LEIDSCH DAGBLAD Uitzendverbod voor Veronica opgeschort NODIG! Nekkramp in Rijnsburg Najaarsoverleg slaagt niet ondanks akkoord over wao Oorlogsgeweld tegen Irak in voorbereiding SPERZIEBONEN EN RUNDERTARTAAR Vechtpartij in Hülegom: 4 gewonden Voorlopig oordeel Raad van State: omroep zat fout Zware nederlaag voor Nederlands rugbyteam PvdA blijft op 7 zetels verlies MAANDAG 1 OKTOBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1060 No. 39358 Prijs fl. 1,35 UJNSBURG/HAAKSBERGEN - In Rijnsburg is bij twee jongens van jaar nekkramp vastgesteld. Zij :iin opgenomen in het Diacones- =nhuis in Leiden. De kinderen zit- en in groep drie van de Prinses 3eatrixschool, de christelijke basis- chool aan de Ruyterstraat in Rijns- burg. Alle ouders van kinderen op "lijnsburgse basisscholen krijgen idaag een informatiefolder over ekkramp. De behandelend arts van de kin- ideren, dr. E. Mulder van het Diaco- inessenhuis, heeft de beide gevallen /inmiddels gemeld bij de Genees- jkundige Hoofdinspecteur van de ^Volkgezondheid in Rijswijk. Vol- Mavo-leerlinge in Haaksbergen overleden eens de directeur van de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst Dum-en Bollenstreek, drs. C. Bree- mer ter Stege, is er geen reden om de Beatrixschool te sluiten. Ook de klasgenoten van de twee patientjes konden vandaag gewoon naar school. De 14-jarige Margreet Nijmeijer. leerlinge van een mavo in Haaks bergen, is gistermiddag aan de ge volgen van nekkramp overleden. Het meisje werd donderdag 20 sep tember met spoed opgenomen in het ziekenhuis met een ernstige bacteriële vorm van nekkramp. Met een tweede leerlinge van de zelfde school, waarbij vorige week nekkramp werd geconstateerd, gaat het goed. By dit meisje werd een vi rale minder gevaarlijke vorm van nekkramp geconstateerd. De verschijnselen van nekkramp ofwel meningitis zijn hoge koorts, misselijkheid, ernstige hoofdpijn en sufheid. Later in het ziektepro ces krijgt de patient een stijve nek en ontstaat er rode huiduitslag. De ziekte wordt overgebracht via het speeksel. Maar doordat de bac terie snel in de buitenlucht op droogt, is het gevaar op besmetting volgens Breemer ter Stege niet zo groot. "In principe lopen de andere kinderen van de Beatrixschool geen gevaar. Maar het is wel belang rijk dat alle kinderen, de leerkrach ten en de ouders vandaag goed geïn formeerd worden over de mogelyk- heden van preventie". fHLLEGOM Bij een vechtpartij in de Monseigneur Van Leeuwen laan in Hillegom zijn in de nacht van zaterdag op zondag 4 mensen gewond geraakt. Drie Hillegom- mers van 19, 20 en 21 jaar zijn gear resteerd en werden vanochtend nog .vastgehouden voor verder verhoor. De vechtpartij ontstond toen twee Hillegommers van 20 en 21 jaar na het passeren van een groepje jongeren van hun fietsen werden getrokken en in elkaar werden ge slagen. De politie vermoedt dat de jongens mogelijk een opmerking hebben gemaakt over de groep, die zich ten dele op het fietspad be vond. Eén van de jongens raakte be- )wusteloos, maar is ook daarna nog geslagen en geschopt. Daarbij liep hij ernstige verwondingen aan zijn hoofd op. Vrienden van de slachtoffers, die met de auto langskwamen, probeer den te helpen, maar kregen even eens klappen. Een derde knaap mengde zich met een stok in het ge vecht, waarbij de ruit van de auto kapot werd geslagen. De vechters bazen konden ontkomen, maar wer den door de Hillegomse politie later in de nacht aangehouden. De ge wonden zijn