Uitkeringen kosten f 5,6 miljard meer Revolutie draadloze telefoons begint in Londen Wao-ers jagen overheid op kosten Beleggen in wijn: risico op een kater levensgroot Boer weer op vaste stek Binnenhof EG beducht voor boeren Oost-Europa Pliilips komt FNV tegemoet WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 DEN HAAG (ANP) De sociale uitkeringen kosten de overheid volgend jaar 5,6 miljard gulden meer dan dit jaar. De uitgaven voor sociale zekerheid stijgen met bijna 4,5 procent tot een bedrag van in totaal 132 miljard gulden. Dat blijkt uit een raming voor 1991, die staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) vandaag aan de Tweede Kamer heeft aangeboden. De belangrijkste oorzaak van deze meer aanvaardt en en er alles aan stijging ligt in de forse toeneming wil doen om het aantal arbeidsonge- van het aantal mensen dat ziek schikten terug te dringen. De staats- wordt of voorgoed niet meer kan secretaris verwijst daarbij naar het werken met 1,7 procent per jaar. De zogeheten Najaarsoverleg tussen regering verwacht dat veel meer werkgevers, vakbonden en over- mensen volgend jaar een beroep heid dat gisteren werd gehouden, doen op een ziekte-uitkering of een Daarbij werd een aantal afspraken wao-uitkering voor arbeidsonge- gemaakt die moeten voorkomen, schiktheidsuitkeringen (naar schat- dat zieke werknemers minder snel ting bijna 1 miljoen). in de wao terecht komen. Ter Veld tekent daarbij aan dat De stijging van de kosten voor het kabinet de stijging niet zonder uitkeringen komt niet echt als een verrassing. Een deel van de 5,6 mil jard werd al ingecalculeerd bij het aantreden van het kabinet Lubbers- Kok. In de Startbrief van minister Kok (financiën) werd al 70 miljoen gulden extra geboekt aan uitgaven voor de sociale zekerheid. Volgens de raming van Ter Veld komt daar nu nog eens 1,5 miljard gulden bij. De regering schrijft de groei ver der toe aan een bescheiden toene ming van 29.000 kinderen met kin derbijslag tot een totaal van 1,86 EINDHOVEN (GPD) - Philips miljoen in 1995. Daarnaast kosten heeft vandaag op de vakbeurs Pho- de belastinghervormingen volgens tokina in Keulen voor het eerst een Oort de overheid 1,2 procent meer. zelf ontwikkelde 'super VHS cam corder' laten zien. De eerste com- Besparing De regering kabinet neemt een a ke honderd mensen met een betaal de baan 85 mensen met een uitke ring rondlopen, en dat loopt slechts marginaal op tot 86 in 1995. DEN HAAG (GPD) - De beurs koersen dalen en goud doet het ook niet meer zo best. "Beleggen in wijn kan een aantrekkelijk al ternatief zijn. De vraag naar kwa liteitswijnen blijft stijgen, terwijl de produktie niet verhoogd kan worden. Het logische gevolg hier van is dat prijsstijgingen van 50 tot 200 procent per jaar voor be paalde wijnen uit de juiste jaren geen uitzondering zijn. Een zeer goede kennis van zaken is echter absoluut een vereiste om rampza lige gevolgen te voorkomen". J. Donders is directeur van Robbers en van den Hoogen, één van de grootste wijnhuizen in Ne derland. Hij reageert hiermee op de hoge prijzen voor bepaalde soorten wijn. Flessen van grote Bordeauxwijnen, met name uit 1985, kosten momenteel tussen de 130 en de 150 gulden. En Don ders verwacht dat deze over een jaar of tien het vier- tot vijfvoudi ge zullen opbrengen. Hij licht toe: "Niet alle wijnen zijn een goede investering. Om te beginnen, komen alleen de Fran- se wijnen in aanmerking. En dan voornamelijk de hele grote uit Bordeaux: de zes zogenaamde premier grand-cru's. Chateau La- fite. Pauillac. La Tour. Mouton. Margeaux en Haut Brion. Deze wijnen kunnen niet aan de vraag voldoen en kennen vanwege de schaarste grote prijsstijgingen, waardoor het interessant is om hierin te investeren". Japan De vraag naar kwaliteitswijn is volgens Donders gestegen, onder meer omdat Japan de betere Franse wijn heeft ontdekt. "En