ONG Ritmisch onzeker Geen behoefte aan kabeltelevisie Wes lei lid se weg zeer gevaarlijk voor wielrijders Verzetsmensen vernoemd in Kat spekkoper nieuwe wijk Voorschoten Zoeterwoudse man gered uit zinkende auto Concert ensemble Festoen Concert door het ensemble Festoen met Liesbeth Boerlien en Albertine van der Deijl (blokfluit), Veronica Steinbach (dwarsfluit), Marjolein Hennes en Karin Kemper (viool), Sophie Holleman (altviool), Hannie de Jong (cello) en Jan van der Linden (clavecymbel); gehoord op zondag 30 september in de Mu- zenhof, Leiderdorp LEIDERDORP - Voor een goed gevulde Muzenhof concerteerde het ensemble Festoen zondag in het kader van het Leiderdorps cultureel weekeinde. Wie in zijn vrije tijd een strijk- of houten blaasinstrument bespeelt en va ker in huiselijke kring heeft ge musiceerd, komt al gauw terecht in de achttiende eeuw, zogeheten 'barok'-muziek. Daarom moet het repertoire van het ensemble Fes toen voor de zelfwerkzame mu ziekliefhebbers'als een feest dei- herkenning in de oren hebben ge klonken met componisten als Bach, Vivaldi en Telemann, in die dagen vaak hoger geacht dan zijn eerbiedwaardige collega Johan Sebastiaan. Allemaal prachtige muziek die in de Muzenhof werd uitgevoerd. Composities die zichzelf in de loop der tijd door hun hoge kwali teit hebben onderscheiden, het geen bij iedere 'life'-uitvoering ze kere risico's met zich meebrengt. De vergelijking met superieure opnamen kan aï gauw in iemands nadeel werken. Dat was dan ook wel degelijk het geval met de uit voering die in de Muzenhof werd gehouden. Het clavecymbelcon- cert van Bach was over het alge meen strak van tempo en het en semble was het in grote lijnen wel eens over de opbouw en de fra sering van de delen. Maar wat de uitwerking betreft leek het wel of men nog wat rommel op tafel had laten slingeren: ritmische onze kerheden en gezamenlijke toon hoogteproblemen troffen het oor op onaangename wijze. Mis schien dat ook de hindernis van de droge akoestiek nog genomen moest worden. Hannie de Jong leek daarvan absoluut geen last te hebben bij haar overtuigende en muzikale uitvoering van de cello sonate van Vivaldi. Een nieuwe klank werd geïn troduceerd door de twee altblok fluiten in Bachs vierde Branden- burgse concert. De vaart die deze uitvoering aanvankelijk ken merkte verloor op den duur zijn energie en in het derde deel was de rode draad van het muzikale verhaal duidelijk verbleekt. Jan van der Linden die met zijn clave cymbel het fundament en de rug- gegraat van de barokmuziek vormde, liet in het Italiaanse con cert van Bach niet zo zeer zijn per soonlijke. emotionele beleving hortfo alswel de intellectuele be vrediging die Bachs muzikale en compositorische vondsten een mens kunnen schenken. Het slot van het concert was te vens het klapstuk. Eén van geest, vorm en klank, zonder storende details en met veel musiceerple- zier bracht het ensemble Tele- manns concert voor blok- en dwarsfluit, gespeeld door respec tievelijk Liesbeth Boertien en Ve ronica Steinbach. MONICA SCHIKS LEIDERDORP - Een van de eve nementen tijdens hët culturele weekeinde in Leiderdorp was zater dagavond een balletuitvoering met koor en orkest in de Dorpskerk. De leerlingen van het Kreatief Dans centrum dansten op de muziek van het Leiderdorps Kamerorkest en zang van het Leiderdorps Kamer koor. De gemiddelde leeftijd van de danseresjes op de foto is 10 jaar. De muzikale begeleiding werd ver zorgd door volwassenen. De uitvoe ring begon om 20.30 uur, na het op treden van de Rijnzangertjes en het Jongerenkoor Leiderdorp, en was om 21.30'uur afgelopen. (foto Dick Hogcwoning) Vrouw in angst door geluid slak OEGSTGEEST - Een bewoonster van een woning aan de Irenelaan in Oegstgeest schakelde gistermiddag de sterke arm in toen ze een vreemd gekras hoorde. De geluiden kwa men vanachter het huis vandaan en de bewoonster durfde zelf niet te kijken wat er aan de hand was. De politie onderzocht