TAD LEIDEN 't Heeft iets detective-achtigs om de goede weg te vinden in het archief Taptoe zonder hoogtepunten en incidenten Veel aanrij dingen door omleidingen Kun je die haring niet zelf schoonmaken? s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 3 OKTOBER 1990 Jury stelt vast: niveau elk jaar minder Erepenning B en W kennen aan personen en instellingen die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Leidse gemeenschap de erepen ning van de stad toekennen. Personen ontvangen steeds de zilveren penning, aan instellingen wordt de penning in goud uitgereikt. De uit reiking vindt plaats op de vooravond van drie oktober. Soms wordt de penning een extra keer toegekend. Hieronder een overzicht van personen en instellingen aan wie in de loop der jaren de penning is uitgereikt: 1927 Ir. G.L. Driessen (directeur Gemeentewerken) 1933 F.G. Rosier (refendaris ter Secretarie) 1933 Mw. Coert-de Jong (heropening De Lakenhal) 1936 Drie October Vereeniging (50-jarig bestaan) 1939 Leids Studentencorps (100-jarig bestaan) 1941 Dr. W. Stuurman (directeur Slachthuis) 1950 W. van der Laan (voorzitter Drie October Vereeniging) 1952 Vereniging Oud Leiden (50-jarig bestaan) 1954 mej. J.L. van Hoorn (directrice Meisjes HBS) 1964 Jhr. Mr. F.H. van Kinschot (burgemeester) 1965 mej. Dr. C. Hovens Greve (arts) 1967 H. de Wilde (Drie October Vereeniging) 1968 Stichting Leidsche Spaarbank (150-jang bestaan) 1969 Dr. E.H. Reerink (president-curator universiteit) 1970 mej. Dr. A.M.M. Smit (adviseur openbaar voortgezet onderwijs) 1970 Kol. Th.H. Wessels (commandant Koksschool) 1970 S. Menken (25 jaar wethouder) 1971 Mr. C.G. van der Willegen (burgemeester) 1971 J.C. van Eek (notaris) 1972 Dr. M.A. van Dongen (chirurg) 1973 J. van der Zwart (secretaris Bond van Amateurtuinders) 1974 Mr. Ph.J. de Ruijter de Wildt (voorz. Drie October Vereeniging) 1975 Rijksuniversiteit Leiden (400-jarig bestaan) 1975 M.G. de Ponti (RK priester) 1976 I. Coster (voorzitter NW Leiden) 1977 mw. J.M. v.d. Blom (oud-raadslid) 1978 Mr. C.J. Woudstra (oud-voorz. Cie. voor de Beroepschriften) 1978 M.J.J. Riethoven (sportorganisator) 1979 H. Kleibrink (fotograaf, filmer, auteur) 1980 Dr. A.J. Vis (burgemeester) 1980 A. Verboom (wethouder) 1980 P.F.S. Biegstraaten (voorzitter Sportstichting) 1981 P. Herfst (voorzitter vereniging belangstellenden Lakenhal) 1982 D.E. Krantz (voorzitter stichting Diogenes) 1983 De NV Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Bnll 1984 Mr. C.J.D. Waal (wethouder) 1984 mw. M.J.E. Kerckhoff (aktief voor jongeren en bejaarden) 1985 mw. A.B.J. van der Vliet-de Vries (huisarts) 1986 Mr. J.M.A. Biesheuvel (auteur) 1987 Rijksmuseum voor Volkenkunde (150-jarig bestaan) 1987 mw. M. Servaes-Beij ('Zangeres zonder Naam') 1988 J. van Zijp (oud-Leidato voorzitter, oud-raadslid) 1989 R. Rementaria Troncosco (aktief bij Chili-front) 1990 Willemijn Fock (kunsthistorica) Willem Spierdijk Erepenning 1990 voor hoogleraar kunstgeschiedenis mevrouw Fock LEIDEN De Leidse erepen ning is gisteravond uitgereikt aan Prof. dr. C.W. Fock. Zij is hoogle raar kunstgeschiedenis aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hoogte punt van haar werk is haar bijdrage aan het boek 'Het Rapenburg', waarin de geschiedenis van alle panden aan deze Leidse gracht wordt beschreven. Mevrouw Fock, die sinds 1982 hoogleraar is, zegt altijd een 'echte Leidse belangstelling' te hebben ge had. Die komt overigens niet voort uit het feit dat zij hier studeerde en het grootste gedeelte van haar leven in Leiden woonde. "Leiden was in de 17e en 18e eeuw een van de be langrijkste steden van Holland, de stad heeft als voorbeeld gediend voor andere steden als Dordrecht, Delft en Gouda. Daarnaast brengt de aanwezigheid van de universiteit interessante aspecten met zich mee. Wat ook meespeelt is dat Leiden een zeer uitgebreid en goed toegan kelijk archief