de Japanners hebben er geen pro blemen mee erg diep in de geld buidel te tasten. Zo was ik op een veiling in Frankrijk waar een col lega van mij een Japanse klant vertegenwoordigde, die hem een blanco cheque had gegeven om een bepaalde partij wijn tegen ie dere prijs te kopen". Als men met succes wil beleg gen. is het van groot belang dat een expert in de arm wordt geno men om de zaken te regelen, waarschuwt Donders. Zo zou vol gens deze wijnexpert een Amster damse bank in 1972 failliet zijn gegaan door verkeerde investe ringen. Een groep speculanten wist de bank te interesseren om hun handel in wijn te financieren. De groep had een 'expert' in dienst die een reeks verkeerde be slissingen heeft genomen. "Ten eerste heeft men wijn uit zeer slechte jaren gekocht. Ten twee de heeft men te snel te veel willen kopen, waardoor de prijzen als een raket omhoog gingen De consument was niet bereid tegen deze hoge prijzen te kopen, waar door het geheel als een kaarten huis in elkaar stortte" Wijncommissionair R. Zeij. die al zeventien jaar in het vak zit. nu anceert de uitspraken van Don ders. Zeij treedt op als tussenper soon in de internationale handel. Tevens bepaalt hij de waarde van wijnen, die bijvoorbeeld na over stromingen en dergelijke bij de verzekering worden geclaimd. "Beleggen in wijn is levensge vaarlijk. Ik zou iedereen die plan nen heeft in die richting, sterk willen adviseren het niet te doen". De markt is volgens hem veel te onvoorspelbaar. "Ik mag wel zeg gen dat ik goed ben ingevoerd in dé handel en desondanks zou ik zelf geen cent in wijn willen ste ken. Het is waar. winst maken is mogelijk maar dat kan op andere manieren ook. Iemand die in wijn belegt, heeft een grote kans dat hij na een aantal jaren met de zure druiven blijft zitten", aldus Zeij. Philips in 'hol van de leeuw' met videocamera die foto afdrukt pacte videocamera van het concern heeft zelfs een heel nieuw snufje: door een codering aan te brengen tel maatregelen om de stijgende op de beeldband kan het gewenste ?avpe" te bedw.ngen en wtl volg, uit- volgend aen aigearuKi. ioi nu we was rni- lips nauwelijks actief op de snel B'ngyan werkloosheidsuitkeringen nan innoprpn 1 fill mihnpn Hnnr nnf groeiende markt van camera-recor ders, maar kocht de apparaten in van concurrent JVC. aan jongeren, 100 miljoen door nog te treffen maatregelen om de groei van de arbeidsongeschiktheid in te dammen en 35 miljoen door de ver snelde keuring (na uiterlijk een jaar ziektewet) van ambtenaren voor ceerde voor de consumentenmarkt een .invaliditeitspensioen, was Philips niet van de partij. Ande- Daarnaast moet de herziening re Japanse concurrenten kwamen van de weduwen- en wezenuitke- vervolgens met VHS-versies en in- ring die opgaat in een nabestaan- middels is de camcorder een van de denwet 1,1 miljard gulden aan be- snelst groeiende produkten op het sparingen opleveren. Voor 1991 op gebied van consumentenelektroni- daarop al vast 85 miljoen aan bespa- ca. De groei van de wereldmarkt ringen ingeboekt, oplopend tot 750 voor dit produkt wordt voor het lo- miljoen gulden in 1995. pende jaar geschat op 30 procent. Een meevaller voor de overheids- - kas is de daling van het aantal werk- Omdat de produktie van deze ap- lozen. Het beroep op werkloos paraten vrijwel uitsluitend in Japan heidsvoorzieningen (inclusief de geconcentreerd is, heeft ook Philips speciale uitkeringen voor oudere en besloten in het hol van de leeuw de arbeidsongeschikte zelfstandigen eigen camcorder te gaan produce- en ex-werknemers) loopt terug van ren. Voorlopig voor de duurste 549.000dit jaar tot 545.000 in 1991 en soorten, maar mogelijk zullen er in 488 ooo in i995. Dat is een gunstiger de toekomst ook goedkopere ver- ontwikkeling dan een jaar geleden sies op de markt komen. werd voorzien. Volgens Philips-woordvoerder P. Na )aren waaf'n het aantal Eibers zal de Philips camcorder met sen een ""kenng ten opzichte de mogelijkheid foto's af te druk- fan de werkzame beroepsbevol- ken met wezenlijk duurder zijn dan .'