Marathon voorproefje van Duitse hereniging Prost blijft in het spoor van Senna Vrijbos pakt ds eerste dit dar crosstitel liaibokser Dadi J4)erk in Bremen Toestand Donnelly stabiel Leidse bowlers beginnen goed OPVALLEND AANWEZIG Swe« ij, 14.IKEL (ANP) - Dave Strijbos is ragte»ren de eerste Nederlandse mo- nsverosskampioen van 1990 gewor- 182- In de eerste manche ontglipte de winst door een schui ver- jh de tweede had de man uit Oss saki),üe viei"de plaats voldoende om (KTMvan de titel te verzekeren. In (Hontel stonden de voorlaatste wed- age flen om de nationale titel op het 13. Br IHwjhn van de Berk werd bij de om kwartliterstnjd de slacht en van een valpartij vlak na de (Hon- Verbeten vocht Van de Berk Brujenlang voor elke meter. Als ge- Ja). van licht arm- en beenletsel >n<Ja)de de Brabander de inhaalrace ribee1j,dig te staken. De onschuldi- 5 Itglijder van Strijbos maakte de GP ivr'j voor een zege van Teus Vis- raca Garhfik Looman incasseerde de 2. >t in de tweede omloop, die na Führfcoede klassering van Strijbos meer van belang was. Van den P b. wiens arm in de pauze werd 'gjcht. werd tweede. j^dro Tragter behaalde een dub- ,2. Q zege en nam een voorschot op tiler {tel. Hij nam in de 125 cc -klasse mmewee ronden het initiatief over maniMarcel van Drunen en won met te voorsprong. >es van der Ven kopieerde de ■■tatie van Tragter in de zwaarste i^orie, de halve literklasse. Het pel Van der Ven/Combee in de 12'4e-literklasse had direct na de lsse\e start de beste posities in han- Van der Ven liet zijn opponent j echt dichtbij komen en de eer- vinst was voor de KTM-rijder. BERLIJN (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag om 00.00 uur houden de Bondsre publiek Duitsland en de Duitse Democratische Republiek op te bestaan. De oude Duitse hoofdstad kreeg gisteren met de zeventiende editie van de marathon van Berlijn een voor proefje van de hereniging. Was de 42 kilometer en 195 meter in de voorgaande zestien jaar voorbe houden aan het westelijke gedeelte van de stad. gisteren voerde het par koers door beide delen van Berlijn. Om negen uur gistermorgen stuur den de twee burgemeesters van Berlijn, V/alter Momper (West) en Tino Schwierzina (Oost) op de ..Straat van de 17e juni" 25.000 deel nemers uit zestig landen op weg. Na ruim 3000 meter passeerden zij de Brandenburger Tor. Het passeren van het historische monument naars: de Australiër Steve Moneg- hetti en de Westduitse Uta Pippig. Beiden finishten in een nieuw par koersrecord. De overwinning lever- kend. Het regende op dat moment erg hard in Berlijn maar tijdens de wedstrijd was het droog en de om standigheden ideaal. Ik kwam ech- de een premie van 27.500 gulden en ter niet in mijn ritme, alleen tussen een Mercedes 300 SE op. Moneghet' ti zorgde met zijn tijd van 2 uur 8 mi nuten en 16 seconden vour de beste haar 23ste marathon voltooide Beurskens loopt dit seizoen moge lijk nog een marathon. „Ik kan kit tijd van dit jaar. Bordin De 28-jarige Australiër, driejaar ge leden in Rome vierde in de strijd om wereldtitel en op 30 januari dit i'n emotioneel moment dat vele Jaar in Auckland tweede in de strijd thon wa zen uit Tokyo of Hawaii, die beide op 7 december worden gelopen Maar het kan ook best zijn dat ik mij volgend jaar pas weer aan een mara- Zo'n 26.000 lopers gaan door de Brandenburger Tor voor de marathon van Berlijn. Tot degenen die niet stopten be hoorden in elk geval de latere win- DEN - Vijf thaiboksers van ^^>jin uit Leiden hebben afgelo- Uweekeinde redelijke resultaten aald tijdens een thaiboksgala in rijdpien. Hoewel de tegenstander erras Edwin Kluivers verstek liet a en Mohammed