Vervangiiigsfoiids voor zieke leraren FEI3ID 'Resultaat najaarsoverleg onvoldoende' mme Taxi-oorlog brengt vervoer schoolkinderen in gevaar Aparte retourshops voor flessen en blikjes Info-Iijn voor vragen over geneesmiddelen Zelfs een ghettoblaster wordt hier stil van. DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 Ritzen: ziekteverzuiin in onderwijs terugdringen DEN HAAG (ANP) Minister Ritzen (onderwijs) heeft voorstellen gedaan om het ziekte verzuim in het onderwijs terug te brengen. Er komt een nationaal 'Vervangingsfonds', waaruit alle kosten van vervanging bij ziekte op scholen moet worden betaald. Het fonds wordt gevuld door premies die scholen zelf moeten opbrengen. De premie voor scholen met een laag ziekteverzuim is lager dan die met een hoog ziekteverzuim. AMSTELVEEN (GPD) - Taxi-be drijven uit Amstelland en de Meer landen overwegen het vervoer van scholieren van het bijzonder onder wijs naar Amsterdam te staken. De bedrijven vrezen dat de kinderen gevaar lopen in de taxi-oorlog met Amsterdam. 'Blokbanders' hebben ongenoegen kenbaar maken over gedreigd de taxi-busjes op hun kant het feit dat zij geen verv< te gooien wanneer zij zich in de Schiphol mogen oppikken hoofdstad durven te vertonen. Zaterdagnacht kwam het voor De taxi-bedrijven uit Amstelland en de Meerlanden werken voor 95% op contractbasis. Zo verzorgen zij het vervoer van scholieren uit de re- Van een aantal busjes werd de gio naar bijzondere scholen in Am- het eerst tot een opstootje tussen banden lek gestoten, terwijl andere sterdam. De taxi-bedrijven zeggen de veiligheid van de scholieren niet langer te kunnen garanderen. Volgens Hans Serné, bestuurslid 'blokbanders' en hun collega's uit busjes beschadigd raakten. Die Amstelland en de Meerlanden, nacht zijn door blokbanders ook be- Taxi-busjes uit Amstelveen en dreigingen geuit aan het adres van Mijdrecht waren besteld om werk- hun collega's uit de regio. Gezegd van de Vetarm hebben de taxi-be- nemers van een uitzendbureau na werd dat taxi-busjes, die het nog drijven bij de gemeenten uit het sa- een personeelsfeest in Amsterdam waagden in Amsterdam te rijden, naar huis te brengen. De zestien op hun kant zouden worden gezet, busjes werden op de Hoofdweg Tegen de chauffeurs uit de regio ken. Op het raadhuis in Hoofddorp klemgereden door zo'n zestig blok- zijn ook persoonlijke dreigementen wist men echter nog van niets, banders. Daarmee wilden zij hun geuit. Serné stelt dat de pesterijen en in- In de nota 'Preventie van ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid in het onderwijs' stelt Ritzen dat scho- schiktheid kost het onderwijs jaar lijks miljarden, becijfert Ritzen. Ritzen wil zich met zijn actieplan budgetsysteem dat scholen meer len verplicht worden mee te doen richten op de belangrijkste oorza- vrijheid geeft tot het voeren van een aan het Vervangingsfonds. Het is ken van verzuim en arbeidsonge- eigen personeelsbeleid; slechts een van de maatregelen die schiktheid. Volgens de bewinds- - invoering van een tijdelijk verlof Ritzen wil nemen om het ziektever- man zijn dat problemen van leraren ("sabbatical leave"); zuim en de arbeidsongeschiktheid met hun klas, conflicten met de - een grotere ontslagbescherming in het onderwijs terug te dringen. Maatregelen zijn hard nodig, schrijft de minister, want het ziekte verzuim en het aantal afkeuringen in het onderwijs zijn hoog. schoolleiding en collega's en de voor (deels) arbeidsongeschikten; drukke werksituatie voor een deel