Buthelezi zegt ontmoeting af met Mandela Irak martelt en moordt in Kuwayt Reislust van Mandela en De Klerk is onbegrensd Moskou en Leningrad voor buitenlanders gevaarlijker Nog geen akkoord over beperking van wapens 'Australië als bemiddelaar' WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG (GPD/AP) - De leider van de Zulu-be- weging Inkatha, Mangosuthu Buthelezi. heeft de uitnodi ging van ANC-leider Nelson Mandela afgeslagen voor een ontmoeting waarbij ook vijf andere leiders van thuislanden aanwezig zijn. De Inkatha-leider verblijft deze week in het buitenland. De ontmoeting, vrijdag in Mandeia's huis in So- weto, de zwarte miljoenenstad bij Johannesburg, gaat niet temin door, aldus een mededeling van het ANC. MOSKOU (IPS) - Moskou en Le ningrad zyn gevaarlijke steden geworden voor buitenlanders. Dit verklaarde het adjuncthoofd van de rechercheurs van het mi nisterie van binnenlandse zaken in de Sovjetunie, Victor Kulikov, gisteren tijdens een persconfe rentie. In de hele Sovjetunie neemt de criminaliteit toe, maar met name buitenlanders in de genoemde steden zijn het slachtoffer. In de eerste zes maanden van 1990 steeg het aantal misdaden met 46,6 procent vergeleken met de zelfde periode in 1989, aldus Kulikov. Bijna de helft van de misdaden werd gepleegd in de woning van het slachtoffer; 53 procent betrof het stelen van kle ding of andere schaarse artikelen, terwijl het in 32 procent van de gevallen om diefstal van radio's en televisies ging. In zestig procent van de geval len waren de slachtoffers betrok ken bij illegale activiteiten als speculatie en handel in harde va luta. De helft van de slachtoffers is afkomstig uit Vietnam, Polen, Finland en Bulgarije. De grootste zorg van de rege ring is het feit dat vooral het aan tal geweldsmisdrijven toeneemt: in de eerste helft van dit jaar wer den in vergelijking met vorig jaar 21 procent meer moorden ge pleegd, nam het aantal gevallen van agressie waarbij zwaar licha melijk letsel werd toegebracht toe met 16,9 procent en het aantal verkrachtingen met 14,1 procent. Een onderzoek van het Insti tuut voor socio-politieke techno logie wees uit dat 40 procent van de ondervraagde Sovjetrussen de stijging van de misdaad het groot ste gevaar acht voor de maat schappij. Men maakt zich er meer zorgen over dan bij voorbeeld over de stijging van de prijzen van belangrijke artikelen, de werkloosheid, de schaarste aan goederen, het gevaar van een mi litaire staatsgreep of een ecologi sche ramp. de herinvoering van het kapitalistische systeem of ge zondheidsproblemen. De KGB heeft vastgesteld dat er in de Sovjetunie minstens 1300 goed-georganiseerde benden be staan. Zij opereren niet alleen in Moskou, maar ook^in andere re publieken en zelfs op internatio nale schaal. Zij beschikken daar bij over zeer moderne communi catiemiddelen. auto's en wapens. Deze "Russische maffia-benden" hebben volgens de KGB banden met functionarissen bij de over heid, in het economische en ad ministratieve apparaat en zelfs bij de rechterlijke macht. De oorzaken van de stijging van de misdaad moeten volgens het ministerie van binnenlandse za ken worden gezocht in de econo mische crisis waarin het land zich bevindt en in het gebrek aan con trole op de handel en industrie. Buthelezi, die behalve leider van In katha, ook eerste minister is van het 'zelfbesturende' thuisland KwaZulu, was twee weken geleden met de andere thuislandleiders uit genodigd na een langdurige verga dering van het uitvoerende comité van het ANC. Het zou de eerste keer zijn