Fizazi op pun- ^verloor. is trainer Ino Alberga ^■r dan tevreden over de presta- ^■van zijn pupillen. e 18-jarige Moenir Dadi werkte tegenstander met een combina- Hooran een rechtse directe stoot en linkse trap naar het lichaam in lerste ronde voor de volle tien het canvas. Marlon Ja- 5 won op punten en de tegen- JEREZ DE LA FRONTERA (SID) - Met een taktische meesterprestatie heeft Alain Prost zijn laatste kans op prolongatie van de wereldtitel in de formule-1 waargemaakt. De Fransman won gisteren de Grote Prijs van Spanje in Jerez vóór zijn Britse stalgenoot Nigel Mansell en de Italiaan Alessandro Nannini in een Benetton. Hij verkleinde daar mee zijn achterstand op de leider van het klassement, de Braziliaan Ayrton Senna, tot negen punten. Er staan nog twee wedstrijden op om de banden te laten wisselen. Hij lag toen in tweede positie. Het mon- hem de derde keer dit seizoen dat teren nam 6,17 seconden in beslag. hij de finish niet haalde. Voor Ferrari betekende dat een top- het programma. Daarmee is het ze- Prixzege uit zijn carriere al zijn er ker dat voor de vijfde achtereenvol- varing en routine in de waagschaal, gende maal de beslissing over het Op het smalle en bochtige parkoers wereldkampioenschap buiten Eu- van Jerez ging de Fransman in de ropa plaats vindt; het vroegst op 21 27ste ronde als eerste naar de boxen oktober in het Japanse Suzuka. Senna viel twintig ronden voor Na zijn uitvallen vertolkte Senna prestatie, met een verongelijkt gezicht de on- Senna deed een ronde later de dankbare rol van toeschouwer. Van pits aan. Hij stond er slechts 5,71 se- het muurtje bi j de boxen zag hij hoe conden. Bij de manoeuvre had hij zijn Oostenrijkse stalgenoot Ger- echter achter een langzame auto hard Berger enkele ronden later bij veel tijd verloren. Toen Senna te- een mislukte inhaalpoging door de rugkeerde, had hij een duidelijke Belg Thierry Boutsen in diens Willi- achterstand op zijn landgenoot Nelson Piquet, die inmiddels de lei ding had overgenomen, en Prost. Slechts kort hield Prost zich met Piquet bezig, in de dertigste ronde ging hij de drievoudige wereldkam pioen voorbij en nam daarmee de leiding over. Piquet raakte op de ams van de weg werd gedrukt. Prost wierp bij zijn 44ste Grand- ALGEMEEN - Olympisch kam pioen hordenlopen Edwin Moses blijkt ook in andere takken van sport succesvol. Zaterdag debuteer de de atleetjn de Amerikaanse vier mansbob met een overwinning. Het kwartet - Moser, Shimer, Co leman en Womack - was tijdens een - internationale wedstrijd in Kö- bar )der van Ted van Rijn ging in de nigssee achthonderdste van een se- nn ligoiede ronde ko door een knietech- conde sneller 15,73) dan de als favo- JEREZ (SID) - De gezondheidstoestand van formule 1-coureur Martin Donnelly is stabiel te noemen. Dat verklaarden de arsten zaterdag na een operatie van drie uur. De 26-jarige autocoureur werd vrijdag tij dens de training voor de Grote Prijs van Spanje op het circuit van Jerez na een hevige botsing vastgekleefd aan zijn kuipje uit zijn bolide ge slingerd. Het ergste werd gevreesd, maar onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat de rijder relatief gezien slechts lichte verwondingen had opgelo pen. Hij brak zijn benen, een sleutelbeen en twee ribben. Aanvankelijk werd ook vermoed dat Donnelly een schedelbasisfractuur had opgelo pen. Zaterdag constateerden de artsen dat daarvan geen sprake is. groene strepen en moest ook nog Senna laten passeren. Deze kon echter het steeds groter wordende gat met Prost niet meer dichten. Integendeel; in de 52ste ronde moest hij voor een tweede banden wissel naar de kant. Even later kreeg hij via de