'De enige onderscheiding die telt' s; Veronica biedt veel nieuws Aorro terug op het scherm 25 jaar Televizierring: vanavond voor het eerst rechtstreeks op tv E Kokanje RTV-SHOW 57 9 ZORRO - Zorro keert terug op het scherm. De gemas kerde held in het zwart, die met zijn degen overal een grote letter 'Z' in krast, gaat weer het onrecht te lijft in een nieuwe Amerikaanse serie, waarvan Veronica de eerste afleve ring uitzendt. Hierin wordt nog eens getoond hoe de le gende tot stand kwam en waarom onze held ten strij de trekt tegen allerhande boeven. Zorro wordt in deze serie gespeeld door de ac teur Duncan Regehr. MAANDAG 1 OKTOBI IN 1 Fred Oster: greep mis door fraude met kaarten... (foto anp) Twee keer is de ring niet uitge reikt. Eén keer werd de uitrei king over een seizoen heen ge tild. Het andere 'nngloze' jaar had een spectaculairder reden. Duizenden kaarten bleken te zijn volgeschreven met hetzelfde handschrift, dezelfde pen en uit hetzelfde dorp verstuurd. Al die kaarten hadden als favoriet Fred Oster. Doorgestoken kaart dus. Oster was zelf een AVRO-man, maar de redactie van TeleVizier schroomde niet de rel naar bui ten te brengen. Het is nooit duidelijk gewor den of Oster zelf heeft gesjoe meld, dan wel dat hij zelf het slachtoffer van een overijverige fan is geworden. Van Rooij houdt het op het laatste. "Extra triest is wel dat Oster met zijn destijds zo populaire programma de Wiekentkwis, die ring toch wel had gewonnen. Ook zonder die extra kaarten.. Nu had hij niks". Blij De winnaars van de Ring zijn, zonder uitzondering, heel blij met de prijs. Willem Duys, die vanavond de feesteljke uitzen ding presenteert, heeft een heel bijzondere Gouden Televizier ring. In 1974 ontving hij de on derscheiding voor Tien Jaar TV- persoonlijkheid. Duys meldt op gewekt: „Als je aan de weg tim mert, is zo'n publieksprijs heel aardig om te krijgen. Na mijn ko ninklijke onderscheiding, be schouw ik de Ring als de meest waardevolle prijs die ik heb ge kregen. Zeker als je de prijs krijgt omdat je het tien jaar goed hebt gedaan". Ook Willeke Alberti hecht veel waarde aan de Gouden Televi zierring die zij in 1971 voor haar rol in de Kleine Waarheid kreeg. Willeke Alberti: „Die prijs bete kende en betekent nog heel veel HILVERSUM (GPD) - Mare Klein Essink gaat voor Veronica onder meer negen grote televisieshows presenteren. De werktitel is 'De 100.000 gulden show'. Veel is er nog niet zeker, maar wel dat de kijker iedere week de kans heeft getuige te zijn van de vreugde of het verdriet van kandidaten, die 100.000 gulden winnen of aan hun neus voorbij zien gaan. De eerste aflevering van deze volgens Veronica „opzienbarende" spelshow is te zien op oudejaarsavond. De overige shows zijn vanaf 7 maart geprogrammeerd. Klein Essink. die het nieuwe gezicht van Veronica moet worden, presenteert vanaf morgen het tv-spel 'Het laatste woord'. RUR RUR Magazine heet het nieuwe programma van Jan Lenferink, waarin deze presentator ook de straat op gaat op zoek naar „razende reportages". De kijker kan video-materiaal toesturen, waarmee hij een prijs kan winnen. Gert Berg (ex-Veronica. ex-Veroniaue) presenteert vanaf komende donderdag iedere donderdagavond de talkshow Berg je voor Berg, waarin hij de leugendetector introduceert op de Nederlandse televisie. Dit apparaat wordt in de Verenigde Staten gebruikt door justitie bij het verhoren van verdachten. Aan de hand van de meting die de stress in een stem registreert, zal Gert Berg politici, criminelen, zakenmensen en topsporters en artiesten nog scherper kunnen interviewen, belooft Veronica. Vos 'Op jacht naar de Vos' moet een spannend spel worden, waarin Karin Vlasblom met behulp van drie kandidaten en een helicopter moet proberen haar doel te bereiken: de 'vos', die zich ergens in Nederland verborgen houdt. Nieuw is ook het medische themaprogramma, dat dit seizoen in vier delen wordt uitgezonden. Aan de orde komen: implantaten, weefselbesparende chirurgische technieken, transplantatie; en operaties 'door een gat'. De serie wordt gepresenteerd door Joop Daalmeijer. PORTUGAL Nog even laat Tina Turner haar beroem de benen zien. De popzangeres, inmiddels dik in de vijftig, is bezig aan haar af scheidstournee. Miss Turner wil zich helemaal op de film gaan toeleggen. Binnenkort zal ze haar laatste concert in Nederland ge ven, maar