Wet dwarsboomt AZL niet 'Buitenlanders willen zelf :bok niet in één wijk wonen' mm DE TIJDi 'kroniek over VAN TO ENIËM&i PvdA Zuid-Holland houdt vast aan 23.000 woningen Ziekenhuis blijft mogelijkheid harttransplantaties onderzoeken 1CAAN DAG 1 OKTOBER 1990 qLeidse onderzoeker: minder conflicten maar wel isolement ml e\ tf De Leidse onderzoeker Van der Pennen: "Turken en Marokkanen willen ander soort woning. ,e% Van onze redacteur •n- Wim Wegman B y REIDEN - "Buitenlanders zelf voe- jjqen er niets voor om met elkaar in v^en wijk samengebracht te worden. )t Integendeel, ze vinden het over het algemeen prima om met verschil lende bevolkingsgroepen in een ^>uurt samen te leven. Zo lang maar n^an een paar voorwaarden wordt jl^oldaan en zo lang één groep maar rcjuet de overhand krijgt". ,lcj Onderzoeker Ton van der Pennen o^an de Leidse faculteit voor sociale g^vetenschappen bestrijdt opvattin- gen zoals die onlangs nog door de jeHaagse oud-wethouder Otterloo ojjijn gelanceerd. Otterloo pleitte er door om de verschillende groepen ^buitenlanders in Den Haag ieder -hun eigen wijkje te geven. Op die manier kunnen ze hun eigen cul- rtuur vasthouden en wellicht hun Zelfvertrouwen hervinden. Hun in tegratie in de Nederlandse samenle- i ving zou daardoor versnellen. Van der Pennen gelooft niet dat dit werkt. "Door een groep buiten landers in één buurt te concentre ren voorkom je misschien conflic ten, maar je versterkt tegelijkertijd 'ehet sociale isolement van die men den. De buitenlanders kiezen in elk "beval niet voor zo'n aanpak, zelfs °hiet de groepen die al de overhand hebben in een wijk". e' De Leidse wetenschapper komt utot zijn conclusie na een onderzoek 5*in de Rotterdamse Oleanderbuurt, :rKvaar een groot aantal Turken ^woont. "De gemeente Rotterdam LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden zegt dat zijn voornemen om hart transplantaties uit te voeren niet wordt gedwarsboomd door de wet die staatssecre taris Simons (volksgezond heid) voornemens is te ma ken. Simons bepaalt hierin dat er maar in twee Neder landse centra (Rotterdam en Utrecht) harttransplantaties mogen worden uitgevoerd. j Woordvoerder Ketting van het AZL verklaarde vanmorgen dat er voor alsnog niets verandert aan de plan nen, omdat de wet er nog niet is. Het academisch ziekenhuis heeft offi cieel niets van de staatssecretaris vernomen. "Daarom is er niks aan de hand", aldus Ketting. "Simons is iets van plan en wij wachten ge woon rustig af. Er ontstaat echt geen verschrikkelijke situatie want piemand wordt gedupeerd. De transplantaties in Rotterdam en Utrecht gaan door. Leiden is verte genwoordigd in het transplantatie- (team van Rotterdam". Ketting stelt dat het AZL blijft (onderzoeken welke mogelijkheden Terminale Thuiszorg zoekt vrijwilligers LEIDEN/REGIO - Steeds vaker comt het voor dat ernstig zieke mensen thuis willen sterven. De Stichting Terminale Thuiszorg Re gio Leiden, die deze patiënten des gevraagd bijstaat in hun laatste le vensfase, heeft voor dit werk drin gend hulp van vrijwilligers nodig. De drie jaar jonge stichting krijgt iteeds meer aanvragen en vooral iet werk dat ermee is gemoeid, neemt flink toe. Het aantal aanvra gen voor hulp bedroeg in 1987 25, in 1988 33 en vorig jaar 46. Het aantal gewerkte dagdelen is blijkens het jaarverslag 1989 toegenomen van 68 in 1987 naar 118 in het afgelopen jaar. Het aantal gewerkte nachten bedroeg in '89 117. De meeste vragen om hulp kwa- nen uit Leiden en