Duitsers een dag lang 'het gelukkigste volk ter wereld I REPORTAGE i En voor de Rijksdag in Berlijn wappert eeuwig het zwart-rood-goud Gesprek nodig met IKON-pastor Stolp WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 GEESTELIJK LEVEN BERLIJN - De Duitsers in Oost en West zijn weer één volk. "Het gelukkigste volk ter wereld", roepen de feest vierders in Berlijn en nemen nog een slok 'eenheidscock tail: rum-cacao en slagroom. Om twaalf uur hesen tien jonge sporters uit Oost en West onder het toeziend oog van meer dan 2.000 officiële gasten en tienduizenden nieuwsgierigen een enorme zwart-rood-gouden vlag voor de Rijksdag in Berlijn. De eenwording is een feit. "Nu is de eenheid van Duitsland volbracht. Wij zijn ons onze verant woordelijkheid voor God en de mensen bewust. We willen in een verenigd Europa de wereldvrede dienen". Richard Von Weiszacker, vanaf dat moment president van al le Duitsers, was zichtbaar bewogen toen hij die historische woorden sprak. Naast hem zijn vrouw Mari anne. Helmut Kohl, diens vrouw Hannelore en een geëmotioneerde Willy Brandt. De massa rond de Rijksdag was zich ook bewust van dit unieke mo ment. Geen rellen, geen overstro mende feestvreugde, geen pathe tisch nationalisme, maar ingetogen, bijna nadenkende blijdschap. "Deze vlag zal hier altijd waaien als de vlag van de eenheid en als permanente herinnering aan deze historische dag", zei de Westberlijn- se burgemeester Momper. In heel Berlijn luidden de klokken. Vijf en veertig jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog kwam er een einde aan de deling. De champagne- kurken knalden, het bier schuimde, een gigantisch vuurwerk werd ont stoken en bij het spelen van het volkslied hadden heel veel Duitsers het moeilijk. Bravoure "God zegen ons Duitse vaderland", had de nieuwe kanselier van alle Duitsers, Helmut Kohl, kort tevo ren gezegd en de scheidende Oost- duitse premier Lothar de Maizière sprak van de eerste staat die zich vrijwillig opheft. Berlijn begon aan een meer dan 50 uur durende feest op een manier zoals alleen deze stad het kan. Met veel bravoure, wat ge weld en met ludieke acties. Op de befaamde Alexanderplatz en de niet minder beroemde brede laan Unter den Linden begonnen honderdduizenden een feest-mara- thon. Op 18 podia zorden bijna 2.000 artiesten, onder wie coryfeeën als Chris Deburgh en Art Garfunkel voor twee dagen sfeer. Flesjes met zwart-rood-gouden etiket, honder den stands met bier en natuurlijk met worst. De alom tegenwoordige Westber- lijnse burgemeester Walter Momper leidde de big-bands van de vier ze gevierende machten uit de Tweede- Wereldoorlog als gastdirigent. Rus sen, Amerikanen, Fransen en Brit ten bliezen de 'Berliner Lufte' (bij ons beter bekend als Reisje langs de Rijn) alsof er nooit een Muur heeft bestaan. Hij heeft thuis met de pol lepel geoefend, verraadde zijn woordvoerder. Momper moest na de eerste ma ten al weer weg naar in het prachti ge Schauspielhaus voor de af scheidstoespraak van minister-pre sident Lothar de Mazière en de ne gende symfonie van Beethoven, ge dirigeerd door Kurt Masur. De ge niale Masur geldt als de man die bij het vreedzame protest van vorig na jaar Leipzig behoedde voor een bloedbad. Buiten werd gefloten toen er zo veel prominenten, gehuld in stemmig pak en avondkleed, met dikke limousines voor reden. Een paar kilometer verder op in de inmiddels bijna legendarische Gethsemanekerk kwamen de hel den van de novemberrevolutie bij een om op hun wijze het einde van de DDR