nmo Taxi-oorlog om een luchtvrachtje 'Zigeuner moet weer rond mogen trekken' I REPORTAGE i Schiphol-vervoer inzet van pesterijtjes en intimidatie Toenemend aantal interne spanningen bij gereformeerden DONDERDAG 4 OKTOBER 199U Van onze correspondente Thea van Beek AMSTERDAM Met de nodige omzichtigheid beweegt de Am- stelveense taxichauffeur zich met zijn wagen door Amsterdam. "Nee, over de trambaan rijd ik niet meer. Officieel was dat voor ons altijd al verboden, maar het werd oogluikend toegestaan. Sinds die heibel op Schiphol waag ik me daar niet meer aan. Jam mer voor de passagiers, want de rit duurt zo veel langer. Maar, we hebben hier in Amsterdam al ellende genoeg. Laatst nog in de Vij zelstraat. Reed ik daar met een passagier, gooit zo'n Amsterdam mer ineens zo zijn wagen voor die van mij. Nee, echt voor m'n lol doe ik dit soort Amsterdamritjes vanaf Schiphol niet". Het broeit in het taxiwereldje sinds het oordeel van de Haarlemse poli tierechter mr. H. Heijne Makkreel. Het proefproces dat vier Amster damse taxichauffeurs vorige week maandag voerden, liep niet uit op de verwachte boete van 501 gulden, waardoor hoger beroep nog moge lijk was. De rechter oordeelde de vier uitsluitend schuldig aan het on geoorloofd vervoeren van Schiphol- passagiers. Die uitspraak beteken de tevens dat sinds woensdag 26 september de 'Blokbanders', zoals de Amsterdamse taxichauffeurs worden genoemd, niet langer meer vrachtjes mogen oppikken van Schiphol. De chauffeurs op de 'Schiphol- buffer' vinden het daar inmiddels wel "lekker rustig zo". De speciale parkeerplaats die als 'buffer' wordt aangeduid herbergt nu nog uitslui tend taxi's uit de regio Amstelland- en Meerlanden (AM). Een week ge leden moesten zij die plek nog delen met hun collega's van de taxiregio Amsterdam/Zaanstreek. "We ver dienen nu tenminste weer wat", verklaart een van hen. Dat verdienen kan, als de 56 offi ciële Schipholtaxi's 'op' zijn. Pas dan mogen de buffertaxi's voor ko men rijden bij de aankomsthal van de luchthaven. "Soms staan we hier drie uur te wachten op een vrachtje. Een andere keer ben je meteen aan de beurt. Maar het voordeel is dat er vroeger wel tussen de vijftig en tachtig taxi's op de 'buffer' stonden te wachten en nu hooguit een stuk of dertig". Herrie schoppen Volgens de AM-chauffeurs zijn het nu de kleine pesterijtjes die sche ring en inslag zijn. "Rij je met een vrachtje in Amsterdam, dan is het vaak gewoon uitlokken: door hun raampje naar je schreeuwen, expres voor je gaan rijden en dan op hun rem trappen. Het zijn gewoon 'aso's'. En het is hoofdzakelijk de vaste kern die altijd op deze 'buffer' kwam, die ons dwars zit. Luisteren ze de mobilofoon af. Zodra we dan een opdracht voor besteld vervoer m Amsterdam krijgen, dan rijden ze je klem. Het is gewoon herrie schop pen". Dat herrie schoppen resulteerde zaterdagnacht in een vechtpartij in Amsterdam-West. Na een feest, be stelde het uitzendbureau Randstad een aantal taxibusjes in Amstel veen, Mijdrecht en Lelystad om de gasten naar huis te brengen. Onder weg werden de busjes klem gere den door een aantal Amsterdamse chauffeurs. Bij vier taxi's werden de banden doorgesneden en onstond er blikschade. Sindsdien voert de verontwaardiging op Schiphol hele maal de boventoon. "Het grote probleem is nu dat ze proberen aan te tonen dat wij het werk hier op Schiphol niet aankun nen", vertelt een van de AM-chauf feurs. "Nemen ze foto's van een rij mensen die op de KLM-bus staat te wachten. Of ze zetten hun auto dwars over de weg, zodat alles voor de foto vast lijkt te zitten. En dan heb je nog Amsterdamse chauf feurs met een officiële Schipholtaxi die de boel ophouden. Zeggen ze: zie je wel, er is te weinig vervoer". Argwaan De argwaan onder de chauffeurs van de beide taxirayons is groot. Over en weer houdt men elkaar nauwlettend in de gaten of de regels niet worden overtreden. Een Am sterdamse 'Blokbander' zet z'n vrachtje op Schiphol af en rijdt ver volgens met een