dat beide leiders elkaar zouden spreken over de gevechten tussen hun aanhangers in de zwarte woon oorden rond Johannesburg. Daarbij zijn sinds begin augustus bijna achthonderd mensen om het leven gekomen. Het afzeggen van Buthelezi komt niet onverwacht. Hij had bezwaar aangetekend tegen het feit dat hij niet als Inkatha-, maar als thuis landleider was uitgenodigd. Boven dien had hij aangedrongen op een "tweegesprek" met Mandela. Het ANC voelde daar niets voor, omdat dat een "beloning voor terreur" zou zijn. Een ANC-woordvoerder ver klaarde gisteren echter dat de be sprekingen met Inkatha op lager ni veau gewoon doorgaan. Twee weken geleden had in Dur ban, in de provincie Natal, de be langrijkste ontmoeting sinds 1979 plaats tussen delegaties van beide organisaties. De burgeroorlog tus sen Inkatha- en ANC-aanhangers in deze provincie heeft sinds 1986 aan ongeveer vierduizend mensen het leven gekost. Buthelezi zelf zei gisteren in Ge- nève, waar hij een conferentie over economische vraagstukken bij woont, dat het voorgestelde onder houd "niet het soort ontmoeting is dat een bijdrage kan leveren aan het afnemen van het geweld". Het ANC heeft afstand genomen van plannen om belangrijke indus trieën, zoals de mijnbouw en het bankwezen, te nationaliseren, mocht het ANC in Zuid-Afrika aan de macht komen. Volgens berichten in de Zuidafri- kaanse pers is in de nieuwste econo mische plannen van het ANC, die later deze week bekend worden ge maakt, alleen sprake van nationali satie waar het openbare nutsbedrij ven betreft. In Zuid-Afrika zijn alle nutsbedrijven in handen van de China: 127 doden bij vliegramp PEKING (Rtr/AP) - Het dodental als gevolg van de ramp met het ge kaapte vliegtuig in de Chinese stad Kanton is opgelopen tot 127, van wie 3/ buitenlanders, volgens het officiële Chinese persbureau 'Nieuw China'. Een westerse overle vende maakte melding van een wor steling in de cockpit van het ge kaapte toestel tijdens de landing. Nadere bijzonderheden over de kaper(s), de motieven en de toe dracht werden niet bekend ge maakt. Een veiligheidsbeambte op het vliegveld achtte een totaal do dencijfer van 200 waarschijnlijker. Volgens hem hebben de kapers een bom laten afgaan, een lezing die werd bevestigd door Boeing-func- tionarissen die op het vliegveld een kantoor hebben. Buitenland kort Souter benoemd Met 90 tegen 9 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat gisteren zijn goedkeuring verleend aan de be noeming van David Souter (voor het leven) tot lid van het Hoogge rechtshof, het hoogste Amerikaan se rechtscollege. De 51-jarige Sou ter is conservatiever dan zijn pro gressieve voorganger William Bren- nan. Hongarije lid Hongarije is het 24-ste lid geworden van een westelijke politiek orgaan, de Raad van Europa in Straatsburg, die gisteren de aanvraag daartoe goedkeurde. Voor Polen en Roeme nië zal het nog even duren voor zij lid kunnen worden van de Raad van Europa. Bulgarije, Tsjechoslowa- kije en Joegoslavië hebben ook het lidmaatschap aangevraagd. Controle Angola De Verenigde Staten en de Sovjetu nie hebben besloten dat zij op ver zoek van de partijen bij het conflict in Angola toezicht zullen houden op een bestand en eventuele verkiezin gen in dat land. De VS en de Sov jetunie zijn al vertegenwoordigd bij de vredesbesprekingen tussen het verzet (UNITA) en de Angolese re gering. De gesprekken hebben nog niet tot een akkoord geleid. IRA-verdachten De Britse politie heeft gisteren drie personen aangehouden die worden verdacht van de IRA-aanslag in juli op het