naar het Spaarnezie- tenhuis in Heemstede overge- jracht. Kettingbotsing A4 HAARLEMMERMEER - Op rijks weg A4 zijn zaterdagnacht ter hoog te van het aquaduct 16 auto's be trokken geraakt bij een kettingbot sing. Een nat wegdek en te hoge snelheid zorgden ervoor dat een auto in de slip raakte en midden op de weg tot stilstand kwam. Vervol- Lens botsten 15 andere wagens, die volgens de politie allemaal te hard •reden, op elkaar. Een aantal mensen» raakte licht gewond. Door de ravage was de rij baan geruime tijd geblokkeerd. Een HILVERSUM (GPD/ANP) - Veronica hoeft in januari niet zeven weken uit de lucht. De afdeling rechtspraak van de Raad van State besloot vanmorgen de straf, die het Com missariaat voor de Media eerder aan Veronica oplegde, op te schorten. Eerst moet de zaak in een bodemprocedure worden behandeld, vindt de Raad van State. Desalniette min is de Raad van State voorlopig wel van oordeel dat Ve ronica 'een verboden nevenactiviteit' heeft verricht. In mei besloot het Commissariaat voor de Media Veronica zwaar te be straffen voor het feit dat deze om roep betrokken is geweest bij de tot standkoming van het commerciële legging van verenigingsgelden niet kocht aan de uitgeve VNU en Elsevier. Het verweer van Veronica is steeds geweest dat de mediawet be- PESHKI - Om te voorkomen dat de aardappelen \n de grond verrotten proberen de Sovjet-autoriteiten zo veel mogelijk mensen op de been te bren gen om de oogst binnen te halen. Zo werden Moskouse alcoholisten die een 44-jarige bestuurder uit Den Haag behandeling ondergingen in een kliniek overgebracht naar een boerderij 50 kilometer buiten de stad om daar de helpende hand te bieden onder toe zicht van een leger-offcier. «ou» api kreeg een proces-verbaal omdat hij de blaas- en bloedproef weigerde. 'DEN HAAG (ANP/GPD) - De werkgevers zijn alsnog akkoord ge gaan met een pakket maatregelen om het groot aantal arbeidsonge- (schikten aan te pakken. De kans op «en centraal akkoord tussen werk gevers, werknemers en kabinet, ©lijft echter klein. Zo eist de vak bond FNV een centrale loonaf- (spraak, terwijl de werkgevers per bedrijfstak wil praten. Ook het ver plicht in dienst nemen van een be paald percentage minderheden stuit bij werkgevers op bezwaren. Bonden en werkgevers bereikten vorige week al een principe-ak- ikoord over een pakket maatregelen om de toestroom in de wao terug te 'dringen. Op het laatste moment ont stonden echter problemen omdat blemen bij het al dan niet in dienst de werkgevers het onderling niet nemen van een bepaald percentage eens werden. Het Verbond van Ne- minderheden in de bedrijven. De derlandse Ondernemingen vroeg fnv vindt de afspraken die er nu zich af of er geen stokwachter de deur liggen, te vrijblijvend. Muller: "Wij willen een wet, want die geeft ijk- punten. We willen regels, omdat die een dwingend karakter hebben". De Vries is het daar mee eens. televisiestation RTL Veronique. Veronica moest drie maanden zend tijd inleveren, waarvan zeven we ken onvoorwaardelijk. Naast het in trekken van de zendtijd besloot het commissariaat om Veronica een geldboete op te leggen van 50.000 gulden. Tegen deze uitspraak is Veronica by de Raad van State in beroep ge gaan. Hoewel de Raad van State het oordeel van het commissariaat deelt, vindt de voorzitter van de af deling rechtspraak het verstandig te wachten met het uitvoeren van de straf. „Naar zijn oordeel weegt het belang van Veronica bij opschor ting van het