'Dit is erg hard aangekomen' hf^de tijd spoor;tv Fanatiek FC Twente buigt in verlenging Schuttersfeestje Algerijn Madjer PSV schaamt zich voor uitschakeling in Europa Cup Rolluiken DONDERDAG 4 OKTOBER 1990 iiiiiiiiiii i ii ii HUI— PAGINA 17 ENSCHEDE FC Twente zal de dag van de Duitse eenwording niet snel vergeten. Ulf Kirsten evenmin. Aan hem. de geboren Oostduitser, dankte Bayer Leverkusen gister avond in Enschede een plaats in de tweede ronde van het UEFA Cup-toernooi. Zes minu ten onderweg in de verlenging schudde de snelle en getructe aanvaller zijn belager André Karnebeek resoluut van zich af. Tot ergernis en teleurstelling van Wilfried Elzinga. die ge strekt toezag hoe de Europese bekerillusie van FC Twente als een zeepbeel uiteen spatte (1-1). DEN HAAG (ANP) - Het aantal deelnemers in het Europese bekertoernooi der landskampioen is teruggebracht tot zes tien clubs. De uitslagen zal niemand hebben geschokt. De openingsronde pleegt niet meer te zijn dan een schifting van kaf en koren. Het is slechts aardig te registreren hoe groot het verschil in voetbalkwaliteit is, dat in de verschil lende delen van Europa wordt geboden. Het applaus van het dankbare Twentse publiek, dat sinds tijden weer eens een ouderwets avondje Europa Cup-voetbal had beleefd, kon de teleurstelling vanzelfspre kend niet verdrijven. „De spelers zitten kapot, geestelijk en fysiek", overzag Theo Vonk een half uur na afloop van de slijtageslag de ruïne in de kleedkamer. „Voor ons is dit resultaat teleurstellend, maar ze hebben gedaan wat binnen het ver mogen van deze ploeg ligt". Bayer-trainer Jürgen Gelsdorf strooide al even kwistig met com plimenten, waar een oorvijg beter op z'n plaats zou zijn geweest. Net als veertien dagen geleden in Lever kusen, toen Ulf Kirsten met een ge slaagde lob de basis voor het Duitse succes legde, wekte de ploeg op nieuw de indruk zich al op voor hand zeker te wanen van een plaats in de volgende ronde. Het was koren op de molen van de Twentenaren, die zich in de voor bije weken mateloos hadden geer- gerd aan het superioriteitsgvoel dat de Duitsers te pas en te onpas van de daken hadden geschreeuwd. Maar in plaats daarvan presenteer den zij zich in het Diekman als een stel bangerikken en hielden zij de counter hoog in het vaandel. Een te genstander met iets meer aanval lende kwaliteit en persoonlijkheid in de ploeg zou dat genadeloos heb ben afgestraft. Daartoe was FC Twente gister avond eenvoudig niet bij machte, hoe fanatiek en manmoedig de ploeg zich ook gedroeg. Vooral de absentie van Fred Rutten woog zwaar. De libero, die vrijdagmiddag een kijkoperatie aan de knie onder ging, is niet alleen de organisator van de verdediging maar bovenal de drijvende kracht op het midden veld als het er om gaat de tegenstan der vast te zetten. Gisteravond bleek eens te meer dat André Paus, zijn vervanger, een prima span vormt met Rutten, maar de kwaliteiten mist om leiding te ge ven aan een verdediging. Het soms vlijmscherp counterende Lever kusen, dat in Thom en Kirsten twee aanvallers van Europees formaat heeft, maar op het veld de uitstra ling mist van een club met Europe se ambities, dankte er een aantal niet onaantrekkelijke kansen aan. „Maar Europese top, nee, dat heb ik er niet vanaf kunnen zien", meende Paus. Staartje De boomlange Tukker was er op de valreep van de normale speeltijd verantwoordelijk voor dat de ont moeting nog een staartje kreeg. Uit een voorzet van Van Halst dwarrel de de bal voor z'n voeten. De halver wege de tweede helft door Vonk naar de spits gedirigeerde verdedi ger bedacht zich geen moment en knalde het speeltuig pardoes langs doelman Vollborn. Bayer Lever kusen schrok zich te pletter, dreig de even onder de voet te worden ge lopen, maar herstelde zich razend snel. Het publiek ging vanaf dat mo ment als één man achter FC Twente staan, maar moest al in de zesde mi nuut van de verlenging moedeloos constateren dat het recht toch nog z'n loop kreeg. „We hebben ander half uur gepompt, meer konden we niet doen", meende Vonk. De ma nier waarop FC Twente dat deed was niet altijd