ECONOMIE PAGINA 5 Via Crédit Agricole toegang tot belangrijke markt LONDEN (Rtr) De Britse rege ring en haar financiële adviseurs proberen het Britse publiek te lok ken met allerlei voordelen om zo aandelen van twaalf te privatiseren regionale elektriciteits-distributie ondernemingen te kopen. Volgens de bank Klein wort Benson gisteren die de Britse regering adviseert bij het afstoten van de staatsbedrijven, kunnen beleggers zelfs dertig pro cent rendement krijgen op hun in vestering. moet in november van start gaan. De privatisering van de twaalf dis tributiecentra is de grootste ver koop van staatsbedrijven in het Verenigd Koninkrijk. Daarmee hoopt de regering Thatcher in Lon den ongeveer vijf miljard pond ster ling (16.5 miljard gulden) binnen te halen. Hoeveel van de staatsaande- len op de Londensé beursvloer zul- AMSTERDAM (ANP) len verschijnen, is nog niet bekend. De regering hoopt 100 procent naar De Neder landse Onroerend Goed Beurs NOGB) heeft het bod op het Hilton- kan roet in het eten gooien. Momenteel worden de huishou dens in het Verenigd Koninkrijk overspoeld met reclame om de 0_ mensen lekker te maken. Volgens maal aantal aandelen van 1500 een- den daardoor zwaar onderuit gaan per aandeel, de regeringsadviseurs hebben al DEN HAAG/MADRID (GPD) - De Rabobank Nederland gaat samenwerken met haar Srelst^tóo^Detokk^omMn* (ongeveergooiden"DeBntse°beC Franse zusterinstelling, de coöperatieve bank Crédit Agricole (CA), in balanstotaal de delen te kopen zijn dan ook groot leggers betaalt voor een aandeel 2,5 achtste bank van de wereld. Daardoor kunnen Nederlandse ondernemers die in Frankrijk Wie aandelen heeft gekocht kan pond (8.2 gulden). De aankoopkos- gen woordvoerders uit de industrie werken, voortaan gebruik maken van de kantoren van CA. En de gelukkige die het maxi- Mochten de beurskoersen in Lon- naal aantal aandelen van 1500 een- den daardoor zwaar onderuit gaan heden in bezit heeft, kan op een kor- dan zal er echter maar zestig pro- ting rekenen van in totaal 270 pond cent van het aandelenkapitaal aan vankelijk voor 75 procent van de Hotelmaatschappij Rotterdam HMR een bedrag van 3295 gulden Op termijn is het de bedoeling dat de Rabo-klanten bij alle ruim 9300 CA-vestigingen kunnen worden ge holpen. Het omgekeerde geldt voor CA-klanten in de 2000 Rabo-vesti- gingen in ons land. Gesproken wordt van een 'strategische allian tie' tussen Rabobank Nederland en de Caisse Nationale de Crédit Agri cole (CNCA). Het voornemen daar toe was al eerder bekendgemaakt en dient, zo menen waarnemers, als antwoord op fusies als die tussen Amro Bank en ABN Bank. Rabo had al een vestiging in Parijs, die ge woon blijft bestaan. Daarnaast wil zij haar eigen aanwezigheid in Frankrijk verder uitbreiden. Crédit Agricole is de grootste bank van Frankrijk en heeft een ba lanstotaal van 470 miljard gulden jaar steeg onze uitvoer naar Frank- behoort deze instelling tot de tien njk met 10 procent ten opzichte van grootste ter wereld. Zij heeft bijna dezelfde periode vorig jaar. Behalve door een stijgende export van in dustrieproducten was dit het ge volg van een gestaag groeiende agrarische export. De agrarische uitvoer maakt nu ongeveer 27 pro cent uit van de totale Nederlandse uitvoer naar Frankrijk, die een waarde had van ongeveer 25 miljard in 1989. Spanje Rabo en CA bieden hun klanten lo kaal het totale pakket aan zakelijke bankdiensten. Daarbij