boordradio te horen, dat hij de motor moest afzetten. Er waren problemen met de radiateur. Prost gaf intussen een lesje aan al degenen, die hem de laatste tijd ver weten laf en zonder risico te rijden. Met een voorsprong van 22 secon den op Mansell ging hij door de fi nish. Bij de ereceremonie bleken de stalgenoten, die eerder nogal over hoop lagen, elkaar met spuitende champagne uitstekend te kunnen vinden. Wereldtitel in zijspan voor Nederlands duo STRASSENBACH (ANP) - Bennie- Janssen en Frans Geurts van Kessel zijn gistermiddag in Strassenbach wereldkampioen in de zijspan-klas- se geworden. Het Nederlandse kop pel werd in de eerste manche van de Grote Prijs van de Bondsrepubliek Duitsland derde. Dat was voldoen de, met nog een manche te rijden, de wereldtitel te veroveren om de marathontitel van het Britse Gemenebest, loste Olympisch- en tweevoudig Europees kampioen Gelindo Bordin af aan de kop van de wereldranglijst. De Italiaan be zette die plaats sedert 16 april van dit jaar toen hij in 2.08.19 de mara thon van Boston won. Uta Pippig, een studente medicij nen, kwam een jaar geleden nog voor de DDR uit maar is inmiddels van Potsdam naar Berlijn verhuisd. Zij zegevierde in 2.28.48, waarmee zij 45 seconden verwijderd bleef van haar persoonlijk record, dat zij in april in Boston vestigde, toen zij in 2.28.03 als tweede eindigde ach ter de Portugese Rosa Mota. Carla Beurskens verkeerde lange tijd in de waan, dat zij in 2.30.00 als tweede vrouw achter Pippig over de eindstreep was gegaan. Topen later de officiële uitslag bekend werd stond de Poolse Renata Kokowska met 2.29.10 als tweede geklasseerd. „Op vijftien kilometer zat Kokowska achter mij", vertelde Beurskens later ,,Ik heb gehoord dat zij mij na 35 kilometer voorbij is gegaan. Ik heb haar echter nooit ge zien." Rotterdam Beurskens, die op 22 april de mara thon van Rotterdam won in 2.29.47 maar ruim een maand geleden de strijd om de Europese titel in Split wegens onvoldoende voorberei ding aan zich voorbij liet gaan, was niet tevreden. „Ik ben weggegaan op een schema van 2 uur en 27 mi nuten in de hoop mijn nationale re cord te verbeteren." Aan haar re cord van 2.26.34, dat zij op 15 no vember 1987 in Tokyo liep kwam de 38-jarige Limburgse niet toe. „Toen ik zondagmorgen om vijf uur op stond, voelde ik mij uitste- Favoriet Moneghetti maakte zijn favoriete rol volkomen waar. De Australische onderwijzer had enkele weken gele den in Birmingham de snelste halve marathon ooit gelopen in 1.00.34 en zich langdurig op Berlijn voorbe reid. Achter de Australiër eindigde de Tanzaniaan Gidamis Shfthanga in een nieuw persoonlijk record van 2.08.32 als tweede. Shahanga won eerder dit jaar. op 22 april, in 2.09.28 de marathon van Wenen. De Oost duitsers Jörg Peter en Stephan Freigang werden in respectievelijk 2.09.23 en 2.09 45 derde en vierde. Voor de 60-jarige Britse loper John Jerran waren de inspannin gen te veel. De man zakte reeds kort na de start ;n elkaar. Hoewel direct een medisch team ter plaatse WH, bleek hij, na een hartaanval, niet meer te redden. LEIDEN - De bowlers van Formule Leiden hebben gisteren op de eer ste competitiedag meteen de lei ding genomen. De Leidenaars ver zamelden in 's Gravezande acht van de negen te verdienen punten De eerste wedstrijd tegen Zoeter- meer werd met 3-0 gewonnen. In het tweede duel werd Duivendrecht eronder gehouden met 2-1 en in het laatste treffen werd Maaspoort Rot terdam met 3-0 aan de kant gezet. De Leidse ploeg draaide een serie van 3278, waarbij Frank Scheffer (1132) en Manus van Kalkeren (1114) goed op dreef waren. enJ't de 'De Klaagmuur', brieven- ,,/fc was geen