Nieuwe spaarders krijgen bij ons de tijd en misschien wel de ruimte. Ziekenfondsen krijgen budget OU: 'Kabinet remt studenten af Spaarders die bij de tijd zijn stappen even binnen bij de Nutsspaarbank. Want iedereen die nu een Spaarselect- extra-rekening, Toprente-rekening of een Spaardeposito opent, ontvangt een handige wereldklok. Handig omdat u met één druk op de knop de tijd in de belangrijkste landen kunt aflezen. Bovendien kunt u naast het klokje een extra aantrekkelijke prijs winnen. Wat dacht u van 'n reis naar de andere kant van de wereld? Twee vliegtickets naar Rio de Janeiro bijvoorbeeld? Of een geheel verzorgde reis met z'n tweeën, dichter bij huis? Wie meedoet aan de prijsvraag van de Nutsspaarbank maakt namelijk kans op een reischeque ter waarde van f 5.000,-. Hoe u die kunt winnen? Heel eenvoudig. Wanneer u in de maand oktober bij ons een spaarrekening opent, ontvangt u naast het klokje ook een antwoordkaart. Hierop staan 3 vragen die u moet be antwoorden en een rijmpje dat u op een originele wijze moet afmaken. Na de sluitingsdatum van de actie op 27 oktober, zal een deskundige jury uit de goede inzendingen de twee meest originele rijmpjes belonen met de reischeque. Maar ook als u niet in de prijzen valt, bent u bij de Nutsspaarbank beter uit. Spaarselect-extra-rekening. Rente: 5,5 Vrij opneembaar f 5.000,-per maand. Toprente-rekening. Rente:6,7%. Minimale inleg:f 10.000,-. Vrij opneembaar f 10.000,- per maand. Spaardeposito. Rente maximaal 8,75%. Eén tot tien jaar vast. Minimale inleg f 1.000,-. Rente tot maximaal 8,50 %plus 0,25% extra, tijdens deze actie. Want als u tijdens de Wereldspaaractie in oktober een Spaardeposito afsluit, krijgt u naast de gebruikelijke hoge rente nog eens 0,25% rente extra. Waardoor de rente op kan lopen tot 8,75%. 't Is dus de hoogste tijd om snel even langs te komen. Wie weet zit u er dan straks extra warmpjes bij. U kunt ook kiezen voor f 7,50 spaarpremie. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. RIJSWIJK (ANP) - Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft gaat met ingang van volgend jaar de ziekenfondsen vastbinden op budgetten. De Ziekenfondsraad heeft zich vorige week uitgesproken tegen een dergelijke budgettering, die de uitgaven van de zie kenfondsen aan banden legt. Simons heeft echter besloten om De maatregelen van Simons vor- eventuele overschrijdingen van het men een onderdeel van de stelsel- budget maar voor 90 procent te herziening die er stapsgewijs toe afgewezen omdat dat op zo korte compenseren Als een ziekenfonds moet leiden dat in 1995 het verschil termijn technisch onuitvoerbaar is. dus meer uitgeeft dan het bedrag tussen 'ziekenfonds' en 'particulier' dat door het ministerie is toegewe- is verdwenen. Iedereen valt dan on zen, dan betaalt het fonds 10 pro- der een verplichte basisverzekering Simons wil deze maatregel nu uit- cent van die overschrijding uit ei- met een grotendeels procentuele stellen totdat de kamer -in de loop gen zak. Als compensatie mogen (inkomensafhankelijke) premie die van 1991- het wetsvoorstel voor de ziekenfondsen hun nominale pre- alle belangrijke verstrekkingen om SmmSm mie vaststellen. Ook krijgen de vat. Daarnaast komt er een vrijwilli- fondsen een technische reserve om ge aanvullende verzekering. eventuele tekorten op te vangen. De Ziekenfondsraad opperde de AWBZ, maar wel wordt het invoe- De ziekenfondsraad vindt dat de mogelijkheid om, als Simons zijn ren van budgetten in deze verzeke- ziekenfondsen eerst (meer) moge- plan toch zou doorzetten, 1991 te be- -- 1 J lijkheden moeten krijgen zelf in- schouwen als 'proefjaar' voor de vloed uit te oefenen op de kosten, budgettering. Eventuele tekorten heeft het invoeren van een nomina le premie in de AWBZ per 1 januari tweede fase van de stelselherzie ning heeft aanvaard. Er komt per 1 januari evenmin budgettering ring per 1 januari 1992 voorbereid. Het doorvoeren van andere maat regelen hangt af van de datum waar- DEN HAAG (ANP) Het kabinet Lubbers-Kok houdt jongeren klein, vindt het Jongerenplatform dat vanochtend een manifest presen teerde in Den Haag. De jonge vol wassenen geen zelfstandig finan cieel en maatschappelijk bestaan opbouwen. De jongeren tekenen protest aan tegen de recente plannen van het kabinet op het gebied van het acti verend arbeidsmarktbeleid voor jongeren, de inkomensvoorziening voor Werkloze