PvdA nu ook tegen jverhoguig accijns Kinderen blij dat de wereldtop luistert Voorkom ontstaan van ketens van apotheken' Zoekgeraakte Nederlandse is vrijwel zeker vermoord Betalingsverkeer toch winstgevend Vrouw die zich met alles bemoeide is overleden MAANDAG 1 OKTOBER 1990 VvD krijgt onderuit de zak op Partijraad jjilLVERSUM (ANP/GPD) Wanneer de olieprijzen op hetzelfde niveau blijven of nog jerder stijgen, dan is ook de PvdA bereid de voorgenomen verhoging van de benzine-ac- %jns in november in te slikken. Dat heeft fractieleider Wöltgens, zaterdag gezegd voor de /AR A-radio. Iet kabinet besloot het afgelopen gworjaar tot een accijnsverhoging ^n acht cent per liter bezine op 1 ovember. Van de opbrengsten zou ,*en aantal verbeteringen aan bus en ytein moeten worden uitgevoerd. TToen die acht cent accijnsverho- (ng in het kabinet aan de orde was. as er natuurlijk in de verste verte )g geen sprake van die gigantische prijsstijging zoals die nu is opgetre- .en". aldus Wöltgens. "c De prijsstijging van benzine als gevolg van de Golfcrisis, leidde er al 1EETSTERZW AAG (ANP) - 'oorzitter Tromp van de apothe- •ersorganisatie KNMP heeft van- k jiddag gewaarschuwd tegen het L .ernieuwd optreden van "keten- jouwers" die torenhoge goodwill- ommen bieden voor het overne- vaien van apotheken. Tromp stelde zicp een KNMP-congres in Beetster- f «traag dat wanneer het "ketenbou- darers" lukt om meer apotheken te- rhfelijk te leiden, ontstaan apotheken r die agressief de markt gaan benade- uren. i Volgens Tromp moeten apothe ken juist terughoudend zijn met het derstrekken van geneesmiddelen. niKeten-apotheken' zullen niet kun- aen meewerken aan kostenbeheer- zidng. Tromp ziet er daarom een dechtstreekse bedreiging in van de ieoegankelijkheid van de farmaceu- t dsche zorg voor iedereen. In het overleg van de KNMP met oiet ministerie van volksgezondheid r is een voorstel aan de orde om een zcverkgroep voor 1 januari 1992 te la- hen vaststellen welke factoren de nL I viel samen met de partijraad van de PvdA. waarop de WD onderuit de zak kreeg. Wöltgens daagde de WD uit met een alternatieve begro ting te komen. Hij hekelde zijn WD-collega Bolkestein. 'Hij zegt wel wat er allemaal verkeerd is in onze begroting, maar geeft geen al ternatieven". Wöltgens wees erop dat de WD vindt dat het financieringstekort sneller moet dalen en dat belastin gen en premies verder omlaag moe ten. "Die WD-wensen gaan al snel vele miljarden guldens kosten. Maar Bolkestein zegt er niet bij waar hij dat geld vandaan wil ha len", zo schamperde de PvdA-frac- tieleider. De Pvd A-partij raad betuigde gis teren steun aan de hoofdlijnen van de miljoenennota en de begrotin gen. Er werd wel kritiek geuit op de juichende toon. waarop Wöltgens professionele onafhankelijkheid °P Prinsjesdag reageerde op de Mil- van de apotheker ondergraven en Hij noemde het stuk li. uiij- topn ppn vpraripminp' Flat a\rta Hp eerder toe dat WD en CDA zich te gen de accijnsverhoging verklaar den. Nu wil ook de PvdA van de ac cijnsverhoging af. "Maar mocht de accijnsverhoging niet doorgaan, dan moet er wel ergens anders geld worden gevonden om de noodzake lijke investeringen in het openbaar vervoer te financieren waarvoor de opbrengst van de accijnsverhoging bedoeld was. Die investeringen moeten immers wel doorgaan", be nadrukte Wöltgens. Het vraaggesprek met Wöltgens HEERLEN (GPD) - Gabnelle Wid- dershoven (27) uit Kerkrade is vrij wel zeker vermoord. Een vrijdag in Tsjechoslowakije gearresteeerde Tsjech, heeft aan de politie ver klaard dat zijn eerder, op woensdag, gearresteerde 'maat' de Nederland se vrouw heeft