gaat het on der meer om korte en langer lopen- derland sterker zijn afgebouwd dan de leningen, rekening-courantkre- in de omringende EG-landen. "De dieten, hypothecaire financierin- verschillende akkerbouwsectoren gen, creditrekeningen en wisseldis- hebben al enkele jaren te maken ge- conto, incasso van vorderingen en had met een vermindering van de leasing. subsidies doordat er steeds meer Drs. H.H.F. Wijffels, voorzitter een marktgericht beleid is ge- Van de hoofddirectie van de Rabo- voerd", aldus het Landbouwschap, bank, maakte vandaag de Frans-Ne- Het Landbouwschap en de land- derlandse samenwerking bekend, bouworganisaties volgen' met ar- Hij deed dat in het kantoor van de gusogen hoe de komende dagen in Banco Popular Espanol in Madrid, de hele markt van het landbouw- netwerk van bedieningspunten in krediet in handen, evenals de Rabo- de voor de Nederlandse handel bank in ons land heeft. De Franse belangrijkste landen van Europa, bank opereert al ruim 14 jaar inter nationaal en heeft inmiddels vesti gingen in en buiten Europa. In het hoofdkantoor van CA in Parijs wordt een centraal aan spreekpunt ingericht voor de bedie ning van Nederlandse onderne mers. Frankrijk is een van de be langrijkste afzetmarkten voor Ne derlandse produkten. In de eerste helft van dit jaar klom dit land van de vierde naar de derde plaats wat dit betreft. In 1988 en 1989 groeide de Nederlandse export naar Frank rijk met 8, achtereenvolgens 13 pro- cent. In de eerste vijf maanden van dit korting krijgen op zijn elektrici1 ten mogen uitgesmeerd worden le wereld. Daardoor zakt het bedrag teitsrekening of ontvangt een extra over een periode van twee jaar. Na wat de regering zal ontvangen van aandeel bij de aankoop van tien stukken. Het bod werd gedaan namens de beleggingsmaatschappn Uni-In vest, die Hilton Rotterdam had wil len toevoegen aan een hotelketen van negen stuks, die zijn onderge bracht bij haar dochter AMS Hotel Groep. Op dat moment had Hilton International naar eigen zeggen al 47.5 procent van de aandelen HMR Subsidies voor landbouw hier al gekortwiekt' vervolg pagina 1 DEN HAAG (GPD) - Het Land bouwschap zegt dat de afgelopen ja de landbouwsubsidies in Ne- •JALAL ABAD In de Sovjetunie heerst een ernstig tekort aan brandstof, zo ernstig dat in Jalal Abad de vracht wagen niet meer kunnen rijden. EINDHOVEN (ANP) - Philips De reorganisatie bij de hoorappa heeft nu ook een reorganisatie aan- raten geeft aan dat Philips bij de gekondigd bij de in Eindhoven ge- grote sanering die het concern uit vestigde afdeling Hearing Instru- de (bijna) rode cijfers moet halen de ments. Bij deze afdeling, waar hoor- kleintjes niet over het hootd ziet apparaten worden ontwikkeld en Het concern wil wereldwijd zon geproduceerd, werken 157 mensen. 20.000 banen lichter worden en uit Als gevolg van de reorganisatie ver- komen op 275.000 werknemers, dwijnen 30 arbeidsplaatsen. Onrustig is het al een tijd aan het Hoewel Philips alle moeite wil Philipsfront in het noorden in Gro- doen om de overtollige werknemers ningen vervallen een 300 banen bij elders aan een baan te helpen, zijn de verschillende Philipstakken. Zo ontslagen onvermijdelijk, aldus een verhuizen de koffiezetapparaten woordvoerder van de onderneming, naar Hoogeveen, terwijl de kunst- De reorganisatie is nodig om de kos- stofproduktie wordt verkocht aan ten te drukken. De afdeling is in een nieuwe