even fraai en droeg gaandeweg meer het karakter van opportunisme. Maar ook dat is Eu ropa Cup-voetbal en aan die eisen voldeed het Twentse jeugdparle- ment voorbeeldig. Twee jaar achtereen heeft FC Twente nu mogen ruiken aan Euro pa Cup-voetbal, beide keren bleef het tot een ronde beperkt. Na de eli minatie vorig jaar door Club Brugge en nu door Bayer Leverkusen zit Vonk opnieuw met de scherven, maar wordt van hem opnieuw ver wacht dat hij FC Twente ook dit sei zoen aan een klassering helpt die recht geeft op EC-voetbal. De ham vraag is alleen wat de waarde daar van is als Europees voetbal beperkt blijft tot een ronde. Want alleen een wat minder ongunstige loting, zoals Vitesse overkwam, kan de Ensche- Achterop Dat geldt echter niet alleen voor FC Twente, maar net zo goed voor clubs als Roda JC of FC Groningen. Deze eerste Europese bekerronde heeft nog eens ten overvloede aan getoond dat de vaderlandse sub-top steeds verder achterop raakt en al leen die clubs de slag kunnen over leven, die over de Financiële midde len beschikken om topspelers aan te trekken. Maar zelfs dat is geen ga rantie op overleven. Daar weet PSV sinds gisteravond alles van. ALBERT GEESING Hadden FC Porto en FC Tirol twee weken geleden al met vijf treffers ruim afstand genomen van hun res pectieve tegenstanders, de Portuge zen kwam gisteren de eer toe met de grootste overtuiging naar de tweede ronde te gaan. Portadown moest er varen dat thuis spelen lang niet al tijd helpt. De 5500 toeschouwers in het Noordierse plaatsje dropen af na een Portugees schutterfeestje (1- 8). Na 33 minuten had de Madjer al een zuivere hat-trick in de zak. Met vier treffers was de Algerijnse inter national topscorer van de returns. FC Tirol, dat thuis dezelfde uit gangspositie had verworven, kwam in Lahti door een meer strijdbare opponent niet tot een topscore Na twee treffers van Peter Pacult hiel den de Oostenrijkers het wel voor gezien (2-1). Olympique Marseille behoefde evenmin hard te werken. In het duel met Dinamo Tirana werd niet gescoord. Tahiri miste in de tweede minuut na rust een straf schop. De miljoenenploeg had zich in eigen stadion al vrijwel verzekerd van een plaatsje in de tweede ronde (5-1). Italië is met twee clubs bij de laatste zestien vertegenwoordigd. Door doelpunten van Incocciati en Alemao schoof landskampioen Na- poli Ujpest Dosza terzijde. De Italia nen getroostten zich voor hun doen opmerkelijk veel inspanning, want in het St. Paulus Stadion was al een marge van drie treffers tot stand ge bracht. Als bekerhouder had AC Milan de eerste ronde vrij. Ajax, de Nederlandse kampioen, mag niet aan het voornaamste Europese be kertoernooi meedoen. De Amster dammers zitten de straf uit. die de UEFA oplegde naar aanleiding van het staafincident, tegen Austria Wien, een jaar geleden. EINDHOVEN (GPD) De FIFA wil grotere doelen. Over twee jaar moet de goal naar de mening van de wereldvoet balbond 23 centimeter breder zijn en zestien centimeter ho ger. Met die maten had PSV gisteren tegen Montpellier bij rust al op 3-0 gestaan. In werkelijkheid bleef de beschamen de 0-0 op het bord staan, ook na negentig minuten. i goed Van de Braziliaan was gisteren was na rust alles wat PSV bij elkaar training opgelopen, kon nauwelijks tisch voetballende bekerwinnaar laste kunnen zijn gelegd. Zelfs als tot drie mogelijkheden. De Jong liet collega Bosman vier meter verder de kans struikelend voorbij gaan, balverlies leed, deed Romario geen Koeman trof met rechts uit een cor- enkele poging hulp te bieden. ner de lat en Romario probeerde het vergeefs met een lob, tweetje met Bosman. Het was sneu voor de keihard werkende aankoop, dat hij een kwartier voor tijd werd vervangen Voor het overige leverde PSV door de jonge Twan Scheepers. „Ik aanvoerder Blanc, was de ouder wetse spelopvatting van Montpel lier. Zelfs Jan Heintze kreeg per soonlijke dekking. Alleen libero Jerry de Jong en stopper Stan Valckx mochten doen wat ze wil den. Bij hen begon dan ook Rechtzetten Bosman zei uit 'een doodstille kleedkamer' te komen. „Dit is hard aangekomen. Terwijl