Praatclub bij gebrek aan alternatief 'Gorbatsjov gaat verkeerd met macht om' 'Mens onbekwaam om God te zoeken; I REPORTAGE i SER al 40 jaar bindmiddel tussen 'sociale partners' Jelena Bonner opent Andrej Sacharov-brug in Arnhem Dales: SILA handelt niet onzorgvuldig DEN HAAG - Donderdag aanstaande viert het belang rijkste en ook meest omstre den adviesorgaan voor de re gering het veertigjarig jubi leum. In die 40 jaar is het be lang van de Sociaal-Econo mische Raad (SER) als fo rum voor beïnvloeding van de politiek weliswaar terug gelopen, maar zelfs de meest hardnekkige critici blijven aan het voortbestaan wel een zekere waarde hechten. Toch gaan er de laatste tijd op nieuw - en uit diverse invalshoeken - kritische stemmen op die het over een ding eens zijn: politieke beslui ten moeten door politici genomen worden en niet worden voorge kookt via zouteloze compromissen tussen de sociale partners. SER-kroonlid en econoom Wolf's- on wees daar in mei van dit jaar al op bij het vaststellen van een advies over de nieuwe organisatie rond de sociale verzekeringen. De fractielei der van de PvdA in de Tweede Ka mer, Wöltgens, volgde afgelopen maandag in Eindhoven met het ver wijt dat adviesorganen als de SER de handelingsvrijheid van de poli tiek inperken. Daarmee is geenszins de bijl aan de wortel van het hoge adviescolle ge gelegd. De verre voorganger van de huidige socialistische fractielei der, Joop den Uyl (destijds op de nominatie om premier te worden), sprak in maart 1973 in Groningen vrijwel dezelfde woorden. Even eens zonder een formule op tafel te leggen voor een nieuwe overleg structuur. Het is dan ook die over legstructuur die bij de instelling van de SER in 1950 als belangrijkste motief werd gezien en daaraan is wezenlijk weinig veranderd. Forum Een van de grondleggers van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, waarmee in 1950 bedrijfs- en produktschap- pen en ook de SER als hoogste coör dinerend orgaan konden worden opgericht, was de toenmalige (1949- 1951) katholieke staatsecretaris van economische zaken W.C.L. van der Grinten. Bij het afscheid van SER- voorzitter De Pous in 1984 vatte hij het uitgangspunt nog eens krachtig samen: "De Raad is een forum. Onderne mers, werknemers en deskundigen ontmoeten elkaar regelmatig. Zij gaan met elkaar om. Zij nemen ken nis van elkanders denkbeelden. Zij beïnvloeden elkaar over qn weer. Voor het sociaal-economisch kli maat is dit van grote betekenis. De 'natuurlijke' tegenstellingen tussen ondernemers en werknemers wor den minder scherp", aldus Van der Grinten. De mogelijkheden voor het be drijfsleven zich in publiekrechtelij ke bedrijfsorganisaties te organise ren, overkoepeld door de SER, kwam destijds voort uit het katho lieke gedachtengoed van het 'cor poratisme'. De ordening van het be drijfsleven via autonome organisa ties waarin ondernemers en werk nemers eendrachtig dienen samen te werken binnen een verticale (be drijfschap) of horizontale (produkt- schap) belangengemeenschap. Het was het katholieke antwoord op de socialistische tegenstelling van 'kapitaal' en 'arbeid' en binnen de rooms-rode coalitie was het voor de PvdA destijds dan ook een bitte re pil om te slikken. Voor PvdA- woordvoerder G.M. Nederhorst re den om in de Tweede kamer te waarschuwen voor optimisme "en te denken dat hiermede het laatste woord over de bedrijfsorganisatie in Nederland gezegd is". Voor de so cialisten, die naar een steviger orde ning van de economie streefden, waren de katholieke ideeën eigen lijk op de verkeerde leest ge schoeid. Maar ook ondernemend Neder land hield de boot af. Behalve in de landbouw en de voedselverwerking hebben de industriële ondernemers en werknemers de uitnodiging om zich op deze wijze te organiseren naast zich neergelegd. Maar het overkoepelend orgaan, de SER, was