tc gedenken. Er werdt ge musiceerd en op nostalgische wijze zongen ze liederen uit de tijd van de communistische jeudgorganisatie FDJ. Eerder op de avond trokken delegaties naar de nog Russische, Hongaarse, Poolse en Tsjeschoslo- waakse ambassades om hun dank uit te drukken voor de bijdragen van deze landen aan het einde van de onderdrukking. Een indrukwek kend gebeuren. Het door de communisten gesub sidieerde, maar desondanks altijd felle politieke cabaret de Distel nam ook afscheid van de Dee Dee Er. "Is er zoveel veranderd? Vroeger had den we de 'Todesstreifen' nu de Autobahn-vrijheid", zongen ze, doelend op de explosieve stijging van het aantal dodelijk ongelukken. "Reizen, moet dat nou? Naar Grie kenland? Ruines kunnen we hier ook zien". Onwennig Op de Alex davert ook woendag- morgen het feest nog door. Van rel len is op dat moment geen sprake. De gevreesde autonome chaoten zijn (nog) niet verschenen en het aangekondigde geweld van rechts- extremisten blijft uit. Oostduitse Vopos, nog wat onwennig in het Westduitse pak. patrouilleren sa men met hun Westberlijnse colle ga's. Geen helmen. De platte pet is voorgeschreven. Maar voor alle ze kerheid zijn meer dan 10.000 Ber- lijnse politiemannen, aangevuld met speciale eenheden uit Noor- drijn-Westfalen en van de Bundes- grenzschutz paraat. De verantwoor delijke commandant: "Geen man te weinig, maar ook geen martiale troepenopmars". •In een stille Westberlijnse straat stopt, op verzoek, een van de eerste gemengd politie-duo's. Zij, uit het Westen, aan het stuur, hij uit het Óósten. "Als we ruzie krijgen en ze zet me er hier uit, weet ik niet eens hoe ik naar huis moet komen". -. m m» w In de avondbladen melden Katka (jong en heet) en Regina (totale mas sage) dat zij het deze nachten ook doen en wel met verdubbelde inzet. Hun nummer is deze avond perma nent bezet, dus zullen ook de een wordingszaken wel lopen. In Oost-Berlijn duiken bubbe lend vier mannen onder om een nieuw wereldrecord onder-water kaarten te vestigen. Van al het feest gedruis zullen zij weinig merken. De Berlijnse aids-hulp deelt deze dagen condooms uit met de leus 'Hoog leve de Wiedervereinigung". Ingelijfd De Distel schetst: "Een feestdag? Waarom geen dag van de werklo zen. Die hebben weliswaar geen re den. maar wel genoeg tijd". Een waar woord. Velen in de Oost- en West-Duitsland zien geen reden tot uitbundigheid. In West-Berlijn blij ven vee) mensen ver van het feest- gedruifl Vroeger was het rustig, nu komen die 'Ossies' bij duizenden. En werken? Ho maar' Westberlijnse jongeren vinden dat de DDR wordt ingelijfd en geen schijn van kans heeft gehad iets 'ei gens' in te brengen. "Feesten? Ik niet. Ik blijf thuis en loop morgen mee bij de mars 'Duitsland, houdt je grote bek", zegt een 17-jarige gym nasiaste. Haar vriend: "Dat nieuwe volks lied van het Bureau voor ongewone maatregelen vind ik klasse. Daar zingen ze 'De dag van het zwaaien met de grenspalen is aangebroken. Heel Duitsland Ugt plat van vreug de, Europa glimlacht van angst". En zo is het". Ook in Oost-Berlijn is het niet al leen maar dikke pret. De 47-jarige automonteur Karl Dressier: "Ik ben mijn baan kwijt. Ik heb niks te vie ren. Die werkloosheid is niet zo'n ramp, maar het gevoel nu blijkbaar overbodig te zijn, dat steekt". Ande ren vallen hem bij: "Juist deze gene ratie, die altijd heeft gezwoegd, in de avonduren diploma's heeft ge haald, de kinderen heeft opgevoed en ga maar door. staat nu buiten spel. Het is een schandaal". Eerder op de dag een