Schoolverlaters (IWS) en de bezuinigingen op de studiefinanciering. Bij het ionee- 'Lubbers houdt jongere klein en onzelfstandig' renplatform zijn de FNV- en CNV- jongeren, de Jonge Socialisten, het Christen Democratisch Jongeren Appel en de Landelijke Studenten vakbond aangesloten. Het voornemen van het kabinet om de stijgende langdurige werk loosheid onder jongeren terug te dringen kunnen de jongerenorgani saties onderstrepen, maar het bijbe horende sanctiebeleid voor jonge ren die te weinig initiatieven zou den nemen om passend werk te vim den, vindt geen genade. Het kabinet moet ook meer aan dacht besteden aan de kwaliteit van het reguliere onderwijs. Bovendien zou het kabinet meer oog moeten hebben voor de oorzaken van spij- belgedrag onder jongeren en zou men moeten erkennen dat discrimi natie één van de belangrijkste oor zaken vormt voor de werkloosheid onder allochtone jongeren. Als hun uitgaven het budget over- zouden dan aan het eind van het °P Wet tweede fase van de stel- schrijden moeten nominale premie verhogen om het tekort op te vangen. Bovendien vindt de raad dat tege lijk met de budgettering het pakket van de AWBZ verder zou moeten worden uitgebreid. De voorgeno men overheveling van de kosten voor huisartsenhulp naar de AWBZ is echter uitgesteld tot 1 januari 1992. namelijk hun jaar alsnog volledig moeten worden bijgepast uit de centrale zieken fondskas. selwijziging in werking treedt. Premie Daarbij gaat het onder meer om de toedeling van de reserve, het invoe ren van een restitutiesysteem (de verzekerde krijgt zelf de nota en de- Simons stelt de invoering van een clareert bij de verzekeraar) en het nominale premie in de Algemene loslaten van de wettelijke werkge- Wet Bijzondere Ziektekosten bieden van de ziekenfondsen (waar- (AWBZ) per 1 januari 1991, is uit tot door de concurrentie wordt ver- later in 1991. De Ziekenfondsraad groot). HEERLEN (ANP) - De afschaffing van de tegemoet koming in de studiekosten voor mensen van 21 jaar en ouder zal vele studenten aan de Open Universiteit (OU) dwingen hun studie te staken. In een brief aan de Tweede Kamer dringt de OU erop aan dat het parle ment de afschaffing zoveel mogelijk beperkt of zelfs verwerpt. De afschaffing van de tegemoetkoming vormt voor al een bedreiging voor tweede-kansers, mensen die op latere leeftijd (opnieuw) aan een studie zijn begonnen, schrijft de Open Universiteit. De afschaffing bedreigt zo de toegankelijkheid van de universiteit en is daar om onaanvaardbaar, aldus de OU. Het kabinet besloot kort voor de zomer de nu gel dende regeling voor een tegemoetkoming in de studie kosten voor mensen van 21 jaar en ouder af te schaf fen. De betrokkenen zouden voor een vergoeding voortaan een beroep op de bijzondere bijstand moeten doen. Daarvoor zouden zij alleen in aanmerking ko men als ze een opleiding met goed uitzicht op een baan doen. Minister Ritzen bespaart zo een bedrag van jaar lijks 28 miljoen. Aan de Open Universiteit begonnen vorig jaar bijna 29.000 studenten één of meer cursussen. Daarvan kre gen ongeveer 2.750 mensen een tegemoetkoming in hun studiekosten volgens de regeling die nu wordt af geschaft. Minder huizen in openbare verkoop APELDOORN (ANP) - Het aantal gedwongen verkopen van wonin gen neemt sterk af. Vorig jaar von den er 757 openbare verkopen plaats, in 1988 1280 en het jaar daar voor waren het er nog 1626. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Dienst van het kadaster en de open bare registers in Apeldoorn over vo rig jaar. Deze dienst houdt sinds 1981 het aantal gedwongen woningverko pen bij. Dat gebeurde omdat dit aantal rond die tijd sterk begon op te lopen, aldus een woordvoerder van de dienst. In de jaren zestig en zeventig wer den jaarlijks slechts enkele tiental len huizen in het openbaar geveild. Door de sterk stijgende hypo theekrente, de economische reces sie en het het veelvuldig voorko men van groeihypotheken (een hy- potheekvorm waarbij de lasten jaar lijks stijgen omdat ervan uitgegaan wordt dat het inkomen ook fors toe neemt) zagen veel meer huiseigena ren zich met een gedwongen ver koop geconfonteerd. Door het aan trekken van de economie en de la gere rente trad een daling op. Bo vendien komen groeihypotheken nauwelijks meer voor, hypotheken die gedurende de looptijd stijgende lasten met zich meebrengen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10