.'A'." z,ch een de andere super VHS-produkten van de concurrenten. Voor het prin ten van de fotografische afbeeldin gen is nog wel een vrij dure printer nodig, die naar verwachting voorlo pig bij de foto-vakhandel wordt ge ïnstalleerd. Wanneer er een grote af zet voor ontstaat kan het zelf prin ten van de video-afbeeldingen ook voor de liefhebber interessant wor den, aldus Eibers. DEN HAAG (ANP) Waar twee weken geleden op Prinsjesdag een span paarden de gouden koets opgewekt voorttrok, sjok ten gisteren in Den Haag tien koeien klaaglijk loeiend over de kinderkopjes. De kop omlaag wa ren ze in een droeve mars op weg naar het Binnenhof, kennelijk er van overtuigd dat ze bij het slachthuis zouden eindigen. De koeien, begeleid door een stuk of dertig boeren, trokken aanzienlijk minder bekijks dan koningin Beatrix, maar veroor zaakten hier en daar hilariteit. Zoals rit van de gouden koets het begin van het parlementaire jaar aankondigt, gaf de koeiendemon- stratie het startsein voor een nieuw protestseizoen van de stichting Knelgevallen Superhef fing. In de stichting zijn enkele tien tallen melkveehouders verenigd die vinden dat ze ten onrechte het slachtoffer zijn geworden van de melkquotering. In 1984 besliste de EG dat boeren voortaan niet méér mochten melken dan ze op dat moment deden. Dit om de enorme zuiveloverschotten tegen te gaan. Een aantal boeren, dat op dat moment om wat voor reden dan ook minder koeien had dan gebruikelijk, had pech. Ook voor hen gold dat ze niet meer melk mochten produceren. Het betekende het begin van een jarenlange strijd om meer melkquotum. Een strijd die nog altijd niet is gestreden. De vee houders hebben inmiddels hun hoop gevestigd op Neerlands be kendste knelgeval, Aalt van der Horst uit het Groningse Enuma- til. Hij postte ruim een jaar gele den bij het ministerie van land bouw, vergezeld van drie koeien, om aandacht te vragen voor zijn probleem. Door de kleine be drijfsomvang is het hem onmoge lijk op rendabele wijze te boeren. Afgelopen zomer vertrok Van der Horst weer uit Den Haag, weggeroepen door het werk op de boerderij. Gisteren keerde hij te rug, klaar voor weer een nieuw seizoen van protest. Aalt van der Horst weer terug. Kamer kom over de brug", stond te lezen op een van de spandoeken. Aan het eind van hun protest mars door Den Haag, overhandig den de protesterende boeren op het Binnenhof een 'Knelgevallen- nota' aan de Vaste Kamercom missie voor Landbouw. Vice- voorzitter P. Biesheuvel werd ge vraagd de problemen van de knel gevallen aan de orde te stellen in de Tweede Kamer. Veel soelaas kon Biesheuvel niet bieden. "De boodschap is duidelijk. Het is aan de afzonderlijke fracties om te zien wat ze er mee doen", zo wim pelde de CDA'er de boeren af. De Tweede Kamer vergadert 19 no vember over de superheffing. PALERMO (GPD) De landbouw- produktie in de Oosteuropese lan den dreigt een grote concurrent te worden voor die in de EG. De EG moet de ontwikkeling daar helpen, maar toch op zijn hoede zijn. De 12 EG-ministers van landbouw kwa- EINDHOVEN (GPD) - Het Phi lips-concern is bereid meer tijd uit te trekken om werknemers van de proeffabriek voor 'mega-chips' in Eindhoven te herplaatsen. De onge veer 400 mensen, die door sluting van de fabriek overbodig worden, krijgen niet op 1 april 1991 de zak. maar hebben een heel jaar om een andere baan te vinden. Daarmee komt de directie van Philips tegemoet aan eisen van de Industriebond FNV. die daarom voorlopig afziet van voor vandaag geplande acties. Volgens de FNV heeft de actiebereidheid van het Philips-personeel effect gehad evenals het ultimatum dat gisteren afliep. Aanstaande vrijdag wordt opnieuw onderhandeld