Bevolking Israël Water stijgt Fidel Castro tot aan de lippen Kohl, de ongekroonde Duitse koning Veertig procent bevolking woont in een krottenwijk Onafh ankelij ken winnen verkiezingen Hongarije Harinkje happen in Leiden? 'Hongersdood dreigt voor acht miljoen Sudanezen' DINSDAG 2 OKTOBER 1990 BUITENLAND PAGINA 7 Palestijnen moeten bescherniingspakket kopen NEW YORK/AMSTERDAM (IPS/ANP) - Ondanks de snelle ver stedelijking van de de afgelopen de cennia woont veertig procent van de wereldbevolking in krottenwij ken. Volgens een rapport van Habi tat, het instituut van de Verenigde Naties dat zich bezighoudt met huisvesting, geldt dat zowel voor geïndustrialiseerde landen als voor ontwikkelingslanden. Het rapport werd gisteren gepubliceerd ter gele genheid van Wereld-Habitat-Dag, die elk jaar op 1 oktober wordt ge houden. 700.000 mensen in krottenwijken Naar verwachting zal dat binnen teur-generaal Biegman van het tien jaar vijftig procent van de be- nisterie van ontwikkelingssamen- gratie naar de steden eerder te heb ben bevorderd dan beperkt In het komende decennium dreigen de grote steden in de arme landen nog eens 600 miljoen mensen te moeten opnemen. Dat betekent uitbreiding van krottenwijken op uiterst ongezonde verandering, zo^ verklaarde direc- plekken als afvalbergen, rivierbed dingen en belendende percelen va vliegvelden. Grove middflloH nlH hol werking gisteren. In de onlangs ver- platwalsen van krotten en beper- De Nederlandse Habitat Commis sie is gisteren een campagne begon nen om de armoede te bestrijden in de Indiase stad Bangalore. Voorzit ter Max van der Stoel kondigde aan dat de NHC zichzelf volgend jaar opheft, omdat de stedelijke proble matiek inmiddels een onlosmake- wijken en particuliere organisaties heeft de tement, 'Een Wereld van Verschil' NHC een aantal projecten geformu- is bestrijding van de stedelijke ar- legalisatie van woningen, hebben leerd, variërend van de bouw van moede een van de zogeheten 'speer- op de lange termijnjiauwelijks suc- een crèche tot de aanleg van water- punten'. Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV - Alle 4,5 miljoen inwoners van Israël krijgen de komende weken een gasmas ker. Voor de Palestijnen in de bezette gebieden zijn voorlopig geen maskers beschikbaar. Israël zegt ervoor te zorgen dat ze die in de nabije toekomst kunnen kopen. Hoewel offi cieel ontkend, hangt het besluit volgens een militaire bron wel degelijk samen met de Golfcrisis, die voor Israël in een "dreigende" fase zou zijn beland. De uitreiking van de maskers be- gen Israël en Saudi-Arabie als Irak gint volgende week in drie kleine zou worden aangevallen. plaatsen, daarna komen de grote Voor Israël is dat geen woorden- steden aan de beurt. De regering spel, maar uiterst bedreigende taal. kiest voor fasegewijze uitreiking "Noem Saddam Hussein wat je om paniek te voorkomen en Irak wilt", verklaarde de hoge Israëli- niet het idee te geven dat Israël een Sche officier, "maar noem hem geen aanval in de zin heeft. De Israëli's leugenaar want dat is hij niet. Ge- ontvangen een verzegelde doos met loofwaardigheid is een keurmerk behalve een gasmasker een gevulde van zijn beleid", atropine-injectiespuit tegen de ge- De militaire bron maakte er geen volgen van zenuwgas, en een zakje geheim van dat Irak met een verras- ontsmettingspoeder. Ook niet-Is- singsaanval op Israël zware schade raëli's en diplomaten zullen van kan aanrichten, omdat het in de af gasmaskers worden voorzien. Toe- gelopen jaren "zeer gevaarlijk risten krijgen ze uitgereikt in hun speelgoed" heeft gekregen van het hotel zodra