Sleutels bezuinigt op plan Slaaghwijl Prijzen op kermis bijna onbetaalbaar Die Japanse krengen lijken zoveel op elkaar Compostvaten niet goedkoper LEIDEN/REGIO' Van onze redacteur Willem Spierdijk LEIDEN De achtbaan is weer terug en ook de 'Sky Flyer' heeft weer een plaatsje gevonden. Meer dan 130 attracties zijn er opgesteld op het kermisterrein in het centrum van de stad. De gemeente Tilburg roept al jaren de grootste kermis van Nederland binnen de poorten te hebben, maar de exploitant van het reuzenrad Jopie Rooze uit Apeldoorn denkt er heel anders over. "De grootste kermis van Nederland staat in Leiden. Zeker als je kijkt naar de hoeveelheid grote attracties die hier zijn opgesteld". De kermis in Leiden is volgens Rooze niet alleen de grootste, het is ook de duurste. "Dat komt om dat de exploitanten hoge prijzen betalen om hier te mogen staan. Er moeten dus hoge prijzen wor den berekend om uit de kosten te komen en nog wat te verdienen". De exploitanten van de grotere kermistenten zoals de achtbaan en het reuzenrad betalen tiendui zenden guldens om op het Leidse kermisterrein te mogen staan. Daarbij komen nog eens de kos ten die moeten worden opge bracht voor de stroom. Die onkos ten moeten door de exploitanten in anderhalve dag worden terug verdiend. De prijzen die het publiek moet betalen zijn dan ook ronduit hoog. De tarieven van de grote at tracties liggen bij de start van de kermis nog rond de drie a vier gulden, maar stijgen in de loop van 3 oktober vaak tot de zeven gulden. Vorig jaar werden er zelfs prijzen van een tientje voor een grote attractie gesignaleerd. De grootste en de duurste kermis van Nederland komt in Leiden te Staan. (foto Lock Zuydcrduin) Hoge prijzen of niet, vele tien duizenden Leidenaars zullen van daag en morgen de kermis bezoe ken. Voorzichtige schattingen gaan ervan uit dat zij minstens an derhalf tot twee miljoen gulden zullen besteden op 'de grootste kermis van Nederland'. Leids Lunapark de grootste en de duurste in Nederland De Leidse kermis in opbouw. De tienduizenden bezoekers zullen er de komende dagen bijna twee miljoen gul den Uitgeven. (foto Wlm Dijkman) maximum-tarief van drie gulden per rit". Dit systeem wordt volgens Rooze in een aantal steden gehan teerd. "In Weert geldt er zelfs een maximum-tarief van een gulden en mogen alleen dingen als een reuzenrad en een achtbaan twee gulden rekenen. Op die manier is het voor de mensen betaalbaar". M.J.M. du Prie, voorzitter van de commissie Lunapark van de 3 October-Vereeniging, zegt dat dit idee al binnen het bestuur is be sproken. "We denken echter dat het heel moeilijk is om te contro leren of de prijzen die we hebben vastgesteld ook daadwerkelijk worden gehanteerd. We zouden er dan eigenlijk naast moeten gaan staan. Bovendien bestaat de kans dat de ritjes heel erg kort worden als de tarieven laag zijn. Al met al meen ik dat degene die denkt dat bij een lagere pacht de prijzen omlaag gaan, gelooft in sproojes". Kermisexploitant Rooze deelt die mening van Du Prie niet. "Bij een achtbaan moetje toch het he le parcours rond en we kunnen het natuurlijk ook niet maken om het reuzenrad maar één rondje te laten draaien". Ook voor het pro bleem dat de exploitanten zich niet aan de afspraken houden, heeft Rooze een oplossing. "Laat hen een waarborgsom betalen van 5000 of 10.000 gulden. Als zij zich niet aan de regels houden, zijn zij het geld kwijt". Rooze begint op 2 oktober met een bedrag van drie of driéenhal- ve gulden. "En als het op 3 okto ber goed loopt, kan dat nog oplo pen tot zes gulden". De eigenaar van het reuzenrad vindt dat ei genlijk te hoog. "Maar ik heb 32.000 gulden betaald om hier te staan. Ik lees hier van die borden: '3 oktober, iedereen is er aan ver slingerd'. Maar dan bedenk ik dat een gezin met twee kinderen twintig gulden moet betalen voor een ritje in het reuzenrad en dan vraag ik me af: is iedereen daar ook aan