Te veel bijverdienende student OV-kaart kwijt Na colleges voelde ik me als een uitgeknepen spons' Randstad-provincies willen gezamenlijk sterkere positie Assistenten mogen geen verpleegkundige taken verrichten DINSDAG 2 OKTOBER 1990 PAGINA 15 Autobiografie over Leidse emeritus-hoogleraar Andries Querido LEIDEN Een citaat: "Colle ges zijn écn van de zwaarste dingen die ik heb gedaan. Bij de voorbereiding ervan moesten ze me niet storen. Nadien voelde ik mij als een uitgeknepen spons". Die opmerking maakt de Leidse emeritus-hoogleraar prof. dr. Andries Querido in zijn giste ren gepresenteerde autobiogra fie 'Dc binnenkant van de ge neeskunde'. Een autobiografie die door toedoen van drie men sen tot stand kwam: Andries Querido zelf en de weten schapsjournalisten Jacky Bax en Ruud Overdijk. 'De binnenkant van de ge neeskunde' beschrijft het le vensverhaal van de emiritus- hoogleraar (in 1912 in Amster dam geboren) inwendige ge neeskunde uit Leiden. Maar het is meer dan alleen een levens verhaal, het geeft tevens een in druk van de ontwikkeling van de medische kennis en zorg in de afgelopen vijftig jaar. Knel punten en tekortkomingen die er nu bestaan ontwijkt Querido niet. Het boek biedt een blik in de keuken en gedachtenwereld van de onderzoeker. Anekdotes maken het aantrekkelijk. Prof.dr. E. Meinders, voorzit- Professor Quer ido biedt de lezer met zijn bock een blik in dc keuken en gedaebtenwe- dcrzockcr. (foto Loek Zuydcrduin) Het boek opent met Querido's vorming tot onderzoeker. Al voor de Tweede Wereldoorlog werkt hij in laboratoria in Ne derland, in de Verenigde Staten en ten slotte in Parijs in het In stituut Pasteur. De oorlog kapt zijn wetenschappelijke wens dromen af. In 1948 wordt hij be noemd tot hoogleraar interne geneeskunde in Leiden. Zijn opdracht behelst onderzoek, onderwijs en leiding van een nieuwe afdeling van praktische geneeskunde in de endocrinolo gie (hormonen). ter van de Vakgroep Gemeen schap Interne Geneeskunde, was één van de weinigen die kans had gezien één hoofdstuk van het boek te pakken te krij gen. Op slinkse weg, zoals hij zei. En alleen dat stukje vond hij al boeiend. "Querido is vijf tig jaar lang heel intensief be trokken geweest bij allerlei vormen van geneeskunde". Hij noemde de nu 78-jarige Querido van beroep een 'Leienaar', ook al is hij in Amsterdam geboren en woont hij thans in Oegst- geest. Penicilline Prof. Meinders haalde een an dere anekdote uit het boek aan. Querido merkt ergens op dat het vroeger ook al niet zo best zat met het budget van het zieken huis. Een patiënt was er zodanig aan toe dat hem penicilline moest worden toegediend. Kos ten: slechts enkele tientjes. Maar het geld was op. Querido's collega Mulder hield voet bij stuk: die patiënt had penicilline nodig, dus krijgt hij het ook al is het geld op. "Toen", zei Mein ders, "maakte men zich druk over zo weinig, nu komt men pas in het geweer als er een miljoen op het spel staat". De totstandkoming van de autobiografie, die wel drie keer zo dik had kunnen worden als het nu is, duurde anderhalf jaar. Ongeveer drie keer zo lang als normaal. Maar het moest een handzaam boek zijn, legde de uitgever uit. Daarom kostte het nogal wat tijd. Prof.dr. L.A. van Es, voorzit ter Medische Wetenschappen NWO, beloofde Querido d3t hij er alles aan zal doen om het pa tiëntgebonden onderzoek te sti muleren. Een zaak die de ge pensioneerde hoogleraar met zorg vervult. Tot voor kort, zo constateert hij, was de belang stelling voor dat patiëntgebon den onderzoek afwezig, zodat een traditie daarin ontbreekt. Querido: "Ik betreur dat des te meer, omdat een klein land met beperkte middelen moet be schikken over toponderzoekers die nieuwe ontwikkelingen kunnen beoordelen en schiften. Bovendien is dit type onderzoek onontbeerlijk voor de vorming van gekwalificeerde docenten, waaraan nu een tekort bestaat". Pasteur In 'De binnenkant van de