de tuin en vond na een grondig onderzoek een slak op de achterruit van de woning. Het huisje van de slak veroorzaakte waarschijnlijk het krassen. VERNIELING - In Rijnsburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag vier auto's op dezelfde wijze be schadigd. De voertuigen werden in De Molenkamp door onbekenden met vermoedelijk een scherp voor werp bekrast. De schade is aanzien lijk. INBRAAK - Bij een inbraak dit weekeinde in een woning aan de Vi- valdihof in Alphen zijn een suède jas en 910 guldens gestolen. Gaten en gleuven in Zoeterwoudse weg ZOETERWOUDE - Gaten in de weg en brede gleuven in het brugdek zijn de gevolgen van een mislukte poging om de Westeindseweg in Zoeterwoude van een nieuw wegdek te voorzien. Vooral voor fietsers is de weg in de donkere avonduren zeer gevaarlijk, erkennen zowel de gemeente als de aannemer die het werk uitvoert. Het zal nog tot de winter duren voor het werk is beëindigd. B en W ma ken in een brief aan de bewoners hun excuses voor de voortdurende overlast en de aannemer bezocht omwonenden persoonlijk om de problemen uit te praten. De Westeindseweg raakte in de afgelopen weken beschadigd door een zware kraan die was ingezet bij het werk aan het fietspad, dat loopt van de Westeindseweg naar de Dr Kortmannstraat. Op verschillende plaatsen ging de waterleiding ka- NOORDWIJK Een ondernemende en kennelijk hongerige kat heeft bij een bezoek aan dp vleeswarenafde ling van een winkelbedrijf aan de Kerkstraat in Noordwijk het in braakalarm in werking gesteld. De kat werd door de politie, die op de melding afkwam, gevonden tussen het verlaagde plafond. Het is niet bekend of het beest zich met opzet heeft laten insluiten om zich te goed te kunnen doen aan de lekkernijen. pot. Later zakte een asfaltverwer- kingsmachine door het wegdek, ter wijl metingen hadden aangetoond dat de weg het gewicht van de ma chine kon dragen. De waterleiding onder de West eindseweg is het grootste probleem bij het werk. Volgens wethouder van openbare werken A.B. Ringers- ma zijn in de toekomst meer breu ken te verwachten als deze oude, stijve asbest-buis niet wordt ver vangen. Het bedrijfsverkeer wordt steeds zwaarder en de ondergrond van de weg is daarvoor te 'verend'. Slang Momenteel overlegt de gemeente met het waterleidingbedrijf over vervanging van de oude buis door een flexibeler slang. Als daar over eenstemming over wordt bereikt is dat werk zeker niet voor de winter gereed. Wel zullen alle gaten en gleuven verdwijnen, als de aanne mer een fundering aanlegt. Pas in het voorjaar kan de weg dan worden geasfalteerd. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet WARMOND' - Bijna elk raam van de boerderij biedt zicht op het water en om de bewoonde wereld te bereiken 'pak je de boot of de pont. Jan en Rosemarie van Schie wonen met hun twee kinderen in boerderij De Eenzaamheid op een eiland in het Warmondse Lage Land. ■'We zijn ons ervan bewust dat we op een bijzondere plek wonen. Je moet er altijd rekening mee houden datje over de Zijl heen moet", aldus Jan van Schie. "Maar verder bijzonder? We zijn hier tegenwoordig van alle gemakken voorzien. We hoeven geen water meer uit een put te scheppen". Hoewel het jonge gezin in de Zwanburgerpolder de beschik king heeft over elektriciteit, wa ter en telefoon, zijn niet alle mo derne voorzieningen aanwezig waarover stadsbewoners be schikken. Er is geen kabeltelevi sie en verder gebruikt het gezin geen gas, maar huisbrandolie. Het levert weinig problemen op. "We hebben geen behoefte aan kabeltelevisie", aldus Rosemarie van Schie. Boodschappen doet zij slechts een keer in de drie weken. Dat kan makkelijk, omdat de koeien voor melk en kaas zorgen en er al tijd vlees in de vriezer ligt. De moestuin levert veel groente. Een keer in de week bezoeken bakker en groenteboer de Zijldijk 'aan de overkant', zodat het gezin alleen voor andere boodschappen is aangewezen op winkels. In hun vrije