de noodzaak zich voor- Westen. Het Iraakse landleger doet. vormt op dit moment geen gevaar Volgens een militaire woordvoer- voor Israël, maar wel kan een Iraak- der zijn er niet voldoende maskers Se raket binnen vier of vijf minuten in voorraad om ook de bevolking Tel Aviv bereiken. van de bezette gebieden uit te rus- 1 ten voor een chemische oorlog. hei Duitsland krijgt r'oveHeï^smen STS souvereiniteit terug schaffen voor de ongeveer 1,5 mil- joen Palestijnen op de Westelijke NEW YORK (GPD) - De vier over- Jordaanoever en in de Gazastrook. winnaars van de Tweede Wereld- Zij moeten die pakketten, tegen nog oorlog, de Verenigde Staten, de onbekende prijs, dan wel zelf ko- Sovjetunie. Engeland en Frankrijk, pen, Arabische inwoners Van Oost* hebben gisteren officieel hun aan- Jeruzalem krijgen de maskers gra- spraken op Duitsland ingetrokken tis in de komende weken, net als de en Duitsland zijn souvereiniteit te- bewoners van het westelijk deel van ruggegeven. dg staci Dat gebeurde met een kleine Van de geforceerde luchtigheid plechtigheid in het Jacob Javits waarmee dl militaire leiding gister- Congrescentrum in New York, aan avond de uitreiking van de maskers het begin van een vergadering van aankondigde, was liets terug te v,n- de 35 landen die deel uitmaken van den in de brief,ngdie een gold gein- ^e Conferentie over Veiligheid en formeerde Israëlische militaire Sa™'e-w"!tongin E lrojpia (CVS bron een paar uur eerder gaf aan De overdracht had plaats door de een klein gezelschap buitenlandse ondertekening van een document journalisten. De hoge officier om- door de ministers van buitenlandse schreef de situatie van dit moment 2aken de v,er landen, plus mi- als "uiterst grimmig". De uitreiking G™sc,har (buitenlandse za- van de gasmasker!, zo bleek zon- kan Y?n West-Du,Island), en minis- neklaar. heeft direct te maken met {F Meyer (onderwijs van Oost een nieuwe beoordeling van de ne eJVtoren eetekende verklarine Golfcrisis. De militaire bron wees er "e gisteren getekende verklaring ^steVseptember sprake!! vaneen TnOIÏlftOcht Op paitljCOIlgreS CDU de fraakse leider Saddam Hussein aan dat h,j ,r°"d Dtntsland. Officieel aanvallen zou lanceren op de olie- 231 Duitsland morgen weer een sou- velden in Saudi-Arabie en op Israel vereine staat zijn. iOp die dag zullen zodra de VN-boycot hem econo- Oost- en West-Dmtsland worden misch zou dreigen te wurgen, en verenigd Strikt formeel genomen noemde de uitbreiding vart het em- moet echter de verklaring van giste- bargo "een daad van oorlog". Daar- ren "og we' do°2 de Parlementen vóór had Saddam verklaard alleen van de vier betrokken landen wor- kranen en voorlichting aan kinde ren over milieuproblemen. Of ook minister Pronk er geld in zal stop pen is nog niet bekend. Het aantal inwoners in krotten- Pronks voorganger. Piet Buk man, hield hulp aan de steden af. Hulp aan het platteland zou volgens hem het beste middel zijn om de on gebreidelde groei van de steden te ontwikkelingslanden remmen. Dat argument is nu ach- lijk onderdeel van het Nederlandse groeit tweemaal zo hard als in de terhaald, stelde Biegman. ontwikkelingsbeleid is geworden. overige stadswijken. De ernst van Alle pogingen ten spijt om de trek Bangalore, de snelst groeiende de stedelijke problematiek in arme naar de stad tegen te gaan is in de af- stad van India, moet de komende ja- landen is tot voor kort zwaar onder- gelopen 25 jaar de stedelijke bevol- ren drie miljoen nieuwe inwoners schat. Maar als het aan de Neder- king in ontwikkelingslanden ver moet herbergen. Momenteel woont landse minister van ontwikkelings- dubbeld