we voor de groot gedeelte van de vele, vaak al wedstrijd zeker wisten dat we het wel even gingen rechtzetten. Of even..., we waren in elk geval over tuigd van onszelf'. Die overtuiging was aan de start van Gerald Vanenburg af te zién. De dribbelaar begon sterk op rechts, maar kon zich al snel niet Rode kaart Het voordeel van een PSV-gezinde scheidsrechter, intimidatie-praktij ken van Valckx, Koeman en Vanen- Drie treffers Ronald Koeman DEN HAAG (ANP) - Ronald Koeman was met drie doel punten de trefzekerste schutter van Barcelona in de monsterzege op Trab- zonspor. Met 7-2 revancheer den de Catalanen zich voor de nederlaag (0-1) in Turkije. Juventus was ook op schot. In Turijn werd het Bulgaarse Sliwen met 6-1 van de grasmat gespeeld. Bij FC Luik nam Danny Boffin alle treffers voor zijn reke ning (3-0) in het duel tegen Viking Stavanger. De verrassing in het toernooi voor de bekerwinnaars was de uitscha keling van PSV. De Eindhovcnse club gooide met de 0-0 tegen Mont pellier zijn reputatie te grabbel. Waar kleintjes als Wrexham. Fram Reykjavik en Estrela Amadora de tweede ronde haalden, sneuvelde de miljoenenclub uit Brabant. Barcelona kwam tegen Trab- zonspor in Nou Camp in de 7e mi nuut op achterstand door Hami (0- 1). Het was het sein voor de aanval over te schakelen op een hoger toe rental. Bij rust was het 5-1. Koeman (3). Stoichkov (2). Amor en Begui- ristan waren verantwoordelijk voor de 7-2. Bij Juventus namen Baggio (2). Schillaci, Bonetti, Cesar en Corini de treffers voor hun rekening in de 6-1 tegen S li ven. Neuchatel verloor op eigen terrein door strafschoppen van Estrela Amadora Beide duels eindigden in 1-1. Vanaf de stip scho ten dc Portugezen vier kt er r.iak. Zwitsers drie keer. Manchester United gaf zijn terug keer in de Europa Cup glans met de 0-1 bij Pees Munkas. Thuis had Uni ted met 2-0 gewonnen In Hongarije maakte McClair in de 77e minuut de winnende treffer. In Genua begon Sampdoria - Kaï- serslautern vijf kwartier te laat. Een wolbreuk had de grasmat van het Luigi Ferraris-stadion blank gezet. In het aantrekkelijke duel kwam de thuisclub goedkoop aan de leiding Mancini mikte in de 7e minuut raak van elf meter. De strafschop was omstreden. Met het doelpunt was het even wicht hersteld. In de Bondsrepu bliek had Sampdoria verloren met 1-0. De beslissing viel diep in de tweede helft. De Braziliaan Branca kopte Sampdoria in de tweede ron de. Daaarvoor had de Italiaanse doelman Pagliuca met reflexen de Duitsers Scherr en Kadlec van doel punten afgehouden. burg, zelfs een rode kaart voor het spelen aan de lijn beperken. Va- Montpellier kon de balans niet het voordeel van PSV brengen. Bobby Robson had het na afloop wel over een percentage van 'zestig, nenburg ging steeds meer lopen en steeds slechter voetballen. Erwin Koeman had Vanenburg zeker na het uitvallen van Popescu Quick Boys: boete voor incidént met fles, vrijspraak Schaap LEIDEN Jan Jeroen Schaap hoeft geen wedstrijd te missen voor Quick Boys. De tuchteommissie sprak de verdediger, die op 1 sep tember in de eerste competitiewedstrijd tegen ARC ten onrechte uit het veld werd gestuurd, gisteren vrij. De Katwijkse zaterdag eersteklasser kroeg wél straf naar aanlei ding van het 'flesincident' tijdens hetzelfde duel. Scheidsrechter Knoop moest, nadat hij Schaap uit het veld had gestuurd, een bier fles ontwijken, die uit het publiek naar hem was gegooid. De voor waardelijke boete van 500,-, nog daterend uit het vorige seizoen, werd omgezet in een onvoorwaardelijke. Bovendien moet Quick Boys de flessegooier schriftelijk meedelen dat het hem tot 1 januari 1992 de toegang tot sportpark Nieuw Zuid ontzegt. (Robson: „Die viel helaas weg op een kritiek moment") liever aan de buitenkant gezien. „Dat was ook de bedoeling. Hij zou afwisseld met El- lerman het spel breed houden". Bedoeling en praktijk liggen in Europa Cup-voetbal echter vaker ver uit elkaar. Bij PSV was het de bedoeling dat Jerry de Jong zich met het dekken van Montpelliers spelbepaler Valderrama zou bezig houden. De Colombiaan van acht miljoen deed echter niet