Eerbied op perkament riNann rrnri m Shooting Party: muzikaal entertainment van niveau PODIUMBLIK De symbolentaal van Suchanek Anti-Rushdiefilm flopt in UK PAGINA 20 KUNST DINSDAG 2 OKTOBER 1990 nrei^ tnmxi imi in >n Wo uo •oitfo -pj-aTi -tuis -joiini -ro>i -jiisj D)CD»1T63J!7)5 ppsVDfi iil&tw fif*9>pp Bn Hl# HJP SïtjVidik nn j'i'pn p mro nra mvp3 xi) nufei nt ty <pm ima enyen -pi (KUUBrnnjm oy -i- nttp artn'r -pry pfcticos :'r:nnto"nfiK» ïiTSonnp NpfcOp pp ns dstji ijoxnti'Twjrunxv swdukiuqM twn«8?«rnXTOiJ lirppTOipiwrV w„i &T /^~T T. liüXltó-JXZSXXW Coen van Vrijberghe de Coningh (links), Han Oldige en Theo Nijland (rechts) tijdens hun optreden als 'The Shooting Party'. (foto Ben van Duin) 'Master of hounds tour' door The Shooting Party, bestaande uit Theo Nijland (tekst en muziek), Coen van Vrijberghe de Coningh en Han Oldigs. Gezien op 29 september in de Leidse schouwburg. LEIDEN De klok is teruggezet, de herfst is begonnen - maar voor een kerstlied is het nog rijkelijk vroeg. Toch brengen de drie he ren van The Shooting Party in hun nieuwe programma een heus kerstnummer ten gehore. Ook al is hun gehele optreden doortrok ken van een lichte mate van speelse ironie, dit nummer lijkt verder toch serieus bedoeld. Ove rigens valt het alleen door de tijd van het jaar enigszins uit de toon, want op de muzikale kwaliteit en de uitvoering ervan valt niks aan te merken. Dat geldt trouwens voor het gehele programma: het is een kwaliteitsprodukt van drie zeer goed op elkaar ingespeelde muzikanten. Theo Nijland schreef de tekst en de muziek, die hij samen met Coen van Vrijberghe de Coningh en Han Oldigs uitvoert. Als 'The Shooting Party' brengen zij muzi kaal entertainment van niveau. Volgens de programmafolder is hun optreden bedoeld voor 'een intelligent en aandachtig pu bliek'. Dat eerste woord is natuur lijk bedoeld als reclametruc voor het paaien van de beoogde doel groep, het tweede klopt zonder meer. Er wordt aandachtig geluis terd naar deze drie veelzijdige muzikanten die bovendien uitste kend zingen. Jammer dat de pu blieke belangstelling voor deze 'voorpremière' (die abusievelijk als 'première' stond aangekon digd) nogal mager was. De heren van 'The Shooting Party' scheppen er zichtbaar ge noegen in om hun uitsluitend En gelstalig repertoire zo Brits moge lijk te presenteren. Die nadrukke lijk verzorgde uitspraak van het Engels geeft het programma een kakkineuze knipoog mee naast de toch al wat afstandelijke sfeer van het geheel. Zo ook lijken de grapjes die zij zich veroorloven, slechts een gereserveerde glim lach te beogen. Sommige num mers komen op die manier opti maal tot hun recht - bijvoorbeeld het lied dat beschrijft, hoe een man een 'shrink', zeg maar een 'zieleknijper', consulteert vanwe ge zijn schuldgevoelens na het kussen van een meisje in het park. In een ander vertellend num mer is 'Quicksand' het ritmebepa- lende woord; het gaat over drie mannen die tijdens een 'shooting party' een vrouwelijk wezen ge zien menen te hebben. Soms ook is de tekst minder nadrukkelijk aanwezig; het sterkst is dat in het nummer waar de zin: 'I just want to be with you' vrijwel geheel ten dienste staat van de muziek. In de orkestratie spelen de elektroni sche keyboards een hoofdrol. Een enkele keer gaat Theo Nijland achter de vleugel zitten. Dta had misschien iets vaker mogen ge beuren. Het was in elk geval een welkome