Mogelijk verplaatsing Akkoord over 'sobere' Breestraat Directeuren schouwburg voor bijzaken bij rechter Prijsvraag om overlast meeuwen aan te pakken Vier jaar voor verkrachter STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD lEIDEN STAD LEIDEN Marine zegt demonstratie Zijlsingel af LEIDEN - De marine-demon stratie bij de Zijlsingel gaat mor gen niet door. De Westland Lynx helikopter en bemanning moeten de taken overnemen van de Alouette-helikopters die voor onderzoek aan de grond blijven. Gisteren stortte door onbe kende oorzaak een alouette-heli neer in het natuurgebied Plan ken bij Arnhem. Defensie besloot onmiddel lijk alle wentelwieken van dit ty pe aan de grond te houden. De Lynx-heli's van de marinebasis Valkenburg nemen de taken over, en moeten daarom paraat blijven. Daardoor zijn geen mensen en materieel beschik baar voor de demonstratie bij de Zijlsingel. De marine heeft dit de 3-Octo- ber Vereeniging gisteravond la ten weten. Daarbij werd overi gens niet verteld wat de reden was voor de afgelasting. Be stuurslid M. du Pne van de 3 Oc tober Vereeniging kreeg van de de marine te horen dat de heli copter 'door onvoorziene om standigheden' elders nodig is. "De officier die me belde zei dat dat heel wat belangrijker is dan die show in Leiden", aldus de tweede penningmeester. Vermissing 132.000 gulden nog steeds niet opgelost Van onze redacteur Henny van Egmond LEIDEN - De ontdekking van een tekort van 132.000 gulden bij de Leidse schouwburg is inmiddels al ruim een jaar geleden, maar pas nu nadert de affaire zijn einde. Drie hoofdrolspelers, ex-wethouder Kuijers (WD/cultuur), schouw burgdirecteur Boelen en zijn ad junct Kagie, zijn van het toneel aan de Oude Vest verdwenen. Kuijers trad af vanwege zijn aandeel in de affaire. Boelen werd voorwaardelijk ontslagen en vertrok naar een ande re baan en Kagie zit thuis, verwik keld in een gerechtelijke procedure met de gemeente. Deze week begint voorlopig het laatste hoofdstuk in wat al snel de schouwburgaffaire ging heten. Boe len en Kagie staan donderdag te recht voor vermeende frauduleuze handelingen die tijdens het justitië le onderzoek zijn ontdekt. De affaire begon met een uiterst summiere mededeling van de ge meente in het najaar van 1989. Er werd 132.000 gulden vermist bij de schouwburg. Maar geruststellend werd er aan toegevoegd dat de com puter waarschijnlijk een fout had gemaakt, of dat de administratie niet helemaal volledig was. Aan diefstal of fraude werd niet gedacht. Het vermoeden van een compu- terfout of administratieve vergis sing kwam niet helemaal uit de lucht vallen. Uit een toen nog ge heim rapport van een accountants bureau bleek dat het een zooitje was. Recettestaten werden niet bij gehouden, er werd niet bijgehou den hoe het binnenkwam, de kas werd nooit geteld, kortom een goe de controle was niet echt mogelijk. Bovendien werkte de nieuwe kaart jescomputer ook niet echt goed. Er kwam zelfs een keer een kaartje uit waarop een miljoen gulden als toe gangsprijs stond. Er was wel meer mis bij de schouw burg. De sleutel van de overigens ondeugdelijke kluis rouleerde ge woon onder het personeel. Soms werd hij zelfs onder een plank ge plakt in een ruimte waar ook het pu bliek kon komen, zodat de perso neelsleden erbij konden. Na een eigen gemeentelijk onder zoek bleef er onduidelijkheid over de verdwijning van het geld en rees het vermoeden van strafbare han delingen. De politie werd ingescha keld. Ook dat onderzoek leverde niets op totdat op 4 januari adjunct- directeur Kagie werd betrapt bij het wegnemen van een bedrag van een paar honderd gulden uit de kas. Hij werd gearresteerd en verbleef 12 da gen in voorarrest op verdenking van de diefstal van 132.000 gulden. Kagie