schoffie, ik denk dat 3eubriek van het Feyenoord Ma- dat het geweest is. Om het bij Ajax iscfz'ne: te'redden moetje echt overal schijt aarWie heeft op zondagavond 12 au- aan hebben". w#istus 1990 mijn kunstgebit ge- )S\#nden. Ik was zo in de wolken Youri Mulder (FC Twente) in ,ertet het doelpunt van Dwight Panorama: ts hackson tegen FC Porto dat jk Bij Europees voetbal denk je toch ik P" pure emotie terwijl ïk juist aan lange reizen naar onbekende opiijr; mond vol had met overheer- oorden. Nou lekker dan: Bayer Le- nke pindarotsjes bij een juich- verkusen...Een uurtje in de bus en ,eiper mijn kunstgebit verloor. De we waren er. Toen we tegen Roda '0frlijke vinder krijgt echt een gro- i beloning van mij". "Hron Winter in VI-junior op de Taag, wie de slechtste trainer asKurt Linder. omdat hij er geen n-iepernoot van afweet. Mijn vrien din heeft nog meer voetbalver stand dan die man. Tijdens een 1 raming had hij helemaal geen ''Programma. Hij verzon het ge- Pl^oon ter plekke. Zijn besprekin- sf*n sloegen ook nergens op". 4ron Winter over de kwal in de •oetballerij: Uean-Marie Pfaff. Hij heeft al- ijd van die grote praatjes en laat bto's van zijn familie zien. Pfaff i heel eng. omdat hij zo populair \robeert te doen 'ohan Derksen in zijn column in 'I over Hans van Breukelen: Het oude wijf, dat goed wordt be vond voor het tegenhouden van |e ballen, had natuurlijk ook peer een mening. Hij was niet ge- ukkig met de komst van Bobby lobson. maar toen de ex-coach tan Engeland er was. slikte de ka- tieleon Van Breukelen die menig üzendsnel weer in". fvonne van Gennip in Vrij Ne- lerland: jBidden voor de overwinning is k feite niet mensvriendelijk. Ja. k weet het. Winnen en de beste fijn is de essentie van sport. yaarvoor ik dan wel bid? V001 speelden waren we drie keer zo lang onderweg". Anderlecht-spits John van Loen in De Telegraaf: ,Jn feite heb ik een wereldleven. Ih Utrecht stond ik als betonvlech- terom 5 uur 's ochtends op, werkte vervolgens tot 4 uur en moest dan nog trainen of spelen in het twee de. Ik weet dus het verschil tussen werken en werken". Idem over de Belgische sport pers: ..In Nederland is men kritisch, maar wat hier gebeurt is bizar. Ik ben met de grond gelijk gemaakt. Erger, ze willen me er onder stam pen". Ben de Graaf in 'Over de Hele' in de Volkskrant: ..De troep van Michels ontwikkel de de dynamiek van een blik stop verf'. idem: „De coach is natuurlijk op zoek naar de ideale balans in het team, met diepgaande middenvelders, oprukkende vleugelverdedigers en messcherpe penetraties op de flanken, die tot operationeel ge bied zijn uitgeroepen". Ton van Dalen van de Stichting Arbeidszaken in Voetbal Inter national over FC Groningen- aankoop Djurovski: .Ze hadden die Djurovski beter sportief toernooi en dat er een toeristenvisum kunnen ge leen ongelukken mogen gebeuren, ven". paar voor mezelf bidden voor de herwinning, dat is toch a-chris- fhjk?" Badion-speakcr Wout Dijkhui- ion voor de wedstrijd SVV-FC rwente: Jtt'e hadden De Kuip graag vol pillen hebben, maar ach. het sei- foen is nog jong..." Verslaggever Geert Jan Dar- kinkei over Dcrry City-Vitesse n Voetbal International: Op de dag van de wedstrijd is t. oh wonder, plotseling droog. Prima weertje voor een aan lag. moet de IRA hebben ge- lacht...". Wielerploegleider Peter Post in De Telegraaf: „Ik kan je verhalen vertellen over meneer Rooks waar de honden geen brood van lusten". Wielrenner Steven Rooks in 'Bal op het Dak': ..Zoetemelk presteerde ook boven zijn dertigste, dus daar hou ik me maar aan vast" Bokser George Foreman over zijn tegenstanders in De Volks krant: „Hun gezichten beschouw