Diverse belastingen Voorschoten stijgen 'Kinderopvang wordt voor ons onbetaalbaar' Swetterhage krijgt milieuprijs 10.000 Groot onderhoud op de tocht door bezuinigingen Automobiliste rijdt water in D66 bezorgd over vervuild terrein Verto in Leiderdorp Fractievoorzitters Zoeterwoude in actie voor aanleg rijksweg 11-oost DINSDAG 2 OKTOBER 1990 VOORSCHOTEN - De riool rechten in Voorschoten en de onroerend-goedbelasting (ogb) voor gebruikers in Voorschoten gaan volgend jaar met tien procent om hoog. Voor precario- en be graafplaatsrechten moet vier procent extra worden betaald. De hondenbelas ting blijft gelijk. De gemeen tebegroting 1991 sluit met een batig saldo van 77.000 gulden. Hel huishoudboekje ziet er iets rooskleuriger uit dan vorig jaar. Hoewel de financiële situatie van de gemeente is verbeterd, laten de op stellers van de begroting sombere geluiden horen. Het positieve resul taat is te danken aan doorgevoerde bezuinigingen van 83.000 gulden en aan incidentele meevallers. Het ge meentelijke huishoudboekje had een negatief saldo vertoond wan neer die meevallers er niet waren geweest. De ontwikkelingen voor de ko mende jaren worden 'met zorg' te gemoet gezien. Milieu, kinderop- Begroting '91 Voorschoten vang, ouderenbeleid en daties voor verenigingen kosten in de nabije toekomst veel geld. Ook voor de vervanging van rioleringen, verlichtingsmasten en dergelijke is veel geld nodig. De gemeente trekt een ton per jaar uit voor nieuw beleid. Van dit bedrag is de komende drie jaar al 55.000 gulden gereserveerd om de kosten van kinderopvang te dek- LEIDERDORP - De herbestrating van de Leidse Dreef gaat vermoede lijk niet door, er komt geen voetpad aan de Van Diepeningenlaan, het zogenaamde 'Samson'-terrein aan de Hoogmadeseweg krijgt geen gro te beurt en de oevers van park De Houtkamp zullen vele meters min der worden beschermd. Met deze bezuinigingen bespaart de gemeen te Leiderdorp volgend jaar ruim 200.000 gulden. De wethouder van ruimtelijke or dening mevrouw J.F.W. Veldstra, heeft deze bezuinigingen voorge steld om tot een sluitende begroting te komen. De begroting 1991 ver toont een tekort van ruim zes ton. Geen enkele fractie kon gister avond kiezen uit het lijstje van pun ten waarop eventueel bezuinigd kan worden. "Ik laat mij niet door u verleiden", aldus PvdA-fractievoor- zitter V.J.H. Molkenboer. "U komt met tal van oneigenlijke afwegin gen. Het ontbreekt u aan visie. Wij komen bij de begrotingsbehande ling wel met een eigen alternatief dekkingsplan". D66 en VVD misten in het lijstje van nieuwe plannen voor 1991 een aantal onderwerpen. E.J. Groot aarts (D66) doelde onder meer op de aanleg van een fietspad langs het Staringpad, een brug bij Huis ter Does en een aantal bromfietsdoor- steekjes. "Die plannen komen rechtstreeks van de burgerij, zijn hier al besproken. Dit is geen zuive re manier van besturen", aldus Grootaarts. J. de Waard (WD) sprak van een 'genante vertoning': "Die plannen worden onder in de la gelegd. We vinden er niets van terug in de be leidsvoornemens. U laat ons keuzes maken uit peren, appels en prui men, gedeeld door Pinkstermaan dag". Veldstra antwoordde dat die plannen niet voor niets van het ge meentelijke verlanglijstje zijn afge voerd. "U moet ook eens nee dur ven zeggen tegen de burgerij", al dus Veldstra. Grootaarts nam het voor zijn wet houder op toen de PvdA nogmaals in de aanval ging. Hij verweet de PvdA 'demagogie': "Geld is een schaars goed geworden en dan moetje tot keuzes komen". ken. 