Conservatieve Lagerhuislid Sir Ian Gow en mogelijk ook be trokken zijn geweest bij andere ter reurdaden van de verboden organi satie. overheid. Alleen het elektriciteits bedrijf heeft onlangs stappen on dernomen in de richting van priva tisering. Het ANC, de grootste zwarte op positiegroepering in Zuid-Afrika, wilde voorheen vele belangrijke de len van de economie nationaliseren. Het ANC achtte nationalisatie een "essentieel" onderdeel van zijn plannen om de rijkdom eerlijker over blank en zwart te verdelen. Op de nationalisatieplannen is echter veel kritiek gekomen van de door blanken gedomineerde zakenge- meenschap, volgens wie dergelijke socialistisch georienteerde maatre gelen elders in Afrika en in Oost-Eu ropa hebben gefaald. ANC-woordvoerder Thabo Mbe- ki verklaarde dat de organisatie de onderhandelingen met de regering over een nieuw politiek systeem wil ingaan zonder specifieke eisen ten aanzien van de economie. Van de re gering verwacht het ANC hetzelfde, zei Mbeki. Bhutto valt flauw: proces verdaagd LAHORE (Rtr) - De rechtszaak te gen de Pakistaanse oud-premier Benazir Bhutto is gisteren verdaagd nadat zij bij het betreden van het ge rechtsgebouw in Lahore in een drdkke menigte was flauwgevallen. Een naaste medewerker wist de in augustus ontslagen premier door een zijdeur weg te voeren waarna zij liggend kon bijkomen. Bhutto was omringd door hon derden zingende aanhangers en stortte in toen ze na het betreden van het gerechtsgebouw tegen een muur werd gedrukt. "Ik snakte naar adem en viel gewoon flauw", zei de bleke oud-premier later. Nog na trillend zei Bhutto: "Ik weet niet wat er hier zou gebeuren. Het is de plicht van de politie me te bescher men als ik hier naar het gerechtshof kom". Bhutto, die in augustus wer$l ont slagen door president Ghulam Is- haq Khan, moest gisteren voor het gerechtshof verschijnen om te wor den gehoord over de beschuldigin gen van de regering dat zij tijdens haar ambtsperiode misbruik van haar functie heeft gemaakt. De rechter zei dat mevrouw Bhutto te zeer geschokt was en verdaagde de zitting. De hoorzitting wordt nu waarschijnlijk op 9 oktober gehou den. Ballingen vallen Rwanda binnen NAIROBI (GPD) Een strijd macht van duizenden ballingen is maandag vanuit Uganda het Mid- denafrikaanse land Rwanda bin nengevallen. Volgens het Rwande se ministerie van defensie wordt er hevig gevochten. President Habya- rimana verliet in New York de VN- vergadering en gaat naar huis. De invasiemacht van tussen de 5000 en 10.000 strijders staat onder leiding van Fred Rwigyena. die vroeger met de Ugandese president Yowen Museveni heeft gestreden in de Ugandese burgeroorlog. Rwigyena leidt de Rwandezen die naar Uganda zijn gevlucht om te ontkomen aan de stammenconflic ten. onderdrukking en voedselte korten in hun overbevolkte land. Meningsverschil over marinevliegtuigen NEW YORK (ANP) - Het Ameri kaans-Russisch meningsgeschil over te land gestationeerde marine vliegtuigen is het laatste grote ob stakel dat een akkoord over beper king van de conventionele bewape ning in Midden-Europa in de weg staat. Het oplossen van dit geschil moet de belangrijkste opgave zijn bij de voorbereiding van de CVSE- top, van 19 tot 21 november in Pa rijs, zo heeft minister Van den Broek gisteren in New York ver klaard. Ministers van buitenlandse zaken van de 35 landen van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa - alle Europese staten behal ve Albanië plus de VS en Canada - hebben de afgelopen twee dagen in New York de Parijse top voorbe reid. De