van de leraren omdat de taken bin nen de school ongelijk zijn ver deeld. Ook het ontbreken van Het ziekteverzuim in het onder- goed management en een goed per- - uitbetaling van een bonus aan scholen die geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt verklaarde lera ren in dienst nemen; invoering in het onderwijs van wijs was in 1989 7,2 procent, aldus soneelsbeleid binnen de scholen bedrijfsverenigingen; Ritzen. In 1976 was dat percentage speelt een rol, meent Ritzen. nog maar 4,6 procent. Het aantal af- keuringen door arbeidsongeschikt heid per 1.000 werknemers per jaar bewindsman in het onderwijs is op dit moment 13. Bij de overheid als geheel ligt dit - invoering in het basis- en voort- Andere, deels bekende en soms gezet onderwijs van een eigen be- zelfs al geldende maatregelen die de drijfsgezondheidszorg. de notitie opvoert, zijn: Reacties De ABOP (Algemene Bond van On- - taakvermindering (via arbeids- ÜÜSL »a«. aantal op 11. Ziekte en arbeidsonge- tijdverkorting en vut) voor oudere deröy^rsoneéiP^^ positief gereageerd op het voorne men van minister Ritzen om een vervangingsfonds voor het onder wijs in het leven te roepen. De bond zegt in principe ja tegen het fonds, maar een woordvoerder verklaarde gisteravond twijfels te hebben over de financiering ervan. Een woordvoerder van de KOV (Katholieke Onderwijs Vakorgani satie) verklaarde in een eerste reac- i iu j -r/ j pnn, T-» u j tie "huiverig" te zijn voor het ver- kelbedrijf (raad FGB). De bewinds- vangingsfonds. De KOV ziet het DEN HAAG (GPD) Er moeten in de toekomst aparte 'retourshops' komen waar de consument glazen flessen en potten, plastic flessen, aluminiumblikjes, batterijen en dergelijke kan terugbrengen. Het zonder meer terugbrengen van al deze zaken naar de winkel, zou een te grote belasting gaan vormen voor de detailhandel. Retourshops zijn dan een prima alternatief. De win kel is een verkoopkanaal, geen afne mer van afval. Minister Andriessen (economi sche zaken) heeft dit vanmiddag in Bussem gezegd in een rede voor de Raad voor het filiaal- en grootwin- man lanceerde in zijn rede een voor- lichtingscampagne voor kleinere risico's af te wentelen op ondernemers gericht op het milieu Weine scholen... onder het motto goed produkt is dus een milieuvriendelijk produkt'. De actie gaat komend jaar van start. Volgens Andriessen zullen onder nemers 'milieuzorg-systemen' op moeten zetten. Zij krijgen daarvoor hulp van Economische Zaken. Zo kunnen branche-organisaties steun -krijgen van het ministerie om hun kennis op het milieuterrein te ver groten, leren ondernemers beter voor te lichten en bedrijven door te lichten op milieuaspecten. fonds "eerder als een middel om fi- LAUWERSOOG - Belangstellenden bekijken de restanten van een oude Britse onderzeeër uit de Tweede Wereld- nanciële risico's af te wentelen op oorlog. De duikboot bevatte nog ongeveer 50 kilo springstof en werd dinsdag door een Urker visser in de Lauwers- kleine scholen". zee ten noorden van Ameland ontdekt. De marine heeft intussen de munitie gelost. (foto anp> Tweede Kamer is het van linies tot rechts eens: timidatie door blokbanders al maanden aan de gang is. Op Schip hol werd vervoer 'gestolen' van de reguliere Schiphol-taxi's. Volgens Serne blijkt nu dat de blokbanders vooral uit waren op de lucratieve lange ritten vanaf Schiphol. Andere klanten bleven staan of kwamen pas later aan de beurt. Sinds het verbod voor blokban ders om vervoer op Schiphol op te pikken van kracht is, is