afwisseling, ook al we ten de heren van 'The Shooting Party' de mogelijkheden van deze eigentijdse instrumenten fraai te benutten. WIJNAND ZEILSTRA Concert eerste trio Oscar Peterson AMSTERDAM (ANP) - Het oudste Oscar Peterson-trio zal in de nacht van zaterdag 17 op zondag 18 no vember optreden in het Concertge bouw in Amsterdam. Oscar Peter son speelt dan voor het eerst sinds tientallen jaren samen met bassist Ray Brown en gitarist Herb Ellis. Volgens Interfestivals, dat ook het North Sea Jazz Festival organi seert, gaat het dan ook om een jazz concert van historisch belang. Het trio krijgt versterking van drummer Jeff Hamilton. De kaartverkoop be gint op 6 oktober. Marieke van Leeuwen in 'Hedda Gabler' van Ibsen, in de regie van Frans strijards. (foto Reyn van Koolwijk) Vincent Bijlo De vanaf zijn geboorte blinde ca baretier Vincent Bijlo won in 1988 de publieksprijs van het Leids Ca baretfestival. Het vorige seizoen debuteerde hij met 'Made in brail le', dat zeer goede kritieken kreeg. Dat programma is donderdag na 150 uitvoeringen op kleinere po dia nu herschreven en in een nieu we regie op het grotere podium van de Leidse Schouwburg (20.15) te zien. Bijlo gaat zijn eigen blindheid niet uit de weg, maar hij blijft niet steken in de sick jo ke: Wat te denken van andere ge handicapten als Haye Thomas, Vladimir Horowitz en Iteke Wee- da? De cabaretier begeleidt zich zelf op de piano, de mondharmo nica en de bazuin. Ibsen Frans Strijards' regie van Henrïk Ibsens stuk 'Hedda Gabler' is deze week driemaal in het LAK-thea- ter te zien. Art Pro brengen deze enscenering voor het eerst in Lei den op donderdag, vrijdag en za terdag (20.30). Strijards maakte van de dood van Hedda Gabler en de door haar aanbeden kunste naar Lövborg geen zwaar drama. De personages zijn hol en hun om gang met elkaar is vals en-preten tieus. Het decor neemt het publiek op in het stuk. Naast grimmige ook komische momenten in spel van Han Kerckhoffs, Marieke van Leeuwen, Wim van der Grijn, Els Ingeborg Smits, Theo Pont, Paul Hoes en Jes Vriens. Mini en Maxi Karei de Rooy en Peter de Jong maakten als Mini en Maxi met 'Sprakeloos' een show die ook in ternationaal aansloeg. Mime, dans, illusie, timing, humor, ont roering en clownerie woordloos gecombineerd met muzikaliteit. On-Nederlandse theaterkunst vrijdagavond als reprise in de Leidse Schouwburg (20.15). Plok Jeugdtheatergroep Plok uit Rijs wijk brengt zaterdagmiddag (14.30) in de Leiderdorpse Muzen- hof haar voorstelling 'Mootjes' voor kinderen vanaf 7 jaar. Het is een spel over fantasie in de kin derwereld. Al spelenderwijs ont staan binnen een gezin situaties, waarvan niemand meer weet of het nou 'echt' is of 'fantasie'...of echte fantasie. To-ver-lei De Leiderdorpse toneelvereniging To-ver-lei brengt, na een Leidse voorsteliing vorige week, aan staande zaterdag ook in het Al- phense Parktheater (20.30) een uitvoering van 'En alles bleef bij het oude' van Angela Huth. Het stuk onder regie van Selma Susanna handelt over de liefde tussen man en vrouw: een man woont met zijn vrouw en haar twee zusters in een huis. Als de vrouw ziek wordt, zoekt ze een jonge kunstenares uit voor het LEIDEN - Met de belangrijke po litieke omwentelingen in het Oostblok is ook de belangstelling voor Russische, Oost-Duitse en Tsjechische kunst aanmerkelijk toegenomen. Op het gebied van de Tsjechische grafiek draagt gal- leria