Oegstgeest. ver der uit onder meer de gemeenten Leiderdorp, Wassenaar, Zoeter- ivoude. Katwijk, Voorschoten, Noordwijk en Warmond. Niet alle aanvragen worden geho noreerd. Dat is het geval als bij voorbeeld de patient niet is geïnfor meerd, of omdat de familie de hulp zelf aankan. De vrijwilliger helpt bij de verzorging van de patiént, ver richt hand- en spandiensten, doet boodschappen, past op en verricht in bepaalde gevallen 's nachts waakdiensten De stichting zoekt vrijwilligers 'met een warm hart. bescheiden heid en evenwichtigheid'. Een voor opleiding is niet vereist. Na aanmel- iding en selectie zorgt de stichting voor vorming en scholing. Een vrij williger kan altijd terugvallen op oen coordinator Voor inlichtingen W.J.H Baart. 071-173908 en mevrouw M. van [Rooden. 071-171514 HEK VERNIELD - Een dronken Noordwijker heeft zaterdagnacht een deel van de afrastering rond de dierenweide aan het Rederijkers plein vernield. Snel optreden van de politie, die werd gewaarschuwd door buurtbewoners, voorkwam uat ue dieren aan de wandel gingen wil de huizen in die wijk - die volko men verpauperd zijn - slopen en herbouwen. Daarbij had ze aanvan kelijk het plan om het 'gesloten' ka rakter van die wijk verder te bena drukken. De woningen wilde ze neerzetten in een soort hoefijzer waardoor er een groot, afgeschermd plein ontstond. Daar moesten aller lei speciale voorzieningen komen, zoals een moskee en Turkse winkel tjes. De Oleanderbuurt zou op die manier de mooiste Turkse wijk van Europa worden, hoopte de gemeen te Rotterdam. Een soort China town. maar dan voor Turken "Het punt was echter, zoals dat wel vaker gaat, dat iedereen ideeen heeft over wat goed is voor de bui tenlanders, maar dat nauwelijks aan de mensen zelf is gevraagd wat ze willen. Dat hebben wij dus vorig jaar gedaan, op verzoek van de ge meente Rotterdam". Het onderzoek van de Leidse we tenschapper heeft er in elk geval al toe geleid dat het plan voor de Ole anderbuurt grondig werd herzien. Het 'hoefijzer-gebouw' is geschrapt. In plaats daarvan wordt de wijk nu zo open mogelijk ingericht. Er komt een grote hoofdstraat en de speciale Turkse voorzieningen, zoals een moskee, worden voornamelijk aan de rand van de wijk gesitueerd. "Op die manier hoopt de gemeente te voorkomen dat de straten en de ver schillende pleinen worden gedomi neerd door één bevolkingsgroep". Ook het plan om de wijk vooral voor Turken te reserveren is verval len. "En waarom zou de buurt ook er in Leiden zijn om harttransplan taties uit te voeren. Alle afdelingen die ermee te maken hebben bekij ken wat er wel en wat er niet kan. De AZL-woordvoerder: "Komt de staatssecretaris met een wet die het ons onmogelijk maakt om hart transplantaties uit te voeren, dan kappen we het onderzoek af. We ac cepteren dat zeker niet zonder slag of stoot, maar zullen ons niet afzet ten tegen de plannen van Simons". Wachten op de dingen die er mo gelijk aankomen. Dat is op dit mo ment het parool van het academisch ziekenhuis. Ketting: "Op de afde ling thorax-chirurgie (open hart operaties) in het Rotterdamse zie kenhuis is het ontzettend druk. Het AZL wil Rotterdam ontlasten en kijkt daarom wat er gezamenlijk Wie ongeveer een generatie gele den in Leiden 's avonds een goed kope. snel-opgediende maaltijd wilde verorberen, kon op Rapen burg 6 in het Prytaneum terecht. Het was er morsig en rumoerig, en de zware etenswalm moet sommigen die er in die tijd kwa men, onmiskenbaar aan een gaar keuken -een