verslingerd". Regen Dat die tarieven zo hoog zijn, ligt aan het systeem. De exploitanten doen mee aan een openbare in schrijving, de hoogste bieder moet dan een plaatsje krijgen op de kermis. Dit systeem resulteert in hoge prijzen voor de pachters en voor de bezoekers. "Maar het leidt ook tot risico's voor de ex ploitanten die eigenlijk onaan vaardbaar hoog zijn. Het is hier nu toevallig al jarenlang mooi weer geweest, maar als het hier een keer flink regent op 3 oktober zitten de exploitanten met enor me verliezen", zegt de uitbater van het reuzenrad. Hij heeft zijn oplossing echter al klaar. "De 3 October-Vereeni ging zou een aantal plaatsen on derhands moeten verpachten voor een lagere prijs en daaraan de conditie verbinden van een Woningbouwvereniging komt geld tekort LEIDEN Woningbouw vereniging De Sleutels be zuinigt op de oorspronkelij ke plannen voor de Slaagh wijk. Er blijkt alleen geld te zijn voor groot onderhoud aan de flats aan de Kieken diefhorst en de Havikshorst. Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft beslo ten niet meer dan 20.000 gul den per woning uit te trek ken. terwijl met de plannen een bedrag van 27.000 a 28.000 was gemoeid. Dat be tekent een besparing van 1,5 miljoen gulden, vooral op de extra maatregelen die zou den worden genomen om het woonklimaat te verbete ren. In totaal worden 217 woningen het eerst aangepakt. Later komen ook de flats aan de Milanenhorst, Bui zerdhorst en Valkenhorst aan de beurt. E. van Kaam, hoofd verhuur- en bewonerszaken van De Sleutels, sluit niet uit dat ook op de plannen voor deze complexen zal worden bezuinigd. De totale besparing zou dan ruim vijf miljoen gulden bedra gen. Van Kaam benadrukt dat het niet de bedoeling is van de vereniging om een deel van de plannen defini tief te schrappen. "De werkzaamhe den worden opgeschort. We blijven doordrongen van de noodzaak van de plannen en laten die niet vallen. Maar we moeten nu keuzes maken want we hebben het geld op dit mo ment niet om alles uit te voeren". Hij kan niet zeggen tot wanneer de werkzaamheden worden uitge steld: "Dat kan twee jaar duren, maar ook tien jaar". De woningbouwvereniging is vol gens Van Kaam aan het bekijken welke maatregelen worden uitge voerd en welke worden geschrapt. Donderdag wordt overlegd met de bewonerscommissie. Beknibbelen "De meest essentiele dingen gebeu ren gewoon. Als blijkt dat de badka mers moeten worden opgeknapt dan doen we dat. We moeten kijken wat voor bedrag over blijft als die meest belangrijke onderhoudsza- ken zijn uitgevoerd. Het is bijvoor beeld de bedoeling om de galerijen te verkleinen. Die zijn nu heel lang. Elke galerij moet maar voor een be perkt aantal bewoners en bezoekers toegankelijk worden. Verder waren we van plan om de kelderboxen te slopen en opnieuw in te delen. Dat kost echter ontzettend veel geld. En er zou een derde lift in het complex aan de Kiekendiefhorst komen. We vinden het belangrijk dat dat door gaat omdat de twee liften die er nu zijn, eigenlijk overbelast zijn, en dat vergt weer meer onderhoud", aldus Van Kaam. Als voorbeeld van een onderdeel van de plannen dat zou kunnen ver vallen noemt hij het opnieuw bete gelen van de hallen in de flatgebou wen. "We moeten in overleg met de bewoners kijken wat vooruitge schoven kan worden", benadrukt hij nog eens. Probleem voor De Sleutels is dat het Rijk veertig procent van de on derhoudskosten per woning subsi dieert, zolang die niet hoger zijn dan 20.000 gulden. Kost het project meer geld per huis, dan moet de wo ningbouwvereniging zelf volledig opdraaien voor de extra kosten. Verder is een inventarisatie ge maakt van het achterstallig onder houd van alle woningen die De Sleutels bezit in de stad. "Er blijkt dat er een hele hoop noodzakelijk moet gebeuren", aldus Van Kaam. "En je kunt niet in het ene complex heel veel geld steken, terwijl je daar door moet beknibbelen op noodza kelijk achterstallig