heeft". De belangstelling voor de serie over het Rapenburg is groot. Van de delen worden er steeds circa dui zend exemplaren gedrukt. Ook niet-historici hebben belangstelling voor de werken. In de boeken zijn honderden pagina's met inventaris lijsten, die bij erfenissen worden opgemaakt, afgedrukt. Op die ma nier kan de lezer een goed beeld krijgen van vroeger tijden. Zilversmeedkunst Hoewel de studie nog niet is afge rond denkt mevrouw Fock alweer aan volgende onderzoeken en pu blicaties. "Er moet nog een goed boek komen over de Leidse zil versmeedkunst. Het materiaal daar voor is beschikbaar". Ook staat er een studie op stapel naar het kunst bezit in Leiden in de 17e eeuw. "We willen bekijken wat de Leidenaar aan kunst in huis had. Hoe wijd ver breid waren de Jan Steens en de Gerrit Douws en wat deed de Leide naar met die werken". LEIDEN - De traditionele Taptoe op de vooravond van 3 Oktober is zonder enige wanklank verlopen. De politie hoefde nergens in te grij pen. Alleen bij de studentensocië teit Minerva op de Breestraat werd wat vuurwerk afgestoken en wer den druiven naar de paraderende verenigingsmensen gegooid. "We zijn erg opgetogen. Er is hele maal niets gebeurd. We hebben zelfs niemand mee hoeven te ne men naar het bureau", zo zei een op geluchte politiewoordvoerder Dick Graveland gisteravond. De politie had veel mensen ingezet om de boel in de gaten te houden. Niet in uni form maar vooral in burger. Rond Minerva liepen nogal wat recher cheurs met de bekende oordopjes zodat ze via de politieradio op de hoogte bleven van de situatie in de stad. De Taptoe trok zoals gebruikelijk 'half Leiden' naar de binnenstad waar de paraderende vrienden, fa milie en bekenden werden gadege slagen. Niet meer, zoals vroeger, al lemaal met een brandende fakkel maar met moderne lampjes op bat terijen. Opvallend was dat weinig vereni gingen echt moeite hadden gedaan om zich aardig te presenteren. Slechts twee clubs hadden enige zelfwerkzaamheid aan de dag ge legd. Het resulteerde in een kweek vijver voor de jeugd van de voetbal vereniging Roodenburg en een reu zenrad van de scoutinggroep St. Jo zef. Voor de laatste groep betekende dat dan ook de prijs voor de beste presentatie in de Taptoe. Het beeld je, de Leidse Joppensz, gaat voor een jaar naar de prijzenkast van St. Jozef. De jury vond dat de scouting groep gisteravond in de Taptoe "goed de opbouw van de vereniging toonde en met allerlei attributen op treffende wijze het spel van verken nen uitbeelde. Vooral het rad met "het zogenaamde sjorwerk trok de aandacht". De Leidse Joppensz is een wissel- prijs die jaarlijks wordt toegekend rieur van de panden. Daardoor krijg je een vertekend beeld. Met het on derzoek proberen we meer greep te krijgen op wat er feitelijk aan de hand is geweest". De hoogleraar zegt dat het interi eur tot nu toe weinig belangstelling heeft gehad van monumentenbe schermers. "Zelfs door mensen met de wil om alles zoveel mogelijk in oorspronkelijke staat te laten, is er nog veel veranderd. Er komt nu wel een kentering in, bij de Rijkscom missie voor de monumentenbe scherming is er nu ook aandacht voor de interieuren". Hobby Een van de redenen voor het toe kennen van de Leidse erepenning is dat mevrouw Fock haar onderzoe ken naar historisch Leiden voor een belangrijk gedeelte in haar vrije tijd verricht. Vele zaterdagochtenden brengt zij in het Gemeente-archief aan de Boisotkade door. "Aan de universiteit moet ik veel tijd aan on derwijs besteden. Dit soort onder zoek doe ik daarom veelal in de avonduren en de weekeinden doen als hobby". De kunsthistorica beschrijft deze vrijetijdsbesteding als spannend. "Het heeft iets detective-achtigs om de goede weg te vinden in de archie ven. Het materiaal in die archieven is weerbarstig, is natuurlijk niet op geschreven voor het doel waarvoor ik het nodig heb. Het is eigenlijk een duel met het archief'. Naast