Propitia een steentje bij door het organiseren van exposities met werk van Jan Krejci en Vladi mir Suchanek. Op dit moment zijn enkele tientallen litho's op groot en klein formaat van Sucha nek bijeengebracht in de galerie aan het Levendaal. De voorkeur voor deze techniek en een specia le thematiek spreken duidelijk uit het geselecteerde werk van deze Praagse kunstenaar. In de voorstellingen keren steeds ge vleugelde of gemaskerde figuren, ammonietvormen of waaiers en spiegels terug. Veel van de ge bruikte beeldfragmenten roepen associaties met dromen op. 'Mid- dernachtspiegel' bijvoorbeeld, toont een in gedachten verzonken vrouw, wier beeld in verbrokkel de vorm weerkaatst wordt in de ronde toiletspiegel. Hier leidt de j combinatie van beeld en verbeel- ding tot een toestand waarin reali teit een droom niet te scheiden zijn. Ook de gevleugelde figuur en de gedachtenlijnen in 'Juliette' roepen de vraag op of het hier gaat om een ideaalbeeld of een droomtoestand. De symboliek van Suchaneks werk wordt beheerst door tal van beeldelementen waarvan de bete kenis niet altijd duidelijk is. Min der raadselachtig zijn de naaktfi guren: het jonge, dromerige meis je laat zich direct in verband bren gen met jeugdige onschuld, ter wijl 'liggend naakt II" een meer erotische karakter heeft. Beide li tho's laten een apart gebruik van de techniek zien, omdat als ge kreukeld papier uitziende vlak ken, die in het overige werk te rugkeren, hier gebruikt zijn in de verticale banen van de gordijnen en het beddegoed. Tegenstellin gen bepalen de themamiek van Suchanek het sterkst. Droom te genover werkelijkheid en tragiek tegenover vrolijkheid bij de ge maskerde figuren, de Pierrots en harlekijnen. De wereld die Suchanek in deze litho's ver beeldt is vol van symbolen. NANCY STOOP LONDEN (UPD 'International guerrillas', de in Pakistan gemaakte film waarin schrijver Salman Rush die door de bliksem wordt getroffen en gedood, is in Groot-Brittannië gaan draaien in een bijna lege bio scoopzaal. De distributeur zei giste ren nog steeds te hopen op een kas succes. De drieëneenhalf' uur durende film ging toch in Engeland in pre mière in Bradford, 320 km ten noor den van Londen. Het was in Brad ford dat Britse moslims voor het eerst exemplaren verbrandden van 'De Duivelsverzen', het boek dat Rushdie de beschuldiging van godslastering en een doodvonnis van wijlen de Iraanse leider Kho meini opleverde. In druilerig weer wachtten enkele^ tientallen mensen zondagavond om, 23.00 uur op het begin van de voor-* stelling, die was verlaat uit vrees' voor ongeregeldheden. De Britse distributeur, Mohammed Fayyaz,' wil toestemming de rolprent tijdens* de gewone theateruren te kunnen, draaien, en zei mogelijk zo nog wat' geld te kunnen verdienen. Mummies weer in museum Cairo CAIRO (UPI) Het Nationale museum van Egypte in Cairo stelt binnen kort voor het eerst sinds tien jaar weer koninklijke mummies tentoon, ten einde de verliezen voor het toerisme door de Golfcrisis goed te maken. Wij len de Egyptische president Anwar al-Sadat verbood tien jaar geleden ten- toonstellingen van mummies wegens islamitische gevoeligheden. Maar door de Golfcrisis komen veel minder toeristen naar Cairo, wat het Natio nale museum ertoe bracht met het Paul Getty-museum uit Californië vitri nes te maken om de mummies te tonep. "De koninklijke mummies zullen zeer binnenkort te zien