over de sluiting van de proeffabriek, die volgens Philips eind december ge realiseerd moet zijn. Ook andere aanvullende maatre gelen zijn bespreekbaar, aldus een brief van Philips aan de Industrie bond FNV. Gedacht wordt dan in eerste instantie aan de chip-fabriek in Nijmegen, waar de produktie van geïntegreerde schakelingen (waar onder chips) geconcentreerd gaat worden. Bij de Philips-vestiging in Hoog- eveen zullen volgend jaar 130 tot 150 arbeidsplaatsen verdwijnen. Dit zal volgens Philips plaatsvinden via natuurlijk verloop, beëindiging van contracten en door middel van een vertrekregeling oudere werkne mers. Van gedwongen ontslagen is geen sprake. men na overleg hierover in Palermo tot deze conclusie. De Oosteuropc se landbouw wordt gezien als een bedreiging voor de toch al geplaag de EG-boeren. Maar minister van landbouw, drs. P. Bukman, voor het eerst in het ge zelschap, wil de ontwikkeling niet angstig tegemoet zien. "Als we ze willen helpen moeten we ze een kans geven op onze markten, omdat ze sterke valuta nodig hebbenal dus Bukman. De bewindsman vindt dat de boe ren in de EG. nu zij deze ontwikke ling zien aankomen, zich meer en meer moeten toeleggen op de ver werking van landbouwprodukten. Hij vindt dat de EG uit haar techno logische voorsprong munt moet De Oosteuropese landen produ ceren nu al aanzienlijke hoeveelhe- den graan, aardappels, suikerbie ten. melk en (varkens)vlees. De toe stand verschilt vanzelfsprekend van land tot land. Maar het is duide lijk dat de produktie met betere teelttechmeken en meer motivatie van de boeren fors vooruit zal gaan In de acht afgelopen vijf jaar lag de gemiddelde graanopbrengst per hectare in de EG 35 tot 50 procent hoger dan in Oost-Europa. Melkkoeien geven bij ons een 35 procent hoger rendement. Ook bi i de produktiviteit in de vleessector (runderen, schapen en varkens) ligt de EG nu nog tot 25 procent voor Als de Oosteuropese landen hun landbouwontwikkeling zonder overleg met de EG voortzetten, dan dreigen er ook overschotten van 1 miljoen ton vlees en 10 miljoen ton graan, voorspelde de Italiaanse mi nister van landbouw Sacco Mandi gisteren Volgens de EG-coinmissaris K.iv MacSharry hoeft dat allemaal niet zo'n vaart te lopen. "We moeten het niet alleen als een gevaar zien, maar ook als een uitdaging". Net als mi nister Bukman vindt ook MacSh.u ry dat Oost-Europa een grote markt worden voor de verwerkte land bouwprodukten. Van onze correspondent heeft genomen, konden ook de ge- Cees van Zweeden sprekskosten omlaag. Dat wil zeg- LONDEN In de meeste Europese gen: sinds 1985 zijn de kosten niet landen ziet men ze nog maar zelden, verhoogd, wat met de Britse infla- maar in Londen behoren zij reeds tiecijfers een feitelijke verlaging be- tot het straatbeeld: de gebruikers tekent van 5 tot 10 procent per jaar. van de draagbare telefoon. In 1985 j v wérd de eerste 'portable' verkocht, 1 FGnClgGVOGllg inmiddels beschikt een miljoen De gevolgen zijn voorspelbaar. Ter- Britten over een draadloze telefoon. Veel gebruikers zijn gewoon za kenlui, die hun beroep ook willen een luttele 68.000 Hollanders, com- kunnen uitoefenen als zij zich 's municeert een miljoen Britten op J1CW ochtends naar het werkontbijt draadloze wijze. Zelfs in het trend den. Volgens een mededeling van spoeden. Maar er zijn ook leraren gevoelige Frankrijk is het "mobiel de centra dreigen 400 docenten en die op zondag pruimen gaan eten in communiceren" nog niet aangesla- medewerkers van deze lbo, mbo, de boomgaard en toch voor hun meao-opleidingen op straat te ko- vrouw bereikbaar willen zijn. Of men staan Ook zouden de salaris- huisvrouwen die, staande in de rij sen met zo'n 30 procent omlaag voor de kassa, de behoefte voelen gaan. Het kort geding dient donder- aan een goed gesprek met de au 11 oktober voor de president pair. Economie kort Vakopleidingen Twaalf Centra voor Vakopleiding hebben een kort geding aangespan nen tegen de Staat der Nederlan- gen, getuige het schamele aantal van 242.000 gebruikers. Nog altijd is een gesprekje per portable aanmerkelijk duurder dan met een gewone telefoon. Een mi nuut converseren via de telefoonka bel kost binnen Londen 5 pence (18 cent), terwijl hetzelfde gesprek via een radiogolf 35 pence kost. Dat is Een van de bezwaren van een clubs, wil de verbinding nog wel quenties hebben, maar niet cellen eens verbroken worden en tijdens die aan elkaar grenzen. 