eerst was afgelopen weekeinde Portugal aan de beurt. Maar liefst 65.000 man kwamen er op dat concert af... (foto ad HILVERSUM - De Gouden Televizierring wordt van avond voor de 25ste keer uitgereikt. Voor de eerste in een kwart eeuw gebeurt dit tijdens een live-uitzending vanuit het Nederlands Danstheater in Den Haag. De AVRO heeft kosten noch moeite gespaard er een feestelijke happening van te maken. Het gaat immers om een tijdsbeeld van 25 jaar Nederlandse televisie. Bijna alle winnaars van de ring zullen vanavond acte de présance geven in het ga la dat door AVRO-coryfee Willem Duys wordt gepre senteerd. De onderscheiding werd in 1964 in het leven geroepen op initia tief van Rein van Rooij, hoofdre dacteur van het blad AVRO Tele- vizier Magazine. Er was op dat moment nog geen publieksprijs voor tv-presentatoren en pro gramma's. Volgens Van Rooij zijn er van af de eerste keer dat in het om roepblad werd opgeroepen tot het kiezen van het beste of leuk ste programma of tv-persoonlijk- heid van het afgelopen seizoen, al direct tien- tot vijftienduizend kaarten door lezers ingestuurd. „En dat aantal is ieder jaar ge groeid. De laatste jaren hebben we het makkelijker met tellen omdat we alle ingezonden kaar ten via een computer konden ru briceren. Vroeger zaten we da genlang op de grond de postzak ken te verwerken door middel van turven. Toch kon je vaak na twee dagen selecteren al zien wie of wat er ging winnen. Dat is nog steeds zo. De kijkers hebben echt een uitgesproken eenslui dende mening". Peter Jan Rens - mét ring - 'Leukste prijs die je kunt krij gen...' (foto GPD) voor me. In dat jaar gebeurde van alles met me. op carrièrege- bied dan. Ik kreeg toen ook heel veel prijzen en awards, maar de Ring was me het meest dier baar". Incident Een andere, nota bene dubbele winnaar van de ring is Henny Huisman. Hij kreeg de Gouden Televizierring in 1985 voor het eerst als presentator van De Play-Backshow en in 1988 won Henny Huisman de ring op nieuw maar nu met zijn pro gramma Surprise Show. Henny Huisman zal vanavond, evenals zijn collega's van RTL 4, niet bij de feestelijke uitzending aanwezig zijn. Daar ligt een inci dent op de Firato aan ten grond slag. Tijdens een AVRO-uitzen- ding waarin de Firato-A wards werden uitgereikt zou Henny Huisman niet uitgebreid genoeg in beeld geweest zijn en zou pre sentatrice Tineke de Groot Huis man spontaan van het podium geduwd hebben. De RTL 4 pre sentatoren hebben nu besloten niet meer bij de AVRO te komen. Spijt dat Henny Huisman nu niet? Huisman: „Eerlijk gezegd, vind ik het vreselijk dat het zover heeft moeten komen. Ik hecht enorm veel waarde aan die Tele vizierring. Ik ben er bijzonder trots op dat ik die topprijs twee keer in ontvangst heb mogen ne men. Bovendien zijn de ringen heel mooi en waardevol. Ik be waar ze in een kluis. Ik betreur het enorm dat het incident met de AVRO heeft plaatsgevonden. Ik ben geen mens voor ruzie, maar als de publieke omroep zo omgaat met mensen van de com merciële zender, kan ik er niets aan doen." Ook André van Duin is in het bezit van de Televizierring. Hij Willeke Alberti: 'Ring betekent veel voor me...' kreeg hem in 1975 voor de tv-re- gistratie van de Revue Dag Dag Heerlijke Lach. Van Duin sym pathiseert met Henny Huisman en is vanavond dus ook niet aan wezig. Over de waarde van de Gouden Ring zegt hij: „Het is de meest belangrijke prijs die je als artiest in Nederland kunt win nen. Ik had hem graag nog eens gewonnen met Animal Crackers, maar dat zat er niet in. Ik ken er veel waarde aan toe. Ik trek nu één lijn met Henny, door niet te komen, maar vind het vreselijk jammer dat dit heeft moeten ge beuren. De concurrentie tussen de publieke omroepen en RTL 4 is gezond, maar moet niet in het persoonlijke worden getrok ken." De laatste winnaar van dr Gouden Televizierring is Petejjk Jan Rens met zijn programing Doet'ie het of Doet'ie het niet 1 Rens zegt te hopen dat hij dcor Ring nóg eens zal winnen. ..HeOi is de leukste prijs die je kunt krijoc gen. Je maakt programma's voof>n de kijker en als diezelfde kijkei jouw programma selecteert ali het beste en het leukste dan i£ dat waanzinnig". 