tot 34 procent. Ontwikke- veertien procent van de bevolking, samenwerking ligt, komt daarin nu ling van het platteland blijkt de mi- ces geboekt, aldus Biegman. De milieuvervuiling wordt in steeds meer steden een probleem. In Mexico-stad bijvoorbeeld, met zijn 20 miljoen inwoners de dichtst bevolkte stad ter wereld, is de milieuverontvereiniging ronduit alarmerend. De stad ligt in een dal dat omgeven is door bergtoppen, waardoor de uitlaatgassen van de talrijke auto's boven de stad blijven hangen. Steeds meer inwoners die zich dat financieel kunnen permit teren, ontvluchten de stad op zoek naar stilte en frisse lucht. LEIPZIG - In Leipzig werd gisteravond een demonstratie gehouden tegen de Duitse eenwording die vannacht een feit wordt. Op spandoeken viel onder meer de tekst 'Waarom begrijpt niemand ons daar?' te lezen. De demon stranten wezen onder meer op de strengere regels die straks voor abortus gelden en op de sociale voorzieningen die voor een aantal mensen minder worden. In Leipzig begon een jaar geleden de vreedzame revolutie in Oost-Duits- land. (toto ap> mocraten bekrachtigen onze gelof- twee CDU's tot een partij verenig- militaire maatregelen te nemen te- den geratificeerd. HAMBURG - "Wij christen-de- Oucl-mmister in Griekenland naar gevangenis ATHENE (Rtr/GPD) - De voorma lige Griekse minister van justitie Agamemnon Koutsoyorgas is giste ren gevangengezet in afwachting van zijn berechting. De socialisti sche oud-bewindsman wordt ver dacht van medeplichtigheid bij een bankschandaal waarbij mogelijk 200 miljoen dollar (350 miljoen gul den) is verduisterd. Koutsoyorgas was in september van het vorig jaar samen met de so cialistische oud-premier Andreas Papandreou in staat van beschuldi ging gesteld wegens de affaire rond de Bank van Kreta. De Griekse premier Kostas Mitsotakis heeft gisteren enkele wijzigingen aangebracht in zijn vijf maanden oude, conservatieve rege ring. De meest opvallende is de toe treding tot het kabinet van zijn ei gen dochter, Dora Bakoyannis, als "onder-minister bij de premier". ADVERTENTIE De Leidse straten en pleinen zijn er alweer klaar voor Om morgen wederom viktorie Ie kraaien en het feestgedruis tot diep in de nacht Ie laten klinken En als het geld er wat sneller doorgaat dan verwacht, haalt u gewoon wat extra bij GWK Want ook als het feest is krijgt u bij GWK kontant geld voor uw cheque, girobetaalkaart en credit card BIJ GWK HAAL JE 'T ALTIJD. GWK-LEIDEN (op het NS-station) te: nooit meer oorlog en geweld. Nooit meer dictatuur en onderdruk king. En wij voegen daar vandaag aan toe: nooit meer socialisme". De 750 christendemocratische af gevaardigden uit West-Duitsland en de 250 gedelegeerden uit de nóg- DDR, die gisteren in Hamburg de men. Beter hadden de kiezers hun wantrouwen in de partijpolitiek niet kunnen demonstreren. De poli tieke partijen hebben zichzelf in de paar maanden sinds de parlements verkiezingen in maart behoorlijk in diskrediet weten te brengen. De kiezers hebben dat in de eerste plaats afgestraft door helemaal niet te komen opdagen. In de kleinere dorpen, waar ieder een iedereen kent, zijn de gemeen teraadsverkiezingen met een op komst van iets meer dan 50 procent nog betrekkelijk goed verlopen. In de meeste grotere steden bleef de opkomst echter onder het wettelijk voorgeschreven minimum van 40 procent. Dat betekent dat in 1845 van de 2261 plaatsen met meer dan 10.000 inwoners een tweede ronde nodig is Dat geldt ook voor de hoofdstad Budapest, waar de op komst 37 procent was. Over het nut van die tweede ron de bestaat overigens grote twijfel. Verwacht