onderhoud. Dat heeft ook meegespeeld bij het ne men van de beslissing om te bezui nigingen in Slaaghwijk". Arm Van Kaam zegt nog niet precies te kunnen vertellen hoeveel geld er nodig is voor het onderhoud van al le woningen van de vereniging. "Het is nog te vroeg om daar echt mededelingen over te doen. Duide lijk is in elk geval dat we er nog lang niet zijn. Er blijkt uit dat onderzoek dat we ons niet kunnen permitteren om veel geld uit te geven. We zullen echt heel bewust moeten omgaan met het geld dat voor onderhoud beschikbaar is". "We zijn niet heel arm, maar we zijn ook zeker geen rijke vereni ging", vertelt Van Kaam. Op 1 janu ari 1988 is De Sleutels ontstaan na een ftisie van drie kleine woning bouwverenigingen, waarvan er twee 'op het punt stonden om fail liet te gaan'. Het aanpakken van de flatgebou wen is een onderdeel van het verbe teringsplan voor de Slaaghwijk dat Het opknappen van de Slaaghbuurt loopt vertraging op. in overleg met onder meer de ge- wordt winkelcentrum De Koper- meente is opgesteld. De gemeente molen opgeknapt. De Ketelmeer heeft daarvoor negen miljoen gul- laan verdwijnt en er wordt een nieu- den uitgetrokken. Er komt een we woontoren gebouwd, groot plein en er worden speelplaat- j)e Sleutels heeft al maatregelen sen aangelegd in de wijk. Verder genomen om het wonen in de wijk aantrekkelijker te maken. Zo zijn huismeesters aangesteld en mensen die de omgeving opknappen. Posi tief is volgens Van Kaam ook dat de gemeente heeft besloten om men sen die met grote woonruimtepro blemen hebben te kampen niet al leen in de Slaaghwijk te plaatsen, zodat in die wijk niet alleen maar mensen komen te wonen die veel liever ergens anders in de stad on derdak zouden hebben. "Er gebeurt wel wat, maar natuurlijk zijn we heel teleurgesteld over het feit dat we deze beslissing moesten nemen. Ook omdat het financieel aantrek kelijker is om alles in een keer te doen". Twijfels Wethouder T. van Rij (PvdA/volks huisvesting) is niet blij met de be slissing van De Sleutels. "De wo ningbouwvereniging wil heel veel in de woningen doen en minder aan de centrale voorzieningen. Maar het verbeteren daarvan is juist belang rijk in het totale verbeteringsplan van de Slaaghwijk. De gemeentelij ke afdeling volkhuisvesting is nu aan het bekijken of wel op de goede dingen wordt bezuinigd. Ik heb daar mijn twijfels over", aldus Van Rij in een reactie. De wethouder accepteert de be slissing van De Sleutels ook niet zonder slag of stoot. "De gemeente stopt zo'n zeven miljoen in de ver betering van de wijk. Ik vind dat we van de woningbouwverenigingen dan eenzelfde inspanning mogen verwachten", aldus Van Rij die bin nenkort met de vereniging en de be wonerscommissies gaat praten over de nu ontstane situatie. "Ik wil echt tempo maken met de verbetering van de wijk en accepteer niet dat za ken langdurig worden uitgesteld". Van Rij wil ook inzicht hebben in de financiële situatie van De Sleu tels. "Voor mij staat die slechte fi nanciële situatie nog niet vast. Of er gens geld voor is, is vaak een kwes tie van prioriteiten stellen". Lezers Schrijven 3 Oktober (6) Hierbij mijn reactie op het artikel in uw blad over de viering van het Drie Oktoberfeest. Het is een traditiefeest en moet in stand worden gehouden, kost wat het kost. Daar zal iedereen wel van overtuigd zijn. De wijze waarop: In ieder geval moeten de belangrijkste invullingen van de dag blijven zoals reveille, koraalmuziek met zang, dienst in de Pieterskerk en zeker ook de optocht en de kermis. Al deze gebeurtenissen trekken zoveel publiek, zoveel volk, het hoort bij Leiden. Feesten kosten altijd veel geld. Over de organisatie ben ik heel te vreden, er komt wat voor kijken! Hoewel ik een aantal jaren geleden lid van de drie October Vereeniging ben geworden, ben ik noot op een vergadering geweest. Dus in pro blemen als 'teveel geld uitgeven' heb ik me nooit verdiept. Het enige wat