tijd gaan de twee graag op pad. "Vroeger werd daar wel anders over gedacht, maar we leven nu niet alleen meer om te werken", aldus Jan van Schie. Het echtpaar gaat geregeld naar de film en besteedt veel tijd aan het verenigingsleven in Oud Ade. De ouders van Van Schie, die in een woning naast de boerderij op het eiland wonen, passen zo no dig op de kinderen. Moeizamer De veehouder heeft veertig koei en en rondom de boerderij is er plaats voor een paar caravans van vakantievierders. Jan en Rosemarie van Schie voor hun boerderij die temidden van het water in de Warmondse Zwanburger- polder ligt. 'Hier heb je de ruimte en je bent altijd buiten'. De boerderij is al sinds 1843 in handen van de familie Van Schie. Vroeger stond de boerderij een zaam in de polder, maar tegen woordig is de bewoonde wereld makkelijk bereikbaar. Auto, mo torboot en pont zorgen voor snel le verbindingen. Bovendien zijn de polders en de Kagerplassen niet meer zo eenzaam als vroeger. Tot voor kort ging het vervoer van vee na^r de overzijde vooral bij zwaar weer gepaard met pro blemen. In strenge winters pak ten Van Schie en zijn vader de roeiboot en enkele pikhaken en probeerden het ijs af te breken door met de boot heen en weer te schommelen. "Dat kon lang du ren", aldus Van Schie. Wanneer de ijslaag eenmaal dik genoeg was, waren er geen problemen meer. "Dan konden we naar de overkant lopen". Om het werk te verlichten heeft Van Schie met gemeentelijke subsidie onlangs een pont aange schaft. De boer hoopt dat koude winters voortaan iets minder pro blemen zullen opleveren, maar vreest toch dat de pont bij flinke vorst niet kan worden gebruikt. De rubriek Ongewoon' gaat over mensen die net iets anders wonen dan de gemiddelde Nederlander. Alternatieve woonvormen en an derszins opvallende onderkomens in de regio krijgen de komende weken aandacht in deze rubriek. Vandaag de derde aflevering. In het achterhuis van de boerderij hangt een schommel voor de kin deren, er is een aanrecht dat wordt gebruikt bij het kaasma ken en er staat een wasmachine. Ook de 'gewone' keuken heeft de afmetingen van een moderne wo ningwetwoning. Toch noemt me vrouw Van Schie de boerderij niet buitensporig groot. "We heb ben boven drie slaapkamers, twee overlopen en een achterzol der. De huiskamer is vijf bij zeven meter. "Dat is niet zo groot", oor deelt ze. "Het lijkt hier ruim, maar de boerderij zit vol hoeken en ga ten. Sommige stukken lopen schuin af'. "Toch hoeven we hier niet echt zuinig te zijn met ruim te", vindt haar echtgenoot. De ouders van Van Schie wo nen in een huisje naast de boerde rij dat in vroeger dagen werd ge bruikt door de knecht. "Vroeger woonden opa en oma bij je in, hier is dat nog steeds een beetje zo, al leen hebben ze nu hun eigen be doening", aldus Rosemarie van Schie, die het prettig vindt om naast haar schoonouders te wo nen. Het echtpaar noemt de situatie voor beide partijen ideaal. Zij waarderen de extra handen van de ouders in het bedrijf, terwijl de ouders zo nodig kunnen rekenen op hulp van zoon en schoondoch ter. Ook voor de kleinkinderen is het prettig om opa en oma in de buurt te hebben. De vader van de boer, die de zeventig al is gepas seerd. werkt mee op het bedrijf. "Als ik hem niet had, hadden we zeker een knecht nodig". Het verschil tussen zomer en win ter op het eiland is groot. Tijdens (foto Ellen Martens) de zomer zijn de recreatiewonin gen en' caravans allemaal bezet. Dat is na de stille winter altijd weer even wennen, vindt Jan van Schie. "In het voorjaar ben je blij wanneer de mensen komen en in het najaar'is het niet erg wanneer ze weer weggaan", lacht hij. "Er is toch altijd geloop om de boerderij en je zit hier bijna bij elkaar aan tafel",, aldus zijn vrouw. Voor de kinderen van twee en vier jaar oud, is de zomer de leuk ste tijd. De recreatiehuisjes wor den dan bevolkt met leeftijdsge noten waarmee ze kunnen spelen. "In de winter krijg je hier nu