wordt dat de opkomst dan nog veel lager is. zodat het straks kan gebeuren dat uiteinde lijk slechts 10 tot 15 procent van de kiezers beslist hoe de samenstelling van de gemeenteraden is. Steeds minder mensen in Hongarije begrij pen waarom dat democratischer is dan de eerste ronde geldig verkla ren, zodat de samenstelling van de raad in elk geval is gebaseerd op de mening van 30 tot 35 procent van de kiezers. Maar niet iedereen ziet in die lage opkomst een probleem. Het Hon gaars Democratisch Forum, de grootste regeringspartij, die in deze ronde overigens een duidelijke ne derlaag heeft geleden, meent dat zo'n opkomst in westerse landen heel normaal is. Daarbij wordt voor al Zwitserland als voorbeeld ge noemd. Ook de grootste oppositie* was zijn dag "Wij zijn de leidende partij, het Verbond van Vrije Demo- regeringspartij en wij zullen dat craten. laat zich in soortgeluke be- BUDAPEST - De onafhankelij ke kandidaten zijn de grote win naars geworden van de Hongaarse gemeenteraadsverkiezingen. Voor al in de kleinere dorpen, waar niet alleen een gemeenteraad, maar ook een burgemeester moest worden gekozen, werden de politieke partij en weggevaagd door kandidaten zonder partijbinding. In 2285 van de 2758 dorpen waar een burgemeester werd gekozen, ging het om een on afhankelijke kandidaat. In de grotere gemeenten deden de onafhankelijken het minder goed. maar ook daar haalden ze ge middeld 12,5 procent van de stem- 'Benvi js vernietigd tegen Honecker' BERLIJN (AFP) - De DDR heeft documenten laten verdwijnen die belastend zijn voor de Oostduitse ex-president Erich Honecker. Die beschuldiging heeft de Westduitse senator voor justitie Wolfgang Schomburg gisteren geuit. "De pa piervernietiger heeft op volle toeren gedraaid", aldus Schomburg in een vraaggesprek met de krant Die Welt. den, jubelden de man toe die is uit gegroeid tot de ongekroonde ko ning van dat grote Duitsland: Hel mut Kohl. Daar stond hij, tegen een deerde "Helmut, Helmut" en koos zwart-rood-gouden achtergrond met de leus "Ja tegen Duitsland, ja tegen de toekomst". Kohl liet de ovaties zichtbaar ge nietend over zich heen komen. Het woordingen uit. Oppositiepartij Jonge Democra ten (Fidesz) valt in het parlement op door haar zakelijke benadering van de problemen. De Fidesz-vertegen- woordigers weten zich meestal af zijdig te houden van de door de kie zers zo gehate kibbelende debatten over niets en de partij deed het deze verkiezingen opmerkelijk goed. Tegen de eigen verwachtingen in veroverde Fidesz zelfs een aantal burgemeestersposten in kleine dor pen. In Budapest eindigde de partij nisten gevangen werden gezet en In Sudan is isolement. Praktisch alle landen in gemarteld. Natuurlijk veroordeelde de wereld hebben hun hulp aan hij de opportunisten die met de Sudan stopgezet vanwege de mee- SED hadden geheuld. "Maar ieder- vijf jaar geleden. Volgens westerse dogenloze politiek van de junta om een die het geluk had veertig jaar in diplomaten en hulpverleners in het hongerende burgers te gebruiken het Westen in vrijheid te leven, pjon en voedsel als wapen in de moet voorzichtig zijn met het ver- christenen oordelen van anderen. Ieder zou zo KHARTOUM (AP) zich een hongersnood aan het afte kenen die ernstiger is dan die van hem met 97 procent van de stem men tot voorzitter van de geheel Duitse CDU. Het partijcongres was één grote familiereünie met Helmut Kohl als stralend en dominerend middel punt. De inmiddels onaantastbare CDU-leider begon met de niet ge makkelijke taak uit te leggen dat de Oostduitse christendemocraten be ter zijn dan hun reputatie. Kohl