AZL werkt aan keurmerk-ziekenhuis Nederland heeft onvoldoende oog voor de wetenschap' 'Japanse tuin symboliseert eenwording' Afval De Does kan misschien naar Noord- Holland DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1990 REGIO NWO niet tevreden ondanks verhoging subsidie onderzoeksprojecten DEN HAAG (ANP) - "Nederland heeft onvoldoende oog voor we tenschappelijk onderzoek". Als drs. W. Hutter. algemeen direc teur van de Nederlandse Organi satie voor Wetenschappelijk on derzoek (NWO) dit zegt. doelt hij daarmee niet alleen op de rege ring, maar ook op de politici, me dia en het publiek. Morgen viert de organisatie haar 40-jarig bestaan met een symposium onder de titel 'De ver leidingen van de wetenschap'. In een tijd van krappe budgetten en bezuinigingen mag de NWO blij zijn met de 40 miljoen gulden ex tra die het kabinet voor het ko mende jaar voor de organisatie heeft uitgetrokken. Voorts stelt minister Ritzen van Onderwijs en Wetenschappen de NWO een ver hoging van het jaarlijkse budget in het vooruitzicht van 25 miljoen gulden, oplopend tot 125 miljoen. Het royale gebaar van de rege ring lijkt in tegenspraak met de uitlating van de NWO-directeur. Hutter tekent daar echter bij aan dat de verhoging van het budget voor 1991 met 40 miljoen gulden voor 'slechts' 25 miljoen gulden bestaat uit nieuw geld, dat NWO er structureel bij krijgt. De rest betreft bijstellingen als gevolg van loonmaatregelen: Voor de 'gulle' gift van 25 mil joen hoefde de regering overigens niet diep in de buidel te tasten. De helft van het bedrag wordt een voudig gekort op het geld dat de universiteiten jaarlijks direct van het rijk ontvangen voor weten schappelijk onderzoek. De rest wordt betaald uit de gelden die minister Ritzen overhoudt door de invoering van de openbaar- vervoerskaart voor studenten. Voorts mag het budget van de organisatie - die namens de over heid de geldstroom voor weten schappelijk onderzoek beheert - dan wel zijn toegenomen, men blijft het een betrekkelijk laag be drag vinden. De 358 miljoen gul den waarover NWO in 1991 kan beschikken, is niet meer dan een vijfde van het totale universitaire onderzoek. In het buitenland is dat vaak het dubbele. "Sinds de oprichting van de organisatie is ons budget maar mondjesmaat Directeur Hut ten van de NWO: "Sinds de oprich ting van de orga nisatie is ons bud get maar mond jesmaat geste gen". (foto ANP) gestegen", aldus Hutter. Het kabinet wekt met zijn extra steun aan NWO de indruk oog te hebben voor wetenschappelijk onderzoek. Maar intussen loopt het totale bedrag voor dit doel op de begroting relatief terug. De re gering trok voor het komende jaar slechts 8 miljoen gulden ex tra uit, op een begroting van 45,7 miljard gulden een gering bedrag. "Voorts neemt het aandeel van de regering in de totale onderzoe kuitgaven steeds verder af. Nam de overheid in 1980 nog ruim de helft voor haar rekening, het ko mendejaar is dat niet meer dan 40 procent", zegt Hutter. Het be drijfsleven betaalt in 1991 naar schatting 55 procent van de 11,8 miljard gulden, die Nederland aan wetenschappelijk en techno logisch onderzoek besteedt. Politici, maar ook de departe menten zetten zich over het alge meen weinig in voor een verster king van het wetenschapsbudget. "Politiek is dit geen zwaarwe gend onderwerp", aldus de NWO- directeur, die ook bij de kranten. radio en televisie weinig aan dacht voor wetenschap en tech nologie bespeurt. Een recent on derzoek van de stichting Pu blieksvoorlichting over Weten schap en Techniek heeft dit nog eens aangetoond. Ook het pu bliek heeft maar weinig waarde ring voor dit onderwerp. Bij de verdeling van de haar toegewezen overheidsgelden let de NWO vooral op onderzoek van topkwaliteit. Ruim 80 procent van het budget gaat op aan onder zoek in de exacte medische en biologische vakken, inclusief de technologische wetenschappen. Het instituut dat daarvan het meest profiteert, is het FOM (Fun damenteel Onderzoek der Mate rie) in Utrecht, dat jaarlijks 80 miljoen gulden krijgt. De Stich ting Ruimteonderzoek in Neder land ontvangt jaarlijks ongeveer 20 