verkracht en ge wurgd. De Oostenrijkse politie zoekt nog naar het lijk, dat vermoe delijk ergens in de buurt van een parkeerplaats langs de snelweg tus sen Pucking en Regau in Oostenrijk ligt begraven. In de woning van de al eerder ge arresteerde Tsjech is een broek van Gabriëlle Widdershoven gevonden. Er zaten bloedvlekken op. Tevens is een videobandje met vakantiebeel- den van René en Gabriëlle Widders hoven in Oostenrijk gevonden in zijn woning. De man was ook in het bezit van de trouwring van de Kerk- raadse. Gabrielle Widdershoven ver dween op 22 augustus. Volgens de man die vrijdag is gearresteerd. heeft het drama rond de Widdersho- vens zich op de parkeerplaats in Pucking. bij Linz, afgespeeld Het Nederlandse echtpaar verbleef daar in hun kampeerwagen, evenals de Tsjechen, die ook in het bezit waren van een camper. De verdachte ging naar de kampeerwagen van de Ne derlanders met een verzoek om hulp voor zijn eigen wagen. De Tsjech die vrijdag werd gear resteerd hoorde kort daarop twee doffe slagen: volgens hem had zijn 'maat' René Widdershoven neerge slagen. Verdachte haalde daarna Gabriëlle uit de Nederlandse kam peerwagen en bracht haar naar de Tsjechische wagen. Daar zou hij haar hebben verkracht, zo heeft de man aan de politie verklaard. De verdachte zou hierna Gabrelle Widdershoven weer naar haar eigen auto hebben overgebracht. Hij reed weg om ongeveer een uur later te rug te keren. Hij zou toen Gabrielle Widdershoven hebben gewurgd en ergens m het woud hebben begra ven. Haar man werd 23 augustus op zestig kilometer afstand van Pucking zwaargewond aangetrof fen. De Tsjechoslowaakse politie ge looft inderdaad dat de op woensdag aangehouden verdachte de moorde naar is van Gabrielle Widdersho ven. maar er bestaat onduidelijk heid over de rol van de man die na zijn arrestatie doorsloeg. Zelf ont kent hij iedere betrokkenheid. Een derde verdachte die vorige week 'elk beleid nodig is om dat tegen te gaan. toen 'een verademing'. Dat ging de Partijraad echter te ver. Men vond dat er goede aanzetten zijn gegeven Tromp benadrukte de kwaliteit voor een meer sociaal beleid, maar van de geneesmiddelenvoorziening de Miljoenennota toont ook duide- en de bewaking op (verkeerd) ge bruik van medicijnen. Volgens hem stellen artsen en apothekers steeds vaker samen het assortiment vast waaruit bij diverse aandoeningen kan worden gekozen. Dat leidt on der meer tot het vervangen van dure door gelijkwaardige goedkopere middelen. Tromp zei dat de apothe kers vorig jaar door die zogenaamde substitutie 75 miljoen gulden be spaard op "materiaalkosten". Een onderzoekbureau heeft in opdracht van de KNMP 630 consu menten en 153 artsen ondervraagd. Uit de voorlopige resultaten blijkt dat de consumenten vertrouwen hebber» in de deskundigheid van de apotheker maar dat een persoonlij ke vertrouwensrelatie - zoals met de arts - meestal ontbreekt. Knorr koopt Conimex HILVERSUM (ANP) - Conimex. producent van oosterse levensmid delen in Baarn, is overgenomen door het Amerikaanse concern Corn Products Company, dat al ruim dertig jaar eigenaar is van het Duits-Zwitserse Knorr. Conimex, dat tot voor kort be hoorde aan het Britse concern Reckitt Colman, zet met 170 werknemers per jaar 64 miljoen gul den om. CPC ziet Conimex als een aanvulling op de sterke positie die zij vooral met Knorr-produkten op de markt inneemt. Het CPC-hoofd- kantoor staat in de Amerikaanse staat New Jersey. APELDOORN - Kroonprins Willem Alexander (l) heeft zaterdag de expositie Theater van de Staat geopend ill rijksmuseum Paleis Het Loo in Apeldoorn. De expositie toont oude tradities rond een jong