ontkent tot op de dag van vandaag iets te maken te hebben met de vermissing van het geld. Volgens hem nam hij de paar hon derd gulden uit de kas omdat hij zelf een keer zijn eigen geld had ge bruikt voor het betalen van een paar rekeningen. Het justitiële onderzoek liep ge woon door, maar inmiddels was ook een commissie uit de gemeenteraad onder voorzitterschap van toenma lig CDA-fractievoorzitter Walen kamp zich met de zaak gaan be moeien. Zij was vooral geïnteres seerd in de vraag of het college en dan vooral de wethouders Kuijers en Bordewijk (PvdA/financiën) wel voldoende aandacht aan en toezicht op de schouwburg hadden gehou den. En of de twee wel op tijd had den ingegrepen. Het onderzoek kostte uiteindelijk wethouder Kuij ers z'n kop. Uit het onderzoek bleek dat hij de gemeenteraad onjuist had ingelicht over het tekort. Declaratie Het onderzoek van justitie zorgde ook voor een paar nieuwe feiten. Zo bleek de schouwburg met een 13de rij te werken, een rij stoelen waar van de opbrengst uit de boeken werd gehouden. Met dat geld wer den leuke dingen gedaan voor het personeel en kasverschillen aange vuld. Ook bleek dat directeur Boe len ten onrechte declaraties van pri- vé-etentjes had ingediend. Hij werd daarvoor gearresteerd en bleef een paar dagen in hechtenis. Uit het verleden van Kagie kwam verder een aantal zaken boven wa ter. Zo zou de adjunctdirecteur ten tijde van de langdurige ziekte van directeur Boelen hoge overwerkde- claraties hebben ingediend. Ten on rechte, zo wordt nu gesteld, maar Kagie zegt dat hij daarvoor toestem ming had van het toenmalige hoofd cultuur, die verantwoordelijk was voor de schouwburg. Tenslotte kwam de politie ook on regelmatigheden op het spoor rond een volksdansfestival dat in 1984 werd gehouden. Kagie organiseer de dat festival namens de gemeente en zou de zaak financieel nooit heb ben afgehandeld. Hij wordt ervan verdacht subsidiegelden in eigen zak te hebben gestoken. Als gevolg van deze zaak werd Kagie ontslagen. Dat ontslag is m een kort geding door de ambtena renrechter ongedaan gemaakt. Van het gemeentelijk standpunt werd geen spaan heel gelaten. Op dit mo ment loopt er nog steeds een proce dure bij de ambtenarenrechter, om dat de gemeente vasthoudt aan het ontslag van Kagie. Maar in die pro cedure lijkt de gemeente opnieuw aan de verliezende kant. Kagie krijgt tot op heden gewoon zijn sala ris. maar werkt niet. Boelen werd voor zijn onterechte declaratie ook bestraft. Hij werd voorwaardelijk ontslagen en moest 2000 gulden terugbetalen. Een paar maanden later besloot hij zelf ont slag te nemen om in dienst te treden bij een produktiebednjf van televi sieregisseur John van de Rest. In de rechtszaak van donderdag staan Boelen en Kagie terecht voor relatief kleine zaken. Kagie moet zich verantwoorden voor het ver dwijnen van 15.000 gulden tijdens het volksdansfestival. voor de onte rechte overwerkdeclaraties en voor onjuiste reiskostendeclaraties. Het laatste feit is ook Boelen ten- laste gelegd. De voormalige direc teur staat bovendien terecht voor de privédiners die hij liet betalen door de schouwburg. De grote vraag - wie nam de 132.000 gulden weg - is niet beant woord tijdens het langdurige onder zoek dat de politie en daarvoor ac countantsbureaus uitvoerden. Ook tijdens de rechtszaak van donder dag zal daar naar alle waarschijn lijkheid geen duidelijkheid over worden verschaft. De PTT/Post heeft de mogelijk ver plaatsing van het postkantoor Bree straat gemeld in een vestigingsplan voor de jaren 1991-1994. Daarin wordt ook de sluiting van een aantal postagentschappen aangekondigd. In augustus lekte al een gedeelte van het plan uit. Daarop zijn overi gens enkele wijzigingen gekomen. Nieuw is dat het