lege wagen terug. Hij wordt daarbij niet alleen gade geslagen door zijn Schipholcolle- ga's. Ook de luchthavenpolitie ziet strikt toe of toch niet tussen neus en lippen een vrachtje wordt wegge kaapt. Overtreders lopen het risico van een forse boete en eventueel het intrekken van de vergunning. Een aantal AM-chauffeurs kreeg van hun onderneming opdracht uit voorzorg de naam van het bedrijf van hun wagen te schroeven. Ach ter het voorruit ligt nu alleen een klein bordje 'Taxi'. "Zodra we een klant voor Amsterdam hebben, ha len we ook dat weg. Voor de buiten wereld zijn we dan een gewone par- De 'buffer' van taxichauffeurs uit de regio Amsterdam op hun eigen wachtplaats op Schiphol. ticuliere auto en krijgen we ook al die problemen niet". De 'truc' blijkt minder feilloos te werken op Schiphol zelf. Zodra de AM'er met zijn wagen de taxistand plaats oprijdt, schiet een veront waardigde collega op hem af. Eén blik naar binnen blijkt voldoende. De chauffeurs kennen elkaar en daarmee is de kous af. Sport "Ér wordt behoorlijk gesjoemeld", weet een 'Blokbander'. "En dat ge beurt over en weer. Die AM'ers klampen in Amsterdam dan hotel portiers aan voor een ritje terug naar Schiphol. Het gaat gewoon om de sport, ook bij ons". Zelf zegt hij niet zo nodig te hoeven. "Ik ben nu achttien jaar chauffeur in Amster dam. Eén keer kreeg ik in de Bijl mer een mes op m'n strot en later werd ik in Amsterdam Noord door drie Turken in mekaar geschopt. Sinds ik na die toestanden een dure Mercedes in de prak heb gereden, was het voor mij goed afgelopen. Nu neem ik alleen nog maar dien sten voor collega 's waar". "Ik maak me niet meer druk om zo'n Schipholvrachtje. Zoveel viel daar nou ook weer niet te verdie nen, want je stond soms uren te wachten voor je aan de beurt was". Hij wijst op zijn taximeter: "Som mige chauffeurs hebben al een uit stekend alternatief gevonden. Ze zetten de meter zodra ze de gemeen tegrens passeren gewoon op nacht tarief. Weten die buitenlanders veel". Als 'half-gepensioneerde' durft hij wel uit de school te klappen. "Kijk, het zijn vrije vogels hè. Meestal mensen die moeilijk in een team kunnen werken. In die acht tien jaar heb ik er duizenden zien gaan en komen. Het is veel verdie nen, naar het koffiehuis, daar wat gokken en aan het eind van het jaar hebben ze geen geld voor de belas ting. Al dat geklaag. Ik heb m'n bo terham altijd wel goed kunnen ver dienen, ook zonder dat Schiphol. Aan de andere kant, er zijn er die hebben soms voor wel een ton een taxivergunning moeten kopen. Die zitten dik in de schuld en moeten wel sjoemelen". Fusie Uiterlijk eind dit jaar moeten beide taxiregio's de bereidheid tot een fu sie hebben uitgesproken. Dan zal niet alleen het taxivervoer van Am- stelland- en Meerlanden onder het provinciebestuur ressorteren, maar ook die van Amsterdam/Zaanstreek die nu nog onder de bevoegdheid valt van de gemeente Amsterdam. Sinds het invoeren van de Wet Personenvervoer per 1 september dit jaar, liggen Amsterdam en o GPD) Schiphol nu in aparte taxiregio's. Na een fusie is die scheiding van de baan. Zowel de AM- als de AZ- chauffeurs mogen dan in eikaars ge bied een vrachtje oppikken. Maar voor het zover is, dienen nog heel wat obstakels genomen te worden.» Naar verwachting kost een daad werkelijke fusie zeker nog twee tot drie jaar. De AM-chauffeurs zeggen geen probleem te hebben met de voorge nomen fusie. "Nu zijn we als de dood om in Amsterdam een vracht je in te laden. Dan heb je zo een stuk of drie 'Blokbanders' om je heen." "Maar", moeten ze eerlijkheidshal ve toegeven, "datzelfde geldt na tuurlijk ook in ons rayon. Dan gaan wij er met onze auto voor". Netjes 'Prima hoor, als die ene taxiregio er komt. Als men dan maar wel let op het soort chauffeurs dat hier op Schiphol komt. Voorwaarde is dat ze zich netjes kleden en niet in een gescheurde spijkerbroek achter het stuur zitten. Tenslotte ben je toch het visitekaartje voor de aankomen de passagier. Een keurige auto