sanctiebesluit zwaar der dan het belang dat het commis sariaat heeft bij onmiddellijke ten uitvoerlegging daarvan", aldus het besluit van de Raad van State. Veronica-directeur Rob Out rea geerde verheugd op het besluit van de Raad van State. "Fantastisch. Maar dit is pas het begin, want we moeten natuurlijk de bodemproce dure afwachten." Zijn woordvoer der houdt er rekening mee dat Vero nica gedurende de zomermaanden alsnog zendtijd zal moeten inleve ren. Voorzitter mr A. Geurtsen van het Commissariaat voor de Media zegt 'begrip' voor het besluit te hebben. "Ik heb er vrede mee, zeker gezien het feit dat de Raad van State ons in het voorlopig oordeel gelijk geeft." Veronica had voor haar belegging van ongeveer 10 miljoen gulden, de winst op het omroepblad, via de be- verbiedt. Hvlp van bestuursleden zou :yn vf :ek' p persoonlijke ti- De Nederlandse rugbyploeg heeft gisteravond in het eerste optreden in Treviso voor het toernooi om een plaats in de eindronde voor de wereldbeker een zware nederlaag geleden tegen een subliem spelend Roe menië. Het werd 7-45 na een ruststand van 3-24. Het was de vierde maal dat beide landen elkaar ontmoet ten: drie keer won Roemenië, één duel eindigde onbeslist. Roemenië was in alle opzichten de betere ploeg. De Roemeense voorwaartsen waren veel te sterk en ook de driekwart lijn draaide formidabel. Oranje had daarbij de pech dat de anders zo schotvaardige DIOK-speler Mark Michelsen ditmaal met vrije schoppen niet gelukkig was. Tot tweemaal toe faalde winning. Het werd 4-0 tegen Sparta Nijkcrk. maar een week voorafgaand aan de wedstrijd rommelde het op Nieuw Zuid. Middelpunt van een bewogen periode was trainer Melbi Ra- boen. die zijn ontslag indiende na een aanvaring met een sup porter. Die zou in het clubhuis racistische opmerkingen heb ben gemaakt aan het adres van Rabocn. De betrokkene zelf. Leen Aandewiel (een ex-viu th.ill. r van Quick Boys-één en vader van eerste elftal-speler Gert) ontkent echter onwelvoeglijke taal te hebben gebruikt. Door het verlies van ARC besteeg Noordwijk de troon in de zater dag eersteklasse. In de hoofdklasse leed l'VS zijn eerste nederlaag. Lugdunum won de derbv tegen SJC. Good-old John McEnroe won voor het eerst sinds lange tijd weer een groot tennistoernooi. In het Zwitserse Basel won hij op een m- door-toernooi de finale van de coming-man Joegoslaaf Goran Iva- nesivic. «foto epa> NEW YORK (AP/AFP/Rtr.) - De VS ten en troepen die zijn geoefend in en de Sovjetunie zijn bij de VN be- het bestrijden van j gonnen met het opstellen van reso- gevolgen daarvan, ook moeten luties waarin toestemming wordt landmijnen kunnen worden gelegd gevraagd voor het gebruik van oor- en opgeruimd. Aan bruggenbou- logsgeweld tegen Irak, voor het ge- wers is eveneens behoefte, zo lieten val het embargo niet binnen afzien- de Britten aan de overige acht bare tyd tot de Iraakse aftocht uit WEU-partners (de Benelux, Frank- Kuwayt leidt. Ook de Sovjetunie rijk, de Bondsrepubliek. Spanje, zou niet langer afkerig zyn van ge- Portugal en Italië) weten, weid tegen Irak, mits het militaire Op het wensenlystje van de En- optreden volledig onder toezicht gelse regering staat verder een uit breiding van de mogelijkheden tot 'sealift' en 'airlift', waarmee de slag kracht en vooral mobiliteit van de grondtroepen aanzienlyk moet wor den verhoogd. Ook het bijtanken van de VN wordt gesteld. De Iraakse leider Saddam Hus sein nep dit weekeinde op via dia loog