zijn", verklaarde directeur Mohamed Mohsen. "Wij hebben 15 koninklijke mummies uitgezocht, waaronder die van Ramses i II, en ze komen in een nieuwe zaal", zei hij. huishouden, die overeenkomsten met een van haar zusters vertoont. Ingrijpende veranderingen in een vastgeroesd huishouden. Hemel lief Theater Terra brengt met 'Hemel lief zondag een familievoorstel ling vanaf 8 jaar in het LAK-the- Trins Snijders aanstaande zondag in de Leiderdorpse Mu- zenhof met teksten van Brecht en Shakespeare. Ze wordt op de piano begeleid door Peter Beyersbergen van Henegou wen. (foto Pan Sok) ater (15.00). Onder regie van Roel Twijnstra spelen Theo Terra en Servaes Nelissen een beeldend verhaal over de kermis van toen en nu, over draaimolens en space- invaders, maar bovenal over de liefde tussen twee mensen die sa men een spookhuis exploiteren. Trins Snijders Muziek en woordkunst worden door actrice en zangeres Trins Snijders zondagmiddag (14.30) in de Leiderdorpse Muzenhof ver enigd. Met pianist Peter Beijers- bergen van Henegouwen bouwde Snijders een veelzijdig repertoire op van toneelliederen. Inspiratie bronnen waren daarbij teksten van Shakespeare en Brecht. Mu ziek is van Kurt Weill en Mario Castelnuovo-Tedesco. Toneellie deren, die vooral op vrouwenrol len gebaseerd zijn, worden losge koppeld van de handeling, wat op zichzelf weer een vervreemdend effect heeft. Folk De bijna veertigjarige Isaac Guil- lory wordt tot de beste acoustische gitaristen uit Groot-Brittannië gerekend. Hij werkte samen met Elkie Brooks en Barbara Dickson. Guillory doceert aan de Guidhall School of Music in Londen en werkte mee aan het handboek voor de Teleac-serie Rock School. Een must voor de liefhebber van hedendaagse folk. Zondagavond om 20.30 in het Parktheater in Al phen. Bulgarije Het uit zestig leden bestaande folkloristisch dansensemble Nai- den Kirov uit Bulgarije is volgen de week maandag in de Leidse Schouwburg te zien (20.15). Al dertig jaar heeft het ensemble in ternationaal opgetreden. Een live orkest speelt traditionele muziek. Leids UB-bezit op Talmoed-expositie Joods Historisch Museum AMSTERDAM - Het schijnt dat er in ons land nog wel een paar verdwaalde hobbyisten te vinden zijn, die zich toeleggen op het vervaardigen van perka ment: dunne, stug geprepa reerde stukken schapevel. Ze proberen te voorkomen dat een fabricageproces te loorgaat waarmee tussen de tweede en de dertiende eeuw van onze jaartelling duizenden en nog eens dui zenden mensen hun brood hebben verdiend. Want per kament was in die periode (van meer dan duizend jaar) het materiaal waarop geschreven werd als er een duurzame tekst moest wor den gemaakt. Enige tientallen van zulke teksten trekken op dit mo ment de aandacht, want men kan ze op zijn gemak bekij ken in het Joods Historisch Museum in Amsterdam, op een tentoonstelling die on der de titel 'The Image of the Word' aandacht fjesteedtaan het geïllustreerde joodse boek. Ongeveer tien van deze perkamenten wonderwer- ken komen van heel dichtbij uit de kluizen van de Leidse U niversiteitsbibliotheek. Door ons in drie van die folianten te verdiepen krijgen we een idee om wat voor soort boeken het gaat. Uit Leiden werd een tweedelige Tal moed aangeleverd die tegen het eind van de dertiende eeuw in Italië gereed kwam. Het geheel bestaat welgeteld uit 674 tweezijdig be schreven vellen van zo'n 40 bij 30 cm. De man die 1350 