de sfeer op Schiphol opmerkelijk verbeterd, al dus Serné. Maar nu hebben de pes terijen zich verplaatst naar de snel weg en naar Amsterdam zelf. Regio taxi's worden op de A-4 gehinderd bij het passeren en in Amsterdam worden zij met geweld van de tram baan gereden. Regio-chauffeurs zijn er zelfs toe overgegaan hun lichtbakken van de taxi's te halen uit vrees voor de blokbanders. Minima benutten regelingen van overheid te weinig DEN HAAG (GPD) - Honderddui zenden mensen hebben recht op tal van speciale uitkeringen, maar bij na de helft van de mensen met een minimum inkomen maakt daarvan geen gebruik. Tot deze conclusie komt de Katholieke Universiteit Brabant, die een onderzoek doet naar het gebruik van sociale uitke ringen. Volgens de onderzoekers ver zuimt 35 tot 50 procent van de men sen die voor huursubsidie in aan merking komen, die aan te vragen. Op de regeling voor kwijtschelding van belastingen, zoals bij voorbeeld de onroerend goed-belasting, doet 25 tot 40 procent van de rechtheb benden geen beroep. En bijna de helft van de mensen die recht heb ben op bijzondere bijstand, vragen die niet aan. Vooral het percentage mensen dat geen huursubsidie aanvraagt, is opmerkelijk. Dit cijfer is tweemaal zo hoog dan dat waarvan het minis terie van VROM uitgaat. Als alle rechthebbenden ook inderdaad huursubsidie zouden aanvragen, zou dit het Rijk een miljard gulden extra kosten, zo hebben de onder zoekers berekend. Het ministerie wil het onderzoek eerst bestuderen alvorens te reageren. ADVERTENTIE Dierproeven Het vragen van adviezen bestem pelde Linschoten als "tijdsverlies". De afspraken over de minderhe den zei Linschoten "niet te begrij pen" omdat er in feite gekozen is voor uitstel van een akkoord tot 15 DEN HAAG (GPD) De hele niet te juichen", zei hij. Het kamer- Een bestaande subsidieregeling Tweede Kamer van links tot rechts, lid sprak voorts van "een uitstelbe- voor adviezen inzake management regeringspartijen en oppositie, leid" verwijzend naar de diverse ad- zal ook gaan gelden voor milieu-ad- vindt de resultaten van het Najaars- viesaanvragen die uitgaan, viezen. Een subsidieregeling voor overleg tussen kabinet, werkgevers adviezen inzake energie zal uitge- en vakbonden onvoldoende. Bij de Voor de minderheden had Leijn- breid worden tot het milieu. Het Algemene politieke beschouwin- se op hoofdlijnen eenzelfde reactie november om vervolgens een open budget voor deze regeling wordt gen over de rijksbegroting 1991, die als bij de arbeidsongeschikten. Hij adviesaanvrage over maatregelen saties zijn vandaag begonnen met verdubbeld tot 4 miljoen gulden, volgende week plaatsvinden, wil de vroeg zich af of er op 15 november aan de SER te doen uitgaan. Zaken een campagne tegen het gebruik Daarnaast zal de overheid meer hele Kamer harde maatregelen af- inderdaad een reëel beleid op tafel s een Najaarsoverleg zijn een ritu- van proefdieren ten behoeve van de J;"u-''~JU~;J -u- cosmetica. Start van de campagne is een brief aan de Nederlandse le den van het Europees Parlement in gaan doen aan energiebesparings- spreken inzake de werkgelegenheid zaliggen. Bovendien zei Leijnse te e^e dans geworden die betrekkelijk maatregelen, ook gericht op bedrij- van minderheden en de terugdrin- voorzien dat een adviesaanvrage weinig meer opleveren", aldus de ging van het aantal arbeidsonge- aan de SER minder zal omvatten WD'er. De WD ontving gisteren Volgens de bewindsman kan de schikten. Straatsburg. De Èuroparlementari- detailhandel