LEIDSCH DAGBLAD NODIG! Toch akkoord over wao Motor huren? Leidse wethouder Hettinga legt onverwacht functie neer Eis 16 jaar voor moord door Leimuidenaar(34) 'DeutschlandliecT bezegelt eenwording West- Duitsland en DDR NS betreuren terugdraaien spitstarieven Bouw 17.000 huizen in Leidse regio noodzaak MultiRent AUTO LEITHON WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39360 Prijs fl. 1,35 LEIDEN De Leidse CDA-wet- houder W. Hettinga is gisteren on verwacht afgetreden. Hij legt zijn functie neer wegens persoonlijke omstandigheden. Hettinga, die sinds 1 mei wethouder was, ver klaarde gisteren dat het feit dat hij eigenaar is van het Leidse aanne mersbedrijf Bekooy een 'heel be langrijk element' was om dit besluit te nemen. Bij zijn aantreden als wethouder van personeelszaken, welzijn en sport kondigde Hettinga aan het be drijf te zullen verkopen om belan genverstrengeling of althans de schijn daarvan te voorkomen. "Op 1 mei heb ik de kansen dat daar een goede oplossing voor zou worden gevonden, wellicht te optimistisch ingeschat", aldus Hettinga gister avond. De afgetreden wethouder wilde verder niet veel kwijt over de ach tergronden van zijn besluit. Hij merkte dat zijn directeurschap van het bouwbedrijf nog steeds een rol speelde. "Wil je goed functioneren dan moet je daar los en vrij van kun nen zijn. Voor mijzelf kreeg ik het gevoel dat er een keuze gemaakt moest worden". Veel Leidse politici toonden zich gisteravond volledig verrast door het besluit van Hettinga. Oppositie leider M. Van der Nat (WD) zei dat er ook vanuit de oppositie geen druk op hem is uitgeoefend. De op volger van Hettinga is nog niet be kend. Jonge astronauten NOORDWIJK/DELFT Van de ruim 200 sollicitaties een vacature voor astronauten voor de European Space Agen cy. waren er 10 van kinderen onder de 12 jaar. De Neder landse selectie-commissie heeft de kinderen inmiddels een wel officiële, maar toch op de leeftijd afgestemde brief gestuurd. Vooralsnog blijft het voor de jeugdige ruimtevaarders-in- spé bij stickers sparen en mo- delraketjes of -vliegtuigjes bouwen. LEEUWARDEN (ANP) - Procu reur-generaal Rosingh heeft giste ren voor het hof in Leeuwarden 16 jaar cel geeist tegen een 34-jarige in woner van Lei muiden wegens moord, mishandeling en diefstal. Tegen twee Haarlemse maten (21 en 34) eiste hij 8 jaar. Het trio drong vorig jaar novem ber de woning van Lieuwe van der Valk (61) in Exmorra binnen. Ze mishandelden de man en stopten hem in de kofferbak van zijn auto. die ze vervolgens vanaf de Afsluit dijk de Waddenzee in reden. Van der Valk kwam door verdrinking om het leven. Uit de woning van de alleenstaande man werd een beurs met 175 gulden gestolen. Volgens de Haarlemmers heeft de Leimuidenaar er in zijn eentje voor gezorgd, dat de auto tn het water te rechtkwam. "Ik wil geen getuige. Hij heeft ons gezien", had hij ge zegd. De Leimuidenaar beweert die avond niet in de woning van het slachtoffer te zijn geweest. De Haar lemmers zouden hem op zeker mo ment in de auto voorbijgereden zijn en pas later hoorde hij. dat Van der Valk in de kofferruimte lag De drie mannen waren eerder dit jaar door de Leeuwarder rechtbank veroordeeld tot 12 en 6 jaar celstraf. De officier van justitie had echter 18 en 12 jaar geeist en ging in hoger bt- roep. Het Hof wijst 11 oktober ar rest. ENSCHEDE (GPD) - Een bedrag van 15.000 gulden is er de oorzaak van dat de Nederlandse tv-kijker vanavond verstoken blijft van een avondje Europa Cup-voetbal. Om dat een rechtstreekse uitzending van de wedstrijd PSV-Montpellier minder toeschouwers naar het bijna gelijktijdig te spelen Twente-Bayer Leverkusen zou trekken, bood de NOS Twente als vergoeding 25.000 Geschil over geld: geen voetbal op tv gulden. Die club eiste van NOS ot PSV nog eens 15.000 gulden extra. De