'Het zal duidelijk zijn dat deze ruimte noopt tot een terughoudend financieel beleid', aldus de begro ting. In 1992 en 1993 moet voor een be drag van 161.000 gulden worden be zuinigd. In het voorjaar komen er concrete voorstellen voor invulling van de helft van dit bedrag. Buidel Voor een aantal voorzieningen moe ten burgers dieper in de buidel gaan tasten. De ogb voor gebruikers stijgt met acht cent voor elke 3000 gulden waarde. Over de reinigings rechten, die in mei al fors werden verhoogd, wordt nog geen uit spraak gedaan. Het college houdt zich het recht voor om bij een ver hoging van de tonnageprijs voor de afvalverwerking alsnog het tarief te laten stijgen. Die verhoging wordt waarschijnlijk geacht. De marktgelden zullen ook stij gen, maar hoeveel is nog niet be kend. Er wordt eerst nog overleg ge pleegd met de marktcommissie. De leges voor paspoorten en rij bewijzen stijgen drie dubbeltjes, omdat de gemeente een aantal be veiligingsmaatregelen ter voorko ming van diefstal heeft doorge voerd. Fietspad Het college wil volgend jaar een vrijliggend fietspad tussen het nieu we multi-functionele gebouw Noord-Hofland en de Admiraal de Ruytersingel aanleggen. Verder zou er een vrijliggend fietspad moeten komen dat vanaf het NS-station naar de Brunita J. Gemmekelaan leidt. Dit wordt gekoppeld aan een fietspad tussen Rosenburgerlaan en Brunita J. Gemmekelaan. dat de provincie volgend jaar of het jaar er na aanlegt en bekostigt. Veder is het college van plan om negen woonwagenstandplaatsen in de nieuwe wijk Starrenburg aan te leggen. Voor inwoners en organisa ties die een belangrijke rol hebben gespeeld op het gebied van de Voor- schotense vrouwenemancipatie komt er wellicht een emancipatie prijs. Omdat er weinig geld beschik baar is voor nieuw beleid zal de ge meenteraad straks een keuze moe ten maken uit alle voornemens. Dat gebeurt tijdens een speciale begro tingsvergadering op woensdag 24 oktober. Verontruste ouders in oproep aan gemeente Leiderdorp: LEIDERDORP - Een groep ver ontruste ouders uit de ouder raad van kinderdagverblijf Win nie de Poe vreest dat kinderop vang in Leiderdorp volgend jaar ontbetaalbaar wordt. Aan wethouder mevrouw C. Kerner (welzijn) is gistermiddag ge vraagd de prijzen van kinderop vang te verlagen. "De gemeente is niet bezig met het stimuleren van kinderopvang, er is eerder sprake van een ontmoedigings beleid", aldus woordvoerder A.F.M. Nierop. Nierop zegt dat het gemeentebe stuur op 'niet verantwoorde wijze' met kinderopvang omspringt. De Stichting Kinderopvang Leider dorp (SKL) verhoogt volgend jaar haar tarieven. De landelijke stich ting Catalpa, die in het leegstaande schoolgebouw de Springschans een kinderdagverblijf gaat beginnen, zou onbetaalbaar worden voor men sen met lage inkomens. "In tegenstelling tot het landelijk beleid lijkt het er op dat de gemeen te Leiderdorp er op is gericht zo veel mogelijk rijkssubsidies binnen te halen en daarnaast de bijdragen van ouders zo hoog mogelijk te la ten zijn, zodat de gemeente per sal do zo weinig mopgelijk hoeft uit te geven", aldus Nierop. Voor de opvang van een kind be talen Leiderdorpse ouders met een netto maandsalaris van 2800 a 2900 gulden nu maandelijks bijna 500 gulden. Catalpa zou hiervoor 600 gulden in rekening brengen. Door een stijging van de tarieven wordt kinderopvang voor veel Lei derdorpse gezinnen 'onmogelijk, zo stelt Nierop. "Een kwart van alle ou ders die nu hun kind naar het kin derdagverblijf Winnie de Poe stuurt verdient minder dan 2800 gulden netto per maand". Goedkoop Voor mensen met een inkomen on der de 2800 gulden netto per maand heeft de gemeente Leiderdorp vol gend jaar bij Catalpa maximaal zes kindplaatsten beschikbaar, oplo pend tot zestien in 1993. Nierop stelt dat deze goedkope plaatsen -al snel bezet zullen zijn ^loordat het aantal gesubsidieerde kindplaatsen bij de SKL inoet afnemen. "Het aantal 'so ciale plaatsen' steekt naar ons in zien schril af tegen het totale aantal plaatsen dat Catalpa omstreeks 1995 gerealiseerd denkt te hebben". De gemeenteraad neemt maan dag 8 oktober een beslissing over de uitbreiding van de kinderopvang door Catalpa en de eventuele in krimping van de