agentschap aan de IJsselkade in de wijk Meerburg dicht gaat. De PTT-vestiging in die wijk is gevestigd tegenover verzor gingstehuis Roomburgh. De direc teur van het Leids postkantoor, B. Zweekhorst, heeft al contact opge nomen met de directie van Room burg om tot een zogenaamde 'be- taal-service' over te gaan. Dat bete kent dat het verzorgingstehuis zelf betalingen aan de bewoners kan verrichten. Ook de vestiging van het post agentschap Vroom Dreesman gaat, net als in alle andere V D wa renhuizen, dicht. Wel worden er be taalautomaten geplaatst. Agentschap aan IJsselkade gaat dicht Leidenaar (23) probeert meisje te verkrachten LEIDEN - De politie heeft gister avond een 23-jarige Leidenaar aan gehouden op verdenking van aan randing en poging tot verkrachting. De verdachte, op bezoek bij een kennis in Leiden-Noord, vergreep zich rond 20.00 uur aan een 16-jange meisje dat ook in de woning was. Het slachtoffer verzette zich he vig. en wist zich aan de man te ont worstelen door hem flink te bijten en te slaan. Toen het meisje zich had bevrijd, zette ze het op een lopen richting buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade. De 23-jarige man, die flink had ge dronken, achtervolde haar. Het meisje slaagde er in het buurthuis te bereiken voordat de achtervolger haar te pakken kreeg. De politie hield hem enige tijd later aan in het Kooipark. Hu wordt vandaag ver- Verkeersprobleem pas over 2 jaar aangepakt LEIDEN De gemeente raad is gisteravond akkoord gegaan met aan aantal 'sobe re' maatregelen om de situa tie in de Breestraat te verbe teren. De werkzaamheden daarvoor worden half no vember afgerond. Het ver keer door de Breestraat, vol gens vrijwel alle partijen het werkelijke probleem, komt waarschijnlijk pas in 1992 aan de orde wanneer een ste delijk plan voor de verkeers afwikkeling gereed is. De sobere maatregelen betekenen dat de stoep aan de kant van de Lan- gebrug anderhalve meter breder wordt en er vijf plateaus komen die de snelheid van het verkeer moeten verminderen en waardoor voetgan gers gemakkelijker kunnen over steken. Voor gehandicapten wordt een geleidelijn in de vorm van rub beren geribbelde tegels aange bracht. Blinden en slechtzienden krijgen uiteindelijk toch een ratel- tikker bij de verkeerslichten ter hoogte van de Maarsmansteeg. Ver der worden er meer fietsenklem- men en groenvoorzieningen ge plaatst. Wethouder Walenkamp (verkeer) zegde gisteravond toe dat hij met de winkeliers zal gaan praten over een betere verlichting. Tijdens de uit voering van de plannen worden al kabels aangelegd die het later ge makkelijk maken om de straat te voorzien van betere en mooiere ver lichting. Die kan nu nog niet wor den aangelegd omdat dat te duur is. Volgens L. van Velzen van het CDA willen de winkeliers echter 35.000 gulden voor dat doel op tafel leggen. Walenkamp zegde toe daarover met de winkeliers te gaan praten. Vanaf het Kort Rapenburg wordt een inrijverbod ingesteld. De WD was daartegen omdat de fractie vreest dat de achterliggende wijk hierdoor niet langer bereikbaar zal zijn. De liberalen werden door geen enkele andere fractie gesteund. Rateltikker "Er is meer nodig in de straat. Wij vinden dat vooral het aantal bussen moet verminderen", zei P. Verzant- voort van D66. Zü stelde voor on derzoek te doen naar het gebruik van de bussen en aan de hand daar van oplossingen te bedenken om het busverkeer terug te dringen. vervolg van voorpagina LEIDEN Het postkantoor aan de Breestraat wordt mo gelijk verplaatst. De vesti ging moet volgens de PTT meer in het centrum van de stad komen. Dat zou beteke nen dat het postkantoor in het gebied Haarlemmer straat/Aalmarkt onderge bracht wordt. De directie van de PTT heeft makelaars opdracht gegeven