verwees ernaar dat veel eer ste mannen en vrouwen direct na de oprichting in 1945 door de commu- als tweede, na de Vrije Democraten! Toch noemde parlementslid Gabor Fodor de verkiezingen "een geza menlijke nederlaag voor alle partij- Afrikaanse land dreigen drie tot acht miljoen Sudanezen van de strijd die het verzet honger om te komen, als niet snel hulp wordt geboden. De militaire junta van Sudan wei- is ook het enige niet direct bij de gehandeld". en animisten in het zuiden tegen de bij zichzelf te rade moeten gaan hoe moslimoverheersing voert. Sudan hij onder deze dwang zou hebben gert de noodsituatie onder ogen te Golfcrisis betrokken land dat de Morgen, eenwordingsdag, gaat de Kuwayt Nederlandse ambassade in Oost- Berlijn dicht. Voor het verenigd zien en staat het buitenland en ternationale hulporganisaties niet toe voedsel te sturen naar de meest bedreigde gebieden. Als daar geen verandering in komt, is over een halfjaar sprake van massale sterfte. De Sudanese junta van luitenant- generaal Omar Hassan El-Bashir verkeert in een vrijwel compleet Er komen geregeld berichten Duitsland is de ambassade in Bonn over bombardementen van de wei- aangewezen als de enige Neder- nige voedselkonvooien die zich nog landse ambassade bij de oosterbu- in Sudan durven te wagen. Onlangs ren. Koningin Beatrix heeft giste- moest zelfs een schip met voedsel- ren afscheid genomen van de hulp van het Rode Kruis het ontgel- laatste DDR-ambassadeur in Ne- den. derland, Lothar Nestier. Bloedbad Onbekende schutters hebben giste ren in Bayrut een bloedbad aange richt onder honderden demonstre rende aanhangers van de opstandi ge christelijke generaal Michel Aoun. Zeker 25 mensen kwamen om het leven en ten minste 82 men sen liepen verwondingen op. Arrestaties De Zuidafrikaanse politie heeft drie mannen gearresteerd die betrokken zouden zijn geweest bij de slachting in een forensentrein in Johannes burg. drie weken geleden. Bij deze moordpartij kwamen 26 mensen om het leven en raakten meer dan 100 gewond. De arrestanten zijn al len zwart. Beschuldigd Henrik Johansen, de eigenaar HAVANA (Rtr/ANP) - Cubanen zijn het na ruim dertig jaar Fidel Castro wel gewend. Likkend aan onbegrensde mogelijkheden, zoals een ijsje, veelal uit gaarkeuken-ach- gevluchte Cubanen in Miami hun tige ijzeren bekertjes, laten ze de nieuwe vaderland in de ether aan- toespraken van hun president gela- prijzen, steekt Cuba inderdaad nog ten over zich heenkomen. Landge- steeds schraal af. De snelle ontwik noten, zo hield Castro zijn onderda- kelingen in Oost-Europa, waardoor nen ontelbare keren voor. het com- de Sovjetunie Havana niet meer de munisme heeft jullie de beste ge- steun van vroeger kan geven, heeft zondheidszorg, het beste onderwijs deze schraalheid slechts versterkt, en de hoogste levensstandaard bracht. De laatste dagen is van Cas tro's juichende toon bar weinig nog geen sprake is, overgebleven. De nood is Fidel tot aan de lippen gestegen. Zelfs voor de socialistische on derdaan van Fidel blijken de mate- Helemaal ten onrechte was de riele geneugten niet minder te we- grijsgedraaide lofriedel van de baar dige revolutionair niet. In vergelij king met buurlanden als Jamaica, Haïti en de meeste landen in Mid- den-Amerika. die in het midden van de veerboot Scandinavian Star aan de jaren vijfig in eenzelfde deplora- men gen dan de afwezigheid van analfa betisme. "Wat een genoegen om te kunnen lezen wat elders mogelijk is", vatte een dissidente Cubaanse intellectueel het eens cynisch sa- boord waarvan op 7 april dit jaar bele situatie verkeerden, heeft Cu- brand