ik als grote, oude cheeseburgers. Daar l'ouri Mulder (FC Twente) over hou ik van. maar ik kan ze pas lijn mislukken bij Ajax in Pa- opeten als ze op het canvas lig- frorama: gen". Wandelen (1) Dirk Maassen van den Brink heeft nog een parel op zijn snelwandel- kroon gezet. Gisteren voegde de 42- jarige Leidse hovenier een bronzen medaille toe aan zijn al uitpuilende prijzenkast. Na vijftig kilometer snelwandelen op de atletiekbaan in de Leidse Hout (tijd 4.47,52) liep Dirk nog te huppelen als een dartel veulen. Voor eigen publiek wandel den alleen Ton van Andel (mislukte recordpoging, 4.24.25) en de verras send stérke Theo Koenis (4.28.30) sneller dan Leidse Dirk. Veteraan Maassen van den Brink, als senior allang afgeschreven, be schouwt zijn bronzen prestatie als afscheid van dit snelwandelnum mer, waarop hij zijn achtste plak be machtigde. "Zo'n vijftig kilometer vergt een enorme voorbereiding. Bovendien ga ik mij onderweg dikwijls vervelen. Voor de toe schouwers lijkt het me ook geen lol letje. Als je alleen het laatste uur komt kijken, zie je volgens mij nog meer dan genoeg". "Voor deze NK was ik, zoals voor elke thuiswedstrijd, behoorlijk ner veus. Halverwege de wedstrijd kreeg ik wat last van mijn maag en aan het eind van een stijve kuit. Maar dat ik die medaille in de knip had wist ik al, toen ik hoorde dat Hans van der Knaap vanwege een enkelblessure niet kon deelne- Wandelen (2) Hoewel aan de nationale kampioen schappen slechts negen Nederland- sers en, buiten mededinging, vijf voordat hij in werkelijkheid de bronzen plak in handen krijgt. Belgen deelnamen, gebeurde er van de haring en deelnemers t koek. Heleboule vindt het sterkbezette toernooi aan de vooravond van de Drie Okotober-viering een gouden formule. Voor Hollandse kost in een Franse entourage is menig Leide- naar wel te porren. Ook al is dat dan overdekt in plaats van op een zon nig Frans dorpsplein. Doping Gebrek aan vitaminen en de slechte kwaliteit van het voedsel zijn de voornaamste oorzaken van de stij ging van het gebruik van verboden middelen onder jonge Russische sporters. Deze constatering i van Vassli Gromyko. de vice-voorzitter van het sportcomité van de Sovjetu nie. Gromyko wees op een onderzoek dat de afgelopen twee maanden is uitgevoerd, waaruit bleek dat een bedenkelijke tendens tot gebruik van verboden middelen, vooral door jonge sportlieden, zich afte kent. De oorzaak hiervan is vooral terug te voeren op het gebrek aan vitamine-rijke voeding, dat nu ook in Russische trainingskampen dui delijk merkbaar wordt. „Dit is onze tragiek. De kwaliteit van het voedsel is miserabel. Bo vendien hebben wij te weinig devie zen om in het buitenland de noodza kelijke inkopen te doen' alles tijdens de door AV Holland ge organiseerde titelstrijd. De NOS-te- levisie maakte urenlang opnamen, de deelnemers kissebisten volgens de beste snelwandeltradities met de scheidsrechters over al dan niet ver meende overtredingen en rondom de verzorgingspost speelden zich zelfs hectische taferelen af. Al wan delend spuwden deelnemers hun gal over de uitleg van de nieuwe re glementen met betrekking tot hun verzorging. "Het had uit de hand kunnen lo pen", aldus scheidsrechter Jan van Leeuwen, die de nieuwe regels zorgvuldig had bestudeerd. "Som mige deelnemers hadden de Franse versie van de reglementswijziging vertaald, maar die is anders dan de Engelse". Gelukkig waren er vol doende sponzen en water voorradig om de gemoederen niet al te zeer te verhitten. De Belgische delegatie, speciaal naar Leiden gekomen om aan een van die schaarse lange snelwandel wedstrijden van deze omvang te kunnen deelnemen, kwam