en beleefdheid. Kortom: verbetering van kwaliteit en service van de Am sterdammers, daar komt het toch op aan. De goede niet te na gespro ken, maar er zit wat uitschot tussen die Amsterdammers..." Leidse historicus: wederzijds wantrouwen grootste sta-in-de- weg LEIDEN "Toen we opgepakt werden, waren daar geen Duitsers bij. Mijn vader deed de deur open en er stonden allemaal Hollandse politieagenten. Die sleurden ons uit liuis en brachten ons naar Wester- bork. Pas daar zagen wij Duitsers. Een voor een werden we kaalge knipt en werden gedwongen ons te wassen. Ze duwden ons in veewa gens en vervolgens werden we naar Auschwitz getransporteerd", ver telt Theresia Wagner, een van de weinige zigeuners die Auschwitz overleefde. Tijdens de razzia op 16 mei 1944 werden up verzoek van de Duitsers in Nederland totaal 578 'zigeuner achtige personen' opgepakt. Vol gens de nationaal-socialistische ras senleer waren zigeuners niet-arisch en moesten dus naar vernietigings kampen worden gebracht. Toen de zigeuners in Westerbork arriveerden, vonden de Duitsers dat de Nederlandse overheid het bevel niet goed hadden begrepen. Behal ve de echte zigeuners waren ook honderden Nederlandse woonwa genbewoners opgepakt. Deze 'aso- cialen', zoals de Duitsers hen noem den. konden niet als zigeuners wor den aangemerkt en werden weer vrijgelaten. Hiermee geeft historicus Leo Lu- cassen in zijn promotie-onderzoek 'En we noemden hen zigeuners...' duidelijk aan dat de razzia welis waar een bevel was van de bezetter, maar dat de opdracht loyaal was uit gevoerd door de Nederlandse poli tie. Het onderzoek bevat een ruwe geschiedenis van zigeuners in Ne derland. Vandaag promoveert Lu- cassen daarop aan de Leidse univer- Vooral de Sinti, in Nev^land ge boren zigeuners, zijn keihard ge troffen door de willekeurige razzia op de beruchte 16e mei 1944. Deze groep woonde al sinds 1830 in Ne derland en werd door de overheid nooit als 'zigeuners' bestempeld. Zij bivakkeerden in volkslogementen en voldeden hiermee niet aan de de finitie die voor zigeuners werd ge hanteerd. Dat waren 'Nomaden met een openlijke levenswijze'. Met 'openlijk' werd bedoeld dat de rondtrekkende gezinnen in een tent of woonwagen moesten leven. Toen'de Sinti in de jaren '30 hun volkslogement verruilden voor een woonwagen, werden zij in rap tem po door de Nederlandse overheid ali 'zigeuners' bestempeld. Vijfent achtig procent van het totaal aantal zigeuners dat naar Auschwitz werd gestuurd, waren Sinti's. ADVERTENTIE Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken Miol^KeuKen-Centrum Ruud Philipaon m>tioek Hooistraat 2. >nr>oweQ H< 070 3&6I54 Na de Tweede Wereldoorlog is de positie van zigeuners in Nederland meer en meer verslechterd. In 1968 werd de Woonwagenwet ingevoerd. Het rondtrekken met huis en haard werd hen verboden. De nieuwe wet geving was 'vriendelijk' bedoeld. De reizende zigeuners waren in veel gemeenten niet welkom. Zo beland den hele gezinnen met hun inboe del op een vuilnisbelt of op een gro te stortplaats aan de rand van de stad. De Woonwagenwet verplicht te een aantal gemeenten om een be hoorlijke standplaats voor zigeu ners beschikbaar te stellen. Maar met de gelijktijdige invoe ring van het rondtrek-verbod gin gen veel zigeuners er financieel be hoorlijk op achteruit. Veel mannen verdienden hun geld met handel in paarden en auto's, waren 'ketellap per' of vertoonden kunsten met be ren. Hun klantenkring werd aan zienlijk beperkt en hierdoor verke ren veel gezinnen tot op de dag van vandaag in een, economische ge zien, uitzichtloze situatie. Van de 30.000 woonwagenbewoners, de 1000 buitenlandse zigeuners en de 2500 Nederlandse zigeuners is het merendeel afhankelijk van een bij standsuitkering. Volgens historicus Lucassen kan dit probleem niet 'simpelweg' wor den opgelost door bij voorbeeld de zigeuners omscholingscursussen aan te bieden. "Ze voelen zich uitge kotst. Ze zijn vaak niet gemotiveerd om naar school te gaan. Een gevoel