koningschap. Willem Alexander staat hier tussen de portretten van zijn voorgangers Willem I. II en III. Naast hem de conservator en directeur van Het Loo. (fotoANP) ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Terwijl de banken al jaren klagen dat het beta lingsverkeer verliesgevend is, is vastgesteld dat dit tekort wordt ge dekt uit de zogenaamde indirecte opbrengsten: de rentebaten. Dit blijkt uit een rapport van het organi satiebureau KPMG in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Banken (NVB). Over het algemeen betalen de banken hun klanten een lage of geen rente over tegoeden in reke ning courant, terwijl ze dat geld voor hoge percentages kunnen uit zetten. Omdat de rente vorig jaar aanzienlijk is gestegen, kregen de banken de mogelijkheid de verlie zen op het betalingsverkeer te ver minderen; zij berekenden de rente verhogingen gewoon niet door. Voor dit jaar wordt zelfs verwacht dat het betalingsverkeer winstge vend zal zijn. Maij-Weggen wil internationale afspraken over gebruik Noordzee Kai*i;>. aan Zee Vi:.-en>ale 2 Le-den langegrach! 30;amantplein 71 LexJefdorp Wmkeihol 70 Noord v - KetVslraat 20 r-t--S L" 2-6 -Ï:': jt ;<m Slevensholdreel 173 Ter Aar Beukenpad 14 Wassenaar Slarrenburglaan 47 Zoelermeer Croesmckplem 1 NAPELS (ANP) - Tijdens de vier de Noordzee-conferentie in 1995 moeten niet alleen afspraken wor den gemaakt over vermindering van de vervuiling van de Noordzee maar ook over verantwoord ge bruik van de zee. Minister Maij- Weggen (verkeer en waterstaat) zei dat gisteren op de Biennale Interna- zionale del Mare, een bijeenkomst van specialisten op zeewatergebied in Napels. Maij-Weggen nam in Napels de Premio Marechano in ontvangst. een prijs die Nederland is toege kend voor het beleid op gebied van waterbeheersing en bescherming van het Noordzee-milieu. Volgens de minister is het van belang dat er internationale afspraken over het gebruik van de Noordzee komen omdat "vervuiling niet bij de gren zen stopt". Grenzen kunnen zelfs gevaarlijke obstakels vormen als het gaat om terugdringen van de vervuiling in de wereld, aldus Maij- Weggen. Woordvoerder Van der Meyden van de Consumentenbond vindt het de hoogste tijd dat nu afspraken worden gemaakt. "Ik hoop dat mi nister Kok van financien druk op de banken uitoefent om met zijn allen om de tafel te gaan zitten. Tot nu toe hebben de banken dat altijd gewei gerd". stelt hy. De kosten van het betalingsver keer blaken sind 1987 met 600 mil joen gulden te zijn toegenomen tot 5,2 miljard in 1989. Ruim eenvijfde (21 procent) daarvan wordt gedekt door provisie-opbrengsten en valu- tering. De rest moet als het ware worden goedgemaakt door klanten over hun saldo's 'te weinig' rente te vergoeden. Dat lukt dus steeds be ter de afgelopen jaren werd aangehouden zou helemaal niets met de zaak te maken hebben. Verdachte drie werd op 19 sep tember in Tsjechoslowakije gear resteerd bij een inbraak, masr wist te ontkomen. Hij viel op omdat hij zich in de camper van de Widdersh- ovens verplaatste. De politie wist naar aanleiding daarvan vorige week woensdag de mogelijke moor denaar aangehouden en vervolgens de andere twee. De mogelijke moor denaar was in Tsjechoslowakije a! ter dood veroordeeld voor moord. Later werd dat omgezet in 25 jaar gevangenisstraf. Juni van dit jaar kwam hij vervroegd op vrije voeten. Zelf wil hij niet meer zeggen dan dat hij de spullen van de Widdersho- vens zou hebben gekregen van de man die de voor hem belastende verklaring heeft afgelegd. René Widdershoven kan onder tussen nog steeds niet praten Door de zware mishandeling heeft hij een spraakstoornis