dochter van Schutters- problemen gekomen omdat zieken- veld Holding. fondsen in Nederland en Duitsland xQt dusver is Philips' lichtdivisie niet alle kosten meer vergoeden. buiten schot gebleven, maar ook De vakbonden hebben niet ver- daar wordt nu voor de sanenngs- rast gereageerd op de bekendma- drang van de dit jaar aangetreden king van Philips. "We wisten al lan- philips-topman J.D. Timmer ge ger dat er moelijkheden waren bij Vreesd. Verslechterende resultaten. Hearing Instruments aldus be- ^et gevolg van scherpe concurren- stuurder J. de Graaf van de Federa- tie op de wereldmarkt, hebben er tie van Hoger Philips Personeel. toe geleid dat de directie 'Licht aan Volgens hem zijn ontslagen niet no- herstel van de wintgevendheid dig. Ook bestuurder M. Hietkamp moet werken De belangrijkste ves van de Industrie- en Voedingsbond tiging is de lampenfabriek in CNV w(jst ontslagen van de hand. Roosendaal (1700 werknemers). Brussel de afbouw van de land bouwsubsidies met 30 procent over de verschillende agrarische secto ren wordt verdeeld. Volgens het landbouwschap heeft de veehoude rij sinds 1986 al 15 procent ingele verd via melkquotering en super heffing; de plantaardige sector 10 procent en de graansector zit al op de 30 procent. ADVERTENTIE waarmee de Rabobank in oktober vorig jaar een soortgelijke over eenkomst sloot. Via deze samen werking hebben Nederlanse Ra- bo-klanten toegang tot de 1600 ROTTERDAM (ANP l- Benzine en kantoren van de BPE. De bijeen- i maatschappij Shell en de witte komst stond in het teken van de pompen' van de noVOK, de orgam- presentate van de Nederlandse satie van zelfstandige olie-en kolen- Rabobankvertegenwoordiging handelaren, hebben gisteren een Het schap hoopt niet dat de secto- aan de Spaanse financiële wereld, prijsverlaging aangekondigd, ren die al flink hebben ingeleverd "In het grenzeloze Europa van nogmaals zullen worden getroffen na 1992 wil de Rabobank haar za- Benzine gaat morgen drie cent in door een schoksgewijze verminde- kelijke cliënten internationaal net prijs omlaag, diesel en huisbrand- ring van de subsidies. Dat zou bete- zo goed kunnen bedienen als in olie worden twee cent per liter Nederland", aldus Wijffels. Daar- goedkoper. De prijsdalingen zijn toe wil de bank, in aanvulling op ^et gevolg van de daling van de prij- het verder uit te bouwen eigen zen (in guldens) voor olieprodukten kenen dat verschillende sectoren flink in de problemen komen. Hier bij wordt vooral gedacht aan de plantaardige sector. Als het aan het Europese kantorennet, kunnen op de internationale markt. t i^r. Ar. ofkc.i.r (ïiqtprpn 7iin Hp nlipnrii7f Landbouwschap ligt, zal de afbouw van de subsidies geleidelijk aan moeten gebeuren. Daarvoor zou dan de periode van tien jaar accep tabel kunnen zijn. Dat het de noordelijke akker bouw flink tegenzit, bewijzen de in middels ingediende aanvragen voor inkomenssteun. Ongeveer 60 pro- beschikken over een fijnmazig Werkloosheid DDR groeit hard Gisteren zijn de olieprijzen op de oliemarkten van New York en Lon den, na twee dagen sterk te zijn ge daald, flink omhoog geschoten. Dit keer werden de handelaren beïn vloed door nieuws dat de Iraakse leider Saddam Husayn op bezoek is geweest in het bezette Kuwayt. Op de Newyorkse oliemarkt (Nymex) sloot West Texas Interme- Greenspan noemt begrotingsakoord "maximaal haalbare' Nadat het Amerikaanse parie cent van de boeren in het