te komen tot een vreed zaam einde van de Golfcrisis, maar van gevechtsvliegtuigen in de lucht de reacties daarop zijn negatief. De verdient aandacht. Britse regering liet direct in een ver klaring weten dat eerst moet wor den voldaan aan de eisen van on voorwaardelijke terugtrekking uit Kuwayt en het herstel van de wetti ge regering. Hussein probeert tot een dialoog sloten vennootschap 'Tornado' naar te komen via Frankrijk, nadat de Veronique gesluisd. Het belang is inmiddels met een winst van onge veer 10 miljoen gulden doorver- Aan onze lezers l.v.m. de 3 oktoberviering zal ons kantoor in Leiden op woensdag 3 oktober tot 12.00 uur geopend zijn. Voor het aannemen van sleuteltjes en advertentie-opdrachten voor on ze edities van donderdag 4 oktober geldt als uiterste inleveringslermijn woensdag 3 oktober 10.00 uur. Directie Perioden met zon moest staan voor als de maatregelen niets zouden opleveren en drong aan op wettelijke maatregelen. Minister De Vries (sociale zaken) vreesde dat het najaarsoverleg, dat morgen begint, zou mislukken. Hij dreigde in te grijpen, maar de werk gevers kozen eieren voor hun geld en zaterdag 'derhandelden zij weer met de beiden. "We hebben enkele detailkv sties verder uitge werkt", aldus FNV-onderhandelaar Muller. Besloten is pas in 1992 te praten over eventuele wettelijke ingrepen in de wao, mocht het nu voorgestel de pakket maatregelen geen succes hebben. Wel kijken op verzoek van de werkgevers de SER en de Soci ale Verzekerings Raad nu alvast welke mogelijkheden er zijn om tot die maatregelen te kom> n. Dat is voor de FNV een heikel punt, om dat de bond tegen elke discussie over aantasting van de wao is, ook op termijn. De FNV-bestuurders gingen akkoord, maar de vraag is of de achterban dat ook doet. De kansen op een geslaagd na jaarsoverleg lijken toch al verkeken omdat er groot verschil van mening is over de noodzaak tot centrale loonafspraken. De werkgevers wil len de loononderhandelingen van bedrijfstak tot bedrijfstak te rege len, terwijl ook de christelijke vak bond CNV daar voorstander van is. De FNV ziet meer in een centrale loonafspraak, waarbij 1 procent van 2 en 3 OKT. LIVE MUZIEK vanaf 16 uur bij DE TWEE SPIEGHELS en BLONKS met The Blues Session Chris Koenes Band Woody and the Side Men (HUTSPOT ROCK) IN DE NIEUWSTRAAT Eind zomertijd met vuurwerk 'gevierd' ROELOFARENDSVEEN Het einde van de zomertijd was voor jongelui uit Roelo- farendsveen reden oin vuur werk af te steken. Zij hebben de bewoners van het Noord- einde en de Noordboek de hele zaterdagnacht uit hun slaap gehouden met strikers en don derslagen. De telefoon van de politie stond roodgloeiend door klachten van bewoners. De rotjesfanaten zijn bekend bij de politie maar aanhoudin gen zijn nog niet verricht. Volgens een bericht in het Britse zondagsblad The Observer is Lon den bereid kernwapens in te zetten tegen Irak wanneer dat land de troe pen in Saudi-Arabie met gifgas aan valt. Tevens werd bekend dat Bagh dad binnen enkele maanden kan beschikken over biologische wa pens. Volgens de Amerikaanse De mocratische afgevaardigde Les As- pin (voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten) kunnen deze wapens onder meer miltvuur veroorzaken. Franse president Mitterrand heeft laten doorschemeren dat "alles be spreekbaar" is, als Irak de gyzelaars laat gaan en zich uit Kuwayt terug trekt. De Iraakse leider gelastte van daag de vrijlating van negen Fran sen die in de buurt van