'spitsuren' is draadloos bellen so In Londen, waar het wemelt van wie so geen onverdeeld genoegen, de draadloze bellers, hebben de cel- Een onderzoek wees uit dat op de len soms maar een straal van vijf- drukste momenten een op de acht honderd meter, in de Schotse Hoog- tot tien verbindingen niet eens tot landen 20 kilometer. Elk van de cel stand komt. len is uitgerust met de nodige appa- Cellnet (400.000 abonnees) en ratuur voor het ontvangen en door- Vodafone (600.000) maken gebruik geven van gesprekken, uiteraard van radiokanalen voor het tot stand ook naar andere cellen in het land brengen van de verbinding. Daar- En om het draadloos bellen een ex- draadloos gesprek is namelijk dat er toe hebben zij het Britse eiland op- tra feestelijk tintje te geven is de ho- soms geen draad aan vast te knopen vast. In bepaalde ruimtes, zoals on dergrondse hotelbars en nacht- gedeeld in duizenden cellen, die alle ningraat van cellen gekoppeld aan het normale telefoonnet, zodat ook gewoon een gesprek kan worden begonnen met de schoonmoeder. ADVERTENTIE van de rechtbank in Den Haag. Egypte hervormt Egypte is het na twee jaar onder handelen eens geworden met het In elk geval heeft zich bij het ge luid van de brandweersirenes, de af gaande auto- en inbraakalarmen nu een nieuwe klank gevoegd: hét ge rinkel van de draagbare telefoon in enkele honderdduizenden binnen- Internationale Monetaire Fonds zakken. Dank zij Cellnet en Vodafo- (IMF) over een programma voor ne, de twee bedrijven die het porta- economische hervormingen, zo ble-net beheren, is een draagbare te- hebben Egyptische regeringsfunc- lefoon binnen handbereik gekomen tionarissen dinsdag verklaard na van de eenvoudigste ziel. hun terugkeer van overleg met het p.j.... IMF in Washington. Volgens econo- ^duedU men gaat het om een plan voor de Terwijl de Duitser voor een porta- lange termijn dat onder meer voor- ble al gauw drie- tot vijfduizend ziet in een devaluatie van het Egyp- mark neertelt, krijgt een beetje Brit tische pond en verhoging van de er al een cadeau als hij bijvoorbeeld een design-pak aanschaft. Zo goed koop zijn de draadloze telefoons in het Verenigd Koninkrijk geworden dat bedrijven ze achteloos wegge ven. En wie er per se voor wil beta len, kan aan de leverancier niet rentetarieven. Hypotheekrente Na de banken en de hypotheekban ken hebben ook de levensverzeke raars^ de hypotheekrente verhoogd meer dan 300 pond (1000 gulden) WM*nn J kwijt. Dat de portables zo goedkoop zijn. komt omdat ze niet door Cell- met 0,3 procent, waarmee de basis rente op 9,6 procent komt, aldus het Verbond van Verzekeraars. De ba sisrente geldt voor hypotheken met ne{ en Vodafone zelf verkocht mo- gemeentegarantie en voor hypothe- gen WOrden. Voor de verkoop van ken tot maximaal 90 procent van de deze telefoon-hardware hebben de executiewaarde met rentebetaling Britten zo'n 40 bedrijven opgezet, of per maand achteraf. liever tegen elkaar opgezet. De con currentie tussen deze telefoonbe- Drilk Gil Pa-picr drijfjes is zo moordend dat de gewo- t-, i r> j r. ne gebruiker er wel bij vaart. Dóór Druk en Papier, de grafische bond J «roeiende van de FNV. laat de vaststelling van de alag °m de a"°°a de beschikbare ruimte voor verbe- raaohari v tnnn .nnH tering van de arbeidsvoorwaarden n ,a. P in de grafische