SKL. LEIDERDORP - Een 26-jarige vrouw uit Leiden reed gistermid dag met haar auto de Stroomsloot bij Leiderdorp in. Zij raakte met haar rechterwiel in de berm, maar kon zichzelf met tegensturen weer op de weg krijgen. Hierdoor schoot zij door naar de andere weghelft en raakte een tegenligger, een 31-jarige vrouw uit Oud Ade. Na deze aanrij ding schoof de Leidse het water in. De vrouw heeft op eigen kracht haar vervoermiddel verlaten. Geen van de betrokkenen had lichame lijk letsel. LEIDERDORP - D66-fractievoor- zitter E.J. Grootaarts wil dat de ge meente Leiderdorp grote druk uit oefent op kabelfabriek Verto om zo snel mogelijk meer duidelijkheid te krijgen over de bodemverontreini ging onder het bedrijfsterrein. "Wat daar gebeurt is schadelijk voor Leiderdorp", aldus Grootaarts. "Burgers worden in het ongewisse gelaten. De wildste geruchten doen de ronde". De kabelfabrieki is bezig met een bodemonderzoek dat naar verwachting in december wordt af gerond. "December is veel te laat", zei Grootaarts gisteravond tijdens de raadscommissie ruimtelijke orde ning/milieu. "Verto doet geheimzin nig, wij hebben alle recht te weten wat daar gaande is". Mevrouw J.F.W. Veldstra, wet houder van milieu, zegde toe druk uit te zullen oefenen. "Ik maak mij met u zorgen, maar men zegt dat die zorgen ongegrond zijn". Op de vraag wie opdraait voor de kosten van bodemonderzoek en sa nering van de vervuilde grond, ant woordde de wethouder: "De vervui ler betaalt alles". Brommers in botsing OEGSTGEEST - Een 20-jarige man uit Warmond liep gisteravond na een verkeers ongeval in Oegstgeest een verkrampte hand en een gek neusde knie op. Een 17-jarige Sas- senheimse bromfietster reed niet rechts genoeg op de Gevérstraat. Toen de Sassenheimse rechtsaf sloeg had de warmonder die achter haar reed dit niet snel genoeg in de gaten en botste tegen haar aan. Bei de brommers hebben een lichte schade. De fractieleiders van de Zoeterwoudse partijen van links naar rechts: H.O. van der Kooi (VVD), J.C.M. Berkou- ,wer (CDA) en W.T.M. Ooijendijk (Progressief Zoeterwoude). Ze vinden dat rijksweg elf-oost eerder moet worden aangelegd. <loto Henk Bouwman) ZOETERWOUDE - Het is onaan vaardbaar dat het gedeelte van rijksweg 11-oost in Zoeterwoude pas in 1995 wordt aangelegd en niet in 1992, zoals aanvankelijk de be doeling was. Ook het voorstel van de gemeente Leiderdorp om de om leiding van rijksweg A4 dbor het open veenweidegebied van Zoeter woude aan te leggen wordt resoluut afgewezen door CDA, VVD en Pro gressief Zoeterwoude (PZ). Dat schrijven de plaatselijke partijen eensgezind in een brief aan minister h. May van verkeer en waterstaat. De fractieleiders mevrouw J.C.M. Berkouwer (CDA). W.T.M. Ooijen dijk (Progressief Zoeterwoude) en H.O. van der Kooi (VVD) vinden |een snelle aanleg van rijksweg 11- oost noodzakelijk om de onveilige situatie voor de bewoners van de Hoge Rijndijk aan te pakken. Door deze straat zouden dagelijks tot 25.000 auto's per dag passeren, die grotendeels via de nieuwe rijksweg verwerkt zouden moeten worden. Achter de Hoge Rijndijk heeft zich op het industrieterrein Grote Polder een aantal bedrijven geves tigd in de veronderstelling dat op korte termijn een goede ontsluiting naar de rest van het land zou wor den aangelegd, schrijven de fractie voorzitters. Tenslotte zijn bij de be woners verwachtingen gewekt dat de verkeersellende binnenkort voorbij zou zijn. De fracties ver wachten dan ook dat 'conform eer dere planningen en toezeggingen' het werk in 1992 wordt afgerond. Rijksweg 4 Het voorstel om rijksweg 4 om te leiden door de bebouwing van Zoe- terwoudc-Rijndijk en het open veenweidegebied daarachter wij zen de plaatselijke politici vooral af omdat het een aanslag op de natuur zou betekenen. 