inmiddels opgericht en zou ook een prominente rol gaan spelen in de na-oorlogse economische ontwik keling. Krachtdadig De eerste SER-adviezen logen er niet om, de advisering van het kabi net over de te volgen economische politiek voor de naaste toekomst, werd krachtdadig en gedetailleerd ter hand genomen. Binnen enkele maanden kwam de eerste raads commissie onder leiding van oud minister Vos en later onder die van de directeur van het Centraal Plan Bureau, Tinbergen, met een advies over een beheerste loonpolitiek en een algemeen toezicht op de prij zen. Ook de monetaire- en fiscale politiek komen aan de orde, evenals het verhogen van de defensie-uitga ven, ondernemingswinsten en dis tributie van goederen. Ook een kleine 20 jaar later wordt nog reikhalzend uitgekeken naar de compromissen die in (toen nog be sloten) raadsvergaderingen werden uitgebroed. Zeker wanneer een stemmig een advies werd uitge bracht over de algehele economi sche politiek, was de maatschappe lijke invloed groot. Zoals in de zo mer van 1969 toen eenstemmig de weg om de inflatie te beteugelen werd aangegeven: de vakbeweging was bereid de vrije loonvorming voor een jaar in de ijskast te zetten, de werkgevers wilden betalen voor de 'duurtetoeslag' en ook via de be lasting een steentje bijdragen. Mits de regering iets zou inleveren op het gebied van huurverhogingen en loon- en inkomstenbelasting. De tijd dat er binnen de SER nog dergelijke, brede compromissen werden uitgewerkt, lijkt voorbij. Ruim tien jaar later zal het histori sche 'sociaal akkoord' van 1982 wor den uitgewerkt tussen Stichting van de Arbeid (werkgevers en werk nemers) en kabinet. Hetzelfde fo rum waarin nog steeds - met wisse lend succes - het voorjaars- en na jaarsoverleg plaatsvindt, terwijl binnen de SER over de 'bredere' ad viezen, zoals over het economisch beleid voor de middellange termijn, steeds meer ruzie en steeds minder eenstemmigheid opklinkt. Polarisatie De huidige SER-voorzitter, ir. Th. Quené, typeert de veranderingen in veertig jaar SER als een verschui ving van de principiële naar de pragmatische discussie binnen de Raad. Na de aanvankelijke harmo nie, kwam in de jaren zeventig de polarisatie en in het afgelopen de cennium deed het 'transactie-mo del' zijn intrede. Tijdens het Drees- symposium, vorig jaar in Rotter dam, rafelde Quené de veranderen de economische ordening en de rol van de SER daarin als volgt uiteen. "Het laagtij van de invloed van overheid en politiek op maatschap pelijke en economische ontwikke lingen is de kentering voorbij. De politieke discussie neemt weer toe en zal ook SER en Stichting van de Arbeid meer in beeld brengen", al geeft hij toe dat dit meer voor de Stichting dan voor de Raad zal gel den. De groeiende internationale af hankelijkheid, met name door de verdere integratie van Europa, ver kleint de nationale beleidsruimte en dat is ook van invloed op de SER. Daarbij liggen ook een aantal natio nale economische principes inmid dels muurvast, zoals de koppeling van de gulden aan de Duitse mark, de vrije loon- en prijsvorming, de beperking van de stijging van het overheidstekort tot de groei van het nationaal inkomen en het verlagen van de marginale lastendruk (dat niet over elke extra verdiende gul den meer premie en belasting be taald moet worden dan over de vori ge gulden). Ook het werken met gedetailleer de regeer-akkoorden legt de SER in de praktijk grenzen op. "Dit is be grijpelijk in een noodsituatie, maar niet functioneel wanneer er meer beleidsopties zijn", vindt Quené. Daarmee wordt het overleg op cen traal niveau verlamd. Lobby-cultuur Nog een punt van kritiek van de SER-voorzitter geldt de neiging van de overheid om zich meer als 'partij tussen de partijen' dan als 'overheid boven de partijen' op te stellen. Als gevolg daarvan wordt veeleer con tact