van wantrouwen overheerst. Veel zigeuners denken: Wat heeft om scholing voor zin? Die Nederlan ders lusten ons toch niet". Bemoeienis De argwanende houding van zigeu ners ten opzichte van de Nederland se overheid is niet helemaal ten on rechte. In 1981 arriveerden 500 zi geuners aan de Nederlands/Belgi sche grens. Velen van hen hadden geen identiteitsbewijs waardoor te rugsturen naar land van herkomst onmogelijk werd. Na aanvankelijk verzet van justitie heeft de Neder landse overheid hen opgenomen. Met een flinke som geld werd door de ministeries van wvc, binnen landse zaken en justitie een integra tie-project op poten gezet dat totaal is mislukt. De oorzaak hiervan is onder meer dat de overheid bij het nemen van maatregelen nooit de zigeuners zelf heeft benaderd, meent Lucassen. Zo werd dit jaar besloten dat op een aantal standplaatsen in Nederland slechts tien woonwagens mochten staan. Nog in 1968 werd hen ver plicht zo dicht mogelijk bij elkaar te kruipen. Door de nieuwe maatregel werden complete families uit elkaar gerukt. Toch was ook dit overheidsbe sluit in principe 'goed bedoeld'. De spreiding van zigeuners zou de on derlinge concurrentie van auto-han delaren op één standplaats tegen gaan. Te grote zigeunerkampen zouden stigmatiserend werken, meende de overheid. Geen gek idee, vindt ook historicus Lucassen. Maar: "Een dergelijke maatregel kun je niet afdwingen. De minister gaat toch ook niet naar een Neder landse woonwijk om de bewoners te vertellen dat ze maar ergens an ders moeten gaan wonen?" Imago Uit het proefschrift 'En we noem den hen zigeuners...' blijkt dat de Nederlandse overheid al eeuwen lang een negatieve houding heeft ten opzichte zigeuners. Lucassen openbaart een uitgebreide briefwis seling uit 1928 van marechaussee- officier Van der Minne aan alle hoofden van politie in gemeenten waar de 'zigeunersbende' Petaio vertoeft. Hij schrijft dat hij "het wis selen van geld door vlugvingerige vrouwen niet hoeft uit te leggen" en roept de hoofdagenten op een rap port op te maken, want "de Penta- lo's zouden een schrik voor de be volking zijn". Uit die 21 schriftelijke reacties blijkt dat het wel meeviel 'met die overlast en die 'schrik voor de be volking'. Slechts in vijf brieven wer den klachten geuit. Een politie-be- ambte uit Breda omschrijft de komst van de Pentalo's als volgt: "Het gedrag van de vrouwen op straat is soms hinderlijk, omdat zij aan voorbijgangers de toekomst willen voorspellen. Hun komst in winkels wordt soms niet op prijs ge steld omdat ze zich vrijmoedig ge dragen en zich ervan bewust zijn dat ze door iedereen worden ge vreesd. We hebben geen enkele offi ciële klacht gehad". Hoewel het Nederlandse volk tot vlak na de Tweede Wereldoorlog niet echt afwijzend oordeelde over de aanwezigheid van zigeuners, is die houding inmiddels veranderd, meent Lucassen. Ze zouden crimi neel zijn, terwijl in Nederland nog geen enkel onderzoek heeft bewe zen dat zigeuners zich buitenge woon crimineel zouden gedragen. Lucassen wil best zeggen dat niet alle zigeuners 'lievertjes' of'zielepo- ten' zijn. Maar de historicus ergert zich aan de stigmatisering die op deze groep mensen rust. Volgens hem is de overheid de enige die hier verandering in kan brengen. Na eeuwenlange maatregelen om zi geuners te weren, is de regering aan de beurt om een stap in de goede richting te doen, meent Lucassen. "De overheid zou zigeuners weer kunnen toestaan om rond te trek ken. Dan voelen ze zich geaccep teerd. Dan is de kans veel groter dat bij voorbeeld een werkgelegen heidsproject wel lukt. De grote do sis wantrouwen wordt dan deels weggenomen". ADVERTENTIE Eigemi|dt of klassiek. Speels of stnk. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare semce Biedt de keukensti|l die u past Van een klasse die u herkent aan de details Wereldklasse die u toekomt Haal gratis het dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Leiden: Houtwerf Keukens tel. 769345. Usse: Mieloo Bm tel. 19119 Toerustingscentrum constateert: LUNTEREN (GPD) - Het aantal spanningen en conflic ten in de Gereformeerde Ker ken neemt toe. Dat blijkt uit het feit dat steeds meer plaat selijke gemeenten een beroep doen op het gereformeerde Toerustingscentrum in Leus den om te bemiddelen bij in terne conflicten. Dat meldde drs. H. G. Dane van het centrum gisteren op de gere formeerde synode in Lunteren. De spanningen worden volgens Dane niet veroorzaakt door be kende conflictpunten als vredes- problematiek of liturgievernieu wing, maar door onduidelijkheid over interne gezagsverhoudin gen, de taak van de kerkeraad en de koers van de gemeente. Sommige synodeleden vroegen zich af of het allemaal wel zo'n vaart loopt, omdat "conflicten nu eenmaal eerder naar buiten ge bracht worden dan vroeger". Sy nodelid ds. L. C. Rietveld uit Lei den zei dat in de synode ook vaak harde woorden vallen. "Maar dat betekent nog niet dat wij dan meteen maar de agogen in Leus den bellen om ons te redden". Ondanks de opmerking van ds. Rietveld besloot de synode de plaatselijke kerken aan te raden in een vroeg stadium problemen bespreekbaar te maken en even tueel een speciale vertrouwens commissie in het leven te roepen. "Door de sociale ontwikkeling in de maatschappij zijn ook binnen de kerken de kansen op vastlo pende conflicten sterk toegeno men", aldus de synode-uitspraak. Catechese Behalve over de toegenomen con flicten spraken de gereformeer den ook over de ontwikkelingen rond de catechese. Daar bestaan grote zorgen over. De gerefor meerden beschikken in de mees- Schone Gids-actie loopt niet zo hard BOSKOOP - "Ik ga er nog steeds vanuit dat die 100.000 handtekeningen er komen", zegt Bert de Jong uit Boskoop, initia tiefnemer van de Werkgroep ter Bevordering van een Schone Gids. Momenteel zijn er 45.000 binnen, terwijl de actie eind deze maand wordt afgerond. De werk groep wil met de actie protesteren tegen het katern met 06-nummers in de nieuwe telefoongids. De werkgroep van De Jong ging in dit voorjaar van start met het verspreiden van handteke ningenlijsten. Het was oorspron kelijk de bedoeling om vorige maand de actie af te ronden met het aanbieden van de handteke ningen aan de PTT, maar de werkgroep besloot al spoedig deze afsluiting een maand uit te stellen. "Van veel kanten kregen wij het verzoek om nog even te wach ten, omdat de vakantie er tussen zat en het vergaderseizoen net be gonnen was", aldus De Jong. Overigens komt hem dit niet on gunstig uit, want "dat het minder hard loopt dan ik had verwacht, is een feit". De Jong wijt dit voor een deel aan de niet nagekomen toezeg gingen van diverse bedrijven voor fmanciéle steun. "Ik had graag meer willen adverteren dan nu mogelijk was". Dagelijks ko men er ongeveer duizend handte keningen binnen. "Er zijn dorpen waar mensen in hun eentje echt duizenden handtekeningen opha len". De Schone Gids-werkgroep wil bij de PTT duidelijk maken dat het ongevraagd katernen met 06- nummers bezorgen, niet verant woord is. Niet alleen heeft de werkgroep bezwaren tegen de sekslijnen, maar evenzeer tegen de babbelboxen waarvan het ver slavend karakter bewezen is, al dus De Jong. De PTT heeft laten weten de bezwaren tegemoet te komen door het katern met een perfora tie op te nemen, zodat het vrij een voudig uit de gids te verwijderen is. De werkgroep is hiermee niet tevreden. Het adres van de Schone Gids-werk- groep is: Twaalflioven 8. 