'Het gebied is een belangrijke schakel in het groen van zowel de bufferzone tussen Den haag, Leiden en Zoeterweer als het Groene Hart'. Daarnaast wijst de brief op de zo juist afgesloten ruilverkaveling Rijnstreek-zuid. Daardoor ontston den gezonde agrarische bedrijven, met een ecologisch verantwoorde bedrijfsvoering, stellen de Zoeter- woudse politici vast. Als weer aan het gebied wordt gesleuteld zou een belangrijk deel van de 65 miljoen gulden die in afgelopen tien jaar in de ruilverkaveling is geïnvesteerd als verloren moeten worden be schouwd. De bewoners van Zoeterwoude zouden van de nieuwe ver- keerstroom 'aanzienlijke overlast' ondervinden. De overlast die nu een deel van Leiderdorp teistert, zou daarmee alleen worden verlegd. 'Vanuit bestuurlijk oogpunt zou een dergelijke oplossing een enor me misgreep zijn', concluderen CDA. PZ en WD. Zoeterwoudse inrichting begint met afvalscheidingsproject ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse inrichting Swetterhage heeft een prijs van 10.500 gulden ge wonnen in een prijsvraag die het projecten fonds zwakzinnigenzorg Kok-Ede heeft uitgeschreven. Deze prijs werd gisteren uitgereikt door een vertegenwoordiger van hét 'Onderzoek naar fouten bij aanleg stortplaats Does' LEIDERDORP - CDA, PvdA en Groen Links willen een onderzoek instellen naar het niet doorgaan van stortplaats De Does in Leiderdorp. De Raad van State zou minister Al ders (milieu) geadviseerd hebben het bestemmingsplan te vernieti gen, waardoor de Gemeenschappe lijke Vuilverbranding Leiden (Ge- vulei) een miljoeneninvestering in rook ziet opgaan en waarvoor de omliggende gemeenten zullen moe ten opdraaien. De gemeente Leiderdorp zal twee miljoen gulden moeten bijdragen in wat gisteravond tijdens de raads commissie ruimtelijke ordening- /milieu 'een fiasco' werd genoemd. De gemeente heeft overigens nog geen officieel bericht ontvangen van de Kroon dat de vuilstortplaats definitief van de baan is. PvdA-fractievoorzitter V.J.H. Molkenboer verweet bij de bespre king van de beleidsvoornemens 1990/1991 wethouder mevrouw J.F.W. Veldstra 'angstige stilte' over de verwikkelingen rond de aanleg van de stortplaats: "De directe kos ten zijn al veel te hoog geweest. Ik wil weten wie verantwoordelijk is voor dit échec. Er moet een com missie van onderzoek komen, be staande uit afgevaardigden van de provincie, Gevulei en de gemeente Leiderdorp. De maatschappelijke effecten zijn veel te groot. Ik heb mijn buik vol van alle gemaakte fouten. De onderste steen moet bo ven komen. Laat zo'n commissie een initiatief van Leiderdorp zijn". fonds. Swetterhage gebruikt het geld voor een nieuw afvalschei dingsproject. Coördinator J.P.M. Bouter van Swetterhage zegt dat de inrichting voor verstandelijk gehandicapten met 300 bewoners en 400 medewer kers een gigantische hoeveelheid afval produceert. Een gedeelte hier van wordt al gescheiden ingeza meld. Zo staan er een glascontainer en een batterijenbak op het terrein. Resten oud brood gaan naar de kin derboerderij. Omdat deze manier van inzame len niet altijd goed functioneert, wordt in januari met het nieuwe project begonnen. Bijkomend voor deel is dat er voor een aantal bewo ners een zinvolle dagbesteding wordt geschapen. Zij vormen een milieu-afvalgroep en halen de ver schillende afvalboxen op. Het project begint met een uitge breide publiciteitscampagne. Via de interne televisie, het eigen week- bulletin, door middel van foto's, te keningen en posters wordt bewo ners en medewerkers geleerd hoe ze moeten handelen. Als alles goed verloopt ziet activi- teitenbegeleider M. Vreeken moge lijkheden om het ophalen van ge scheiden afval uit te breiden naar het dorp. Hij denkt aan scholen en aan de aanleunwoningen bij bejaar dencentrum Emmaus. De 10.500 gulden wordt besteed aan de aanschaf van afvalboxen, speciale overalls voor de ophalers, een bakfiets en publiciteitsmidde- len. Een gedeelte van het geld wordt