oorlogsherinnering-' hebben doen denken. Er was een vergelijkbaar soort eethuis, maar veel minder mas saal, op het Gerecht, iets vrijzin nig-protestants, met (als je het mij vraagt) smakelijker maaltijden. Ook die eetgelegenheid is ver dwenen. Het zijn wat nostalgische herin neringen. die ik de lezer niet wil de onthouden voordat we Rapen- butg 6 binnengaan, op zoek naar wat daar halverwege de 18de eeuw te zien was. Heel wat anders namelijk. En zó veel zelfs dat het ondoenlijk is om het allemaal even zorgvuldig te beschrijven. Daarom houden we het maar bij de twee benedenzalen, links van de voordeur. Eén van die zalen kijkt op het Rapenburg uit en meet zo'n zes bij tien meter; de achterzaal is ongeveer vierkant, circa zeven bij zeven meter qua omvang. In totaal hingen daar, we weten dat precies, 150 schilderijen. Ze vormden een klein deel van de collectie van de toenmalige eige naar van het pand, de lakenindus- triëel-in-ruste Allard de la Court. Hij was een zoon, en wat een deel van de schilderijen betreft de erf genaam, van de bekende Pieter de la Court, die schuin aan de overkant op Rapenburg 65 had gewoond. Allard was getrouwd met een kunstzinnige patriciérs- dochter uit Amsterdam, Cathari- na de Backer Rariteiten De toevoeging 'ïn-ruste' wijst er hier op dat Allards inkomsten uit de lakenhandel van zodanige aard en omvang waren dat hij om streeks 1742 (54 jaar oud) kon gaan rentenieren, om zich geheel en al aan zijn kunst-, rariteiten- en boekenverzameling te wijden. In december 1749 heeft hij een elftal inventarissen gemaakt van al zijn bezittingen schilderijen, sculpturen en rariteiten (zoals men toentertijd een collectie van stenen, schelpen en andere won voor eer, bevolkingsgroep worden bestemd? Dergelijke buurten zijn voor veel meer mensen interessant. Voor 'starters' en studenten, voor de mensen die al sinds jaar en dag in die wijk wonen en voor de kinderen van die 'oude' bewoners, als ze ten minste in de buurt van hun ouders willen wonen". Soort woning Op één punt echter zullen de archi tecten de buitenlanders - en dan vooral de islamieten - anders moe ten behandelen. Van der Pennen: "We hebben gemerkt dat Turken en Marokkanen een heel ander soort woning wensen dan de gemiddelde Nederlander. Ze willen namelijk een huis waarin de vrouwen niet ge confronteerd hoeven te worden met het bezoek van de mannen, en zich toch min of meer vrij door het huis kunnen bewegen. Dat vraagt om ruimten en gangen die van elkaar gescheiden kunnen worden zonder dat het huiselijke verkeer meteen ernstig wordt belemmerd". "De eerste reactie van veel men sen is: Geven we daarmee niet toe aan de - voor Hollandse begrippen - slechte positie van de islamitische vrouw? Moeten we er niet van uit gaan dat die positie in de toekomst verbetert - waardoor dergelijke wo ningen over een aantal jaren over bodig worden9 Maar ik denk dan: als je de buitenlanders serieus wilt nemen, moet je ook serieus ingaan op hun wensen. En die woningen zullen nog wel een tijdje bruikbaar blijven, want ik ben helemaal niet kan worden gedaan. Het riekt mis schien naar competitie, maar dat is absoluut niet waar", benadrukt Ketting. De AZL-woordvoerder zegt blij te zijn dat staatssecretaris Simons van plan is om harttransplantaties in het verstrekkingenpakket van het ziekenfondfs toe te laten. Tevens is hij verheugd dat er in grote lijnen een akkoord is over een protocol voor harttransplantaties. Ketting stelt dat het goed is dat er regels