mij de laatste jaren erg tegen valt is de Taptoe. Vroeger met veel discipline een keurige stoet. Nu vaak ontzettenhd rommelig. Schreeuwend trekt de jeugd voor bij, op de gymverenigingen en mu ziekkorpsen na die hun sportiviteit en leuke muziek tonen en ten geho re brengen. Het is jammer. Maar Drie Oktober mag in de hui dige vorm blijven. J.M. Mansveld v.d. Fluit Burggravenlaan 126 Leiden 3 oktober (7) In het verenigingsleven hoort men vaak de kreten inspraak, recht van mede beoordelen en beslissen. Veelal ziet men daardoor werkgroe pen en commissies ontstaan die worden bemand met vrijwilligers die over geen enkele bestuurlijke en organisatorische ervaring beschik ken. Het gevolg is eindeloos en doel loos vergaderen waardoor deze groeperingen snel uit elkaar vallen. Deze vrijwilligersvorm mag en kan men niet hanteren bij de organi satie van het 3-oktoberfeest. Het zou het einde betekenen van deze herdenking. Verder is elke logica bij de heer Spierdijk zoek als hij in het begin van zijn artikel stelt dat de kosten van de organisatie zo belachelijk hoog zijn opgelopen doordat pro fessionele hulp is aangetrokken. Dan schrijft hij nota bene aan het eind van zijn betoog dat de 3 Octo ber-Vereeniging geprofessionali seerd moet worden onder leiding van een bureau met beroepskrach ten. De heer Spierdijk begrijpt niet dat de optocht dan geen drie maar vijf ton gaat kosten. M. Houtman Valeriusstraat 66 Leiden. LEIDEN Compostvaten gaan in Leiden 25 gulden statiegeld kosten. Een amendement van de Socialis- tiese Partij (SP) om de prijs vast te stellen op 10 gulden per vat werd gisteravond door een meerderheid van de gemeenteraad verworpen. Alleen de WD steunde de motie. WD en SP zeiden ervan over tuigd te zijn dat een lagere prijs tot gevolg zal hebben dat meer mensen een compostvat aanschaffen. Wet houder De la Mar van milieu meen de dat de prijs geen belemmering is voor mensen om een compostvat te kopen. Hij wees er bovendien op dat bij een hogere prijs de mensen waarschijnlijk bewuster tot aan schaf overgaan. "Wat wij willen voorkomen is dat die vaten zomaar worden gekocht en worden ge bruikt voor feesten en partijen. Maar als de raad wil dat ze een tien tje gaan kosten, dan vind ik dat ook goed". PvdA, CDA, D66 en Groen Links waren het echter met de wethouder eens dat een bedrag van 25 gulden misbruik zal voorkomen. Een com postvat kost 120 gulden en de frac ties vonden het redelijk om dan een 'eigen bijdrage' van 25 gulden te vragen tegenover de 95 gulden sub sidie die de gemeente verstrekt per De compostvaten worden nog dit jaar te koop aangeboden. Als het vat niet goed bevalt, kan dat weer wor den ingeleverd. De koper krijgt dan het 'statiegeld' terug. 3-oktoberdiefstal LEIDEN - Bij een supermarkt aan de Aalmarkt werd gisteren een wel zeer toepasselijke winkeldiefstal gepleegd. Twee Leidenaars (21 en 35) probeerden voor een bedrag van ruim 33 gulden hutspot en klapstuk te stelen. Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - Vrijspraak door fou ten in de dagvaarding haalt nogal eens de krant. Zeker als het om grote zaken gaat als verkrachtin gen of zelfs moorden. Sommige verdachten die bij de Leidse kan tonrechter op het matje moeten komen, proberen zo onder hun straf uit te komen. De 27-jarige Voorschotenaar dacht zo'n foutje te hebben ont dekt. Hij had een boete gekregen voor te hard rijden op de A4 bij Sassenheim. "Maar de A4 loopt helemaal niet bij Sassenheim. Dat is de A44", zei hij. "Als er bij een zware misdaad een letter fout staat in de dagvaarding, wordt de verdachte vrijgesproken". Als een moordenaar wordt vrijgela ten, dan zal een simpele snel heidsmaniak als ik ook wel de dans ontspringen, zag je hem tri omfantelijk denken. Hu had het mis. Want de verba lisant had de fout in het schik kingsvoorstel ook ontdekt en dat later verbeterd. De kantonrechter die hem een boete van 210 gulden oplegde, vertelde het