gereserveerd voor de aanschaf van een tweede bakfiets. Dit vervoer middel is noodzakelijk wanneer het plan om de activiteiten uit te brei den naar het dorp doorgaat. Wethouder A. Ringersma vindt het project een felicitatie waard. "De gemeente past bescheidenheid, want Swetterhage loopt erg voor". Terwijl ze hier al starten, beginnen wij pas volgend vooijaar met het ge scheiden ophalen van huisvuil". Hij staat positief tegenover het aanbod van de milieu-afvalgroep om met de gemeente te overleggen over de uit breiding van het project naar het dorp. De Zoeterwoudse inrichting Swetterhage heeft gisteren een prijs gekregen voor een nieuw project voor het schei den van afval. (foto Jan Holvast) DINSDAG 1 OKTOBER Alphon klaverjassen bi| speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot- straal. aanvang 20.00 uur Katwijk openbare avond W| Groen Links, aanvang 20.00 uur. Tripodia. Hoor- nesplem. spreekbeurt door staatsecretaris E Heerma (CDA). 20.00 uur in het Kerkelijk Centrum, Voorstraat Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur m het gemeentehuis. Noordwijk maandelijkse contactavond van Vereniging 'De Oude Dorpskern', aanvang 21.30 uur in hotel-restau rant Royal. Voorstraat vergadering commissie Ruimte- lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten vergadering commissie Alge meen Bestuurlijke Aangelegenhe den, aanvang 20.00 uur m het Am- bachts- en Baljuwhuis. Wassenaar vergaderihg commissie Welzijn, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Zoeterwoude vergadering commissie Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. WOENSDAG 3 OKTOBER Alphen spreekuur 50-plussers in het OSO-kantoor, Kwartelstraat 66a. van 10.00 tot 12.00 uur jOi^gdinstuif volleybal in gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school, Jongkind! Conmckstraat. van 18.30 tot 19.30 uur Noordwijk biieenkomst Christelijke Bejaar- denvereniging 'De Binnenhaven', aanvang 15.00 uur in De Vinken- hot, Achterzeeweg. vergadering commissie Welzijn m Onderwijs, aanvang 20.00 uur in hel gemeentehuis. Noordwijkerhout kindervoorstelling van Altred Born, aanvang 13.30 uur in De Schelft, Maandagsewetering. Wassenaar vergadering commissie Ruimte lijke 'Ordening en Milieu, tevens commissie FEZ. aanvang 19.30 uur in het Raadhuis. DONDERDAG 4 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd. Hugo de Groot- straal, aanvang 14.00 uur. Leiden film en lezing over Leiden, aan vang 14.00 uur in gebouw NVvH, Caeciliastraal. film: 'Een gevaarlijk ritme', over manisch depressieve mensen, aanvang 20.00 uur in hel inloophuis Psychiatrie. Rapenburg 48. cabaretvoorstelling: 'Made m Braille', door Vincent gijlo, 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Hedda Gabler'. door Art Pro, aanvang 20 30 uur in het LAK-Theater, Cleve- ringaplaats. Leiderdorp bewegingsgym voor dames olv een Mensendiecklherapeute. van 12.30 tot 13.15 uur en van 13.30 lot 14.15 uur in Sjelter. klaverjassen bij De Buitengewo nen. 2.00 uur in Frerikshof. klaverjassen bij Sleerjassers. aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Noordwijk bijeenkomst NVvH afd Noord wijk. mmv Kim Riemvis met show van zelfgemeekte kleding, aanvang 14 00 uur in hel buurthuis. Hoofd straat. strandvisvergadering HSV De Sportvisser, aanvang 20.00 uur in het clubgeDouw, Bosweg. Oegstgeest zwemmen voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.15 uur en van 14.15 tol 15.00 uur in zwembad Poelmeer VRIJDAG 5 OKTOBER Alphen vrouwenavond Stichting Homo- sexualiteit Alphen, vanaf 21.00 uur in gebouw SHA, Prinses Marijke- slraat 71. A.F.M. Nierop (midden) overhandigt een oproep van vetóntruste ouders aan wethouder C. Kerner. "De gemeen te is niet bezig met het stimuleren van kinderopvang, er is sprake van een ontnmoedigingsbeleid"(foto Etten

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16