haar onderzoeken van de Leidse historie maakte prof. Fock van 1973 tot 1987 deel uit van de re dactie van het Leids jaarboekje, de Burgemeester Goekoop reikte gisteravond de erepenning uit aan prof. W. Fock. (foto Lock Zuyderduin) jaarlijkse uitgaven met historische is de serie boeken 'Het Rapenburg', Prof. Fock: "Door ons onderzoek verhandelingen over Leiden. Ook is dat zij met anderen heeft samenge- proberen we inzicht te krijgen hoe zij lid van de commissie die muse- steld. Dit najaar verschijn deel vijf, de mensen aan het Rapenburg heb- Rapenburg um De Lakenhal van advies dient. volgend jaar wordt de serie afgeslo- ben geleefd, hoe de huizen werden ten met het zesde deel. In de boeken aangepast aan de levensomstandig- wordt de geschiedenis van de pan- heden, welke mate van comfort er den nagegaan onder meer aan de was. Ik denk dat er nog geen tiende Een van haar belangrijkste werken hand van inventarislijsten. over is van het oorspronkelijke inte aan een groep van deelnemers die zich tijdens de Taptoe het meest on derscheidt in de presentatie aan het publiek. Aan de Leidse Joppensz is een geldprijs verbonden van 1000 gulden, beschikbaar gesteld door de 3 October-Vereeniging. Rommelig Het kostte de jury meer tijd dan in andere jaren om de prijzen toe te kennen, omdat naar haar oordeel maar van weinig onderscheid kon worden gesproken. In haar rapport kraakt zij nogal wat kritische noten. Zo vond de jury de Taptoe "romme liger dan anders" en meent zij dat het "kwalitatief elk jaar wat minder wordt, uitschieters daargelaten. Van originaliteit is maar zelden sprake". De jury meent dat een beetje discipline wel mag worden opgebracht, ook al zal dat bij de ene vereniging (muziek) veel gemakke lijker tot stand te brengen zijn dan yoor e koraalzang bij het standbeeld van burgemeester Van der Werf waren al vroeg veel mensen op de been. bij de andere (sport). J <i»to wim i>okm»i Taptoe 1990: half Leiden was weer op de been om vrienden, kennissen en familie toe te zwaaien. zu'derduin) LEIDEN - De afsluiting van het cen trum in verband met 3 ok'tober le vert nogal wat kleine aanrijdingen op. Gisteren werden er 21, voorna melijk kleine botsingen geregi- Fietsen op de rijksweg LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermorgen om half elf een 81-jari ge man uit Zoetermeer van de rijks weg A4 gehaald. De man reed op zijn fiets op de rijbaan. De Zoetermeerder was volstrekt in de war. Hij wist niet waar hij was en ook niet hoe hij heette. Omdat hij een briefje in zijn zak had met zijn naam en adres, kon de politie de fa milie van de man waarschuwen. streerd door de Leidse politie. "Dat is veel voor één dag", aldus politie woordvoerder Graveland. Hij denkt dat veel automobilisten hun gebruikelijke route niet kun nen volgen en door onbekendheid met de weg aanrijdingen veroorza ken. In de meeste gevallen was er slechts sprake van blikschade. Bij twee ongevallen was er sprake van lichamelijk letsel. Een 21-jarige Leidse motorrijder brak zijn been toen hij tegen een auto reed op de Hoge Rijndijk. De auto, bestuurd door een 37-jarige inwoner van-Har- dinxveld-Giessendam, draaide op de rijbaan. De bestuurder zag de motorrijder, die op de busbaan reed, niet aankomen. Een 19-jarige fietster uit Leider dorp liep vermoedelijk buikletsel op bij een ongeval op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Marnix- straat. Een Voorhoutse (65) draaide met haar auto de Marnixstraat in en gaf de fietster geen voorrang. Drie aanhoudingen LEIDEN - Drie Leidenaars zijn de afgelopen nacht aangehouden voor het plegen van vernielingen. Twee jongens van 15 en 19 jaar werden op de Vondellaan aangehouden nadat ze over een auto hadden gelopen. Een 21-jarige man werd op de Boommarkt in de kraag gegrepen omdat hij een vlaggestok had ver nield. Het was de jury opgevallen dat zo wel défilé als groet bij het Van der Werff monument door