komen. Hoe die uiteindelijk voor het AZL zullen uitpakken is een kwestie van afwachten, denkt hij. Het voornemen van de staatsse cretaris is voor het Leidse zieken huis geen aanleiding met zijn inter ne onderzoek te stoppen. "We gaan derwerken der natuur placht te noemen), maar ook van het porse lein, mathematische instrumen ten, gouden en zilveren voorwer pen, wapens, glazen en tenslotte meubelen en textiele en huishou delijke goederen. De eindeloze lijsten van de din gen die hij beschreef zijn over: ze bevinden zich in het Gemeentear chief. Voor een ieder toegankelijk gemaakt werden ze in deel III van de welbekende Rapenburg-sernv Het is natuurlijk verleidelijk de blik te laten dwalen over alles wat daar bladzijden lang staat opge somd -om bijvoorbeeld te zien wat voor (vuur)wapens een rijke koopman in de 18de eeuw in huis had ("1 roer dat men aff kan schroeven om in de sack te doen; zo optimistisch over de snelheid waarmee dit soort dingen verande ren. Een aardige bijkomstigheid is trouwens dat de 'islamitische' wo ning prima voldoet aan de wensen van het moderne gezin, waarin mannen en vrouwen de ruimte wil len voor hun eigen, gescheiden werkzaamheden Goede zeden Van der Pennen heeft zijn onder zoek groot opgezet. Met een aantal medewerkers heeft hij in totaal zo'n 300 gezinnen geïnterviewd uit de Oleanderbuurt en de wijken Span gen en Middelland, die met verge lijkbare problemen kampen. "Uit die gesprekken bleek dat de meer derheid van de Turken een eigen. serieus door met te bekijken wat er binnen het AZL tot de mogelijkheid behoort. Wellicht vernemen we na verloop van tijd iets over de plan nen die de staatssecretaris vorige week heeft gelanceerd". Van teleurstelling is dan in eerste instantie ook geen sprake, beweert Ketting. Het ziekenhuis is nog niet zo ver met zijn onderzoek dat een eerste harttransplantatie kan wor den gepland. Ketting: "De uitkomst van dit interne onderzoek moet dat aantonen. Nee, er was zelfs nog geen jaartal genoemd. Er spelen nogal wat factoren een rol. Je hebt gekwalificeerd personeel nodig, geld om de ingreep uit te kunnen voeren en donoren. Pas als alles is ingevuld, kan er een definitioef standpunt worden ingenomen". 1 Indiaanse buyksnyder met sil ver ingelijdt")- maar laten we dat toch maar niet doen. We waren immers op weg naar de grote be nedenzalen met hun 150 schilde rijen. Hier hing het fraaiste gedeelte van De la Court's collectie. Hu was er uitermate trots op, en heel wel doordrongen van het belang van de collectie, een van de groootste. zo niet de grootste, in Nederland op dat moment. Bovendien, de koopman die hij in hart en nieren was gebleven (on danks het feit dat hij daarin niet meer hoefde te praktizeren). bracht hem er toe bij al die fraaie stukken iets op te schrijven over de waarde, die ze vertegenwoor digden. gesloten wijkje helemaal niet ziet zitten. Weliswaar voelen ze zich nu soms bedreigd door andere bevol kingsgroepen. Ze zijn bij voorbeeld bang voor een aantasting van de eer en goede zeden van hun vrouwen door de lossere Nederlandse levens stijl. Net zo goed als ze zich ook be dreigd voelen door de afwijkende gewoonten en gebruiken - en de concurrentie - van Marokkanen, of zelfs landgenoten uit andere delen van Turkije". "Die problemen zijn echter vrij eenvoudig te ondervangen wanneer hen een 'veilige thuishaven' wordt geboden. Dat houdt in: een plaats waar ze familie, vrienden en kennis sen kunnen ontvangen op een ma nier zoals zij dat