gezocht met afzonderlijke be langengroepen dan advies gevraagd van de SER. Op Europese schaal is dat al niet veel anders. "Er ontstaat daardoor een onzichtbare lobby cultuur, die niet bevorderlijk is voor doorzichtigheid en controleerbaar heid van de besluitvorming". Volgens Quené zijn er meer ont wikkelingen die het gewicht van de SER aantasten, zoals het meer de centrale karakter van het arbeids voorwaarden-overleg (cao-onder handelingen). Nationale zaken als loonmatiging, balansverkorting (bijvoorbeeld het tegen elkaar weg strepen van subsidies en belastin gen bij bedrijven) of werkloosheids bestrijding leggen als gevolg daar van minder gewicht in de schaal. Nog twee ontwikkelingen van de laatste tijd ondergraven de invloed van de SER: de grotere betekenis van lokale en regionale overheden op het gebied van economie, milieu en infrastructuur en de verscherpte concurrentie met andere adviesor ganen. Op de wildgroei van advies raden ten behoeve van de ministe ries is de afgelopen tijd wel weer drastisch gesnoeid, maar er zijn er nog heel wat over. In drie soorten: de vertegenwoordigende adviesor ganen als de SER, de college's van deskundigen zoals de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbe leid (WRR) en de ad hoc-commis- sics als die van Wagner, Dekker, Oort en Montijn. Verdeeldheid Hoewel de positie van de SER er wezenlijk anders uitziet dan in de jaren vijftig, verwacht Quené na tuurlijk een toekomst voor de Raad. "Omdat de Raad analytisch niet on derdoet voor zijn concurrenten en beter dan zijn concurrentie be schikt over een maatschappelijk draagvlak en derhalve over een po- litiek-legitimerende werking". Waarbij de voorzitter aantekent dat de SER er goed aan zou doen zich (weer meer) te concentreren op hoofdzaken van beleid. De verdeeldheid van veel advie zen heeft de invloed van de SER we zenlijk ondermijnd. Nog maar een week geleden opperde werkgevers voorzitter Van Lede (VNO) zelfs dat "concept-adviezen die getuigen van een sterke verdeeldheid in de raad maar niet meer aan de orde zouden moeten komen", omdat verdeeld heid als zodanig niet goed is voor het adviesorgaan. De verdeeldheid, soms zelfs met meerderheids- en minderheids standpunten binnen de drie afzon derlijke geledingen van werkge vers, werknemers en kroonleden, is bijna spreekwoordelijk geworden. Toch is volgens Quené de unanimi- teitsscore nog altijd hoog, rond de 80 procent in de periode 1985-1989. "Verrassend genoeg nog hoger dan in de jaren vijftig". Ondanks de te kortkomingen blijkt geen van de deelnemende partijen in de SER dan ook bereid voor opheffing te pleiten. Tot nu toe heeft niemand een alternatief voor die 'praatclub', dat 'forum', die 'verzachting van de klassentegenstellingen'. AVOl/// ARNHEM - "Een militaire staats greep als in Zuid-Amerika of in Pakistan, zal in de Sovjetunie niet plaatsvinden, maar er is onlangs wel degelijk een coup geweest in ons land. Die coup vond plaats toen het parlement van de Sovjetunie Gorbatsjov de volmacht gaf om per decreet te regeren. Ik vind dat heel tragisch, omdat Gorbatsjov op deze wijze met een macht bekleed is die helemaal tegen de gevoelens in gaat van de republieken die zich net zelf standig hadden verklaard. Gor batsjov had een andere weg moeten kiezen". Duidelijke taal van de mensen rechtenactiviste Jelena Bonner, we duwe van Andrej Sacharov, die af gelopen weekend in Arnhem was om de derde Rijnbrug officieel om te dopen tot 'Andrej Sacharov Brug'. Bonner betreurt het in hoge mate dat Gorbatsjov nu achttien maanden lang per decreet kan rege ren: de overgrote meerderheid van de Opperste Sovjet gaf hem daartoe onlangs toestemming. "U delegeert uw rechten slechts voor anderhalf jaar", zei de president nog sussend. "Meer niet". Gorbatsjov is ervan overtuigd dat hij alleen met vergaande volmach ten