miljoen gulden. "De organisatie kan geheel zelf standig beslissen waar zij het geld aan uitgeeft. Natuurlijk leggen wij ons oor te luisteren bij maat schappelijke ontwikkelingen. De NWO is gevoelig voor wat er in de maatschappij leeft. Toch willen wij ons niet teveel overgeven aan allerlei modeverschijnselen", al dus Hutter. Naast de gewone subsidies heeft de NWO geld beschikbaar voor een aantal prioriteitenpro gramma's. De organisatie be steedt extra aandacht aan onder meer de ethnische minderheden, bevolkingsvraagstukken, verou dering. milieuonderzoek en de Nederlandse taal en cultuur in Europese context. De stimule ringsprogramma's van de NWO betreffen informatica, vrouwen studies en emancipatie, huisarts geneeskunde en klinisch weten schappelijk onderzoek. De Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek werd op 31 mei 1950 opge richt. Doel van de instelling was het bevorderen van fundamen teel onderzoek in alle takken van wetenschap. Vanaf 1988 stimu leert en coördineert de organisa tie eveneens het toegepast weten schappelijk onderzoek aan de universiteiten. 'Situatie voor geestelijk gehandicapten schrijnend' DEN HAAG/REGIO - De situatie voor geestelijk gehandicapten in de provincie Zuid-Holland is schrij nend. Dat schrijft de Provinciale Raad van Volksgezondheid (PRV) in Zuid-Holland aan gedeputeerde staten aan aanleiding van een on derzoek dat bij medewerkers van inrichtingen en ouders van geeste lijk gehandicapten is gehouden. De helft van de geïnterviewden noem de de huidige situatie urgent. Op dit moment staan er 1800 men sen op wachtlijsten om opgenomen te worden,in een inrichting of ge zinsvervangend tehuis. De gemid delde wachttijd per individu wordt inmiddels op vijfjaar en vier maan den geschat. Een periode die veel te lang wordt gevonden. Tot nu toe kan onvoldoende wor den voldaan aan de wens van veel gehandicapten om in een gezinsver vangend tehuis of in een kleinscha liger wooneenheid te wonen. De ca paciteit voor deze vorm van opvang is nog onvoldoende en blijft ver ach ter bij de behoefte. Wanneer alle ge uite wensen zouden worden geho noreerd, zijn er in 1995 ten opzichte van nu tweemaal zoveel woningen op inrichtingsterreinen, sociowo- ningen en dependances van tehui zen nodig. In het onderzoek gaf een kwart van de ouders aan dat het kind eventueel langer thuis zou kunnen wonen, wanneer er van professione le ondersteuning wordt geboden. Gedacht wordt aan dagelijkse hulp bij de lichamelijke verzorging en oppasmogelijkheden tijdens het weekend en vakantie. De medewerkers van inrichtin gen geven aan dat de mogelijkhe den om verstandelijk gehandicap ten te verplegen doorgaans te kort schieten. Bovendien wordt ver wacht dat de verpleegbehoefte door de stijging van de gemiddelde leef tijd van gehandicapten, in de toe komst alleen maar groter zal wor den. Uit het onderzoek kwam naar bo ven dat de ouders de voorkeur ge ven aan een gezinsvervangend te huis. Niet omdat de verpleging of verzorging daar beter zou zijn, m'aar omdat meer verwacht wordt van de sociale contacten die de gehandi capte daar opdoet. Milieufederatie maakt vragenlijst voor bollenbezoek REGIO - De Zuidhollandse Milieu federatie heeft de leden van de Vas te Kamercommissie voor landbouw en natuurbeheer opgeroepen bol- lenkwekers morgen flink aan de tand te voelen over hun milieuge drag. Ongeveer 15 Kamerleden be zoeken morgen de Koninklijke Al gemene Vereniging voor Bloembol lencultuur in Hillegom en het Labo ratorium voor Bloembollenonder- zoek in Lisse om zich te informeren over de noden en wensen van de bloembollenkwekers. De milieufederatie heeft de ka merleden in een brief verzocht zich tijdens het bezoek 'geen bollen voor citroenen te laten verkopen'. De fe deratie heeft een kritische vragen lijst opgesteld waarmee de leden zich kunnen laten informeren over de milieugevolgen van de bloem bollenteelt. De milieufederatie wil dat de kamerleden de bollenboeren vragen stellen als: waarom zijn er nog steeds geen proefbedrijven voor milieuwvriendelijke bollen teelt ontwikkeld en op welke wijze wordt de gezondheidssituatie