Amerikanen willen dat deze vliegtuigen worden meegeteld in een akkoord over beperking van de aantallen tanks, artillerie, gepant serde personeelsvoertuigen, vlieg tuigen en helikopters. Het argu ment van Washington is dat deze vliegtuigen ook tegen doelen te land kunnen worden ingezet. De Sovjetunie stelt hier tegenover dat ook de vliegtuigen op Amerikaanse vliegdekschepen landdoelen kun nen aanvallen en daarom ook moe ten worden meegeteld. De 35 minis ters verwachten overigens dat het NEW DELHI (AP) De Indiase politie heeft gisteren geschoten op met bijlen en speren gewapende relschoppers, die zich hadden aangesloten bij een menigte van vele tienduizenden betogers die in de hoofdstad New Delhi de monstreerde tegen het omstreden banenplan van de regering van premier V.P. Singh, dat de helft van de over heidsbanen voor mensen uit lagere kasten reserveert. De nieuwe orgie van geweld valt ironisch genoeg samen met de 121ste jaardag van Mahatma Candhi. Overigens zijn gisteren ook gewelddadigheden gemeld inde deelstaat Kashmir, waar militairen vierhonderd huizen in de as legde en minstens zeventien mensen doodde na dat een moslim-extremist een handgranaat naar een legerpatrouille had gegooid. epa> Amnesty International in rapport: LONDEN/WASHINGTON (AFP/R- tr/AP) - Iraakse troepen hebben sinds de invasie in Kuwayt "een zeer groot aantal mensen" gemar teld en gedood. Bovendien worden honderden mensen gevangen ge houden. Dit staat in een rapport dat de mensenrechtenorganisatie Am nesty International vandaag heeft gepubliceerd. Amnesty heeft zijn rapport geba- 'seerd op een reeks bronnen in en buiten Kuwayt en talrijke getuigen- voor Irak, nuttig voor de Verenigde Staten en nutig voor de hele we reld," aldus de Iraakse gezant. De Australische regering heeft nog niet op het verzoek gereageerd. Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken bracht in herinnering dat zijn land de VN- resoluties waarin de onvoorwaarde lijke terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt wordt geëist volledig ondersteunt en die als lei draad bij zijn opstelling in de crisis blijft zien. Australië heeft met twee fregatten en een bevoorradings schip ook een militaire bijdrage ge leverd aan de troepenmacht in de Golfregio. CANBERRA (AP) - Irak heeft een beroep gedaan op Australië om met gebruik van zijn goede banden met de VS te bemiddelen in de Golfcri sis. De Iraakse ambassadeur in Can berra, Afif Issa Al-Rawi, heeft het verzoek vanmorgen overgebracht. "Australië ligt ver van de Golf. Ik denk dat de wereld bij gecompli ceerde problemen behoefte heeft aan staten die neutraal zijn en kun nen fungeren als bemiddelaar bij het zoeken naar oplossingen die aanvaardbaar zijn voor beide partij en. Als de regering van Australië haar vriendschap met de Verenigde Staten aanwendt om een vreedza me oplossing te vinden, is dat nuttig verklaringen van mensen die het land na de invasie op 2 augustus zijn ontvlucht. Amnesty zegt niet voor alle berichten een bevestiging te hebben, maar dat het bewijsmateri aal "een schrikaanjagend beeld" oproept van grootscheepse arresta ties, martelingen, standrechtelijke executies en moorden. Artsen die na de invasie in zieken huizen in Kuwayt hebben gewerkt, hebben verklaard dat soldaten tal rijke lijken van jonge mensen bin nenbrachten. Amnesty heeft ook berichten ontvangen over executies van tegenstanders van het Iraakse bewind op de campus van de uni versiteit van Kuwayt. In Kuwayt worden gevangenen vastgehouden in politiebureaus, scholen en andere openbare