opgelopen. Hij ligt in een ziekenhuis ?n Heerlen. Nederland wil band met China weer aanhalen NEW YORK (ANP) Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) sluit ontmoetingen tussen Neder landse en Chinese ministers niet langer uit. Hij meent dat ook de EG de betrekkingen met Peking meer moet normaliseren. Van den Broek zei dit in New York. nadat zijn colle ga's van Italië, Ierland en Luxem burg besprekingen had gevoerd met de Chinese minister van bui tenlandse zaken Qian Qichen. Nederland waardeert de rol van China in de Golfcrisis en in de po gingen een oplossing te vinden voor de kwestie Cambodja, aldus Van den Broek. China heeft in de Veilig heidsraad waar het. net als de Ver enigde Staten, Sovjetunie. Frank rijk en Groot-Brittannie het recht van veto heeft, de besluiten over de Golfcrisis mogelijk gemaakt. Ook heeft het met de andere permanente leden van de V-raad een plan opge steld om een politieke oplossing te vinden voor de problemen van Cambodja. Maar naar Nederlandse opvattin gen is het gesprek met China over "aspecten van de mensenrechten si tuatie" nog niet afgelopen. Wellicht is sprake van enige stabilisatie, maar "de liberalisering is weinig zichtbaar". In zoverre dit zinvol is. worden ministeriele contacten met China niet uitgesloten zonder dat dit betekent "dat we nu allemaal in eens naar Peking moeten gaan" Na de gebeurtenissen op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king besloten de EG-landen in juni vorig jaar ontmoetingen op het ni veau van ministers en hoge ambte naren op te schorten, financiële hulp stop te zetten en een einde te maken aan "systeem bevestigende" ontwikkelingsprojecten Ovcrifn was de ontmoeting tussen de minis ters van het huidige, vroegere en toekomstige EG-voorzitterschap op zichzelf al een doorbraak. Het formele besluit om de betrek kingen tussen de Europese Ge meenschap en China te normalise ren wordt vrijwel zeker volgende maand door de EG-ministerraad ge nomen. Binnenland kort gestikt ^jen vijftienjarige jongen is van- acht gestikt bij een brand in een p'perderij. De brand ontstond door jibekende oorzaak in de keuken, jongen werd even later door de rfandweer in de woonkamer ge- %nden en in slechte conditie naar p'Jet ziekenhuis vervoerd. Daar over- ®led hij. Bij een brand in een hoer erij is Ambt-Delden is vannacht ok een man omgekomen. De poli- nae gaat ervan uit dat het om de 78- ;r#rige bewoner van de boerderij jePat. Ook hier is de oorzaak van de vgand onbekend. Verkeersdoden inJen echtpaar uit Apeldoorn is gis- <?rmorgen door een verkeersonge- o<?k om het leven gekomen. De auto iafaarin het echtpaar zat raakte door linog onbekende oorzaak in een slip n botste tegen een boom. Een van vae drie kinderen die achterin zaten, :efiakte zwaar gewond. Bij Ossend- i/#cht is gisterochtend een 27-jarige arfian uit die plaats om het leven ge- lalomen. toen hij door onbekende ojorzaak met z'n auto tegen een igioom reed. ^eroïne >n)e politie van Thailand heeft op het 'liegveld van Bangkok een mede werker van de luchtvaartmaat- chappi) Thai Airways aangehou- I len die twaalf kilo heroïne naar Ne derland wilde smokkelen. Hij had Irie etiketten bij zich die hij op de e^offers met de heroïne wilde plak- ;en om verdere controle te voorko- >siten. drelecom cye ondernemingsraad van PTT Te- ecom is tegen de overheveling van iiJl3 banen van Den Haag naar Gro lingen. De OR vreest dat de banen in)p de lange termijn niet zeker zijn dreigt naar de rechter te stappen im de gedwongen verhuizing te ■Joorkomen. Tot nu toe zitten er in ^roningen 604 Telecom-mensen, naar die zijn allemaal vrijwillig