allemaal haarfijn. De Voorschotenaar be greep het wel, maar eerlijk vond hü het niet. Krengen De zaak met fouten betrof een man uit 's Hertogenbosch. Hij zou in Voorhout met zijn auto door het rode licht zijn gereden. Het kenteken in het procesverbaal klopte wel, maar het tijdstip waarop de overtreding zou zijn gemaakt, was onjuist. En boven dien schreef de agent dat het om een Toyota ging. "En ik heb een Mitsubishi. Misschien heeft de agent de auto's wel verwisseld". Je zag de kantonrechter twufe- len. Dat de agent de auto's door elkaar had gehaald, kon hij nog wel begrijpen. "Die Japanse krengen lijken zoveel op elkaar". Maar ook het tijdstip was onjuist. Zoveel fouten in het procesver baal, dat kan toch niet, zag je hem Maar toen maakte de Bossche naar zelf een foutje. "Ik ben wel door het rood gereden", zei hij in antwoord op een vraag van de rechter. Zijn bekentenis leverde hem een veroordeling, maar een boete hoefde hij niet te betalen. Schuldig zonder straf, vonniste de kantonrechter. Hij vond dat de man zoveel kosten had moeten maken om zijn terechte verhaal te kunnen doen - hij kwam speciaal uit Den Bosch - dat hij een boete wat te ver vond gaan. Kamikaze Bijna tachtig jaar en nooit een on geluk gehad. Tot die fatale Sinter klaasavond vorig jaar. De inwo ner uit Overveen reed met een gangetje van 90 kilometer per uur over de A4. Hij naderde het aqua duct met die snelheid, dook er on derdoor en knalde bovenop een auto die op de linkerbaan stil- stond. In de dichte mist - het zicht was net vijftig meter - had hij de auto niet zien staan. In die auto zaten nog eens twee recher cheurs. Criminele politie, zoals de bejaarde hen steevast noemde. Ach, te hard had hij niet gere den. "Ik speel ontzettend veel tennis en reageer heel snel", zo vertelde hij de rechter. Nee, het was vooral de schuld van de poli tiemensen die hun achterlichten niet aanhadden. En bovendien had hij de stilstaande auto's niet verwacht. "Op de rechterbaan re den de auto's met een gangetje van 50 gewoon door. Dan ver wacht je toch niet dat er op de lin kerbaan auto's stilstaan?", zei hij de onschuld zelve. De officier van justitie had geen goed woord over voor de man. "Ik vind het doodgriezelig om me neer zo te horen praten. Ik kan goed in de mist rijden, zegt hij. Hij is er van overtuigd dat omdat hij een goed tennisser is ook een auto kan besturen. Ik vind het kamika- ze-achtig gedrag om met 90 kilo meter per uur te rijden terwijl het zicht 50 meter is. Dat is een idiote snelheid". Een fikse straf was op z'n plaats, meende de officier, die 350 gulden boete en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid van vier maanden eis te. De kantonrechter vond dat de officier gelijk had en noemde het rijgedrag 'levensbedreigend'. Hij nam de voorwaardelijke rijont zegging over maar verlaagde de boete wel tot 250 gulden. Reclame De aanhangwagen met reclame voor zijn bedrijf stond de hele dag langs de toegangsweg naar de nieuwe Voorhoutse wijk Oost hout. De eigenaar van het bedrijf was beboet omdat het in Voor hout verboden is reclame te ma ken langs de openbare weg. Hu was naar het Leidse Rapenburg gekomen om te vertellen dat het allemaal onzin is. "We waren daar aan het werk, de aanhangwagen moest daar staan. Wij zetten de wagen meestal niet voor een huis, dan zitten de mensen er de hele dag tegen aan te kijken. We zetten de wagen dan op een open plek. Dat de reclame dan wordt gezien, dat speelt natuurlijk ook een rol. Maar dat is niet het belangrijk ste". De kantonrechter geloofde er helemaal niets van. "Als u ergens aan het werk bent, dan zet u de auto toch niet ergens in een wei land". Hij vond de boete van 150 gulden, die de officier had geëist te hoog. Hij veroordeelde de man tot 70 gulden, zodat hü in hoger beroep kan. "Omdat het niet om de centen gaat maar om het prin cipe", zo meende de rechter.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14