gebou wen. Andere gevangenen zijn naar Irak weggevoerd. Diegenen die zijn vrijgelaten zeggen dat de Iraakse troepen gevangenen systematisch martelen. Bij verhoren krijgen men sen elektrische schokken toege diend of worden geslagen. Van sommigen zijn ledematen gebro ken. Ook zijn nagels en haren van arrestanten uitgetrokken. Soms dreigen de de Iraakse ondervragers gevangenen met seksueel geweld. Militair ingrijpen De Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) heeft gisteren gezegd dat in landen over de hele wereld de bereidheid groeiende is om militair in te grijpen in de Golf crisis om Irak te dwingen zich uit Kuwayt terug te trekken. Hij onder streepte evenwel dat de stemming snel kan veranderen, zelfs binnen een dag, en dat president George Bush nog altijd de voorkeur geeft aan een diplomatieke oplossing van het conflict. Baker deed zijn uitla tingen aan het eind van tweedaagse besprekingen van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) in New York. Vlak na de Iraakse invasie in Ku- SPIONNAGE De Westduitse au toriteiten hebben een 35-jarige ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn aange houden, die ervan verdacht wordt vertrouwelijke documenten te heb ben doorgespeeld aan de militaire inlichtingendienst van Irak. Dal heeft het bureau van de procureur- generaal in Karlsruhe gisteren be kend gemaakt. De ambtenaar Juer- gen M.G. werd op 29 augustus in hechtenis genomen. HU zou sinds maart van dit jaar wekelijks kopie- en van vertrouwelijke documenten aan zijn Iraakse contactpersoon hebben gegeven. Hij kreeg daar voor hij 20.000 mark. wayt heeft de Amerikaanse rege ring na overleg met de commandan ten van de Amerikaanse strijd krachten in de Golf besloten om in elk geen kernwapens tegen Irak te gebruiken. Dit meldde ,de Los An geles Times gisteren op gezag van ambtenaren van het Pentagon. WEU "Er is nu geen afstemming tussen de Amerikaanse marineschepen in het Golf-gebied en de schepen van de landen van de West Europese Unie. Dat is een zorgelijk punt. vooral als er werkelijk oorlog uit breekt in de Golf." Dit zei de CDA- er De Hoop Scheffer gisteren na te rugkeer van een vierdaags bezoek aan de Europese marineschepen in de Golf. De Hoop Scheffer is rap porteur van de aefensiecommissie van de Assemblee van de West Eu ropese Unie (WEU). De Nederlandse bijdrage aan de multinationale strijdmacht die er voor moet zorgen dat het handels embargo tegen Irak niet wordt doorbroken, is van die orde dat het zenden van Nederlandse grondtroe pen naar het Golfgebied op dit mo ment niet aan de orde is. Minister Ter Beek van Defensie zei dat giste ren bij het begin van een vierdaagse reis naar de Golfregio. geschil tijdig, dat wil zeggen vóór de Parijse top, wordt opgelost. De conferentie in Parijs zal niet alleen een wapenbeheersingak- koord politiek bekrachtigen, maar ook besluiten tot het oprichten van een centrum voor geschillenbe slechting. Voorlopig zal dit als hoofdtaak krijgen na te gaan hoe de zogeheten vertrouwenwekkende maatregelen in de praktijk worden gebracht. Deze maatregelen komen neer op het van te voren aankondi gen van troepenverplaatsingen bo ven een bepaalde limiet en het uit wisselen van waarnemers bij mili taire manoeuvres. Polen wil graag dat dit centrum in Warschau wordt gevestigd, de wes terse voorkeur lijkt uit te gaan naar Wenen, waaar nog over verdergaan de vertrouwenwekkende maatrege len wordt onderhandeld. Een meerderheid zal er waar schijnlijk mee instemmen dat een klein CVSE-secretariaat wordt ge vestigd in Praag. Lab