paar bejaar de vrouwtjes: "Het is mooi dat we weer één zijn. maar wat gaan ze met ons pensioen doen. De huren gaan omhoog, de kolen worden duurder, de stroom, maar onze pensioenen? Weet u. ze hebben ons altijd veel be loofd en we hebben zo weinig ge kregen. En wat zo erg is, die crimi naliteit. Ik durf 's avonds niet eens meer bij mijn dochter op bezoek". De 21-jarige Noordvietnamese werkneemster -Hyang Voc, die na haar ontslag sigaretten verkoopt op de Alex, is bang. "Ik verstop me in bed op onze kamer en alle deuren gaan op slot. De politie heeft be loofd dat er een agent voor ons huis zal staan. Ik hoop dat hij ons be schermt. Gisteren hebben ze nog een collega van ons in elkaar gesla gen op het station". Afscheidsfoto De Oostberlijnse politie bestaat niet meer sinds dinsdag. Moreel aange slagen en verzwakt, werd zü niet meer in staat geacht de Berlijnse burgers te beschermen. De in straatrellen gelouterde Westberlg- ners hebben het commando overge nomen, maar ze hoeven nauwelijks in actie te komen. Pas laat in de nacht is er wat rumoer op de Pot sdammer Platz, waar een Trabant wordt omgekeerd en in brand ge stoken. De politie draagt nu de verant woordelijkheid voor de hele stad, want ook de drie geallieerde com mandanten pakten gistermorgen hun vaandels in. Onze taak zit erop, zegt de Britse stadscommandant generaal Coppkins. De Fransen, Britten en Amerikanen hebben er door hun aanwezigheid voor ge zorgd dat de democratische navel- snoer tussen West-Duitsland en West-Berlijn 45 jaar bleef bestaan. Ze krijgen een lintje, zetten hun handtekening in het gouden boek van Berlijn en poseerden samen met oud-burgemeester Willy Brandt en Momper voor een af scheidsfoto. Bgna tegelijkertijd wordt de Na tionale Volks Armee, eens de trots van Erich Honecker, ontbonden. In Strausberg, even buiten Berlijn, treedt het 21ste. gemotoristeerde re giment aan en beluistert de abso luut laatste dagorder van minister van defensie, dominee Eppelmann. "Op 2 oktober om 24.00 uur zal naar de wil van ons volk de DDR ophou den te bestaan. Bij deze ontsla ik u, leden van de NVA, van uw plichten. Vlag strijken. Vlag inpakken". Daar gaat de vlag met hamer en passer. Voor altijd. De oppperbevel- hebber van de strijdkrachten: "Hier legt een leger vrijwillig de wapens neer. Een leger dat nooit een oorlog heeft verloren en nooit heeft gecapi tuleerd legt de wapens neer uit loya liteit tegenover het volk". Van de eens 170.000 man zijn er nog maar 90.000 over en de helft mag het Bun des wehruni form aantrekken. Op proef. Uitkering Ook de democratische Oostduitse Volkskammer, die in de 181 dagen van haar bestaan voor meer nieuws heeft gezorgd dan menig parlement in vier jaar, bestaat sinds dinsdag niet meer. 144 afgevaardigden krij gen voorlopig een plaatsje in de ver grote Bondsdag. De rest ontvangt een uitkering. Vanwege de asbestvervuiling van het parlementsgebouw zijn de afge vaardigden uitgeweken naar het staatsraadgebouw, waar Erich Honecker een jaar geleden nog met kwistige hand socialistische onder scheidingen uitdeelde. Medailles, die ook deze avond voor pakweg tien mark te koop zgn op de vlooi enmarkten in het nu verenigde Ber lijn. "We zijn het gelukkigste volk ter wereld", roepen sinds afgelopen nacht tienduizenden feestvierders in Berlijn en ze willen het blijven schreeuwen tot de drank op is en de muziek is verstomd. (!