bladzijden vol schreef, in feite overschreef, is bij name bekend. Hij heette Benjamin ben Benjamin Harofeh en hij moet een ander handschrift tot zijn be schikking hebben gehad of mis schien wel een paar. Omdat een Talmoed ,te vergelij ken met een bijbelcommentaar, in de joodse traditie een uitleg is van het Woord van de Levende God, be hoort zo'n tekst foutloos te zijn. Na tuurlijk sluipen er toch verschrij vingen in, maar de Leidse Talmoed was toch wel zo goed dat hij in het begin van de zestiende eeuw in Ve netië gebruikt kon worden als één van de vier manuscripten waaruit de eerste gedrukte editie van de Tal moed werd samengesteld, Het is in feite nog wat ingewikkelder: er is namelijk niet één Talmoed, er zijn er twee. Je bent bijna geneigd te zeggen dat Jekutiel voor niks heeft zitten werken, want in de 17de eeuw werd de Talmoedversie, waaraan hij zo bloedig had zitten pennen, vervangen door een veel uitgebrei dere, die bekend staat als de 'Baby lonische Talmoed' - deze beslaat 12 dikke delen, in Amsterdam gedrukt (en op de tentoonstelling uiteraard ook aanwezig). Maar hoe dan ook, het 13de-eeuw- se manuscript van Jekutiel kwam op één of andere manier in handen van de Scaligerfamilie, in het Itali aanse Verona, terecht en vervol gens, via legatering door de befaam de Leids professor Johannes Scali- ger, in de UB van Leiden. Zoals dat bij veel van de unica, die in bibliotheken en archieven veilig aohter slot en grendel be waard worden, het geval is, was de Leidse Talmoed alleen voor insi ders toegankelijk. Vanwege het uit zonderlijke belang van de tentoon stelling in Amsterdam heeft men met de hand over het hart gestre- Buigen En dat is ook gebeurd voor een an der belangwekkend geschrift. In het Hebreeuws luidt de titel Moreh nevukhim, wat in de engelstalige catalogus bij de tentoonstelling ver taald is met 'Guide of the per plexed'. Je weet eigenlijk niet of je de zojuist besproken Talmoed of juist dit bijbelcommentaar met de erepalm moet laten strijken. Want godsdiensthistorisch is de Moreh nevukhim net zo interessant. Het manuscript 413 vellen, ruim 800 pagina's derhalve dateert dan wel uit de 15de eeuw, de oorspron kelijke samensteller van de tekst is bekend: één van de grote joodse schriftgeleerden. Hij leefde in de 12de eeuw. Zijn naam: Mozes Mai- monides. Hij was een rabbijn, leider van de joodse gemeenscahp in Cai ro, Daar schreef hij, allereerst in het Arabisch, een wegwijzer voor dwazen, waarin hij een vergelijking trekt tussen de bijbelse wijsheid en die van de klassieke filosofie. Zijn denkbeelden kwamen te laat om nog in de 'officiële' Talmoed opge nomen te kunnen worden, maar ze hebben wel altijd gefunctioneerd als een welkome aanvulling daarop niet voor niets noemt men hem één van de grootste joodse geleerden. De derde perkamenten foliant uit Leiden, die we voor het voetlicht zullen halen, telt 514 vellen (over de 1000 pagina's dus) en bevat de gehe le tekst van het Oude Testament, de joodse bijbel kan je zeggen. Op de tentoonstelling is het boek openge legd bij een paar bladzijden, waarop een heel typische manier van joodse boekversiering te zien is. Het com mentaar bij de hoofdtekst is name lijk met minuscule, soms bijna on leesbaar geworden lettertjes ge schreven. En die commentaarregels vormen tezamen een figuur, in dit geval een arm en eén hand. Dat is toepasselijk, want in de hoofdtekst gaat het