industrie <50.000 gu>den> ,ot 300 P°nd ver' werknemersl en dus ook de looneis DaardPoor zlJn steeds meer Br„. voorlopig open. B„ de vorige cao- (och gecharmeerd van onderhandelingen ,s de bond zich he, telefoonnet, overge- een buil gevallen door de loon- gaantotde aanschaf van het begelr- ruimte we in een vroeg stadium stuk hardwar„ Fn „mria? ha, vast te stellen. Schichtig Terwijl in de meeste Westeuropese landen nog wat schichtig wordt aangekeken tegen de revolutie aan gene zijde van het Kanaal, hebben enkele Oosteuropese regeringen in een opwelling van voortvarendheid definitief gekozen voor de mobiele telefoon. "Tsjechoslowakije. Hongarije en Polen willen voor hun hoofdsteden een netwerk van draadloze telefoons kopen", zegt Niki Bishop van British Telecom (de grootste aandeelhouder in Cell net). "Oost-Europa zit met een sterk verouderd telefoonnet, wat het aan trekken van buitenlandse inves teerders bemoeilijkt. In Polen moet je nu acht uur op een verbinding naar het buitenland wachten, en men beseft dat de buitenlandse in vesteerder niet zal komen zolang hij niet kan bellen. Maar het verbeteren van het gewone telefoonnet zou drie tot vijfjaar kosten, terwijl wij in een stad als Warschau in een half jaar een cellen-netwerk kunnen plaat sen. Vandaar dat de Polen in af wachting van de opwaardering van hun telefoonnet gekozen hebben voor het draadloze systeem" Vanzelfsprekend is British Tele com volgaarne bereid om de Oost europeanen op te stoten in de vaart der volkeren De Tsjechische rege ring prefereerde een consortium Exportkrediet voor levering Oost-Europa AMSTERDAM (ANP) - Nedei landse bedrijven krijgen van de overheid een garantie voor wan betaling en onteigening, aL zij leaseconlracten .luiten met Oost-Europa. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) presenteerde gisteren deze nieu we regeling van de Nederland- sche Credictverzekeringsmaat- schappij (NCM) om de hulp aan Oost-Europa te bevorderen De nieuwe regëling is bedoeld voor landen waaarvoor de NCM geen kortlopende dekking ver strekt, maar die wel in aanmer king .komen voor het Neder landse hulpbeleid in Oost-Euro pa. Daardoor is de nieuwe rege ling, die wordt uitgevoerd door de NCM, vooral van belang voor Polen en Bulgarije. Per transac tie is een bedrag beschikbaar van ten hoogste vuf miljoen gul den. in totaal is 55 mihoen gul den beschikbaar. tchocn In wijf Pri js ruwe olie houdt daling; vol NEW YORK (KRF/ANP) - De prn zen van ruwe olie hebben de gi; terochtend ingezette daling volg>- houden. Op de termunmarkt in New York kelderde de notering van de soort West Texas Intermediate voor levering in november met 3.14 dollar tot 33.95 dollar per vat (159 li ter). Vanochtend veranderde er nauwelijks wat aan de prijs De notering van het meest ver handelde Amerikaanse oliccontrart was maandag al met 2.42 dollar om laag gegaan, zodat de daling sind het weekeinde 5,56 dollar bed raagt ofwel veertien procent De .stijgende brandstofprijzen en .v.v.w.»v vv„ HSR.».».... de verzekeringspremie voor de an bedrijven waarvan BT geen Golf-regio zullen veel luchtvaart deel uitmaakt, maar het Britse tele- maatschappijen flinke verliezen b<- communicatie-bedrijf heeft goede morgen Dit staat in een gisteren uit- hoop dat de Polen voor zijn offerte gegeven verklaring van directeur zullen kiezen "De Polen hebben Eser van de International Air Tran. ons systeem echt nodig", zegt een P°rt Association (IATAi. waarbij woordvoerder. "Nu moeten zij 20 vrywel alle grote luchtvaart maat jaar wachten op een telefoon die schappijen zijn aangesloten De IA niet werkt. Als wij ons werk hebben TA-maatschappijen besloten eind gedaan, krijgen abonnees binnen aujïu^lus de tarieven wegens de >t(j- enkele uren een telefoon die het E>ng van de brandstofkosten 5 tot 8 doet" procent te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5