een maal geen kinderen aan de deur. Dan moet je zelf wat moeite doen", aldus Rosemarie van Schie. Het wonen in deze water rijke omgeving vereist oplettend heid. "Ze hebben altijd een zwemvest aan". Hoewel de van Schie's de gehe le dag naar langsvarende boten, surfplanken en waterscooters zouden kunnen kijken, zijn het geen waterrecreanten. "We gaan wel eens een middagje varen, vroeger deed ik aan windsurfen, maar dat is al tien jaar terug. Ik heb er geen tijd meer voor of be hoefte aan", aldus de boer. Hij is tevreden met zijn 'eigen stek' en zou evenals zijn vrouw nooit in de stad willen wonen. "Ik zou me daar opgesloten voelen. Ik zou de ruimte en de vrijheid niet kunnen missen", aldus de boer. "In de stad moetje altijd weg om naar een park, het zwembad of het strand te gaan. Hier heb je ruimte, rust, de natuur en het wa ter". "Je bent hier altijd buiten", aldus zijn vrouw. Warmondse boerderij afgesloten van bewoonde wereld Vijf gewonden bij nachtelijk verkeersongeval in Wassenaar WASSENAAR - Bij een verkeerson geval in Wassenaar raakten gister avond twee personen zwaar ge wond en drie personen licht ge wond. Drie personenauto'a waren betrokken bij een botsing op de kruising van de Groeneveldlaan- /Duivenvoordelaan. Een 22-jarige vrouw uit Den Haag gaf omstreeks middernacht geen 'voorrang aan een 23-jarige man uit Wassenaar. Beide auto's kwamen met elkaar in botsing. De Haagse schoof door de klap schuin de krui sing over en raakte aan de overkant een tweede auto, van een 23-jarige man uit Wassenaar. De vrouw uit Den Haag en een medepassagiere raakten licht ge wond, een 20-jarige Wassenaarse uit dezelfde auto werd met een bekken- fractuur opgenomen in het zieken huis. De 23-jarige automobilist mankeerde niets maar zijn 21-jarige medereizigster uit Wassenaar werd met onbekend letsel opgenomen. De laatste getroffene, eveneens 23- jarige wassenaarder, bleef onge deerd. Twee auto's zijn totaal ver nield, de andere auto is alleen aan de voorzijde ingedeukt. OEGSTGEEST - Ruim 450 amateur-atleten uit Oegstgeest en omgeving deden gisteren mee aan de traditionele Haas- wijkloop. De organiserende buurtgroep had dit jaar in de Oegstgeester nieuwbouwwijk routes uitgezet van zes, elfen zes tien kilometer. Kinderen tot tien jaar liepen een afs\and van twee kilometer. Winnaar van de zestien kilo meter werd Lissenaar Th. van der Veek, die deze afstand net binnen het uur voltooide. De or ganisatoren waren tevreden over de weersomstandigheden. Pas toen de laatste lopers bin nendruppelden, begon het zacht jes te regenen. (foto Dick VOORSCHOTEN - In de nieuwe Voorschotense woonwijk Starren- burg worden straten vernoemd naar Voorschotense verzetsstrij ders. Dit stellen B en W van Voor schoten voor aan de raadscommis sie voor openbare werken. In febru ari van dit jaar reageerde de ge meenteraad al positief op een brief van het voormalig verzet Voorscho ten, waarin deze suggestie werd ge daan. B en W vinden de vernoeming 'een hommage aan betrokkenen in het bijzonder en aan het voormalig verzet Voorschoten als geheel'. In middels heeft het gemeentebestuur al overlegd met een vertegenwoor- HAASTRECHT - Een 55-jarige Zoe- terwoudenaar is is zaterdagmiddag zwaar gewond geraakt bij een ver keersongeval in Haastrecht. Door nog onbekende oorzaak verloor de automobilst de macht over zijn stuur op de provinciale weg 28 van Haastrecht naar Gouda. Samen met twee inzittenden reed hij de Hol landse IJsselin. Twee voorbijgangers wisten de bestuurder en een 59-jarige vrouwe lijke passagier uit Warmenhuizen uit de drijvende auto te redden. Het duikteam van de Goudse brand weer haalde de andere inzittende, een 71-jarige man uit Warmenhui zen, uit de auto die reeds was gezon ken. De drie gewonden verkeren niet meer in levensgevaar. diger van het voormalig ver; waarbij is uitgegaan van een aan velingslijst die eerder door ovei venden van deze groep is opgeste Voor B en W speelt ook mee