Oldambt NEURENBERG (DPA) Het aan heeft een aanvraag ingediend. Een tal werklozen in de voormalige diate (WTI), het meest verhandelde lager percentage boeren in de Veen- DDR is in september gestegen met Amerikaanse oliecontract, op 37,35 koloniën en het Hogeland (onge- 83.500 ofwel 23 procent tot 444.825. dollar per vat van 159 liter, 3,4 dollar veer 30 procent) hebben inmiddels In West-Duitsland verminderde het hoger. In Londen stegen de noterin- om inkomenssteun gevraagd. De aantal werklozen met 85.100 tot gen van Brent-olie met 2,79 dollar Noordelijke Accountantsunie in 1.727.760, zodat het totaal voor het tot 36,62 dollar per vat. Groningen denkt dat de komende verenigde Duitsland met ruim 2,17 Daardoor zijn de aandelenkoer- weken nog een flink aantal boeren miljoen vrijwel onveranderd was. sen weer flink gedaald. Op de effec- een aanvraag zal indienen. Voor West-Duitsland was het voor tenbeurs van Tokyo ging de Nikkei- het eerst sinds 1981 dat het aantal index van 225 aandelen vanochtend werklozen in september onder de omlaag met 571,20 punten ofwel 2,5 1,8 miljoen lag. Het percentage procent tot 22.278,19. De uitbundige werklozen onder de beroepsbevol- stemming van dinsdag, die leidde king bedroeg eind vorige maand tot een recordstijging van de index 6,6. Dat is nog steeds hoger dan de met 13,2 procent, is volledig ver- Onfclap- Aarnup 5,0 procent in de vroegere DDR, dwenen. De Dow Jones-index van vni tsidg Adiquc maar dat zal waarschijnlijk niet lang de dertig belangrijkste aandelen in De zittende directie van de failliete meer het geval zijn. Het bureau voor New York sloot 15,83 punten lager Delftse firma Aarque Systems heeft statistiek zal voorlopig nog afzon- op een niveau van 2489,37. De han- bijna alle activiteiten van dit bedrijf derlijke cijfers geven voor de twee del was laag met een omzet van on uitgekocht en ondergebracht bij de delen van Duitsland. geveer 135 miljoen aandelen, nieuwe firma Aarque Repro. Dit be tekent dat 90 van de 170 werkne- Daarvoor is er in uw omgeving een Bang&Olufsen Center met het volledige B&O programma en heel veel kennis van zaken Bang&Olufsen Center LEIDEN Botermarkt 25. Tel. 071-122669 Bang&Olufsen Center AMSTERDAM (UCN/KRF/ANP) - De koers van de Amerikaanse dol lar schommelde vanochtend rond het na-oorlogse dieptepunt dat op 23 augustus op de Amsterdamse wisselmarkt werd geregistreerd met een slotkoers van 1,7400 gul den. Door speculaties over renteda ling in de Verenigde Staten opende de koers opende onder dat niveau, maar was om 10.00 uur weer iets ge stegen tot 1,7405. Medicopharma deels in handen van McKesson ZAANDAM (ANP) - De Amen- WË/ËË kaanse farmaceutische groothandel kapitaalmarkten "dat de economie McKesson heeft een belang van 10 wel eens zou kunnen ondermij- procent verworven in Medicophar- nen." Hij noemde de bezuinigingen ma uit Zaandam. McKesson heeft en belastingverhogingen met een het recht haar belang tot 30 procent omvang van in totaal 500 miljard i het Witte Huis, liet woensdag jaar, sloot de dollar gisteren be- Congres nog niet voldoende steun droeg op 1,7410 gulden, anderhalve hebben voor het begrotingsak- cent minder dan de voorgaande koord. In kleine bijeenkomsten met dag. De rentespeculatie kreeg voed- Republikeinse leden van het Huis sel door een verklaring van de presi- van Afgevaardigden heeft Bush dent Alan Greenspan van de Ameri- dinsdag en gisteren geprobeerd