«•-• SPA AF) Kritiek op uitlatingen over reïncarnatie LUNTEREN (ANP) - De ge reformeerde IKON-bestuur- ders zijn 'zeer verbaasd' over uitlatingen van radiopastor ds. H. Stolp waarin hij blijk geeft van zijn geloof in reïn carnatie. Zij hebben aange drongen op een gesprek tus sen het gehele IKON-bestuur en de hervormde predikant. De IKON-bestuurders lichtten gisteren tijdens de gereformeerde synode in Lunteren een verkla ring toe, waarin zij kritische vra gen stellen bij de uitlatingen van de IKON-pastor in een interview met het dagblad Trouw. De gedachte aan reïncarnatie is volgens de gereformeerde IKON- Gereformeerden: Nog geen ja tegen opleiding partner LUNTEREN (ANP) - De gere formeerde synode heeft gisteren nog niet officieel kunnen beslui ten tot de erkenning van de her vormde predikantenopleiding. Er moet eerst nog meer overleg wor den gevoerd met de Hervormde Kerk, waarmee de gereformeer den 'in staat van hereniging' zijn. De synode sprak wel uit dat de erkenning er moet komen. Ze gaat ervan uit dat de hervormden op haar beurt de beide gerefor meerde opleidingen, in Kampen en aan de Vrije Universiteit, zal erkennen. De vergadering droeg het synodebestuur op in overleg met de hervormde en lutherse Sa men op Weg-partners op tot ge lijkluidende voorstellen te ko men over wederzijdse erkenning van de ambtsopleidingen. Hier over kan op z'n vroegst in 1991 een beslissing wordea genomen. De synode voerde een moeiza me discussie over de plannen van de Interkerkelijke Werkgroep Onderwijs en Onderzoek Theolo gie (IWOOT), die door de her vormde synode al zijn aanvaard. Het gesprek spitste zich vooral toe op de gereformeerde erken ning van de bijzondere theologi sche universiteit die de Hervorm de Kerk op grond van deze plan nen zal oprichten. Het voorstel van de synode commissie om nu al tot erkenning over te gaan, werd door vele spre kers voorbarig genoemd. Ook ds. B.J.F. Schoep, voorzitter van de deputaten voor de VU wilde lie ver "nog een jaartje terughou dend zijn". Synodebestuurder C. P. Punt- Voorbij vroeg zich daarentegen af waarom de synode 'zo moeilijk' deed. "We doen net of we eeuwig de tijd hebben en of er geen drei gende wolken boven de theolo- gie-opleiding hangen", aldus Punt. Zwarte NG Kerk voor hereniging met Sendingkerk KAAPSTAD (ANP) De synode van de Nederduitse Gereformeer de Kerk in Afrika (NGKA), de vroegere NG-dochterkerk voor zwarten, heeft gisteren in princi pe ingestemd met een fusie met de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk. In de Sendingkerk, die ander halve week geleden de fusie goed keurde, zijn vooral kleurlingen verenigd. De NGKA-synode, die unaniem voor een fusie stemde, heeft nog geen uitspraak gedaan over het moment waarop de fusie een feit wordt en de manier waar op zij tot stand moet komen. Een van de discussiepunten daarbij is het artikel in de kerkor de, dat bepaalt, dat de synode pas een nieuwe belijdenis kan aan vaarden, nadat de regionale kerk vergaderingen hun oordeel heb ben gegeven. De Sendingkerk staat erop dat de belijdenis van Belhar, die zij in 1986 aanvaardde en waarin met de apartheid wordt afgerekend, deel uitmaakt van de belijdenisgeschriften van de kerk. bestuurders "een te specifieke duiding van de christelijke heils verwachting". Stolp treedt bo vendien te veel in "het heilsmys terie van Gods barmhartige be waring van onze identiteit door de eeuwen heen", aldus hun ver klaring. Synodelid ds. J.C. Fockens vond deze beoordeling "wel erg mild en vriendelijk". Hij wees er op dat Stolps opvattingen voor vele gereformeerden volstrekt in strijd zijn met de belijdenis van de kerk. Fockens vroeg de