wensen en waar ze niet geconfronteerd worden met mensen of bevolkingsgroepen die ze willen mijden. Heel concreet be tekent het dat de huizen een goede geluidsisolatie moeten krijgen - daar schort het nogal eens aan - en dat elke woning een eigen ingang moet krijgen. Geen portieken dus waar verschillende gezinnen tege lijk gebruik van moeten maken". Buitenlanders willen, kortom, privacy Turken, zeker de Turken die werkloos zijn, ontvangen vaak en veel mensen thuis. Maar ze wil len wel zelf bepalen wie ze zien. Dat is geen opzienbarende conclusie, ik geef het toe. Het is echter een con clusie waar tot dusver te weinig re kening mee is gehouden". Dubieus winkeltje Van der Pennen heeft ook vastge steld dat Turken wel degelijk be hoefte hebben aan integratie. Vol gens hen kan dat echter het beste in een wijk met een gemêleerde bevol kingssamenstelling. "Maar dan moetje de wijk ook een open karak ter geven. Hollanders zijn bij voor beeld best bereid om hun bood schappen te doen in een Turkse winkel, om maar wat te noemen. Geen enkel probleem. Maar die moet dan niet ergens in een achter- afstraat liggen, want dan vinden ze het al snel een dubieus winkeltje, wat ze liever mijden". Herhaaldelijk komt in die opmer kingen naar voren dat er potentië le kopers bij hem waren geweest, die goede sommen gelds hadden geboden voor de stukken, maar wellicht omdat er veel erfstukken bij waren uil da 1 InMerijeneol- lectie van zijn vader zaliger had hij zich niet tot verkoop laten ver leiden. 'Capitaal konstig' We zullen Allard, nu we wat beter kunnen inschatten wat hem als verzamelaar bewoog, zelf eens aan het woord laten over wat wel het bekendste schilderij uit zyn collectie geworden is een Para dijsvoorstelling. geschilderd door niemand minder dan Rubens, ge secondeerd door Jan Brueghel de Oude. "Het soo zeer beroemde paradijs extra capitaal konstig geschil derd door 2 beroemde meesters als de figuuren van Adam en Eva met 1 bruvn paart van Petrus Paulus Rubbens, 't verdere van landschap beesten etc en 't ver dere alles door den beroemde Fluweele Bruegel. sijnde ontalli- ke gediertens daarin, op een pa neel van 1 stuk. extra gereputeerd soo binnen als buytenslands. De heer Witterd van der Aa. van wien mijn vaader ondermeer andere dit stuk van hem gekofft heefft in 1 koop heefft gesegt dat de schil der Carel de Moor voor de keur vorst van Beyeren voor dit stuk aan hem gebooden hadde 1000 dubbelde gouden ducaaten 't welk dito De Moor mij gezegd heefft waar te sijn, dog anno 1746 heefft in presentie van dc heer Mieris 1 Fransman genaamd Col- lijn die commissie hadde van de marquis Dargenson mij voor ge boden met 't stukje no 3 dat hier volgt 1000 goude Engelse ginnies off F 11550. Volgens de calcula die mijn vaader maakte alsoo die in 1 koop met nog 4 andere stuk ken 't kofft koste hem f 5000, dog ik stelle op f 4500." In deze trant gaat het door, al die 150 schilderijen langs van geen kunst- en curiositeitencollectie uit vroeger eeuwen is ons zoveel bekend, als juist van dit unieke Leidse bezit, met 'kapitale' stuk ken van schilders als Jacob Jor- daens, Anton van Dijck, Jan Steen, Meindert Hobbema, Phi lips Wouwermans en velen meer. Het is dan ook eigenlijk bijzonder jammer dat er na Allard de la Court niet nogmaals van overer ving aan een directe nakomeling, zoon of dochter, sprake kon zijn. Een dochter, Sara, was in 1736 al overleden op 23-jarige leeftijd, en de enige zoon, Pieter, die met zijn gezin op Rapenburg 