voor cocaïne ontploft: 8 doden BOGOTA (AP) - In een gebouw naast een school in de Colombiaan se stad Medellin is gisteren een co- caine-laboratorium ontploft. Daar bij zijn acht mensen om het leven gekomen en verscheidene gebou wen en auto's vernield, aldus de po litie. De radio-omroep RCN meldde dat onder de slachtoffers drie kin deren waren. Twintig personen raakten gewond. Bij de bereiding van cocaïne wor den benzine en andere explosieve stoffen gebruikt. Volgens een be kendmaking van het bureau van burgemeester Omar Flores lijkt de ontploffing van gisteren te zijn ver oorzaakt door een bom. De aanslag is mogelijk een onderdeel van een al twee jaar durende oorlog tussen de cocaine-kartels van Medellin en de stad Call. Veerboot in Nigeria slaat om: 85 doden LAGOS (AP) - Ongeveer 85 men sen zijn in de Afrikaanse staat Nige na verdronken toen de veerboot waar zij op voeren tijdens een storm tegen een verankerd schip sloeg en in stukken brak. Dat hebben kran ten in de hoofdstad Lagos gisteren gemeld. Het ongeluk gebeurde maandag op de Okwi gbe-rivier in de zuidelij ke deelstaat Bendel Door het slech te weer konden slechts 36 van de ongeveer 120 opvarenden naar dc oever zwemmen. Een politiewoord voerder zei dat dc overigen vermoe delijk zijn verdronken. ADVERTENTIE JOHANNESBURG - De reislust van beide hoofdrolspelers in het Zuidafrikaanse drama, ANC-leider Nelson Mandela en president Fre- derik de Klerk, begint epidemische vormen aan te nemen. Mandela ver trekt maandag voor zijn vijfde grote trip sinds zijn vrijlating in februari. Hij zal onder meer de Sovjetunie, India, Japan en Australië aandoen. De Klerk bezoekt deze maand ons land, Engeland, Luxemburg en mo gelijk nog andere EG-landen. Het is zijn derde belangrijke reis binnen vijf maanden. Hun veelvuldige verblijf in het buitenland is een signaal dat de ech te onderhandelingen over het nieu we politieke bestel nog niet voor de deur staan. Het vredesproces heeft vertraging opgelopen door de erup tie van geweld in de zwarte woon oorden rond Johannesburg en ver keert daardoor nog in het het eerste stadium: het uit de weg ruimen van de geschilpunten tussen het ANC en de regering. Zolang dat niet is ge beurd, kunnen de uitnodigingen naar andere partijen niet worden verstuurd (de tweede fase) en kan de onderhandelingstafel nog niet worden besproken (derde fase). De gezamenlijke werkgroepen, die het terrein bouwrijp moeten maken voor het 'nieuwe Zuid-Afrika'. zwoegen overigens gewoon voort, zodat van een impasse niet kan wor- Mandela (r) en De Klerk: dingen naar de gunst van de internationale ge meenschap. Urchlefolo) den gesproken. Het toeristisch element in de ex cursies van Mandela en De Klerk is bovendien te verwaarlozen: de rei zen maken deel uit van het onder handelingsproces. Beiden dingen naar de gunsten van de 'internatio nale gemeenschap' en willen hun vaak recalcitrante achterban bewij zen dat de beslissing om te onder handelen met de vijand van weleer vruchten afwerpt. De Klerk wil aan tonen dat Zuid-Afrika dankzij zijn hervormingen niet langer de paria van de 'internationale gemeen schap' is. Mandela zal willen laten zien dat hij, en dus het ANC, nog steeds veel prestige geniet en grote invloed heeft op de besluitvorming aangaande Zuid-Afrika. De economische en financiële sancties tegen Pretoria vormen de inzet van dit diplomatieke duel. Het handhaven dan wel schrappen van sancties is in dit verband de maat staf van succes geworden. Hoewel De Klerk niet vraagt om de ophef fing van deze strafmaatregelen, is