strategische doelen werden vastgehouden om als menselijk schild te dienen in ge val van een aanval op Irak. De Fran- UIt ïo-Dci-M at. se minister van buitenlandse zaken HILVERSUM (GPD) - Met ,n£anK Roland Dumas verklaarde echter vandaag zendt NOS-Teletekst Teletekst 24 uur 24 uur per etmaal uit. Door deze nieuwe service is het voortaan mo gelijk om ook in de nachtelijke uren pagina's van Schiphol te raadple- by de VN dat zijn land niet ingaat op het Iraakse voorstel tot een dialoog. De Britse regering heeft alle part-- 5 netlanden ,n de We'teuropese Un.e «en°f 'n de vr,oe«e och,cnd de fllc' (WEU), waaronder ook Nederland. -""'dingen op te roepen gevraagd om steun van grondtroe pen in het crisisgebied rond de Golf. Voor Nederland zou dat neer kun nen komen op het zenden van een geneeskundige compagnie en man schappen die zijn gespecialiseerd in het bestrijden van de gevolgen van chemische oorlogvoering. De Britten deden de voorstellen al op 19 september in Parys. Zij me nen dat in en rond de Golf niet al leen behoefte is aan hospitaalsolda- 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude *91 DRUKKERIJ DELTAB ACH Enquête Interview: HILVERSUM (ANP/GPD) Als nu verkiezingen zouden worden ge houden, zou het CDA 3 zetels win nen en op 57 zetels uitkomen. D66 boekt 5 zetels winst en komt op 17 zetels. Een fors verlies van 7 zetels wordt verwacht voor de PvdA (hu 49 zetels). De WD komt op 21 zetels (1 zetel verlies). Dit blijkt UÜ MUB quète van bureau InterView. Bijna 48 procent van de onder vraagden vindt dat premier Lub bers een politieke fout heeft ge maakt by het naar voren schuiven van CDA-Kamerlid Van der Linden als staatssecretaris van landbouw. 32 procent vindt van niet. Op de vraag of dit kabinet de volle 4 jaar zal uitzitten, zegt 60 procent ja Bn de start van het kabinet was dit nog maar 34 procent. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur ongeve 8 graden. In de loop van de dag perio den met zon en droog. Middagtemper, tuur omstreeks 19 graden. Zwakke tot de looonruimte wordt gereserveerd matige zuidenwind. De vooruitzichten en met zaterdagAf i al op woensdag en donderdag woensdag tot voor het scheppen van nieuwe werkgelegenheid. Maar Muller heeft weinig hoop: "Ik verwacht c kele bui. Middagtemperatuur dalend genlijk alleen afspraken over de a naar ongeveer 16 graden. 26 PAGINA'S beidsongeschiktheid. Over de lo nen en de minderhedenproblema tiek wordt niets centraal afgespro ken". stelt hij. Muller wyst daarmee ook op pro- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, 1 QfT 500 gram ±.£%J Rundertartaar, QQ 100 g 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten Botsing door gestoei op achterbank auto LEIMUIDEN - Stoeiende kinde ren op de achterbank hebben zater dag rond 6 uur tot een botsing ge leid op de provinciale weg in Lei- muiden. Vier inzittenden, onder wie de 2 kinderen, raakten daarbij licht gewond en moesten naar het Rijnoord-ziekenhuis. De vader, een Amsterdammer, wilde een parkeerstrook opryden om de kinderen tot rust te manen Zyn snelheid was echter te hoog. Uitwijken was nodig om niet in de berm te belanden. By die manoeu vre kwam de auto op de andere weghelft waar juist een 28-jange Alphenaar met zyn auto reed. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat wil ik niet missen' Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74 15* Ik neem een jaarabonnement t 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1