voor werknemers verbeterd. Bollenkwekers gebruiken vol gens de milieufederatie zeven maal zoveel bestrijdingsmiddelen als an dere agrarische bedrijven. De teelt wijze van de kwekers zou een be dreiging vormen voor de kwaliteit van het oppervlaktewater, het grondwater en het drinkwater. Bo vendien zouden bollenkwekers zor gen voor ernstige bodem- en lucht verontreiniging. Onderzoek naar kwaliteitseisen voor de gezondheidszorg zorg in het algemeen zal stijgen. Er is nu al veel belangstelling voor het keurmerk. Men wil het zelf ook graag". LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden werkt mee aan de totstandkoming van een keurmerk voor ziekenhui zen. Samen met nog zeven andere ziekenhuizen is het AZL bezig normen op te stellen voor een doelmatige en doeltref fende bedrijfsvoering binnen de gezondheidszorg. Wanneer de plannen volgens ver wachting verlopen, zullen in de toe komst ziekenhuizen die aan het lijstje van kwaliteitseisen voldoen het keurmerk krijgen. Patiënten kunnen daaruit afleiden dat de zorg aantoonbaar goed is. De andere ziekenhuizen waar normen worden opgesteld voor een keurmerk zijn het academisch zie kenhuis Dijkzigt in Rotterdam, de beide academische ziekenhuizen in Amsterdam, het Merwedezieken- huis in Dordrecht, Westeinde in Den Haag. het Medisch Centrum in Leeuwarden en het De Weverzie kenhuis in Heerlen. Wanneer een ziekenhuis een lijst met criteria heeft opgesteld, wordt die in de an dere ziekenhuizen getest. In totaal worden 20 afdelingen, activiteiten en diensten bekeken. Von Siebold Gedenktuin in Leidse Hortus geopend LEIDEN - Met enige fantasie ver- voor zestig procent uit planten en andert het kiezelstenen pad in bomen uit Oost-Azië. Maar dat is al- een golvende zee. Zorgvuldig ge- lemaal dank zij Von ^Siebold, daar rangschikte stenen en rotsen staat niemand bij stil moeten berghellingen, beken en Von Siebold was van grote bete- watervallen verbeelden. De zee kenis voor de Hortus en in de plan- Gekozen is voor de zogeheten Kare- van fiin mint svmboliseert de oce- tentuin prijkt dan ook al sinds 1932 sansui-stijl: de droge landschaps van lijn grint symDonseen ae oce borstbeeld van de wetenschap- tuin. "Een Jananse tuin staat Volgens een woordvoerder van het AZL worden in Leiden drie af delingen onder de loep genomen waaronder de afdeling maatschap pelijk werk en de dienst diëtiek. De derde afdeling moet nog worden aangewezen. "De medewerkers op de afdeling bestuderen stapje voor stapje het hele produktieproces. Zij gaan daarbij steeds na aan welke ei sen het werk op de afdeling moet voldoen". Het AZL vergelijkt het keurmerk voor ziekenhuizen met het geven van sterren aan hotels. "Er zijn nogal grote verschillen tussen zie kenhuizen en dat is verwarrend. De kwaliteit van de zorg moet je verta len in normen en kwaliteitseisen. Dat is plezierig voor de patient die dan weet waarop hij kan rekenen in een ziekenhuis". Commissie-Dekker Het idee om in Nederland een keur merk in te voeren, is voortgekomen uit de gedachtenwisselingen in de commissie-Dekker, de commissie die het plan opstelde voor een nieuw stelsel in de gezondheids zorg. Die commissie bepleitte een grotere concurrentie tussen de in- Nederlandse tuinarchitect W. Kui- stenen muur met daarop originele stellingen in de gezondheidszorg, tert stond de Japanner bij. "Op die Japanse dakpannen, vormt de be- Een aantal grote ziekenhuizen manier werd het een echt Japans- grenzing van de tuin. De Aziatische kwam toen op het idee de kwaliteit Nederlands project", benadrukt planten zijn nog wat klein en moe- te bewaken door een soort Kema- Tjon Sie Fat. ten nog uitgroeien zodat een grote keur in het leven te roepen, groene golvende vlakte ontstaat en de aarde helemaal wordt bedekt. De Tweede Kamer zet vraagtekens bij verhoging basisbeurs DEN HAAG - De Tweede Kamer zet vraagtekens bij de wijziging in de verhoging van de basisbeurs voor studenten zoals die vrijdag is vastgesteld door het kabinet. Dit blijkt uit de bijdrage aan het alge meen verslag over het interimwetje dat de verhoging regelt, van de frac ties van CDA, PvdA, VVD