NOS zendt nu alleen samenvat tingen uit. BERLIJN (DPA/UPI/AFP/Rtr) - De Duitse hereniging is sinds vannacht klokslag twaalf uur een feit, elf maanden na dat voor het eerst in de DDR de leuze 'Wij zijn één volk' klonk. Een gebeurtenis die in talloze Duitse dorpen en ste den uitbundig werd gevierd. Incidenten deden zich vrijwel niet voor. Richard von Weizsacker, voorheen president van de Bondsrepubliek maar nu van het herenigde Duits land. proclameerde klokslag twaalf uur het nieuwe Duitsland. "Wij wil len de wereldvrede dienen in een verenigd Duitsland", zei de presi dent vanaf een podium dat voor de Reichstag stond opgesteld. Door tienduizenden op het Platz der Re- publik voor de Reichstag werd ver volgens het Deutschlandlied gezon gen. Het herenigde Duitsland is Euro pa's sterkste economische macht en na de VS en Japan de derde in de wereld. Met een bevolking van 78 miljoen (62 West- en 16 Oostduit sers) heeft Duitsland als Europees UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen betreuren dat minister Maij-Weggen (verkeer) 'de tariefs verhogingen voor volgend jaar heeft teruggedraaid. Na overleg met NS deelde de minister de Kamer gisteravond mee dat de aangekon digde tariefsverhogingen worden bijgesteld. Volgens haar staan de verhogingen - met name in de spits - niet in verhouding tot de geboden kwaliteit. Het plan voorzag in prijs stijgingen tot 10 procent. Vooral kaartsoorten voor de och tendspits zouden flink duurder worden. NS wilden daarmee de groei van het reizigersvervoer in de overvolle spitstreinen verminde ren. De minister had de voorstellen al goedgekeurd maar is gezwicht voor de storm van kritiek die los barstte na de publikatie. Verhoging van de spitstarieven zou in strijd zijn met het regeringsbeleid om fo rensen in het openbaar verver te krijgen, aldus allerlei maatschappe lijke en politieke groeperingen. De Jaartrajectkaart, en de NS- en OV-Jaarkaart worden nu maximaal 6 procent duurder. Weekkaarten gaan niet met 6,5 maar met gemid deld 4,9 procent omhoog. Een uit zondering is de NS-Kortingkaart waarvan de verhoging met 10 pro cent van kracht blijft. Om toch aan de dit voorjaar vast gestelde gemiddelde verhoging van 3,5 procent te komen, staat daar te genover dat de Rail Aktief Kaart, die goedkoper zou worden, in prijs gelijk blijft. Maandabonnementen stijgen 5,6 in plaats van 3,1 procent. De Seniorenkaart wordt nu 2,5 pro cent duurder. NOS-journaal met eigen ploeg in Irak HILVERSUM (ANP) - Een ploeg van het NOS-journaal is deze week naar de Iraakse hoofdstad Bagdad vertrokken om vandaaruit de ko mende dagen verslag te doen over de Golfcrisis. Het is het eerste Ne derlandse medium dat van de Iraak se autoritetien toegang heeft gekre gen tot dat land. Onder meer worden reportages gemaakt van de Nederlandse gijze laars in Bagdad, de Nederlandse baggeraars in Irak en de leefom standigheden aldaar. Buien Enkele buien, afgewisseld door opkla ringen. Minimumtemperatuur rond 9 graden, middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Wind uit west tot noordwest, in het binnenland af en toe vrij krach tig. aan de kust en op bet 1 Jsselmecr nu en dan hard. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Wisselvallig, in het weekend veel wind en een middagtem peratuur van ongeveer 15 graden. 