16 woonde, was weliswaar gepromoveerd in de rechten, en zat in het Leidse stadsbestuur, maar naarmate hij ouder werd bleek dat hij geeste lijk onstabiel was. Allard stierf in 1755, op 67-jarige leeftijd Zijn weduwe. Cathanna de Backer, leefde nog tot 1766, de collectie van haar overleden echt genoot beherend. Na haar overlijden moest er tot veiling worden overgegaan, en zo raakte, na een gestage groei van een jaar of vijftig - eerst op Rapen burg 65. daarna op Rapenburg 6 - de collectie De la Court geheel en al op drift. Het Paradijs van het schildersduo Rubens/Brueghel ging voor de prachtige som van 7,350 gulden naar Den Haag. aan gekocht voor de collectie van de Stadhouder Dientengevolge hangt het nu in het Mauritshuis LD COUPRIE PAGINA 9 Folder Vrouw en arbeid DEN HAAG - De Zuidhollandse afdeling van het FNV en de Vereni ging voor Vrouwen Emancipatie Stimulering Zuid-Holland willen de positie van vrouwen op de arbeids markt verbeteren. Ze hebben daar toe een brochure geschreven be stemd voor iedereen die met vrou wen in het arbeidsproces te maken heeft. De nota wordt morgen aangebo den aan de zogeheten Regionale Be sturen .Arbeidsmarktvoorziening (RBA) tqdens een studiedag over vrouwen en arbeidsvoorziening in het provinciehuis in Den Haag. De twee organisaties doen in de nota een groot aantal aanbevelin gen op het gebied van arbeids marktonderzoek. scholing, arbeids- inpassing en andere manieren waarop zowel allochtone als au tochtone vrouwen meer kansen krijgen op de arbeidsmarkt. Er moet in elk geval, zo valt uit de nota op te maken, een doelgroepenbe- raad voor vrouwen worden opgezet. De studiedag wordt geopend door gedeputeerde voor vrouwen emancipatie L. Stolker-Nannninga. Na inleidingen van de vier voorzit ters van de Zuidhollandse RBA's over de nota. wordt de dag met een forumdiscussie besloten. iTlCllIllg Honderd jaar geleden stond er in de krant - Het heen- en weer schommelen met een roeiboot, zooals velen roekeloos soms doen, heeft te Zwartsluis Zaterdag-namiddag eenige families in rouw gedom peld. Een viertal jongelieden van ongeveer 17-a-19 jarigen ou derdom vermaakten zich op het kanaal nabij die plaats met roeien. Zij gingen aan 't schom melen, ten gei'olge waarvan al len buiten het vaartuigje en te water geraakten. Drie hunner schoten het leven er bij »n, alleen een vierde werd gered. - De An doorn, die sedert een paar jaren in ons land is inge voerd en waarvan de veelvuldi ge deugden reeds in dag- en ueek-bladen of tijdschriften zijn besproken, is te Roelof-Arends veen door den heer Ths. Caste- lijn dit jaar voor 't eerst als proef geteeld. Deze proef mag als goed geslaagd beschoutud u>or- den. Elke plant draagt gemid deld zestig wit-grijze, eemgszins kogelvormige onderaardsche vruchten, die, volgens de eischen der kookkunst toebereid, ee» zeer malsch en lekker voedsel op leveren, en in smaak veel over eenkomst hebben met schorseneren. Men kan dus met grond voor de toekomst iets van deze plant verwachten, die. naar men zegt, in Japan in- heemsch is. Vijfentwintig jaar geleden - Zoals de lezers van het boek Alleen op de wereld" zich zuilen herinneren komt er een aapje in het boek voor. Dat met Vitahs en Remy de dorpen langs trekt. Het is het aapje Joli-Coeur. Fons Pe ters zoekt een aapje dat deze rol zou kunnen ..vertolken". Ik zoek naar een klein zachtaardig aap je. dat niet met honden gaat bak keleien, en dat liefst ook nog een paar kunstjes kan doen. Dege ne die denkt Fons