2771 VM Bos koop. te plaatselijk gemeenten over huiscatechese-teams en een lan delijk catechetisch centrum in Kampen, 'dat prima materiaal le vert', maar de catechisanten blij ven steeds vaker weg. De catechese dreigt daardoor een onmogelijke zaak te worden. "Dat geldt niet alleen voor de ste den, maar ook voor het platte land", zei ds. K. Santing, die on danks zijn vertrek naar Alphen aan de Rijn nog steeds namens Nes-Wierum in de synode aanwe zig is. Santing constateerde als gevolg van bovenstaande ontwik keling dat steeds meer huisca- techeseteams het niet meer zien zitten. Deputaten (adviseurs) ca techese gaan nu de problemen be studeren en zullen daar de ko mende synode over rapporteren. De gereformeerden bogen zich verder over hun positie in de Ge reformeerde Oecumenische Raad (GOR). Veertig jaar geleden ston den de gereformeerden aan de ba sis van deze internationale orga nisatie. Door hun liberale opvat tingen over homoseksualiteit en schriftgezag zijn de gereformeer den steeds verder komen te staan van de overige dertig lidkerken. Daardoor hebben de gerefor meerden het in de GOR de afgelo pen jaren zeer moeten ontgelden. 'Stroopsmeerderig' De synode had veel kritiek op het rapport van deputaten oecumene buitenland, waarin de GOR naar de mening van de meeste afge vaardigden veel te mild behan deld werd. "Stroopsmeerderig", oordeelde mevrouw mr. A. Schol ten-Bruins Slot (Andel). Ds. Cor Waringa (Leeuwarden) vroeg zich af "of het aanhalen van de band met de GOR soms een manier is om verontruste mensen in onze kerken koest te houden". Deputaat prof. dr. Pieter Hol- trop slaagde er echter in de ge moederen tot bedaren te brengen. Hij stelde dat de GOR nog "heel wat kan leren van de Gerefor meerde Kerken". "We zijn min of meer tot elkaar veroordeeld". De meeste synodeleden vonden dat uiteindelijk ook. Daarom werd besloten lid te blijven van de GOR en tevens een constructieve bijdrage te leveren in de vorm van theologische uitwisselingspro gramma's èn steun aan het GOR- noodfonds voor Derde-Wereld kerken. Kind David Fund. Het King David Fund, dat de Israëlische economie wil steunen door Ne derlands geld te beleggen in bouw- en vakantieprojecten in het Heilige Land, is uit de finan ciële problemen. Het tekort van ruim 800.000 gulden is wegge werkt, maar het zal nog enige ja ren duren voordat het fonds op het gewenste peil van 7 miljoen gulden is. Dat heeft de nieuwe president-commissaris van het fonds, G. Versteeg, desgevraagd meegedeeld. Het beleggingsfonds, dat niet aan de beurs genoteerd is, is drie jaar geleden opgericht door K. van Oordt, tot mei dit jaar direc teur van de evangelische stich ting Christenen voor Israel. Hij ging ervan uit dat het fonds in korte tijd voor 15 miljoen gulden zou verkopen, maar deze doelstel ling werd bij lange na niet ge haald. Integendeel, onder meer door wat Versteeg noemt 'mis management' van de inmiddels ontslagen directeur, dreigde het fonds failliet te gaan. De commis sarissen hopen in driejaar het ge wenste peil van 7 miljoen gulden te halen. Mindszenty. De stoffelijke res ten van de vroegere primaat van de Hongaarse RK Kerk, kardinaal Jozsef Mindszenty, werden vol gend jaar mei van Oostenrijk overgebracht naar de kathedraal van Esztergom in Hongarije. De herbegrafenis heeft plaats na een plechtige eucharistieviering in de kathedraal op 4 mei 1991. Mindszeny werd in 1949 in een showproces op beschuldiging van staatsgevaarlijke activiteit tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Tijdens de Hongaarse opstand in 1956 kwam hij vrij. Toen de opstand werd neergesla gen, vluchtte hij de Amerikaanse ambassade in. Na een akkoord tussen het Vaticaan en de Hon gaarse regering mocht hij in 1971 naar Rome vertrekken. Drie jaar later onthief paus Paulus VI hem tegen zijn zin van zijn functie van aartsbisschop. In 1975 overleed Mindszenty in Wenen. Hij ligt nu nog begraven in Mariazell in Oos tenrijk. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Eexta- Nieuw-Scheemda C. W. Oppelaar Beetsterzwaag; aangenomen naar Ber- gum mw. J. M. Baaij te Medemblik; aangenomen naar Noordbergum D. G Posthuma Aartswoud. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Zaandam H. Favier Capelle aan den IJssel. Gcrcf. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Oldehove J. J. Schreuder Bun schoten. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Nieuwerkerk (Z) G. J. van Aalst Benthuizen; bedankt voor Westkapel- le M. Mondria Waardenburg.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2