dat uiteraard nog steeds zijn doel. Hij vertrouwt daarbij vooral op zijn conduitestaat, de hervormingen, en zijn niet geringe kwaliteiten als standwerker. Voor Mandela en het ANC zijn de sancties de laatste troef in de onder handelingen met de regering. Twee maanden geleden schortte het ANC de 'gewapende strijd', dertig jaar lang een hoeksteen van zijn strate gie, op. Dit besluit werd met veel ge mor ontvangen door de radicale zwarte jongeren en zijn vrouw Win nie. Winnie moest na een krijgshaf tig optreden - het geweld gaat ge woon door, riep ze een paar dagen na het ondertekenen van de wapen stilstand zelfs in het openbaar door Walter Sisulu, de tweede man van de beweging, tot de orde wor den geroepen. Een nederlaag aan het sanctiefront zou wel eens kun nen worden afgestraft met een mas sale desertie naar militantere orga nisaties zoals het Pan Africanist Congress (PAC) en de zwarte be wustzijnsbeweging Azapo. Het ANC zal zich serieus moeten voorbereiden op die nederlaag. De Klerks bezoek aan de Verenigde Staten, verleden week, was een per soonlijke triomf. Hoewel hij met minder fanfare was ingehaald dan Mandela tijdens diens bezoek aan de VS. ging hij, in tegenstelling tot de ANC-leider die voornamelijk werd bewierookt en bedolven on der de tickertape, wel met een hoofdprijs naar huis. President Bush noemde de ont wikkelingen in Zuid-Afrika 'onom keerbaar'; het sleutelwoord In de EG voor het in elk geval geleidelijk schrappen van sancties. Bush zei ook dat hij de Amerikaan: e HM tie zou opheffen, zodra aan de laatste voorwaarden van de Amerikaanse sanctiewet was voldaan: de ophef fing van de noodtoestand in de pro vincie Natal en de vrijlating van alle politieke gevangenen Zaken die waarschijnlijk binnen een half jaar hun beslag zullen krijgen. Nieuwe voorwaarden door het Congres en een veto door het ANC, wat Mande- la had gevraagd, zou hij niet accep teren. Bingo voor De Klerk dus, maar voor de onderhandelingen in Zuid- Afrika is het vermoedelijk beter dat de zware sancties, geen leningen bijvoorbeeld, voorlopig gehand haafd blijven. Niet om de druk op de ketel te houden - dit argument is achterhaald omdat de klok onmo gelijk terug valt te draaien - maar om Mandela en de gematigde vleu gel binnen het ANC te u-unen. Hem moet de tyd wordei. gegund om intern orde op zaken tl en dat kan alleen als zijn gezag niet wordt ondermijnd door een voortij dig schrappen van sancties. Dat betekent uiteraard niet dat hu onbeperkt respijt moet krijgen. Als De Klerk woord houdt en de laatste resten apartheid daadwerkelijk bin nen een half jaar zijn begraven, is dat trouwens onmogelijk. Maar wel dat bij de besluitvorming rekening wordt gehouden met zijn positie. Dat is, hoe paradoxaal het ook moge klinken, in het belang van De Klerk Onderhandelen met een partner aan wiens mandaat constant wordt geknaagd, is een vruchteloze onder neming. KEURIGE HEER ZOEKT fi.10.000 De oplossing voor meneer? Even bij de Gemeenleli|ke Kredietbank Leiden langs gaan Hèt adres voor persoontje leningen tot tl 30.000,- Snel geregeld, geheel op de per soonlijke situatie toegesneden, dus zonder latere problemen Bovendien kent zo'n lening van de GKB een laag rentetanef en soepele aflossmgsvoorwaarden. Ook interessant voor u? Van harte welkom op werkdagen van 9.00-12.30 uur en donder dagavond van 17 30-1930 uur Of bel voor nadere informatie. GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraal 24. Postbus 11300,2301 EH Leiden tel 071-254145

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7