taar het noorden gegaan. NEW YORK (ANP/GPD) - "Presi dent Bush hield wel een mooie toe spraak, maar hij had het vooral over de derde wereld. Wat ons teleurstel de was dat hij het niet over de pro blemen in zijn eigen land had, de ar- moewijken. en de zwervers die je hier overal ziet". Dat zei gisteren de 13-jarige Jeroen Westerbeek na afloop van de Kindertop in New York. Jeroen zat, samen met de 14-jarige Julie Nieu- wenhuyzen en de 15-jarige Carla Hodge in de Nederlandse delegatie die naar de top in het gebouw van de Verenigde Naties was gekomen. In totaal meer dan 70 staatshoof den en regeringsleiders waren bij de top aanwezig, die was gewijd aan de positie van kinderen in de hele wereld. Alle problemen zoals ar moe, honger, ziekten en tekort aan onderwijs kwamen aan bod. De top eindigde gisteravond met een ver klaring waarin de deelnemende lan den beloofden de problemen van kinderen te bestrijden. Drinkwater Als doelstellingen voor het jaar 2000 worden genoemd het verminderen van de sterfte van kinderen onder de vijf met een derde, het verschaf fen van zuiver drinkwater aan ieder een, lager onderwijs voor tenminste 80 procent van de kinderen en ver mindering van de ondervoeding. Dagelijks sterven bijvoorbeeld 40.000 kinderen door slecht drink water, ondervoeding en ziekten die vrij gemakkelijk kunnen worden voorkomen of genezen. Wat de deelnemende Nederland se kinderen vooral belangrijk von den, was dat er zoveel staatshoof den en regeringsleiders tegelijk naar New York waren gekomen.' Daaruit bleek volgens hen dat kin deren serieus worden genomen. Ju lie: "Ik vond dat ze goed naar ons geluisterd hebben". De Nederlandse delegatie werd geleid door minister Jan Pronk (ontwikkelingssamenwerking). Hij noemde de top "zeer succesvol", en een belangrijke aanzet tot een com- De vermoeidheid slaat toe tijdens een van de zittingen van de Kindertop van de Verenigde Naties in New York. Maar het slotakkoord belooft veel. pleet andere benadering van de moeilijkheden van kinderen in vooral de derde wereld. Pronk: "In de tekst van de slotverklaring staat, dat de staatshoofden en regerings leiders beloven dat kinderen de prioriteit krijgen. Dat betekent on der meer, dat armoe onder kinderen nu weer op de agenda staat. Dat was in het midden van de jaren '70 ook zo, en toen verdween het. Nu mag het weer. Dat vind ik erg positief'. Pronk zei dat de grootste verdien ste van de top is, dat de regeringslei ders er zich nu op hebben vastge legd armoe, ongeletterdheid, ziek ten en ondervoeding te bestrijden "De fondsen volgen dan later wel". "Onze hoop is, dat m het jaar 2000 alle kinderen ingeent worden tegen ziekten, dat alle kinderen dan basis onderwijs kunnen volgen, en dat geen enkel kind meer honger lijdt. Unicef heeft uitgerekend, dat zoiets voor 7,5 miljard dollar per jaar kan", aldus Pronk. De minister zei, dat een groot deel van dat geld zou moeten komen uit "herschikking van de begro tingsprioriteiten in de betrokken landen zelf'. In gewoon Neder lands: de landen moeten voorrang geven aan de problemen van kinde ren bij de besteding van hun geld. Daarnaast zei Pronk te willen dat bepaalde delen van de door rijke landen gegeven ontwikkelingshulp worden bestemd voor de proble men van kinderen. Herman van Veen De drie Nederlandse kinderen heb ben eergisteren, in de tuin van het gebouw van de Verenigde Naties een eik geplant om de top een blij vend tintje te geven De Nederland se Unicef-ambassadeur, Herman van Veen. zong daarbij het lied 'Er is genoeg voor iedereen'. Tot teleur stelling van de kinderen liet pre mier Lubbers op het laatste mo ment weten