ge neeskunde' vertelt Querido op boeiende wijze over zijn leven en werk als onderzoeker en arts in de periode 1930-1980. In die halve eeuw kreeg de genees kunde een brede wetenschap pelijke basis en de technologie maakte gedetailleerde diagnos tiek en ingrijpende 'reparaties' van het menselijk lichaam mo gelijk. In de jaren zestig wijdde Querido zich aan twee projec ten: opbouw van de Rotterdam se medische faculteit volgens een nieuw concept en onder zoek naar een veel voorkomend neurologisch ziektebeeld bij Papoea's in het centraal ber gland van toenmalig Nicuw- Guinea. In de daarop volgende jaren deed hij veldwerk in Zuid-Amerika, India, Indonesië en Afrika. Klachtenniuniner voor militair vliegverkeer VALKENBURG - De Konmk- lijke Luchtmacht heeft een gra tis 06-nummer opengesteld voor telefonische klachten over mili tair vliegverkeer boven Neder land. Het nummer 06-0226033 is dag en nacht bereikbaar. Het nieuwe klachtennummer heeft twee lijnen die zijn aange sloten op een antwoordappa raat. De banden hiervan worden elke dag beluisterd door de af deling geluidhinder van de luchtmachtstaf in Den Haag. Klagers die hun telefoonnumer opgeven worden teruggebeld en geïnformeerd over dc oorzaak van de hinder en de maatregelen die zijn of worden genomen om de overlast te beperken. Naast het nieuwe centrale klachtennumer beschikt de luchtmacht over informatiecen tra op alle vliesbases. 'Studenten betrekken bij kwaliteitscontrole van hun onderwijs' DEN HAAG - Studenten op de uni versiteiten en hogescholen moeten meer betrokken worden bij de con trole op kwaliteit van hun onder wijs. Leidt zo n controle tot een ne gatiefoordeel, dan moeten er maat regelen volgen. Dat stelt de Lande lijke Studentenvakbond (LSVb) in zijn notitie 'Onderwijs is meer' over kwaliteitszorg in het hoger onder wijs. De LSVb vindt zelfs dat studen ten bij de controle van de onder wijskwaliteit een cruciale rol moe ten vervullen. Zij kunnen niet wor den beschouwd als consumenten, zij zijn actieve deelnemers aan het onderwijs, schrijft de bond. Alle universiteiten en hogescho len zouden een 'Meer-dan-consu- mentengids' moeten uitgeven. Deze gids geeft jaarlijks een oordeel over alle studie-onderdelen. Dat oordeel is gebaseerd op de mening van de studenten die de onderdelen heb ben gevolgd. Reacties PvdA- leden op bouwplan Zuid-Holland 'kortzichtig' DEN HAAG - De makers van het PvdA-plan om in de Leidse regio en bollenstreek 23.000 nieuwe wonin gen te bouwen, zijn verbaasd over de negatieve reacties van lokale par tijgenoten. Zij wijten de afwijzende houding van gemeentelijke PvdA- leden aan een vorm van kortzichtig heid. "Zij vergeten dat wij spreken van een termijn van 25 jaar. Het is dui delijk dat de lokale partijleden niet zoveel jaar vooruit denken en dus schrikken van de aantallen", aldus A. de Jong, een van de samenstel lers van het plan van de provinciale PvdA. Het onlangs gelanceerde PvdA- plan voorziet in vier nieuwbouwlo- katies in de bollenstreek en de War- mondse Boterhuispolder. Voor 2015 moeten hier in totaal 23.000 woningen worden gebouwd. De vier lokaties liggen bij Voorhout, Sassenheim, Hillegom en in de Bo terhuispolder (ten noordoosten van Leiden). De lokale PvdA-fracties van bollengemeenten schrikken met name terug voor de grote aan tallen nieuwe woningen die hun provinciale partijgenoten in hun hoofd hebben. De Jong, tot voor kort lid van pro vinciale staten maar nu Tweede Ka merlid, verbaasde de negatieve re acties des te meer, omdat sommige bestuurders vroeger bij hem kwa men met woningbouwproblemen in hun gemeenten. Volgens De Jong speelt een rol dat nu gekozen is voor een termijn van 25 jaar waar in de woningen moeten zijn ge bouwd. De meeste gemeentebe stuurders denken in kortere termij nen, stelt hij. "Wanneer wij met onze lokale partijgenoten om de tafel gaan zit ten", zo denkt De Jong, "kunnen wij dat aantal zeker uitleggen. Ik