om kaanse centrale banken. nieuwe medestanders voor zich te winnen. Om de voorstellen door het Congres te krijgen heeft Bush zowel in de Senaat als in het Huis van Af gevaardigden een meerderheid van stemmen nodig. Bouwbedrijven vergroten omzet in buitenland ZOETERMEER (ANP) - De bui tenlandse omzet van Nederlandse aannemers is in 1989 met 17 procent Hij zei tegenover de begrotings commissie van het Huis van Afge vaardigden dat de rente zeker om laag zal gaan als het zondag bereikte akkoord over vermindering van het Amerikaanse begrotingstekort wordt aanvaard door het Congres. Greenspan noemde het akkoord "geloofwaardig en uitvoerbaar". Mocht er geen akkoord worden bereikt dan heeft dat volgens Greenspan een negatief effect op de uit te breiden. Dat heeft Medicop- dollar in vijfjaar tijd "het maximaal toegenomen tot 3.9 miljard gulden harma gisteren bekendgemaakt. haalbare in het licht van de huidige A Medicopharma heeft onderhands politieke situatie' 325.000 aandelen geplaatst bij de Amerikaanse onderneming voor Greenspan verklaarde verder dat een bedrag van 23,5 miljoen gulden, de groei van de geldomloop mo- Dat geld wordt gebruikt om de aan- menteel op een aanvaardbaar peil koop te betalen van de farmaceuti- ligt. Het is volgens de bankbestuur- serte groothandel Macarthy uit der voor het eerst sinds het einde son een belang koopt in het Ma- felde echter of de inflatie in 1991 be neden het in de begrotingsvoorstel- van 7,8 miljard dollar. Marl in Fitz water, woordvoerder Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek onder de leden van de Vereniging van Nederlandse Aannemers met Belangen in het Buitenland (Nabu). Voor dit jaar verwacht de Nabu dat de omzet stijgt tot 4.8 miljard gulden. De omzetgroei in 1989 had met name plaats in EG-landen. In de overige Europese landen en Mid den- en Zuid-Amenka was de groei slechts gering. De omzet daalde in de Verenigde Staten en Canada. De orderontvangst groeide vorig jaar met 45 procent naar 4,9 mili.ird van Aarque Systems ontsla gen worden. Behoud haven De kades van de Noordfranse ha venstad Duinkerken zijn al ruim een week uitgestorven als gevolg van een staking van dokwerkers die de activiteiten in de haven de laatste jaren sterk hebben zien verminde ren. Zij vrezen dat de moordende concurrentie met de Belgische en Nederlandse havens op den duur veel arbeidsplaatsen zal kosten. Naar huis Romeijn Holding BV in Tilburg (on der meer elektronische installaties) heeft zijn faillissement aange vraagd. Alle 68 werknemers zijn naar huis gestuurd. De holding be staat uit de werkmaatschappijen Romeijn Electrotechniek BV, -Digi- taal BV en -Rolight BV. ABN Amro Deze maand gaat Interbank van start. Deze instelling is een initiatief van ABN Amro maar gaat geheel zelfstandig werken. Via interme diairs wordt een breed pakket fi nanciële diensten aangeboden op zowel de particuliere als de zakelij ke markt. Deze diensten kunnen door assurantieadviseurs worden ingezet voor de uitvoering van hun breder wordende financiële advies werk. Interbank gaat aan de tussen personen met wie zij samenwerkt een geautomatiseerd verwerkings systeem ter beschikking stellen. Aan de assurantieadviseur zal niet gevraagd worden uitsluitend met Interbank zaken te doen. ADVERTENTIE om lid le worden van de Industriebond FNV Want wij zijn ook de vakbond voor mensen die werken bij carosserie- en gara gebedrijven, schoonmaakbedrijven