synode officiële vragen te stellen aan de IKON-pastor, maar daar wilde de synode niets van weten. Anders dan in het recente verle den, werd er tijdens de synode vergadering niet geklaagd over IKON-programma's. IKON-be- stuurder dr. M.E. Brinkman wees erop dat de stroom boze brieven uit de kerken ook nagenoeg opge droogd is. De oorzaak hiervan moet vol gens Brinkman ook gezocht wor den in veranderingen bij de IKON zelf. "Het shockeren om te shockeren is voorbij. De pro gramma-makers delen de zorg van de kerken om kern-noties van het Evangelie door te geven aan een geseculariseerd publiek". De kerkleden herkennen deze "wor steling", aldus Brinkman. Bijbelvertaling. De gerefor meerde synode heeft ingestemd met een nieuwe bijbelvertaling die rond het jaar 2000 moet ver schijnen. Het Nederlands Bijbel genootschap (NBG) in Haarlem wacht op het groene licht van de kerken voor het enorme project wordt aangepakt. Eerder gaven de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten offi cieel toestemming. Van de zijde van de NBG werd meegedeeld dat ook de RK Kerk welwillend staat tegenover de nieuwe verta ling en dat hét Nederlands-Israë- lietisch Kerkgenootschap 'voor zichtig mild' heeft gereageerd op het verzoek 'mee te lezen' met de vertalers. De nieuwe bijbel moet de NBG-vertaling uit 1951 ver vangen. Moslims in Bulgarije. In Bul garije is het eerste instituut voor de studie van de islam geopend. Volgens grootmoefti Nedyo Ge- ndjev is de opening van het insti tuut vrucht van de democratische processen in Bulgarije alsmede van de inspanningen van de lei ding van de Bulgaarse moslims. De 1,5 miljoen moslims in Bulga rije, de meesten van Turkse oor sprong, waren het afgelopen de cennium het doelwit van een bul- gariseringscampagne van partij leider Todor Zivkov, die in no vember vorig jaar werd afgezet. De moslims moesten hun naam veranderen en mochten hun godsdienst niet meer belijden. GOR. Voorzitter ds. Clarence Boomsma van de Gereformeerde Oecumenische Raad (GOR) heeft de synode van de Nederduitse Gereformeerde Sendingkerk op geroepen lid van zijn organisatie te blijven. Synodevoorzitter Nic Apollis kondigde vorige week aan, dat zgn kerk waarschijnlijk uit de GOR zou treden. In de raad werken dertig gereformeerde kerken samen. Volgens Apollis is het lidmaatschap te duur en is de GOR slechts een adviserend li chaam, dat geen bindende beslui ten kan nemen. Bovendien heeft de blanke Zuidafrikaanse kerk er door haar rijkdom naar zijn me ning te veel invloed. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Ber- gum mw. J.M. Baaij Medemblik, te 's- Gravenzande P. Nap Rotterdam-Z., te Haaksbergen J. Vlastuin Hattem, te Noordbergum D. G. Posthuma Aarts woud en Abbekerk-Lambertschaag en Opperdoes, te Rijswijk N. Paap Al melo. Gereformeerde Kerken: aangeno men naar Sellingen drs. G.P.E. van Helden kand. Zwolle; beroepbaarstel ling mw. drs. M. de Haan, Voltastraat 9, 1433 BL Kudelstaart, tel. 02977- 42960. Gcref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Spakenburg-Z. P. Niemeijer Dordrecht. In het Joods Historisch Mu seum in Amster dam valt mo menteel de expo sitie 'Schrift in beeld, joodse traditie in handschriften en boekdrukken' te bezichtigen. Op de tentoon stelling zijn geïl lustreerde hand schriften en ge drukte boekzen te zien, waaron der zeldzame middeleeuwse exemplaren. De expositie duurt tot 25 november. Illustratiede Torat ha-hatat, de leer der zon den, uit 1569.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2