een sleutelrol spelen Binnen de grootste regeringspar- gelegenheid dan een ontwerpwet waarin werk- overigens delegaties van werkge- ërs wordt gevraagd te pleiten een verbod op dierproeven in de cosmetica-industrie. Tegelijkertijd begon in het land een grootscheepse handtekenin genactie. Het is de bedoeling de ver zamelde handtekeningen het ko mend voorjaar aan te bieden aan het Europees Parlement. De nationale campagne maakt deel uit van een Europese actie. Doel is te voorko men dat de Europese Cosmetica Richtlijn leidt tot stijging van het aantal dierproeven. De Europese Commissie heeft plannen om de be wuste richtlijn te versoepelen. Uitlokking De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een 46-jarige man veroor deeld tot tweeënhalf jaar gevange nisstraf wegens uitlokking van dief stal van drie schilderijen uit het Ste delijk Museum. De schilderijen hebben een gezamenlijke waarde van naar schatting 25 miljoen gul den. De officier van justitie had twee weken geleden driejaar cel ge ëist. Examenfraude minderheden vers en vakbonden. bij milieubewust kopen door de tij CDA is men op zich verheugd dat wordt geregeld. Overigens plaatste In een schriftelijke verklaring liet a. t-._ i.i a. - - i i.a i_a Leijnse vraagtekens achter het de D66.-fractie weten teleurgesteld nut van overleggen als het Najaars- te zijn over de uitkomsten van het consument. De klant vraagt naar er vooruitgang is geboekt op de ter- 'groene produkten' waarbij een in te reinen minderheden en arbeidonge- milieukeur een grote rol kan schiktheid. Van de andere kant overleg. "Wij worden er niet echt Najaarsoverleg.^ Volgens de Demo- spelen. Tegelijk kan de detailhan- worden er volgens het CDA te veel vrolijk van", aldus het kamerlid. craten is het "onbegrijpelijk" dat del doorgeefluik zijn tussen produ- zaken naar de 'studieuze sfeer' ver wezen: adviesaanvragen bij onder geen afspraken te maken waren over loonmatiging in samenhang met een aanpak van de arbeidson geschiktheid en de werkgelegen heid voor minderheden. "Nu een werkelijk uitzicht op een oplossing dreigt te verdwijnen" zal de Kamer volgende week haar verantwoorde lijkheid moeten nemen, aldus D66. Het kamerlid Rosenmöller (Groen Links), zelf oud-FNV-voor- man, gaf te kennen dat rituele dan sen als het Najaarsoverleg niet meer hoeven. Er zijn op geen enkel ter rein knopen doorgehakt, aldus het kamerlid, die sprak over "gepiel op de vierkante millimeter". Op alle terreinen, ook op het loonfront, zal de Kamer nu in actie moeten ko men, meende hij. cent en consument. voor de detailhandel. Die liggen nu stokje voor steken, op ongeveer een procent, te laag, al dus de bewindsman. Hij riep alle kamerlid Leijnse via een zegsman betrokkenen op een gezamenlijk weten "meer teleurgesteld dan ver- platform voor aangelegenheden in- heugd" te zijn over het Najaarsover- zake de detailhandel te stichten als leg. Hij hekelde het feit dat er geen te grote inperking van de bereik baarheid van de winkels op de hoek. Daarnaast mag de detailhan- langrijkste onderdeel van beraad" Wat betreft de arbeidsonge schiktheid zei Leijnse dat er welis- del als kleine vervuiler niet te hard waar stappen vooruit zijn gezet worden aangepakt via allerlei maar dat die onvoldoende zijn naar milieumaatregelen. de mening van de PvdA. "We staan Namens de grootste oppositiepar tij, de WD, noemde kamerlid Lin schoten het Najaarsoverleg 'teleur stellend'. Op het terrein van de loon- raal die voorspelde dat de koppe ling nu te duur