vermoed dat het dan met de weer stand tegen het plan wel zal meeval len". Volgens De Jong is de schati ing dat in 2015 in Zuid-Holland 400 900 nieuwe woningen moeten zijn ge bouwd nog aan de voorzich ige kant. De voorlopige reactie van an dere partijen is echter dat dit aantal veel te hoog is. Gedeputeerde Staten, het dage lijks bestuur van Zuid-Holland, neemt waarschijnlijk vandaag nog een besluit over het aantal nieuw te bouwen woningen en de lokaties. Administratieve rompslomp niet te overzien LEIDEN/ROTTERDAM Studenten die te veel verdienen en daardoor hun basisbeurs kwijtraken, moeten hun OV-jaarkaart inleveren. Als een basisbeurs vervalt, al is het maar voor een maand, moet de student de vervoerskaart teruggeven Dit heen en weer sturen van de kaarten en gegevens kost zo veel tijd, dat de student de OV-kaart waarschijnlijk niet meer op de eerste dag van de volgende maand weer terug heeft. DEN HAAG - Provincie Zuid-Hol- land wil samen met Noord-Holland en Utrecht bestuurlijk meer gaan samenwerken. Er moet een zoge naamd Coördinerend Orgaan Rand stad van de grond komen. De be doeling is dat problemen die de pro vinciegrenzen overschrijden, zoals files en milieuvervuiling, gezamen lijk worden aangepakt. Ook moet door de samenwerking de positie van de randstadprovincies op Euro pees niveau versterkt worden. De besturen van de drie provia Volgens S. Koopmans van de OV- Minister Ritzen heeft plannen om studentenkaart BV, verantwoorde- de mogelijkheden voor studenten lijk voor het uitdelen en innemen die bijverdienen volgend jaar te ver van de kaarten, kosten de admini- ruimen. De groep die te veel bijver- stratieve handelingen die gepaard dient zal daardoor waarschijnlijk gaan met het teruggeven van de veel kleiner worden, kaart 4 tot 8 weken. "De student zit dus enige tijd zonder zijn OV-kaart. Op SCnGma daar is niet aan te ontkomen Volgens de Informatiseringsbank Studenten mogen op jaarbasis jjgt de invoering van de OV-kaart op ongeveer 2500 gulden bijverdienen, gchema. De afgelopen twee maan- Verdienen zij meer, dan wordt dat den Zljn ruim 160.000 extra formu- van hun basisbeurs afgetrokken. ijeren binnengekomen van studen- Als een uitwonende student per ten en scholieren die gehoor heb- maand meer dan ongeveer 1500 gul- ^en gegeven aan de oproep hun den verdient, dan verliest hij het meest recente persoonsgegev .-ns op recht op een basisbeurs en de OV- te geven. Tot gisteren hadden zij kaart. daar de tijd voor. In zo'n geval geeft de Informatise- De informatiseringbank denkt de ringsbank in Groningen de gege- gegeVens 22 oktober verwerkt te vens door aan de OV-studenten- hebben. Die dag moet de bank haar kaart BV. Die schrijft de student gegevensbestand overdragen aan aan met het verzoek de kaart in te le- de 0V-studentenkaart BV die ver veren bij het postkantoor. Het post- antwoordelijk is voor de doorvoe- karrtoor stuurt de kaart vervolgens nng van de OV-jaarkaart. Half no naar het Rijkscomputercentrum in vember kunnen alle 560.000 studen- Apeldoorn dat de OV-studenten- ^en en scholieren met studiefinan- kaart BV en de Informatiserings- bank daarvan in kennis stelt. De Informatiseringsbank werkt aan een oplossing, waarbij de stu denten toch op tijd w er de beschik king krijgen over de OV-kaart. Stu- denten betalen 40 g Jden enlijke belangen nog beter kun- Door een bondgenootschap van de k; lrt als ze thuis wc.ien en 60 gul- DEN HAAG - Er moeten meer pro- lil d-e, eJ_ °°g den als ze uitwonen zijn Volgens jecten voor begeleid wonen komen voorlichter H. Rozie is het ongun- voor mensen die in een acute nood- De drie Randstad-provincies slaan de handen meen. Van links naar rechts de gedeputeerden De Lange Noord- HollandI. Günther (Zuid-Holland) en Kok (Utrecht). (foto Jan Holvast) Front vormen tegen stedelijke gebieden Londen en Parijs htt nieuw te vormen college de ge- als concurrenten van elkaar te zamenlijke belangen nog beter kun nen terreinen werken de provincies al Qp 1992, wanneer de grenzen in Eu- Meer projecten begeleid wonen v. ,,i vuw.n.iw. voor mensen uie m ten hiur- nou ï??