over Jahwe, die Zijn volk bevrijd heeft met een machtige arm. We zijn nu bij een van de hoofd punten van de tentoonstelling uit gekomen. Die moet namelijk eens en voor al het vastgeroeste denk beeld wegnemen dat de Joden in hun algemeenheid het maken van afbeeldingen in religieuze of rituele handschriften uit den boze vonden. Het bekende Gij zult u geen gesne den beeld maken, noch enige gelij kenis... (het tweede gebod) wordt gevolgd door de toevoeging gij zult u voor die niet buigen.... Daaraan kun je een zeer strenge uitleg geven (in de trant van: God heeft ons te enenmale verboden afbeeldingen te maken), maar ook een wat vrijere (het mag best, als we ze maar niet vereren). De laatste interpretatie heeft tot gevolg gehad dat er in de tijd toen er overal in Europa van die prachtige liturgische handschriften werden gemaakt voor gebruik in kerken en kloosters, de Joden zich niet onbe tuigd lieten. Vergelijkenderwijs ge beurde het wèl op wat bescheidener schaal. Als nu op het ogenblik de crème de la crème van de joodse boekversieringskunst bijeen is ge- brach, zo wordt het ons door de or ganisatoren van de tentoonstelling voorgehouden, dan ontkom je niet aan die conclusie. Maar het aardige en instructieve van wat daar in Am sterdam bijeenligt is dat je nu eens een heel andere manier van versie ren en verfraaien van handschriften te zien krijgt. Fragment uit de Torat ha-hat, leer der zonden, drukker: Izaak ben Aron, 1569, Krakau, Polen. Afkomstig uit Bibliotheca Rosenthaliana. (foto pr> Waagstuk De insiders weten dat dat niet zo gauw nog eens zal gebeuren: de prachtigste handschriften van de Floersheim Trust, de mooiste ban den uit de Bibliotheca Rosenthalia na, en dat allemaal broederlijk bij een in tentoonstellingsvitrines. Doordat we in de voorafgaande re gels nogal veel aandacht besteed den aan een paar van de handschrif ten, die vanuit Leiden naar de ten toonstelling in Amsterdam konden worden gebracht, is er natuurlijk weinig recht gedaan aan al die ande re uitgaven: daarbij zijn rollen met het boek Esther, waarvan de fraai ste exemplaren (en er zijn er twee te zien) altijd uitvoerig geïllustreerd plegen te zijn; daar zijn gebeden boeken en -boekjes, beduimeld en versleten door het vele gebruik dat ervan is gemaakt in de synagoge; daar zijn kabbalistische geschriften en tabellen, waarin woord én beeld nodig zijn om de ingewikkelde idee ën over Gods openbaringen en de manier waarop de mens daar vat op kan krijgrn, duidelijk te maken. Uit vele windstreken komen al deze handschriften en al deze ge drukte uitgaven oorspronkelijk: uit Duitsland, Polen, Spanje, Italië, Moravië en ook Nederland blijkt be langrijke stenen te hebben bijge dragen, al was het maar, halverwege de 17de eeuw, door middel van de twaalfdelige Talmoed. Het drukken daarvan was in die jaren in veel op zichten een waagstuk, vooral in fi nancieel opzicht. Gelukkig maar dat Emanuel Benaviste, geholpen door een groothandelaar in papier. Gerrit Verduyn, en een joodse boekhandelaar, David del Soto, het er op heeft gewaagd. The Image of the Word'Joodse traditie in manuscripten en ge drukte werkententoonstelling in het Joods Historisch Museum te Amsterdamtot 25 november 1990 bijschrift:titelblad van een in 1569 in Krakau gedruktrabbijns geschrift (een commentaar bij een wetboek metrituele voorschrif ten)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20