rademakers te kunnen helpen, kan zich in ver binding stellen met de K R O te levisie. tei. 02950-49141 Zacht aardige aapjes van Nederland kom te voorschijn. Socialisten willen alleen geen grote bollenstad" DEN HAAG De PvdA-fractie van Provinciale Staten in Zuid-Holland houdt wel degelijk vast aan haar plan om in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio 23.000 nieuwe woningen te bouwen. Na een geza menlijke vergadering met haar Noordhollandse collega's, vrijdag, is de indruk ontstaan dat de PvdA afstand had genomen van haar ei gen ideeën. Jaap Wolf, fractie-secre taris van de Zuidhollandse staten fractie. bestrijdt dit echter. "Waar we tegen zijn is de bouw van een grote 'bollenstad', waarbij al het groen in dit gebied wordt op geofferd voor woningbouw. We hebben echter nooit gezegd dat zo'n stad er moet komen. Integendeel, we willen juist dat grote gebieden gespaard blijven voor woningbouw. Dat kan ook wanneer, zoals wy heb ben voorgesteld, de huizen worden neergezet in drie nieuwe woonwij ken rond Voorhout. Hillegom en Sassenheim. Maar kennelijk willen mensen voortdurend horen dat wij een grote nieuwe stad in de Duin en Bollenstreek uit de grond willen stampen". Het PvdA-plan. dat vandaag offi cieel is gepresenteerd, voorziet in de bouw van ongeveer nieuwe 400.000 woningen in en bij de ste den in Zuid-Holland. Een kwart van de nieuwe huizen is nodig ter ver vanging van te slopen of te renove ren woningen. De overige 300.000 moeten de woningvoorraad van de provincie van 1,3 naar 1,6 miljoen brengen. Het PvdA plan gaat uit van de aanleg van wijken met elk 5000 wo ningen in Groot Voorhout Hille- gom-west en Sassenheim-Zuid. Als de opvangmogelijkheden in de bol lenstreek tekort schieten, zouden de Warmondse Boterhuispolder en eventueel de Zoeterwoudse Grote Polder in aanmerking kunnen ko men voor bebouwing. De PvdA kiest in dat geval voor bebouwing van de Boterhuispolder met onge veer 3000 tot 4000 huizen. Openbaar vervoer Uitgangspunt van de socialisten is daar bouwen waar al verstedelij king is omdat dorpen en steden be schikken over openbaar vervoer. Forensen met auto's moet worden tegengegaan. Op grond van die uitgangspunten kiezen de socialisten voor de ge noemde locaties Mochten deze on verhoopt niet kunnen worden be bouwd. dan wil de party de moge lijkheid onderzoeken van woning bouw in gebieden die wat verder van de verstedelijkte gebieden af liggen zoals Hazerswoude en Wad- dinx veen-west. Komen deze nieuwe wyken met of slechts gedeeltelijk van de gr<>nd dan zou wellicht kunnen wordfcn uitgeweken naar de Grote Polder in Zoeterwoude, hoewel deze plaats niet bijzonder geschikt is voor wo ningbouw. De Zuidhollandse socia listen wensen verder een onderzoek naar de mogelijkheden voor onder meer woningbouw op de plaats waar nu het marinevliegkamp Val kenburg ligt. De Zuidhollandse PvdA stelt de visie op het behoud van het Groene Hart bij. Voor het gebied tussen Den Haag, Leiden. Alphen, Gouda en Rotterdam (dit wordt de 'kleine ring' genoemd), zal het groen ge deeltelijk worden opgeofferd aan woningbouwplannen voor Leiden. Den Haag en Rotterdam. De Pvda wil niet het hele gebied bebouwen. Groene corridors en aaneengeslo ten gebieden zouden nog iets van het Groene Hart moeten redden. Niet ten onrechte beschouwt Allard de la Court dit schilderij van Rubens en Jan Breughel als het mooiste van zijn verzameling: Eva die Adam de appel geeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9