0 De genomineerden voor d<9 Gouden Televizierring 1990 zijrld de cast van Medisch Centrurrlie West (TROS), Kees van Kootefs en Wim de Bie met Keek op d«ys Week (VPRO) en het team var Ook dat nog van de KRO. Uitzending: Ned.2, (AVRO) 20.29 uur. De nood is hoog gestegen in Links Nederland. In hun krin gen is duidelijk sprake van een identiteitscrisis. De gebeurte nissen in Oost-Europa hebben hen volledig verrast. Altijd had men de bewering dat de Pool, de Oostduitser en de Tsjech het communistische systeem tot in het diepst van hun hart haatten, voor rechtse praatjes versleten. Maar opeens bleek de platste anti-communist zijn gelijk bin nen te kunnen halen. In eigen land werd men niet goed van het gezeur over criminaliteit, et nische minderheden en de roep om strengere straffen. Buiten de grenzen ging de sympathie van links niet uit naar de onder drukte arbeiders in Oost-Euro pa; binnen de grenzen voelde men zich solidair met de junk. de gekleurde crimineel en de voetbalvandaal (geen pasjesre geling!). De toerist, die in Amsterdam op dezelfde dag drie keer be roofd werd. moest zich niet zo aanstellen: hij beleefde zo ten minste allemaal spannende avonturen! En wie van de over heid eiste dat het publieke do mein beter beveiligd zou wor den, kreeg te horen dat men er niet over peinsde weer een "blik politie open te trekken". Maar sinds kort. eigenlijk sinds de dramatische nederlaag die de socialisten bij de ge meenteraadsverkiezingen heb ben geleden, waait de wind uit een andere hoek. Opeens heeft Links Nederland schoon ge noeg van de "permissive socie ty". van de "moet kunnen-filo- sofie", kortom, van de erfenis van de jaren zestig. De veerti gers en hegin-vijftigers. die het nu voor het zeggen hebben in de PvdA, hebben de buik vol van alle bewustzijnsverrui ming. alle persoonlyke groei, alle sterrennwichelarij, al die holle bezweringen, al dat ludie ke Provo- en Kaboutergedoe. die haat tegen de wetenschap, alle kwakzalverij, die hele ma gical mystery tour - het mag een wonder heten dat er nog zoveel mensen zonder al te grote psy chische schade doorheen zijn gekomen. Waarin zijn al die leuke expe rimenten met vrije seks en ver dovende middelen ten slotte geëindigd? In pornografie en een keiharde drugsmaffia, me neer; in de heroinehoer herkent men zowel het symbool als het failliet van de jaren zestig. Blijkens een ingezonden stuk op de opiniepagina van de Volkskrant, wil de PvdA in Am sterdam de bakens verzetten. In het nieuwe partijprogramma wordt gepleit voor een terug keer naar de ouderwetse bur germoraal. Men erkent dat Am sterdam een verloederde stad is: "Het is slecht gesteld met de leefbaarheid in Amsterdam. De ergernis neemt toe over alles wat vies, vuil en voos is. Graffiti wordt niet meer gezien als een hoogst individuele expressie van een hoogst individuele emotie. De opvatting dat junks slachtoffer zijn van hun eigen verslaving, verliest terrein. Cri mineel gedrag verklaren vanuit een ongelukkige jeugd, roept weerstand op. Onbeschoft ge drag in het verkeer wekt erger nis en agressie op. Het tijdperk van "alles moet kunnen" ligt definitief achter ons". Iedereen moet zich weer aan de regels houden en de over heid moet er op toezien dat die regels worden nageleefd. Nie mand mag meer door rood licht rijden en elke pitbull moet een muilkorf om. Zelfs stadswach ten mogen opeens hun steentje aan de openbare veiligheid bij dragen. Verder moet de oude sociale controle weer in ere worden hersteld: is de buur man in overtreding, dan moet de buurvrouw hem daar, liefst op tactvolle wijze, op attent ma ken. Partijleden, die hun progres sieve signatuur niet wensen op te geven, spreken intussen al van de Nieuwe Flinkheid. Zij hebben het over een knieval voor de sentimenten die onder het volk leven en trekken sma lend een vergelijking met het "ethisch reveil" van oud-pre mier Dries van Agt. Wie de hoofdstad een verloe derd oord noemde, kreeg tot voor kort van progressieve Am sterdammers te horen dat hij een provinciale kijk op het brui sende leven in een wereldstad had, of dat hij het verkeerde ochtendblad las. Hoe nu verder? De oude bur germoraal leeft nog wel, maar die laat zich niet zomaar door de politiek, die het jarenlang afliet weten, mobiliseren. Er zal nog heel wat water door de Amstel moeten vloeien, en vooral zul len er nog heel veel blikken po litie moeten worden openge trokken, wil de hoofdstad iets van zijn verziekte imago verlie zen. DAAR ZULLEN WE DAN GAUW IET6 TEGEN doen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24