ervoor kan zorgen dat de over gang van de bankroete Sovjet-eco nomie naar een vrije markt niet ge heel ontaardt in chaos. Bonner is er van overtuigd dat de president de verkeerde weg heeft gekozen. Ze verfoeit de concentratie van macht uls traditionele oplossing voor alle problemen in een land waar dat al leen maar ellende heeft opgeleverd. "Ik zie ook een andere weg. Daar bij denk ik aan de instelling van een soort centraal orgaan in ons land, dat zich enerzijds gaat bezighouden met defensieve zaken - een soort in tern Warschaupact voor de Unie - en anderzijds met de economische banden tussen de verschillende re publieken. Een soort Europese Eco nomische Gemeenschap, maar dan voor de Sovjetunie". Radicale ideeën Gorbatsjov's plan voor de hervor ming van de economie is gedeelte lijk gebaseerd op de radicale ideeën van de groep economen rond zijn adviseur Stanislav Sjatalin. Deze groep wil oen snelle invoering van de vrije marlet-principes, de ver koop van alle staatseigendommen aan particulieren (waaronder de grond, machines, bedrijven en al of niet voltooide bouwprojecten) en vergaande zelfstandigheid voor de republieken. Bovendien wil de groep een keiharde subsdidiestop np alle mogelijke projecten van het leger en dë de KGB: reden waarom de geruchten over een staatsgreep door de militairen de afgelopen tijd niet van de lucht waren. Het plan-Sjatalin moet worden gerealiseerd in 500 dagen. Gor batsjov stemt hiermee ten dele in. maar wijst het plan van Sjatalin af om de centrale macljt van Moskou op te heffen. Hij vreest dat bij een dergelijk besluit de Sovjetunie, die in feite al niet meer bestaat, hele maal uit elkaar zal spatten. Voor Bonner is de chaos al lang een feit en is de Sovjetunie nooit een eenheid geweest. "Ik heb drie dagen lang, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, alle vergaderin gen rond het plan van Sjatalin bijge- Jelena Bonner, hier gefotografeerd met wijlen Andrej Sacharov: "Er wordt nog steeds niet gepraat over het feit dat de Sovjetun ie, zoals die nu zeventig jaar bestaat, niet meer was en is dan een aantal staten dat bij el kaar is geveegd en met elkaar moet zien te leven" «foto epa> woond. Daaruit heb ik de conclusie getrokken dat dit plan gegrondvest is op een niet bestaande basis, na melijk de eenheid van mijn land. Er wordt nog steeds niet gepraat over het feit dat de Sovjetunie, zoals die nu zeventig jaar bestaat, niet meer was en is dan een aantal staten dat bij elkaar is geveegd en met elkaar moet zien te leven. Pas als we dat onderkennen, kunnen we beginnen met het maken van plannen". Twee petten Niettemin stelt Bonner dat het plan van Sjatalin - dat president Jeltsin in zijn Republiek Rusland zonder enig compromis wil doorvoeren - enige kans van slagen heeft. Voor haar staat hét echter buiten kijf, dat de communistische partij zal moe ten verdwijnen. "We leven nu al vijf- enhalf jaar met de perestroika van Gorbatsjov en het enige dat we heb ben gezien, is dat er niets is ge beurd. Alleen het welvaartsniveau is aanzienlijk gedaald. Perestroika is precies hetzelfde als een vijfjaren plan dat niet wordt uitgewerkt". Bonner vervolgt: "We moeten ons goed realiseren dat Gorbatsjov twee petten op heeft. Hij is president en hij is secretaris-generaal van de communistische partij. Dat is niet zomaar een partij; dat is een partij die de verantwoordelijkheid draagt voor alles wat er in de ruim zeventig jaar na de revolutie allemaal mis is gegaan. En hoewel deze partij bij het volk geen steun meer geniet, is het nog steeds een reële kracht. Het feit dat de communistische partij nog steeds bestaat, is voor tal van mensen een psychologische barriè re die verandering belemmert". Volgens Bonner maakt de partij thans de plannen om staatseigen dommen aan het volk over te dra gen, tot een aanfluiting. "De