en D66. Minister Ritzen (onderwijs) heeft de kamer gevraagd het wetje nog deze week (dat wil zeggen: vandaag) te behandelen. De fracties voelen zich door de haast onder druk gezet. De Informatiseringsbank in Gro ningen zou echter vóór 1 oktober moet weten hoeveel de basisbeurs gaat veranderen om de maatregel per 1 januari te kunnen uitvoeren. Het kabinet besloot vrijdag om de basisbeurs voor uitwonende stu denten per 1 januari met 13 gulden te verhogen tot 570 gulden. Eerder, bu de start van de voorlichtings campagne over de OV-studenten- kaart, kondigde minister Ritzen nog aan dat dit 29 gulden zou zijn. Studenten die bij hun ouders wo nen. krijgen nu vier in plaats van twaalf gulden meer en komen op maandelijks 235 gulden. Karesansui anen die Japan van Nederland stenen en rotsen zijn uit Zweden af komstig en stuk voor stuk door Na- kamura en Kuitert uitgekozen. Na- kamura: "In de tijd waarin wij leven Dat initiatief leidde in april vorig jaar tot de oprichting van de Stich ting PACE, proefproject accredita tie ziekenhuizen. Deze stichting co ördineert het project. Verwacht crbpiHpn F)p hp7oekpr van de per. Von Siebold werd ook door de --• v Vv i r i uiumecn h» yiujct-i. vciwav.ui. t Hor+Mc waant Japanners op handen gedragen. Hij vers, mos en gras. Deze tuin is juist is de Europese eenwording belang- WQrdt dat het onderzoek nog ruim Laicise iiortus noianicus waant bracht hen in contact met westerse opvallend door het gebruik van ste- rijk. De vervaging van de grenzen twee jaar duurt, zich in oosterse sferen als hij door jdeegn over wetenschap, technolo- nen en rotsen. Het grint tussen de- hebben we ook in de tuin willen uit- pjet jg njet de bedoeling dat de de Von Siebold Gedenktuin slen- gje en geneeskunde en had vele stenen symboliseert het water. Rot- beelden. De stromende rivier staat scherpere normen die het keur- tert. Deze nieuwe aanwinst van leerlingen die hij tot arts en weten- sen en water zijn in Japan de ele- voor eenwording en continuïteit in merk voor zjekenhuizen met zich ffonnonH -,happer opleidde. menten die de wereld vormen: ber- plaats van verbrokkeling". meebrengt, kostenverhogend In de loop van de tijd vergroeide gen en zee. De Von Sieboldtuin werkt. "We proberen al doende ook weerspiegelt dan ook de wereld duikciiu zoals Japanners die zien. Water, Fat de piepjonge Von Siebold Ge- bileum van de Hortus de grote ken- zacht en vloeibaar, is het comple- de Hortus is vanmiddag geopend, schapper opleidde. In de loop van de Een bijzondere plantentuin in Ja- het beeld in de Hortus met zijn c panse stijl, zo omschrijft L. Tjon Sie geving. Om tijdens het 400-jarig ju- onvolkomenheden uit het produk- De tuin zal de aantrekkelijkheid tieproces te halen", zegt P.A.E Sil van de Leidse Hortus nog verhogen levlg SmiU ,ld van de raad van denktuin. Tjon Sie Fat is projectlei- ner van de natuur waardig te eren, ment van rots, hard en onbeweege- voor de Japanse toeristen. Nu al ko- stuur van Djjkzigt en voorzitter van der en heeft zich de afgelopen vier besloot de Clusiusstichting tot de lijk", legt Tjon Sie Fat uit. jaar ingezet voor de tuin die een pas- aanleg van de Von Siebold Gedenk- Uit 'de zee' verrijzen twee eilan- sende omlijsting moet zijn voor het tuin. Om de relatie tussen oost en den: verhoogde perkjes. Een pavil- borstbeeld van Philipp von Sie- west, waarvan Von Siebold het joen in de tuin vormt een soort brug bold. Von Siebold is de man die er symbool is, te blijven onderstrepen, over de zee, zoals Von Siebold beide voor heeft gezorgd dat in de gemid- werd de Japanse professor M. Na- culturen overbrugde. Achter het pa- delde Nederlandse tuin azalea's, kamura gevraagd de tuin te ontwer- viljoen bevindt zich het borstbeeld hortensia's, blauwe regens en wilde pen. Nakamura is hoofd van het In- van de wetenschapper. Voor het pa- wingerds bloeien. Deze planten ko- stituut voor Landschapsarchitec- viljoen staat een Japanse stenen tuur van de universiteit van Kyoto, lantaarn, een geschenk van Japan te Leiden, de provincie Zuid-Hol- straks weinig ziekenhuizen zijn die men oorspronkelijk uit