in dat ge bied naar een geschikte lo- katie te zoeken. Een andere wijziging in het oor spronkelijke plan is dat het post agentschap in het Academisch Zie- open blijft. Ook de vesti ging aan de Nieuwe Rijn wordt niet gesloten. De sluiting van de agentschappen aan de Haven, Maresingel en Cleve- ringaplaats gaat door. Ook die aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest wordt door de PTT doorgezet. Volgens PTT-directeur Zweek horst is bij de beslissing welke ves tigingen dicht moeten gekeken naar het aantal agentschappen in een gebied. De agentschappen waar het minste lokethandelingen wor den verricht, moeten dicht. De sluiting van de agentschappen heeft plaats in de periode tussen 1991 en 1994. Zweekhorst verwacht dat de kantoren aan IJsselkade en Maresingel al volgend jaar dicht gaan. Ook het agentschap Cleve- ringaplaats (in het universiteitsge bouw) wordt mogelijk al volgend jaar gesloten. Het opheffen van de vestigingen V D, Haven en Boer haaveplein in Oegstgeest is niet voor 1993 gepland. Volgens Zweekhorst is het door de PTT gepresenteerde plan nog niet helemaal definitief. "Het kan zijn dat sommige punten praktisch niet haalbaar zijn. Dan moeten er bepaalde zaken worden gewijzigd". Het postkantoor aan de Breestraat wordt mogelijk verplaatst. LEIDEN PvdA-fractieleider Steven de Vreeze wil dat de ge meente Leiden een prijsvraag uit schrijft met als onderwerp hoe de overlast van meeuwen in diverse wijken van de stad kan worden aangepakt. De Vreeze hoopt dat biologen en andere deskundigen, bijvoorbeeld werkzaam bij de Leidse universiteit, een oplossing voor de overlast weten. De win naar van de prijsvraag zou een geldprijs van bijvoorbeeld 2500 gulden moeten krijgen. Meeuwen maken al sinds enke le jaren delen van de stad onvei lig. Zaten ze in het verleden voor al aan de Rooseveltstraat, nu zijn ze ook te vinden in andere wgken. In het voorjaar en de eerste zo mermaanden als de meeuwen zich nestelen maken ze veel her rie. Tal van Leidenaars klagen over verstoorde nachtrust. Nu is er minder overlast, maar de ver wachting is dat het volgend jaar weer in volle omvang plaatsheeft. De Vreeze. die sinds kort ook zelf wordt geconfronteerd met de meeuwen, vindt dat de gemeente het probleem serieus moet ne men. "Er wordt nu vaak wat la cherig over gedaan, maar mensen liggen er 's nachts wakker van", zo zegt hij in een toelichting op het voorstel. Volgens hem is een prijsvraag een goed middel om dat de gemeente zelf niet de des kundigheid in huis heeft. Door de prijsvraag worden deskundigen in de gelegenheid gesteld oplos singen aan te dragen. De Vreeze heeft het voorstel aan zijn PvdA-wethouders over gebracht. maar tot nu toe is er nog geen beslissing genomen "Er lag al een voorstel klaar, heb ik be grepen, maar dat is door allerlei omstandigheden weer in een la verdwenen. De overlast is nu voorbg, maar volgend voorjaar hebben we weer dezelfde proble men". Debatteren over een rateltikker in de Breestraat is niet het leukste wat er is. VeranVvoordelxjk wethouder Walen kamp (linksluistert nog wel met enige aandacht, maar zijn collega's Bordewijk (midden) en Van Rij hebben de grootste moeite om hun aandacht erbij te houden. (foto Loek Zoyderdaini Een motie van die strekking werd alleen gesteund door WD en SP. De collegepartijen waren van me ning dat er al voldoende gegevens beschikbaar zijn over dit onder werp. Wethouder Walenkamp wees er bovendien op dat het onmogelijk is om het aantal bussen te verminde ren omdat de busmaatschappijen al eerder hebben laten weten dat dat de gemeente tonnen kost. Volgens de wethouder moet het probleem van de bussen in de Breestraat wor den betrokken bij bijvoorbeeld het structuurplan waarin de verkeersaf wikkeling