zoge naamde privatisering van staatson dernemingen leidt tot een vreselijk proces. Dat is feitelijk helemaal geen privatisering die aan de gewo ne mensen ten goede komt. Het is een privatisering waaruit de partij kaders voordelen weten te behalen. Zij zijn nu heel actief, om zoveel mogelijk te verwerven". Afhankelijk Ook Boris Jeltsin wordt door Bon ner met de nodige argwaan beke ken. Ze geeft toe dat Jeltsin in Rus land "op een wat democratischer manier is gekozen" en voegt daar aan toe: "Daarom is hij in een iets gunstiger daglicht te stellen". Bon ner gelooft echter niet in een onaf hankelijke positie van deze man. "Hij is op het nippertje gekozen als president en zal dus moeten balan ceren om te kunnen overleven. Het is van groot belang om bij de beoor deling van mensen twee vragen te stellen: wie kiest wie en wie geeft wie bevelen? U weet, politici zijn geen vrije mensen. Ik ben vrij en mijn man was vrij. Maar politici zijn altijd afhankelijk". Ds. Huisman voor geref. mannenbond: HAZERSWOUDE - De kerk schildert niet te veel met zwart wanneer zij de reforma torische belijdenis naspreekt dat de mens 'geneigd is tot al le kwaad'. Er is inderdaad veel 'humaniteit' zeker ook buiten de kerk te vinden, maar feit blijft dat geen mens uit zichzelf tot God komt. Dit betoogde ds. P. Huisman uit Hazerswoude op de jaarlijkse bondsdag van de gereformeerde mannenvereniging, die zaterdag in 'zijn' kerk plaatsvond. De pre dikant sprak 'over het thema: 'Verft de kerk teveel met zwart?' Hij citeerde daarbij de oude Hei- delbergse Catechismus, die be lijdt dat de mens 'gans onbe kwaam is tot enig goed'. Huisman signaleerde dat deze opvatting bij velen weinig popu lair is. Als de mens dan zo slecht is, zo vroeg de spreker zich met de critici af, hoe komt het dan dat er nog zoveel goede en mooie din gen gevonden worden? Naasten liefde, opofferingsgezindheid, so ciale bewogenheid, gerechtig heid, kunst, wetenschap... Valt het dus met de mens niet nog wel een beetje mee? Het 'verven met zwart' is ook als de oorzaak van heel veel narig heid aangewezen. Zijn daardoor niet velen psychisch beschadigd of depressief geworden? Aleid Schilder bijvoorbeeld, deed enige jaren terug veel kerkelijk stof op waaien met haar boek 'Hulpeloos maar schuldig', waarin zij de gere formeerde belijdenis een beklem mende paradox noemde. Zou je, zo citeerde Huisman een binnen de kerk gezochte op lossing voor dit probleem, niet beter kunnen zeggen dat de mens zonde dóet, dan dat hij zondig va aard is? De predikant kon ziof daar niet in vinden, maar gaf cv critici wel toe, dat de kerk inde'; daad te veel met zwart kan sch(e deren. Daar waar de poort naar di genade op zo'n klein kiertje wore gezet, dat daar nauwelijks i mand doorkan, aldus Huisman:< Ook wilde hij de humaniteit d'c overal gevonden kan worden niK ontkennen. Die is volgens ai spreker de eeuwen door gezid als een stuk genade van God, de Hij aan de mensen gelaten heeC Dus niet als iets dat opkomt uit eigen goedheid van de mens. Huisman: De bedoeling is on aan te geven dat geen mens er is zichzelf toe komt om God te zov ken of te gaan dienen. Dat is he goede, waartoe een mens vanti. zichzelf 'gans onbekwaam' is. I mens moet opgewekt worden c het is God die de mensen tot 1 ven roept. Nadat de kerk, in navolging vj de Schrift, met zwart geven heeft, mag ze in lichte, stralenc kleuren Godsliefde en genat schilderen. Chritus is degene, d het zwartste duister volkome verdrijft, aldus Huisman. De bondsdag in de gerefo meerde kerk van Hazerswoud dorp, werd bezocht door ong veer 150 belangstellenden. Vc gens de heer J. van de Graaf u Rijnsburg, bureausecretaris ve de bond, zijn landelijk ongev© 1850 mannen lid. "Ze zeggen w eens: het is uit de tijd, maar h> bestaat nog steeds". Overigens telde de manne bond volgens Van de Graaf twi tig jaar geleden nog zo'n twinti duizend leden. De enorme teru, val in ledental moet volgens he: verklaard worden uit het feit di bij velen "de liefde verkilt, zoa' het in de bijbel is voorzegd". DEN HAAG (ANP) - Er is vol gens minister Dales van binnen landse zaken geen sprake van on zorgvuldigheden bij de Stichting interkelijke ledenadministratie SILA. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kohn- stamm (D66) zegt zij geen reden te zien om stappen (tegen SILA) te ondernemen. Volgens Kohnstamm, die ver wees naar het Humanistisch Ver bond en de op hetzelfde adres ge vestigde Stichting waakzaam heid personenregistratie, zouden er bij deze instanties ongeveer honderd klachten en bij de SILA zelf 'duizenden' klachten zijn ge deponeerd over de benadering door SILA van kerkelijk geregi- streerden. Minister Dales wijst er op dat de SILA ongeveer drie miljoen persoonlijke brieven heeft ver zonden aan personen die in de le denadministratie van de Her vormde Kerk staan geregistreerd. Ruim tien procent van de aange schrevenen zendt een verklaring van bezwaar tegen opname in het SI L A-bestand. Van de tot nu toe ontvangen verklaringen van bezwaar is on geveer vijftien procent voorzien van zeer verschillende medede lingen die meestal betrekking hebben op het lidmaatschap en/of de al dan niet gewenste registratie bij het kerkgenootschap. "Als men verklaringen van be zwaar of bedoelde mededelingen als 'klachten' aanmerkt, moet be vestigd worden dat 'duizenden klachten' zijn ontvangen door SI LA. Het is dan wel goed zich tege lijkertijd te realiseren dat alleen door de SILA-procedure tege moet kan worden aan bezwaren of 'klachten', waardoor tevens voldaan wordt aan de afspraken tussen overheid en SILA maar ook aan de Wet Persoonsregistra tie", zo schrijft Dales. Sancties. De synode van de Ni derduitse Gereformeerde Se[ dingkerk heeft zich met j kleinst mogelijke meerderhel uitgesproken voor handhavia van de economische sancties tt gen Zuid-Afrika. De stem vi praeses ds. Nic Apollonis, die laatste zijn stem uitbracht, moe de doorslag geven (205 om 20{' Er waren verschillende moties if gediend om van sancties af i zien. Eén noemde sancties ee vorm van 'structureel geweld', El voorstanders van sancties bi toogden dat het nog steeds nil duidelijk is of de verandering^ onomkeerbaar zijn. Bisschoppensynode. Kardina» Simonis verwacht van de gisteré in Rome begonnen bisschoppeS synode over de vorming vi priesters, een stimulerende ui werking op alle geledingen vi de RK Kerkprovincie in ons lant Het is volgens hem goed dat synode plaatsvindt in een period waarin er een hernieuwde aaf dacht voor de priesteropleidiw is. i Simonis zegt de betekenis vS de spirituele vorming, een cef traal thema van het reeds vé spreide werkdocument, van hart te onderschrijven. De spiritual1 teit van priesters moet steeds of nieuw worden gevoed door dag' lijks gebed, bijbellezing en de sf Cramenten. Ook het omgaan m' de gelovigen, is volgens Simon? van groot belang. Beroepingswerkj Hervormde Kerk: beroepen te Reii v/oude D. N. Verheij Zijderveld, i Wijnjewoude J. H. van der Giesst Nieuweroord. I Gereformeerde Kerken: te Lcidl (de Kooi-Merenwijk) drs. G. H. van d> Bom studentenpredikant Maastncl' te Boerakker A. Groenewegen. j Reeuwijk (herv.-geref.) J P. Konir Rotterdam-Zuid (Katendrecht). Nederlands Geref. Kerken: bedarü voor Amsterdam-C J. Horsm* Dordrecht. Gereformeerde Gemeenten: b, dankt voor Capelle aan den IJss^ (wijk West) G. J. van Aalst Bcnlhir1 MAANDAG 1 OKTOBER P GEESTELIJK LEVEN BAGHDAD Voor de El Ademia Moskee in Baghdad, staken kino ren gisteravond kaarsen aan om daarmee de geboortedag (1 oktobee van de profeet Mohammed te vieren. Wereldwijd vormt deze datil voor de moslims een feestelijke dag. (foto iT

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2