de verzetslieden die nog in lei zijn 'een zodanige leeftijd héb! bereikt dat het nu nog mogelijl hen hierbij te betrekken'. Hoei het voorstel straten te vernoen eerder werd gedaan schrijven B W dat het in die gevallen ging i afronding van bestaande wijk waar toen werd gekozen v( 'straatnaamgeving in relatie tot voor de wijk reeds bestaande'. Starrenburg gaat uit drie wijk bestaan, waarvan B en W er e naar verzetsstrijders willen ni men. Straten in de andere wijk zouden vernoemd kunnen word naar historische figuren als Leid en Haagse patriciërs die in Voi schoten woonden, Hollandse gi ven en heren van Duivenvoorde. 1 bouw van de wijk die naar verze mensen wordt genoemd moet eii dit jaar beginnen. De andere t\v staan voor 1992 op het prugramrrj Twee inbraken in Leiderdorp LEIDERDORP - Onbekenden hq ben, naar nu bekend is geword^ vrijdagavond ingebroken in tw| woningen aan de Waterbieskrej en de Lisdoddekreek in Leidt dorp. Uit het huis aan de Waterbi^ kreek ontvreemden zij een videos Corder, sieraden en oude muntq In de woning aan de Lisdoddekrei ontbreken cd's, sieraden, ouij munten en een zilveren koffiest. De totale schade is nog niet beken, Volgens de politie bestaat er e(. verband tussen de beide inbrakei MAANDAG 1 OKTOBER Katwijk bijbellezing in de Oranjezaal. Voorstraat aanvang 20.00 uur. Lolden bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden, met Bloemenseance door Marion Evers, aanvang 20.00 uur in gebouw Lage Morsweg 14a. lezingen over alternatieve- en natuurgeneeskunde, aanvang 20.00 uur in buurthuis Groenoord, Pasleurslraat, mlichtinqen tel. 217222. concert in de Gitaarserie door Belgrado Gitaarduo Miroslov Ne- manja Trifunovic, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal van K&O. Oude Vest. Leiderdorp vergadering commissie ROVM, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. Noordwijk opening expositie Noordwijse fo togroep 'X 65', door oud-burge meester Bonnike, aanvang 20.00 uur in de openbare bibliotheek, We teringkade. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Zoeterwoude vergadering commissie Algeme ne Zaken, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. DINSDAG 1 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20.00 uur. Katwijk sporlen voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg, -bridgen bij Bridgeclub De Brug, inschrijven tot 19.45 uur in De Ros kam, Rijnstraat. openbare avond bij Groen Links, aanvang 20.00 uur, Tripodia, Hoor- nesplein. spreekbeurt door staatsecretaris E. Heerma (CDA), aanvang 20.00 uur in het Kerkelijk Centrum, Voor straat. Leiden telefonisch spreekuur Belangen- buro Gezondheidszorg, voor vrij blijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- 254654. Leiderdorp vergadering commissie beroep en bezwaar, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Noordwijk maandelijkse contactavond van Vereniging 'De Oude Dorpskern', aanvang 21,30 uur in hotel-restau rant Royal, Voorstraat. vergadering commissie Ruimte lijke Ordening, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. Wassenaar vergadering commissie Welzijn, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. Zoeterwoude vergadering commissie Welzijn, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. WOENSDAG 3 OKTOBER Alphen spreekuur 50-plussers in het OSO-kantoor, KWartelstraat 66a, van 10.00 tot 12,00 uur. jeugdinstuif volleybal in gymnas tieklokaal van de Zonnebloem- school. Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. Noordwijk vergadering commissie Welzijn en Onderwijs, aanvang 20.00 ui het gemeentehuis. Noordwijkerhout kindervoorstelling van Alfred Born, aanvang 13.30 uur in De Schelft, Maandagsewetering. Wassenaar vergadering commissie Ruimte lijke Ordening en Milieu, tevens commissie FEZ, aanvang 19.30 uur in het Raadhuis. DONDERDAG 4 OKTOBER Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 14.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8