en gla zenwasserijen. Zeilmakers voelen zich bij ons prima thuis. Evenals de werknemers in de rubber- en plasticindustrie. Werkt u in een wasserij? Welkom! Oh. u zit meer in hel glas of het aardewerk? Kom er bij. Steen, cement ol belonlabriek? Ook u hoort thuis bij de industriebond FNV. En laten we onze vrienden van de textiel- en kledingindustrie niet vergelen Daar heb ben we ook veel leden De FNV in z'n geheel heeft meer dan I mil joen leden Das heel veel KM/ Doet u ook mee? ËiBÖNDFNV Runderen uit voormalige DDR komen met valse papieren in Nederland SINT NICOLAASGA/BOXTEL (ANP) De import van runderen uit de voormalige DDR vormt een bedreiging voor de gezondheid van de Nederlandse veestapel. Volgens de Gezondheidsdienst voor Dieren Zuid-Nederland in Boxtel worden mogelijk zieke dieren met valse pa pieren Nederland ingevoerd. Directeur T. de RujjteV van de ge zondheidsdienst zegt zich zorgen te maken over de illegale vee-impor ten. De eenwording van de Duitse staten is daar de oorzaak van. In de voormalige DDR is 40 procent van de runderen besmet met de bloed ziekte leucose. Deze ziekte is onge vaarlijk voor de mens. maar vormt een bedreiging voor fokvee. Het rundvee uit de DDR wordt momenteel op grote schaal naar het westen verhandeld. De prijzen hier liggen vele malen hoger dan in Oost-Duitsland waar de markt vol ledig is ingestort. Volgens De Ruij- ter is het formeel niet mogelijk dat de Oostduitse runderen zonder 'meer Nederland in kunnen, alsof het Westduits vee is. Officieel heet het dat de dieren in Duitsland eerst worden onderzocht, waarna de be nodigde gezondheidsverklaringen worden bijgevoegd. Mestvee Onder veehandelaren gaan bench- ten dat de Westduitse keurings- Export naar Nederland is daarbij de dienst het echter niet zo nauw meest voor dc hand liggende oplos- neemt met die controle. Om de druk sing. De Ruijter zegt die berichten op de Wêstduitse markt te verlich- niet te kunnen bevestigen. Wel con- ten, wil de keuringsdienst zo snel stateert hij dat Oostduitse dieren in mogelijk van het Oostduitse vee af. Nederland arriveren met verkeerde ADVERTENTIE MEUBELPROMENADE KATWIJK papieren. Rundvee dat aanvanke lijk te boek stond als mestvee. blijkt plotseling op papier voor fokvee door te gaan. "Als de runderen be stemd zijn voor de slacht is dat geen enkel probleem Maar als ze voor andere doeleinden worden ge bruikt. zoals de fokkerij, kan dat verkeerd uitpakkken De Gezondheidsdienst heeft voorzorgsmaatregelen getroffen om het risico van verspreiding van be smettelijke ziekten te verkleinen Vee afkomstig uit Duitsland wordt twee maal gecontroleerd op ziek ten. Maar de situtie blyft zorgelijk, aldus De Ruijter. "De dieren in Oost-Duitsland zijn zo enorm goed Koop dat er groot geld te verdienen valt. Dan gebeuren er nou eenmaal rare dingen." Nederlandse veehandelaren zijn evenmin gelukkig met het Duitse vee. De markt raakt overvoerd, waardoor de prijzen laag blijven Volgens S Bnnksma. voorzitter van de Friese Bond van Handelaren in Vee is er al ruim een maand spra ke van te lage pnjzen door de im porten uit Oost-Europa Bnnksm.i zegt dat de veehandel zich er al bij heeft neergelegd dat de pr\jzen voorlopig slecht blijven. Neder landse veehouders bieden in de herfst meer vee aan voor de verkoop dan gebruikelijk, waardoor de druk op de markt groot blijft

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5