zal worden met alle financiële gevolgen van dien voor de overheid. Inzake de arbeidsongeschiktheid stelde Linschoten vast dat er alleen afspraken zijn gemaakt waarover iedereen het toch al lang eens is. Vraag is alleen wanneer deze zaken nu praktisch worden uitgevoerd. "Voor echt effect is er meer nodig", aldus de WD'er, die pleitte voor een totale herziening van het afkeu ringssysteem in ons land en het op nieuw aan het werk krijgen van die nu al een WAO-uitke- Kok wil voor statenverkiezingen beslissen over nieuwe bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - Minister Kok van het rijk zonder nadere maatre- (financiën) wil eind januari, begin gelen in 1994 een procent hoger zou februari 1991 knopen doorhakken uitkomen dan gewenst. Indien dat ten aanzien van nieuwë bezuinigin- effect teniet gedaan zou moeten gen voor de jaren 1992-1994. De worden, en dat wil het kabinet, PvdA-minister en vice-premier is vergt dit 5,5 miljard gulden aan om niet van plan de besluitvorming buigingen, aldus Kok nu. over de verkiezingen voor Provin ciale Staten van maart 1991 heen te tillen. m Zoekactie gestaald LINZ (DPA) - De Oostenrijkse poli tie heeft de zoekactie naar de om het leven gebrachte Gabrielle Widders- hoven (27) uit Kerkrade voorlopig stopgezet. De politie wil eerst de re sultaten van het verhoor van de ver dachten afwachten teneinde duide- nng hebben. Deze groep wordt door gegaan dat het kabinet de moeilijke de'lo onst i i ei nsTin deVedri i ven drie hjkheid °Ver df ?^tS de afspraken in het Najaarsoverleg besluiten over de Statenverkiezin- uiW.. i_.„ j^'aa^ Z,J ^et lijk begraven hebben. Blijft de rente ook na 1992 op de huidige 8,75 procent liggen in plaats van de eerder veronderstelde 6 pro- «Ukl uit antwoorden op vra- cen, dan kos, dl, 2 mjyard gen over de Miljoenennota die hij den Bljjft de inflatje na ,992 op 2 5 gisteravond aan de Kamer heeft ge zonden. In politiek-Den Haag werd er tot nu toe vrij algemeen van uit- procent per jaar liggen dan ontstaat en tegenvaller van 1,5 miljard gul den. Mocht ook in de jaren na 1991 DEN HAAG (GPD) - Vanaf vol gende week dinsdag, 9 oktober, kunnen belangstellende consumen- de afspraken in het Najaarsoverleg niet gedekt: het gaat alleen om nieu we gevallen. Linschoten verweet het kabinet alle punten waar werkgevers en vakbonden het oneens waren, maar van de agenda te hebben gehaald. 'Het gaat niet om de inhoud van het zoek te doen naar fraude bij het rondom medicijnen kan men dan staatsexamen rij-instructeur bij het op werkdagen tussen 11 en 16 uur in gemene vragen over gebruik en toe passing van geneesmiddelen. De Geneesmiddelen-Infolijn aa| heeft een tamelijk lange voorge- rêsulXft! maar om het resultaat zelf', aldus Linschoten. Volgens |T hem wordt er dan ook niet gere geerd door het kabinet. "Men laat de oren hangen naar de sociale part ners. Overeenstemming tussen hen over gebrek aan informatie op me- dicijngebied. Hoewel apothekers folders met gebruiksaanwijzingen verstrekken en zogeheten bijslui- ters bij de aflevering blijkt dit toch önderhng "bèpïï'f hef speelveld 4 i aer veronaersieiae z.zo proceni, luk gunstige verkiezingsuitslag te dan kost d„ de staa, 7 m,,ard kunnen halen. Recent gaf PvdA- voorzitster Sint nog te kennen dat slechte Statenverkiezingen zeker een effect zouden hebben op de coa- De bewmdsman wi! niet lngaan t' j a j a °P vragen over de gevolgen van een hogere loonstijging dan de nu ver- onderstelde drie procent voor 1991. Komt de loonstijging