niet te kunnen komen naar de top, "Doodjammer, ook voor de kinderen, maar Nederland zal wel actief werken aan de uitvoe ring van het actieprogram", aldus minister Pronk. Carla. Julie en Jeroen hebben de premier geschre ven hoe teleurgesteld zy zijn. Van onze correspondente Patricia van der Zalm UTRECHT - Liesbeth den Uyl- van Vessem. de 'vrouw die zich met van alles bemoeide', is gis terochtend in haar woonplaats Amsterdam op 66-jarige leeftijd overleden. Zy leed al geruime tyd aan kanker, de ziekte waaraan ook haar man Joop den Uyl hiin.i driejaar geleden overleed. De steun en toeverlaat van de voormalige PvdA-leider, moeder van zeven kinderen, heeft naast haar echtgenoot altijd kans ge zien een eigen leven te leiden waarin tal van maatschappelijke en politieke activiteiten een grote rol speelden. Door haar eigenzin nig karakter bewoog zij zich vaak op het scherp van de snede zn stond aan de zijde van haar man als dat nodig was, maar uitte ook openlijke kritiek en lapte soms protocollen aan haar laars. Zo be schrijft zij in haar eerste boek 'Ik ben wel gek maar niet goed' (dat een halfjaar na het overlijden van haar man uitkwam) hoe zij tijdens een diner met leden van het ko ninklijk huis een oorbel kwijt raakt en op advies van prinses Beatrix in haar décolleté op zoek gaat. Over politiek bewustzijn be schikte Liesbeth den Uyl al vroeg. In haar in 1988 verschenen bundeltje met 'verlate dagboek notities' over haar jeugd be schrijft ze hoe ze het al op vijftien jarige leeftijd aan de stok had met de directeur van haar school, die zjj openlijk betichtte van NSB- sympathieen. Het zat er ook al vroeg in dat Liesbeth, toen nog Beppie van Vessem. zich door werkgevers niet met een fooi liet afschepen, alleen omdat ze vrouw was. Ze vond een voor die tyd niet slecht betaalde baan bij uitgeverij Querido, waar ze haar latere echt genoot ontmoette. "Leven met een genie", zegt ze later in een in terview met Vrij Nederland, "heb ik altijd als de normaalste zaak van de wereld beschouwd" Politieke en maatschappelyke activiteiten combineerde Lies beth den Uyl later in het voorzit terschap van de Steungroep Aan Argentijnse Moeders (SAAM), die de Dwaze Moeders van de Plaza de Mayo in Argentinië onder steunde Ook was zij voorzitter van de Rooie Vrouwen m de Par- Liesbeth den Uyl ty van de Arbeid. Zy hekelde de 'mannelijke' vergadertactieken. Dat kon ook anders en minstens zo effectief, vond ze. Tegen Ischa Meyer (Vry Neder land) zei ze vijfjaar geleden in een interview "Joop maakte furore in de partij en ik haalde de contri butie op. Toen ben ik ook opge staan in partijvergaderingen, re deneerde dan als een man en steeg onmiddellijk als een ko meet omhoog. In het begin vond ik dat wel leuk. later (Ucbt ik wat is dit voor flauwekul? Als voorzit ter van de Rooie Vrouwen kreeg ik een voorzittershamer; waar was die voor nodig'' Als voorzitter van de wykraad sprak ik woeden de mensen, die zigeuners wilden verwijderen, toe op de wyze van een Montesson-kleuterleidster steeds zachter gaan praten naar mate ze driftiger werden - dat helpt". Twintig jaar geleden werd ze al geconfronteerd met een ernstige ziekte (die toen achteraf bleek mee te vallen) waarvoor ze in het Antoni van Leeuwenhoekhuis moest worden behandeld De confrontatie met de dood maakte haar laconieker. "Door die aanra king met het onvcrmydelyke ben ik ouder, rustiger, wyzer gewor den. Ik dacht toen op een gege ven moment valt er een zwart gor dijn en dat is het dan. Mocht er zich achter die afscheiding nog het een of ander bevinden, dan zie ik dat wel".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3