mee. „Dat had tactische redenen", verklaarde zijn trainer Kasperczak, die eerlijk zei de kwalificatie voor de tweede ronde niet verwacht te hebben. Moed Hij moet echter al heel snel in de wedstrijd moed gekregen hebben. PSV begon aardig, maar slaagde er steeds slechter in lijn in de aanvals opbouw te krijgen. Zelf kregen de Fransen een paar leuke kansjes. Al heel rap in de wedstrijd werd Eric Gerets voor schut gezet door Zio- ber, waarna lange tijd niks meer van de aanvoerder werd gen RKC. Gezien de huidige vorm De teleurstelling druipt van de ge- van zijn ploeg, is het niet ondenk- zichten af. John Bosman en Bobby baar dat Bobby Robson er tegen die Robson beseffen dat het Europees tijd weer een trainingskamp en een avontuur van PSV (en einde is. itoto horror-film tegenaan gooit. ANP> Niet alleen Gerets heeft het deze weken noodgedwongen te druk met zichzelf. Ook Erwin Koeman is nog altijd geblesseerd. Morgen wordt bepaald of de middenvelder twee weken volstrekte rust krijgt voorgeschreven of dat een therapie moet helpen. Daarbij heeft de met langer in alle opzichten onnavolg bare Romario dus weer eens iets aan de knie en zal Popescu tijd no dig hebben voor de dijbeen-blessu re die hij gisteren opliep. Voorlopig heeft PSV enkele we ken om de wonden te likken. Pas 20 oktober wordt de miljoenenploeg weer in het veld verwacht, thuis te- ADVERTENTIE Zonwering, rolluiken, aluminium ramen en deuren, balie - afsluitingen, dubbele beglazing, isolatie Showroom: De Hondert Margen 24. De Lier. Tel 01745-14145' (Zaterdags an 10 lot 2 uur eopend) Van Dool rolluiken... Vakwerk Nu kunt u uw kostbaarheden beter beschermen dan ooit. Met de professionele Van Dool rolluiken voor uw ramen en deuren. En met beveiligen houdt het niet op...Want door die dikke Van Dool rolluiken isoleert u gelijk uw ramen en deuren tegen kou (of warmte natuurlijk). Nodig Van Dool eens uit... voor 'n deskundig advies en 'n vrijblijvende offerte. Bezoek ook eens om. 3 stand op de permanente bouwbeurs in Waddm* veen. Sparinglaan 6. Twee weken rust voor Fred Rutten ENSCHEDE (ANP) - Fred Rutten zal nog een kleine twee weken moe ten rusten, voordat hij zijn rentree bij FC Twente kan maken. Tot woensdagochtend had Vonk nog hoop dat de speler, die afgelopen vrijdag een kijk-operatie onderging, tegen Leverkusen had kunnen spe len. Dat kon dus niet Vonk ..Hij was er fysiek en geestelijk niet aan toe om zo snel zijn rentree te maken Bovendien wilde ik geen enkel risi co nemen. Op zich verloopt het her stel goed. Ik denk dat hij binnen twee weken weer kan spelen." Lammers Gruyters De teloorgang van twee mannetjesputters uit dc jaren zestig in de polder. Alberto Moravia's laatste interview Lieve Joris' melancholieke revolutie: een voorpublikatie De wondere wereld van DOCdata Plus: De verslaggever in de huid van een bollenpcller Vraaggesprek met NRC Handclsblads Ben Knapen Hoe het CDA zich ontworstelt aan de greep van Lubbers HP/DE TIJD. DUBBEL ZO INTERESSANT. DONDERDAG 17 00-18 00 Sportnet American Football vanuit Duitsland 10 00-18 -J5 BBC 2 Hora# Of the Year sa menvatting van het Concour» Mipp«que m Wembley 18 00-19 00 Sportnet Argentina voatbal 19 00-19 30 EURO Motor Spon Mow» 19 00-21 00 Sportnet Autosport Nascar Winston Cup 19.30-20 00 EURO Eurosportnews 20 00-20 30 EURO WK Porachutespr.n- gen 20 30-22.30 EURO Tenms voor vrouwen .n Essen 2t.00-23.00 Sportnet Spaans voetbal 22 30-00 00 EURO Voetbal 22 55-23 40 RTL V Match Barend en Van Dorp 23 00-01 00 Sportnet American College Football Miflmi-iowa 00 00-0100 EURO International Motor sport 00 00-01 00 BBC 1 Horse c' the Year menvatting van het Concours M»pp*jue m Wembley 01 00-01 30 EURO Eurosportnews VRUDAG 07 00-08 00 Sportnet Autosport F3000 vanuit lo Man* 08 00-08 4S Sportnet Sjrtec 06 30-09 30 EURO Watersporten 06 45-10 00 Sportnet Rro Bowten 11 00-12 00 EURO Wielrennen 12 00-12 30 Sportnet Sport u t Frankn* 12 30-14 00 Sportnet Franee Rugby Lee 16 00-1700 Sportnet Argent André Paus wint een kopduel van de Duitser Alois Reinhardt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17