gemiddeld een procent hoger uit, dan zal de twee maanden in beslag gaat ne men, wordt ingesteld omdat er aan wijzigen zijn dat antwoorden op satie KNMP met steun van het mi nisterie van WVC. Staatssecretaris Simons (volksge- woordvoerder. Begrijpelijk Ambtenaren van in gebruik stellen. De bedoeling is dat een onafhankelijke vraagbaak tot stand komt. Uit diverse onder gemeente zoeken is gebleken dat daaraan in Voorburg die begrijpelijk schrijven, ons land grote behoefte bestaat. komen in aanmerking voor Daartoe bekwame apothekers zul- en andere ambtelijke teksten te be kronen die zich onderscheiden door duidelijk taalgebruik. De ongeveer 125 Voorburgse ambtenaren, hun burgemeester en twee wethouders gingen vorig jaar al op schrijfles in het gemeentehuis. Appartementen Het beheer van appartementencom plexen door Verenigingen van Ei genaren schiet tekort. De verenigin gen reserveren te weinig geld voor het onderhoud en bij opmerkelijk veel verenigingen is er sprake van uitstel van onderhoudswerkzaam heden. De onderhoudstoestand van een deel van de appartementen- comlexen is dan ook matig. Tot deze conclusie komt het Onder zoeksinstituut voor Technische Be un irskunde van de TU Delft. ADVERTENTIE te weinig. Onderzoeken leren dat de arts, de belangrijkste informatie bron voor de patiënt, onvoldoende tijd heeft. De apotheker komt op de tweede plaats wat informatie be treft, maar die heeft te weinig kon- takt met de individuele gebruikers. Bovendien zijn er veel werkers in de gezondheidszorg die onvoldoen de kennis bezitten over geneesmid delen. Al met al bestaat behoefte aan meer (basis)informatie, vooral als men die anoniem kan vragen. Ook willen gebruikers graag in alle beslotenheid meer weten van medi cijnen die ze zojuist hebben gehaald bij de apotheek. Consumentenorga nisaties worden daarover geraad pleegd, maar ook de informatie lijnen van organisaties als de Neder landse Kankerbestrijding (KWF) en de Nederlandse Hartstichting. Actie Het duidelijkste bewijs van infor matieleemte vormde de actie "Me- dicijnlijn", die de Consumenten1 bond in januari 1989 hield. Binnen enkele dagen kwamen niet minder dan 4000 telefoontjes binnen met klachten en vragen. De bond had toen ook kontakt daarover met de KNMP en had als antwoordteam een aantal apothekers bereid ge vonden de vragen voorzover moge lijk te beantwoorden. meende de VVD'er. "Het kabinet regeert niet. Men moet iets doen". op gewezen dat Kok de besluitvor ming bewust voor de Statenverkie zingen wil. "Als het CDA de koppe- ling ter discussie wil stellen, is dat koppeUng'het komende jaw Mmd' tenminste voor die verkiezingen - - - - duidelijk", zo werd gezegd. In de Miljoenennota gaf Kok te kennen dat het financieringstekort jard gulden extra vergen. De helft moet via de rijksbegroting gedekt worden, de rest via de sociale fond- Zoekacties door meer dan hon derd politemensen met honden in de bossen rond Ohlsdorf hebben geen resultaat opgeleverd. De poli tie is verder doorgegaan met natrek ken van tips met betrekken tot het Limburgse echtpaar rond de 23ste augustus. Op die dag werd de 27-ja- rige. zwaargewonde echtgenoot van de vrouw aangetroffen in de buurt van een parkeerplaats bij Pucking Zijn kampeerwagen en echtgenote waren spoorloos. ADVERTENTIE TDK SA 90. Nederlands meest verkochte chroomcassette. Ideaal voor digitale opnamen. Totale speelduur van W 2 stu 7,95 n uterdig 13 oktober o( rol 't Wordt steeds leuker bij V&D.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3