24 PAGINA'S land het grootste inwonersaantal. Helmut Kohl, als sinds acht jaar de kanselier van de Bondsrepu bliek, wordt automatisch de kanse lier van het herenigde Duitsland. Gezien de opiniepeilingen maakt hij, als kanselier van de hereniging, en zijn CDU een goede kans de ver kiezingen op 2 december te winnen. "De 3e oktober is een dag van vreugde, dankbaarheid en hoop", zei Kohl tegen de nieuwe natie. De Amerikaanse president Geor ge Bush wenste het Duitse volk ge luk: "Vandaag begint voor de Duit se natie een nieuw tijdperk, een tijd perk van, zoals uw volkslied zegt, eenheid, rechtvaardigheid en vrij heid", aldus Bush via een televisie toespraak. Ook Sovjetleider Michail Gorbatsjov en de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, feliciteerden het nieuwe Duitsland. De Britse premier Margaret That cher klonk minder enthousiast toen zij opmerkte dat het aan de overige Europese staten zal liggen dat Duitsland niet opnieuw een domi nerende mogenheid wordt. En in Jeruzalem noemde parlements voorzitter Dov Sjilanski de dag van de Duitse hereniging "een dag van rouw voor het joodse volk". Die hereniging verliep overigens zonder veel problemen. In Berlijn, de hoofdstad van het herenigde Duitsland, hielden de autoriteiten een politiemacht van 7000 man ach ter de hand. Ongeveer 1 miljoen mensen waren de straat opgegaan. Op enkele plaatsen was er sprake van rellen, veroorzaakt door groep jes linkse 'autonomen' die zich keerden tegen de eenwording. En kele mensen liepen verwondingen op in het gedrang. In Leipzig en Magdeburg trokken tientallen rechtse-extremisten door het cen trum van de stad waarbij ze vernie lingen aanrichten. (Pagina 2: Duitsers een dag lang 'het gelukkigste vojk ter wereld'; commen taar op pagina 3) Verstedelijkingsnota Zuid-Holland 2000-2015: DEN HAAG/LEIDEN - In Leiden en de Bollenstreek moeten tussen het jaar 2000 en 2015 bijna 17.000 huizen worden gebouwd. De pro vincie Zuid-Holland heeft in die pe riode in totaal behoefte aan 190.000 woningen waarvan er 40.000 tussen Den Haag en Rotterdam zijn ge dacht. Dat blijkt uit de verstedelijkings- nota van Zuid-Holland die het pro vinciebestuur gisteren heeft gepre senteerd. De Boterhuispolder (ten noordoosten van Leiden) en de Oostvlietpolder (ten oosten van Lei den, langs rijksweg 4) worden ge noemd als mogelijke lokaties waar de huizen in de Leidse regio kunnen worden gebouwd. Alle bollenge- meenten moeten een bijdrage leve ren door middel van kleinere bouw- lokaties. Binnen de stadsgrenzen van de regio Leiden moeten 2500 huizen komen. De provincie zegt in de nota dat er in dit gebied tussen 2000 en 2015 behoefte is aan 8500 woningen. Kan daarvoor geen ruimte worden gevonden, dan wordt bekeken of er mogelijk in het zuidelijk deel van de Bollenstreek kan worden gebouwd. Gedacht wordt langs de Oude Rijn tussen Leiden en Katwijk. De woningbehoefte voor de Bol lenstreek acht de provincie iets minder, zo'n 8300 woningen. Vol gens gedeputeerde Stolker (ruimte lijke ordening) is dat aantal uitslui tend bedoeld voor de huisvesting van eigen inwoners. De woningbehoefte (190.4 zoals de provincie die heeft be paald. wijkt aanzienlijk af van de vi sie van de PvdA-fractie. De socialis ten schatten de behoefte tot 2015 op 400.000 nieuwe woningen. Op korte termijn wil provincie een studie la ten doen naar de haalbaarheid van een zogenaamde kustlokatie. Vol gens dat plan moeten voor de kust van Kijkduin tot en met Hoek van Holland in zee 25.000 woningen worden gebouwd. (pagina 15: Ontevredenheid in Lei- den) Kluis met ton weg LEIDEN - Uit een woning aan de Rivierforel is tussen gisteravond ze ven uur en een uur vanmorgen een kluisje met 100.000 gulden aan con tant geld gestolen. De bewoners wa ren niet thuis. De dieven zijn bin nengekomen door een tuindeur te forceren. Behalve het kluisje wer den ook twee videorecordrr en een videocamera ontvreemd. Op diverse plaatsen in West- Duitsland en de DDR werd gis teravond en vannacht uitbun dig feest gevierd in verband met de Duitse eenwording, die om precies 12 uur vannacht haar beslag kreeg. Jeugdige inwoners van Berlijn zwaaiden met Duit se vlaggen voor de Brandenbur ger poort. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) - Na tien uur onderhandelen hebben werkge vers, werknemers en het kabinet gisteravond toch een akkoord be reikt over het terugdringen van het aantal arbeidsongeschikten. Er werd vooruitgang geboekt in het Door buiten onze invloed vallende om standigheden is de huis aan huis bezor ging van de Feestwijzer zeer slecht uit gevoerd. Hierdoor hebben ook vele van onze le den hun exemplaar niet ontvangen. Wij bieden daarvoor onze excuses aan. Wij zullen alles in het werk stellen om herhaling te voorkomen. Bestuur 3 October-Vereeniging LEIDEN - Gewapend met zo'n beetje alle attributen waarin harin gen kunnen worden vervoerd, meld den zich vanochtend zo'n 18.000 Lei- denaars in De Waag om haring en wittebrood in ontvangst te nemen. Omdat het publiek zeer gespreid kwam, leverde die toeloop geen pro blemen op. Alleen bij de kraampjes waar Katwijkse vakmensen de ha ringen schoon maakten, was het soms dringen geblazen. "Maakt niet uit, het hier gezellig. Als je binnen 10 minuten weer thuis bent, is er ook niks aan", merkte een vrouw op. (foto Wim DUkaaa) overleg over verbetering van werk gelegenheid voor etnische minder heden. Het kabinet wist de sociale partners niet te overtuigen van de noodzaak tot gematigde loonont wikkeling. Tot op het laatste moment voor dat het najaarsoverleg begon, werd gisteren getwijfeld aan de mogelijk heden om tot een akkoord te ko men. Maar na een marathonzitting lukte het toch. Het kabinet is bereid voorlopig af te zien an wettelijke maatregelen om het stijgend aantal arbeidsongeschikten te beperken. Wetgeving over het verplicht in dienst nemen van arbeidsonge schikten wordt echter wel voorbe reid. Als de vrijwillige maatregelen waartoe nu is besloten volgend jaar leiden tot een stabilisatie van het aantal wao'ers (ongeveer 900.000), blijven wettelijke maatregelen ach terwege. De werkgevers, werknemers en het kabinet werden het eens over verbetering van de arbeidsomstan digheden en bestrijding van ziekte verzuim binnen de onderneming. Mochten werknemers toch ziek worden, dan worden ze voortaan beter begeleid. Geregeld hebben gesprekken plaats om de 'zieke' te rug op z'n werk te krijgen, zo moge lijk door hem ander werk te bieden. Alle gevallen van verzuim die lan ger dan zes maanden duren, komen voortaan ter kennis van de Gemeen schappelijke Medische Dienst (GMD), die bevoegd is ander werk te zoeken voor de werknemer. De bonden FNV, CNV en MHP bleven het echter oneens met het koppelen van de ziektewetpremie aan de mate van ziekteverzuim in een bedrijf, maar wilden het ak koord om die reden niet dwarsbo men. Het kabinet zal over die kop peling nu advies vragen aan de So ciaal-Economische Raad. Werkgevers en werknemers wer den het ook eens over een rapporta ge die bedrijven moeten maken over hun eigen minderhedenbeleid. In november wordt daarover verder gepraat. Het kabinet kon de sociale partners gisteren niet bewegen een gezamenlijke oproep te doen tot ge matigde loonontwikkeling. Net zo min als dc sociale partners bereid waren zich te binden aan een be paald percentage van de loonruimte voor het scheppen van werkgele genheid. Toch toonde minister De Vries (sociale zaken) zich tevreden. Ook de bonden en werkgevers waren re delijk te spreken. VNO-voorzitter Van Lede zei namens de werkge vers "dat het een wonder was dat er I MultiRent verhuurt alles op wielen Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80, LekJen. Tel. 071 - 310001 NÜ HALEN... ZOMER 1991 BETALEN! TAltOT Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pagina 20 óók om te weten wie er eerste viool speelt Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik met missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement 1285.50* Voor het abonnement ingaat wuIvt*» f de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing iv) Naam Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1