uitbrak, is gisteren wegens ba het niet slecht gedaan. "het uit winstbejag in gevaar bren gen van de levens en de gezondheid p»-» van men en" in staat van beschuldi- -ï^uuiuc. mgm ging gesteld. Bij de ramp kwamen Tot Castro's grote verdriet kijken lijk de export van duurbetaalde Cu- ïndertijd 158 passagiers en beman- zijn landgenoten echter zelden naar baans suiker aan banden gelegd ter- ningsleden om het leven. het westen, zuiden of oosten. Hun wijl de inval van Irak in Kuwayt het Door de recente ontwikkelingen in Oost-Europa en de Golfcrisis zit Cuba klem", zo onderkent zelfs Cas tro nu. De ondergang van het socia lisme in Oost-Europa heeft name- voorstelt is rigoureus. "Laat je auto staan, neem de fiets, ga zelf eten ver bouwen, neem genoegen met goe deren op de bon en beknibbel op het gebruik van elektriciteit", zo hield Castro zijn land vrijdag voor "Het hoogste goed is het vaderland en de revolutie te beschermen". Castro probeert de moed er dus in te houden en niet zonder humor heeft hij het noodplan, dat de Cu baanse economie van een snelle dood moet vrijwaren, "een speciale periode in vredestijd" genoemd. Alsof het de tien miljoen Cubanen nog niet was opgevallen dat het communisme als ideologie een kwynend bestaan lijdt. En dat de dreiging van een oost-west oorlog in rook is opgegaan. Castro, een gekend strateeg, moet de bui zien hangen. Decennia lang heeft zijn eiland de immense druk van de Verenigde Staten, dat een communistisch bolwerk in zijn ach tertuin nooit heeft willen accepte ren. weten te weerstaan door de ein deloze stroom hulpgoederen uit de energie-importerende Cuba op ho- Sovjetunie. Nu de economie daar in Rechter: India moet wachten met banenplan NEW DELHI (AP) - Het Indiase Hooggerechtshof heeft de regering gisteren gelast haar omstreden ba nenplan op te schorten. Gehoopt wordt dat daardoor een einde komt aan de golf van studentenprotesten, waarbij tientallen doden zyn geval len. De vijf rechters van het Hof be paalden tevens dat op 25 oktober, twee weken eerder dan gepland, de wettigheid van het banenprogram- ma worden getoetst, zo berichtte het Indiase persbureau PTI. Het Hof liet de regering de vrij- geen kans. Castro noemde deze heid voorbereidingen te treffen hulp vorige week nog zonder mas- voor de tenuitvoerlegging van het kering "de hoeksteen van onze eco- plan, dat beoogt bijna de helft van alle overheidsbanen te reserveren voor de lagere kasten. Tot die voor- nomische ontwikkeling". 'Pijn' In een ultieme poging de verwor venheden van de revolutie te red den, gaat Castro in het nieuwe noodprogramma, zoals dat vorige week werd aangekondigd, terug bereidingen behoort het verzame len van lysten van namen van men sen die voor het banenplan in aan merking komen. Het plan werd op 7 augustus ont- zun bevroren en enkele fabrieken de studenten in het land. die vrezen worden gesloten "En reken maar er nadelige gevolgen van te onder dat dat pijn doet", aldus de 64-jange vinden. Bij betogingen en rellen zun sindsdien al minstens zeventig mensen om het leven gekomen. Zo'n twintig studenten van de massaal hun eigen voedsel te gaan hoogste kaste pleegden uit protest verbouwen. De trek naar het platte- tegen de maatregel zelfmoord door slechts de toeristenindustrie nog In Hoshiarpur, 250 kilometer ten ge kosten heeft gejaagd. De oplossing die de president snel tempo in elkaar lijkt te storten, overleven en niet de kwaliteit van moet Castro de nabye toekomst vre- leven de nadruk gekregen. naar de stad gedirigeerd om de on lusten de kop in te drukken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7