tal van vere nigingen slordig werd gedaan. "Met een beetje moeite kan dat toch op behoorlijke wijze gebeuren, zoals gelukkig door menige groep werd aangetoond". Een der verenigingen liet zelfs het vaandel opgerold, zo constateerde zij met enig afgrijzen. Wat de jury ook hinderde was dat sommige verenigingen zich ondui delijk presenteerden. "Nogal eens waren de namen van de sponsors duidelijker te zien dan de naam van de vereniging en dat kan toch niet de bedoeling zijn". De tweede prijs (een geldbedrag van 750 gulden, beschikbaar ge steld door het Leidsch Dagblad) ging naar de 45-jarige gymnastiek vereniging Victorie. De jury teken de daarbij aan: "Victorie bracht een grote groep op de been met leuke af fiches en tal van attributen. Het ge heel was ordelijk, zelfs bij de jeugd". Veel tijd had de jury nodig om de derde prijs (een geldbedrag van 500 gulden, beschikbaar gesteld door de Leidse Sportfederatie) toe te kennen. Deze werd ten slotte toebe deeld aan de drumfanfare Matilo, "als aanmoediging, omdat Matilo zich in betrekkelijk korte tijd heeft ontwikkeld tot een prima korps". Een eervolle vermelding (waar aan verbonden een geldprijs van 250 gulden van de 3 October-Veree niging) ging naar de korfbalvereni ging Ons Eiland. "Fris ordelijk en gedisciplineerd", aldus het jury oordeel. Voorts uitte de jury haar waardering voor de voetbalvereni ging UVS die in haar gelederen een groep gehandicapte voetballers had opgenomen. En er was ook een woord van lof voor Lugdunum die zo'n kostelijke taart meetroonde. De Taptoe-jury bestond dit jaar uit: mr. J.W. Jansen voor de 3 Octo ber-Vereeniging (voorzitter), me vrouw L.G. Maas-Wielinga voor het Leidsch Dagblad en C. de Vriend voor de Leidse Sportfederatie. Zo'n 36.000 haringen en 5500 bro den lagen op hen te wachten. Al om 7.10 uur werden de eerste uitge deeld, tot 10.00 uur passeerde een lange stoet mensen de tafels in De Waag. Om de vissen te kunnen ver voeren waren ze gewapend met plastic tassen, kranten, pannen, em mers, broodtrommels en zelfs een tonnetje. Buiten stonden circa vijftig Kat- wijkse vakmensen de haringen schoon te maken. Van deze service werd dankbaar gebuik gemaakt. De Leidse mevrouw Van Leeuwen vindt eigenlijk dat ze het zelf hoort te doen. "Maar ach, ik heb tientallen jaren staan te ploeteren om die din gen schoon te krijgen. Waarom zou ik eigenlijk moeilijk doen?" Het vergde wel even geduld om aan de beurt te komen bij een van de kraampjes, maar de sfeer bleef goed. Hoewel, hier en daar viel wat echtelijk gemopper op te tekenen. "Zeg Annette, kun je dat nou echt niet zelf?", vraagt een man aan zijn vrouw. Die is echter niet van plan de rij te verlaten. "Dit is ideaal joh, doe jij het anders zelf Achter de kraampjes bleven de gezichten ook vrolijk, al was het hard werken. "Ik heb geen idee hoe veel ik er vanochtend heb schoon gemaakt. Het zullen er honderden zijn, maar precies kan ik het niet zeggen", aldus een vrouw die in het dagelijks leven in een Katwijkse viswinkel staat. In een kleine drie uur tijd werden vanochtend in De Waag 36.000 harin- Vertegenwoordigers van de Leid- gen 5500 broden uitgedeeld. (foto Wlm Dijkman! LEIDEN - 's Morgens een grote jongen, 's ochtends ook een grote jongen. Onder dat motto verzamel den duizenden Leidenaars zich van ochtend rond De Waag. Met kleine oogjes en sommigen klagend over hoofdpijn stonden ze in de rij voor de traditionele haring- en wittt- brooduitreiking. se afdeling van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen (ANBO) haalden in alle vroegte 550 haringen op om die vervolgens zelf weer uit te delen. Voorzitter A. Abcouwer legt uit dat dit gebeurde om de ou deren, die niet meer zo goed ter been zijn de gelegenheid te geven ook hun visje te verorberen. "Ze hebben de hele dag de tijd om naar ons gebouw aan het Rapenburg 48 te komen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13