_a. Ve^'J_ne"L?5 stig als de student niet op tijd zijn situatie verkeren Voor veel v. kaart terug heeft, omdat ze dan tij- deze mensen is de overgang van op- ruimtelijke ordening en verkeer en front vormen tegen stedelijke ge- vervoer. Toch is er volgens de be- bieden zoals Londen en Parijs. sturen behoefte aan een stevig ka- -. delijk zelf hun reiskosten moeten vangvoorzieningen naar volledig Welke bestuursvorm het nieuwe betalen. -Maar he, aantal studenten zelfstandig wonen een te grote stap der om de activiteiten nog verder samenwerkingsverband krijgt ,s dat onregelmatig iets bijverdient. Bovendien worden zo "bestaande - n°e niet bekend. Gedacht wordt bedraagt slechts ongeveer 2800. dus voorzieningen, zoals opvangcentra ree». he, prob|eem js voor onB tc ovcr. V0Qr daR. blijf-van- zien. Het aantal administratieve mijn-lijf-huizen en en anderer cri- uit te breiden, Met name op internationaal ter- kan dat voordelen hebben, al- aan een gemeenschappelijke rege ling. Volgens gedeputeerde De Lan- dus gedeputeerde J. de Lange van ge moet echter worden voorkomen handelingen stijgt voor ons maar sisoDvanecentra ontlast Noord-Holland. Volgens hem is er dat er een afzonderlijk orgaan ont- verklaarden gisteren dat door nu vaak de neiging om de provincie staat met eigen bevoegdheden. Ziekenhuizen zien oplossing werkdruk niet via werkervaringsplaatsen UTRECHT/LEIDEN - Het inzetten van af delingsassistenten in de gezondheidszorg mag er niet toe leiden dat deze werknemers verpleegkundige taken gaan verrichten. Het uitvoeren van preventieve, therapeutische, diagnostische en coördinerende taken moet voorbehouden blijven aan verpleegkundi gen met een HBO- of MBO-opleiding. Dit stelt de vaste commissie verpleging van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV) in een concept-advies over het ver pleegkundig beroep. Het concept-advies is opgesteld naar aan leiding van onrust onder verpleegkundigen over de inhoud van hun werk. Het conve nant over verlichting van de werkdruk tus sen overheid en sociale partners in de ge zondheidszorg voorziet in het scheppen van zo'n vijfduizend werkervaringsplaatsen, die vooral bedoeld zijn om eenvoudige taken te verrichten. De NRV heeft in het zogeheten Verpleeg kundig Beroepsprofiel al gesteld dat ver pleegkundige taken alleen door het eerste en tweede 'deskundigheidsniveau' mogen wor den verricht. Verpleegkundigen met een ho gere of middelbare beroepsopleiding zijn be voegd om preventieve, therapeutische, dia gnostische en coördinerende taken voor pa tiënten uit te voeren. Epn derde deskundig heidsniveau is ongewenst omdat daarmee de kwaliteit van de patiëntenzorg in gevaar komt, aldus het advies. De commissie ziet op zichzelf wel mogelijkheden om een aantal niet-verpleegkundige taken in nieuwe func ties te bundelen, ma. r laat die keuzen aan af zonderlijke instellingen over. Geen nut Algemeen directeur W. Rombout van het Elisabeth-ziekenhuis (stichting Rijnoord) ziet het aanstellen van personeel in het kader van de werkervaring niet als remedie voor de hoge werkdruk. Het Leiderdorpse zie kenhuis kent, naast verpleegkundigen en ziekenverzorgers, tal van functies die indi rect met de patiëntenzorg te maken hebben. Brancardiers vervoeren de patiënten, voe dingsassistenten en menuconsulenten hou den zich met de maaltijden bezig en vrijwilli gers verrichten harjd- en spandiensten. Rombout: "Ik zou niet weten welke func ties voor de werkervaringsplaatsen gescha pen zouden kunnen worden. Extra mensen zou alleen een taakverschuiving beteke nen". De directeur bedoelt daarmee aller minst te zeggen dat het Elisabeth ruim in het personeel zit. "We zouden er verpleegkundi gen bij moeten hebben. Dat is onmogelijk door