van een koude kermis thuis. Luc Nicqut stapte zelf voortijdig uit en zijn landgenoot Patrick Spiesens werd na drie overtredingen uit de strijd genomen. "Dat hadden ze me wel wat duidelijker mogen vertellen brieste de Belg verongelijkt". Eer landgenote viel hem bij: "Die Hol landers zün niet eerlijk". Dirk Maassen van den Brink is bij het ereschavot al aanbeland op de derde plaats, maar moet nog even door (Into L«rU /.uydrrduio) voor de hand als fierljeppen en Franse kaas. Toch kreeg de tien jaar oude Leidse petanque club Hele boule het afgelopen zaterdag voor elkaar om de Leidse lekkernijen in de tent op het Arsenaalplein te slij ten. In de pauze van het tweede Ha ring en Wittebroodtoenooi, dat met 72 deelnemers uit het gehele land uitermate goed bezet was, gingen Op de manier waarop Leidse Dirk zijn voornaamgenoot Nicque af troefde kon echter geen enkele Belg iets afdingen. Na rondenlang stui vertje wisselen liet Maassen var den Brink de 27-jarige Zuiderbuui eerste even ontsnappen. Tegen zijr natuur in verdeelde de Holland-at leet zijn krachten voorbeeldig waardoor hij in de laatste tien kilo meter geen kind had aan de totaa uitgebluste Belg. Bij Maassen var den Brink "Ik loop meestal op ge voel") bleek het verstand te hebber gezegevierd. Wittebrood De combinatie jeu de boules en ha ring en wittebrood ligt net zo wpimo Naam: Loek Dros Leeftijd; 26 jaar Club UDWS Beroep: Opperman straatmaker Dat spelers tijdens een wedstrijd geblesseerd raken is, helaas, een veel voorkomend verschijnsel. Dat een blessure al vóór de wed strijd wordt opgelopen komt wat zeldzamer voor. Maar per slot van rekenirig kan een verkeerd uitge voerde warming-up ook de sastreuze gevolgen hebben. Als echter een speler door andere za ken dan een tegenstander of het onoordeelkundig gebruik van het lichaam wordt geveld kan dat vra gen oproepen. Het overkwam UDWS'er Loek Drös Tijdens de warming-up voor het duel tegen Alkmania raakte de Leidenaar ernstig geblesseerd. Een beetje rare manier om ge blesseerd te raken, nietwaar? Dat was zeker raar. Ik kan het nog niet geloven. Vertel eens? We waren tijdens de warming-up aan het inschieten. De bal ging uit en ik probeerde hem binnen te houden waardoor ik uitgleed op de gladde tegels naast het veld Ik viel toen tegen een paaltje van de afrastering Haf Is de aard van je verwon ding? Het is een diepe snee van onge veer 5 a 6 centimeter in mijn scheenbeen. Ik moest direct naar het ziekenhuis. Daar hebben ze mij vier injecties plaatselijk ver doofd. Daarna is de wond met vier hechtingen dichtgemaakt. Het been zit nu in het verband Draag je dan gocn scheenbe schermers? Nee. die draag ik nooit. Ik kan daar niet mee voetballen want ik vind ze gewoon rot zitten. Had je \-eel pijn Op het moment dat het gebeurde deed het behoorlijk zeer, ja. Ik ging dan ook neer. Nu kan ik zeg gen dat het erg meevalt. Hïe was jouw vervanger op de rechtsbackplaats? Dick Marree. Naar ik hoorde deed ie dat heel goed Dat maakt niet toch zoveel uit want ik ben al een jaar werkloos. Heb je dan wel hobbles? Nou. eigenlijk alleen voetballc- :i Wtm btatia pakken ip ét club. Met de fusie ben overigens wel bly want we hebben nu een betere kantine dan toen bu LDWS. Ik ga ook weieens naar een disco maar ik hou niet zo van dansen. Ik luister dan alleen naar de muziek. Gelukkig houdt mijn meisje ook niet van dansen. Hoe lang ben Je uitgeschakeld? Ik zal zeker tien dagen moeten rusten. Daarna mogen de hech tingen eruit. Tof slot: Verwijt je Alkmania nog lets? Nee hoor. het is mijn eigen schuld. Ik had zelf wat voorzichti ger moeten zun

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23