in de hele stad aan de or de komt. Dat plan is naar verwach ting echter pas in 1992 gereed. Grootste discussiepunt vormde de rateltikker, waarop de gehandi captenorganisaties meerdere malen hebben aangedrongen. Het college van B en W wilde niet dat een derge lijke voorziening zou worden ge plaatst omdat die alleen veilig lijkt. Hij vreesde dat door plaatsing van verkeerslichten meer opstoppingen ontstaan in de Breestraat en ver wacht meer heil van de plateaus. Een motie van de Socialistiese Partij waarin werd gevraagd tege moet te komen aan de wens van de gehandicapten werd aagenomen met 22 stemmen voor en 16 tegen. De motie werd gesteund door D6ö en Groen Links en door de PvdA, met uitzondering van de drie wet houders van deze partij. Wethouder Walenkamp beloofde verder dat met de gehandicaptenor ganisaties zal worden gesproken over de aanleg van invalidenpar keerplaatsen op de Vismarkt of bij de Koornbrugsteeg. Daardoor wordt het stadhuis veel beter be reikbaar voor invaliden. Er zijn ver der plannen om parkeerplaatsen voor gehandicapten te maken bg de Kippebrug. zodat het postkantoor beter bereikbaar wordt. DEN HAAG/LEIDEN - De 20-jange Leidenaar die zich vorig jaar schul dig maakte aan onder meer vier ver krachtingen is vanmorgen door de Haagse rechtbank veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De offi cier van justitie eiste twee weken geleden een straf van acht jaar De Leidenaar maakte eind vorig jaar en begin dit jaar in Leiden, War mond, Oegstgeest en Voorhout tien vrouwen slachtoffer van aanran ding. verkrachting of pogingen daartoe. Daarbij zaten ook twee meisjes van 12 jaar. De Leidenaar gebruikte bij zgn daden vaak grof geweld zoals het op de keel zetten van een mes. In hoger beroep weer forse boete geëist voor fraude DEN HAAG/LEIDEN/OEGST- GEEST - Ook in hoger beroep lijkt een 56-jarige inwoner zijn straf we gens belastingontduiking met zijn inmiddels failliet verklaarde bv, een autobedrijf uit Leiden, niet te ontlo pen. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. mevrouw A. Couzgn, eiste 75.000 gulden boe te tegen de inwoner van Oegstgeest. De verdachte is in hoger beroep gegaan omdat de affaire hem te zwaar zou zgn aangerekend. In eer ste instantie is hg door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en 75.000 gulden boete. In 1985 liet de verdachte zgn pri- véwoning voor 138.000 gulden ver bouwen. De aannemer stuurde de rekeningen naar de bv in Leiden, die de facturen ook betaalde Ver volgens werden de rekeningen ten laste gebracht van de winst van het bedrijf Bovendien werd er btw te ruggevorderd. Het openbaar ministerie vindt dat de verdachte de hele affaire boek houdkundig gezien heel anders had moeten verwerken. De fiscus is door de handelwgze benadeeld. De winst van de bv is in 1985 te laag op gegeven. Daar had nog 138.000 gul den moeten worden bijgeteld. Het bedrag werd immers ook niet bg het inkomen van de inwoner van Oegst geest geteld. Tot slot had de man de btw over de factuur van de aanne mer niet mogen worden terugge vorderd, omdat om een prive-uitga- ve gaat. Tegenover het hof verklaarde de verdachte dat de hem te laste geleg de zaken feitelgk wel kloppen, maar dat er menselgk gezien iets anders aan de hand was Hg zou indertgd privé al wat te veel schulden heb ben gemaakt. Daarom zou hg de bv hebben laten betalen voor de ver bouwing. Hg zou een en ander dui- delgk als een vorm van een lening hebben beschouwd, die later zou worden terugbetaald. Dan zou alles op den duur rechtgekomen zgn. De verdachte gaf wel toe dat hg de btw over het verbouwingsbedrag nooit had mogen terugvorderen. Het hof zal over twee weken ar rest wijzen In

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13