Japan. De Duitse arts was in het midden Middelpunt van de tuin moest het aan Nederland ter herdenking van de vorige eeuw voor de Neder- beeld van Von Siebold worden en de 380 jaar betrekkingen tussen bei- landse regering werkzaam op het alle Aziatische planten van de Hor- de landen. men ze met bussen tegelijk naar de de Stlchtlng PACE De patient die oudste plantentuin van Nederland straks een ziekenhuis met een keur en staan vol verering buigend voor merk bezoekt, zal daar in directe zin de versteende Von Siebold. weinig van merken "Maar de pa- De inrichting van de tuin heeft bent mag erop rekenen dat dingen ongeveer 650.000 gulden gekost. dje ongernerkt met hem gebeuren, Het grootste deel van dit geld is bij- get0etst zijn", eengebracht door Nederlandse en Japanse sponsors. Ook de^gemeen- Volgens Sillevis Smitt zullen er De tuin meet 50 bij 17 meter. Een land en het ministerie van WVC geen keurmerk hebben. "De meeste hebben hun steentje bijgedragen ziekenhuizen zullen zich bij het aan de totstandkoming van het kwaliteitsbewakingsstelsel aanslui- stukje verre oosten in Leiden. ten waardoor de kwaliteit van de voorwerpen, dieren en planten die hij vervolgens naar Nederland bracht. In Nederland kon men zo voor het eerst kennismaken met de Japanse cultuur en natuur. Op die manier opende de wetenschapper een tot dan toe gesloten wereld voor het westen. Oost-Azië "Met de spullen die Von Siebold meebracht, kun je de Groenoord- hallen vullen", weet Tjon Sie Fat. "De planten <}ie hij meebracht vin- DEN HAAG - Als de Does in Lei derdorp inderdaad niet doorgaat, kan een deel van het puin- en sloopafval uit deze regio mogelijk naar stortplaatsen in Noord-Hol land. De provinciebesturen van Noord- en Zuid-Holland onder handelen hierover al enige tijd. Volgens woordvoerder B. van worden gebruikt voor het afval uit dit jaar een aantal'oude'Zuidhol- Vliet van de provincie Zuid-Hol- de Leidse regio. Zuid-Holland land ziet het er naar uit dat die ge- zoekt al geruime tijd naar moge- sprekken met succes worden af- lijkheden om zijn overschot van gerond. 800.000 ton vuil kwijt te raken. Deze berg afval kan niet in de pro- De Noordhollandsr stortplaat- v'ncle *eJ' "orden verwerkt, sen zullen overigens niet alleen vooral niet nu tegen het einde van Does was bestemd. landsc stortplaatsen dichtgaan. Als de provincie nieuwe stort plaatsen buitei Zuid-Holland vindt, verwacht in Vliet dat daar ook een deel van et afval naar toe kan dat oorspro ikelijk voor De ©uöilifutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De groote vrolijkheid en de spot, opgewekt door het voorne men van den Franschen minis ter van justitie om rechters en advocaten aan te zeggen hun nen knevels af te scheren, hebben hunne uitwerking niet gemist. Van officiieuze zijde komt thams de geruststellende verkla ring dat de gelaatsvers tering van de dienaren der geblind doekte met rust zal worden gela ten. - Eene dienstbode, wonende in de Piet-Heinstraat, te 's-Hage heeft eene speld, welke zij in den mond had, ingeslikt. Volgens den ter hulp geroepen geneesheer zal zij eene operatie moeten onder- - Hedenmorgen week eene der koeien van een op het Rapen burg i>oortgedreven wordende koppel runderen, van het goede pad. dat ter Beestenmarkt leidt, af en dat wel op zulk eene drifti ge wijze, dat zij een persoon om wierp. Met behulp uan een acht tal mannen werd het beest op den Apothekersdijk gevat Daarna werd het op den goeden weg teruggebracht. Vijfentwintig jaar geleden: - In Leningrad is een tot dusver onbekend werk van de zeven- liende-eeuwse Nederlandse schilder Augustijn Terwesten ontdekt. Het doek bevat voorstel lingen uit het Griekse drama Ip- higenea. Het kwam tevoorschijn tijdens verbouwingswerkzaam heden aan een herenhuis in Le ningrad en bleek na nauwgezet onderzoek het jaartal 1690 en de signatuur van Terwesten te dra gen. Hoe het schilderij in Le ningrad terecht ts gekomen kon niet worden gereconstrueerd. Men weet alleen dat het huis voor de Russische revolutie door de zakenman Spiridonow werd bewoond.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15