geldgebrek en een tekort aan gekwalifi ceerde mensen". ciering hun kaart afhalen op het postkantoor. Gewoonlijk krijgt de Informatise ringsbank per twee maanden zo'n 300.000 formulieren te verwerken. Voor het verwerken van die muta tieformulieren voor de OV-jaar kaart zijn vijftig mensen extra inge schakeld. Dat staat in een gezamenlijke pu- blikatie van het ministerie van wel zijn. volksgezondheid en cultuur en de Nationale Woningraad, een koe pelorganisatie van woningbouw verenigingen. Volgens de publika- tie zijn de opvangsinstellingen voor huisvesting vaak aangewezen op panden van corporaties en gemeen ten. Daarom zouden de gewenste Ook directeur patiëntenzorg M.P. Hen- projecten moeten worden opgezet nink van het Diaconessenhuis in Leiden ver- in samenwerking met corporaties wacht weinig heil van de 5000 werkerva- en instellingen voor maatschappe- ringsplaatsen. Hennink: "Ik moet er niet aan lijke opvang. denken dat er nog een derde deskundig- Initiatieven voor begeleid wonen heidsniveau zou ontstaan. De zorg aan het dragen ook bij aan de iociale ver- bed is nu al zo versnipperd. Naarmate er nieuwing. aldus de publikatie. De meer deskundigheidsniveaus worden inge- huidige regels maken het mogelijk voerd, wordt het roostertechnisch moeilij- middelen zodanig in te zetten dat ker om 's avonds en 's nachts voldoende deze projecten haalbaar zijn. hooggekwalificeerd personeel aan het bed te krijgen' Hennink is, evenals zijn colega EXPO BONSAI - Tot en met 7 ok- Rombout, van mening dat extra gediplo- tober is in de Hortus Botanicus in meerde verpleegkundigen meer soelaas Leiden een tentoonstelling te zien biedt dan mens- n die dan werkervaring op van bonsai-bomen. Hierbij wordt een lager niveau aan de slag gaan. aandacht geschonken aan de zelf Het Academisch Ziekenhuis in Leiden gekweekte bonsai-bomen, de mos- vindt het te vroeg voor een reactie. "We sen en de snoei methode De Hortus wachten nadere advisering van de Nationale is geopend van maandag tot en met Raad voor de Volksgezondheid af', aldus zondag van 10 00 tot 17.00 uur. Ge- een voorlichter van het AZL. sloten op 3 oktober. - Dezer dagen zal men in ons blad eene advertentie hebben opgemerkt, houdende de mede- deeling dal een echtpaar, ge naamd Willem Van der Hcyden en Elizabeth Maria De Ridder, nu in de bruidsdagen van hun 40-jarig huiwelijk zijn. Als wel de aandacht waard, wordt ons gemeld dat ook de ouders ran de reeds bejaarde bruid nog in le ven zijn. nl. Willem Dc Ridder, die den leeftijd van 81 jaar, en Helena Wilhelmina Maria Van den Berg. die den leeftijd van 82 jaren heeft bereikt. Deze beide oudjes zeiven mochten reeds 61 jaren door den band des huw- lijks met elkaar verbonden zijn. Zij wonen nu in het Cathanna- hofje'en hebben 10 kinderen, die allen in het huwelijksbootje zijn gestapt. Met hunne schoonkinde- ren mee hebben zij er dus 20. Een hunner kinderen, bovengenoem de Elizabeth, is thans 40 jaren gehuwd, terwijl er 2 reeds hun zilveren bruiloft hebben gevierd. De twee oudjes zijn thans groot ouders over 48 kleinkinderen, maar bovendien hebben zij nog 9 achterkleinkinderen. Vijfentwintig jaar geleden: - Er stonden nogal loat klanten met het glas in de hand in het ca fe Hope and Anchor in het Lon- dense Tottenham, toen caféhou der Fred Percival riep "Het is de hoogste tijd, heren We gaan sluiten. De klank van zijn woor den was nog niet weggestorven, toen een deel van de vloer inzak te en een aantal van Freds beste afnemers plotseling onder hevig gekraak een meter omlaag zak te. Toen het lawaai was ver stomd. klonk er uit het puin een klaaglijke stem, die zei: "Nou, kalm maar. uc gaan al." Perci- oal wijt de instorting aan werk zaamheden voor een nieuwe tunnel voor de ondergrondse in de buurt van het cafe. ..Er u nie mand geu>ond en er i* geen glas gebroken, dat is hel voornaam ste zei hij.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15